Een felicitatie MARKTEN Radio- Vprogram Officieele mededeelingen Een van de nieuwste uitvindingen in Amerika is een „rubberboot", waar aan 104 man zich in tijd van nood op zee kunnen vastgrijpen. De lucht macht experimenteert nu met deze „booten". TRIBUNAAL TERNEUZEN R. F v. cV W hoenderparklwuder t« Vogelwaarde was zoo misdadig, can zich gedurende de bezetting candidaat te snellen voor ie wet houder door den NSB-turgemees- ter v. Hyfte en bovendien durfde hij v. Hyfte bij diens installatie tot burgemeester te felicieeren. v. d. W. verklaarde zonder meer als wethouder te zijn gesteld, ter wijl hij daarna zoo lang mogelijk traineerde (op advies van zijn pastoor) om de btnoeming van een NSB-wethouder te voorkomen- Om dit spelletje te vervolmaken htid hij v. H. gefeliciteerd. Mr. de Rechter besprak in een knap plei- pieidooi de gebeurtenissen in de his.orische volgorde. Hij vroeg vrijspraak. Sa. L. uit Sas van Gent. noodigde op feestjes Duitschers uit en had er vriendschappelijke!! omgang mee.. L. verklaarde, dat bedoelde Duitschers bü haar waren inge kwartierd. Ze voelde zich echter niet zoo vlekkeloos op Dolle Dins dag toen ay, om het veege lijf te redden veiliger oorden opzocht. De bezwarende getuigenverklarin gen noemde ze bloemrijk ..valsche tongen". Mej. E. van G., werkster uit Vogelwaarde had d barakken van Perkpolder „gekuischt" en ver lichtte dit werk door vriendschap- pelijken omgang met Duitschers. Ze was naar haar beweringen tot dit werk gedwongen. Daarbij had ze „maar één Duitscher" gehad, een g'jtal dat later grondig gewij zigd werd. J. J. B. landarbeider te Zuid- dorpe was lid van het NAF, las Vova en werkte voor de O.T. Vova kreeg hij gratis maar las dit bladi nooit omdat hij niet lezen kon. Hjj was met ruzie van zijn baas weggegaan, waarna hij via de arbeidsbeurs bij de O.T. terecht kwam. In een ratelend dialect uitte hij een vloed van scheldwoorden en beschuldigingen aan het adres van Zijn vroegeren patroon. Ver dere verdediging was niet voor handen. G. F. W. metselaar te Sas van Gent had aan een Duitscher ver teld, hoe zijn maat zou hebben gezegd: „Dat ie stikt, dien Duit scher". Deze vrij onparlementaire woorden, vreemd klinkend uit den mond van de secretaresse vormden het punt van diepgaande bespre kingen. Vast kwam te staan, dat het feit niet bewezen werd geacht, zoodat de aanklacht geschied was uit een zekeren wrok. De door Mr. Tichelman gevraagd onmiddellijke vrijspraak werd ter ziting verleend Nog raarder was de zaak Th- F. W. landbouwer te Sas van Gent, Hij' had Ausweisen uitgereikt en geteekend tot vrijstelling van te werkstelling in Duitschland. De uitreiking geschiedde in het kader van den Landstand. Dit nam nid weg, dat ook hier na het pleidooi van mr. Tichelman een directe vrijspraak volgde. Van de overige zaken uitspraak over 14 dagen. Uitspraken. H. F. ten H. te Sas van Gent,, verbeurdverklaring radio en ont zetting rechten Aa. F. van O. te Goes: beschuldi ging vervallen verklaard. A N. van H. schipper te Sas van Gent, 1 jaar interneering, verbeurdverklaring radiotoestel en ontzetting rechten. CANDID AATSTELLING EERSTE KAMER. Voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer werd in de Zee land door de Kath. Volkspartij de volgende lijst ingediend: 1 A. C. de Bruijn te Maartens dijk; 2 H. van Lieshout te Eind hoven; 3 Prof. Dr_ J, I, J, H, Schmutzer te Utrecht'en 4 p. Raas te 's-Heerenhoek. BENOEMINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. Bij K B. Ie benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondisse- ments-rechtbanlc te Breda: Mr. W. I. H, N, C baron van HttveU tot Westerflier, waarne mend griffier; is benoemd tot vice-president ■van de rechtbank te Breda ma-. A. Bisschop Boele; is op verzoek aan mr. K. M. A. Thijssen met ingang van 20 Juni Li, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van substituut-griffier bi) het bijzonder gerechtshof te s-Hertogenbosch en is benoemd: tot subsituut-griffier bij dit ge rechtshof mr. K. J. M. Witlox ad vocaat en procureur te 's Herto- eenbojch; zUJi benoemd by het bijz. ge- rechtshof te 's-Gravenhagt; tot rechtsgeleerd raadsheer: mr. W. Nieuwehhuijsen, kantonrech- ter-plaatsvervanger te Zierikzee; tot rechtsgeleerd raadsheer plaatsvervanger: mr. J. P. Bervoets kantonrechter te Bergen op Zoom; tevens rechtsgeleerd raadsheer in het bijz. gerechtshof te den Bosch: mr. B. W. H Drion, idem, mr, J, A, J. A H, Houten, idem; tot militair ra: dsheer-plaatsver van ge r: P. D. H. van Aelst, It. kolonel; F. M. J. Stuvel, lt. ko lonel; C. Koopmsn, lt. kolonel; P. Th. J Huberts, majoor; allen tevens militair raadsheer bijzonder gerechtshof te Den Bosch; en is aangewezen tot wnd. pro cureur-fiscaal bi) het bijz. ge rechtshof te 's-Gravenhage: jhr. mr. H, H G, Verspijck, kanton rechter te Zierikzee en advocaat fiscaal in het bijz. gerechtshof te 's-Her togen bosch DE 27e STILLE OMGANG TE BREDA. Weer heeft gisterochtend de be volking van West-Bra,bant getui genis afgelegd van haar geloof; weer hebben duizenden met den traditioneelen Stillen Omgang hun eenvoudige, maar toch zoo groot- sche hulde gebracht aan den Eucharistischen Koning. Groot was de deelname ondanks het feit, dat de verder 'afgelegen plaatsen wc;« ns het gebrek aan verkeersmiddelen niet vertegen woordigd konden zijn in de mate van voor den oorlog. De 27e Stille Omang is weer e®11 gloriedag geworden ter dere van het H. Sacrament, een dag die op waardigew ij ze besloten werd met ten Pontificaal Lof in de Kathe draal met als hoogtepunt een in drukwekkende Sacramentsproces sie waarin de geestelijke en we reldlijke autoriteiten en vertegen woordigers van ontelbare vereeni- gingen him hulde brachten aan de H. Eucharistie. Hontenisse BEKENDMAKING E>e burgemeester van Hontenisse verzoekt den inwoners van Hontenisse die ln bet bezit ziin van een radio toestel, dat geen eigendom is, daar van aangifte te doen ter gemeente-se cretarie alhier. 884-0 Kloosterzande, JO Juni 1946. De burgemeester van Hontenisse C. J. van Hootegem Middelburg HINDERWET Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van fa. D. Dekker, om vergunning tot het plaatsen van drie houtbewerkings machines op perceel Kuiperspoort 21, kadastraal bekend sectie B no. 1393. Op Woensdag 3 Juli a.s. des voor- middags 11 uur zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeken als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inger komen schrifturen. Middelburg, 19 Juni 1946. 889-0 Burgemeester en wethouders vnd. A. J. v. d. Weel, wnd. burgemeester J. Ph. Koene, secretaris De burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat aan gebruikers van tuinen gratis gips kan worden verstrekt voor herstel van de structuur van hun geinundeerd ge weest zijnde gronden. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen dit op geven op de gemeentesecretarie, Bo denkamer, onder opgave van de op pervlakte in aren. Deze opgave dient te geschieden vóór 26 Juni 1946. De burgemeester van Middelburg wnd. A. J. v. d. Weel J. Ph. Koene, secretaris Oostburg De bazar. In Ooetburg heeft zich een comité opgericht, dat de bedoeling heeft gelden bijeen te brengen voor bepaalde doeleinden, die, hoewel ze van zeer groot al gemeen nut zfjn en zelfs onmis baar in het maatschappelijke leven, niet door het gemeentebestuur ge financierd kunnen worden, te min- dbr waar de gemeente reeds ten gevolge van den oorlog onder zulke buitengewone lasten gebukt gaat. Dit comité, waarvan mevrouw van CruyningenErasmus voorzitster is, tracht gelden bijeen te krijgen door middel van verlotingen, ba zars en dergelijke. Benlgen t.ijd goleden werd reeds een verloting gehouden, die een buitengewoon succes bleek te zijn. In enkele uren tyds werden alle loten verkocht tot een bedrog van f 500,Dit succes heeft het comité aangemoe digd verder te gaan en middeler wijl is ook het doel gepreciseerd In de eerste plaats zal er gewerkt worden om een bad-lnrichting mogelijk te maken, waaraan later wellicht een zweminrichting ver bonden zou kunnen worden. Zou het echter blijken, dat dit plan financieel gesproken te hoog ge grepen is, dan zal het geld aange wend worden voor den aanleg van een sportterrein. Beide doeleinden zijn ten zeerste noodzakelijk, en vinden ongetwijfeld sympathie by de bevolking. De tazar. ttitó oorspronkeiyk met Pinksteren zou gehouden zijn, hetgeen echter met het oog op den korten termijn van voorberei ding niet mogelijk bleek te zijn, zal nu gehouden worden op 5 6 en 8 Juli a.s. in het gymnastieklokaal der Ryks Hoogere Burgerschool Allerlei attracties zullen aan wezig zijn terwyi men zich zal kunnen tegoed doen aan patates- frites, olfO'bolien en diverse ver- verschingen. zy die voor de bazar nog voor werpen of andere gaven ter be schikking willen stellen, gelieven hiervan opgave te doen aan me juffrouw M. Catsman, Weststraat 5 te Oostburg. Terneuzen Bonte avond Na de opvoering van „Met myn Gitaar" verscheen het gezelschap J. van der Pyi Woensdagavond weer voor het voetlicht met een geheel nieuw programma. De zaal was reeds twee dagen van te voren geheel uitverkocht. De opvoering was op enkele min der geslaagde nummers na goed verzorgd. Vooral liet muzikale gedeelte was buitengewoon goed. Na den leider willen we speciaal vermelden de Samoa Hawaiins en het optre den van den accordeonistzanger Plet van Huffel. De Wildys waren in hun genre goed, doch hun op treden als Hoky en Poky was een mislukking. Ook de conferencier was beter in zyn optreden in de komische scenes. Een wel zeer byzondere attrac tie was het optreden van het der tienjarig zangeresje Rita de Vo6, die na elk liedje een ovatie in ontvangst mocht nemen. Een recht gezellige avond, waar van het publiek te weden huis waarts is gekeerd. Vlisslngen TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJS TEN VAN CANDIDATEN De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van den raad der gemeente Vlis- singen maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een leier op de secretarie der gemeente ter Inzage zijn nedergelegd, met vermelding .van de nummers der lijsten. 907-O Vlissingen, 21 Juni :946 De voorzitter voornoemd. B. Kolff WAARSCHUWING. De Wnd. Commissaris van Po litie deelt mede: Onbekende personen trachtten goederen ln ontvangst te nemen ter behandeling door de Chemi sche Wasschery „De Volharding", Constantinoplein 1820 Den Haag. Deze wasschery bestaat niet en de goederen worden verduisterd. Andere onbekenden trachtten abonnés te werven voor „de We reldkroniek". Het abonnement moet vooruit worden betaald, doch de administratie kent deze colpor teurs niet. Meerdere slachtoffers zün reeds opgelicht. Men zy op zyn hoede en waarschuwe de politie. Een persoon genaamd L. F. W. Vermey tracht het publiek te be wegen door betaling van geldsbe dragen deelgerechtigde te worden in een erfenis, beheert door de Stichting „Zwitsersch-Nederland- sche N.F. Stichting van Geslacht op Geslacht". Alvorens hierop in te gaan vrage men inlichtingen aan voornoemden politiecommis saris. Tenslotte waarschuwt hy het publiek eerst nauwkeurig kennis te nemen van de gedrukte leve ringsvoorwaarden alvorens over te gaan tot het afgeven van gelden 1 als vooruitbetaling op ln de toe komst door het Handelsbedrijf Minerva te Eindhoven te leveren rywielen. Er is n.l. geen enkele zekerheid dat binnen afzienbaren tüd rijwielen weder „vrü" geleverd kunnen worden en zonder distri butiebon kan ook deze „Minerva" op het oogenblik geen rywielen leveren. LEEUWARDEN 22 Juni. Aanvoer: 29 enterstieren, 27 twen- terstieren, 375 vette kcuien 536 melk- en kalfkoelen 275—710; 50 pinken 65150, 532 nuchtere kal veren, 470 vette en weideschapen 2580 347 lammeren 1424; 90 varkesn. 757 biggen 1540; 179 bakken 'en geiten en 195 paarden 2251395, totaal anvoer 3594 dieren. Overzicht: stieren vette koeien, melk- en kalfkoeien, aanvoer min der, handel kalm en prijzen lager; biggen aanvoer ruim. handel kalm, prijshoudend, schapen aanvoer minder handel kalm, prijshoudend lammeren aanvoer minder, handel kalm, pryshoudend. paarden aan voer ruim, handel redelyk en prij zen lager. De H.V.C. nam eenige koeien, pinken en kalveren de aangevoer de varkens en eenige biggen, scha pen en lammeren over. DINSDAG 25 JUNI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7,30 gram. 8 nieuws, 8,15 gram. 9.15 morgenwij ding, 9.30 arb.vitaminen, 10.36 piano. 11 causerie, 11.30 gram., 11.45 fam.ber. Indië, 12 ark., 12,30 lezing, 12,40 piano 13 nieuws, 13,15 Musette, 14 causerie, 14,20 harp en koor, 15 lezing, 15,15 ork., 15,30 cello en piano 15.50 muz., 16 muz. en zang, 16,30 kindertijd, 16.45 gram., 17 piano, 17.30 gram, 17,45 Rijk overzee, 18 nieuws, 18,15 piano, 18,30 Ned. strijdkr., 19,05 lezing, 19,20 kwin tet, 19,45 dep. uitz., 20,08 bonte Dins dagavond, 21,30 voordr., 21,50 Contact 22,15 buit. overz., 22,30 contact, 23 nieuws, 23,15 avondmeditatie. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 morgengebed, 7,45 gram., 8 nieuws, 8,20 gram., 10,30 voordracht, 10,45 Brahms, 11,25 Lichtbaken, 11,50 Ch® - pin, 12,05 muz., 12,30 conc., 13 nieuws 13,20 conc., 13,45 gram., 15 vertelling, 15,30 gram., 16 Zonnebloem 16,30 muz. besch., 17 strijkkwartet, 17,30 koor, 18 muziek, 18,15 lezing, 18,30 muziek, 18,50 Als ik slapen ga, 19 nieuws, 19,15 dep. uitz.. 19,30 jeugd, 20,05 ork, 21 film, 21,15 muz., 21,40 vraaggespr., 22 nieuws 22,15 avondgebed, 22,30 Nina Dolce, 22,45 lezing, 23 Nina Dolce 23,15 gram. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen; Gelezen de beschikking van den mi nister van Financiën van 20 Mei 1946 no. 184, luidende als volgt: De Minister van Financiën, Gelet op artikel 10, onder 6e, der wet van 31 December 1915 (Staatsblad no, 533), gewijzigd bij de wetten van 27 Juni 1919 (Staatsblad no. 420), en 29 Juni 1925 Staatsblad no. 308): heeft goedgevonden, en verstaan te bepalen: Artikel 1. In een strook van 500 meter breedte langs de Nederlandsch-Duitsche grens en de Nederlandsch-Belgische grens Is het een leder verboden in de open lucht, al dan niet ln een middel van vervoer, aanwezig te zijn. Artikel 2. Het verbod van artikel 1 geldt niet ten aanzien van: a. personen, wier aanwezigheid op een der land-, .spoor-, tram- of water wegen, waaraan een doorlaatpost in den zin van het Bewakingsvoorschrift 1946 of een kantoor der invoerrechten is gevestigd, binnen of niet meer dan 30 minuten bulten den tijd valt, waar op die doorlaatpost of dat kantoor Is opengesteld, mits zij in het bezit zijn van genoegzame, voor overschrijding van de rijksgrens langs dien doorlaat post of dat kantoor geldige beschei - den en hun aanwezigheid kennelijk wordt veroorzaakt door hetzij het feit dat zij onmiddellijk vooraf het rijk zijn binnengekomen, hetzij het voornemen om dadelijk het rijk te verlaten; t. in uniform gekleede geallieerde mc ''peAonen ln openbaren dienst in uniform gekleede Nederlandsehe miltairen daaronder begrepen m de uitoefening van hun dienst; d bedienaren van den godsdienst, notarissen, artsen, vroedvrouwen, vee artsen personen, die deel uitmaken van organisaties voor hulpverleening bij ongevallen, in de uitoefening van hun dienst, ambt of beroep; e personen, die in geval van ziekte of ongeval hulp trachten te vinden; f. personen, in het bezit van een geldige, door of namens den plaatse lijk bevoegden inspecteur der invoer rechten en accijnzen afgegeven, schriftelijke vergunning om ter plaatse aanwezig te zijn; g. ingezetenen van naburige staten, gedurende den tijd tusschen /onsop gang en zonsondergang kennelijk mét geen ander doel hier te lande aanwe zig. dan tot het verr chten van werk zaamheden op in Nederland gelegen gronden, die vanuit de op vreemd grondgeb ed gelegen boerderij of wo ning worden geëxploiteerd. Artikel 3. De inspecteurs der invoerrechten en accijnzen kunnen, ieder voor zooveel betreft het gebied hunner inspectie, onder de door hen te stellen voor waarden. afwijking van het verbod van artikel 1 toestaan. Artikel 4. Deze beschikking treedt :n werking met ingang van den dertigsten dag na den datum, onderscheidenlijk don eersten datum van de Nederlandsehe Staatscourant, waarin de beschikking is geplaatst. Op dit tijdstip vervallen de inge volge de bepalingen van het Beslu.t Bezettingsmaatregelen (Staatsblad no. E 93) weder verbindend geworden of, voor wat hun werking betreft, voor- loopig geschorste beschikkingen: A. van den Minister van Financien van 14 December 1939, no. 228 Neder landsehe Staatscourant van 15-16 De cember 1939, no 246 en 5 Febr. 1940 no. 191 (Ned. Staatscrt. '45 5 Febr. '40 no. 25); b. van den secretar s-generaal van 't departement van Financiën van 5 April no. 113 (Nederlandsehe Staats courant van 25-26 April 1941) en 20 September 1941 no. 95 (Nederlandsehe Staatscourant van 1 October 1941). Gelet op artikel 3 van voornoemde beschikking: bepaalt het navolgende: Het verbod van artikel 1 geldt niet ten aanzien van: le. personen, die met hun persoons bewijs of op andere wijze aantoonen dat zij in de 500-meter-strook woon achtig zijn, doch uitsluitend ten aan zien van de gemeente waarin zij woon achtig zijn; 2e. personen, die aanwezig zijn ln vervoermiddelen der spoor- en tram wegen, en geconcessioneerde autobus ondernemingen; 3e. personen, lie aanwezig zijn op de verkeerswegen Philippine-Pyrami- de, Koewacht-Heikant-St. Jansteen, Zuiddorpe-Sterre-O verslag 4e. personen, die aanwezig zijn ln de kom der gemeente Sas van Gent ten Oosten van de spoorlijn Terneu- zen-Gent; 5e. ingezetenen van België geduren de den tijd tusschen één uur vóór zonsopgang en één uur na zonsonder gang, kennelijk met geen ander doel in de strook aanwezig dan tot het verrichten van werkzaamheden op in Nederland gelegen gronden, die van uit de op vreemd grondgebied gelegen boerderij of woning worden geëxploi teerd; 6e. personen, die in het bezit zijn van een door den ter plaatse bevoeg den dienstgeleider der invoerrechten en accijnzen afgegeven geldige schrif telijke vergunning tot verblijf in de :;trook onder de daarin gestelde voor waarden. Deze beschikking treedt ln werking op 20 Juni 1946. De inspecteur vnd., R. W. Zuur D.K. HONTENISSE Het aantal verzoeken om de aanvra gen voor rijwielen en rijwielbanden mondeling nader toe te lichten wordt zóó groot, dat er een groote stagna tie in het afwerken dreigt te ont staan. In ieders belang kunnen vanaf heden dergelijke verzoeken niet meer worden toegestaan, noch op kantoor, noch aan huis^ 885-0 Ieder wachte rustig zijn beurt af. DISTRIBUTIEDIENSTEN MIDDELBURG EN VLISSINGEN De distributiediensten Middelburg en Vlissingen maken, in afwijking van de onvolledige publicatie van het Streek- bureau Walcheren, bekend, dat werk schoenen uitsluitend kunnen worden aangevraagd van 19 t.m. 29 Juni '46. Slechts éénmaal ln de drie maanden zal gelegenheid tot het indienen van aanvragen kunnen worden gegeven, waarbij ieder indieningstijdvak steeds opnieuw zal worden gepubliceerd. Ar beiders, werkzaam in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten per soonlijk aanvragen, terwijl werkge vers van bedrijven met meer dan tien arbeiders een collectieve aanvrage moeten indienen, waarbij gevoegd moet worden een lijst met namen, adressen en TD-nummers, terwijl te vens de stamkaarten moeten worden overgelegd. Aanvragen kunnen wor den ingediend op de daartoe verkrijg bare formulieren MD 333-04 bij de kringkantoren en de agentschappen. Werkschoenen zullen slechts kun nen worden toegekend aan personen, wier beroep voorkomt in een door het Centraal Distributiekantoor vastge stelde beroepenlijst, terwijl personen, die na Augustus 1945 een bon voor werk- of beroepsschoenen hebben ont vangen geen aanvrage mogen indie- nepersoneel, werkzaam bij de Nederl. Spoorwegen, PTT, politie en brand weer, kunnên geen aanvragen voor werkschoenen indienen. Alle andere bedrijven, ook buiten den wederop bouw, kunnen in het bovengenoemde tijdvak werkschoenen aanvragen. Individueele aanvragen moeten wor- den ingediend bü den <«?^bnttedienst van de gemeente van mwoning wijl collectieve aanvragen moeten worden Ingediend in de plaats, wa het bedrijf is gevestigd.

de Stem | 1946 | | pagina 3