RAADSELS ANJERDAG Minister Lieftinck Weet Moe/ Beker meer EEN HONDERDJARIGE Wat hef nieuwe Kabinef van plan is ontraadt verhooging consumentencrediet Majoor Breunese afgetreden Dodekanesos voor Griekenland Brigatenda voor Frankrijk Belgische Koningskwestie TWEEDE JAARGANG No. 501 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRtJNA Algem. Zeeuwsch-redacteur; W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102: Red J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nieuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westslngel 75. tel 2236 Red. N.J. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 28 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J VAN HOOTEGEM; A. E LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3 38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- óestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. vyAT beteekent de conferentie van de ministers Beel en van Kleffens tesamen met onze ambas sadeurs te Londen en Parijs in de Britsche hoofdstad? Hoe kwam de Engelsche minister Noel Baker er toe, in het Britsche Lagerhuis uiting te geven aan zijn verwach ting, dat de nieuwe Nederlandsche regeering niet alleen de besprekin gen met Sjahrir zou voortzetten, maar ze ook .snel en bevredigend ten einde zou brengen"? Bestaat er verband tusschen het eene en het andere feit? Ziedaar drie vragen, welke ons van verschillende zijden bereikten en waarop wij geen beslist antwoord vermogen te geven, al zouden we de laatste liefst ontkennend be jegenen. Het is in ieder geval een ietwat geheimzinnige historie, dat een Nederlandsch kabinetsformateur naar Lorden vliegt en daar bespre kingen voert. Het kan best zijn, dat deze besprekingen niets met de ka binetsformatie te maken hadden. Het is ook mogelijk, dat er louter informaties moesten ingewonnen worden omtrent bepaalde vraag stukken van buitenlandsch beleid, als daar zijn: onze houding tegen over het Duitsche vraagstuk, an nexatieprobleem, al dan niet mee doen aan de bezetting, enz Maar waarom komt Noel Baker even la ter met een verklaring, welke schijnt te zijn gebaseerd op inlichtingen omtrent de bedoelingen van het ko mende kabinet? Voor zoover de za ken nu bekend zijn, is er weinig rond voor de door Noel Baker uit- "sproken verwachting. De schroef eraait den verkeerden kant op. Sjahrir zit weer onder de plak van Soekarno en stelde thans eischen, velke ook het bewind-Schermer- norn-Logemann onaanvaardbaar vond. Van Mook heeft wel weer eens gesproken met Sjahrir, doch de nieuwe president van Tsjecho- Slowakye TTET DAGBLAD „DE TIJD" gaat zijn honderdjarig bestaan vie ren. Zijn wieg stond in Brabant, in 's-Hertogenbosch. Daar is Smits, zoon van een Eindhovenschen ge neesheer en geestelijke van het Bossche bisdom, in de journalistiek getogen, eerst aan een bestaande krant, toen met een eigen blaadje, dat hij „De Tijd" doopte. Hij kwam in contact met de mannen, die in Amsterdam aan het zinnen waren op de stichting van een ka tholiek orgaan en zoo is zijn blaadje in de hoofdstad terecht gekomen. Het heeft sindsdien on der leiding van bekwame mannen als Smits, - Mgr. Smits werd hij later - Mgr. Eygenraam. Alphons Laudy, Mr. Slichting, een groote rol gespeeld, bij de emancipatie van het katholieke volksdeel, zijn politieke opvoeding en cultureele verheffing. Stormen en tegenslagen zijn het blad niet bespaard, in 1931 leek het zelfs, of het ten on der zou gaan in de groote crisis, maar het heeft zijn bestaansrecht gehandhaafd en verzekerd. Tijdens de bezetting heeft het den gewel denaar getart met allerlei vormen van lijdelijk verzet. Thans staat de oude „Tijd" weer glorieus in de rij der dagbladen van het her boren vaderland, met een eigen frisch geluid, trappelend van on geduld, om mee te draven in den wedldop, zoodra het hek van den Papierdam is. Onze hulde en onze gelukwenschen "WLPWVUWWWWW slechts instructies, welke verre uit gaan boven hetgeen vroeger als een uiterste grens werd betiteld, zou den aan deze besprekingen werke lijk beteekenis kunnen geven. Soe- karno en zijn generaals prediken openlijk den komenden strijd met de Nederlanders. Toch ziet Noel Baker „een snel en bevredigend einde" van de besprekingen in het vooruitzicht. T aten we het een ongelukkige co- incidentie noemen, dat deze raadselachtige woorden werden ge sproken, vlak na de raadselachtige consultatiereis naar Londen. En ho pen we op een spoedig uitgesproken duidelijk woord van het nieuwe ka binet ten aanzien van het Indo nesische probleem. Een amendement"Andriessen stelt dit toch voor met het oog op de groote gezinnen N de Tweede Kamer is gisteren uitvoerig gesproken over het wets ontwerp tot het verleenen van consumentencredieten in dringende gevallen. Tot een beslissing kwam het nog niet. De Ministers Lief- tinck en Drees wilden nog een nachtje slapen over een amendement -Andriessen, dat beoogde de te verstrekken credieten te bepalen op maximum f 100 voor alleenstaande personen, eenzelfde bedrag voor ieder gezinslid, vermeerderd met f100, als het gezin 4 of minder leden telt, terwijl voor gezinnen, uit meer dan vier leden bestaand, dit be drag voor ieder gezinslid boven de 4 met f 25 zou worden verhoogd. Voorts stelt het amendement de mogelijkheid voor om ook na 31 De cember 1946 nog aanvragen in te dienen. Minister Lieftinck had ern stig ontraden de bedragen, in het ontwerp genoemd, te verhoogen. THR. van der Goes van Naters heeft volgens „Het Parool" ver klaard, dat op het program van 't nieuwe kabinet voorkomen; socia lisatie van de Nederlandsche Bank en de mijnen, een democratische bedrijfsordening, een nationaal welvaartsplan, een volksverzeke ring met spoedregeling voor ouden van dagen, een actieve cultureele politiek en een federale opbouw van het koninkrijk. Op geestelijk ter rein zouden beide partijen de kwes ties, waarvan te voren vaststond, dat zij het, niet eens konden wor den, voor de komende regeerings- periode buiten discussie gesteld hebben. TVE Fransch-Canadeesche Jezuie- ten zullen, om tegemoet te ko men aan het verlangen van Keizer Haile Selassie belast worden met 't schoolsysteem In Ethiopië. /Aver het principe van het wets- ontwerp waren sprekers van verschillende kleur het eens. Alleen de commur.ist Hoogcarspel meende, dat men hetzelfde doel veel beter zou kunnen bereiken door een al- gemeene loonsverhooging. De mees te sprekers pleitten ook voor een soepele toepassing van de bepalin gen inzake terugbetaling. De heer Andrif- in (KVP) bepleitte in dit verband het verstrekken van een bedrag a fonds perdu in bepaalde gevallen. De C.H. heer Schmal be rekende dat er wel 500 millioen noodig zou zijn, waarvan, naar hij vreesde, slechts 125 millioen in de schatkist zou terugvloeien. Minister Lieftinck gaf uiting aan het voornemen de regeling der af betaling zoo uit te werken, dat de laagste inkomens en zij, die groote gezinïien hebben te verzorgen, een SXIinSster Logemaan ontvangt de West- Indische delegaties rxONDERDAGMORGEN hebben de Curagaosche en Surinaam- sche commissies een eerste offi cieel onderhoud gehad met Minister Logemann. De volgende bespreking heeft Zaterdag a.s. plaats. Op kasteel Oud-Wassenaar werd den delegaties des middags een thee aangeboden. Intusschen oefent de te Willem, stad verschijnende Amigoe dl Cura. gao scherpe critiek uit op de samen stelling der Curagaosche afvaardi ging. belangrijke tegemoetkoming bij de terugbetaling zullen verkrijgen. Uiterlijk 1 September zal met de credietverleening begonnen kunnen worden. Minister Drees legde nog uit, dat In de loonen alleen de oplossing niet kan liggen. Die zijn trouwens in het afgeloopen jaar al herzien. De re geering onderzoekt de mogelijkheid van verdere verbetering door iets te doen op het gebied van den kinder bijslag. DIJ het actiecomité voor de Vier- •*-* daagsche te Nijmegen is gister avond het officieele bericht binr.en gekomen dat majoor Breunese in overleg met het bestuur van den N. B.V.L.O. heeft besloten af te zien van het leiderschap van de Vier- daagsche voor dit jaar In verband met de order van den minister van Oorlog waarbij werd bepaald dat militairen biet zouden mogen deel nemen aan de Vierdaagsche wan neer deze onder leiding stond van majoor Breunese. rpE NSSEN heeft een militair •*- gerechtshof vier voormalige leden van den Sicherheitsdienst te Den Bosch veroordeeld tot den dood door ophanging we gens medeplichtigheid aan den moord op drie Engelsche pilo ten te Tilburg In- de Diepen straat op 9 Juli 1944. Uit Suriname en Curagao kwamen delegaties In ons land aan. die na mens de Staten dezer gewesten hu n wenschen kenbaar maakten in zake de toekomstige verhouding tot het moederland. Hierboven ziet men het gezelschap voor het Paleis Het Loo, waar het door de Koningin werd ontvangen. AAN den vooravond van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard wil het Prins Bernhard-fonds waarvan de Prins regent is, voor de laatste maal nog eens een drin gend beroep doen op het volk om te offeren voor dit fonds, door morgen een echte anjer of een an jer- embleempje te koopen of in te teekenen op de lijsten. Op deze wüze kan het Prins Bernhardfor.ds onder leiding van prof. dr. R. P. Cleveringa het ar senaal worden in den strijd voor de geestelijke en cultureele zelfstan digheid van ons volk. Steunt het Prins Bernhardfonds, dan steunt u onze jeugd bij haat- vorming, onze arbeiders in hun ont wikkelingswerk, onze soldaten in hun kwartieren, onze intellectueelen en kunstenaars bij hun arbeid, al les in hun eigen organisaties en bij hun eigen acties. De anjer, In 1940 symbool van geestelijk verzet, thans teeken van geestelijke vrijheid en cultureelen wederopbouw. xxx>0<xx>00<xx>0000000000<>00000000000000<x>00000t Er kwam schot in de Parijsche conferentie TvONDERDAGMIDDAG wisten de vier ministers van Buit. Zaken te Pa- rijs overeenstemming te bereiken op 4 punten. De Dodekanesos wordt aan Griekenland teruggegeven, hetFransche standpunt inzake de Fransch -Italiaansche grenskwestie werd geaccepteerd, accoord werd bereikt over de beperking van de Bulgaarsche grenzen en tenslotte ook over de regeling van de Roemeensche buitenlandsche activa. Heden zullen de ministers weer bijeenkomen ter bespreking van de Balkanverdragen en andere tot dus ver niet geregelde kwesties. "M"a een eerste week van betrekke lijke successen op de Parijsche ministersconferentie, zag het er tot Donderdag maar somber uit met 't verloop van de deze week dagelijks gevoerde besprekingen. Of de vier r..u al een of twee of drie maal per dag bijeenkwamen, in plechtige ver gaderingen of onderonsjes, dan wel bij intieme dinertjes, het hielp alle maal niets, er zat geen schot in de zaak. Italië met het probleem Triest bleek het belangrijkste struikelblok de Dodekanesos, de Donau op den Balkan, mitsgaders nog eenige an dere kwesties, vormden al even groote moeilijkheden. Het lag niet aan de 3 B's Byrnes, Bevin en Bidault zij gaven blijk de kunst van het geven en nemen voldoende te verstaan. Molotof kon er echter maar niet toe gebracht worden wa ter in den Russischen wijn te doen. Hij verklaarde telkens nog eens de kwesties te moeten bekijken, bestu- deeren en herbestudeeren, zoodat het er op ging lijken, dat de geheele conferentie in duigen zou vallen. Even lichtte de hoop op, toen hij eindelijk Woensdagavond met een voorstel kwam inzake Triest, maar na uren praten was men al weer even ver als te voren. Molotof wil de een autonoom gebied van Triest maken, maaronder Joegosla vische souvereiniteit. Daar konden Byrnes en Bevin niet aan denken. En zoo togen de ministers opnieuw derwaarts met het naargeestige ge voel hun tijd te hebben verdaan. yoo brak de Donderdag aan en daarmee een dag met zooveel successen, dat een Amerikaansche gedelegeerde gekscherend opmerkte: „Ik geloof, dat ik mijn koffers wel vast kan gaan pakken." Wel bleef het Triester probleem zwevende. Idem het Donauvraagstuk, maar het was toch wel aardig, toen de con ferentie besloot de Dodekanesos aan Griekenland terug te geven, onder bepaling, dat zij zal worden gedemi litariseerd. De drie andere punten van overeenstemming omvatten de inwilliging van den Franschen eisch inzake het gebied van Brigatenda in Noord-Italië, de inkrimping van de Bulgaarsche vloot tot 7200 ton en 310Ö man personeel en het gebruik van de Roemeensche activa ter vereffening van geallieerde vorde ringen op dat land. Byrnes was van deze vlotheid zoo beduusd, dat hij even tjjd noodig had om op adem te komen. Intusschen is de conferentie nog lang niet klaar. Over vier andere punten van het Roemeensche ver drag is men nog niet tot overeen stemming gekomen en daarna wachten nog meer vraagstukken. Enfin, iets is er althans bereikt. Vooals het in Parijs ging, zoo ging het ook in New York, waar de Veiligheidsraad vergaderde over 'n PooLsch-Russisch voorstel inzake Spanje. Uren werd er over gedis cussieerd. Zelfs sloeg de Austra lische afgevaardigde eens met kracht op tafel, maar het eind van het lied was, dat alle overleg ver geefs was. Tenslotte werd het Rus sische amendement op een Poolsch voorstel om de Spaansche aangele genheid voor 1 September nog eens te behandelen, verworpen. De raad ging daarna voor onbepaalden tijd uiteen. Molotof en Gromyko, zij toonden beiden, dat er van Russi sche zijde maar weinig geneigdheid bestaat om orde te scheppen in den chaos van vraagstukken, die den vrede bedreigen. opnieuw gestrand T)E Belgische regeering verklaar- de, dat de onderhandelingen, welke plaats hadden tusschen de voorzitters van de wetgevende Ka mer en den heer Jacques Pirenne, buiten haar om hebben plaats ge- bad en dat het haar onmogelijk is gevolg te geven aan hun wenk in zake de koningskwestie. Het voorstel zou volgens de re geering het gevolg hebben buiten het parlement om de eenige macht die ter zake bevoegd is, tegelijker tijd de houding van der, koning ge durende den oorlog en die van re- geering van 1940 tot 1945 te laten onderzoeken, hetgeen zij ongrond wettig oordeelt. Bovendien zou het, zoo verklaart zij verder, het vertrouwelijk karak ter dat aan de werkzaamheden van de voorgestelde commissie wordt gegeven ver van voldoening te schenken aan de openbare opinie, deze laatste kunnen verontrusten en prikkelen, door haar te laten ge- looven. dat men haar de waarheid wil verbergen. Indien de Koning mededeelirgen heeft te doen, is de regeering van oordeel, dat zij alleen bevoegd is om die mededeelingen in ontvangst te nemen en om, na ze te hebben ont vangen, onder haar verantwoorde lijkheid de noodzakelyke beslissin gen te nemen.

de Stem | 1946 | | pagina 1