Ook Duitschland moet zijn kans krijgen P. A De varkens vrij! IN 'T KORT 'S*'B sr. !«a Protestvergadering te Hulst De Zeeuwsche Polder- Waierschapsbond vergaderde fEGMUG Drogist* (Vervolg van pag. 1) „En hoe staat het met de confes- siotieele scholen?" „Het schoolwezen was hier vroe ger anders georganiseerd dan in Nederland. Ik heb dat Nederland- sche schoolwezen goed bestudeerd en sprak daarover vaak in Den Haag met Mgr. Verhoeven. U heeft open bare scholen, die neutraal zijn, en daarnaast bizondere confessioneele scholen, welke de Staat bekostigt. Bü ons echter is het zóó, dat de ouders erover stemmen, of de open bare scholen confessioneel zullen zijn dan wel gemeenschapsscholen, waarop ook gelegenheid bestaat voor facultatief godsdienstonder richt. Hier nu hebben 90-100 pro cent van de katholieke ouders voor de heropening van katholieke scho len gestemd. Bij de „Evangelischen" is men in dit opzicht veel meer verdeeld. We dachten ook op grond van zekere uitlatingen, dat ons dit na Pasehen zou worden toegestaan. Maar het is nog niet gebeurd. We krijgen wel eens den indruk, dat de Engelschen zich te veel laten be ïnvloeden door socialistische krin gen. Misschien speelt de verwant schap met de Labour-partij daarbij parten." „Bij ons steunen de socialisten de onderwijsgelijkstelling van harte", merkten wü op. „In Duitschland zijn ze zoo ver nog niet", zei Mgr. Berning. TJoe is het met het moreele ver- val. waarover men ten onzent zoo sterk klaagt?" „De voedselnood is zeer groot en het gebeurt veel, dat meisjes zich vergooien, alleen om daaruit voor deel te trekken voor het koopen van voedsel. En die voedselnood is ook een der redenen, waardoor 't Gods vertrouwen wordt ondermijnd. Een andere bron van moreel verval is 't pobleem der vluchtelingen. In Mecklenburg zijn er niet minder dan één millioen, d.i. meer dan de heele bevolking. In Sleeswijk Hol- stein zijn er 1.1 millioen op een be volking van 3 millioen. In het deel der provincie Hannover, dat tot mijn diocees behoort, leven er 600.000. Slechts een klein gedeelte woont in kampen. De rest is onder gebracht bij andere gezinnen. In ipder dorp, In iedere boerderij vindt men er. Daar leven en slapen dan vaak velen in één kamer. Men be grijpt, hoe hierdoor noodwendig zedelijke mistoestanden moeten ontstaan. Ik ben juist gisteravond teruggekomen van een reis door 't diaspora-gebied tusschen Bremen en Hamburg, waar nu veel vluchte lingen, ook katholieke, zijn neer gestreken. Er zijn nu overal pries ters aangesteld, die mede uit het Oosten zijn gekomen." ..Worden de priesters daar dan ook verjaagd?" „In het bisdom Ermland (Oost- Pruisen), werkten 300 priesters, waarvan er 100 naar het Westen Zijn gestuurd. Honderd anderen zijn gedood of spoorloos verdwenen na arrestatie door de Poolsehe autori teiten. Die vluchtelingen komen hier beroofd van zoo goed als-alles aan. Ze mochten hoogstens één kof fer meenemen. Er zijn geestelijken opgepakt, terwijl ze terug kwamen van een bediening, nog gekleed in het superpli en met niets bij zich dan een brevier. Zoo werden ze eerst vastgezet en dan op reis ge stuurd, om pas vier weken later liier eindelijk een onderkomen te vinden." „En dan is er het vraagstuk van de zuivering, dat ook in Duitsch land veel verbittering wekt. Wij we ten, zoo zeiden de Bisschoppen van West-Duitschland in hun brief, hoe moeilijk het vooral voor buiten staanders is, om echte „Naasten van louter meeloopers te onder scheiden; wij weten, h°e ronduit verachtelijk en onwaardig het dnj- ven van een niet gering aantal Duitschers is, om hun eigen lands lieden zwart te maken en te trach ten ze te verwijderen,„Ja «i Mgr. Berning ter nadere verduide lijking, „alvorens zulke menschen vastgezet worden, moeten ze een formulier met vragen invuiler en als er dan maar staat, dat ze na van de Partij waren - al deden ze dit onder dwang of uit nood ofom ereer te voorkomen, dan komen ze in een kamp en het duurt vele maanden eer ze verhoord worden ?elfs slachtoffers van het Nazisme die wegens verzet uit de partij wer den geroyeerd, worden zoo behan deld Dan ontstaan ontgoocheling en verbittering. En als ze vril ko- men zijn ze niet alleen hun betrek tog kwijt, maar krijgen ze ook geen pensioen. En omdat ze dan werkloos ziin, worden ze aan n^t puinruimen of dergehjken arbeid gezet. Zoo ontstaat een innerlijke verbittering, welke ook het portel schieten van godsdienstige gedach- ten ernstig belemmeit Er is nog' veel in dit onderhoud gepraat, ook over politieke vraag stukken, doch we hopen d^aropna der terug te komen in ander ver band. Als Nederlander men ta het boven-gesprokene en trouw weergegevene veel, dat aanrakings punten heeft met onze problemen. En men is geneigd bij aUes wat het Duitsche gemoed nu bezwaart telkens te commentarieeren: Maar weet ge wel wat ons ov^ komen is? Aan deportaties, aan plunderingen, aan fusillades, aan beroovuigen en geyangennem.n gen? Maar we moeten toch naar zulke stemmen luisteren. Want on« Zin voor gerechtigheid mag nimmer perverteeren tot haat. En Duitschland moet een kans krij gen, om weer te leven, en ge^-st® lijk weder op te staan, alleen reeds omdat Europa anders nim mer gezond wordt. Noch van de vermiste Nederlan- ders, noch van de Laskaren van de op een mijn geloopen Meerkerk Is tot nu toe eenig spoor ontdekt. BINNENKORT zal het kamp Marien bosch bij Nijmegen, dat ten be hoeve "van de verwijdering van niet ffewenschte personen van D^lts9" nationaliteit als transit-kamp ter be- llle óngewenschte Duitschers in land via dit kamp naar hun heimat terug te brengen. AANGAANDE het zeeiiedejieon- A filet heeft de Rege-erin® win de E.V.C. geëischt, dat de voor- stellen aan de reders worden ingetrokken. XT AAR te Washington verluidt heeft president Truman een plan in overweging genomen waar bij de Amerikaansche vakbonden gezamenlijk de belofte »een jaar geen staking" zouden afleggen, als tegenprestatie voor de belofte, dat de prijsbeheerschlng In de huidige vorm gehandhaafd zal blijven. Het s.s. „johan de witt zal vandaag om drie uur te Amsterdam aan de repa .rieermgs loods meer en. Eenige opnamen van den wedstrijd Limburgia-NAC, die door NAC met 1-0 werd gewonnen. Op de onderste foto de scrimmage voor het Limbur- gia-doel, waaruit H. Bouwmeester het Bredasche puntje maakte. Op de an dere ziet men doelman Kools, die ge blesseerd geraakte, door eenige zij ner clubbroeders vertroeteld worden. Het is net alsof Kools een nieuw hoofd opgezet krijgt. /AM TE BEVORDEREN dat de groote oppervlakte bosch en de vele weg- en dijkbtplantingendie in dó oorlogsjaren zijn gevel 1 weder worden beplant heeft de regeering een susidie in de kosten in het vooruitzicht gesteld. |AE aangekondigde distributie van bananen voor kinderen geboren in 1942 of later heeft vertraging ondergaan, daar het schip met ba nanen, dat op 15 Juni In Rotterdam werd verwacht door machinesto ring zijn route heeft moeten wij zigen. Eind Juni wordt evenwel 'n tweede schip verwacht. pEN GEWELDIGE protestactie barstte los op de beschikking van den Voedselcommissaris, welke inhoudt, dat per 1 Juli een vrij groot aantal van de momenteel zoo zeer begeerde dierensoort, de var kens, zal worden opgeruimd. Diver, se dagbladen daverden van de in gezonden stukken, protestmoties werden verstuurd en zelfs een af- deeltng van de K.V.P. hield zich met dit vraagstuk bezig. Het be- teekent Inderdaad ook heel wat. Momenteel is het. volgens een publicatie van het ministerie van Landbouw slechts aan landbouwers en landarbeiders toegestaan een varken te houden en een huisslach ting te doen verrichten. Deze be paling verhit de gemoederen nog meer, wanneer in overweging wordt genomen dat in Januari 1916 de biggen van regeeringswege werden vrijgegeven, zoodat toen iedereen een big kon koopen. Bovendien wer den vergunningen voor fokzeugen verstrekt, zoodat de markt werd overstroomd met biggen. Dit alles heeft tot gevolg dat door eerstge- noemden maatregel alleen al in O. Z.Vlaanderen ongeveer 2000 var kenshonders zijn getroffen. Hieronder zijn berekend Indus trie-arbeiders te Sas van Gent, de vlassers te Sint Jansteen, Clinge en Koewacht en de schippers te Phi lippine, voor welke laatste catego rie dit niet slechts een finantieele strop beteekent, dóch waarmee hun tevens een historisch recht werd ontnomen. Naast deze zijn nog'vele andere Zeeuwen reeds jaren ge wend iederen winter hun vleesch- voorraad door slachting aan te vullen. Krachtige afweer. rpER BESTRIJDING van het ge- wraakte besluit werd naast bo vengenoemde afweerwapenen een nieuw middel toegepast de protest, vergadering. In alle deelen van Zee. land zijn of worden dergelijke ver gaderingen op touw gezet; In dit kader ook die te Hulst, welke Maan dagmiddag in het Het Bonte Hert werd gehouden. De belanghebben den uit geheel O.-Z.-Vlaanderen waren in grooten getale opgekomen Dhr. H. J. Colsen, voorzitter van den Zeeuwschen Bond van Varkens handelaren hield een korte en krachtig geargumenteerde inleiding Frappante staaltjes haalde spreker aan. Teekenend is wel, dat waar Ne derland momenteel graan uitvoert naar België en Frankrijk om de hongerende bevolking bjj te staan, in deze landen broodgraan en zoete melk wordt gegeven aan de var kens. (We lazen in een Belgisch blad, dat daar varkensvlees®h zon der „timberkes" te krijgen is? In O.-Z.-Vlaanderen echter be staat de bevolking overwegend uit landarbeiders. De overigen zwoegen om hun biggetjes die vrij zijn ge kocht te voeden door het kappen van aardappels en het rapen van graan. Deze belanghebbenden heb ben nu zelf te beslissen hoe gehan deld dient te worden Dhr. J, Taal man uit Hulst onderstreepte het gesprokene. Hij betreurde het, dat de varkensverzekeringen niet wa ren uitgenoodlgd ter ondersteuning van de actie. Hij riep op schouder aan schouder te staan, ten einde de opruiming te voorkomen. Verzoek om audiëntie TAE VERGADERDEN besloten geen adres aan den minister van Landbouw te zenden. Besloten werd een audiëntie aan te vragen. A.s. Zaterdag zal een de putatie naar den Haag vertrekken. Deze zal bestaan uit een drietal personen: een afgevaardigdle van den Bond van Varkenshandelaren, een uit West-Z.-Vlaanderen en een uit Oost-Z.-Vlaanderen. Voor O. Z.Vlaanderen werd de heer Taal man aangewezen. Met groote belangstelling wordt de uitslag afgewacht. j e en Belangwekkende inleiding van den heer van Bommel van Vloten TIET VOORNAAMSTE PUNT der agenda vam de jaarverga dering. van den Zeeuwschen Pol- der.- en Waierschapsbond vormde een zeer interessante inleiding van het Wd van Ged. Staten den heer J. M. van Bommel van Vloten, die groote perspectieven voor de toe komst van 't Zeeuwsche polderwe zen biedt, n.l. over de mogelijkheid tot centraliseering van het beheer en de financiering van de Zeeuw sche oeververdediging en zee- wering. Spr beg or. met een uitvoerig historisch overzicht van de ver houding, die tusschen de calami- teuze polders en de overige belang hebbenden bij het behoud der zwaai' door het buitenwater aan gevallen gebieden heeft bestaan Daaruit blijkt dat de achterlig gende polders waaronder ook die, welke door meer dan één dijk van de calamiteuze polders ge scheiden zijn steeds bijdragen) hebben verleend in de kosten der zeewering. De vroegere regelingen leidden tenslotte tot tal van conflicten tusschen Provincie en Rijk, waar aan een eind is gekomen door de Wet op de Calamiteuze Polders van 1870. Deze wet heeft geheel aan de verwachtingen voldaan, maar spr. acht haar voor de Zeeuw sche oeververdedtging en zeewe ring te beperkt van strekking, zoo. wel uit een financieel als uit een technisch oogpunt. Bezwaren tegen de wet van 1870 TA OOR RIJK EN PROVINCIE, en de achterliggende polders, wordt pas hulp verfeend, indien de nood tot het allerhoogste gestegen is Toch zijn er polders, die zon der calamiteus te zijn, zeer hooge uitgaven hebben te doen voor hex behoud hunner gronden. Deze uit gaven worden evenzeer als die van de calami te uze polders in het ad- ommeen belang gedaan. Het is m zoodanige gevallen redelijk, dat de achterliggende polders, zoowel als Rijk en Provincie daarin gaan bijdragen voordat een calamiteit plaats heelt of de kosten tot het hoogste zjjn gestegen. Bij de invoering van de Wet op de Calamiteuze Polders werden dó polders van de 2e en 3e linie ont heven van de betaling eener by- drage terwijl de calamiteuze pol ders zwaarder werden belast. Naar spr. meening is dat niet juist geweest, hjj zou willen terug- keeren tot het belasten va i de polders van de tweede en derde linie, met een gelijktijdige verlich ting van de lasten der calamiteuze polders. Het draagvlak van de Zeeuwsche oeververdediging moet worden vergroot, waartoe centra lisatie van de financiering ge- wenscht is. Centralisatie gewenscht TAOK UIT TECHNISCH oogpunt is centralisatie gewenscht Door de Wet op de Calaimiteuze Polders wordt bereikt, dat bepaalde zwaar aangevallen punten van den Zeeuwschen oever uitstekend ver dedigd worden. Maar het beheer van het overige gedeelte wordt overgelaten aan vele, soms kleine polders die ieder naar eigen in zicht en rekening houdend met hun eigen belangen daarvoor zorg dragen. De voorschriften van het provinciaal bestuur worden in het algemeen wel behoorlijk nageleefd, maar toch is een grootere eenheid van beheer ongetwijfeld gó- wenscht. Een voorbeeld van een dergelijke centralisatie van liet beheer wordt gevonden in de dijkringen, die men in de provincie Zuid-Holland kent. Spreker gaf een beschrijving van de totstandkoming en de werk wijze van den dijkring Flakkee. De ervaringen, die daarmee - in een roet Zeeland te vergelijken gebied zijn opgedaan zjjn gunstig, en spr. zou dit voorbeeld ook hier gevolgd willen zien, tegelijk met het instellen van een Provinciaal Zeeweringenfonds met behulp waarvan de geheele Zeeuwsche oetoverdediging en zeewering zou den tomen worden bekostigd. Het Prov. Zeeweringenfonds tait FONDS zal gevoed moeten worden door bijdragen van de (vrije en calamiteuze) zecwerende polders, de achterliggende polders, het Rijk en de provincie. Uitvoerig ging spr. de grondslagen na ter bertkfening van de bijdragen. Hij stelt zich voor de begrootingen der dijkringen samen te voegen, tot één centrale begrooting' van het Zeeweringenfonds en dat alle belanghebenöen daarin zullen bij dragen in evenredigheid der vast gestelde grondslagen, die op basis van de uitga.ven gedurende het tijdvak 19201940 bepaald zullen worden. Voor de achterliggende polders noemde spr. op grond van de in Flakkee opgedane ervaring, een bedrag per hectare van f 3, voor polders van de eerste linie, vanf 2,voor polders van de tweede en van f 1,voor polders van de derde linie. Men zal moeten nagaan, of de voor het Rijk vast te stellen grondslag in overeenstem ming is met het groote algt-meene belang, dat het behoud van Zee- lands 'bodem vertegenwoordigt. Wat de calamiteuze polders in Zeeland betreft, zal de grondslag moeten stijgen en dalen met het geldende pachtniveau waartoe een pachtindex kan worden vastgesteld Voor de vrije zeewerende polders is een grens noodig, waarboven de bijdragen aan het fonds niet stij gen zullen; deze ware vast te stel len op het gemiddelde der calami teuze polders geratificeerd volgens den pachtindex. De polder-autonomie TYE INSTELLING vam dijkringen (spr. denkt er zich negen) brengt een beperking van de autonomie der huidige polders mee De dijkringen zullen niet auto noom kunnen zijn, omdat de fi- naciering door het Prov. Zeewe ringenfonds geschiedt. Die aan tasting der autonomie acht spr. nochtans niet ernstig; Zij wordt by de huidige vrijj polders toch al beperkt door het toezicht en de voorschriften vam het Provinciaal Bestuur en er staan twee belang rijke voordeelen tegenover: het dijbgeschot voor zoover het de waterkeeririg betreft, is gebonden aan een maximum en door de reorganisatie worden de beste waarborgen geschapen voor een op hoog peil staande verdediging van Zeeland tegen het buitenwater. Wat de bestuursformatie aan gaat is een regeling noodig waar bij een al te ambtelijk beheer vermeden wordt en waarbij zij, die tot dusver hun arbeid gaven aan de verdediging van Zeeland's bodem tegUn het buitenwater, in geschakeld blijven. STICHTING 1940—1945. Collecte gehouden in de week van 27 April5 Mei. Derde verantwoor- dingsstaat: Totaal 2e verantwoordingsstaat f 61.320.61, Biggekerke f 303.75, Burgh-Haamstede f 1.823,81, Goes (voorloopig) f 4.847.79, 's Heer Abts kerke f 326.50, 's Heer Arendskerke f 1.985.65, Hoedekenskerke f 194.95, Hoofdplaat f 360.50, Middelburg (voorloopig) f 11.778.91, Oosterland f 986.97, Oostkapelle f 460,15, St. Philipsland f 1.936, Veere f 440.60, Vogelwaarde f 676.20, IJzendijke f 2.438.20, nagekomen giften f 72.50. Totaal f 89.953,09. WEST-INDISCHE DELEGATIES IN ZEELAND. Heden zullen de beide West-In dische delegaties op initiatief van 'fc departement van overzeesche ge- biedsdeelen om omstreeks half tien naar Walcheren vertrekken, tenein de daar een stuk verwoest Neder land in oogenschouw te nemen en een indruk te krijgen van den we deropbouw. De nacht zal te Goes worden doorgebracht. Goes. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Goes brengt het volgende ter kennis van de be volking van Goes en omgeving. Op 19, 20 en 21 Juni 1946 des namid- dagj tusschen 4 en 5 uur, zal door het Bomb Disposal een hoeveelheid munitie worden opgeblazen aan de Noordzijde van den zgn. munjtiedijlc (oude Zeedijk) te Goes (6 a 8 explosies) Aangeraden wordt, ramen en deu ren, zooveel mogelijk open te zetten. In de omgeving van den munitie- dijk werkende landarbeiders worden verzocht en aangeraden vóór 4 uur des namiddags, de landeruej en zich in veiligheid te uur nam. op genoemde toestand weer normaal I werk worden voortgezd voort. I De Burgemeester W. C l VRAGEN OVER si VERZEKERD Voortdurend blijkt, dl I de werknemers tal var.J over de sociale verzek<j liditeits-, ouderdoms-, gevallenverzekering, ka ziekenfondsbesluit, enz.| van Overleg uit de plaa centrale besloot daaron lijksch zituur te organk, de leden der vakorgai om inlichtingen kunneif Genoemde Raad vond j deskundigen op dit gq eiken Woensdagavond uur in het gebouw van in de Wijngaardstraat houden. Promotie dr. Doelema.. (zal aan de Leidsche Unl promotie tot doctor in kunde plaats vinden va H. Doeleman, arts alt. op het proefschrift: „I epidemie te Middelburg, ren 1940 tot en met 194. In dit proefschrift koij leman o.m. tot de coni{ deze epidemie voorname ten was aan het open Vele kelderruimten door bardement, welke kelq jlaatsen werden der ïen. De raadsverkiezing. i ;ing van het hoofdstemt öen de namen van de k es en van Kalmthoutj lijst afgevoerd, daaj eischte bereidverklaring Ontvangen. Volgende week zal de, der lijsten plaats hebbeij fs-Heerenhoek Geslaagd. Voor hep tandsdiploma slaagden I Sordui SJz., H. Limonarl Sz„ j. Engelbert, J. Claif ponk. j Burg. stand. Gebor pina dv J, Raas-Traas: lly L. Moison-Franse; 1 V. Boonman-de Jonge. Overleden: A. Rijk 841 ^t. Jansteen I Schieting. Aan de gr; ng door St. Jan alhiei ihutters deel. De hoog* oor F. Boussen alhier >e zijvogels R. Neleman Smet, Koewacht. De Schelfhout en J. Bleijen len alhier. Het anti-mugmidc. Houdt muggen en I Verkrijgbaar in flj in de in het Huis Door het Rijksburi nhg van cigarett Jbag er door de in ®baüc worden afge De oorzaak hierva: «sigaretten welke zij <re eerst geruimd «nze voorraad tab verkocht. Wanneer de nieuwJ gearriveerd zijn 1 toezending zorgen.J

de Stem | 1946 | | pagina 2