Landbouwherstel Zeelantt NIEUWE UITGAYEN Sport voor ZONDAG MARKTEN Officieele mededeelingen V_ program in De bestrijding van het structuurbederf ii. tye ZORG vain Landbouwherstel strekt zich niet alleen uit tot den opbouw der boerderijen en het in orde brengen der afwatering, maar ook tot het brengen van den bodicm in zijn vroegeren toestand. Daartoe behoort o.m. het verwij deren van de za'ndlag'.-n welke vooral bij de dijkbreuken, over de klei vloeiden en waarvoor men bin nenkort bulldozers hoopt aan te wenden, doch het voornaamste blijft toch de bestrijding van het structuurbederf, dat oor het zee water werd teweeggebracht. Het zout is niet de ergste vijand van den bodem, daar het door de re gens wel wegspoelt; veel funester werkt het natrium, dat veel lan ger in den grond blijft en de structuur vernietigt.. Een van de beste bestrijdings middelen is het gips, dat daarom door L. H. geheel gratis in duizen den tonnen beschik.aar wordt ge steld. Drie tot zes ton, naar ge lang db grond lichter of zwaarder is, heeft men per H.A. noodig. Is het gips „toegediend'', dan heeft die aldus bewerkte grond nat noodig. De opppervlakte moei, zoo ondiep mogtlijk worden bewerkt bij de uitzaai. Ook moet men voorkeur geven aan gewassen die bij het oogsten een openwoelen van den grond niet noodzakelijk ma ken. Men denke bijv. aan suiker bieten. Het teste voor de geïnun deerde gronden is dc teelt van vlin derbloemige gewassen, in het bij zonder de lucerne, ddar deze het stikstof-percentage in den bodem ook verhoogt. Daar aan dit advies veel gevolg wordt gbgeven, wordt de productie van lucerne zoo groot, dat het aanbod de vraag zal overtreffen. Vandaar dat L. H. gezorgd heeft diat er voor dit gewas een garan tie- pr ijs kwam. Om het teveel aan versche lu cerne zoo productief mogelijk te maken, zijn ook lucevne-drogerijen noodig. L. H. verleent geldelijken steun hierbij en stiveft er naar dat deze coöperatief door de landbou wers worden opgericht. Een commissie onderzoekt de mogelijkheden en maakt er studie van, hoe die drogerijen elders wer ken. Een ander onderdeel van de taak welke L. H. heeft is het herstel van den veestapel, cheren, waar destijds het vee wt-rd weggevoerd, toen die eilanden ge- Op xholen, Schouwen en Wa'l- inundteerd moesten worden, zal vol ledig herstel in natura worden toegepast; ov. nil elders worden vergoedingen tot 75 pet. der waar de gegeven. Noodwet-Walcheren. Jr. Herweyer deelde ons nog een en ander mede over de in voor bereiding zijnde noodwet-Walche- ren, waarin waarschijnlijk ook de ruilverkaveling van dit eiland zal worden geregeld. Onze zegsman schatte, da't die ruilverkaveling on ge «ter zes jaar zou vorderen. Krachtens die Noodwet zal ook extra subsidie worden gegeven voor het herstel van landgoederen en het landschap. Voor het laatste zal een Wageningsch professor zijn ad viezen geven. Ir. Herweyer sprak als zijn ovbsr luiging uit, dat in 1050 Walcheren er landbouwtechnisch beter aan toe zal zijn dan in 1944 en dat het oude natuurschoon, dan weer vol ledig hersteld ze! zijn. WANNEER KOMT DE SUIKER? Waarschijnlijk eind volgende week. Gistermorgen informeerden wij bij len Provincialen Voedselcom- missaris onder den indruk van de onzoete nieuwe bonnenlijst hoe het mot de distributie van de suiker stond. Ir. van Dorst deelde ons mede dat die kwestie juist Woensdag in den Haag op een bijeenkomst van Voedselcommissarissen was be sproken. Zoo goed als zeker komt er eind volgende week suiker ter beschik kmg- van dR consumenten. Indien mogelijk verstrekt men geraffi neerde en anders ongeraffineerde. Zeeland zal echter, daar de Din- teloord dicht bij is, wel op geraf fineerde suiker kunnen rekenen, meende ir. Dorst. YVEDERINFUNCT1ETREDING BURGEMEESTER HOOFDPLAAT Bij besluit van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 19 Juni 1946 is met ingang van den zelfden datum het aan den heer J. F. C. Temmerman door den Mi litairen Commissaris d.d. 19 Octo ber 1944 opgelegde bevel tot staking van de uitoefening der functie van Burgemeester der gemeente Hoofd plaat, opgeheven. Tegelijkertijd is den heer G. A. Nelissen eervol van de waarneming van het Burgemeestersambt dier gemeente ontheven, zulks onder dankzegging voor de diensten door hem in die functie bewezen. De heer Nelissen werd reeds op 19 Oc tober 1944 met de waarneming be last. POLDERBESTUREN Benoemd tot; dijkgraaf van den Zaamslagpolder K. de Kraker te Zaamslag; lid van den dijkraad voor de waterkeering van de cala miteuze polders Ser-Lippens c.a. als vertegenwoordiger van den Kleine- Huissenspolder M. Dieleman te Stoppeldijk (Vogelwaarde)dijk graaf van den Groote-Huissenspol der F. de Moor te Zaamslag; lid van den dijkraad voor de waterkee ring van de calamiteuze polders Ser-Lippens c.a., als vertegenwoor diger van den Groote-Huissenspol- der C. de Kraker te Zaamslag. DE „MEERKERK" Naai- wij vernemen zijn de lij ken van vier leden der bemanning op Schouwen-Duivelanö aange spoeld. Het betreft hier bet stof felijk overblijfsel van den Middel- burgschen assistent-machinist J. Verduyn, dat te Kerkwerve werd gevonden en van drie Laskaren. Zoodra het rustig weer is, zal zooveel mogelijk de lading van het schip worden geborgen en via- Vlissingen naar Rotterdam worden gebracht. STOOMTRAM WALCHEREN. Naar men ons mededeelt zal met ingang van a.s. Zondag op de lijn Middelburg-Vlissingen een beperk te busdienst worden onderhouden. Hetzelfde geldt voor de diensten van Middelburg' naar Goes en Domburg. Een en ander bekekent een zeer belangrijke verbetering. STORMLOOP OP AMSTERDAM Vannacht om 1 uur is uit Mid delburg en extra-trein vertrokken, met achthonderd jonge dames die door het comité - Scheldemonden zijn gerecruteerd, voor een finan. cieelen stormloop op Amsterdam. Als uniform is het Zeeuwsche costuum gekozen en de bewape ning' bestaat uit een collecte-bus. Een vorige maal bij den aan val op den Haag waren vele bur germeisjes in hun gewone kleeding vertrokken en hadden zich pas in de Hofstad als „boerinne" omge kleed. Daar dit het publiek opge vallen was, is thans zorg gedragen dat alle deelneemsters in costuum Zeeland verlieten. Rectificatie bonnenlijst. In onze bonnenlijst van gister is een foutje geslopen onder „Bon kaarten LA, LB, LC 606" staat o.m. vermeld B 52 en E 52 melk 3lA L. Dit moet zijn B 52 en C 52 3H L. melk. ZIJ DIE SLAAGDEN Bij de te Terneuzep afgenomen examens slaagden voor machine- schrijven: snelheidsdiploma: mej. C. Eelderink. Praktijkdiploma: mej.J. Hamerlinck, mej. M. de Maagt te Groenendijk, mej. J. Seghers te Hulst, de heeren L. de Doelder en W. Durinck te Sas van Gent. Vaar- digheidsplomamej. L. Smolenaers te Sluiskil en de heer J. Boerjan te IJzendijke. Afgewezen 6. Het diplo ma kantoorstenograaf behaalden de dames A. Joosse, J. Leunis, K. Kor- teknie, te Hoek; C. Stolk te Axel, M. Leenknegt. te Hulst; T. de Maat te Boschkapelle; P. de Groene te Westdorpe; A. van Doeselaar te Axel; M. de Bruin te Walsoorden; H. Weemaes te Groenendijk en de heer P. Stadhouders. Afgewezen 2. Geen plaatsnaam is vermeld bij te Terneuzen woonachtige personen. Goes COLORADOKEVER WET De burgemeester van Goes maakt bekend, dat de einddatum van de pe riode, waarin de eerste verplichte bespuiting van het aardappelgewas met een oplossing van calciumarse- naat uitgevoerd diende te worden, uit gesteld is van 15 Juni tot 26 Juni 1946. Goes, 17 Juni 1946. 589-0 De burgemeester voornoemd W. C. ten Kate Bij bekkenslag werd gistermor gen bekend gemaakt dat de nieu we- aardappelen in de winkels zon der bon te koop waren. Een gebeurtenis van den eersten rang\ gezien de belangstelling wel IA de Goesche huisvrouwen voor het nieuwe product direct toon den. De Emmabloemcollecte. De collecte voor de Emmabloem bracht Dinsdag in Goes f 1141.50 op en te Wilhelmiradorp f 29. 's-Heerenhoek sloten te wachten op het groote plan, dat- plaatsing van 'n tweede bemaling beoogt nabij Kampen. Het tweede pimt van de agenda betrof het leggen van den tertiai- ren weg Rapenburg-Groenendijk, via Hengstdijk. Zonder opgave van kosten werd dit plan met algem. stemmen aangenomen. Binnen af- zienbaren tijd zal ons dorp zich derhalve in 'n goeden weg kunnen verheugen Lewedorp Geslaagd. De diploma's typist en alg. handelskennis werden be haald door onzen dorpsgenoot P. v. d. Dries, leerling van insl. St. Marie te Huybergen. Middelburg Volksconcert. De muziekver- eeniging Excelsior hoopt bij gun stig weer Zaterdag 22 Juni a.s. een buurtconcert te geven in de Zacha- rias Jansenstraat. Aanvang 7.30 u. Indien er echter Zaterdag een con cert wordt gegeven op het Molen water, zal het concert van Excel sior op een nader vast te stellen datum plaats vinden. Filmfestival 1946. Op den tweeden avond van het witte-doek festijn werd aan alle vvrtegenwoor digers van de Zeeuwsche pers de toegang geweigerd. Door deze merk waardige houding van de organi satoren zijn wij dus niet in staat een verslag van deze voorstelling te geven. Oost- Souburg Raadsvergadering. Nadat de vergadering met gebed was geopend en de notulen waren goedgekeurd, werden de ingekomen stukken be handeld, waaronder de goedkeuring van Ged. Staten van de overname in beheer en onderhoud van een gedeelte van de Werrilaan. Daar de woningnood groot is, verzoeken B. en W. den raad om hen te machti gen tot het bouwen van twee ar beiderswoningen, die hun zijn toe gewezen, indien noodig boven het begroote bedrag van f 16.000 te la ten bouwen en t.z.t. het financleele besluit te nemen. Dit werd met al- gemeene stemmen aangenomen. Verder werden nog enkele ge deeltelijke ontheffingen in den aan slag op de hondenbelasting ver leend en een maandelijksche busver. goedlng van f 12 toegekend aan Ma. rinus de Jonge, die de R.K. ULO- school in Goes bezoekt. Tevens wer den de pensioengrondslagen van burgemeester-secretaris en ontvan ger vastgesteld. Heinkenszand Politie-berichten. Terzake van overtreding van de Leerlingwet is proces-verbaal opgemaakt tegen A. Traas, P. A. Rijk, C. A. Mol. We gens het verkoopen van rijwielen en banden buiten de distributie en boven de prijsvoorschriften is pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. Vermeulen en R. M. Koopman. Wegens het koopen van een rijwiel boven den vastgestelden prijs en zonder afgifte van bonnen of ver gunning is proces-verbaal opge maakt tegen W. Hoondert, T. Pan- tus, A. Rottier, P. Martens te 's Heerenhoek en A. Priem te Ove- zande. Hengstdijk. Poldervergadering. Nadat de polder Hengstdijk sedert jaren over last heeft van water, werd vorig jaar aan het bestuur opgedragen een plan te laten maken voor het stichten van een bemaling voor 't Waterschap. Ir. Drok had het plan klaar. Daar de kosten op f a.00 per H.A. geraamd werden, werd 't plan zonder stemming verworpen en be Een stadsdeel van New-York had met een overstrooming te kampen, toen de Chemung-rivier buiten haar oevers trad. De schade was vooral groot, omdat een hcele blok nieuwe woningen onder water kwam te staan. Ver. van Ned. Gemeenten. Tot bestuurslid van de Ver. van Ned. Gemeenten werd gekozen de heer A. Stemerding, burgemeester, alhier. Oostburg Afscheidspreek Pater Rüpma. Zondag jl. hield Pater Rijpma in de drie H.H. Missen een afscheids preek voor hy naar de missie op de Philippijnen vertrok. Spreker me moreerde allereerst de 13 jaren, welke hij in deze parochie aange naam met de parochianen had mo gen doorbrengen. Hij hoopte dat deze band met de parochie ook in de toekomst mocht blijven bestaan. Hij wees erop, dat de parochianen hem niet genoeg met hun gebed konden steunen, daar ginds door den oorlog veel schade berokkend was aan den missie-arbeid van zijn voorgangers. Van deze laatsten wa ren er verscheidene in de concen tratiekampen omgekomen. Tenslotte vroeg Pater Rijpma nog om een geldelijke ondersteuning voor zijn missie-arbeid, waaraan de geloovi- gen met mildheid gevolg gaven. Ge zien het laatste durven wij wel te zeggen, dat zijn kerk van f 200 voor uitbreiding vatbaar is. Filmavonden. Hoezeer het pu bliek het op prijs stelt, dat de bio- onderneming Luxembourg regelma tig hier haar film presenteert, blijkt wel uit het feit. dat de zaal zeer goed is gevuld. Binnenkort verwacht de onderneming „Het zit in de lucht" en .„De Regenboog". Verkennersmis. Sedert eenige maanden wordt in onze parochie de Mis van 9 uur door de Verkenners gediend. De goede manier, waarop zij dit doen. vindt bij de geloovi- gen veel bijval. Sluiskil. Fancy-fair. De driedaagsche fancy-fair, gehouden ten bate vaiï het Wit-Gele Kruis, is een succes geweest. Het aantal bezoekers heeft de verwachtingen ver overtroffen. 1946 personen hebben de fancy-fair bezocht. De vermakelijkheden, w.o. schieten, ballen gooien, touwtje trek ken, spijkers slaan, rad van avon tuur, enz., waren tot in de puntjes verzorgd. Ook de Amerikaansehe verkoopen hebben een aardige som opgebracht. De wafelbakkerij had personeel en ijzers tekort om allen te bevredigen. Dank zij de helpers en helpsters en de giften der be woners heeft het huldigingseomité hier een groot werk verricht. Hulde aan deze harde werkers, eveneens aan den organisator, den heer Pijn- acker, die de laatste dagen, dag en nacht in touw is geweest. Vogelwaarde Boerenlijst. voor den gemeente raad. Na de avbeiderslijst, die we vorige week reeds publiceerden volgt nu de boerenlijst. De boeren hebben de evenredige vertegen woordiging der 4 voormalige ge meenten, evenals hun werknemers in acht genomen. De boerenlijst is als volgt samengesteld: 1 Cam. de Koek, 2 M. Serraris, 3 Jef v. Wezemael, 4 Alf. Mangnus 5 P. v. Mol, 6 P. Hiel, 7 J. Verschil ren, 8 Ern. Fassaert, 9 Cam. de Nijs, 10. Prud. Kerckhaert, II Jos Truyman en 12 B. de Bruiker. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Op 6 Juli a.s. zal weer de Nationale Reclasseeringsdag gehouden worden. In de komende weken zal hierop de aandacht gevestigd worden door middel van een sprekend affiche, ver vaardigd door den bekenden grafl- schen kunstenaar Aart van Dobben- burgh. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland: Ajax-Heerenveen (Zaterdag 22 Ju ni). NAC-Limburgia (Zaterdag 22 Ju ni). NEC-Haarlem (Zaterdag 22 Juni) Heerenveen-Ajax. Haarlem-NEC. District IV. Promotie 2e klasse. Helmondia-RBC. TSC-Goes. Promotie 3e klasse: Biervliet-Axel Ierseke-Steen. WSC-RKC. 3e kl. F: Steenbergen-Kaaische B Zierikzee-Roosendaal (terr. MFC). 3e kl. G: Middelburg 2-Goes 2. Afd. Zeeland le klasse A: Zeelandia 2-Cortgene 1 1,45 uur. le klasse C: Hulst 2-Hon- tenisse 1, Tern. 3-Rapenburg 1, Steen 2-Corn boys 2. le klasse D: IJzendijke 2-Cadzand 1. le klasse E: Schouwen 2- Schouwen 1. 2e klasse A. Vlissingen 4-Hansw. boys 2. 2e klasse B: Honte- nisse 2-Vogelwaarde 2. Rapenburg 2- Axel 3. Zater-v «gmiüiUgconiyeïitie le klasse: De Bevelanders 1-Rilland Bath 1, Krabbendijke 1-Kattendijke 1 Wemeldinge 1-Nieuwdorp 1 (terrein Kattendijke). 2e klasse: Nieuwdorp 2 -Rilland Bath 2, Kruiningen 3-Arne- muiden 1, 's Heer Arendskerke 2- Krabbendijke 2. KORFBAL. Kampioenschap van Nederland! Ons Eibernest-Westerkwartier. LAWNTENNIS. 2e kl. Zuid: Advantage 2-Rapid. Bred. Sportpark 2-Philharm. 2. Eind hoven 3-Volley 2. HTCC 1-Ray Pric kers 1. Bast. Baz. 2-Advantage 3. Thes 2-TOZ. Ornas 1-Ready 1. R. Prickers 1-Ornas 2. VOETBAL NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE LOODSEN TE VLISSINGEN Zooals reeds gemeld komen Zater dag 22 Juni om 3 uur op het Van Nispenplein te Vlissingen twee elftal len van het Nederlandsche en Belgi sche Loodswezen tegen elkaar uit. De opstelling der elftallen is als volgt: De Belgen: Verstraete C. Aspeslagh, Velghe Laga, A. Lauwereins, v. Wouw R. Timmerman, A. Gombert J. Barlé Tibesar De Nederlanders: F. Lauwereins Lugtenburg Minneboo Pot, Macaré, But v. d. Eijk, Wielinga, Maas v. d. Broeke, Bausekom Mudde GOES, 19 Juni 1946. Bloemkool I A f 57-71 per 100 stuks, idem I 136-60. Komkommers I A 40.. idem I 38-40. idem II 33. idem III 17-28. Kropsla I 2-6. idem II 1-2. Postelein f 42 per 100 kg. Spinazie 17-20 Peulen 137. Rabarber 5-5.50. Sjalotten 1-4. Doperwten 60-62. Kroten 13-31 per 100 bos. Wortelen 13-19. Radijs 8.50. KAPELLE. Kleine veiling op 18 Juni. Aardbeien f 0.30-1.46. Kersen: Early Rivers f 0.74-2.43. Mteikersen f 0.61-2.61. Hollanders f 0.73-2.60. Vroe ge van Werder f 0.79-2.50. Hangblad f 1.23. Vroege Witte f 0.51-1.30. Por- celeinkersen f 0.50-1.30. Limburgsche Zwarte f 1.13-2.40. Beurre Napoleon f 1.44 Alles per kg. Kropsla f 2.00- 3.60 per 100 krop. D.K. 's HEER ARENDSKERKE Oproeping publiek In verband met een veranderde werkwijze, dient het publiek in het vervolg steeds op het tijdstip, dat op het oproepkaartje is vermeld het daarop aangegeven waardemateriaal af te halen. Wanneer dit niet op tijd gebeurt, zal het tot moeilijkheden aanleiding geven. Voor waardemateriaal, dat niet op tijd is afgehaald, zal een tweede op- roepingskaart worden verzonden. Wan neer het bij tweede oproeping niet in ontvangst genomen is, vervalt de toe wijzing. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat na 22 Juni a.s. de alge- meene data van oproeping voor z e ken en a.s. moeders zijn vervallen. Vanaf dien datum zullen betrokkenen elke vier weken een oproepkaartje ontvangen. In alle gevallen dient de oproep kaart te worden ingeleverd. Zonder inlevering van de gezonden oproep kaart kan geen waardemateriaal wor den verstrekt. 606-0 ZATERDAG 22 JUNI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7,30 gram. 8 nieuws, 8.20 gram., 10 morgenwijd., 10,20 zang en muziek, 10.45 Varius kw. 11,45 fam.ber. uit Indië, 12 orkest, 13 Ned. strijdkr., 13,30 dansmuz., 14 sport 14,45 boekbespr., 15 radio phil. ork., 16 voordr., 16,15 gram., 16,45 zang, 18 nieuws, 18,15 gram., 18,30 Ned. strijd krachten, 19 Miller kwartet, 20 nieuws 21,15 pol. weekoverz., 22 The Ramblers 23 nieuws, 23,15 J. Corduwener, 23,40 gram. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 mor gengebed, 7,45 gram., 8 nieuws, 8.20 gram.. 10 piano en zang, 10,30 voordr. 10.45 conc., 11 radioziekenbezoek, 11 platen, 11,45 piano, 12 Angelus, 12,05 gram,, 12,15 piano, 12,30 conc., 13 nieuws, 13,45 tooneel, 14 muz., 14,45 gram., 15 vertelsels voor de jeugd. 16 piano, 16,30 causerie, 17,15 Ned. ka- merkoox*, 17,45 sportpr., 18 gram., en orkest, 18,25 journ. overz., 18,45 muz., 19 nieuws, 19,20 causerie, 20 nieuws., 20,05 Lichtbaken, 20,30 reportage, 21.- conc., 22 nieuws, 22,15 avondgeb,, 22,35 muz., 22,45 causerie, 23,45 gram.

de Stem | 1946 | | pagina 3