Onderi"""1 met den heer van Malland 2000 Chineezen In memoriam A. Pauwels bij Tangerang omsingeld r Onze voedselvoorziening Toch duurder brood? BESPREKINGEN VAN MINISTER BEEL DE ZAAK ARNOLD MEYER Suikerfabriek Dinteloord bracht opluchting voor Veiligheidsraad Zitting verdaagd tot 11 Juni Nieuwe 2e Kamerleden. Honteni (Vervolg van pag. 1). Er is eenig overschot aan spina zie, aldus de minister, maar deze groenten kan 't autotransport naar Duitschland niet verdragen. Enge land laat de producten uit Neder land niet zonder meer toe. Als het Ruhrgebied tot ontwik keling komt zijn we een heel eind De betalir.gsmogelijkheid is wel ge regeld, maar de prijzen geven moei lijkheden. Duitschland is niet in sjaat te koopen. Alles wordt gefi nancierd door Engeland en Ame rika. Men vraagt goedkoope produc ten met hooge calorische waarde. Zoodra er zekerheid is, dat er voldoende v i s c h komt, zal de maximumprijs worden afgeschaft. Deze maximumprijs wordt gewoon lijk beschouwd als de vastgestelde prijs. De reeders hadden besloten de vangst te beperken door met 60 netten te laten varen. Ondertus schen waren de prijzen zoo dat ze niet te dragen waren-. Deze bepa ling heeft de minister niet goedge keurd. Er moet met volle capaciteit gevaren worden. De prijs van de haring, welke 200 a 400 gulden per kantje was, is teiwggebracht op 35 gul den per kantje. Dit wordt de ma ximumprijs op den afslag; het is nog viermaal zoo hoog als voor den oorlog. Voor de consumenten komt dan haring beschikbaar voor acht cent. Over omstreeks tien dagen zal deze maatregel effect Mirteeren: men wil namelijk de thans varende visschers niet voor een fait accompli stellen ais zij thuis komen. Met de aardappelen zit ten we moeilijk. De rooidatum is 12 Juni, er is een gering tekort aan oude aardappelen. Op 17 Juni komen de nieuwe aardappelen' aan de markt. Ze zullen worden gedistribueerd. Mis schien gedurende veertien dagen wordt 1 kg. per persoon ver strekt, maar dit wordt gecom penseerd door een tijdelijke ver hooging van het broodrantsoen. TVE IN DEN HAAG op til zijnde bakkersstaking zal niet door gaan. Van een door de bakkers knechts ge vraagden vacan tie-toe slag zal wel niets komen, in plaats daarvan is men het echter eens geworden over een voorschot-clau sule. De werkgevers waren in staat deze toezegging te doen, daar zij inmiddels begrip hebben gevon den bij de regeeing voor de reeds den bij de i-egeering voor de reeds lang in uitzicht gestelde doorbe rekening in den broodprijs van meerdere prijsverhoogende facto ren, welke zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Hieruit zou dus op te maken vallen dat wij binnenkort met een verhoog-ing van den broodprijs te rekenen hebben, TEISTEREN werd te Philippine be- graven de heer Arthur Pauwels in leven ambtenaar van de secre tarie en ontvanger van de gemeen te Hulst. Daar is een goed mensch in liet graf gelegd, een bekwaam ambtenaar, nauwgezet en vol plichtsbetrachting, betrouwbaar en trouw voor wie hij diende. Hij leef de eenzaam en onopgemerkt, maar vol liefde voor zijn vak en taak. Zijn kwaal was zijn kruis, maar hij streed voor zijn leven; hij gaf zich niet gewonnen. Zijn hoop op herstel was zijn kracht en zijn geloof zijn steun. Hij was een voorzichtig man. Hij hield niet van moeilijkheden. Hij was een gevoelig man. Hij was goed voor iedereen en hield van zün familie en van zijn woonplaats Daarom was voor hem in zijn laat ste levensdagen de keuze van zijn laatste rustplaats moeilijk. Hij voel de voor Hulst, maar ook voor Phi lippine. Hij koos deze laatste plaats maast zijne ouders. Hij heeft veel en goed werk gedaan als ambte naar ter secretarie en sinds 1 Ja nuari 1924 als ontvanger der ge meente Hulst. Hij was een ijverig lid der St. Vincentiusvereeniging en werkte met liefde voor de reclas- seering, was lang secretaris van de V.V.V. en van de monumenten commissie te Hulst. De requiemmis, gecelebreerd door pastoor de Bie, geassisteerd door paters Capucijnen van Sluiskil, was In de nöodkerk van Philippine druk bezocht. Zeer velen geleidden den overledene naar zijn laatste rust plaats, waaronder de burgemees ters van Hulst en Philippine, de gemeente-secretarissen van Hulst en Hontenisse. het bestuur van de St. Vincentiusvereeniging te Hulst. Een mooie krans van witte pioenen en paarse lissen tegen zwart beu kenblad dekte de baar, een laatste groet van het gemeentebestuur en de secretarie van Hulst. Zoo is het eenvondig einde ge weest: alles op tijd en goed ver zorgd, zooals ook zjjn leven was. Gcxi ge.ve hem daarvoor Zijn over vloedig loon. Er zal worden overgegaan tot ver hooging van den v I e e s c h i re port. Daarmee zal een verhooging van hel vleeschrantsoen gepaard gaan. Dit zal zeer binnenkort het geval zijn. De kunstmestpositie zal het volgende jaar weer beter zijn dan dit jaar. Hoewel er een wereldtekort op dit gebied is. De eigen landbouwwerktuigenindustrie komt op peil. Er worden verschil lende fabrieken geopend. Tenslotte gaf minister Mansholt te kenr.en, dat er in Nederland een tekort bestaat aan landarbeiders, doch een overschot aan jonge boe ren. die geen land kunnen krijgen om een eigen bedrijf te beginnen. Dat is een groot probleem. Wat im migratie betreft biedt Canada op dit punt groote moeilijkheden. TN VERBAND met de kabinets formatie voerde minister dr. Beel besprekingen met de heereii Schouten (A.R.J en Bierema (Par tij van de Vrijheid) en Tilanus (C.H.). TVE VERDEDIGING in de zaak van Arnold Meyer, welke as. Woensdag 12 Juni voorkomt voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch, heeft als getuigen a décharge doen dagvaarden de heeren H. Petillon te 's Graven- hage en dr. H. L. M. van Schaik te Wasenaar. DE SU1KERMISERE CCHRAPEND gaarde het lepeltje de laatste kruimels uit den suikerpot en gevoed door de geruchten, dat we misschien met de nieuwe bon nen toch nog een of twee ons zouden krijgen, bleef de hoop gevestigd op de bonnenlijst van IJ. Donderdag, die echter geen uitkomst bracht. De onmisbare suikerpot zou dus voorloopig onze tafels niet meer sieren ïyjen zal er echter geen vermoeden van gehad hebben, dat er in Den Haag een bespreking ten de- partemente gevoerd werd. ongeveer juist op hetzelfde moment, dat U de nieuwe bonnenlijst in handen kreeg. Daarbij was o.m. aanwezig de heer v. Malland. directeur van de suikerfabriek „Dinteloord". En de eenigszins opluchtende radio- mededeeling van Donderdagmid dag. waarbij de verstrekking van suiker aan kinderen in uitzicht ge steld werd, was een rechtstreeks ge volg van genoemde bespreking, waarin de capaciteit van de „Din teloord'' uiteen was gezet. Want dat er ten aanzien van de ze capaciteit nog misverstanden be staan, moge blijken uit een artikel in „Trouw", waarin Woensdag o.m. gezegd werd; Men tracht de sui kervoorziening voor de bedrijven nog eenigszins op peil te houden door de Dinteloord te laten raffi- neeren. Doch deze Brabantsche fa briek alleen, kan de suikervoorzie ning onmogelijk redden. Wij waren toevallig in de gele genheid te Roosendaal enkele mi nuten, beslag te leggen op den tijd van den heer van Malland, om hem over deze suikerkwestie eenige vra gen te stellen. En terwijl voor een nieuwe vergadering de heeren reeds op hem zaten te wachten, vertelde hij ons. dat de capaciteit van de „Dinteloord" even groot is al die van de Wester Suikerraffinaderij, welke thans in staking is. Hij proef de dan ook een zekere kleineering in het bericht van „Trouw", juist alsof men zich herinnerde, dat er ergens in Brabant ook nog een suikerfabriekje moest zijn. Het huidige suikertekort, is dan ook niet op de eerste plaats een gevolg van de staking bij de Wes ter, doch van de staking in de ha vens. Daardoor werd immers geen nieuwe ruwe suiker aangevoerd, ter wijl de voorraden, toch verwerkt wer den. Zoo is er een vacuum ontstaan, dat thans moet worden aangevuld, aldus de heer v. Malland. De „Dinteloord" heeft van ston de af aan, alles in het werk ge steld. om de suikerpositie zoo min mogelijk in gevaar te brengen. Zij zond eerste 75 arbeiders naar Rot terdam, om de schepen met Cubaan sche suiker te lossen. Toen er op die manier weer een startvoorraad was, werden de arbeiders terugge roepen, omdat hun werk inmiddels kon worden overgenomen door vrij willigers en soldaten. Een onafgebroken productie bij „Dinteloord" is thans gewaarborgd omdat de aanvoer van ruwe sui ker niet in gevaar gebracht kan worden. Zelfs de „besmet" ver klaarde lichters van de Wester- kom™ hierreen om verwerkt te worden. Natuurlijk zullen met de aanvul ling van het vacuum enkele weken gemoeid zijn. Hoe lang dit onge veer zal duren, heeft men kunnen concludeeren uit de radioberichten van Donderdag. De minister zou onderzoeken of deze periode over brugd kon worden door de verstrek king van ongeraffineerde suiker. De heer van Malland meent echter, dat deze suiker niet geschikt is voor de consumptie, zoodat van maatrege len in deze richting jammer ge noeg weijiig heil te wachten is. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den commissaris der Koningin in Zee land op Donderdag 13 Juni a.s. zal niet doorgaan. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. By K. B. van 4 Juni 1946 is met ingang van 16 Juni benoemd tot burgemeester der gemeente Vrou wenpolder de heer W. N. van Liere geboren te 's Heer Ai'ends- kerke' op 2 November 1900 sinds 15 Mei waarnemend burgemeester van Vrouwenpolder. De nieuw benoemde is Neder,- Duitsch Hervormd en behoort niet tot een politieke partij, doch is tit gedachte der Christ. Hist. Unie toegedaan, Bü bt-sluit van 1 Juni j.l. heeft de commissaris der koningin het besluit van 4 Juni 1945 ingetrok ken, waarbij den heer C. Gast go- last werd de uitoefening van zijn functie als burgemeester der ge meente Brouwershaven te staken Aan den heer J. D. Kater werd eervol ontslag verleend als wnd. burgemeester dier gemeente met ingang van dienzelfden datum on der dankbetuiging voor tiL door hem in die functie bewezen goede diensten. MINISTER RINGERS BEZOEKT WALCHEREN. De minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers heeft in gezelschap van den algemeenen commissaris dr. ir. Z. Y. van. der Meer en den direc teur-generaal van den Rijkswater staat ir. Harmsen, per vliegtuig een bezoek aan Walcheren ge bracht. Na geland te zijn bij Woensdrecht werd per auto naar Vlissingen gereden alwaar de ha venwerken werden geir.specteerd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de dijkwerken bij Westkapelle. In de middaguren heeft een be spreking plqats gehad met den commissaris der Koningin en het bestuur van de Stichting Walche ren over de wederopbouwproblemen van het eiland. REPUBLIKEINEN STELLEN ONDERZOEK IN. GEEN CHINEEZEN ONDER DE NED. TROEPEN TN TEGENSTELLING tot de eer- ste berichten over het bloedbad onder de Chineezen te Tangerang wordt thans bericht, dat onder de Nederlandsche troepen zich geen Chineezen bevonden, zoodat dit dus niet de aanleiding tot de terreur daden kan geweest zijn. De republikeinsche minister van voorlichting, tezamen met ambte naren van de ministerie van voor lichting en binnenlandsche zaken, officieren van de T.U.I. en verte- gewoordigers van het Chineesch- Indonesisch comité en van een Chi- neesche organisatie, hebben een be zoek gebracht aan Tangerang, ten einde een onderzoek in te stellen- Er is ook bekend gemaakt, dat het hoofd van T.R.I, te Serang (de hoofdstad van de residentie Ban tam) naar den minister van defen sie te Djogjakarta heeft getelegra feerd, waarbij verklaard werd, dat TTET VOORSTEL van de Sub- commissie in zake Spanje om de betrekkingen met dit land bin. nen een termijn van drie maan den te verbreken, is in den Vei ligheidsraad ter sprake gebracht. Op voorstel van de Amerikaan- sehe en Britsche afgevaardigden, wier regeeringen meer tijd wensch ten om het rapport te bestudee- ren, werd de zitting verdaagd tot 11 Juni. Tevoren had dr. Evatt, de voor zitter van de Subcommissie, vol gens A.P. aan de Tijd, den Raad verzocht om de aanbevelingen tot het afbreken van de betrekkingen goed te keuren. Hij herinnerde er aan, dat in Spanje een bewind is gevestigd door middel van geweld, en zich thans ook door geweld poogt te handhaven. Hij noemde dit een uitdaging aan de UNO. Het Russische standpunt zal door Gro- myko in den Veiligheidsraad uit eengezet worden. Rusland is van meening, dat de Veiligheidsraad het niet bij een advies moet laten, doch den leden van de UNO het voor schrift moet geven om de betrek kingen met Franco te verbreken. Kleedt U gezond en luchtig, maar fat soenlijk TN DE PLAATS van den heer Guurhoff (Partij van den Ar beid) die door verblijf buitens lands verzuimde zijn verkiezing aan te nemen, heeft het Centraal Stembureau gekozen verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer F. J. Goedhart te Amsterdam. In de plaats van den heer Ruy- ter IRK.J. die wegens ziekte be dankt heeft, is gekozen verklaard de heer B. Engelbertink te Olden- zaal. de T.R.I. stappen heeft ondernomen om een einde te maken aan den massa-moord ten westen van Tan gerang. 400 Chineesche vluchtelingen zijn in prauwen uit Kebon Baroe te Ba tavia aangekomen. Op dit oogenblik zijn te Kebon Baroe 2000 Chineesche inwoners volkoqien door de Indonesiërs om singeld, wier aastal dagelijks aan groeit. Tot nu toe hebben de Indonesiërs geen aanval ondernomen, daar eenige Chireezen gewapend zijn, maar zonder hulp van buiten is hun lot bezegeld. Ten Oosten van Batavia is er een Chineesche vrouw door de extre misten ontvoerd. Een Nederland sche patrouille is ter bevrijding van haar uitgezonden en heeft de ben de-leiders gearresteerd. Dit feit toont mede aan, dat er zich een ernstige en systematische actie te gen de Chineezen aan het ontplooi en is. TTET M.S. KOTA BAROE is Don derdag om 2 uur Gibraltar ge passeerd. Het schip zaa Dinsdag om 5 uur in den voormiddag te Hoek van Holland arrivoeren. DE NIEUWE PRIJZEN IN DEN WONINGBOUW Wij ontvingen van arch. v. d. Hout dien uitslag van eenige in Z. Beveland gehouden aanbeste dingen voor het bouwen van nieu we woningen tegen prijzen die te denken geven. Voor zes te Rilland te bouwen woningen was de hoogste inschrij ving f 79900 en de laagste f 59.355. Vow één woonhuis te Rdlland- Bath was de hoogste inschrijving f 19.800 en de laagste f 13.100, Tenslotte werd het bouwen van een woonhuis annex smederij te Ovezanöe gegund aan de fa. Meer ding te Soest voor f 29.000! Typisch was dat te Rilland het hoogst was ingeschreven door de Rillandsche aannemers; laagst® was de genoemde fa. Meerding. NAAR DE MISSIE Woensdag 12 Juni zullen uit het Gasthuis Haagdijk, Breda, naar de missie van Curacao vertrekken de eerw. Zuster Mechtilde Jansen uit Beek om daar visitatie te houden en Zuster Tiburtia van Iersel uit Leur. Zuster Marina van den Eynden uit Lithoyen, Zuster Adeltrudis Huy- bregts uit Bavel en Zuster Victo- rica Flips uit Hansweert. de vier laatsten om in Curaqao te blijven werken. BUITENGEWONE ZITTING VAN PROV. STATEN. Daartoe gemachtigd bij K. B. van 28 Mei 1946 no. 75 haeft de com missaris der koningin de nieuw be noemce leden der Prov. Stalen in buitengewone zitting bijeengeroe pen op Woensdag 19 Juni des mid dags 2 uur in het Schuttershof te Middelburg, teneinde over de toelating der nieuw inkomende le den der Staten te beslissen en de door de wet vereischte eeden 'ver klaringen en beloften) te doen af leggen. NIEUWE DIENSTREGELING DER Z.V.T.M. Met de nieuwe ZVTM-zomer- dienstregeling wordt een fiksche stap gezet in de richting van de oplossing van het bekende Z. VI. verkeersprobleem. Meprdere vroe gere zoowel als latere verbindingen werden bij de bestaande diensten gevoegd. Zoo zijn ook o.a. de ener- veerende wachttijden vervallen in Perkpolder. waar nu een directe aansluiting is voor alle booten, die aansluiten op de treinen naar en van richting Roosendaal en dc bussen naar Goes en Middelburg. Ook in Breskens heeft men ver binding op de le en laatste treinen naar Rotterdam. Zes trams uit Terneuzen geven te Pyramlde onmiddellijk aanslui ting op de bus naar Oostburg vla IJzendijke en Waterlandkerkje, waardoor het laatstgenoemde plaatsje uit zijn drukkend isole ment is verlost en zeven verbindin gen heeft, zoowel met IJzendijke als Oostburg. Het is nu mogelijk geworden in ruim anderhalf uur van Terneuzen naar OostSurg te reizen. De autobuslijn Axel-Koewacht- Hulst ls doorgetrokken tot Sluiskil (pont) ten gerieve van de vele be woners dezer plaatsen en bezoekers van het ziekenhuis. De lijn Zaam- slagAxelSas van GentPhilip pine werd versterkt met een bus, die. in verband met den slechten toestand van den weg, vla Ronde- putten, over Margaette. Axel en Axelsche Sassing rijdt. Autobusdiensten mogen nu ook, zij het nog beperkt, op Zondag rij den. De' vroege tram op Zondagen uit Terneuzen, zal spoedig aanslui ting geven in Breskers, op den dienst der SBM naar Knocke. Ondanks dezen stap in de goede richting, zullen nog vele wen- schen bij het publiek blijven. Door materlaalschaarschte zullen deze vooreerst nog vrome wenschen blij ven. Echter, alle mogelijkheden zullen worden overwogen om hier aan tegemoet te komen, opdat ook Z. VI. in de toekomst zal kunnen beschikken over een behoorlijk ver bindingsstelsel. ZELDZAAM. Donderdag stond voor het Goc- sehe Tribunaal terecht de 37-jarigf werkster J. A., vroeger te Goes, thans in het kamp te Groede. Ze behoorde tot een van de lichte re gevallen, die reeds al te lang in gevangenschap zuchten. Het Tribunaal besloot daarom I haar onmiddellijk in vrijheid te 1 stellen. Het verwachte enthousiasme bij verdachte bleef uit. Aarzelend vertelde ze geen te huis meer te hebben en als gunst vroeg ze daarom.... tot na pink steren in het kamp te mogen blij ven. HET VEILINGSPERSONEEL VEREENIGT ZICH. Donderdagmiddag kwam in ..de I Landbouw" te Goes het personeel der veilingsveivenigingen van Goes, Terneuzen, Middelburg, Kapelle- Biezelinge en Krabbendijko bij een, onder leiding van en heer Cdr nelisse directeur der veilingsver. Z. Beveland te Goes. Na besprekingen en uitwisseling van gedachten werd besloten een afd. Zeeland op te richten van j den Bond van veilingspersoneel Het bestuur werd als volgt sa- I mengesteld: J. v. d. Guchte J- Cornells en A. de Klerk iGoes)[ F. van Hoorn (Kapelle)P. Ver-1 gauwe (Terneuzen) en C. Hoofi-| man (Middelburg TREKPAARD- TENTOON STELLING TE DEN BOSCHI De vereeniging Het Nederlandscbfl Trekpaard te Den Haag heeft eerl nationale- tentoonstelling van trekT paarden georganiseerd. Deze za!l plaats hebben op 20 en 21 Juni a .si te Den Bosch, waar de Veehallen unieke gelegenheid bieden voor riitl imposante schouwspel. Meer darl 400 der beste paarden uit alle prc-l vir.ciën van ons land zullen hiri| worden samengebracht. Biervliet op d( st Dorpsveigad' had alhier eei van de „Be Vlaanderen" eenig punt komt het nieü Zooals men oude gemeent' zijn er teeken we gemeenteh ontworpen en stemming had de Markt te Er gingen stemmen in r te plaatsen op tegenwoordig Raedthuys" was men dan meening dat plaats was. Op stuur van de algemeene ste; verzoek aan ten om met nang te houden Serenade. het gouden hu P. Michielsen ziekver. ..Harm een serenade, voorzitter der d. Sande werd lukgewenscht, lijke marschmi jes nog een schoonzoon da de familie vooi waarna rog gang volgde, bracht een gez Goes Raadscandid vergadering Vrijheid is de lijst voor den gesteld 1 ir. M. J. D. Constandse. de Roo, 5 A. T. Pilaar-Gaai mond, 8 D. Wi De A R en niging hebben gemeenteraadsi gezamenlijke komen. De werden gesteld 2 A. Vingerling SGP. 4 J. Pou Jonge SGP, 9 7 Th. Bakker 9 M. de Bat S' zen AR. 11 N Oosterkerk AR Met drotfh' U kennis lij-den van liefde vrouv grootmoeder ADRIANA R J. v. Evke kindei 's-Heerenho De uitvaart hebten op Juni a.s. plaats hebb dag 8 Juni Op 10 Juni echtpaar L. de Bot dien dag te zjj voor 50 jaa lijk traden. Namens Voor Uwe ha; van deelnemi bij het overli innig geliefde der. Behuwdb; neef KAREL Ji betuigen wü ten dank. Uit aller na Terneuzen. J' Voor de vel deelneming van mijn dier F. PI betuig ik aan Heer pastoor, eter en voore mijn oprechti Terhole, juni Notendjjk Voor de zeer belangstelling 25-jarig I ten on&jn aan allen dank. J- de L. de vocii Huist, Jum i zeer elling huwt Tvin on: Cock Cocl Q6 cömpêti stryd VERVALT Zaterdag I>OGR morgi

de Stem | 1946 | | pagina 2