Italië's koninklijke naar Lissabon N.7. 1946, nusje. >A KINDEREN krijgen ioch SUIKER 3000 Chineezen vermoord bij Tangerang REI SS i op Zoom GIJN r9 Van MOSkOU MAANSVERDUISTERING oooooo OP 14 JUNI OOOOOO Bergen op Zoomsche winkeliers dreigen zelf een suikerbon te zullen aanwijzen Amokstemming bij de extremisten Op of na 12 Juni formeele republiek Spanje protesteert GENT EHANDE- 327—0 TWEEDE JAARGANG No. .484 stierengevecht. :de zien rijden- hadden 't over overal bekend- te worden bij okeerd te rug- ïing Publiek. teenb straat 40 \K rmetaal in div- deer; Gereed- Pakkingplaat St-aalborstels; .kit; kaohelkit; ZINKEN DA- Vloeibare pak- ton; Platen- enz 250O-XXX OD este brood ig, 55-0 40, Philippine Ham GOES *o. 2 5 68 VWWiiVtV' fandersteen ha 'rnetoch$e- ieg<} rrio r'neC ce verroeren, hé? 'Qa gehouden aan UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL J Hoofdredacteur J. J. H A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. v d BROEK. Bljbureau Oostburg, Nteuwstr 23 Z.-Ellanden: Bureau Goes. Westsingel 75, tel 2236 Red. N.J KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 7 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEMi A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij met-post bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. Nederlandsch S naar WEENEN Russische propaganda De zege» nin/en waarmede de Balkanianden en de bevrijde Oostenrijkers werden verblijd. ingenieur ver. telt van z'n be levenissen in het Sovjet' paradijs TN EEN VORIG ARTIKEL lieten we Ir. H. aan het woord over zijn re- cente belevenissen n Sovjet-Rusland. We laten hier de rest van zijn verhaal volgen. II Uet contrast tusschen enkele groote steden en de ar.dere ste den en dorpen heeft me gefrap peerd. De overgang is er veel ab rupter dan hier. In Moskou en Kiew b.v. zie je wijken die doen denken aan de West-Europeesche wereldsteden. Alle beschaving is hier gecentraliseerd. (Wat niet zeg gen wil dat de sociale toestanden er zoo tenUcenswaarcüg zijn. De doorsnee Nederl. arbieder zou zijn woning zeker niet willen rui len voor het huis van een hoog- geplaatsten ambtenaar in Moskou). Zoodra men de steden echter verlaat, stuit men op toestanden, die ongelooflijk zijn. Toiletten, zooals wij dóe hier kennen ziet men in geen enkel dorp: een gat in den grond compenseert het ontbreken ervan. De Russische plattelandsbevol king maakt een absoluut verpau perden indruk, ook in de streken die weinig of niets van den oorlog hebben geleden. Bovend en zijn de meesten vol slagen analpha beten. Eu wijze, waarop men deze menschen warm maakt voor de sovjel-idealen is precies afgestemd op hun primi tieven geest. Zij hebben eenvoud" geen tegrip, van wat er in anti landen geschiedt. Het duidelijkste bewijs hiervoor leverden ons de vragen die het boertje, waarvan lk U zoo juist sprak stelde. Ze weten dat ze het niet breed hebben, maar zij zijn tevreden mt't hun lot, om dat ze het afwegen tegen die ver schrikkingen die naar zij vast veranc>Tstellen de burgers van andere landen moeten ondergaan door het wanbewind van hun re gimes. Ziedaar dien aard en de uitwerking van de roode propa ganda. f yu deze laatste weinig verschil toont met de Duitsche bericht geving blijkt overigens wel uit de mentaliteit van die rood-gardisten. Hetzelfde chauvinisme, dezf.lfcle kuddegeest als bij de Germaansche heerscharen treft men bij hen aan. Wij werden correct behandeld door de militairen die ons begeleiden; zij hadden orders daartoe ontvan gen. Wat ze in werkelijkheid van ons dichten kwam tot uiting, wanneer ze half of heelemaal dron ken waren. Ze gaven ons don te kennen, dat we maar burgers waren uit een minderwaardig land. Holland, Frankrijk, Spanje... ze wkten er alles van. Néé, dan Rusland! Nu ik over de Russische propa ganda bezig ben, schiet me nog een andere merkwaardigheid te bin nen; Toen Berlijn begin Mei 1945 had gecapituleerd, trachtten ce Russische legerautoriteiten op alle mogelijliV manieren de sympathie der stedelingen te winnen. Ze bel 'jonnen met man en macht aan het hersbei van de tramlijnen, van de bruggen, <5è waterleiding en het lichlnet, terwijl zü met groote aan plakbiijetten de bevolking vertel den dat z(j geen rassenhaat ken den. In Weenen daarentegen, waar de bevolking ovvrwegend anti- Duitsch was, wordt in het geheel geen moeite gedaan, orde te bren gen in den chaos. In de Engelsche en Amerikaan- sche zone der stad rijden de trams neer en zün zooveel mogelijk her stelwerkzaamheden verricht; in 't Russische gedeelte Ls het tegendeel bet geval. Wat de bevolking van de soldalen te verduren heeft, is ver schrikkelijk. gn zoo kom ik dan aan m'n we derwaardigheden in. de Balkan- kn" L:lal ik van Weenen, waar Itksische bezetting een vaar wel toewuifde, even overspringen naar Ploesti waar ik het eigenlijke Russische gebied verliet, dat me, tUfflchen haakjes, maar zeer matig "ad bekoord. *n, Keewagens rolden we Roeme nie binnen. (Ter verduidelijking 2~t 'k even vertellers dat we ge- ™ei op eigen houtje verder moesten reizen. Er was voor niets gezorgd en de militair die ons vergezelde, moest op ieder stationnetje de autoriteiten bewerken, voordat we weer verder konden). Veel heb ik gezien en een massa indrukken opgedaan. Ik kan niet anders zeggen, dan dat het erger is dan de Nederlanders zich zullen kunnen voorstellen. Roemenië en Hongarije zou men wellicht het best kunnen vergelij ken met streken die geteisterd worden door enorme sprinkhanen- zwermen. De landen worden finaal leeggeplunderd. Het is geen zeldzaamheid, dat een trein wordt overvallen en de reizigers beroofd. Machteloos noo- digen hier en daar aanplakbiljetten de bevolking uit, onmiddellijk aan gifte te doen van orgediscipli- neerd optreden der militairen. Wanneer inderdaad al deze ge vallen moesten worden behandeld, kon men de helft der bezettings troepen wel op een aangifte-bureau aan het werk zetten. Vuil en bandeloos, dat zijn de twee woorden, waarmee ik het kortst en het duidelijkst den in druk weergeef, dien de Russische soldateska in Hongarije, Roeme nië en Oostenrijk op me heeft ge maakt. De volkeren, die door deze massa's ontlast zijn van het Fas- eistische juk hebben de verlichting der bevrijding niet gevoeld, omdat onmiddellijk een vracht op hun schouders werd geladen, die hen haast naar het zoo juist genoem de juk deed terug verlangen. Het was een opluchting voor me, toen ik in Weenen de Fransche zóne binnenstapte. Het was of je In eens blijdere, opgewekter menschen zag in tegerstelling tot het gebied ten Oosten van de lijn. waar men het leed van de gezichten kan lezen. Tk wil u tot slot iets vertellen dat u zal verbazen maar tege lijk duidelijk zal maken, dat het geen lk u verteld heb. niet over dreven is Meerdere treinen met buitenlan ders waren voor de onze uit Odessa vertrokken. Ze zijn nooit in Wee nen aangekomen Deze mededee ling kregen we van. de Nederland- sche militaire autoriteiten, die ons in laatstgenoemde stad ontvingen. De papieren met datum van ver trek waren gearriveerd op het bu reau. Men wachtte, doch tevergeefs. De papieren liggen er rog. De rei zigers, die erin genoemd werden, heeft men totnutoe niet gezien. TN DEN AVOND van 14 Juni is een totale maansverduis tering ten deele waar te ne men. Van deze eclips kunnen we alleen het laatste deel zien omdat de eerste phase reeds is afgespeeld, vóórdat de maan opkomt. ^OOOCK>OO<><X>O<><X><><><X>OO KLEERMAKERS PROTESTEEREN TN DE LANDELIJKE vergadering van d?n R. K. Kleermakers- patroonsbond St. Martinus, te den Bosch gehouden is een motie aan genomen waarin geprotesteerd werd tegen die .Prijzentoeschikking hee- renmaatkleeding 1946", die het zelf standig klljermakersbe drijf zou ver lagen tot een ondergeschikt loon bedrijf en de traditioneele functie van den aimbachtsman in het go- drang zou -brengen. Pratisch zou den alleen de kleermakers in de drie groote steden in de hoogste prijsklasse komen te vallen en bo vendien wordt de winstmar,». op stoffen en fournituren uitgescha keld. De vergadering besloot de nieuwe prijzertbeschikking niet te aanvaarden en de „Prijzentoeschik king Textielhandel 1945" als gel dend te blijven beschouwen. Indien maatregelen volgen, zullen de kleermakers zich genoodzaakt zien de aflevering van nieuwe werk stukken te staken. Omstreeks hal) Juni een bon voor kleintjes tot 4 jaar. De gtooteren in Augustus een half rantsoen DLIJFT de suikersitnatie zooals zjj thans is, dan zal het mogelijk zijn uit de hoeveelheid suiker, welke niet voor de verwerkende industrie noodig is, omstreeks half Juni de distributie van suiker voor de jongste kinderen (0 t.m. 4 jaar) op normale wijze te hervatten. Onder deze omstandigheden zal het niet voor begin Augustus mogelijk Zijn een bon voor een half rantsoen voor de overige leef tijdsgroepen aan te wijzen. Tkeze waarschijnlijk van officieele zijde aan het A.N.P. verstrekte gegevens moeten zeker het zware pessimisme verzachten, dat ont staan is na het bekend maken van de bonnenlijst voor de komende pe riode en waarin gesproken werd van, een verlenging van den ldo- penden suikerbon tot 22 Juni. Dan blijft echter het raadsel, waarom men die mededecling niet eerder of minstens tegelijk met de bonnenlijst heeft verstrekt. Wat men vandaag weet in den Haag, wist men gister immers ook al'. Neen, bepaald enthousiast kun nen we over de onvolkomen wijze rjE OMGEVING van Tangeramg welke plaats eenige dagen geleden door Nederlandsche troe pen op de Indonesiërs is ver overd ls op het oogenblik terrein van groote extremistische activi- elt. Zooals wy gister reeds mede deelden hebben db extremisten een waar bloedbad onder ds Chinee zen aldaar aangericht 3000 Chlnee zen zijn daarbij gedood. De reden daarvan schijnt te zijn, dat dt te rugtrekkende Indonesiërs bij de Nederlandsche troepen eenige Chi neezen hebben gezien. Dit wraak zijn zjj daarna beginnen te moor den en te plunderen. In de omge ving van Tangerang ls nu een Uevecht gaande tusschen bewapen de Chineezen en de extremisten. Vele Chineezen hebben zich onder de hoedj gesteld van de Neder landsche troepen anderen vluch ten echter naar andere plaatsen. De extremisten hebben over uit gestrekte getdeden branden ge sticht in de Tangorangsche omge ving. De Chineesche consul-generaal heeft een onderhoud gehad met den geallieerden Opperbevelhebber en hem verzocht troepen te zen den. Ook heeft hij bij Sjahxir aan gedrongen om maatregelen te ne men, hetgeen de „president" be loofde. I.R.I.-officieren zijn al op weg om een onderzoek te stellen. Brigade-generaal Lauder heeft Sjahrir er op gewezen, dat er van geallieerde zijde krachtig zal opgetreden worden, indien Sjahrir zelf geen passende maat regelen neemt. Intusachen vallen bandieten ook de Chineezen in het Bantamsche aan (ten W. van Tangeramg). Tn de buurt van Soerabaja werd een gewapende berde door een Nederlandsche patrouille uiteenge slagen. Nederlandsche troepen heb ben een trein aangevallen, die ge bruikt werd om de artillerie en de troepen aan te voeren, die den vo- rigen nacht een aanval op Kletek hadden gedaan. Te Medan is een bataljon tezamen met twee afdee- lingen pantserwagens en een bat terij artillerie in stelling gegaan in een Nederlandsche school. Eenige tegenstand werd geboden. Een pa trouille, die een onderzoek instelde in eén dorpje in, de nabijheid, dat volgens de berichten door de In donesiërs was geplunderd en be schoten, leed geen verliezen. Een der laatste schuilplaatsen der rebellen in de omgeving van 't Towoetl-meer op Oost-Celebes is ingenomen. Bij deze actie werd een Japannees gedood. JTALIE zal formeel een repu bliek worden op of na 12 Juni a.s.zoo wordt uit Rome bericht. Koning Umberto's gezin is per krui ser op weg naar Lissabon. De Ko ning zal zich per vliegtuig naar Lissabon begeven en zich daar bij zijn gezin voegen. In bijna alle kieskringen zijn thans de stemmen geteld. Voor de republiek zijn er bijna dertien mil- lioen uitgebracht en voor de mo narchie bijna elf millioen. De laatste officieele cijfers der verkiezingen zijn volgens radio Rome Christelijk democraten 7.866.864 <35.4 pet.), Socialisten 4.606.509 20.7 pet.) en Communis ten 4.204.741 (18.9 pet.). TM'ARIE JOSÉ, de gemalin van Koning Umberto, is de zuster van koning Leopold van België, die zich eveneens bulten zUn land be vindt en dit niet kan betreden. Haar vier kinderen zijn de 11- Jarige prinses Maria Pia, de 9-ja- rige prinj Victor Emmanuel, de 6-jarige prinses Maria Gabriella en de driejarige prinses Beatrix. Door de gemechaniseerde Brigade van het Arabische legioen werd dezer dagen een vaandel aangeboden aan een afdeeling van de Brltsche caval- lerie-troepen, ter herinnering aan de kameraadschap tusschen deze strijd - krachtei bij de gevechten In Syrië en Irak. Men ziet hier twee officieren der Life-guards, die het vaandel bewonderen, dat hun zoo Juist door de Arabische legionnaires werd overhandigd. van voorlichting der officieele in stanties allerminst zijn. Juist in ons kinderrijk Zuiden had men de huismoeders al een tikje tevreden kunnen stellen, door hen tijdig ervan op de hoogte te bren gen, dat zij er wel op konden re kenen, dat de kleinsten toch nog wat van 't belangrijke voedsel, dat suiker is, zouden, krijgen. Wat heeft men nu door deze on volledige voorlichting en het niet straffer tegen de stakers optreden bereikt? Een stemming van grooten wrevel en het in de hand werken van idi- oot-hooge zwarte suiker-prijzen! Krachtige protestactie te Bergen op Zoom. yOOALS we reeds in een gedeel- te van onze oplage meldden, werd in het gebin van deze week door de Bergen op Zoomsche krui deniers en grossiers, aan het De partement van Handel en Nijver- héid aan het C.DK. een telegram gericht, waarin er op werd aange drongen om althans voor de leef tijdsgroep van 0-15 jaar suiker be schikbaar te stellen. Het comité van actie mocht tot op heden nog geen antwoord ont vangen, terwijl de bonnenlijst van gisteren ook geen suikerbon ver meldt. Het comité heeft daarom nu aan dezelfde Instanties een telegram verzonden van den volgenden In houd: „Op telegram 4-6-'46 geen ant woord ontvangen. In bonaanwijzing geen suiker. Dringen er op aan uiterlijk Zaterdag as. een bon, aan te wij zen. Bij niet aanwijzing zullen ge zamenlijke winkeliers van Kring Bergen op Zoom, gesteund door grossiers. Dinsdag a.s. op een door hen aan te wijzen bon, suiker verkoopen." Het gazamenlyke actie-comité Het comité gaat hierbij van de opinie uit, dat het absurd genoemd moet worden, dat de Zuidelijke pro vincies, die in alles meehelpen aan den wederopbouw van ons vader land. op welke motieven, dan ook verstokne blijven van een artikel, dat voor de instandhouding van de volksgezondheid van het grootste belang is. Dit temeer daar de voor raden suiker die aanwezig zijn, voor verschillende perioden voldoende zijn. Het, comité heeft dan ook aan alle kringen en aan alle vakvereenigin- gen verzocht deze actie te onder steunen en hun medewerking aan de uitvoering ervan te verleenen. Rapport der subcommis sie „twaar van harts tocht". TIET SPAANSCHE ministerie van Buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers der V. N., die diplomatieke be trekkingen met Spanje onderhou den, een nota overhandigd waarin met groote beslistheid wordt ge protesteerd tegen het rapport dat de subcommissie van den Veilig heidsraad over Spanje heeft uit gebracht. Het ministerie is van meerling, dat het rapport „zwaar van hartstocht" is. De hoop wordt uitgesproken, dat andere in den Veiligheidsraad vertegenwoordigde staten de situatie in Spanje ob jectief zullen bestudeeren en het rapport zullen verwerpen. Tn welingelichte kringen van dto Sovjet-Russische delegatie t«ü den Veiligheidsraad verklaart men, dat de Sovjet-Unie gekant is te n het rapport, dat de subcommissie heeft uitgebracht.

de Stem | 1946 | | pagina 1