Rammelende Rechtsbegrippen Maiino-conferentie Sumatra niet naar de De zaak-Kief en wat er omheen geweven wordt Dr. Beel terug uit Londen at Voor schoenenbon No. 1 troef Onze jongens verrichten uitstekend werk De Provinciale Staten kwamen bijeen Candidaten EERSTE KAMER VEILIGHEIDSRAAD AMERIKAANSCHE SCHOENEN in distributie V leeschvergiftiging IN 'T KORT TWEEDE JAARGANG No. 498 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bij bureau Oostburg, Nieuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Wests!ngel 75. teL 2236. Red. N.J KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 25 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS: C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag.""- Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bi) nlet-post- óestelling) f 0.26; Losse nummers 6 cent. T)AT DE RECHTSBEGRIPPEN in Nederland door de schokken van den tijd aan het rammelen zijn gegaan, is reeds meermalen ge bleken. Het is ook gebleken bij het befaamde geval-KiefDe zaak is heel eenvoudig. In socialistlschen kring was men geïrriteerd, omdat Arnold Meyer, dien men een ge vaarlijk man acht, al geruimen tijd voortvluchtig bleef. Men vond dat onbegrijpelijk. Men had zoo het idee, dat hij gedekt werd door be paalde instanties in het Zuiden, waar nog groote sympathieën voor hem zouden leven. TAeze idee, deze vermoedens brach- ten een jong verslaggever van ,,Het Vrije Volk" ertoe, om op eigen houtje rechercheur te gaan spelen. Zoo hoopte hij niet alleen het recht, maar ook zijn krant te die nen. Hij dringt zich onder valsche voorwendsels in het vertrouwen van den heer Jansen te Tilburg, iemand, die, naar hij had uitge- vischt, iets te maken had met Na tionaal Pront en nu nog schrifte lijk contact had met Meyer. Hij kwam toen tot het vermoeden, dat er een „staatsgevaarlijk complot" in den maak was, om Meyer met behulp van een valsch visum naar Spanje te smokkelen. „Het com plot van Meyer" zou zelfs militaire telefoonlijnen gebruiken en de me dewerking hebber van Nationale Veiligheid en Bizondere Rechtsple ging. Van dit alles bracht de jonge journalist ook zijn vrienden, w.o. de hulprechercheur Kief van de Amsterdamsche P.R.A. op de hoog te. Met deze vermoedens gewapend ging deze op bezoeknee, niet bij den Minister van Justitie, maar bij Prof. Schermerhorn. Stelde deze toen Minister Kolfschoten op de hoogte van ,,het complot"? Nee, ook dat niet. Hij zei tegen den recher cheur, dat hij verder de zaak mocht gaan naspeuren en gaf hem papleren, waardoor hij en zijn vrien den het recht kregen militaire kampementen te doorzoeken. Deze nu mat zich een heel jour nalistiek apparaat aan, opdat on middellijk den Vrijen Volke in geu ren en kleuren zou kunnen verteld worden, hoe in het Zuiden een handje gelicht werd met het recht, doch hoe Noorderlingen den voort vluchtigen in den kortste keeren konden vinden. Men weet, hoe de jacht een fias co werd. Ondanks allerlei pressie op Jansen uitgeoefend kwam men het adres van Meyer niet te weten, om de eenvoudige reden, dat Jan sen het ook niet wist. Men nam wei een zekeren Denis mede, die gevangen werd gezet ten huize van den leerling-verslaggever en daar ging men met dezen Denis mar chandeeren. Er moet zelfs een soort schriftelijke overeenkomst tot stand zijn gekomen, waarin Denis z.g. be loofde, dat hij de Amsterdammers in contact zou brengen met Meyer en hun het archief van M. in han den zou spelen. Het schijnt echter van Denis ook maar voor-den-gek- houderij te zijn geweest. Dit alles had in ieder geval evenveel van een klucht ais een drama. De op lossing van het raadsei-Meyer werd er geen stap door naderbij gebracht gr waren inmiddels rechterlijke instanties die dit toch maar een vreemde vertooning vonden. Kief moest zich dan ook verant woorden voor wederrechtelijke vry- heidsberooving. Van te voren ech ter begon „Het Vrije Volk" vuur en vlam te spuwen. Het kwam op voor de zuiverheid en onpartijdigheid van het recht in Nederland! Men moet namelijk weten, dat de meer genoemde Jansen bij de Kamerver kiezingen een minderwaardige streek wilde uithalen door met val sche stembiljetten te werken. Hij werd gearresteerd, doch moest weer op vrije voeten worden gesteld. Zie je nu wel, zoo insinueerde Het Vrije Volk, men houdt in het Zui den de fascisten de hand boven het hoofd. De doodnuchtere waarheid is, dat men hier te doen heeft met een leemte in de strafwetgeving. Het ellendig gedrag van den heer J. viel onder geen enkele bepaling te vangen, stelde de Rechter-Com- missaris vast en J. moest dus wor den vrijgelaten. Toch studeert de Officier van Justitie te Breda er nog op, of een vervolging niet moge lijk is. In het geval Kief echter meende hij, dat aan een overtreding der wetsbepalingen niet te twijfelen valt. Gelijk ook uit zijn requisitoir van jl. Zaterdag is gebleken. TVit alles is zoo simpel en helder, dat er eigenlijk niet zoo veel woorden over vuil gemaakt behoef den te worden. Maar in bepaalden kring is men blijkbaar bezeten door de gedachte, dat er in het Zuiden een handje gelicht wordt met het recht, dat het neo-fascisme er voort woekert en dat daarom de „echte" democraten goed moeten toezien en waarschuwingsseinen moeten los sen. Daardoor ziet men de feiten en bedoelingen totaal verwrongen en komt men er zelfs-toe practijken te vergoelijken, weike regelrecht van „het fascisme" in zijn verschillende gedaanten zijn afgekeken. Zoodat er inderdaad gevaar dreigt voor den rechtsstaat. Doch dan juist van degenen, die nu zoo heftig opkomen voorde zui verheid van het recht in Neder land. HIJ ontmoette en drie ambaeeadeune rvE ministers Beel, Drees en van Royen, die gedurende het week einde besprekingen te Londen hiel den met mr. van Kleffens. Jhr. Tjarda van Staikenborgh en Jhr. Michiels van Verduynen, zijn Zon dag per vliegtuig in ons land terug gekeerd. Volgens het ANP heeft de forma teur het gewenscht geacht zich no pens verschillende vraagstukken te oriënteeren alvorens een beslissing te nemen inzake de kabinetsforma tie. Gelukkig, dat deze opheldering is gekomen, want in Trouw(e) had men ons al verteld, dat er drie re denen „leken" te zijn voor het mi- nisterieele bezoek aan Londen, dat het voorts „waarschijnlijk leek" dat mr. van Kleffens Buit. Zaken zou krijgen, dat „dan gedacht zou kun nen worden" aan jhr. Tjarda van Starkenborgh als opvolger van v. Kleffens bij den Veiligheidsraad dat „het mogelijk was", dat dr. v. Royen ambassadeur te Parijs wordt, en tenslotte dat het „niet onmoge lijk is, dat dr. Beel in die richting een oplossing zoekt". Als er dus zoo iets gebeurt, zijn ook onze lezers ingelicht. Wij mogen dan niet de eerste zijn. die er mee kwamen, dit primeurtje van „Trouw" willen wij niemand onthouden. ...j 10.00A menschen woonden de wielerwedstrijden op Nerhoven bij. Hier boven ziet men de profs, aan den start. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD NAAR ZEELAND A s. Donderdag 27 Juni zullen H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard in Zeeland ver toeven. Zij zullen dien dag een bezoek brengen aan St. Philips- land, Tholen, Schouwen en Duiveland. JN den loop van de maand Juli ko men voor een schoenenbon in aanmerking zij, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 1, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen schoenenbon hebben ont vangen. De plaatselijke distributie diensten zullen na 1 Juli a.s. bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn stamkaart met bijbehoorend inlegvel, den bon kan afhalen. QUMATRA zal niet vertegen- woordigd zijn op de Malino- conferentie waar de bevolkings groepen van de buitengewesten de gelegenheid zullen hebben hun wenschcn en ideeën t.a.v. de toe komstige staatkundige verhou dingen naar voren te brengen, meldt ANP-Aneta. De organisatie van Borneo en de Groote Oost binnen het raam van Indonesië zal het belangrijkste punt van de agenda uitmaken. Ook zui len vertegenwoordigers voor de as. rijksconferentie worden aangewe zen. Botsingen zouden zich hebben voorgedaan bij Cheribon tusschen geregelde en ongeregelde Indone sische troepen. Op Sumatra zijn nabij Padang 52 vrouwen en kinderen uit een Indo- Ook de „ouwetjes" toonden op Ner hoven nog eens waartoe zjj in staat waren. Hier ziet men hun vertrek. Krijgsman bleek de primus inter pares Eerste zitting na de bevrijding UR WAS wel een groot verschil in sfeer tusschen de Staten-zittin- gen vóór den oorlog en deze eerste na de bevrijding. Toen de stemmi ge Statenzaal der Abdij met haar fraaie gobelins, de met groen laken overdekte lessenaars, waarop de zandpotjes, die nog niet door het nuchtere vloeiblad verdreven wa ren, de rechter- en linkervleugel duidelijk gescheiden, eenerzyds door de tafel, waarachter de Commissa ris der Koningin en de Griffier ze telden, anderzijds door het zestal lessenaars van Ged. Staten. Nu 'n groote, al te groote, kille tooneel- zaal, de leden rond prozaische café tafeltjes geschaard, op het tooneel de Commissaris der Koningin en de Griffier, engéén Ged. Staten, daar het noodcoliege is afgetreden en zijn opvolger eerst op 3 Juli as. zal worden gekozen. Na de voorlezing van het Kon. Besluit, houdende machtiging tot het bijeenroepen dezer vergadering, de mededeeling dat Mr. Dr. Mes yOOR de provincies UtrechtZee land, Noordbrabant en Limburg zijn candidaten gesteld voor de Eer ste Kamer, meldden wij Zaterdag. Wü publiceerden toen de namen, welke op de lijsten der KVP voor kwamen. De Partij van de Arbeid is in deze provincies met een gelijk luidende lqst gekomen, waarop P. de Jonge uit Middelburg als no. 6 prijkt. De A.R. komen eveneens met een gelykluidende lijst, waarop voorkomen o.a. J. Hommes uit 's Heer Arendskerke, drs. J. Gispen uit Vught en dr. Oosterhuis uit Eind hoven als nos. 3, 4 en 5; de Christ. Hist, met D. v. d. Put uit Zevenber gen en G. Luyendijk als nos. 3 en 4; de Party v. d. Vryheid met J. Verhagen, Vlissingen en D. Linden- bergh, 's Heer Arendskerke als nos. 1 en 2 en de St. Ger. Partij met A. Schot. Middelburg en J, Koppelaar uit Middelharnis als nos. 2 en 3. wegens ziekte verhinderd was en de beëediging der leden, hield jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford de ope ningsrede, waarin hij de nieuwe le den zijn gelukwenschen aanbood en zijn blijdschap uitsprak over den terugkeer naar normale verhoudin gen, die uit deze bijeenkomst blijkt. Er zijn weer Staten, die geacht kunnen worden het vertrouwen der bevolking te genieten en die de stem der provincie doen hooren. De moeilykheden zyn groot, er heerscht rouw in de gezinnen en de mate- rieele schade is onoverzienbaar. Hoe donker het voor velen ook zy, toch stemt het licht der herwonnen vry heid tot dankbaarheid. Dank aan God op de eerste plaats, Wiens wijs beleid ons de zegepraal bracht. Maar ook wer.scht spr. dank te be tuigen aan H. M. de Koningin en aan de bevolking van Zeeland, die in het algemeen een fiere, onver- zettelyke wilskracht heeft getoond. Dank ook aan allen, die hun krach ten hebben ingespannen om na de bevrijding orde in den chaos te scheppen. Groote inspanning is noo dig om tot het vooroorlogsch peil, tot geluk en welvaart te komen, doch Zeeland zal herryzen en oude glorie herwinnen. Voor vele vraagstukken zal de medewerking der Staten noo. dig zijn; spr. doet daarom een be roep op hen, zoo mogelyk in eens gezindheid, want een breed arbeids veld ligt open. De heer D. Kodde, oudste Staten lid. beantwoordde de rede. De zomerzitting zal op 2 Juli a.s. worden geopend. TN het ressort van het Byz. Ge- rechtshof Den Bosch zijn van 5 Mei tot 2 Juni 646 politieke delin quenten buiten vervolging gesteld en 637 vrygelaten. fPE Parijs besloten de cier minis- ters van Buit. Zaken, dat een strook grond in het gebied van de Adige door Oostenrijk opgeëischt Italiaansch zal blyven. Heden zon onder 21,04 u., maan onder 16.27 u. Woensdag zon op 4,21 u., maan op 2,20 u. Weersverwachting tot Dins dagavond: Matige wind tus schen Z. W. en W. Wisselende bewolking, met plaatselijk een paar regenbuien. Betrekkeiyk koel weer. nesisch concentratiekamp bevryd. Twee Britsch Indische soldaten werden by deze actie gedood (vol gens republikeinsche mededeelin. gen 60). De gevangenen vertelden slecht behandeld te zyn. XTet moge er nevelig uitzien met de ontwikkeling der dingen in In- dië. ir. Otten, directeur van de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven, vertel de er Zaterdag te Eindhoven van, dat er onder de groote massa en vele vooraanstaanden een volko men bereidheid bestaat tot samen werking met de Nederlanders. Men moet alleen niet ineens een ideaal toestand willen hebben, de hoofd zaak is geleidelijk aan weer opbou wen wat vernield is en daartoe reeds nu met vaste hand aan pakken. Met onze jongens in Indië gaat het uitstekend, zoo vertelde ir. Ot ten tenslotte; zy verrichten uitste kend werk. Geen advies en FRANCO tot verbreking der betrekkingen pOLEN stelde Maandag in den Veiligheidsraad voor aan alle leden van de Uno te verzoeken de diplomatieke betrekkingen met de Franco regeering te verbreken. Zijn voorstel werd met 7 tegen 4 stem men verworpen. De Poolsche afge vaardigde drong er daarna op aan, dat de Veilgheidsraad de Spaansche kwestie op de agenda zal houden en niet later dan 1 September weer zal opvatten om te beslissen welke practische maatregelen genomen kunnen worden. 0°k Amerikaansche schoenen komen nu in distributie. Voor. Ioopig komen er alleen voor in aanmerking zij, die in de periode van 1 Jan. 1945 tot 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ont vangen en aan wien sedert 1 April 1946 op grond van het laatste cy- fer van hun stamkaart nog geen schoenenbon is uitgereikt. Deze personen moeten eerst bij hun schoenwinkelier een bereidverkla ring halen en zich daarna tot den distributiedienst van hun woon plaats (eventueel tot dien van de woonplaats van den winkelier) wenden, Gegadigden mogen kiezen welk soort schoenen zy wenschen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de Amerikaansche schoe nen voor een groot deel heeren schoenen zijn. Zij, die dit Ameri- kaansch schoeisel verkiezen, komen niet meer in aanmerking voor een schoenenbon als het laatste cyfer van hun stamkaartnummer wordt aangewezen. rpE Alphen a. d. Ryn heeft zich 'n geval van vleeschvergiftiging voorgedaan, waarvan honderden personen het slachtoffer zyn. De patiënten hebben allen een hooge temperatuur, maar er schynt geen direct levensgevaar te bestaan. F)E nieuwe Fransche regeering be- U staat uit 8 leden van de MRP, 5 socialisten, 6 communisten en 1 radicaal socialist; Westersuikerfabriek te Am sterdam zal het staat thans vast nu de arbeiders gisteren het werk niet hebben hervat gerui men tijd zyn uitgeschakeld. De sui- ker-raffinage zal nu in Breda ge schieden. T\E ryksrecherche verlaat per 1 Juli de politieke recherche-afdeelin. gen. Wel zal eerstgenoemde re cherche de politieke recherche des- verlangd bystaan.

de Stem | 1946 | | pagina 1