OR. BEEL BRACHT VERSLAG UIT aan de Koningin N.A.C- verwierf den kampioenstitel Halië een republiek Reeds zou een programma zijn samengesteld en samenwerking tusschen de grootste partijen tot stand zijn gebracht IN 'T KORT DE „SUIKERBON-ACTIE" R. B. C. moet degradatie wedstrijden spelen Umberto's populariteit kon de monarchie niet redden, een sterke minderheid blijft haar echter trouw en vervult de partijleiders met bezorgdheid 22 TWEEDE JAARGANG. No. 486 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vllssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. !!3 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. NJ. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. Overzeesche Gebiedsdeelen en volksgezondheid vraagpunten r»E kabinetsformateur, dr. Beel, is Zaterdagochtend door de Koningin ontvangen teneinde Haar een tusschentudsch verslag uit te brengen van zijn be moeiingen omtrent de vorming van een kabinet. Xlet is een even sobere mededee- ling als die, welke vorige week bijna dagelijks doorkwamen en die gewag maakten van besprekingen met een reeks fractieleiders. Van verren afstand beoordeeld kon er hoogstens uit afgeleid worden, dat er tegenover een druk overleg met de beide groote partijen, een so ber overleg plaats vond met de leiders der kleinere fracties. Vrij algemeen is men dan ook var. oor deel, dat deze laatste besprekingen meer een informatief karakter zul len gedragen hebben, waaraan wel licht de vraag zat vastgekoppeld of die kleinere partijen steun zouden willen en/of kunnen verleenen to eenigerlei vorm. De Msb. meende intusschen Za terdag al verder te mogen gaan en te kunnen aannemen, dat dr. Beel reeds een programma heeft samen gesteld en op grond daarvan een samenwerking van partijen, die 'n meerderheid vormen, tot stand zou hebben gebracht. Deze week zou het dan over de personen gaan, die van het kabinet deel zullen uit maken. Dat dit niet de* gemakkelijkste taak is, waarvoor dr. Beel zich ge steld ziet, is duidelijk, te minder als daaronder valt de verdeelir.g dei- portefeuilles. In de afgeloopen we ken is daarover immers reeds heel wat te doen geweest, in de kringen van de P. v. d. A. vond men het zelfs niet te zout om den bescheiden dr. Beel te suggereeren, dat prof. Sehermerhorr. toch zoo'n uitsteken de premier was geweest, in dien zelfden hoek leeft ook min of meer sterk de meening, dat geen katho liek in aanmerking kan komen voor de portefeuille van Handel en Nij verheid, voor Sociale Zaken en voor Overzeesche Gebiedsdeelen. Het Is ln de gegeven omstandig heden het best deze materie aan dr. Beel over te laten, die zich zoowel tijdens 4)n ambtsperiode als tijdens de hangende besprekingen als een even vlotte, als rustige en vertrou- wen-wekkende persoonlijkheid heeft doen kennen, die niet gemakkelijk in moeilijkheden verstrikt geraakt. De persoonskeuze zal overigens voor een niet gering deel afhangen van de beschikbare menschen. Uen enkele opmerking moet ons echter van het hart. Het belang van alle departementen op hooge waarde schattend, vragen wU ons af, waarom bv. Overzeesche Ge biedsdeelen niet door een katholiek zou worden beheerd, niet in het minst, omdat de passificatie, welke aan de evolutie in Indië vooraf A MERIKA zou formeel hebben toegestemd zich te vereenigen, met het Britsche voorstel tot de oprichting van een federatie van 11 of 12 autonome Dultsche staten, welk voorstel op de conferentie van de minister van Bult. Zaken der Big Four te Parijs ter tafel zal ko men. TkE staking van de Amerikaan- sche arbeiders in de anthraclet- mijnen, die drie weken geduurd heeft, is geëindigd. Er is overeen stemming bereikt op basis van 18.5 dollarcent verhooging van het uur- "on. dient te gaan, wil deze een bevredi gend effect kunnen sorteeren, voor een niet gering gedeelte allereerst door troepencontingenten uit onze katholieke provincies geschiedde en geschiedt. En met welk succes- Men behoeft er de brieven van onze Jongens in Indië maar op na te lezen, om te weten te komen of zij de geschiktheid, de kracht en den wil er toe bezitten. Het moge dan zijn, dat de P. v. d. A. de ka tholieken thans wel het groot ste aantal zetels wil toeken nen. de verdeelir.g er van blijft zoodoende van een niet minder be langwekkend formaat. ■p<en enkel woord willen wij ten- slotte wijden aan een onder werp, dat in den loop van de laatste maanden wel sporadisch is aange roerd, maar nog geen duidelijke be grenzing kreeg in de gevoerde dis cussies. Wij bedoelen de plaats, die Volksgezondheid in de komende re- geeringsperiode zal innemen. Ons land had in zijn vooroorlog- sche geschiedenis in dit opzicht geen bijzondere zorg noodig. üoot^ den oorlog is de situatie echter sterk veranderd, zoodat er alle reden is om al was het maar roor een 4-jarige periode, bijzondere maat regelen te treffen. In den vorm van een nieuw de- parlement? Waarom niet! Als wij denken aan de vraagstukken van het zieken fondswezen er zijn als wij het wel hebben zoo ongeveer 700 zieken fondsen in ons land met allemaal verschillende bepalingen, aan de t.b.c.-bestrijding en die der vene rische ziekten, aan de wenschelijk- heid van een reorganisatie van onze geheele volksgezondheid, dan dunkt ons, dat er vruchtbaar werk te over is voor zoo'n departement. Aan dr. Beel, den klaren vertrou- wenwekkenden werkei; zij de daad. Meden zon onder 20.58 u., maan onder 2.58 u., Woensdag zon op 4.20 u., en maan op 18,47 u. Weersverwachting; wind tus schen Z W en W., afnemend. Plaatselijk nog enkele buien. Vrij koel. Koning van Siam vermoord? T~)E 21-jarige koning van Siam is dood in zijn paleis gevonden. Het hoofd van den jeugdigen vorst was door een kogel door boord. Men vermoedt een moord. De 21-jarige koning van Siam had pas een uitnoodiging der V.S. aan vaard en werd 19 Juni te Washing ton verwacht. De koning zou nret de koningin, zijn moeder en de hof houding 22 Juni naar Engeland vliegen om zich daarvandaan naar Zwitserland te begeven. De koning heeft de oorlogsjaren in Zwitser land doorgebracht en keerde verle den jaar December naar Siam te rug. Zijn 18-jarige broer is. nu dooi de wetgevende vergadering tot ko ning van Siam gekozen. der Bergen op Zoomsche winkeliers SHAAR AANLEIDING van de actie van de Bergen op Zoom sche kruideniers inzake het aan wijzen van een suikerbon op eigen verantwoordelijkheid. vernemen wy van het departement van Handel en Nijverheid, dat in het Zuiden in tegenstelling tot den toestand elders in het land werk- voorraden in de winkels aanwezig zijn. Behalve het feit, dat het plaatselijk aanwijzen van 'n bon onwettig zou zijn, moet er op ge wezen worden dat het opmaken dier voorraden tot moeilijkheden in de betreffende bedrijven aan leiding zou kunnen geven. Boven dien zou zoo'n aanwijzing er toe leiden, dat de beschikbaarstelling- van suiker voor kinderen van 04 jaar. welja; deze week zal plaats vinden, Vertraagd wordt. Teit- slotte gaat het ook niet aan, dat men in het Zuiden suiker beschik baar stelt, terwijl elders nog geen suiker aanwezig is om de oude bonnen te honoreeren. Vanwege het departement wordt dan ook een beroep gedaan op de tucht en de discipline va-n den middenstand en drukt het de hoop uit, dat het zich zal weten te vrij waren van de propagandistisch tendenzen die de slechte suik'jr- positie niet aan de stakingen maar aan de onwilligheid der reigeering wijten. Het feit, dat er in de groote steden geen suiker aanwezig is, moge daarvoor het bewijs zijn. pvE GROOTE STRIJD tusschen N.A.C. en B.V.V. eindigde in een kleine overwinning voor de Bredanaars,die daarmede het kampioenschap ver wierven in district IV. R.B.C. kon het tegen Eindhoven niet bolwerken en fungeert thans definitief als hekkensluiter, vllssingen beet nog 'ns flink van zich af tegen R.K.T.V.V. en No ad bond Helmond aan haar zegekar. Door een overwinning op A.D.O. werd AJax kampioen in afdeeling I en doordat Go Ahead het onderspit moest delven tegen Heracles, bezorg de zU N.E.C. het kampioenschap in het Oosten. Door den beslissingswedstrijd N.A.C. -B.V.V. op het Longa-terrein was Tilburg tweeden Prinksterdag dé voet- balstad van het Zuiden. Het is moei lijk te schatten hoeveel voetbal enthousiasten rond het veld stonden geschaard, maar 20.000 zullen er naar het ons toescheen, wel aanwezig zijn geweest. Reeds vroeg in de morgen uren golfden de legioenen uit Breda en Den Bosch uit het Tilburgsche station en er viel in de stad dan ook spoedig een gezellige drukte waar te r.emen. Zij, die niet tegen vele uren staan opzagen, trokken rond 9 uur al naar het terrein en toen we tegen 10 uur een kijkje gingen nemen, hadden reeds enkele honderden toeschou wers zich van een goed plaatsje ver zekerd. Even voor den strijd bleek dat iemand te veel van zijn krachten had gevergd, met het gevolg, dat hij in elkaar zakte en per brancard moest worden weggedragen. Het terrein, dat normaal ongeveer 16 a 17.000 man kan bevatten, was te klein voor het aan tal belangstellenden, zoodat velen ge dwongen waren op den spoordijk den strijd te volgen. De oorzaak hiervan moet mede gezocht worden in het feit dat, zoo een bestuurslid van Longa ons mededeelde, enkele dui zenden bezoekers nog in het bezit wa ren van ongebruikte toegangskaarten van den wedstrijd Longa-N.A.C. en daarmede kans zagen op het veld te komen. De samenstelling der elftallen was als volgt: N.A.C.: J. Kools L. v.d. Linden, J. Dielemans Th. Pels, A. Beenhakkers, C. Groos L. den Engelsman, J. Pirard, C. Rijvers K. Bouwmeester H. Bouwmeester O van Beek Swanenberg Donhuyzen, Nulkes, Tausch Sluiters, Krijgh, v. Liempt v. d. Sluis, Huybregts Saris B.V.V. MILLIOEN Italianen hebben vorig week een gang naar de stem bus gemaakt. Voor de mannen was het voor het eerst na ruim 20 jaar, voor de vrouwen voor het eerst in de politieke geschiedenis van Italië. De vragen, welke zij te beantwoorden kregen, waren voor land en volk van groot belang. Zij kwamen bij wijze van spreken hierop neer: le. welke regeering wenscht gij? en 2e. zal Italië een monarchie zijn of een republiek? Het waren vragen, waarmee de geheele wereld zich met spanning bezighield, want wat kan er na 20 jaar van politieke ontrechting, in de hoofden en harten der Italianen zijn omgegaan Niemand, was er die het kon voorspellen, noch in, noch buiten Italië, want nu de verkiezingen achter den rug zijn, blijkt dat zelfs insiders zich een slordige 3 millioen stemmen vergist hebben in den vermoe- delijken uitslag t.a.v. de Christ. Volkspartij. Machtspositie van de Christen democraten Fje verkiezingen zijn- achter den rug, de uitslag publiceerden wij reeds voor zoover cijfers voorhanden waren. De Christen-democraten be haalden ruim 8 millioen, de socia listen ruim 4.5 millioen, de com munisten ruim 4 millioen stemmen. De overschietende gingen naar verschillende kleine partijen. Dat wil zeggen, dat ook in Italië even als in Frankrijk, België. Neder land, Hongarije en Oostenrijk een breede massa zich in Christelyken zin geregeerd wenscht te zien, en ook, dat, evenals in diezelfde lan den, het communisme een spreken den aanhang verwierf in tegenstel ling tot de socialistische partijen, die op haar beurt behielden, waarop zij eertijds reeds mochten rekenen. Ook als men er rekening mee houdt, dat de communistische aan was ten deele een conjunctuur-ver schijnsel kan zijn. ook als men weet, dat er onder de Italiaansche communisten zyn, die er heelemaal geen been in zien om getooid met hamer, en sikkelembleem aan de staart van1 een Sacraments processie mee te loopen, zooals wij in de Catholic Times lazen, het geen er op wyst, dat de volgelingen van Togliatti voor hem allerminst een rots zijn, waarop hij mag bou wen dan nog is het wel duidelijk, dat het oude Europa bezig is zich meer en meer in twee kampen te splitsen, een Christelijk en een com_ munistisch. Hetgeen, zooals wij reeds schreven, voor het Christe lijk volksdeel de verplichting met zich medebrengt, zich niet alleen sterker van de waarde der eigen principes te doordringen, maar ook om de gevaren van de tegenpartij, de gevaren die in haar beginselen schuilen voor mensch en maat schappij, scherper onder den loupe te nemen. Voor ons en voor hen, die pas de zegeningen der „Nazi democratie" van de laatste zes jaar hebben meegemaakt, kan dat niet moeilijk zijn. Wie meent, dat er tusschen na tionaal socialisme en/of fascisme eenerzijds en communisme ander zijds een groot verschil bestaat, leere uit de Italiaansche verkiezin gen. De plaatsen, waar de communis ten hun stemmen vandaan haal den, bleken niet in de eerste plaats gezocht te moeten worden in de industriegebieden, noch in de streken van de landbouwpro- letariërs, zoo vertelt de Brussel- sche Standaard, maar wel in Toscane en de Romagna, d.w.z. de twee meest bevolkte gewesten, waar het fascisme het eerst en 't best wortel schoot. Men ziet, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Woelingen in Zuid-Italië JTet referendum heeft aan de 26- daagsche regeering van Ko ning Umberto en aan de 80 jaar oude monarchie voorloopig 'n einde gemaakt. Blykens de officieele cij fers stemden ruim 10.5 millioen Italianen voornamelijk woonachtig in het Zuidelijk deel van het land, voor de republiek; ruim 12.5 mil lioen, voornamelijk in Noord Italië, tegen de monarchie. Toch spraken wy nog voorzich tigheidshalve van „voorloopig", want al schijnt het wel zeker, dat Umberto zich loyaal bij den uitslag van het referendum zal neerleggen zijn gemalin met haar kinderen is reeds in Lissabon aangekomen al bezweren alle party leiders hun volgelingen zich neer te leggen by de feiten, een zoo krachtige min derheid als de Italiaansche royalis ten vormen, bergt allicht elemen ten in zich, die tot meer of minder ernstige wrijvingen aanleiding kan geven. De symptomen zijn reeds aan het licht getreden. Reeds werden woelingen uit Zuid-Italië gemeld, met name uit het zeer royalistisch* gezinde Napels, woelingen die thars met ijzeren maatregelen in bedwang worden gehouden. Zij vervullen niet in de laatste plaats de partijleiders met groote bezorgdheid t.a.v. den vrede in het land en het behoud van Italië als eenen en ondeelbaren. staat. De droom van de 19e eeuwsche voorvechters der republikeinsche gedachte, Garibaldi en Mazzini mag dan al verwezenlijkt zyn, 't staat te bezien of ook deze droom van een ideaal, zooals er zoovele voorkomen in het leven van menschen en staten, toegepast op de werkelijkheid, even mooi zal blijken te zyn als j in een ver verleden er uit zag. Droom en zyn dikwyis bedrog. De wedstrijd De fijnproevers zijn niet aan hun trek gekomen, want over het ge heel genomen was de strijd meer span ned dan fraai. Vooral in het begin speelden de zenuwen beide partijen leelijk parten en van goed combinatie spel viel daardoor weinig te bespeu ren. Veel gevaarlijke momenten zijn er voor half-time dan ook niet ge weest en schoten, waarmede de doel wachters eenige moeite hadden, kun nen op één hand worden geteld. Bij de Bosschenaren vlotte het voor de rust beter dan bij N.A.C., dank zij hun beter ploegverband, al liet dat ook bij hen vaak te wenschen over. De linkervleugel van B.V.V. met v. Beek aan het hoofd, was in deze pe riode wel het meest actief, maar doordat v. d. Linden steeds op zijn post was, daarenboven Dielemans een uitstekende partij speelde en Kools eveneens toonde uit het goede hout te zijn gesneden, kon het overwicht van de roodhemden niet in doelpun ten worden uitgedrukt. In de tweede helft waren de bord jes eenlgszins verhangen en evenals voor half-time bij B.V.V. kwam ook bij N.A.C, het meeste gevaar van den. linkervleugel, mede doordat Rijvers steeds beter op dreef kwam. Geen bijzondere dingen Nadat het spel langen tijd na het beginsignaal van scheidsrechter v. Welzenes op het middenveld op en neer was gegolfd, kregen, we het eer ste gevaarlijke schot te noteeren van v. Beek, dat door Kools uitstekend werd gekeerd. De N.A.C.-verdediging moest hierna verschillende malen alle zeilen bijzetten om onheil te voorko men, doch naarmate de tijd verstreek verplaatste zich de strijd langzaam maar zeker naar de overzijde, alwaar Saris o.m. een kopbal te verwerken kreeg van Pirard en even later op nieuw handelend moest optreden voor een schot van den linksbuiten K. Bouwmeester. Veel emotioneele mo menten deden zich verder in de eer ste helft niet voor en daar geen der partijen kans zag de juiste plaats te vinden de aanvallen werden daar voor te slordig afgewerkt en boven dien waren de schoten te zacht en te onzuiver kwam de rust met blan ken stand. Na de hervatting was de strijd.har der, maar doordat van Welzenes de teugels stevig in handen hield, had de strijd, afgezien dan van enkele onderbrekingen wegens opgeloopen blessures, een vlot verloop. Door het oog van een naald. A.C. bouwde spoedig een aantal -^•aanvallen op, waarvoor Rijvers in de meeste gevallen den gronslag legde. De Bosschenaren lieten zich hierdoor evenwel niet ontmoedigen en opereerden meer dan eens gevaar- lijk dicht voor het Bredasche heilig dom. Zoo moest Kools kort achter elkaar handelend optreden voor schoten van Swanenberg en Tausch. Even later bezorgde de rechtsback Huybregts, die overigens zoo goed als geen fouten maakte, het Bossche le gioen koude rillingen, toen hij bijna ln eigen doel trapte. Het leder kon echter nog op het laatste nippertje door Saris tot corner worden ge werkt. De B.V.V.-doelman had het in deze periode allesbehalve gemakkelijk. De rechtsbuiten Bouwmeester voelde hem eerst aan den tand met een hoog schot en nog geen minuut later stel de Pirard hem op de proef. Over- beek, die intusschen voor den. gebles seerden Nulkes was ingevallen, maak te daarna van' een door v. d. Linden geboden gelegenheid gebruik om het bruine monster over het N.A.C.-doel te zenden. Breda kon juichen T>ij een van minuut tot minuut stij- gende spanning, werd in het res- teerende deel van den strijd fel om de overwinning getreden. Tien minuten was er nog te spe len, toen Pirard door een langen pass uit de verdediging het leder ontving. Hij gaf het snel over naar den rechtsbinnen den Engelsman, die op vrij grooten afstand met 'ft kogel in den rechter-bovenhoek Saris volkomen verraste. Breda juichte, zooals het waarschijn lijk in lang niet meer deed. Even kreeg men het echter nog benauwd, toen het ronde ding juist over de N.A.C.-lat vloog. B.V.V., dat Don huyzen verloor en van Stippent er voor In de plaats kreeg, trachtte in de laatste minuten met inspanning van alle krachten nog een gelijk spel te forceeren, echter zonder succes.

de Stem | 1946 | | pagina 1