Eenmansbeleid boven ieders krachten Duitsche priesters Duitsche jeugd Geallieerde troepen verlaten Italië, mits De Moefti terecht (~eenige overeenstemming in pakijs Speer wilde Hitier vermoorden KONINGIN decoreert VERZETSTRIJDERS De haringprijs en hel ingrijpen der overheid DE, MAATREGEL van de over heid om den haringprijs plot seling en ingrijpend te verlagen heeft veel stof doen opwaaien. Dr. Beel ontvangt TWEEDE JAARGANG No. 495 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL. Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Weststngel 75. tel. 2238. Red. N.J. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 21 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- óestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. on Vrijheid van oonfesnionoolo groepeering ia opengelaten (Van een specialen correspondent) TZ* APOTTE KERKEN, kapotte idealen, kapotte jeugd, kapotte opleiding van geestelijken.Domkapituiar Puchowski vertelt er me van. Het is een lange tocht, een doolgang van adres naar adres voor me geweest, aleer ik hem bereikt heb. Berlijn is als een gruwelijke film voorbij het autoraampje geflitst. De Domkapituiar heeft nu niet veel tijd meer, want om 12 uur wacht men hem voor een trouwmis. Zijn kerk staat vlak naast zijn pastorie, maar... ze is kapot. Hij moet dus acht, tien minuten verder zijn. Een oude danszaal is nu 't Huis des Heeren. TIET IS NIET ALLEEN het ver haal van Berlijn het Is het verhaal van tal van streken In Europa. Dat kan niet veel indruk meer op me maken. Maar wel dat van de opleiding der geestelijken, dat vsn de jeugd, het telkens in alle gesprekken weorkeerende ver haal van de jeugd die het zoo moeilijk heeft. Vele priesterstudenten zijn ge sneuveld, velen zijn nog in krijgs gevangenschap. In de Oostelijke gebieden kunnen de oudere gees telijken de vermoeienissen van het reizen door uitgestrekte gebieden niet aan. En de menschen in Oost-Pruisen en Opper-Silezië zijn zoo terneergeslagen, zoo futloos geworden. Over Berlijn is het ge weld' van den oorlog langzamer hand gegroeid, eerst met kleinere bombardementen, dan met groo- tere, dan met de allerzwaarste. Maar daar in het Oosten viel het volle gewicht van den totalen oorlog plotseling op de menschen. Het werd een volkomen ontworte ling. Er moesten er naar hospi talen getracht worden om ze kunstmatig te voeden, daar ze zelf niet eens de moeite namen, om het voedsel naar hun mond te brengen. Wat hebben dit- men schen de geestelijke hulp noodig! Maar de priesterseminaries zijn zoo schaarsch zoo schaarseh be volkt. r?n dan de jeugd. Wat zijn haar kenmerken! Laat ik de zware Duitsche woorden niet ver talen: Hoffnungsfreudigkeit, Be- geistenmgsfahigkeit, Tatkraft. Wat blijft daar van over in deze om standigheden? Geen hoop en geen blijheid, geen geestdrift en geen fut. Ja. de zwarte markt Is er. Die geeft gelegenheid om in één da'g te verdienen, wat anders een jaar werken kost. Dat is -en vloek en een pest. Men stichtte nu de Ffarrjugend. Ze werkt met kernen, naar ouder dom beroep en stand ingedeeld. Er zijn gemeenschappelijke Mis sen, g,--meenschappelijke H. Com munies, er zijn cultureele avonden. Bijtelkringen. Dit alles is geoor loofd, ook in de Russische zóne. De Freie Deutsche Jugend laat in haar statuten deze vrijheid voor confessioneele greepeeringen open. Wat. er op den duur in de practijk terecht van zal komen? Er is de herinnering aan de nationaal-socialistische methodes. Die begonnen ook met vrijheid. De eenheid zou niet afgedwongen wordenMen wil de woorden ook thans toetsen aan de practijk Eendrachtig samenwerken, best, maar het recht op eigen leven moet onverkort blijven. TN TWEE SLAGZINNEN vatte Domkapituiar Puchowski het samen: Wij zijn vóór eenheid maar hooger staat de waarheid Wij zijn vóór vrede, tnaar hoo ger staat de rechtvaardigheid Antl-fascisme is per slot een louter negatieve leus. Daar moet iets positiefs naast staan. Honger en ellende voeden de gedachte: Vroeger was het zoo slecht nog niet. Dogmatisch, in zijn leer van Rasse en Herrenmensch, is het nationaal-socialisme nu dood, dat gelooft Domkapituiar Puchowski vast.. Maar het was ook „ventiel der ontevredenheid" En ais zoo danig is het nóg niet verdwenen. Intusschen zijn er ook velen, die nu weer het andere „ventiel der ontevredenheid", het communisme gebruiken. Ze gelooven maar weer eens alles wat men hun belooft, juist zooals ze vroeger de Nazi- beloften £eloof,ien. DE EENVOUDIGE man die me terug naar het 'pershotel chauffeert, zegt het op zijn manier: Al dat tromgeroffel en dat heil- gebrul en dat vlaggengezwaai maakte de menschen gek, het meest nog de vrouwen". En dan met een zwaai naar de ruïnes van regeeringsgebouwen en ambassa des: „Het ls bijna niet te gelooven dat zulk een waanzin mogelijk is" Hij voegt er aan toe: „En de menschen gelooven weer in groole woorden". De man was bizonder verbitterd. Zijn vrouw had drie maanden .herumgedoktert" i.. het ziekenhuis. Ze had geleden aan de „Russenkrankheit". „lAlle gewelddaden worden toch bestraft?" zei ik. „Ja, dat zegt men. Maar het ge beurt ook nu nog wel". TTE CONFERENTIE TE PARUS van ministers van Buitenland- sche zaken der groote mogend heden heeft overeenstemming be reikt. De geallieerden zullen hun troepen uit Italië terugtrekken 90 dagen na het teeekenen van het vredesverdrag met Italië, mits de Britsche troepen de be schikking krijgen over een ver bindingsweg tusschen Engeland en Oostenrijk via de Amerikaan- sche bezettingszone van Duitsch land. en mits de Sovjet-Unie uit voering geeft aan haar belofte, het vorig jaar te Londen gege ven, dat zij haar troepen binnen een gelijken termijn terug zial trekken uit Bulgarije. Byrnes verzekerde Bevin, dat de Engelschen de beschikking zou den krijgen over een verbindings weg door de Amerikaansche zone van Duitschland. Ook 'n Russisch voorstel alle on gebruikte en gevorderde geldswaar de en goederen binnen diezelfde termijn aan de Italiaansche regee ring terug te geven werd aan vaard. De geallieerde commissie voor 't uitvoeren van de vredesverdragen zal bestaan uit de ambassadeurs te Rome van Engeland Amerika, Rusland en Frankrijk. De commis sie zal gedurende 12 maanden in stand blijven. De regeling van de Fransch- Italiaansche grensproblemen zal worden uitgesteld tot Molotof het rapport der deskundigen over Ten dabriga heeft bestudeerd. Bij de discussie ovbr het terug trekken van geallieerde troepen uit Italië merkte Molotof op, dat de berichten, die hij gehoord had over het vergrooten van Italiaan- Mevr. Michiels van Kessenich. de echtgenoot» van den burgemeester v. Maastricht heeft in Washington een persconferentie gehouden over de adoptie van de graven der gesneuvel de Amerikanen door Nederlandsche families. Mevrouw van Kessenich is een der initiatiefnemers van het plan Zooals men weet ligt in de nabijheid van Maastricht, bh het plaatsje Mar graten, het grootste militaire kerkhof van Europa. sche vliegvelden door Engeland en Amerika (Ai ongunstige indruk ge wekt hebben, d'at beide landen 'n langdurige bezetting in den zin hebben. Byrnes antwoordde hem dat hij gehoord had dat (Si Russische troe pen in Hongarije, Roemenië en Bulgarije een activiteit ontwikkel den die er op wees, dat zij aan een langdurig verblijf dacht an. Maar hij had needs lang geleden geleerd, niet alles te gelooven dat hij hoor de en hij beval deze politiek aan zijn collega aan. rpijdens een „strict informeele" bijeenkomst der ministers werd hun sen Amerikaansch voorstel voorgelegd, om de kwestie van de souvereiniteit van Italië's voorma lige Afrika,; nsche koloniën een jaar uit te stel.en Aan het eind van dit jaar zou den de koloniën onder het be- hecrschap der Ver. Naties ko- méh, indien de ministers nog geen oplossing zouden hebben gevonden. De ministers benoemden een speciale commissie om dit voorstel in overweging te nemén dat te vens de invoeging in het ontwerp vredesverdrag met Italië zou be vatten van een clausule, waarin het afstand doen van de koloniën door Italië wordt aangegeven. De ministers bereikten geen overeen stemming, maar zij waren het er over eens, diat uitstel te verkie zen boven in het geheel geen op lossing. Tn een memorandum heeft do Grieksche regeering haar eischen voor schadevergoeding door Italië kenbaar gemankt. Hier in worden 200.000 pd. st. voor ma- terieele schade, 55,750,000 pd. st, voor <Je kosten der bezetting en 463,750,000 pd. st. voor budget- uitgaven geëischt. IZONING FAROEK van Egypte heeft den zoo geheimzinnig uit Parijs ontvluchten Moefti van Je ruzalem wiens verblijfplaats tot nutoe onbekend was ontvangen. Volgens Arabische en Mohamme- daansche traditie moet de Koning aan ieder, die naar het paleis gaat en den koning om bescherming vraagt, deze bescherming verlee- nen. De koning moet hem tegen zijn vijanden beschermen. De Moef. ti zal niet worden uitgeleverd. o peer heeft in Neurenberg ver- klaard, dat hy 2 maanden voor het einde van den oorlog het plan had opgevat, Hitler in zijn onder- grondschen schuilkelder te Berlijn met een nieuw soort gifgas om het leven te brengen. Zijn twee po gingen faalden echter. Ja, Ja.... Een coördineerend lichaam noodig om de behoetten van de bevolking te kunnen opvangen DE OPSTAND in het Bantamsche moge voor rekening komen voor de republikeinsche „regeering" opjava, hi) is daarmede de wereld niet uit. zoo schrijft onze correspondent te Batavia ons. De tienduizenden Chineezen die zich nog in gevaar bevinden zijn met de conclusie dat de „repoeblik" de verantwoordelijkheid draagt niet ge holpen. Wij vragen ons, mede in verband met de Tangerangsche onlusten, af of de huidige chaos nog lang mag voortduren, vooral nu het vooruit zicht bestaat dat hij steeds grooter wordt indien geen krachtige maat regelen worden genomen. Hoe langer hoe meer begint het verwijt te klemmen dat hier een éénmansbeleid gevoerd wordt, dat boven ieders krachten zou gaan en dus ook boven die van dr. v. Mook. Wij schijnen in dit opzicht iets van de „repoeblik" te kunnen lee- ren. Daar heeft men een oppersten oorlogsraad met verstrekkende al- gemeene bevoegdheden, bij ons heeft men slechts ambtelijke orga nen, die ieder voor zich zorgen, hun bevoegdheden niet te buiten te gaan en die los van elkaar werken. Als Tangerang door de Nederlan ders bezet moet worden, is er geen sprake van een algemeen, coördi neerend lichaam dat nagaat welke maatregelen van economischen en socialen aard er tegelijk genomen moeten worden. Geen afdeelingen van Economi sche Zaken rukken mét de troepen Tangerang binnen om er aanstonds levensmiddelen uit te deelen of te gen zeer lagen prijs te verkoopen, of om er rubber of andere produc ten op te kopen tegen hooge prij zen, kortom om te bewijzen dat de Nederlanders niet alleen orde en rust, maar ook welvaart komen bren gen. Welk een Indruk zou dit op den westeroever v. d. Tsjisadane ge maakt hebben! TAe geheele organisatie in Indlë, zoowel die van de geallieerden in het algemeen als die der Neder landers in het bizonder, onderhoudt een trapsgewijze ondergeschikt heid, die begint by den laagsten man en eerst eindigt bij Lord Louis Mountbatten of zijn opvolger. Het keurslu'f van de oppermachtige „be paling" houdt in Indië de veters nog steeds nauw toegeregen en de Britten hebben wat dat betreft geen verruimng van blik gebracht. Een college (oi men dit nu „oor- lorgsraad" noemt doet niet ter zake) met verstrekkende algemeene be voegdheden zou de organisatie op een breeder plan kunnen brengen en wellicht een beter tegenwicht vormen tegenover de Britten. Want het is hier een publiek ge heim dat dr. van Mook, er mogen hem ook nog zooveel verwijten ge daan zijn die geen steek houden, niet bij machte is om op den in het oog van de Engelschen weinig representatieven post van luitenant gouverneur-generaal het Nederland sche standpunt voortdurend naar voren te brengen als een factor, waarmede onder alle omstandighe den ernstig rekening dient te wor den gehouden. Tegenover Lord Louis Mountbatten is de luit.-gou- vemeur-generaal geen man van groote beteekenis. Daar komt dan nog bij dat men uit de kringen van zijn naaste ad viseurs voortdurend de klacht hoort dat dr. Van Mook alles zelf wil doen, zich weinig of niets aan ad viezen gelegen laat liggen en vaak aan zijn adviseurs zelfs niet mede deelt wat hij nu eigenlijk van plan is of uitvoert. Wanneer er geen verandering In dit alles komt, wordt de chaos op Java en Madoera een kwestie van jaren en jaren". TN TEGENWOORDIGHEID van verschillende ministers heeft H. M. de Koningin op het vliegveld Soesterberg hooge decoraties uitge reikt aan 30 verzetstrijders, w.o. generaal Winkelman en Prins Bern hard de laatste als bevelhebber der Ned. Strijdkrachten en voor de moedige houding dier troepen). H. M. de Koningin hield daarbij een treffende toespraak, waarbij zij officieren, onderofficieren en sol daten in warme bewoordingen hul digde voor de door hen verrichtte roemrijke wapenfeiten. Bij verkooptstaking zal overheid zelf de haring distribueeren Van bevoegds zijde doelt men nog het volgende mede: De consumentenprijs van 8 cent per stuk is naar de berekening van de directie voor de Prijzen ruim voldoende. De detailhandel heeft b(j verkoop tegen 8 cent plus 2 cent voor schoonmaken een vergoeding van ongeveer 5 cent, hetgeen een zeer ruime marge is in vergelijking tot de marges die kleinhandelaren in andere levensmiddelen mogen berekenen. Dat de kleinhandel zich zoo heftig tegen de vastgestelde prij zen heeft verweerd, komt voorit uit het feit, dat dé kleinhande laren in visch aan zeer hooge verdiensten gewend zijn en het is niet gemakkelijk hiervan af stand te doen. Het is niet verantwoord den detailhandel iets extra's te geven alleen maar om den lieven vrede te tewaren, omdat de winstmarge toch reeds naar verhouding zeer hoog is en omdat in dat geval an dere kleinhandelsbedrijven terecht eveneens een verhooging van him marges kunnen eischen. Indien de kleinhandel weigert tot verkoop van de haring tegen db vastgestelde prijzen over te ga. n en indien geconstateerd wordt, dat men te hooge prijzen bere kent, dan zullen maatregelen van de overheid niet uitblijven en kunnen gevoelige straffen worden ver wacht. Weigert men de aangevoerde haring te koopen dan zal de overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste consequentie en zelf de distributie in handen ne men. Het is trouwens reeds meermalen voorgekomen dat gemeenten zelf den verkoop wsn de visch ter hand namen. Met aller medewerking zal er voor iedereen rijkelijk haring tegen lage prijzen beschikbaar zijn. TJE Kabinetsformateur heeft Don- derdag prof. Lieftinck, mr. van Royen en minister Drees ortvan gen benevens Ir. Otten in de Philipsfabrieken te Eindhoven. Of dit laatste bezoek verband hield met de kabinetsformatie, dan wel met de Indische reis van Ir. Ot ten, is niet bekend merkt het Vrije Volk op. Heden zon onder 21.03 uur en maan onder 11.03 u. Zaterdag zon op 4.19 uur en maan op 1.05 u. Weersverwachting: Wis selende bewolking met in het Oosten van het land plaatselijk nog enkele buien. Overdag ma tige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Iets warmer.

de Stem | 1946 | | pagina 1