DUITSCHE AANVAL OP ONS LAND WAS „NOODZAKELIJK" Stad en Land] Engelsche onderscheidingen IN 'T KORT Mr. van Schaik voor zitter der Tweede Kamer. Collecte voor Zeeland VOORJAARSVERGADERING POLDER WALCHEREN Jodl fantaseert in Neurenberg OF GEBREKKIGE WIJZE on dervraagd, vertelde generaal Jodl, het gerecht in Neurenberg, dat de Duitsche overval op Bel gië, Nederlanden Luxem burg naar zijn meening noodza kelijk was. Strategisch bezien was het niet mogelijk; voor Duitschland om in het Westen een defensieve houding te bewaren aldus Jodl. „Dit zou 'n groote fout geweest zijn, omdat ons militaire overwicht zou verdwijnen als wij er niet te rechter tijd ge bruik van maakten". Hitler, die tijdens den veldtocht in Polen reeds verbaasd was over liet feit, dat ln 't Westen geen schot viel, schatte het gevaar van het aanzwellen van de geallieerde macht zoodanig, dat hü reeds in den winter 1939 wilde aanvallen, al hadden alle militairen dit afgeraden. Nadien werd, zooals reeds vroeger in het proces gebleken is, de aanval tal rijke malen op het laatste oogen- blik uitgesteld, op grond van weers omstandigheden. Het offensief door Nederland en België was, volgens Jodl, noodza kelijk geweest, omdat het door breken van de Maginotlinie op de sterkste punten voor Duitschland r»IJ KON. BESLUIT Is mr. J. R. H. van Schaik voor het tijd vak der thans aangevangen zitting benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. TI/JINISTER DREES en de Staat der Nederlanden is door de E. V.C. gedagvaard ln kort geding we gens een „onrechtmatige overheids daad". Art. 6 van de Arbetdsbemid- delingswet zou volgens de EVC ge schonden zijn. T^LF LEIDERS van protestantsche kerken in de Ver. Staten heb ben bij President Truman aange drongen de diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan te verbreken. TVE COMMANDANT dei- Ameri- kaansche bezetingstroepen in Duitschland, heeft-tydens een pers conferentie verklaard, dat hi) mi nimaal vijftien jaar bezetting nood. zakelijk achtte voor Duitschland. rpRUMAN heeft den republikein- schen senator, Warren R. Aus tin benoemd tot vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij den Veilig heidsraad als opvolger van Stetti- nius. ■JJRITSCHE militaire autoriteiten hebben het semi-geheim Joego- slavlsch leger, dat zich oefende en zich gedeeltelijk van wapenen voor zag in. de Britsche bezettingszone van Duitschland ontbonden. Het le ger bestond uit 45 generaals, 1500 officieren en bijna 15.000 man. T\E klelnfabrikanten in de siga- renindustrie hebben 'n nieuwen bond gesticht. rpiJDENS het congres van de A. R.K.A. besloote men niet tot aansluiting bij het R.K.W.V over te gaan. ÜLIJKENS de uitkomsten van de traal Bureau voor de Statistiek is de rundveestapel sinds December 1945 met ruim 56.000 stuks toege nomen. Het totaal aantal varkens was in Maart ten opzichte van De cember 1945 met ongeveer 150.000 stuks teruggeloopen. T)E DAGELIJKSCHE luchtverbta- dtng tusschen Maastricht-Eind. hoven-Londen ls geopend. JTET BOTERRANTSOEN IN BELGIE ls van 300 gram per maand op 400 gram gebracht en het dagelljksch rantsoen van vejrsch vleesch van 30 gr. op 80 gr. 800 Zeeuwen naar Amsterdam Als uitvloeisel van de actie door I»et comité Sclieldemonden zullen een achthonderd Zeeuwen in oos- tuum op 21 JTmi naar Amsterdam gaan, om daar med'e te werken aan de gToote collecte die voor Zeeland op 22 Juni aldaar zal wor den gehouden. Het ls natuurlijk goed bedoeld, maar wü vinden dat dit gecollec- teer, dat zwemt naar gebedel be neden de waardigheid van onze fiere provincie is. riskant was. Volgens hem ston den de Fransche en Britsche troe pen „met draaiende motoren" noordelijk van Rijssel klaar om door België en Nederland aan te vallen. Verklaringen van Canaris en Mus solini en schendingen van de neu traliteit door Britsche vliegtuigen waren voor Jodl het beweys ge weest, dat de neutraliteit van de Westelijke landen slechts in, schijn bestond. LEEN ING VAN 2 MILLIOEN Toegelaten werden op deze bij eenkomst als commissarissen heeren ir. Boogaert, P. Meyers en A. Sbavemian. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van hiet Dag. Bestuur tot het aangaan van een leening groot f 2.000.000 ter dekking vari de kosten van zink en stortwerken aan den oever van de Zuidwatcring. Tot de ultvoeriv van deze werken was reeds op 9 Maart besloten. Het voorstel werd aangenomen. By de rondvraag beantwoordde de ingenieur eenige vragen over de herstelwerken aan den Westfcap- pelschen zeedyk; uit zijn mede- deelingen viel op te maken, dat er hard gewerkt wordt, maar dat de omstandigheden in het bijzender de onmogelijkheid om de noodige basalt te krijgen, tot gevolg zuilen hebben dat de dijk niet vóór den winter van de noodige bekleeding voorzien zal zijn. Tot ongerustheid behoeft dit echter geen aanleiding te geven: wel aal 't werk ook gedu rende den winter zooveel mogelijk moeten worden voortgezet. TRIBUNAAL TERNEUZEN Bunkers en nog wat De processen tegen de befaamde bunkerbouwers komen los. Op de zitting van Maandag passeerden een tweetal zaken van dit soort de revue. Allereerst de zaak tegen R. F. M. Verstraeten, aannemer te Oostburg Hy had tesamen met A. L. Weemaes, bunkers, stellingen versperringen, enz. gemaakt waar bij hü een aardig winstje maakte. V. beweerde slechts grondwerk te hebben uitgevoerd, waarbij de sabotage niet zou ontbroken hebben Uit angst voor de moffen war hij hiermee begonnen, een werk waarby hü ruim twee ton verdiende. Met een Vlaamsch gevoel voor humor wieerlegde V. een en ander. Zyn verdediger Mr. Tichelman kon zich blükbaar niet vereenigen met de manier van ondervragen door den voor zitter. Na een kort doch heftig woordengevecht verween de ver dediger uit de gerechtszaal en bleef de verdachte eenzaam met zyn zonden achter. Deze verde- d'igdis zich zoo goed en kwaad als het ging met zyn interneering van 20 maanden en zün vroegere anti- Duitsche houding. Zyn! compagnon A. L. Weemaes aannemer te Sluis, waren behalve bovenstaande feiten nog ernstiger gevallen ten laste gelegd. Hij was daarby nog buurtleider, blok leider, en groepsleider der N.S.B. lid van de W.A, en den N,V,D, propagan dist met ...Vova" en Zeeuwsche stroom, groette Duitschers met de sierlijke woonden: „Heil Hitier", terwyl hy ze tevens nog aan huis ontving. Zijn stellige ontkenningen wer den door even zooveel getuigen verklaringen getorpedeerd. Zoo werd het de eenigszins trieste ro man van den monteur die opklom tot bunkerbouwer. Scherp laakte de voorzitter verdachte's houding. Mr. F. Adriaansen was eveneens van meening dat het hier een zeer bezwarend -dossier betrof. P. van C.. landbouwer te Zuid- dorpe was lid van het provinciaal bestuur en adviseur vanwege den landstand was lid en kringleider van Agrarisch Front, groette de Duitschers met „Heil Hitier" ten slotte had hü bouwmaterialen ge reden voor Duitsche stellingen. De beschuldiging werd door den voor zitter gekruid en aangevuld met diverse vriendelyke brieven van en aan Nat. Soc grootheden Ds. Talma legde getuigenverklaringen a decharge af, terwyl mr Terwoerd een vinnig pleidooi hield. o.a. wij zend op den tijd van interneering, enz. Uitspraak 17 Juni. Uitspraken. W. J. de M.. melkslyter te Sas van Gent A. de J. landarbeider te Zuiddorpe; A. A. V. arbeider te Zuiddorpe; Oa. Ma. A, te Sas van Gent, en Ph A de P. lamdbou- wensknecht te Zuiddorpe werden allen over één kam geschoren en hoorden het vonnis: Ontzetting rechten. In de zaak van p. v. d. H winkelier te Hulst, werd het on derzoek niet volledig geacht, waalr- door dit buiten de zitting zal wor den voortgezet. PASTOOR A. DAMEN. Naar wü vernemen is de Zeer- eerw. heer A. Damen, pastoor van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart te Breda, die kort geleden van de laatste H. H. Sacramenten werd voorzien, thans in het St. Ignatius ziekenhuis te Breda opgenomen. BENOEMING TER GRIFFIE Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 15 Juni 1946 be noemd tot adjunct-commies ter Provinciale Griffie den heer A. Meulbroek te 's-Heer-Arendskerke. OPROEP ROODE KRUIS Het Amerikaansche Roode Kruis kan inlichtingen verschaffen om trent den brigadier M. Grlmminck, doch weet liet adres van zijn ouders niet. Deze worden verzocht hun adres te melden aan Europ. serg- A. v. Gorp, Raayeweg 1. Venlo, die be doelde inlichtingen' dan zal door geven. TEGEN DE ROOI ERS OP WALCHEREN. De Officier van Justitie te Mid delburg eischte tegen yyf personen die zich aan roovery uit leeg staande woningen hadden schuldig gemaakt niet minder dan IU/2 jaar gevangenisstraf daar z.i. het nu maar eens uit moet zyn met deze laaghartige misdrijven. De 20-jarige M. D. do W. bouw vakarbeider te Rotterdam, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg en de 22- jarige G. M. H. St. metselaar te Rotterdam, eveneens gedetineerd in het Huis van Bewaring te Mid delburg namen op 27 April 1946 in Oost en West Souburg tesamen een aantal borden, zeil, een kap stokkleed en een oud rywiel weg, toebehoorende aan Mej. J. M. J. Spelers. Voor elk luidde de eisch 2 jaaT gevangenisstraf. De 32-jarige A. S. B. metselaar te Utrecht, thans gedetineerd, nam op 6 Maait 1946 in Souburg een pluche vloerkleed weg en een rose deken en op 18 Maart 1946 samen met A. de G. en J. L. 3 traploopers, 1 driepitspelroleum- toestel, 1 wringer en 1 kinderdeken De Officier vond dat hier boven de 2 jaar moest worden gegaan en eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De 30-jarige A. de G. meubel maker te Rotterdam is het boven staande ten laste gelegd en de 31- jarige J. van L. grondwerker te Souburg, eveneens. Eisch tegen de G. 2 jaar gevangenisstraf, eisch tegen L. 3 jaar gevangenisstraf. Uit deze zaken blykt dus wel, dat tegen overtredingen van der- gelyken aard in de toekomst bui tengewoon zwaar zal worden op getreden! DE TRAGEDIE IN DE ZEEUW SCHE WATEREN. Naar aanleidingvan het op een mün loopen van twee visschers- schepen in de Zeeuwsche wateren deelt de Marine Voorlichtingsdienst me^e dat dit ongeluk is geschied in de z.g. Roompot, een gebied dat niet vrijgegeven was voor scheep vaart en vischierij. DE HAVEN VAN GOES Voor het schoonmaken, opnieuw teren en het uitvoeren van kleine herstellingen aan een tweetal sluisdeuren op het Goesche Sas za'l tusschen 30 Juni en 18 Augus tus niet regelmatig geschut wor den. FOKDAG. De paardenfokvereeniging „De Eendracht" viert dit jaar haar 25- jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan wordt op 10 Juli a.s. een fokdag georganiseerd te Klooster- aande. KORTE VRIJHEIDS VBEUGDE. Drie op Noord-Beveland te werkgestelde N.S.B.-ers, B. uit Ierseke en K. en L. uit Kapelle, wisten in den nacht van Zondag op Maandag te ontvluchten en met een bootje over de Zandkreek tie komen. De gealarmeerde politie hield verscherpt toezicht doch vond de heeren aanvankelijk niet totdat de marechaussee te Kloetinge een tip kreeg van enkele arbeiders, dóe onraad hadden bespeurd in een boomgaard onder Abbekinderen. De commandant trok er met den burgemeester op uit en had al spoedig twee van de heeTen te pak ken; na eenig zoeken vond men ook de derde. Eergisteravond zijn ze toen naar het kamp te Ellewoutsdiyk getrans porteerd. Het trio had den nacht onder den blooten hemel doorgebracht en gieleefd op wat oni-yp fruit. Pas Dinsdagmiddag hadden ze wat te eten gekregen van de echtgenoote Zeeuwen, die zonder vrees de gea lli- eerden hielpen. TT IT HANDEN van den Britschen ambassadeur te Den Haag hebben 78 Nederlandsche militairen en verschillende burgers hooge Engelsche onderscheid»:gen ont vangen, als waardeering voor de tydens den oorlog betoonde dap perheid en wegens belangryke diensten aan de geallieerde zaak bewezen. Onderscheiden werden o.a. maj. Meynen, de minister van Oorlog; Lt. gen. Kruis; gen. maj. Doorman; kol. ir. Ridder de van der Schueren. lt. kol. Baron van Boetzelaar. Jonkheer Jan. rpOT de ONDERSCHEIDEN bur- gers behoort jhr. Jan (Hans van den Brandeler uit Oegstgeest). De motiveering zegt: „Op den morgen van den 26sten October 1944 bestormde de 116ste infantry brigade group de Zuid kust van Zuid Beveland. Zeer kort nadat de eerste troepen aan land kwamen, ontmoetten zij den heer van den Brandeler en dr. van de Putte, die per fiets uit Goes dooi de Duitsche linies waren gekomen en in het bezit waren van een kaart waarop de vyandelyke stel lingen waren aangegeven, waar onder machinegeweer- en mortier stellingen, de opstelling van vy andelyke reserves enz. Binnen enkele uren bleek reeds, dat de kaart alles uitstekend weergaf. Deze „tip" was van zeer groote waarde. By de aankomst van de beide heeren was het bruggehoofd op het strand nog lang niet gevestigd, zy hadden zeer wel ln handen van den vüand kunnen vallen en het gebied was nog onder het vuur van granaten, mortieren en kleine wapens. Later heeft dr. van de Putte zeer veel hulp ver leend aan de 156ste field ambu lance. Zyn medische kennis, teza men met zyn kennis van de plaat- selyke toestanden, was zeer waar devol. De heeren van den Bran deler en dr. van de Putte hebben initiatief, moed en, trouw aan de geallieerde zaak betoond". Drie varensgezellen. "C* VENEENS werd de B. E. M. (British Empire Medal) ver leend aan de varensgezellen Hen drik Jan Leeman te Veere, Her man Catharlnus Minneboo te Ier seke en" Pieter Smeding te Am sterdam. Zü bemanden een boot en hiel pen een officier by het halen van voedsel en andere voorraden. Het woei een storm, maar zü roeiden naar de plek, waar de voorraden opgeslagen lagen. Het woei zoo hard, dat de boot defect raakte, een riem en een dol gingen ver loren en de Nederlanders moesten naar de kant zwemmen om de boot veilig naai- den wal te bren gen. Doornat gingen zü over land terug naar Veere om een anderen riem en dol te halen. Toen zü de boot gerepareerd hadden, hielpen zy mede de voorraden over het overstroomde gebied te brengen, hoewel de storm onverminderd voort woedde. Het was aan deze moedige hulp van de drie Neder landers te danken, dat de voorra den veilig overgebracht werden. van een der ontvluchten, die op de hoogte was gebracht van hun verblyf plaats. BRANDWEERWEDSTRIJD. De brandweer van Zuid- en Noord-Beveland zal Zaterdagmid dag a.s. aan de Lewestraat te Kloe tinge met 14 pioegen aan een wedstrijd deelnemen in vaardig- heid, vakkundigheid en accurates se. Drie medailles zyn voor de win nende ploegen beschikbaar ge steld. Biervliet Kath. candidaten gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den heer W. Borm hield de Volkspartij een ledenvergadering voor het op maken der candidatenlüst voor den gemeenteraad. De voorzitter bracht ln zyn openingswoord hulde aan de katholieken van Biervliet voor hun houding by de verkiezingen voor Kamer en Staten. Beide kee- ren waren er op de Kath. iy'st 362 stemmen uitgebracht, een uit slag die er op wijst dat de ka tholieken van Biervliet een hechte eenheid vormden. Komende tot de gemeenteraadsverkiezingen deelde spreker mede, dat het bestuur de volgende hjst adviseert: 1. G. van Pamclen, 2 Th. de Boevere, 3. E. Goossens, 4. A. Hamers 5. R Kou Üzrer. Met vrywel a'lgenieene stem men werd de lijst aanvaard. By de definitieve stemming zal gestemd worden met voorkeurstemmen. lede re katholieke kiezer stemt dus één van deze 5 candidaten. Hü is ge heel vry in zyn keuze. De plaats op de hjst is dus niet beslissend daar gekozen zün zü die resp. de meeste stemmen halen. Na nog enkie opmerkingen werd de geanimeerde vergadering geslo ten. Goes MONUMENT VOOR DE GE VALLENEN. Het comité, eertyds opgericht om een monument te stichten de ge vallenen ln onze gemeente ter eere, heeft zün taak, door het overlüden van twee leden onderbroken, weer opgenomen. In de week van 12-19 Juni zal een ïyst-collecte worden gehouden en komen voldoende gelden binnen, dan zal daarvoor een klok worden gekocht, die ln den kleinen stad huistoren wordt opgehangen. Bo vendien zal men in den voet van, genoemden toren een bronzen plaat laten metselen, welke de namen der gevallenen, vermeldt. In de plaats van wijlen den heer. 't Hooft, werd de heer Zuidema tot voorzitter van het comité benoemd. Jeugdige dieven. Door den Wisse uit St. Philipsland werd bij de politie aangifte gedaan dat uit zün auto, toen die op den Patyn- weg geparkeerd stond, een polshor loge was gestolen. Een onderzoek werd ingesteld en dank zü eenige aanwüzingen waren de daders, twee jongens van 9 en 10 jaar, uit een niét al te best milieu afkomstig, in den kraag gevat. Zij bekenden en gaven hun bult prijs. Middelburg OPENSTELLING WINKELS Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door hen voor Dinsdag 12 Juni a.s. (3en Pinksterdag) algeheele vrijstelling wordt verleend van de verplichte openstelling van winkels. KOSTWINNERSVERGOEDING De burgemeester van Middelburg, brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: Aanspraak op vergoeding. Indien tengevolge van het verblijf ln werkelijken dienst van soldij ge nietende dienstplichtingen voldoende middelen tot levensonderhoud ontbre ken of zouden komen te ontbreken aan personen, als in het tweede lid van artikel 16 der dienstplichtwet be doeld, wordt een vergoeding uit 's rijks kas toegekend. Rechthebbenden. In het tweede lid van artikel 16 der wet worden de volgende personen ge noemd: a. de echtgenoote van den Ingeschrevene; b. zijn bloed- en aan verwanten in de rechte lijn; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; d. zijn pleeg ouders; e. degenen, in wier onder houd de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. WUze van aanvraag. De aanvraag ter verkrijging van. kostwinnersvergoeding kan zoowel mondeling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden Ingediend bij den burgemeester der gemeente, waar de verzoeker woonplaats heeft. De aanvraag behoort te geschieden door of namens den persoon, te Wiens aanzien de ingeschrevene als kostwin ner wordt beschouwd. De aanvraag om vergoeding moet geschieden, zoodra naar het oordeel van den verzoeker, aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. Bewijsstukken, zooals trouwboekje, laatste huurkwitantie, loonbriefje, enz mede te brengen. 322-o Middelburg, 31 Mei 1946. De burgemeester voornoemd. A. J. van der Weel wnd. HET WONINGHERSTEL. Het bestuur van de afdi=cling dev Kath Volkspartij heeft zich met een adres fot het gemeentebe stuur gewend, waarin te kennen wordt gegeven, dat nog tal vaat gezinnen en vooral oudere perso nen tengevole van maatregelen van dien bezetter en ven oorlogs handelingen zijn geëvacueerd. Omat vele woningen niet bewoon baar worden gemaakt kunnen deze gezinnen niet hear hun woningen terugkeeren. Dear het bestuur van meening is. dat het op den weg der overheid ligt om de primaire waarden van een goed geordend gezinsleven te er kennen, de zelfstandigheid en het gezag der gezinnen te bevorderen, den welstand der gezinnen te be schermen en alle geschikte maat regelen te ncmt n om een gezond gezinsleven mogelijk te maken, verzoekt 't met en meestemaan- drang, te willen bevorderen, dat naast het afbouwen van de pan den ten behoeve van den handel- örij venden middenstand toch alle aandacht te besteden aan liet zoo snel mogeiyk bewoonbaar maken van de door den oorlog bescha digde gezinswoningen.

de Stem | 1946 | | pagina 2