PALESTINA, 3 Geen HOOGSPANNING in VEILIGHEIDSRAAD land der christenheid SJAHRIR hoopt op een voorloopige overt Sociale gezinsverzorgsters behaalden het diploma Thans politiek strijdtooneel van groote en kleine machten Indonesische tegenvoorstellen be^i. volgende week gereed - Verstandige taal van Noel Baker z. UMBERTO verlaat Italië 27884 1 TWEEDE JAARGANG. No. 489 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur 1. A H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. ■"teeuwsch-redacteur; w. GROFFEN. VUasingen; ieeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele èoort a. tel 102; Red J. v. d. BROEK, Bij bureau bostburg. Nleuwstr. 23 Z.-Eilanden; Bureau >oes. Westsingel 75. tel 2235 Red. N.J. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. I. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag, -t Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.18 per kwartaal per post 4.10 per Weèk (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse\ temmers 6 cent. QNDER DE VELE na-oorlogsche vraagstukken, welke alle tesamen de werold in onrust en beroering houden, behoort ook het Palestljnsche vraagstuk. Zooals men weet, Is Palestina maandaatgebied van Engeland. Maar Engeland heeft met dit mandaatgebied, dat geenszins met een kolo niaal gebied is geiyk te stellen, voortdurend de grootste moeilijkheden, omdat de Arabieren en de Joden, die tesamen dit gebied bewonen, el kaar allerminst verdragen. Zoo is er thans in cte Arabische wereld weer groote onrust ont staan wegens de omstandigheid, dat op instigatie van de Ver. Staten en op voorstel van een Anglo-Ameri- kaansche commissie honderddui zend Joden naar Palestina zou den behooren te emigreeren. Een feit, dat destemeer aan Engeland ongelegen komt, en dat deswege daar officieel op tegenstand stuit, naarmate die onrust zich dreigt mede te deelen aan de overige* Ara bieren, die de Britsche Dominions elders bevolken. En dezk Moham- meöajansche vrienden zijn aller minst gemakkelijke broeders. Hier van heeft Engeland meer dan eens de minder prettige ervaringen op gedaan. 1TET PALESTIJNSCHE vraag- stuk houdt den laatsten tijd sterker dan ooit de aandacht ge spannen. De Arabieren beschou wen het land als het specifiek hunne, de Joden laten van hun kant rechten gelden, die zij aan hun verleden ontleenen. De Christen, die in vervlogen tijden meermalen als Kruisvaarder uit trok om het H. Land te bewaren, ziet met bezorgdheid toe, wat uit deze zuiver politieke strevingen groeit. Het gaat voor hem om een levende bron van herinneringen. Mag de Christenheid zwijgend toe zien? Van deze zijde wordt de vraag gesteld en beantwoord in een ar tikel, dat ons van bevriende zijde werd toegezonden en dat wij hier- r.even onze lezers ter lezing aan bieden. Palestina Is het land, dat voor alle Christenen ecuwig gbheiligd is, omdat de Goddelijke Verlosser hier is rondgegaan tijdens Zdjn menscheHjk leven. Elke steen, elk landschap, elk stadje, eik moer herinnert hier aan Christus; hier is Hjj geboren, hier heeft Hij ge predikt, hier heeft Hij zijn won deren verricht, hier is Hij gekrui sigd, verrezen en ten hemel op gestegen. Mag dlit Heilig Land. dat één groote eerbiedwaardigereliquie vertegenwocug; het voorwe-p wig- den van een groot politiek schaak spel tusschen belanghebbend'-- paT- tijen, die beiden geen enkele aan leiding hebben eenigen eerbied i-oor dit heilig terrein aan deu dag te leggen? Voor den christen kan het antwoord op dde vraag niet twijf;la-ntlg zijn. Palestina moest door alle chris telijke landen als een gemeen schappelijk bezit, als een gemeen schappelijk goed worden beschouwd en ook als zoodanig worden be heerd, dat de Heilige Plaatsen waardig en ongeschonden blijven voortbestaan. Het zou toch onjuist zijn van Palestina weer een Joodsche na tionale staatsgeineenschap te willen maken, want sinds het leven van. den GoddeUjbai Verlosser, draagt Palestina een giansch ander rakier een speciaal karakter dr. niets te maken heeft met politieke desiderata. Hi de 20ste oeuw bestaat geen «oodsch recht meer op Palestina, vit voor den christen Heilig Evenmin zou het juist zijn dit gebied duurziam aan de heer- schappy der Mohammedanen uit te leveren. Alleen dit voordbei zou hieraan verbonden zijn, dat het land meer in zijn oorspronkelijken loestand zou blijven gehandhaafd. _J"anrvjer de Joden nog meer be zon °P het land kunnen leggen. zij voortgaan er een in- crastrlegebied van te maken. Pa brie T?n arbeiderswijken zullen aan Zee aan den Jordaan no Is uit den grond verrijzen h.^"d'-lsiiiiizen zullen op groote TT worden opgericht, waar- ooor het aspect van het H. Land «n ,wt oude land) «.nap dat den verlosser zoo ver- uw<f was> waar Hij van dorp tot dorp rondtrok en Zijn wonde ren verrichtte, wordt verwoest. De herinneringen aan den Verlosser der wereld zullen on der dbze industrieele gebouwen meer en meer verdwijnen en de vrome pelgrim zal steeds meer moeite ondervinden den heüigbn tijd voor zijn geest te reconstru- eeren. Droevig is het echter te moeten vreezen. dat de Arabieren op het voorbeeld der Joden misschien den zelfden weig zullen gaan volgen. Daarbij komt nog da-t de stichting van een Joodsche Staat in Pales tina geen oplossing vormt voor het jodenvraagstuk. Men kaai niet alle joden in Palestina onohrbren gen en dit zou trouwens ook niet met hun wenschen overeenkomen. Vóór alles hopen wij, dat Jeru zalem, Bethlehem en Nazareth aan en rechtstreekschen jood- schen invloed mogen, blijven ont trokken; maar ook vreezen wij dat het bezit van Jozuzalem tot hun dierbaarste wenschen behoort. Het geval Palestina is voor de christenen der geheele wereld een pijnlijk geval; pijnlijk om de ge varen welke de gewijde plaatsen bij voortduring bedreigen, pijnlijk ook, omdat zij tot dusver zelf voor deze teere kwestie zoo weinig zorg hebben aan den dag gelegd. Moge Engeland en ook Amerika tijdig beseffen, welke groote verantwoor delijkheid zij hier tegenover de christenheld van de geheele we reld dragen. M. Hierboven een recente foto van den 20-Jarigen koning van Siam, die door een geweerschot om het leven kwam, in verband waarmee men aan een moord denkt. Naast hem zijn jongere broer, die thans tot koning over de 18.000.000 Inwo ners van Siam is uitgeroepen. rkeze tegenvoorstellen zullen een antwoord vormen op het Ne- derlandsche voorstel, dat dr. van Mook tegen de verwachtingen der Indonesiërs in, reeds een week na zyn terugkeer uit Nederland aan de Indonesiërs heeft overhandigd. Sjahrir hoopt, dat, terwijl de op lossing van de geschilpunten han gende is, door de tegenvoorstellen een vocrlcopige overeenkomst on der oogen zal worden gezien, die ten spoedigste tot resultaat zal hebben, dat de Nederlanders en de Indonesiërs tot samenwerking komen, hetgeen men zoo noodza- c VOORZICHTIGE HANTEERING VAN SPAANSCHE KWESTIE rpOT de verwachte critieke de- batten over de Spaansche kwestie is het in den Veiligheids raad nog niet gekomen. Aan de resolutie van de subcom missie, een aanbeveling behelzend voor de algemeen e vergadering om de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, wordt denke lijk zelfs een wijziging toegevoegd, die nogal erg soepel klinkt. Deze wijziging, beter gezegd aan- -K 120 meisjes meldden zich aan IN de school voor sociale gezins zorg Bouvigne te Breda be haalden Donderdag weer 20 meis jes haar diploma voor sociale ge- zingsverzorgster. De uitreiking vond op feestelijke wijze plaats in tegenwoordigheid van mej. de Beukelaar, leidster der Catechistenbeweging in het diocees Breda, rector de Beukelaar uit Ant werpen, mej Sinay van de Caritas Catholica te Antwerpen, rector v n Boxtel, rector Cammaert en ver schillende andere genoodigden. Rector Cammaert herdacht in een openingswoord mgr. Frencken z.g., den grondlegger van het sociale werk, dat thans in het geheele land navolging vindt en ten voorbeeld dient. Z. E. wees dan op de ethi sche en maatschappelijke beteeke- nis van het werk, dat zooveel weer klank vindt in de harten der jonge, meisjes, dat er zich- voor de ko mende cursussen reeds 120 opgaven, van wie er echter bij gebrek aan ruimte slechts 60 geplaatst kunnen worden. Het wordt waarlijk tijd, dat Bouvigne weer vrij komt. Met een beroep op de meisjes van midden- en hoogere standen en een opwek king tot eik der meisjes haar schoon jong geloof te blijven put ten uit de Eucharistie, door Maria, eindigde spr. ry nieuw benoemde rector der Ca- techisten, en leider der vrouwe lijke K.A., ln het bisdom Breda, zette de maatschappelijke en gods dienstige beteekenis van het vrou welijke geziuszorgwerk uiteen. Uw werk zij allereerst apostolaatswerk, de bewerkstelliging van Gods terug keeren ln de harten en hoofden der gezinnen, maar ook materieel we- deropbouwwerk. Slechts door her stel der gezinnen kan Nederland herrijzen. Herinner u mgr. Frenc- kens laatste woorden, zoo zei spr., er moeten weer terugkomen Eucha ristische kernen van jongens en meisjes. Weet ook, dat gij het ideale meisje, de ideale vrouw ln de wereld dient uit te dragen, het meisje en de vrouw, dat zich karakteriseert door dienstbaarheid en toewijding. Als gij zoo werkt, zult gij altijd met trots terugzien op dezen arbeidstijd. rpwinig meisjes kregen haar di- ploma, 20 gezinsverzorgsters trekken weer het leven in om steun behoevende gezinnen te helpen. 30 anderen staan weer gereed om den cursus te volgen. Wie de erkente lijkheid kent van de scheidenden voor de lessen, welke zij hebben ge volgd, beseft de waarde er van voor haar toekomstig leven en de trekkracht, welke er van uitgaat voor haar opvolgstertjes. H. DE PAUS heeft kardinaal Hlond, primaat van Polen, tot Aartsbisschop van Warschau be noemd. O VER de Indonesische tegenvoorstellen in een interview spre kend, zei Sjahrir, dat de jongste gebeurtenissen hiermede bedoelde rij blijkbaar den toestand in het binnenland van Java en Tangerang vertraging van de definitieve formuleering tot ge volg had gehad, doch op zijn laatst zouden de tegenvoorstellen aan het begin van de volgende week worden overgelegd. tegenvoorstellen zullen een kelijk acht met het oog op deu huldigen toestand op Java. Hij gaf als zijn meening, dat, moch ten er moeilijkheden ontstaan, deze alleen op de concrete punten be trekking zouden kunnen hebben en niet op den vorm en het karakter van de tegenvoorstellen. Sjahrir is nog steeds in afwach ting van een volledige lijst van de nieuwe ministers, welke hem eeni gen tijd geleden door Soekarno ia beloofd. Wat betreft het bericht, dat het Nederlandsche standpunt inzake de overgangsperiode Nederlandsch- Indische kringen achten thans een kortere periode dan een generatie aanvaardbaar verklaarde Sjah rir, dat dit een wederzgjdsche toe nadering zou kunnen bevorderen. Tn het te Bournemouth gehouden congres van de Labourpartij heeft de Britsche minister van Staat Noel Baker ook de kwestie In donesië aangeroerd, dit naar aan leiding van afkeurende resoluties over de Britsche politiek in Indo nesië. Hij wees verontwaardigd het tot Nederland gerichte verwijt van imperialisme van de hand en noemde dit een grove onrecht vaardigheid jegens een dapperen bondgenoot en jegens Engeland zelf. Deze woorden van Baker zullen ho- peniyk hun werk wel doen ln En geland, waar nogal eens verkeerde meeningen over Indonesië op duiken! vulling van de oorspronkelijke re solutie werd voorgesteld door den Australischen algevaardigde Evatt. Zijn voorstel heeft betrekking op toevoeging van het alternatief; „dat naar het inzicht van de al- gemeene vergadering eenige an dere actie kan worden onderno men, welke onder de vigeerende tijdsomstandigheden juist en nut tig lijkt." De Amerikaansche en Egyptische afgevaardigden waren het met het voorstel eens, Gromyko, de verte genwoordiger van Stalin, hamerde er op, dat het voortbestaan van 't regiem-Franco een ernstige bedrei ging voor den wereldvrede betee- kent. Hij citeerde documenten, die moesten bewijzen, dat Hitier en Franco al jarenlang zwaar-bevrlend met elkaar waren en kwam daar omtrent met onthullingen van een Duitschen generaal aandragen. |~kr. van Klef fens becritiseerde de aanbevelingen der com missie. Hij bleek niet geestdriftig over de resolutie van de subcommissie, daar „indien de Veiligheidsraad het recht en goede reden heeft om in deze kwestie handelend op te tre den, hij het nu moet doen en de kwestie niet naar de algemeene vergadering verwijzen." zei dr. v. Kleffens, die „om wille van de eenstemmigheid" niet tegen zal stemmen. Daar het intusschen al zeker is, dat ook Frankrijk, China, Polen en Brazilië voor het voorstel van Evatt zullen stemmen, is de spanning voorloopig uit de lucht. Wie weet wat echter de komende Maandag avond-zitting brengt? Op 15 Mei 1946, 10 maanden na de ca pitulatie van Ja pan, vond te Bata via de eerste offl- cieele overdracht plaats van de v penen der Japan ners op Java aan de geallieerden. De overdracht ge schledde door ge neraal - majoor Nfshtmura, chef van den staf, ten overstaan van ma joor Heining. Hiernaast een snap shot van het Inle veren der re vol vers door Japan- sehe officieren, (exclusieve foto) Dat de extremisten het in ons In- dië om een of andere duistere reden thans speciaal voorzien heb ben op de daar levende Chineezen, bewijst weer eens het ANP-bericht, dat het republikeinsche plan sig naleert om alle Chineezen aan de Westkust van Sumatra te Internee ren. Heel wat Chineezen zijn reeds „ln bescherming" genomen en hun eigendommen zijn „in veiligheid" gebracht. In Barcelona aangekomen TAE houding van ex-koning Um- berto is nu niet geschikt om het nevelachtige scherm, dat over Italië hangt, op te halen. Immers, nauwelijks heeft hij ver klaard, dat hij Rome en Italië niet zou verlaten en wenscht te wachten op den definitieven uitslag van het referendum op 18 Juni en had h|j per brief aan den ministerraad be kend gemaakt, dat de samenwer king tusschen koning en minister raad móest blijven voortduren, of hij vertrekt per vliegtuig richting Spanje-Portugal. Gisteravond kwam het bericht binnen, dat hij in Barcelona ge arriveerd was. Hif zou daarna Ma drid bezoeken en vervolgens naar Lissabon gaan. TAE minister van Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de vangst van haring niet zal worden beperkt. Aan onxo Abonné'a en A dverteerdera Met Ingang van heden kun nen ons toekomende bedra gen aan ons worden overge maakt door storting of over schrijving op postrekening ten name van het Dagblad „De Stem" te Breda. Administratie Dagblad „De Stem".

de Stem | 1946 | | pagina 1