SEYSS WAS TE GOED VOOR ONS,.. Stad en Land Candidatenlijsten Mr. J.H.M. Stieger t Tot dergelijke conclusies zou men kunnen komen als men de getuigen verklaringen in Neurenberg hoort Zesde eeuwfeest H. Sacrament van Mirakel IN T KORT Ondernemingsbelasting voor boeren Accoord in Teheran RUNDVEEKEURING TE BIERVLIET oooooooo<xxxxxxxx><xxxxxx>oooo<xxxxxxxxxxxxxx»oooooooooooooooooooo<x>ooooooooooo oooooooooooooo glibborige pad ZANDER scherp protest «Ier ver- dedigers heeft het gerecht te Neurenberg nieuwe maatregelen genomen tot bekorting van den tijdsduur van het proces. De ge zamenlijke verdedigers van de in- dividueele beschuldigden zullen voor hun pleidooien slechts 14 dagen mogen gebruiken. Daar de bewijsvoering voor Von Papen. Neurath, Speer en Fritzsehe nog drie weken zal vorderen, zal de zaak tegen de individueele beschul digden dus zeker in Juli gesloten kunnen worden met dien verstan de, dat het oordeel van het gerecht eerst zal volgen na behandeling var. de aanklacht tegen de organisaties. IVIet spanning en nerveusdoend heeft Seyss Inquart de ver klaringen aangehoord, die zijn eigen getuigen naar voren brach ten. Wimmer, die door Seyss naar Ne derland was gehaald om hier ,,Ge- neral-kommissar" van Justitie te spelen, heeft zich wel zeer beijverd om zijn vroegeren baas schoon te wasschen Natuurlijk door in de eerste plaats allerlei misdaden af te wentelen op de Wehrmacht en de Duitsche poli tie. Wimmer bleek uitstekend ge ïnstrueerd te zijn. Hij gaf over vele punten dezelfde schildering als Seyss Inquart. die tot nu toe door een zeer handigen betoogtrant en geroutineerd verdedigingssysteem is opgevallen. Hoe „goed" Seyss toch wel was, meende Wimmer te moe ten illustreeren met de opmerkingen dat in Rotterdam „slechts" 5 en na den aanslag op Rauter „slechts" 200 menschen werden neergescho ten. Seyss Inquart zou zelfs een paar honderd menschen het leven hebben gered Deze getuige zei voorts, dat Mus- sert herhaaldelijk er op aange drongen heeft benoemd te wor den tot minister-president en daarmee Seyss vaak in 'n moei lijk parket heeft gebracht. Men zou bijna geneigd zijn medelij den met Herr Reichskommissar te krijgen, alswij hem niet zoo goed kenden. yAN 19 tot en met 23 Juni vindt te Amsterdam de viering van 't zesde eeuwfeest van het H. Sacra ment van Mirakel plaats. Er wor den diverse spreekbeurten gehou den, terwijl op Zondag 23 Juni in het Olympisch Stadion de plechtig heden hun bekroning vinden in 'n manifestatie van hulde aan het H. Sacrament van Mirakel. Des mor gens draagt mgr. Huibers een pon tificale H. Ml§ op, des middags vindt er een grootsch Liturgisch Praeludium plaats, waarin in groo- te trekken de mirakelhistorie van zes eeuwen wordt verbeeld, terwijl des avonds door Z. Em. Kardinaal de Jong een pontificaal lof wordt gecelebreerd /\p een vraag van den Pranschen aanklager Dubesnest, die de zaken voor ons land nu niet direct op bewonderenswaardige wijze be handelt, daar het aan zijn feiten kennis nogal eens mangelt, of het niet de bedoeling was van ons land een Germaanschen bondsstaat te maken, antwoordde Inquarts voor malige ondergeschikte, dat 't Seyss vanaf het begin duidelijk was, dat de Nederlanders daarvoor niet te vinden waren! Schmidt, v.m. minister van Bui- tenlandsche Zaken, in het Schuss- nigg-kabinet, kwam vertellen, dat hij op Seyss verzoek in zijn kabinet plaats te nemen, geweigerd had met de woorden: „Voor mij gelden nog begrippen van trouw en fatsoen". Daar kon de verrader van Oosten rijk het voorloopig mee doen! TVE regeering wenscht de onder- nemingsbelasting uit te breiden tot landbouwbedrijven. Men ver wacht van deze uitbreiding 'n bate van 35 millioen gulden, die, evenals de opbrengst der ondernemingsbe lasting, in het algemeen aan de ge meenten ten goede zal komen. TACKSON, de Amerikaansche aan. klager in het proces te Neuren berg, zal 18 en 19 dezer Nederland bezoeken, op uitnoodiging van de Ned, regeering. yOLGENS Evening News wordt in Oostenrijk door voormalige Duitsche officieren een nieuwe na zistische ondergrondsche beweging voor Europa georganiseerd. VTA5 jaar onderbreking wordt op 6 Juli a.s. weer een Na tionale Reclasseeringsdag ge houden. rpEGEN den vm. kapitein bij de Utrechtsche politie P. Thijssen is de doodstraf geëischt, in v. m. het ophalen van Joden, diefstal, chantage en het molesteeren van vrouwelijke arrestanten. rpOEN een smokkelauto te Hel- mond op sommatie van de po litie niet wilde stoppen, vuurde de politie op de auto. De chauffeur werd gedood en diens broer ge wond. De auto bevatte 200 kg kof fie, elastiek en andere contraban den. DEUTER komt uit Triest met 't sensationeele bericht, dat Joego Slavlë 15 Juni Triest zou aanval len. DE raad der Arabische Liga be- sloot dat een millioen pond zal besteed worden aan het voorkomen van verkoop van Arabische grond bezit aan Joden. Joodsche goederen zullen stelselmatig geboycot worden. De volgende candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen werden ingediend. Wij vermelden slechts de eerstgeplaatste namen. AARDENBURG: KVP: Th. Lannoye A.R.: A. I. Catsman. Prot.: Mevr. E. J. v. d. Broeke-de Man. Kath. diss, lijst: Eede: E. Buyck. AXEL: Pv.d.A.: C. Hamelink, KVP: R. v. d. Berg, A R.: C. de Putter, C Hist. Unie P. J. van Bendegem. P v d.Vr. L. de Regt. St. Ger.: P I. de Feyter. BIERVLIET: P.v.d.A.: J. J. de Voo- gelaar, KVP: G. van Pamelen; C.H, U.: J. J. Naeye. P.v.d.Vr.: I. N. de Blaay. GRAAUW: J F. de Bakker, J. L. Buys, A. van Iteghem, A. J. T. Schil- lemans, C. Steyaert, P. J. Leevaert, R. van Buysse en P. Verdurmen. HONTENISSE: P. A. Stallaert, L. J. Vereecken, Th. C. Vereecken, F. Fran ken, E. Ivens, Th. van Waterschoot, J. F. Asselman A. J. Goosen, F. Arends, B. J. C. Serrarens, D. v. Ber gen, F. D. S. van Hijfte en H. A. A. Baron Collot d'Escurie. OOSTBURG: P.v.d.A.: J. J. Leen- houts, KVP: A. P. Modde. Prot.: J. R. Bot. Gem.belangen: J. H. v Kam pen. PHILIPPINE: F. A. G. Barbé en A E. Rammeloo. IJZENDIJKE: KVP: J. van Damme. Prot.: J. I. de Bruyne; A.R.: A. A. Quist. Vrjje lijst: P. B. Paelman. p ADIO Teheran heeft hi 'n com- muniqué bekend gemaakt, dat te Tebris een accoord is geteekend tusschen de Perzische centrale re geering en de regeering van Azer- beidsjan. Men is op drie punten tot over eenstemming gekomen: ten eerste zal Azerbeidsjan zijn autonomie op geven en deel van Perzië worden; ten tweede zal Azerbeidsjan geen eigen ministers en minister-presi dent meer hebben, en tenslotte zal Azerbeidsjan voorloopig bestuurd worden door provinciale en ge meenteraden. EXAMEN ALGEMEENE HANDELSKENNIS Voor dit te Middelburg gehouden examen slaagden de volgende can- didaten; J. Dekker te Aagtekerke, M. P. v. Meenen te Breskens, A. Kloet te Burgh, J. Boone, J. de Fouw, K. Kar man, J. de Krijger, J. Lamse, te Co- lijnsplaat Aa. Huibrechtse te Dom burg A. Krijger te Driewegen; J. Ba- reman, Ma. Beaufort, J. Ie Coq, Ja. van Duyvenbode, A. Harmsen, J. Hol- Iestelle, F. Hopmans, J. Koopman, Ja. de Kramer, Aa. v. d. Kuyl, Aa. Luitwieler. F. v.d. Linde, G. v.d. Loo, te Goes; J. Koets te Grijpskerke; J. van Lare te Groede; J. v.d. Linden te 's Gravenpolder; S. Koomans, A. Gilyamse, J. Jonker, te Haamstede; A. Janse te 's Heer Arendskerke; G. Hemelaar te Hansweert; J. Clarijs, E. Bordui, J. Engelbert, H. Limonart, te 's Heerenhoek, J. van Baaien, I. Cap- pon, L. Geus, P. Hoondert te Hein- kenszand; G. v.d. Knaap te 's H. H. kinderen; J. Boonstra, C. van Iwaar- den, te Ierseke; Sa. Buyze, C. Douw, te Kamperland; A. Eversdijk, J. Groenleer, G. Heijboer, te Kapelle; Ja. Markusse, G. Korteknle te Kats; H. Colijn, C. Dekker, Ea. de Dreu. P. Goedbloed, W. Cuzee, J. Blok, A. Ka- relse, J Kruijsse te Krabbendijke; J. Goeree, M. Komejan, A. Louws te Krutningen; M. van Belzen, L. Beun, A. v.d. Boogaert, H. Bruggeman, W. Caljouw, A. Cornelissen, C. Dck- heer, L. Dorleijn, M. Geelhoed, H. Geuze, H. Ikkink, C. Jacobse, J. Janse, P. Joosse, B. Leijnse, J. Loolse, Het was een mooie keuring met veel belangstelling en in het alge meen vooruitgaande kwaliteit met beste kopnummers in alle klassen. Er waren 3 stieren, die van Stie renver. Biervliet kreeg 76.9 p. een len prijs, Albert van J. van Hoeve een 2en prijs. Te kalfskoeien: 1 Nelly van P. Boerjan 82 pnt., Mina van P. Mangnus 80 p. Mony van F. Haak 79 p., Trees van W. Verplanke 78.5 p., Bertha 78 p., Tanny van J. Dekkers 77 p., Dolly van P. Mangnus 77 p. Anny van dez 76.5 p., Bintje van P. Dhoens Bertha van wed. C. Buysse, Mina Jac. Dhont en Sara wed. Buysse, alle vier 76 p., Mina van A, van Hoeve 73 p. 2e kalfskoeien: Em. v. d. He mel 82 p., Mina wed. C. Buysse 80 p., Martha van A. v. Gijs en Tina J. de Regt beide 79 p, Rika van A. Verplanke, Sella van C. Boerjan, Klara van H. Maas, Schoon Fr. Haak en Emma J. v.d. Wege alle 78 p., Corry van J. v. d. Wege 77 p., Lies D. Dekker 76. Nelly van wed. Buysse 75 p. 3e kaliskoeien: Dora van J. F. Dekker 84 tevens kampioene, Mina van H. Maas 83 p., Bertha van A. Catsman 81 p., Mina van J. Rijn berg 80 p.. Bontje van J. de Regt 80 p., Dora Jac. d'Hondt 78 p. Em ma van J. de Regt 77 p., Ida A. Veraert, Bontje wed. C. Buysse, beide 76 p., Nelly van P. Mullaert en Lena P. Rijnberg, beide 75 p.. Nora van A. Veraert 74 p. 4e kalfskoeien: Saar van A. van Gijs 84 p., reserve kampioene, Anna van J. Dekker en Ada van P. Mul laert beide 82 p.. Mina van Joh. de Blaey en Hermina van J. Dekker, beide 80 p., Anna van P. Mullaert, Martha van J. Rijnberg, Elza van Joh. Dhont alle drie 79 p., Molle van Joh. Dhont, Betsy van P. Schaap, beide 77 p., Martha van wed. R. Ingels 76 p. Oudere koeien: Gonda van A. v. Gijs 80 p., Coba van P. Mullaert 79 p., Nelly van Jac. Dhont, Marie van A. Verplanke, en Bontje van dez, alle drie 78 p., Corrie van E. v.d. Hemel 77 p. Groepen van 3 melkkoeien: la P. Mullaert. lb A. van Gijs, lc J. Dek ker, 2 J. de Regt, 3 J. Rijnberg, Kalfvaarzen met 4 br. tanden: 1 Mina van M. Verplanke, 2 Emma van A. van Gijs, 3 Martha van P. de Visser. Vaarzen met 2 br. tanden: 1 A. Verplanke-Casteleyn, 2 Ed. Onghe- nae, 3 A. van Gijs, 4 P. Boerjan, 5 J. Dekker, 6-7 P. de Visser l'A-j. vaarzen: 1 J. Dekker. Jarige vaarzen: 1 J. Dekker, 2, 3 en 4 J. van Gijs. A. Maljaars te Middelburg; A. Goe- degebure, ie Nieuwdorp; A. v. Dijke te Nieuwerkerk, J. Janse te Nieuw- land; p. de Kok, te Nisse; J. Aar- noutse. Ja Bevelander, A. v. Dienst, A. Douw, Ma. van Driel-Vaders, Ta. Geluk, A. Kievit. J. Lindhout te o.- Vossemeer; B. Koens te Ovezande; Ma. Gilyamse, te Renesse; J. v. d. Mark te Scheveningen; J. Bakker, P. Goossen, J. Huigh, te Schoondijke A. v.d. caay te souburg; c. Lind hout te St. Maartensdijk; C. Lobbe- zoo, F. Louisse, te Waarde; Ma. Gle- rum te Wemeldinge, C. Bosschaart, K. den Kam, Da. Kole, A. v.d. Kreeke te Wolfaartsdijk; Sa. Janse te Seroos- kerke: Ea. Harthoorn, Ja. Huibrecht- sen, w. Geleijn, J. Groen te Vlissin- gen; J. Gudde en A. Hage te Zierik zee. Er werden 48 candidaten afge wezen. De examens worden voort gezet. Op hot FEUILLETON 27 DOOR HENRI x' SAS. „Doorloopen, mevrouw daar gaan de lantaarns al aan." ,,Is 't nog ver?" ,,'t Ligt in öe richting van de Duit sche grens". „Zeg es even" mopperde Bart, als dat sjouwen nog lang duurt, neem je 't kof fertje over hoor". Daar klonken haastige stappen achter hen. Vervoorn kwam aan gehold: „Weten jullie al 'n geschikt pen sion? Ik t>en al op drie plaatsen geweest, maar, ze vragen vijf en zes gulden per dag'. „Ze kunnen vragen wat ze willen, maar we geven hoogstens vier", zei Moe. „Wat komt daar aanzetten?" wees Luuk, „ja, waarachtig ze zijn het: het duo Boekhoven, ieder aan één kant van den weg zekey om mekaar niet nat te spatten." Dé heer en mevrouw Boekhoven hadden kwestie. De „actrice van den grooten stijl" wilde een zit-slaapkamer huren en zelf haar potje koken, maar Mannie verkoos een pension van vyf gulden per d'ag, meer ta overeenstemming met zijn beroemdheid als regisseur en transformateur. Desdemona echter dacht aan de meubelen, die ze thuis in huurkoop hadden en die als er niet -Poedig duiten kwamen van de derde ver dieping in den Haag naar hun plaats van herkomst getransporteerd zouden worden. En, omdat beiden het over deze kwestie niet eens konden worden, liep mevrouw rechts en meneer links van den weg. Toen ze het viertal hadden ingehaald, vroeg Luuk: ,Is U al gesteld meneer Boekhoven?" „Als ér geen vrouwen ta de wereld waren, ja, dan zat ik al lang in een fau teuil op een gemeubileerde kamer., ik drijf de koffie staat in m'n schoenen'" „En, als er geen mannen in de wereld waren, zat ik nou al in 'n gezellige zit- slaapkamer", zei 't Bulgaarsche hoedje, 't Is onmenschelijk, dat zoo'n directeur daar nou niet beter voor zorgt. Maar, jawel die stuurt je op 'n pension al als een troep politiehonden in den stortregen: zoeken, zoeken, ksssst, kssst, zoeken!" ,,Wil U misschien gebruik maken van mijn paraplu?" presenteerde Luuk galant aan Desdemona, die deze gretig aannam: „Kom, riep ze naar den overkant,, ..als we zoo doorloopen zijn we vanavond nog wel in Kleef!" Het duo stapte verder mevrouw rechts, meneer links. „Zeg es even", reclameerde Bart ,,dat is mijn paraplu die jij daar ijskoud' weg geeft." „Och, onder collega's", verontschul digde Luuk zich. „De regisseur moet je te vrind houen" zei Moe. „Had tm jouw paraplu dan gegeven, ik heb geen rol van 'm noodig" merkte Bart nuchter op. „Zeg es, moeten we hier wortel schie ten?" snibde ze ,,'t is waarachies al donker. „Hierheen", noodde Luuk, „we moeten nog bij Kreukniet gaan vragen. Toen begon het zoeken opnieuw. De Vervoorn was, langs een zandpad tusschen twee villa's ver dwenen ,Dat zoeken begint me zoo liederlijk de keel uit te hangen en ik heb zoo'n onmen- schelijke trek in een bord soep", zei Bart, dat ik dadelijk de tram naar Nijimegen neem. Als ik daar 'n biefstuk met aard appelen op heb, heb ik meer lef, zie je. Eén telefoontje en je hebt me binnen een half uur weer terug.. Luuk, als Jij nou es ge bruik van het koffertje wilt maken?" ,,Jij blijft hier", beval Moe Verhagen, „samen uit, samen thuis, maar, je hebt ge lijk.. als it dét vooruit geweten had.." „Jij bent me tenminste 'n natte eerste actrice", sarde Bart. En toen, om de maat vol te maken: maar drat appelenvat met mijn paraplu ziet er niet naar uit, om jou de eerste viool te laten spelen." „Hou je d'r bulten. Wat heeft li koe nou voor verstand van saffraan? Maar toen ze van politiehonden sprak had ze gelijk. Vroeg of laat geef ik dat onzen directeur op z"n brood!" „Dezen kant uit, doorloopen", drong Luuk aan, „nou geloof ik dat we verkeerd zijn." „Verkeerd? Hoor es t is om te be zwijken. Hou die paraplu toch wat achter over, Bart, m'n rug wordt kletsnat". (Wordt vervolgd). /"JISTERMORGEN overleed te Goes 71 jaar oud, mr- Joh. Stieger, tot voor kort lid van Ged. Staten voor Zeeland, oud-wethou der van Goes en door deze en an d-ere openbare functies in geheel Zeeland bekend. Bekend en tevens populair, want mr. Stiegei- had nergens vijanden, dank zij zijn voortreffelijke eigen schappen. waarvan openhartig heid vriendelijkheid en opge ruimdheid het meest op den voor grond traden. Op 10 November 1874 werd mr. Stieger te Goes geboren, waar hij zich in 1907 vestigde als advocaat procureur. Van katholiek Goes en kath. Zuid-Beveland werd hij bijna onmiddellijk de vertrouwensman, doch ook buiten eigen katholieke kring was mr. Stieger weldra po pulair. Zoo werd hij spoedig lid en se cretaris der Gezondheidscommis sie, regent der Goesche gevange nis plaatsvervangend kantonrech ter, lid van het Weeshuisbestuur, voorzitter van Euphonia enquê teur van den middenstand', enz. Voor katholiek Goes maakte mr. Stieger zich bijzonder verdienstelijk als president der St. Vincentius- vereeniging en als voorzitter van de K.S.A. Voor de kath. Staats partij werd hij eerst raadslid en wethouder van Goes en later lid van Prov. Staten om in 1927 Ge deputeerde te worden, in welke functie hem vooral de financiën werden toevertrouwd. Mr. Stieger had een benijdens waardig karakter, dat bij voorkeur de zonzijde opzocht doch dat den ernst des levens toch niet schuw de. Het was altijd een lust te luis teren naar deze vlotten spreker, die helder was als glas geen woord teveel sprak en met een bon mot of kwinkslag op tijd geplaatst ieder wist te winnen en voor zich in te nemen. Veel misten we allen aan hem, toen zijn gezondh.id mr. Stieger noopte zich uit het open bare leven terug te trekken. Veel missen we zelf ook aan hem want de katholieke pers had in het bij zonder het hart van den thans overledene. Jarenlang gaf hij veel van zijn werfkracht aan het kath. gewestelijk blad de „Nieuwe Zeeuw- sche Crt." en zijn sympathie voor dat orgaan droeg hij over op het kath. gewestelijk dag-blad, waarin de Nieuwe Zeeuw versmolt. Altijd: vonden wij bij hem gehoor, hon derden diensten bewees hjj ons en stond er eens een goed artikel in, d'an klin-gielde al vlug de telefoon en kregen we een waardeerend woord. Zoo was mr. Stieger voos- leder die hij kende onverschillig van welken stand. Een groot en goed man is van ons heengegaan. God geve hem 't eeuwige geluk! AUDIëNTIE. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans zal Zaterdag, 15 Juni en Donderdag, 20 Juni geen audiëntie verleenen Z. H. Exc. Mgr. Baeten, zal op Zondag 16 Juni geen audiëntie verleenen. BOUW- EN WONINGTOEZICHT. Met ingang van 1 Juli a.g. is <Je heer M. Aertse te Oosterhout (N. Br.) benoemd tot opzichter in vasten dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en gemeentewerken Philippine met als standplaats: voor Sas van Gent Westdorpe en Sas van Gent. Heden zon onder 21 n„ maan onder 4.04 u. Zaterdag zon op 4.19 u. en maan op 21.59 n. Weersverwachting; geleidelijk afnemende wind tusschen N. en W. Gedeeltelijk bewolkt met een enkele regenbui. Vooral in het O. van het land. Later ln het W. van het land toenemen de hoogere bewolking. Weinig verandering In temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 2