H.Z Waterschap Staatsboschbehmer I.C.V. herziet haar program Veilingsvereen. Kapelle - Biezelinge H Verplicht onderwijs tot 16 jaar gewenscht 148.945 stemmen bij Kamerverkiezingen ONGELDIG DE BERECHTING POLITIEKE DELINQUENTEN IN 'T KORT ITALIAANSCHE GRENS GEDEMILITARISEERD Een belangrijke zaak voor polderbesturen De bouw van een koelhuis en emballage-loods Verzer en VE B. R. Administi Stevige slagboom noodig voor te ver gaande vrijheid en machtsmisbruik ET CONGRES van het Interna- tionaal Christelijk Vakverbond heeft te Amsterdam een herziening van het sociaal program aanvaard, na een inleiding daaromtrent door den secretaris P. Serrarens. Het I.C.V. is van meening, dat er een sociale orde noodig is, die, op nationaal en internationaal gebied een stevige slagboom optrekke tegen te ver gaande vrijheid en machtsmis bruik. Het I.C.V. verwerpt de uitbuiting van den arbeider door het kapitalisme, ook in haar moderne vormen. Ook onderwerpt de I.C.V. de na tionaliseering der productiemiddelen als algemeen systeem van organisatie van het economische leven. De huidige stand van de sociale en economische ontwikkeling eischt de organisatie van productie en dis tributie op den grondslag van samen werking tusschen werkgevers en werk nemers in een geordend bedrijfsleven dat gericht ls op het algemeen belang De centrale economische organen der verschillende landen zullen in ternationaal contact moeten leggen om gemakkelijker de economische politiek der verschillende staten met elkaar in overeenstemming te bren gen en de grondstoffen in het kader van internationale economische or dening op rechtvaardige wijze te verdeelen. T\e overheid heeft tot taak, door een behoorlijke economische politiek te zorgen voor arbeidsvoorwaarden, die rekening houden met de behoef ten der arbeiders op godsdienstig, burgerlijk, cultureel en gezinsgebied. Daar de arbeidsduur door interna tionale overeenkomsten op maximum 8 uur per dag is vastgesteld, mag slechts in geval van uitzonderlijke omstandigheden van dit beginsel wor den afgeweken. Zondagsarbeid en nachtarbeid moe ten tot het strikt onvermijdelijke be perkt blijven. De arbeiders moeten zooveel mogelijk een wekelljkschen rusttijd van 2 opeenvolgende dagen hebben, waar in de Zondag moet vallen. Voor zware on ongezonde ar beid en voor continue-bedrijven moe ten snel maatregelen tot verkorting van den arbeidsduur getroffen wor den, voor continue-bedrijven met na me door het vier-ploegenstelsel, voor semi-continue-bedrijven moet de pro ductie van Zaterdagavond tot Maan dagmorgen worden stopgezet. Het onderwijs moet tot den leef tijd van 16 jaar verplichtend worden Ruim 4 M. dagvaarding tegen Arnold Meyer XIET Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch zal voor de zitting, waarin Arnold Meyer te rechtstaat, op 12 Juni a.s. als volgt zijn samengesteld: president mr. Th. Ph. R. J. Weyers; rechtsgeleer de raadsheeren mr. dr. J. F. M. Eras en mr. B W M Drion; mili taire raadsheeren. gen.-majoor H. Ch. G. baron de Lawick en kapi- tein-ter-zee W. J. Dalmghaus; grif fier is mr. G. C. M. Corstens, ter wijl als openbaar aanklager fun geert de procureur-fiscaal van het Hof, mr. F. A. J. Deelen. De tegen Meyer opgestelde dag vaarding is bijna i'.i meter lang en steunt voornamelijk op zijn publi caties in „De Weg" en „Het Neder- Iandsch Dagblad". DIJ de Tweede Kamerverkiezin gen waren 148.945 stemmen van onwaarde. In den kieskring Den Bosch Was dit aantal 7.074, hetgeen overeenkomt met 2.37 pet. van het totale aantal uitgebrachte stembil jetten. Tn den kieskring Tilburg waren er 9.652 stemmen van on waarde, d.i. 3.77 pet. en in den kies kring Middedburg waren de cijfers resp. 4.119 st. en 2.94 pet. TWEEDE KAMERFRACTIES HE A. R. Tweede Kamerfractie heeft tot haar voorzitter ge kozen den heer Schouten en tot haar secretaris den heer Terpstra. De C. H. Tweede Kamerfractie wees als haar voorzitter aan den h<Ar Tilanus, als secretaresse, Frl Wittewaal van Stoetwegen. gesteld, is de wensch van het I.C.V. Bij enkele candidaatslelling werd 't volgende I.C.V.-hoofdbestuur voor zes jaar gekozen: Voorzitter: H. Pau wels Alg. Christ, Vakverbonl België). Secr.-penningmeester: P. Serrarens (Ned. Kath. Arb. Beweg.ng). Onder voorzitters: G. Tessier (Fransch Chr. Vakverbond), F. Fuykschot (Ned. Chr. Vakverbond). Leden: J. A. Schaafs- ma (Int. Fed. van Chr. Bouwvak- en Houtbewerkersbonden). Jac. v. Bug- genhout (Int. Fed. van Chr. Mijn werkersbonden), M. Gamier (Int. Fed. van Chr. Spoorwegarb. bonden) DE PECH-BOOT. Met de „Koningin Wilhelmina", die den dienst KruiningenPerki- poider on da-houdt is het weer mis. Door een defect aan de stuur-in- richting liep het schip op de steen-glooiing, waardoor de schroe ven werden beschadigd evenals dfe roeren. Op gebrekkige wijze vaart de boot nog heen en weer doch moet in reparatie zoodra dit mogelijk is. Het prov. bestuur heeft n.l. be slag gelegd op een der Moerdijk- ponten. Die ligt nu in Vlissingen om eenige veranderingen te onder giaan. Is dat gebeurd, dan gaat de ,,Kon. Wilhelmina" op de helling. JHR. MR. SCHORER GEEN KAMERLID In aansluiting op een vorig be richt vernemen wij thans, dat Jhr. Mr. T. A, J M, Schorer (P, v.d.A.) zjjn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aan vaard. In zijn plaats is de heer Ir. S. A, Posthumus te Delft be noemd verklaard. Heden zon onder 20.55 uur en maan onder 1.58 uur. Zaterdag - zon op 4.22 uur en maan op 14.11 uur. Weerosverwachting: Min der bewolking dan gisteren, Overwegend droog. Westelijke wind. Nog betrekkelijk koel in het Westen, iets hoogere tem peratuur in het Oosten van het land. der Een streven naar sneller tempo 70OALS wij reeds in het kort hebben gemeld zijn op 'n pers conferentie te Goes inlichtingen verschaft over de berechting der politieke delinquenten en de nieuwste voorschriften op dit ge bied waardoor onvoorwaardelijke en voorwaardelijke buitenvervolging stelling door den off. fiscaal mo gelijk is. Mr. Vlaming sprak eerst over de oorzaken der trage afdoening van de politieke strafzaken, welke te zoeken zijn in den tegenzin van de meeste juristen om zitting te ne men in het tribunaal en tegenzin ook in het tribunaaltesluit. Twee fouten. TVIT BESLUIT is destijds te Lon- den op last der regeering in elkaar gezet door een Oostenrijksch advocaat, die weinig van de Neder- landsche rechtspraak afwist. De twee groote fouten van zijn ge wrocht worden gevormd door het gebrek aan openbaarheid en de omslachtige procedure Door een en ander wachten thans nog tienduizenden zaken op af doening en zitten de inteTnee- ringskampen nog vol met lichte gevallen.. Vandaar dat er een .Besluit po litieke delinquenten kwam, dat TVE PLAATSVERVANGERS van" db ministers van Buit. zaken der Groote Vier hebben besloten, ós permanente fortificaties van de 20-K.M.-zone in Italië te doen vbrwijd-eren. nE WAARDE van hetgeen de Duit schers aan goederen uit Ne derland hebben weggevoerd be draagt, gerekend naar die van 1938 circa 3% milliard gulden. Teruggevoerd naar ons land werd totnutoe voor een waarde van 40 millioen gulden, omgerekend tegen de huidige prijzen is dit: 150 mil lioen gld. DELGIE voert dagelijks, als Duit- sche herstelbetalingen in na ture, ongeveer 24.000 ton Duitsche steenkolen in. r\E N.S.B.'ers, die sinds Mei 1940 in Suriname geinterneerd zijn, worden naar ons land terugge bracht. AAN MILITAIREN die be- hooren tot onderdeelen, welke bestemd zijn voor Uit zending naar Ned. Oost-Indië kan met ingang van 6 Juni eenmaal per veertien dagen vervoer voor rijksrekening wor den verleend. TIK STICHTING van den Land bouw" heeft zich in een schrij ven tot Kabinetsformateur dr. Beel uitgesproken voor een apart depar tem ent voor lamdfcouwaangelegën- heden. QNGEVEER zestig Duitsche oor logsmisdiadigers, onder wie de commandant van het beruchte concentratiekamp Sachsenhausen, zullen vandaag aan de Russen wor den uitgeleverd. TAINSDAG wordt in het Gerechts hof te Den Haag, het kort ge ding- gehouden E.V.C. contra min. Drees en den Staat der Nederlan den. betere mogelijkheden biedt voor 'n vluggere berechting, hoewel het. niet volmaakt is in zijn soort, daar dis openbaarheid verder in het gedrang komt en de vervol gende instantie rechter wordt. Gestreefd is daarom naar het verminderen van die fouten. De uitspraken zullen aan de pers ter publicatie worden aangeboden en willekeur probeert men te voor komen door samenwerking tus schen tribunaal en officier-fiscaal. Enkele details TAE HEER SENKE trad hierop: jn details. De onvoorwaardelijke buiten vervolging stelling wordt toegepast op hen die ongegrondi verdacht zijn en op degenen, die wel schuld hebben, doch zoo ge ring, dat straf niet op haar plaats is. Hieruit volgt dat de voorwaar delijke buiten vervolging stelling altijd schuld inhoudt en wel een schuld die wel straf verdient. De strafvorm, welke de off. firscaal op deze menschen mag toepassen is gelijk aan die van het tribunaal, met uitzondering, dat hij geen in- terneering kan opleggen. Hij mag veroordeelen tot boete, verbeurd verklaring, huisarrest, bepaling van verblijfplaats, meldingsplicht on dertoezichtstelling, enz. Zoodra hij zijn beslissing neemt, wordt dit dien veroordeelde meegedeeld die het vonnis kan accepteeren, maar ook afwijzen. In het laatste geval komt zijn zaak zoo vlug mogelijk voor het tribunaal. Betreft de uit spraak een interneerde er allereerst komen hun zaken aan de orde dan wordt hij of zij ter stond in vrijheid gesteld, ook al contra TJET ZEEUWSCHE REGLE- MENT van politic voor de polders en waterschappen draagt a-an de besturen vain die lichamen op om te zorgen voor een goede afwatering van den vruchtbaren Zec-uwschen kleibodem. Een van de bepalingen die den besturen daar toe den weg wijzen, bevat het ver bod om beplanting én opgaand hout gewas in of binnen twee meter van den kant eener watergang te heblben. Het belang van deze bepaling voor het schoonhouden der slooten springt duidelijk in het oog en het spreekt vanzelf, dat een polderbestuur, hetwelk zijn verantwoordelijke taak in het belang van den landbouw begrijpt, streng de hand aan dat voorschrift houdt. Ook de wetgever heeft het groote gewicht van dit voorschrift inge zien en aan de polderbesturen de uitdrukkelijke bevoegdheid gegeven om een beplanting die aanwezig if in strijd met bovengenoemde be paling te verwijderen. Een principieele kwestie TtE TOEPASSING van een en ander ging- goed tot de bezet ter in ons land kwam en meende door „betere" voorschriften, ook het vaderlandsche recht in nieuwe banen te kunnen leiden. Hp ont dekte dat beplanting en opgaand hout ook waarde kan hebben voor de hout-productie. Het „Besluit Staatstoezicht op de Bosschén 1943" verbood het om zonder toestem ming van den Directeur van het Staatsboschbeheer boomen te ver wijderen. Ook boomen, die in strijd met het hierboven genoemde Zeeuwsche Reglement van Politie in de watergangen aanwezig zijn? Deze vraag- kreeg Vrijdag J.l. de Middelburgsche Rechtbank te be antwoorden. Op verzoek van den Directeur van het Staatsboschbeheer was proces-verbaal opgemaakt tegen den wnd. Dijkgraaf van het Wa terschap Het Vrije van Sluis, den heer R. M. J. Lannoye te Aarden- burg wegens het doen ver wijderen van een 75-tal knot- en andere boomen uit een watergang onder Biervliet. De kantonrechter te Oostburg die in eersten aanleg hierover te beslissen kreeg, gaf een uitspraak, waarbij het waterschap gelegenheid kreeg in hooger beroep te komen om een principieele uitspraak uit te lokken. In hooger beroep het waterschap werd na-ar voren gebracht, dat het belang van een goede afwatering eischt,, dat houtgewas, hetwelk zulks belem mert ongehinderd verwijderd kan worden en dat dit niet aan de welwillendheid van het Staats boschbeheer kan worden overge laten, Het belang, dat het Zeeuw- sche politiereglement regelt is een gieheel ander dan dat waarvoor het ,,B:slui[ Staatstoezicht op de Bossclien 1943" in het leven is ge roepen. Het eene ziet op het be lang eener goede afwatering, het andere op een goede hout-produc tie, welke bovendien van een goede afwatering afhankelijk is. Van ju ridische züde weid nog betoogd, dat het Waterschapsbestuur niet strafbaar is, omdat het bij de uit voering van het politiereglement slechts voldoet aan een wettelijk voorschrift. De Officier van Justitie, die meende een algemeen (het „Besluit Staatstoezicht op de Bosschen 1943") en een bijzonder voor schrift (het politiereglement) te kunnen onderscheiden, vroeg be vestiging van het vonnis van den kantonrechter. Daar ook elders in den lande overheidslichamen bij liet hand haven van voorschriften in con flict komen met het Staatsbosch beheer wordt met groote belang stelling naar de uitspraak van Midelburgs Vierschaar uitgezien. De president bepaalde de uit spraak in deze voor de practjjk van het polderwezen zoo gewich tige aangelegenheid op 13 Juni a.s. rwp VRIJDAG 31 Mei j.l. had! de behandeling dezer aangelegen- wordit. niet 'in'he t vimnis' berust".heid in hooger beroep plaats. Door rtNDER vort r VOORZITTERSCHAP van den heer P. Dekker kwam bovengenoemde vcreenig.ng bijeen. Meegedeeld werd dat de vooruit zichten voor dien fruit-oogst peren-uitgezonderd goed zijn. Waarschijnlijk komen er vrijt; prijzen, waarvan goede resultaten worden verwacht voor de kweekers. Verder deelde de voorzitter nog mee. dat het niet mogelijk is nog langer op de oude manier te veilen Verschillende soorten zullen wor den geveild do% blokvorming. Men hoopt op medewerking van de kweekers. Intusschen was Mr. van Rhenen, adj. secr. van het Cen traal Bureau van Veilingsvereen. aangekomen die door den voorzit ter hartelijk welkom werd ge- heeten. De contribute voor 1947 werdr weer op f 1,vastgesteld. Door het bestuur werd een wijziging in de statuten en het huishoudelijk reglement voorgesteld. De voorzit ter gaf hierbij nog enkele aanwij zingen. Een van de belangrijkste motieven is het verhoogen van de credietwaarddgheid der vereeniging Door de vergadering werd het voorgestelde goedgekeurd. Daarna kwam ter sprake het bouwen van een emballageloos. In verband met de aanschaffing van de vele em ballage is dit dringend noodig. Ei- is reeds naar den kostprijs geïn formeerd. De bedoeling van het Bi- stuur om dit jaar nog tot den bouw over te gaan, werd algemeen Voorts machtigde de vergadering het bestuur om voorbereidingen te treffen voor het bouwen van een koelhuis. Het ligt in de bedoeling om dit automatisch te laten wer ken en de nieuwste vindingen hier in toe te passen. De heer Chr. Nieuweiihuize vroeg of het mogelijk is, is in öe toe komst ook in gas te bewaren. De voorzitter- antwoordde, dat zoo mogelijk twee van de reeds be staande vier cellen ingericht zul len worden voor gasbewaring. De volgende veilingspercentages werden vastgesteld: Groote veiling 3 pet., kleine veiling 5 pet. PASTOOR A. DAMEN. Het bericht in ons blad van gisteren betreffende de ziekte van Pastoor A. Dasnen te Breda was niet geheel juist. Pastoor Damen, is weliswaar ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, doch van stervensgevaar is gelukkig geen sprake. De mededoeling, dat Z. Elerw. van dis laatste H. H. Sacra menten voorzien zou zijn berust dan ook op een vergissing. STILLE OMGANG. Op verzoek heeft Mg)-. Hopmans ais intentie van den Stillen Om gang te Breda op Zondag 23 Juni opgegeven: bidden, dat de huisge zinnen, die tijdens den oorlog in geloof en zeden zijn achteruitge- loopen in Christus mogen hersteld worden. De weleerw. heer A. Lazeroms, ka pelaan van de St. Jozefkerk te Breda, zal in het Lof de feestpredi katie houden. AUDIËNTIE. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans kan Zaterdag 8 Juni, Zondag 9 Juni. Maandag 10 Juni en Zaterdag 15 Juni niet ontvangen. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf van het waterschap Oud Vossemeer, J. L. van Gorsel te Oud Vossemeer, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij zeventig jaar za'l zijn geworden: plaatsvervanger van den diijk- graaf van den Spieringpolder, J. P. de Putter te Wissekerke; lid van het testuur van liet waterschap De Valkenissegeul, L. Th. Vogelaar te Krabbend ij ke gezworene van den Muijepoldier, J. L. Quaa'k te St. Maartensdijk. DE MESTVERGUNNINGEN Er is veel beroering rondom de mest- en slachtvergunningen van varkens, gezien de nieuw afgekon digde maatregel dat alleen boe ren tuinders en landarbeiders voor de z.g. „mestvergunningen" in aanmerking kunnen komen. Het hoofdbestuur van de K.A.B. in het Bred. Diocees heeft zich op 14 Mei j.l. met het Verbondsbe- stuur in Nederland in verbinding- gesteld. De Verbondsvoorzitter heeft zich nog dienzelfden dag met een request tot den Minister 3„-wend. 1 Juni j.l. was op dit request nog geen antwoord ontvangen. Nu heeft het Verbond zich telegrafisch tot den Minister gewend en met spoed op een afdoende beslissing aangedrongen. Breskens Bevorderd Ter gemeente-se cretarie is c!i adjunct-commies A. Wagenaar bevorderd tot commies. Goes BEKENDMAKING Huisvestingscommissie In verband met de overbelasting van bovengenoemde commissie door herhaald bezoek inzake woonruimte, is ingaande 6 Juni 1946 de volgende nieuwe regeling getroffen: Ieder die zich wil wenden tot de Huis vestingscommissie moet dit voor taan schriftelijk doen per adres stad huis. Degenen, die dit niet schriftelijk kunnen doen. moeten zich des mor gens tusschen 9 en 12 uur mondeling wenden tot den ambtenaar, belast met de huisvesting ten stadhuize, die voor hen dan een schriftelijke aan^ vraag opmaakt. De Huisvestingscommissie beslist daarna wie in gehoor zullen worden ontvangen en deze laatsten krijgen dan een oproep om op een bepaalden datum te verschijnen. Dit houdt dus in dat degenen, die zonder oproep pogen ter zitting te verschijnen, niet meer te woord zul len worden gestaan. 423-o Goes, 5 Juni 1946. De burgemeester van Goes, Mr. W. C. ten Katc Hoofdplaat Bestuur gekozen. Door de plaatselijke afdeeling van Hoofdt- plaat. der Vereeniging 't Beharti gen van de belangen van West- Zeeuwsch-VlaaiHfc-ren, zijn als be stuursleden gekozen. Voorzitter öe lieer P. Dochheer en als leden Eerw. Heer Pliesters do heeren DOUWE Xoffiebrander, Opqei de Jong, Lecli Blaakman. Ongeval met Poorter en de der zouden eei motor maken, verkeerd uit. ment sloeg de kop. De bestui goed af maar liep zooveel let het gasthuis te moest worden. Koewacht KOSTELOC Burgemeester Koewacht make Vrijdag 14 Juni 4 uur tn spreekk: gelegenheid zal kostelooze inent Men wordt ve of trouwboekje Brand In heer Fr. Raes ontstaan. Bran ter plaatse, <1< nablusschingsw. stal lag reeds Oorzaak van schgnlflfc te ting. Lewedorp Voor Herwori Op de wel g meeting van on beweging orga) comité van H kracht, afdeel speldjesdag ten sanatorium welke de mooi bracht van f IJ Middelburg AANGIFTE voor de open gewoon lager Ouders, voogc last met de ver: voor wie na de het eerst plaatst scholen wordt genoodigd van VOOR NAAR ALL Lid Nedèrla Hulst be cc Of Het meest v Wilt een hieu een tuoz een en c Alle- dan eik:

de Stem | 1946 | | pagina 2