N.A.C. aan de leiding Goes maakt een goede kans RB C in gevaar V reemdelingen vraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen urgent Limburgia opnieuw geslagen glibborigo pad Landbouwtentoonstelling te Goes PROMOTIE 2do KLASSE Goes sloeg TSC opnieuw en heeft thans uit 3 wedstrijden 5 punten verworven. Daar RBC van Helmondia verloor, maken de Zeeuwen een goede kans om de plaats van de Roosendalcrs M kernen. in de le klasse in te Kansen niet benut rpsc dat vrijwel gedurende den ge- -*■ heelen wedstrijd tegen Goes een veldmeerderheid had, zag z ch toch beide punten ontnomen, doordat de TSC-voorhoede geen gebruik wist te maken van de vele haar geboden kan sen. Een voorspron* had zij zeker met de rust kunnen hebben, indien Ernst zich wat meer actief getoond had Het was Bonder die tien minuten na het begin met een prachtschot Goes de leiding gaf (0-1). Een we.nig pro ductieve voorhoede kon van Vliet, den Goes-doelman, niet passeeren. Met dezen stand brak dan ook de tweede helft aan. Ook na rust zat TSC overwegend voor het Goes-doel, doch succes kwam bij de bezoekers. Het tweede doelpunt voor Goes viel na ongeveer een kwartier spelen toen v. d. Sluis fraai inkopte (0-2). TSC zette daarna alles op den aanval. Ernst viel uit, doch de invallende v. Hees- wijk bracht ook geen verbetering. On geveer een kwartier voor het einde zette Kools een aan TSC toegewezen penalty in een doelpunt om (1-2). Goes speelde hierna sterk verdedi gend, zoodat het Zeeuwsche doel nog al eens benauwde momenten beleef de. V. d. Sluis schoot buiten bereik van v. Wijmeren eenmaal tegen de dek lat. Hoe TSC ook zwoegde, Goes gaf geen kans meer en sleepte de kost bare purten mee naar Zeeland. RBC verdiende beter T>BC begon in den strijd tegen Hel- E*' mondia zeer goed. Beens gaf van af den aftrap een afgemeten through pass, waarop Gielessen toesnelde en neens keihard tegen den paal schoot. Zoo is de stand: GOES HELMONDIA T.S.C. R B.C. 3 2 10 5 2 10 12 3 10 2 2 2 0 111 De eerste 20 min. bleef RBC sterk domineeren. Aanval op aanval golf de naar het Helmondia-doel, doch door gebrek aan schotvaardigheid bleef succes uit. De Roosendaiers hadden bepaald pech. toen A. Beens tweemaal tegen den paal schoot. Bo vendien verrichtte de Helmondia-doel man in deze per.ode wonderen. Toch bleven de vooruitzichten voor de gas ten hoopvol, tot een kwartier voor de rust Schcllekens in botsing kwam met een tegenspeler en liU in bewusteloo- zen toestand van het veld moest wor den gedragen. Door dezen tegenslag werd de verdediging beduidend ver zwakt. Ondanks dat bleef RBC een meerderheid demonstreeren. Een Helmondia-uitval werd echter nood lottig, doordat de scheidsrechter niet floot voor buitenspel en de thuisclub gemakkelijk kon doelpunten (1-0). In de tweede helft verplaatste het spel zich eenigszins. De gastheeren werden gevaarlijker en v. d. Vreede moest zich tot het uiterste verdedi gen om zijn doel schoon te houden. Het laatste kwartier was weer voor RBC, waarvan v. d. Vreede intusschen ook geblesseerd, het veld verlaten had. Helmondia werd geheel ingeslo ten, maar een volkomen belegering bracht niet het verdiende tegenpunt. WIELRENNEN DE RONDE VAN ZWITSERLAND De sportcommissie van de Neder- landsche Wielrenunie heeft de ren ners Vooren, Steenbakkers en Schel lingerhout gekozen voor deelneming aan de van 13 tot 20 Juli te houden ronde van Zwitserland. V. «L STAR 2de IN BELGIE Te Wilrijk bij Antwerpen vond Zon dagmiddag een wielerwedstrijd plaats tusschen 15 Belgische en 15 Neder- landsche beroepsrenners. De wedstrijd werd gewonnen door den Belg René Janssen. 2e werd v. d. Star. Verschu ren en Vooren kwamen met een ach terstand van 50 m. resp. als 3e en 4e aan. KA MPIOENS CH APPEN VAN NEDERLAND De individueele kampioenschappen van Nederland op de baan zullen worden gereden op 13, 21 en 28 Juli a.s. De inschrijvingen sluiten op l Juli. De sportcommissie van de Nederl. W elrenunie heeft besloten om het wegkampioenschap van Nederland, dat op het bekende traject van den Cau- berg te Valkenburg zal worden gere den, over een afstand van 200 km. te laten rijden voor de profs., terwijl de amateurs 150 km zullen moeten afleg gen. Deze groote afstanden zijn geko zen, in verband met het feit, dat de wereldkampioenschappen in Zwit serland dit jaar over ongeveer de zelfde afstanden zullen gaan. ZWEMMEN MOOI SUCCES VOOR BRUINV1SCH Te Eindhoven werden zwemwedstrij den gehouden voor de afd. het Zui den van den KNZB. Deelnemers uit Zeeland, Brabant en Limburg hebben elkaar zoo fel bekampt, dat er twee Zuidelijke records sneuvelden en één Limburgsch. Op de 100 m. schoolslag dames B-klasse plaatste H. Vergou wen van Bruinvisch te Sas van Gent zich 1ste in l min. 36.4 sec. Op de es tafette 3x50 m. dames B. werd Bruin visch 2e in 2 min. 11,6 sec. SCHAKEN RUSLAND SLOEG ENGELAND Groot-Brittannië heeft den vierdaag- schen radioschaakwedstrijd tegen Rus land met 18-6 verloren. DAMMEN Spoedige oplossing gewenscht WERELDKAMPIOEN WON SEANCE De wereldkampioen dammen P Ghestens speelde Vrijdagavond te Vlissingen simultaan aan 41 borden. Na een kort openingswoord van den voorzitter der afd. Vlissingen van den Zeeuwschen Dambond, den heer L. Goedbloed, verwelkomde burge meester Mr. Kolff den gast. Ghestens verloor geen enkele partij, won er 35 en maakte remise tegen de heeren L. Goedbloed (Vlissingen), J. Haring en J. van Eenennaam (Souburg) en J. Strooband Jr. en M. Sinke (Middel burg). TN EEN BOEK van 149 paginas geeft gen. Eisenhouwer een betrekkelijk gedetailleerde be schrijving van den stijd op Neder- landsch gebied o.m. in Zeeland. TN TEGENSTELLING met wat ik op vele plaatsen gelezen heb, ben ik van meeninsr. dat de aan klacht tegen Seyss Inquart sterker gefundeerd is dan men oppervlak kig zou aannemen, na het inder daad vrij zwakke kruisverhoor, dat Inquart onderging heeft dr. Kirsch fold meegedeeld. 3e klasse ROOSENDAAL BEHOUDT 'N KANS In den wedstrijd Zierikzee-Roosen- daal, die overgespeeld werd, omdat 't terrein te Zierikzee bij het vorige treffen aldaar werd afgekeurd, gaven de Roosendalers belangrijk sterker spel dan de Zeeuwen. Met mooi opge zette aanvallen kwamen ze keer op keer het Zierikzee-doel belagen en wisten reeds voor de rust driemaal te doelpunten. Vooral de Roosendaal- sche spil speelde een uitstekende par tij. Na de thee maakte Roosendaal er nog een puntje bij. Vier minuten voor het einde werd bij een schermutse ling voor het Roosendaalsche doel 'n doelpunt voor Zierikzee geboren, 't Werd zoodoende een 4-1 zege voor Roosendaal. PUNTEN GEDEELD In den wedstrijd Ierseke-Steen, die met enthousiasme door beide partijen werd gespeeld, was Steen iets vlug ger. Tien min. voor de rust maakte Bouwens voor Steen het le doelpunt, maar reeds kort daarop deponeerde v. d. Plasse den gelijkmaker in het net. Direct na de hervatting wist de zelfde speler weer het doel te vinden en 10 min. later vergrootte Nolet den voorspfong. Steen voerde hierna het tempo op met het gevolg dat Vael en v. Duisse ieder nog een doelpunt kon den maken. Het einde kwam derhalve met 3-3. 0000000000000000000000000000000000000000000'>00000000000000 >000000000000000000000000000000000 LIMBURGIA heeft niet veel plezier gehad van haar verre reis naar de Baronlestad. Met 2-0 bond NAC de Limburgers aan haar zege kar en behaalde hiermede de tweede overwinning in de competitie om het kampioenschap van Nederland- Overeenkomstig de verwachtingen zegevierden de beide Westelijke clubs Ajax en Haarlem, respectievelijk over Heerenveen en N.E.C. De Zondag bracht echter een verrassing doordat de AJaxleden in Heeren veen met 2-1 het onderspit moesten deiven. Haarlem en N.E.C. deel den in de returnmatch de punten. Met dat ai staat N.A.C. thans met 4 punten aan het hoofd van het ranglijstje, direct gevolgd door Haarlem met drie punten. T7EN NATUURLIJK gevolg van het feit, dat Zeeuwsch-Vlaan deren pal tegen België ligt aange drukt, is wel dat in den loop der tijden heel wat Belgen in dit ge west zijn neergestreken. Niettegen staande zü zeil en meeste! ook hun ouders in Nederland geboren werden, bezitten zij niet de Neder- kmdsche nationaliteit omdat de vader en/of grootvader Belg is of was. Deze toestand was reeds tien tallen jaren zoo, vrijwel onge weten en onverstoord. De oorlog is echter gekomen en met dezen destructieven tijd kwam de noodzaak vele dingen scherper te stellen. Ook dit vraagstuk der vreemdelingen Hun al of niet stemgerechtigdheid bij de plaats gehad hebbende verkiezingen kan als leiddraad strekken doch zij komt de quintesse van de zaak (althans voor de betrokkenen) niet nabij. Oorlogsschad e TyAT HEN momenteel zeer sterk beroert, is de regeling der oorlogsschade. Dit voor alle inwo ners van Z.-Vlaanderen (speciaal voor West) zoo fel om- en be streden punt .wordt voor hen schier niet te benaderen. De huidige regeling voor oor logsschade houdt in, dat zij niet in aaanmerking komen voor eenige uitkeering of tegemoetkoming. Zoowel het K.B. d.d. 16 Juni 1945 als dat van 9 Nov 1945 spreekt van Nederlandsche natuurlijke perso nen, Nederlandsche onderdanen en Nederlandsche rechtspersonen" Zy staan daar nu met hun, voor de bevrijding van Nederland verwoeste bezittingen terwijl hen iedere mogelijkheid tót vergoeding wordt ontzegd. Het is hier niet de plaats om met gevoelsargumenten dit pleit van hardheid te beslech ten. Nuchtere cijfers spreken een duidelijker taal. Naar ruwe schatting zijn er, al leen al in West-ZeeuwschrVlaan deren 350400 hoofden van ge zinnen, die door bovenvermelde regeling op de knieën zijn ge dwongen. En waarom DIJ DIT ALLES rijst de vraag: en waarom? Hoe dieper men in deze materie doordringt, des te onbillijker schijnt zü.. Boven signaleerden wij reeds dat de ver woesting after all gebéurde in het kader der bevrijding van Neder land. Buiten dit zijn nog meerdere argumenten aan te voeren. De vreemdelingen waren o.a. wel goed genoeg om gedurende hun verblijf ln Zj-Via anderen be lasting te betalen. Dit is billijk en rechtvaardig. Doch dan is het o.i. even billijk en even recht vaardig hen alle rechten te doen genieten die uit dezen plicht voort vloeien. Op het Füi'Un J ijjilON 30 DOOR HENRI T' SAS. 5t Was nacht, 'n mooie, frissche maan nacht, toen de'leden* van Het Betere Too- neel Neerlandia luidruchtig verlieten, om hun slaapgelegenheden in het stille dorp te gaan opzoeken. Over den klinkerweg stapte de gTOote, bapede, Desemona met haar kleinen Othello stevig onder den arm. Aan de andere zijde schreed op z'n lage schoe nen, Dé Vervoorn met dii breede slobber- hroekspüpen. plots rukte de fluweelen man 'zich van z'n vrouw los: „Als jij nou denkt, dat je mij kunt meelijmen naar Jouw ellendige zit-slaapka- mer, dan geef Ik 'n rondje champagne aan het htv'le gezelschap, en Leyda dacht: Daar heb je de poppen weer aan 't dansen, die krijg ik vannacht niet meer naar huis. „Kom nou mee meneer," trachtte Désiré hem ver der te troonen, ,,'t is morgen om tien uur rollezing, dat hebt U zelf gezegd „JU bent "n goeie kerel," lijmde Boefc- hovoen met dikke tong" maar mevrouw Woestenierg, die sla ik vandaag of morgen met jouw paarse sokken om d'r ooren! Kun jij 't helpen, dat jy paarse sokken draagt? Jij net zoo min als ik, versta je dat, ik ben artist, artist! Wil ik jou m'n kritieken eens En, dan wil die daar, die daaT op me staat te wachten, me naar 'n zit-slaapkamer sliepen! Nooit, nooit! Slechts over m'n lijk zal za naar huis!" En hij'sloeg zich theatraal met de vuist op de borst. Toen ging de fluweelen man tegenover z'n pension aan den sloot kant zitten. De „actrice van den grooten stijl" liet 'm z'n gang gaan, ze kende z'n kuren. Ze draaide in haar nieuwe zit-slaap het licht op, nam haar rol, ging kalm aan tafel zitten' studeeren. 'n Uur later tikte Boekhoven bescheiden op de buitendeur. Ze ging zacht naar beneden schoof de grendel weg: „Kies je eieren voor je geld1?" „Eieren, ja, ik kies jou ,n windei. Jij had met 'n fcruienier moeten trouwen in- plaats van met 'n altist als ik!" VII HET BETERE TOONEEL IN ACTIE. Den volgenden morgen, om enkele minu ten voor tien, kwamen de leden van het ge zelschap bytien in de groote, koude, achter zaal van Neerlandia voor de eerste rollezing van het drama, waarmee de tournée ge opend zou worden. De contractbepallngbn werden nog eens herzien, om daarna, door ieder onderteekend te worden. Dick, die nu op het punt stond ernstige proeven von be kwaamheid af te leggen, kreeg, een lange lijst van instructies en werd de baan opge stuurd ter voorbereiding van de eerste uit voering op 15 October, db nlet-officdeele openingsavond. De olficieele zou gehouden worden in Nijmegen, want Beek, hoewel het de standplaats van het gezelschap was, had toch geen naam, gaf geen cachet. Niette min: de dorps-autoriteiten zouden by deze niet-offick-ele voorstelling allen worden uitgenoodigd. En zoo kwam het dat de dames en heeren pas om elf uur, te luisteren zaten naar de stem van den regisseur, die het eerste dra ma dat hij zoo goed als van buiten kende, omdat het indertijd, by zyn „vliegend ge zelschap" lang repertoire gehouden had. meer declameerde dan las. Hy wilde, met één klap, allen twyfel aan zyn capaciteiten by de eerste samenkomst al tot moes slaan. En dit lukte hem volkomen.' Het drama: „Schildknaap en Burchtvrou- W3" was een stuk met enkele prachtrollen, veel byrollen en veel figuratie. Boekhoven had het den directeur opgedrongen, zander dat de heer Woestenberg kans gezien had, dit costuum-drama als openingsstuk te ket sen. Haverman speelde er den Burchtheer ln, mevrouw Boekhoven de Burchtvrouw-a, en de regisseur zelf de hofnar: drie partijen die het stuk droegen. De basstem van Boekhoven dreunle het slot van het tweede tedryf, en, mbt een ge-weldigbn uithaal, stygerde de slotzin de hoogte in, zoodat Bart, juist op het punt eens verlossend te geeuwen, plots de lippen op elkaar perste en zoodoende de tranen in de oogen kreeg. ,,Het pakt, het pakt geweldig," zei eer biedig-zacht Dé Vervoorn. „Da man van Mevrouw Verhagen krygt het tenminste te kwaad," merkte Desdemona op, naar Bart wyzend. „Ja, Ja," zei deze, ,.ik zal niet zeggen in geloof ook wel, dat het zal pakken". Mevrouw van Boekhoven was tevreden. De aandacht van al de aanwezigen bleef onver deeld bij de lezing, die een succes werd voor haar man. „Derde bedrijfdreunde de stem van den regisseur. (Wordt vervolgd). Verder zyn velen ven hen fc Nederlandschen militairen arena waardoor eens te meer is bewezen hoe ver hun, Nederlanderschap zich uitstrekt. In den loop de jaren is by hen de overtuiginj gegroeid, dat zy Zeeuwsch-Vemini zyn, zoo goed als iedere ancien bewoner van dit gewest, een over tuiging welke door de regeling oorlogsschade een nibt geringeo deuk* heeft ontvangen. Buiten deze argumenten, bere. deneerd vanuit den gezichtshoek der „lijdend? voorwei pen" staai eveneens staatsbelangen op he: spel. Immers, deze Belgen, ingeën: op onze Nederlandsche mat,- schappy (meerendeels met Nb. derlandsche vrouwen gehuwd !i vormen evenzooveel raderen in on: economisch bestel. Hen terzyde stooten zou een niet-geringe des- tructie teweeg brengen in hel maatschappelyk leven. Dit laatste gaat nog rwaardei wegen, indien men oog heeft voor de geweldige vernielingen, speciaal in West Zeeuwsch-Vlaanderen. er de consequenties welke hiernit zfji voortgevloeid. Hier zyn alle ar beidskrachten noodig; een moed willig afstooten daarvan is onver antwoord. De oplossinf TN DIVERSE vergaderingen were dit probleem besproken. In enkele daarvan (o.a. te Aarden burg) werd het oi verlossende woord gesproken n.l. kostelooze neutralisatie. Als wy cms niet vergissen, was men reeds voor den oorlog in de Tweede Kamer hier mede doende. Dit werk op korten termyn voleinden is dwingende noodzaak geworden. In de tech nische afhandeling hiervan kun nen we mistasten doch voor alles dient geattendeerd op deze toe standen, opdat op de betrokken Departementen hier of in België inderdaad worde ingezien wat op het spel staat. Er zyn altijd nog vereenigingen (o.a. die ter be hartiging der belangen van West- Z.-Vl.) die omtrent dit punt stroo men nieuws kunnen geven. Nu de definitieve schaderegeling zoo lang op zich laat wachten en velen op het wagen van een voor schot zijn aangewezen, is deze aan gelegenheid wel zeer urgent, zoo urgent, dat een directe oplossing gewenscht Is. Extra busdiensten Ter gelegenheid van de a.s. land- bouw„entoonteiüng te Goes zullen op Vrydag 5 Juli a.s. vanuit het Land van Hulst enkele extra auto bussen naar Goes ryden. Vanaf St. Jansteen wordt gereden via Hulst, Terhole Kuitaart en Kloosterzande. Eén andere bus rydt van Hulst over Zandberg Graauw Paal en Kruispolderhaven, terwijl ook een bus wordt ingelegd op de route Stoppeldijk Boschkapelle, Rapenburg Hengtsdyk, Delft, Strooiestad, Ossenisse. De bussen vertrekken op de eindpunten om 8.30 uur, Stoppeldykveer om 8,15 uur zoodat rüle bussen met de boot van 9.30 uur in Perkpolder overge.vt worden. De passagiers worden tot vlak bij het tentoon stellingsterrein gebracht, 's Avonds vertrekken de deelnemers op een nader te bepalen uur te Goes vanaf het Parkeerterrein (dus waar de gewone bussen voor Mid delburg, enz. parkeeren). In ver band met de te verwachten groote drukte en de nog zeer weinig be schikbare rywielen is het te voor zien dat voor deze extra diensten veel animo zal bestaan. Het is bovendien niet aan te nemen dat de gewone vervoermiddelen" den stroom van reizigers op dien dag kunnen verwerken. De dienstrege ling dezer extra bussen is op de achterzyde der plaatsbewijzen vermeld, welke plaatsbewyzen tegen vooruitbetaling verkrygbaar zijn bij J. W. Scheele te Bosch kapelle, B. Plasschaert te Graau« en P. de Koster te Kloosterzande Na 29 Juni zyn geen plaatsen meer verkrijgbaar in verband met de re geling van een en ander. Tenslotte verwyzen we nog naar de adver tentie hierover in ons blad van heden. Spoedige aanmelding voor plaatsbewyzen is g'iwenscht 10 verband met het geringe agntal.

de Stem | 1946 | | pagina 2