De bezetting van Pesing Indonesiërs Stad en Land Vijf jaren geëischt tegen Arnold Meijer De caittfit voor de hande zijn pessimistisch Onderwijzerssalarissen Wed. ELKE (Vervolg van pag. 1) Arnold Meyer deelt mede. zich er niet stellig van overtuigd te heb ben gevoeld dat Rusland bond genoot geworden was, hoewel de Koningin zich in een radiorede van 24 Juni 1941 toch, volgens den pre sident, duidelijk daarover had uit gelaten. Er mocht echter volgens Meyer geen tijd worden verspild, daar de dreiging van Musserts machtsovername sterker was dan ooit. Pres.: Had Mussert dan maar aan de macht laten komen, (beweging in de zaal) Zijn bedoeling was hetgeen la ter door de getuigen werd beves tigd, een dusdanig legioen voor te stellen dat het nooit door de Duitschers aanvaard kon worden en zij, de Duitschers, door zyn actie ge dwongen werden, zelf op de prop pen te komen met hun gedachten daaromtrent. In dezen opzet is men geslaagd. Toen er in het geheel vijf leden waren die zich meldden voor het „Nederlandsche" Oost- fronicorps kregen ze hun ontslag uit Nationaal Front. Dat Meyer ook na het openleggen van de Duitsche kaarten toch nog een maand met de legioenzaak door ging zat hierin, dat hij op tactische gronden er niet abrupt een punt achter kon zetten. De Amsterdamsche staking Het tweede zware punt in de be schuldiging was, dat Meyer zijn afkeuring uitsprak over de Februari staking van de Amsterdammers toen de Joden werden weggevoerd. Meyer: Het zou beter zijn geweest, wannéér ik uit het bewuste artikel enkele woorden had weggelaten, maar het is nog steeds mijn vaste overtui ging, dat de Febr.-staking door com munisten werd georganiseerd en dat zij gelijk hebben wanneer zij de voor bereiding daarvan aan zichzelf toe schrijven. Het was er hen om te doen om herrie te hebben en mij was be kend, dat de represailles verschrikke lijk zouden zijn en de actie tegen over de Joden onnoodig verscherpt zou worden. Dan worden de getuigen verhoord en zij bevestigen al hetgeen Meyer reeds mededeelde over de legioen kwestie. Petillon voegde hier nog aan toe, dat we in dit verband niet mo gen voorbijzien de geweldige anti communistische sfeer die gewekt was door de annexatie van Polen en van de Baltische staten door Rusland. Nationaal Front hield er een eigen statuut op na ten opzichte van de Jo den. die zouden een plaats innemen als zij vóór de Fransche revolutie in Nederland innamen. Wanneer de Duit schers ons Jodenstatuut hadden aan genomen, zeggen zij, dan zou 't nooit zoover met de Joden gekomen zijn. Mr. Deelen doet onthullingen Tn de middagzitting is het woord aan den officier-fiscaal die deze gelegenheid aangrijpt om te verkla ren, wat er geschiedde tusschen de ontsnapping en de hernieuwde ar restatie van Meyer. Wij kennen nu zoo zoetjesaan dezen roman wel, maar er zijn nog enkele elementen die nu eerst in 't licht van de openbaarheid kwamen. Het blykt, dat mr. Deelen voe ling hield met het hoofd en het waarn. hoofd van het Bureau Na tionale Veiligheid te Eindhoven, de heeren Arts en Welling, die als eer lijke oud-illegale werkers het volle vertrouwen van mr. Deelen had den. („Het doet weldadig aan on der menschen te verkeer en als zij, die zich niet aanhoudend beroepen op hun daden, tijdens de bezetting bedreven"). Het drietal Amster dammers dat op pad was gegaan om Meyer te vinden, Kief, Schulz en ten Cate (eerstgenoemde zal 22 Juni a.s. te Breda voorkomen, laatstgenoemde is journalist), had den zich bij Koos Vorrink vervoegd, die hun geen opdracht gaf, maar hun plan wel waardeerde, zy kre gen een introductie bij den minis ter-president, die op zijn beurt hen weer in contact bracht met den minister van Oorlog. Deze gaf hun een vergunning, om militaire ge bouwen te doorzoeken, waarvan de heeren gebruik maakten. Mr. Deelen voelde zich zeer ge griefd door het feit, dat in zijn ambtsgebied enkele menschen op- spo-ringswerkzaamheden hadden verricht zonder zijn voorkennis en zonder zijn medeweten. Twee licht punten ziet mr. Deelen echter in deze affaire: de volkomen recht schapenheid van den demissionai- ren minister van Justitie die uit sluitend het landsbelang wenscht te dienen en de goede verhouding met zijn ambtgenooten. Dan volgt het eigenlijke requi sitoir, dat de aanklacht nog eens nagaat en concludeert, dat de be klaagde wel ondermijnde met zijn artikelen, die slechts den vijand weldadig aandeden. „Ik erken echter dat verdachte ten opzichte van de NSB zoo afwij zend is geweest", verklaart de ad vocaat-fiscaal. „Ik ken geen publi cist die dit zoo scherp dorst te doen en dit zoo openlijk deed. Hier deed zijn felheid weldadig aan. Hadde deze man ten anderer zijde ook zoo gedaan, hij zou thans hier niet staan." De eisch luidt een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek van het voorarrest, ontzetting uit beide kiesrechten en ontzegging van het uitoefenen van eenig beroep of eenig ambt voor het leven. De verdediging Mr. van der Putt verklaart dat dit de dag is, dat Nationaal Front treedt voor het nationale front. Dat het echter moet zijn voor een bij zonder gerechtshof is grievend. Tij dens zijn eerste arrest heeft Arnold Meyer vergeefs de autoriteiten na- geloopen. Vanuit het kamp schreef hij naar den Militairen Commissaris van Tilburg. De eenige reflex was een vraag van dezen commissaris, hoe Meyer aan postpapier kwam. Het is niet pleiters bedoeling op de voorgeschiedenis van het tweede ar rest in te gaan. „Wij zullen echter Koos maar Koos laten (onderdrukt gegrinnik op de tribune) en met Koos bedoel ik allen, die zich tijdens de rel verdienstelijk voor het vaderland maakten." Mr. v. d. Putt gaat dan na, hoe er bekeeringen ten goede en ten kwade geschiedden gedurende den bezettings tijd. Sommige bekeeringen gingen vlug, o.a. bij de mannen van geen man en geen cent, andere bekeeringen gingen langzamer, zooals bij de com munisten die voor den oorlog met Rusland in dezen krijg slechts za gen een strijd tusschen kapitalisten. Zijn politieke inzienten van voor den oorlog bleven bij Arnold Meyer ge durende de bezetting dezelfde. Hij is een vurig Nederlander, bestreed als geen anderen de NSB, drong aan op de onafhankelijkheid van ons land en op het hooghouden van de nationale gedachten. Meyer werd door den Sicherheits- dienst ter verantwoording geroepen. Zijn bladen werden af en toe verbo den, zijn beweging werd opgeheven, hij kreeg huisarrest, later werd hem een bepaalde verblijfplaats aangewe zen en zijn vermogen kwam onder 'n beheerder, die het verspilde. De verdediging Het onaangename van de knipsel methode is, dat uitsluitend din gen ten nadeele van Arnold Meyer zijn bijeengegaard. Pleittfr zou even goed een verzameling kunnen aan leggen van uitlatingen van Meyer, die zeer sterk ten zijnen gunste zou zijn. Noch het een, noch het ander is ech ter eerlijk. Pleiter zou den officier fiscaal in dit verband willen toevoe gen: eerlijk deelen, Deelen! (vroolijk- heid). Eerlijk deelen T%/|r. van der Putt acht het niet juist, dat ten opzichte van de Unie juist, dat ten opzichte van de Unie OVERWINNINGSPARADE IN LONDEN Aan de overwinningsparade in Londen nam ook een groote Nederland sche deputatie deel. In strammen pas ziet men onze afgevaardigden hier langs de vele belangstellenden, w.o. ook Chürchlll, marcheeren* een andere houding wordt aangeno men dan tegenover Nationaal Front. Ook uit „De Unie" zou een compro- mitteerende knipselcollectie zijn i te leggen. De pleiter haalt dan een gedichtje van Staring '„De man is gelukkig nu dood") ^an, dat in de Unie verscheen stn dat aldus eindig de: „Wees Gal noch Brit, .vees Neder lander." Iedereen las daar natuurlijk uit: „Wees Mof noch Jap" en men gnuif de. Men zag daarin geen aanval op Galbers (Franschen) of Britten, maar men las het zooals het bedoeld was. „Tijdens de bezetting begrepen we de humor, na de bevrijding kijken we allemaal zuur." De vraag is, heeft beklaagde met opzet, bewust, den vijand gediend Pleiter bestrijdt dit. Het denken aan een Duitsche overwinning mocht den politieken leider uit die dagen niet vreemd zijn; hij moest met alles reke ning houden. Ook zelfs bij de Ned. regeering was defaitisme te bespeu ren; zij heeft zelf toegegeven, slecht: georiënteerd te zijn geweest en zij gaf geen voorlichting. Kritiek op de regeering was gerechtvaardigd (zie de brochures van generaal Reynders) en de groot-Nedevlart dsche gedachte richtte zich op een toekomstig Bour gondisch rijk (de 17 vereenigde pro vinciën), dat sterker in verzet kon staan dan een klein rijk. De stemming ten opzichte van Rus land moest men ook zien in den geest van die dagen, toen Duitsch- land een verbond met Rusland had, na den inval in Finland, de inlijving van de Baltische landen en de ge- nadelooze bezetting van Polen. De Unie evenzeer belast Een brief uit Breda l^en ingezetene schreef aan mr. v. d. Putt een brief om hem te vertellen, hoe tijdens de bezetting Ar nold Meyer hem sterkte in zijn na tionale gevoelens, wijl hjj openlijk de NSB bestreed, de eer van het leger verdedigde, trouw aan het vorsten huis was, Nederlands onafhankelijk heid publiekelijk bepleitte. Dit zegt wel iets wanneer men weet dat de briefschrijver een rechtschapen, ech te Nederlander is. Minister Burger had gelijk toen hij het had over fout en fouten. Nooit heb ik, aldus pleiter, een minister een zóó juist woord hooien spreken. Maar daarom is hij er ook over gevallen. Arnold Meyer was niet fout. Hij moest alleen zeggen hoe schoon de Duitschers spraken om daarna te zeg gen, dat er niets van hun redenee ring goed was. „Eenzelfde methode, die ik thans ook tegenover den pro cureur-fiscaal toepas" (vroolijkheid). Wanneer, zoo riep pleiter uit, zal deze letter- en ketterjagerij 'n einde ne men? Hoelang nog zullen de Nederlan ders in eikaars veeren zitten vlooien? Mr. v. d. Putt weftte op, deze heele zaak breed te zien. Want wat zal het gevolg van dit vonnis kunnen zün? Dat er tiendui zenden, die ook na kennisneming van Meyers artikelen die hem nu ten laste worden gelegd en zich achter hem bleven scharen, zich ook zullen moe ten gaan verantwoorden. Zoo krijgen wtf een zuivering in het absurdum. Dit pleidooi werd er niet een, zuiver voor Meyer, maar tevens voor heel het land en voor het herstel van den rechtsstaat, voor het herstel van de christelijke liefde, aldus besluit mr. v. d. Putt. Van de publieke tribune klinkt een maar nauwelijks te onderdrukken applaus. Ter dood of vrij Arnold Meyer spreekt nu nog een persoonlijk woord. Hij is zeer be wogen wanneer- hij verklaart dat 'n vonnis zou beteekenen dat hij, die al les over had voor het vaderland, ge- teekend zou zijn als iemand die van een landsverraderlijken geest was be zield. Dit is een vpor hem onverdra- gelijke gedachte en daarom vraagt hij óf de allerhoogste straf, die hem lie ver is dan een veroordeeling hoe kort ook, óf vrijspraak. Het vonnis zal over 14 dagen wor den gewezen. IN T KORT Toenemende onlusten in Italië. r)E onlusten in Italië nemen toe. Een republikeinsch blad heeft de arrestatie van Umberto geëischt. rpE Moskou is een inlichtingenbu reau opgericht, dat zich bezig houdt met het opsporen van ver miste personen in Rusland. Het is het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis mogelijk zich via de Sovjet-Russische autoriteiten met bovengenoemd bureau in verbi - ding te stellen om inlichtingen in te winnen naar vermiste Nederlan ders in Rusland. EEN ONJUISTE LEZING EN EEN RECHTZETTING TN Mei heeft de heer Palar in de Tweede Kamer een brief uit In- die voorgelezen, waaruit o.a. zou moeten blijken, dat na de bezetting van Pesing, ongeveer 10 km. ten Westen van Batavia, Ambonnee- sehe en Indische militairen van de Militaire Politie op beestachtige wijze 'n 70-tal Indonesische ge vangenen zou hebben afgemaakt. Onze correspondent te Batavia schrijft hierover het volgende: De strijd om Pesing duurde nog geen drie uur: dus geen zeven, zoo als in den brief aan den heer Pa lar staat. Er werden geen zeventig gevan genen gemaakt, dich 26. Ook is het niet juist dat de M. P. r.a het gevecht de desa binnenruk te en uitlevering van de gevange nen vroeg aan den commandant van de Nederlandsche (Zeelandsche) troepen. De M.P. nam zelve aan het gevecht deel. Dat de gevangenen „op beestach tige wijze bijna allen werden afge maakt na het plegen van diverse gruweldaden, de lijken in de rivier gesmeten werden", zooals de heer Palar voorlas, is ai evenmin waar. De gevangenen bevinden zich in arrest in Paal Merah en maken het uitstekend en velen van hen hebben gevraagd.... dienst te mogen ne- ITET tijdstip van de stereo- fonische proefuitzending, 'n concert door het Radio Phil- harm'onisch Orkest, is vastge steld op a.s. Zaterdag van 4.30 tot 5 uur. Tevens zal heden avond om half acht over Hil versum II een vraaggesprek met deskundigen ter informatie van de luisteraars plaats hebben. TAE Labour-party heeft besloten, dat aanvragen der communis tische party voor lidmaatschap in de toekomst automatisch kunnen worden verworpen. rvVER het algemeen staat de oogst van kersen er goed voor. Ook van kruisbessen, roode en witte bessen, druiven en appelen wordt een goede oogst verwacht. Mgr. Steph. J. M. KuUpers C.s.s.R. apostolisch vicaris van Suriname, werd Maandag in de St. Jans ka thedraal te Den Bosch tot bisschop gewyd. Hierboven een foto van Z. H. Exc. A AN den vooravond van de In donesische tegenvoorstellen, is het beeld van de politieke si tuatie in Indonesië ingewikkel der dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelingen valt aan beide zyden, vooral echter aan de In donesische, een licht pessimisme te constateeren. Dit omdat dr. van Mook. o.a. tegen de opneming van Sumatra in een eenheidsrepubllek, bestaande uit Java en Sumatra, bedenkingen zou hebben. In Nederlandsche regeeringskrin- gen wenscht men, dat afdoende be wijzen geleverd worden, dat de be volking zelve de opneming in de re publiek wenscht en niet een federa. tief verband. Het probleem Suma tra is dus voor de Nederlanders allereerst een kwestie van feiten en toestanden. TVe bezetting van verschillende plaatsen langs den weg Klen- der naar Bekassi is door Neder landsche troepen overgenomen, na dat Britsche eenheden van Mees ter Cornells uit in O. richting zyn opgerukt. Verschillende Nederland- sche patrouilles zün daarbij door Jappen en extremisten onder vuur genomen, waarby aan Nederland sche zyde twee dooden en ver scheidene gewonden te betreuren vielen. De aanvallers werden op de vlucht gejaagd. Ten Z.W. van Tangerang hebben Nederlandsche troepen 2000 Chi- neezen bevryd. ^"ederiandsehe politie heeft een inval gedaan in woningen van Indonesische journalisten te Ba tavia. Ook op de Indonesische ra- dio-uitzendtngen is controle uit geoefend. Dit zou dus kunnen be teekenen, dat men van Nederland sche zyde toezicht gaat uitoefenen op de Indonesische berichtgeving. Dit kan ten zeerste toegejuichd worden! men by de Militaire Politie! Er werd een speciaal verbiyf voor hen gebouwd met eigen sanitair enz., en hun voeding is beter dan van 95 pet. van de Bataviasche bevolking. Het is ook niet waar dat de Leger commandant enkele uren na den strijd Pesing bezocht en zyn goed keuring te kennen gaf over het ge beurde. De Legercommandant is er in het geheel niet geweest en trou wens, al zou hy zyn goedkeuring te kennen hebben gegeven, dan zou dit na de snelle en doortastende actie zeer op zijn plaats geweest zyn, nu het verhaal van de gruwel daden volkomen uit de lucht ge grepen is. De bevolking van Pesing .is vol komen tevreden met de bezetting door de Nederlanders en ieder, die weet wat dit zeggen wil, heeft ge noeg aan de mededeeling dat de „avondklok", deze barometer voor de mate van rust en veiligheid, er niet meer in acht genomen wordt. Wel is helaas waar dat kort na de bezetting van een patrouille Zeeuwen die in hinderlaag viel in de omgeving van Pesing, een zestal manschappen werd gedood en verminkt. Misschien dat de briefschryver een en ander met elkaar verward heeft? Interessant is het bovendien, te vernemen, dat een deel van de 26 gevangen T.R.I.-ers (dus dat deel dat graag bij de M.P. wil komen) verklaarde dat zy eigenlyk gedwon gen waren om bij de T.R.I. dienst te nemen en reeds verscheidene ma len geprobeerd hebben, te vluch ten. TAE commissie van advies en over- leg inzake de herziening van de onderwijzerssalarissen heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een eenstemmig advies uitgebracht over de wyziging van de regeling inzake het voor pe riodieke salarisverhooging mede tellen van den tyd, welken de on- derwyzers na hun 21ste jaar buiten het onderwys hebben doorgebracht. Verder kwam zij tot volledige over eenstemming omtrent het treffen van een voorloopigen maatregel in afwachting van haar advies omtrent de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. JUBILEUM P.T.T. Maandag 1.1. herdacht de heer D. de Block te Graauw het heugelyk feit. dat hy voor 40 jaar in dienst trad by het Staatsbedrijf der P.T. T. Een deputatie uit Hulst, be staande uit den directeur der P.T. T. en eenige collega's van den ju bilaris. nl. de heeren van Put, Bod- daert, Clays, Rombout, van den Berg en Staal kwamen den heer de Block hun felicitaties aanbieden. In zyn speech wees de directeur öp de trouwe plichtsbetrachting en op de groote erkentelykheid en waardeering voor den toegewijden arbeid, die de feesteling gedurende 40 jaar aan de gemeenschap had ge schonken. Namens den directeur-generaal der PTT werd hem een oorkonde uitgereikt. Zichtbaar ontroerd dankte de heer de Block, waarby hy er op wees, dat zyn woorden niet toerei kend waren om allen te danken voor deze hulde. HALVE TON VERDIEND OP 80 VAATJES OESTERS Binnenkort zullen zich voor den Economischen Rechter te Amster dam twee Amsterdamsche caféhou ders te verantwoorden hebben we gens een smokkelarij op groote schaal van bloembollen én oesters, die zij op slinksche wyze, o.m. met gebruikmaking van auto's van de Canadeesche M.P., over de grens naar België wisten te brengen. Van Ierseke uit smokkelden zy bv. een partijtje vay 80 vaatjes oes ters naar onze Zuiderburen. In koopprijs I 2.40 per dozijn, ver-^ koopprijs I 17,25 per dozijn winst....' Het wordt tyd dat een zware straf tegen deze heeren wordt uitgespro ken, opdat aan de steeds toe nemende smokkelary van goederen en deviezen een einde kome. Heden zon onder 21 u. maan op 3.37 u. Vrijdag zon op 4.19 u„ maan op 21 u. Weersverwachting: meest ma tige wind, aanvankeiyk uit uit- eenloopende richtingen, later tusschey N. en W. Wisselend bewolkt met nog enkele regen buien. Weinig verandering in temperatuur. 'S-H. AREND A. de Konini Hammes; Pai C. Mtyaard; Sr. en. P. va Linden bergh. 's-HEERENH< zing). Te slechts één (R.K.) zoodai noodig is en didiaatstelling P. Raas, L. 1 Remyn P. d< en A. Jansen. 's-GRAVENP' Grim; CH J. A. Hoogestegt en PvdA: O. ZIERIKZEE: P. v. d. Vrijh J. Raap; AR: R. Gerritsen; Brouwer; Alg. OVEI Naa wy vei W. Slot, ka zee, die SE-dei September 1 saris in Zet tot kapitein tot maritiem oorlogshaven „DE BRANI TE I De volledis Kloetdnge gel: de brandweer luidt: 1 Kortgene sele II 2 min 2 min. 29 se( 2 min. 35 sec min 38 sec. 6 sec. 7 Kapellc Arenclskerke Wissekerke 3 II 3 min. 32,5 11,5 sec. 12 29 sec. 13 Klc 14 Kruininger Biervliet Koningschie boogmaa'tscha.) gevestigd by alhier hield ot j'aariyksche koning J. B. Ondergetec exploitatie HOFSTED) onder de niemand lingen en STATIONS H.H. Wij leveren I WAGENSME] MOTOROLIE KWALIEIT. BESTEL TIJ] Gebr. Boonm 6K§|i'/ Wfi'i U»1- f re VOOR DEN 1 896—0

de Stem | 1946 | | pagina 2