Dat gaat naar Den Bosch toe... Ds komende Wat eèn Wonderlijke Wereld De „munitie-dijk" bij Goes Onata steken Tjisadane over DIAMANTEN PRIESTERFEEST EGYPTE EN ENGELAND zijn het eens IN 'T KORT MEER BRANDSPIRITUS ENORME BELANGSTELLING VOOR HET „NEDERLANDSCHE TREKPAARD". MINIS TER MANSHOLT AANWEZIG. ZUIDELIJKE PROVINCIES HET BEST VERTEGENWOOR DIGD. rpOEN WIJ Donderdagmorgen de Veemarktterreinen te 's-Herto- genbosch betraden, lieerschte er reeds een enorme drukte in hallen en bij de keuringsbanen. Stoere Zeeuwsche boeren, Brabantsche kromgewerkte boeren uit de Peel- streck, deftige heerboeren, jong en oud, mannen en vrouwen, krioelen door elkaar en verdringen zich langs de lange reeksen schoon en sierlijk getuigde paarden. Niet al leen menschen uit alle deelen van Nederland zijn hier vertegenwoor digd, ook het buitenland liet zich geenszins ongekend en de opzich ter der hallen verzekerde ons, dat ditmaal de buitenlandsche belang stelling haar hoogtepunt bereikte. Wij zagen delegaties van Zweden, Engeland, Frankrijk. Denemarken, en natuurlijk niet te vergeten een aantal Belgische madammekes en menierkes. Om ongeveer 11 uur ar riveerde Minister Mansholt op de terreinen van de Veemarkt alsme de de secr. de heeren v. Dam en Wevers en Burgemeester Loeff van 's-Hertogenbosch. Onder leiding van den heer A. Aernoudts en den Algemeenen voor zitter van „Het Ned. Trekpaard", werden bovengenoemde autoriteiten over het terrein rondgeleid en wer den de prachtige bekroonde paar den bezichtigd. Een „wonderpaard". tJET WAS vooral de hengst Al- bert van Kruisschot, 3-jarige groote maat, Associatie Steenderen te Steenderen, die op deze tentoon stelling de algemeene bewondering wegdroeg. Men sprak zelfs van een wonderpaard. In een kort gesprek, dat wij had den met den heer Aernoudts verna men wij. dat er door de fokkers van Nederland enorme prestaties zijn geleverd. De kwaliteit der paar den is ongetwijfeld gestegen en de vooruitzichten zijn derhalve zeer gunstig. Veel meer paarden zouden er nog zijn aangevoerd, Indien het vervoer beter zop zijn geweest. Deze moeilijkheid heeft zeer ve len nog teruggehouden. De Zuide lijke provincies staken wat het aan gevoerde materiaal betreft het gun stigste af tegenover het geheel, hoewel natuurlijk ook uit het Noor den zeer goede paarden werden aangevoerd. „Zoolang de belangstelling iplm. 10.000 bezoekers) voor het paard zoo groot blijft behoeven we niet bang te zijn, dat de tractor het paard zal verdringen", aldus de heer Aer noudts. Ook de alg. voorzitter van „Het Ned. Trekpaard" was zeer te vreden over het materiaal dat aan de lijn gebracht was. Wanneer men overal eens heeft rondgezien krijgt men den indruk, dat de organisatie perfect in orde is en hr een praatje 'met den markt opzichter, den heer Merkx blijkt dit overduidelijk. Gedurende den eersten dag had den de keuringen plaats van 25 categorieën in vier keuringsbanen. Wij laten hier de uitslagen volgen, voor zoover zij gisteren beschik baar waren. De uitslagen. l€ CATEGORIE. Hengsten van 5 jaar en ouder. Groote maat. 2e prijs CantorEig. Coop. Hengstenver. St. Philipsland. 3e prijs Certain van de Mariahoeve. Eig. Gebr. van Campen te Graauw. Herseur van Hagerhof. Eig. A. Wouters te Langereit-Gilze. 4e prijs Blesson. Eig.: A. v. d. Meiden Beru te Yzendijke en C. F. Pijferoen te Eede. Montain van Dorenberg. Eig. fa. F. Dekker te Axel. 5e prijs Hein van Diessen. Eig. Hengstenver. Ossen utrecht-Woensdrecht te Ossendrecht. Nico van Aardenhof. Eig. Gebr. J. G. Akkermans te Zevenb. Hoek en Gebr. de Lint, de Pelikaan-Klundert. Jac. van den Frederlkspolder. Eig. Gebr. J. en G. Akkermans te Zevenb. Hoek. Tolan van den Hengstdijk. Eig. fa. F. Dekker te Axel. 2e CATEGORIE. Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.65 M. 4e prijs Hautain van Wieringer meer, Eig. Jos. F. de Waal te Vits- hoek-Hontenisse. 3e CATEGORIE. Hengsten van 4 jaar, hoogte 1.65 M. of meer. 2e prijs Marquis van Zuiddorpe. Eig. M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe. 4e CATEGORIE. Hengsten van 4 jaar, hoogte minder dan 1.65 M. 2de prijs Floris van de Papenvoort. Fa. F. Dekker te Axel. 10e CATEGORIE. Merriën van 9 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.62 M.: le prijs Gauloise. EIg. Jac. de Putter Pzn.. te Axel. 2e pr.: Mimi van Alstein. Eig.: A. Bax Gzn., te Zevenb. Hoek. 3e pi'.: Kitty. Eig. Jac. de Putter Pzn., te Axel. 4e prijs Betsy. Eig.: Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. M.rza van Dinteloord. Eig'. Wed. p. j. van Steen te Dinteloord. 5e prijs: Martha. Eig. Jac. de Putter Pui. te Axel. Caline van Othene» Eig. Anth. H. Dekker Jzn., te Zaam- slag. 11e CATEGORIE. Merriën van 5, 6, 7 en 8 jaar. Hoogte 1.62 M. of meer. 2e prijs: Juliette d'Amice. Eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. 3e prijs Ida van Othene. Eig. A. de Kraker Jr. te Zaamslag. Irène van Capelle- polder. Jac. de Putter Pzn. te Axel 4e pr.: Hirondelle. Eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. 4e prijs Oda van Zuijlen. Eig. Ant. de Schutter- Koenraadt te Heiningen. 5e prijs: Hil da. E.g. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. Farida Eig. Gebr. Fassaert te Boschkapelle. Blondine. Eig. Jos. van Meir te Ossendrecht. Marina v. Klundert. Eig. G. F. B. van Meer- Wijtvliet te Klundert. 12e CATEGORIE. Merriën van 5, 6. 7 en 8 jaar. Hoogte minder dan 1.62 M. le prijs Blanca van Nico. Eig. Al. Serrarens te Ossenisse. 3e pr. Clairona van Henr.ette-Hoeve. Eig.: J. A. Stols-Zandee te St. Philipsland 4e prijs Cub us van Henriette-Hoeve. Eig. J. A. Stols-Zandee te St. Philips land. Gonda van Klundert. Eig.: J. de Vrij te Klundert. Vesta van de Schaapshoeve. Eig.: J. J. van Dongen te Geertruidenberg. 5e prijs: Martha van Othene. Eig.: Anth. H. Dekker Jzn., te Zaamslag. Flava. Eig. Hono- ré van Gassen te Ossenisse. Yvonne van Hulst. Eig.: Ch. L. Voet te Hulst 14e CATEGORIE. Merriën van 4 jaar, Hoogte minder dan 1.62 M. 3e pr.: Clairona van Loose's Hof. Eig.: C. de Putter te Axel. Feria van Schelf- houtshoek. Eig.: R. O. Buijsse te Schelf houtshoek-Graauw. 5e pr. Ida Eig.: Stallen de Dobbelaere te IJzen dijke. Bella. Eig.: P. Iz. Haartsen te IJzendijke. Mafalda van Claiion. Eig. Hon oré van Gassen te Ossenisse. 15e CATEGORIE. Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende veulens. Hoogte 1.62 M. of meer. 2e prijs: Bet sy van Veldzicht. Eig.: Joh. de Feij- ter Johzn. te Schoondijke. Irena van Nico. Eig.: J. C. L. de Wit te Zevenb. Hoek. 4e prijs: Jesse van Solon. Eig. L. Bruggeman te Graauw. Erna. Eig. Jac. Vermue te Steenhoven-Schoon- dijke. 5e prijs: Edith. Eig.: P. J. C. Vogelaar Pzn. te Anna-Jacobapolder. Lenia van Bleyendaal. Eig. Jac. Fr. Brooijmans te St. Annaland. Irène. Eig.: A. Ch. M. Rombouts te Oost- eind-Oosterhout. Duchesse. Eig.: P. J. C. Vogelaar Pzn.. te Anna-Jacoba polder. 16e CATEGORIE. Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende veulens. Hooget minder dan 1.62 M. le pr.: Pas calie. Eig.: A. L. Stallaert te Klooster- zande. 2e pr.: Frieda Eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. 3e pr.: As- trid van Pompier. Eig. Joh. de Feij- ter Johzn., te Schoondijke. Karen v. Vredenburg. Eig. C. H. A. Stols te St. Philipsland. 4e prijs: Lijs. Eig. F. P. Brooijmans te Vitshoek-Hontenisse. Julia van Sluis. Eig.: André Wemaer te Sluis. 5e prijs: Henriette van Dier- kensteen. Eig.: A. H. de Milliano te Waterlandkerkje. Trui. Eig.: M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe. 17e CATEGORIE. Merriën van 3 jaar. Hoogte 1.60 of meer. 3e prijs: Blondine van Schoondijke. Eig.: J. Ramondt te Schoondijke. 4e pr.: Mar- ga van Molenhoek. Eig.: F. P. Brooij mans te Vitshoek-Hontenisse. Leonora van Ossendrecht. Eig.: Jos. van Meir te Ossendrecht. Clairona van Won- dergrond. Eig.: A. J. Breure Hzn., te Heiningen. Julia. Eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. 5e pr.: El- za van Snippenhoeve. Eig.: W. A. Sneep te Ossendrecht. Rena van Mo lenhoek. Eig.: F. P. Brooijmans te Vitshoek-Hontenisse. Lena van 't Veer. Eig.: Adr. de Putter Mzn. te Zaamslag. Vigoureuse van Maalstede Eig.: Wed. D. Wisse-Nijssen te Maal- Eig.: Wed. A. H. de Milliano te Wa terlandkerkje. il8e CATEGORIE. Merriën van 3 jaar. Hoogte minder dan 1.60 M. 3e prijs: Jenny. Eig.: Stallen de Dobbe laere te IJzendijke. 5e prijs: Niska. Eig.: Alph. E. S. Bonte-Daelman te Eiland-St. Kruis. Cecile van Alstein. Eig.: H. J. de Waal te Graauw. Bea van Molenhoek. Eig.: F. P. Brooij mans te Vitshoek-Hontenisse. Olan- da d'Amice. Eig.: A. J. E. Temmer-' man te Hoofdplaat. Jo. Eig.: Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. Sarina. Eig.: R. O. Buijsse te Schelfhoutshoek Graauw. Oda d'Amice. Eig.: A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Stella. Eig. Gebr. Fassaert te Boschkapelle. Florette van den Boerendijk. Eig.: A. F. Maris Dzn.. te Fijnaart. Olga. Eig.: A. L. Stallaert te Kloosterzande. 19e CATEGORIE. Merriën van 2 jaar. Hoogte 1.56 M. of meer. 2e prijs Lady van de Walhoeve. Eig.: Em. Aug. Buijck te Eede. 4e prijs: Olga van Vredenburg. Eig.: C. H. A. Stols te St. Philipsland. 5e prijs: Gerda van de Melo. Eig. Pr. Bruggeman-Buijsse te Graauw. Marga van Melo. Eig.: L. Bruggeman te Graauw. JGAAR AANLEIDING van de uit eenloopende berichten omtrent den vermoedelijken datum van de RUksconferentie wordt van bevoeg de zyds vernomen dat dü huidige regeering haar streven gericht houdt op zoo spoedig mogelijke bijeenroeping van de Ryksconfe- ferentie. Teneinde paraat te zijn is als richtdatum 1 September aangenomen. Voor het overige kan uiteraard niet vooruitgeloopen worden op de beslissingen van het nieuw te vor men kabinet. Een van de factoren, waarvan de aanvangsdatum echter in elk geval afhankelijk zal zijn, is het verloop van de besprekingen met de buitengewesten en andere be volkingsgroepen in Indië. Deze be sprekingen Scginnen volgende maand en zullen zeker eenige we ken in beslag nemen. TNDONESISCHE KRINGEN heb- ben. toen hun gevraagd werd, commentaar te leveren op het com muniqué, dat door den regeeringg- voorlichtingsdienst te Den Haag. inzake de laatste Indonesische voorstellen is uitgegeven, verklaard dat zij niet bereid zün hierover iets te zeggen. Zij geven er op dit oogenblik de voorkeur aan om te wachten, totdat zij officieele in lichtingen over de Nederlar.dsche reactie op de voorstellen hebben ont vangen. TAe Nederlandsche troepen hebben een nieuwe actie ontplooid bij Tangerang. Totnutoe hebben zij 't gezag uitgeoefend beoosten de ri vier de Tjisadane. Thans zijn zij de rivier over gestoken, waardoor de T.R.I. ge dwongen werd uit enkele plaatsen terug te trekken. In de maar.d Mei leed het Ned. leger de volgende verliezen: 20 doo- den, 2 vermisten en 85 gewonden. 854 terroristen werden gevangen genomen, Chifley heeft een redevoering ge houden in het Australische Huis van Afgevaardigden, waarbij hij 'n bedekte en onmiskenbare terecht wijzing heeft gericht aan het adres van den Nederlandschen gezant voor diens kritiek in het openbaar op het feit, dat de Australische re geering er niet in geslaagd is om te zorgen, dat de Nederlandsche torpedojager „Piet Hein" werd ge repareerd in Sydney. IVE EGYPTISCHE delegatie, die belast is met de mogelijke her ziening van het Anglo-Egyptisch verdrag, gaat in beginsel accoord met de nieuwe Brltsche voorstellen tot het sluiten van een nieuw ver drag tusschen de twee landen. tae DISTRIBUTIE van brandspi- ritus zal met ingang van 1 Juli een verbetering ondergaan. De toe wijzingen aan de handelaren en winkeliers zullen nl. worden ver hoogd van 20 tot 40 pet. van hun omzet in 1939, waarmee het peil van het vorig jaar weer is bereikt. TAE PRIJS voor een eenheid bag gerturf <600 stuks) wordt van f 7,05 op f 7,50 gebracht en die van 'n eenheid persturf <400 stuks) van f 6.60 op f 6,90. TAF. TWEEDE EN LAATSTE overspanning van de spoor brug Dordrecht - Zwijndrecht is aangebracht. De overspan ning heeft een gewicht van 500 ton en is 80 meter lang. De onderdeelen kwamen uit En geland. 15 Juli zal de eerste trein er over heen rollen. /"AIRAL het hoofd van de Spaan sche regeering in ballingschap, heeft op een persconferentie be schuldigingen geuit over het leve ren van oorlogsuitrustingen door JL1H.wea. U. WlSSe-ANiJS&eiX IC .maai- f stede-Kapeiie. Juima van Dierkensteen Engeland en Amerika' aan Spanje. De patiënt ontplofte T~VE moderne chirurgie bedient zich bij ope raties in bloedrijke or ganen bij voorkeur niet van een gewoon snijmes maar van een electrisch instrument, dat 't voor deel heeft, dat de kleine bloedvaatjes oogenblik- kelijk worden afgekne pen, zoodat geen bloe dingen kunnen ontstaan. Toen men in een Ameri- kaansche kliniek met dit instrument echter on langs een longoperatie verrichtte, deed zich 'n merkwaardig ongeluk voor. Men had den pa tiënt onder narcose ge bracht met behulp van ether. In zijn longblaas jes bevond zich nu een ontplofbaar mengsel van ether en lucht. Plotseling kwam een der minuscuul kleine vonkjes van het elec- trische mes in aanraking met dit gas.en er volg de in de borstkas van den patiënt een ontplof fing, zoo hevig, dat chi rurg, verpleegsters en assistenten tegen den grond werden geslingerd en de gordijnen van de ramen werden gerukt. Het merkwaardige on geluk bracht de medi sche faculteit van de universiteit van Califor- nië op de gedachte, uit te zien naar een veili ger verdoovingsmiddel bij longoperaties. Men vond dit in een vergif, dat langen tijd door de medische wetenschap was gewantrouwd: het „Curarehet pijlvergif der roodhuiden. Hitier sliep TT ET Zwitsersche blad „Der Bund" heeft een passage uit „Offi- ziere gegen Hitier" ge publiceerd, waarin het volgende voorkomt „Toen op 6 Juni de in vasie begon, was men van Duitsche 2ijde ver rast. Men waagde het niet, met het oog op *t vroege morgenuur, ge neraal Jodl te wekken, zoodat deze pas om 9 u. s morgens het bericht van de invasie vernam. Jodl, op zijn beurt wachtte nog een uur, al vorens Keitel op de hoogte te stellen. Zoo wel Jodl als Keitel hiel den zich aan het bevel, den slapenden Hitier niet te wekken. Eerst des middags vernam de Fuhrer, dat de invasie was begonnen. Achter den Atlantikwall stond een tankkorps opgesteld welks taak het was de landingstroepen te ver nietigen. Het inzetten van dit korps moest door Hitier zelf geschieden. Noch Rommel, noch von Rundstedt mochten het bevel tot aanvallen ge ven. Toen Hitier einde lijk bevel gaf tot den aanval, was het reedfc 2 uur 's middags. Inmid dels had de Amerikaan- sche luchtmacht de spits van het korps voor het grootste deel uitgescha keld, zoodat de tegen aanval te laat en zon der élan werd uitge voerd." VOG VAN DEZE MAAND zal de Kota Gedeh van Batavia naar Nederland vertrekken, met de tot Jlusver grootste zending Ned.-In dische producten sedert de bevrij ding aan boord, o.a. 200 ton kapok yoor de Eurpeesehe markt en er- der copra thee, koffie, peper en fan. 1 AF, ALGEMEENE Nederlandsche 1 Vereenlging voor Sociale Ge- ïpeskunde heeft zich in een tele gram tot minister Beel gewend fn het inrichten van een afzon derlijk departement van Volksge zondheid onder vakkundige leiding bepleit. T3IDAULT, de opvolger van Gouin, die op zijn beurt da Gaulle opvolgde is officieel „hoofd van de voorloopige Fransche regeering". Zün functie sluit in zekbren zin aan op die van president der Fran sche republiek, maar deze laatste functie wordt op het oogenblik niet vervuld. TIET FONDS Noodgebieden is erin geslaagd voor f 40.000. ledikanten aan te koopen. Voor den aankoop van beddiigoed wor den nog onderhandelingen ge voerd. 1LJR. VAN KLEFFENS is per Clip per uit New York naar Euro pa vertrokken. Hij zal in Londen met minister van Royen een be spreking hebben ovur de loopende zaken. BESPREKINGEN zijn tusschen Nederland en België gaande om de landerijen in de grensstrook die door Nederlandsche en Belgi sche landbouwers bebouwd wor den, te herstellen. Vt OOR het seizoen 1946 zijn niet, zooals in vorige jaren het ge val was, maximumprijzen voor boschbessen vastgesteld. T^EHROE voorzitter der Br.-Indi- sche congres-party is gearres teerd. In verband daarmee heeft het werkcomité van het Indische Congres de werkzaamheden ge staakt. I vE MINISTER van Financiën heeft by de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp be treffende „maatregelen tot af schaffing der Staatsloterij" in getrokken. ■yOLGENS een officieel bericht uit Rome heeft Z. H. de Paus bij gelegenheid van de a.s. viering van het Eeuwfeest der St. Vincentius- vereeniging in Nederland op 24 en 25 Juli a.s. aan den president van den hoofdraad een persooniyk waardeerend schrijven gezonden. TAË OUDSTE priester van het bisdom Breda de Zeereerw. Heer P. Mijnen, emeritus-pastoor van Westdorpe, verblyvende in 't St. Elisabethgesticht te Dongen, vierde Woensdag zijn diamanten priesterjubileum. In de stemmig versierde kapel van het St. Elisabethgesticht droeg de grijze priester 's morgens een plechtige H. Mis van dankbaar heid op waarby twee zyner neven de eerw'. Heeren Theeuwes eh H. van Beek als misdienaren assis tentie verleenden. Het koor der Eerw. Zusters voerde de gezangen uit. Ondanks den hoogen leeftijd van den jubilaris en het feit, dat hy in jaren geen gezongen H. Mis meer had opgedragen, was hem deze vermoeiende plechtigheid toch nog meegevallen. Na de H. Mis werd door het Zusterkoor het Te Deum alsmede een Priestercantate gezongen. In den namiddag vond een drukbezochte receptie plaats, waarna het feest in inliemen kring werd voortgezet. Oppassen blijft geboden TJEEDS ANDERHALF JAAR wordt gewerkt aan de oprui ming van het exploisieve oorlogs tuig, dat de Duitschers achter heb ben gelaten aan den Kbttendyk- schedijk onder Goes, welke daar door den naam van munitie-dijk kreeg. Eerst hebben Engelschen Cana dezen en Amerikanen htin best gedaan om deze erfenis te vernie tigen, doch toen wy deze wetï aan een Nederlandsch officier vroegen of de zaak eindelijk op geruimd was, kregen we te hoor er, dat men nog niet zien kon dut he! geminderd was. Bij benadering is niet te schat ten hoeveel ton munitie de Duit schers hier bijeengebracht hadden Men heeft hier niet met duizen den maar met tienduizenden ton nen te doen. Naast bergen granaten vind! men mijnen en vliegtuigbommei bij duizenden.; ontzaggelijke hoe veelheden slagpypjes, fosforbonr men en kartetsen. Met deze munitie zou men Wal cheren en Zuid-Beveland maan den hebben kunnen verdedigei wat dan ook wel in de bedoel' zal hebben gelegen, doch waarna door de landingen der Engelsch by Westkapelle, Vlissingen Baarland niets kan komen. Thans zün versterkte ploeg van Nederlandsche speciaal op leide militairen gekomen, om meer vaart a-chter het gevaarlij werk te zetten, zoodat er hoop dat men over een jaar door ergste heen is. De afsluiting v den „munitie-dijk" voor het bliek blyft streng gehandhsil daar de dood alle niet-deskundi van honderden plaatsen uit bel Om gevaar voor de omgev' te vermyden wordt als gewoonl slechts één ton oorlogstuig te ïyk opgeblazen. Met groote omzl tigheid moet worden gehande! dbar er honderden soorten on-' dit tuig zyn en iedere categ haar gevaariyke eigen aard ïgh heeft. Zoo heeft men er bijv. my: ontdekt, die bij de vernieling, hoog springen en pas in de lui explodeeren, wat de scherf veel omvangryker maakt. Zoo biyft oppassen, ook voor deskundigen, immer geboden.

de Stem | 1946 | | pagina 2