m m CMOE J In Italië voorlopig Een toeristenreis De meeting te Lewedor)] Ei i DIRYLA Onaaghi GAAT MEVROUW EEN HOEDJE KOOPEN? Let dan op het stempel IN T KORT Prinses en Prins naar Londen BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Weinig spraakzame lieden Eisch geen twee pakjes van%Q U optii WALSTRA. VLISSI Wij gaan Zondag 16 Groo Na afloop meerderheid voor katholieken on voor de republiek TvE TOTALE UITSLAG van de verkiezingen in Italië was gis teravond nog niet bekend. Na telling van tweederde deel der stemdistricten was het resul taat, dat de katholieken (chris- telijk democraten) veruit de mees te stemmen hadden nl. 5.597.921. De socialisten hadden 3.671.350 en de communisten 3.418.786. Wat nu de cijfers voor het refen- dum vóór of tegen een koninklijk of republiek betreft, de voorloopige officieuze cijfers toonen een lief hebberij voor een republiek aan. Voor de monarchie stemden er nl. 4.004.145 en voor een republiek 5.369.105. Alle gebieden, op het vasteland, die in meerderheid voor de mo narchie hebben gestemd, liggen ten zuiden van de lijn, die corres pondeert met de noordelijke grens van het voormalige koninkrijk Napels. TLJET INGANG van 15 Juni zul- len alle door hoedenfabrikan- ten vervaardigde dameshoeden in demi bol of in den rand een stempel dragen met de nummers 1 t m. 6. De hoogste prijzen welke bij aan koop aan het publiek in rekening mogen worden gebracht zijn voor w o lvilthoeden. welke gestempeld zijn met de nummers 1, 2 en 3 resp. f 12.87, 1 17.79 en, f 21.76. H a a rvilthoeden zijn gestempeld met de nummers 4, 5 en 6; hiervan zijn de hoogst toelaatbare verbruik- stersprijzen resp. f 24.38, f 31.39 en f 41.85. Voor het vervormen inclusief op maken van dameshoeden mag aan de verbruiksters niet meer dan f 7.75 in, rekening worden gebracht. Toiletzeep op den zeepbon. Op de toewijzingen voor huis houdzeep zullen in het vervolg' per rantsoen 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn PRINSES JULIANA en prins Bernhard zullen zich Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Londen be geven in verband met de Victory Parade aldaar, op Zaterdag a.s. QP EENVOUDIGE WIJZE heeft namens H.M. de Koningin de minister van Binnenlandsche za ken, dr. L. J. M. Beel, gistermid dag 1 uur de buitengewone zitting der Staten-Generaal (oude Eerste Kamer en nieuwe Tweede Kamer) geopend. Cl yOOR DE ROTTERDAMSCHE rechtbank hebben weer eenige Unilever-functionaiissen terecht gestaan, i.v.m. gepleegde bonnen fraudes, n.l. een procuratiehouder en, een kantoorbediende. Tegen den eerste werd jaar en tegen den laatste 10 mnd. gev. straf ge- eischt. •TWEEDEN PINKSTERDAG komt Seyss Inquart op het matje in Neurenberg. De zaak zal 4 dagen duren. JXET TOTALE TEKORT op de Rykskegrooting 1945 wordt to België geraamd op 40 millioen frs. QP DE NOMINATIE voor het voorzitterschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal staan: 1. mr. van Schaik (RJK.)2, mr, Joekes (P. v, d. A.) en 3. Mr. Smeenk (A,R.) Op mr. van Schaik Werden 91 stemmen uitgebracht. JN DE WEEK VAN 20 t/m 25 Mei werd In «le Limburgsche mijnen de hoogste productie sinds de be vrijding gemaakt n.l. 160.363 ton. \JErr INGANG van 1 JUNI is de ANWB be vraehtingsd lenst op gelieven. JJET M.S. ,Kota Inten" arriveert vandaag' te Rotterdam. JVE P.T.T. zou de mogelijkheid overwegen speciale luchtpost- lijnen in exploitatie te brengen ten einde de afgelegen streken van ons land, zooals de Zeeuwsche eilan den de post van des avonds reeds den, anderen ochtend te kunnen bezorgen. Maar geen Propaganda. IjiEN 400-TAL toeristen uit Gent (België) ondernam een reis door Wcst-Z.Vl. en Walcheren voor een bezoek aan de getroffen gebieden. Na met de tram der SBM de verschillende plaatsen in W. Z. VI. te hebben bezocht werd over gegaan tot een boottochtje naar Walcheren. Het heengaan met de Lekstroom, waarop alle toeristen konden plaats nemen, verliep nog al vlot. De terugreis werd echter een debacle. De Lekstroom in on- gereede geraakt werd vervangen door de Koningsplaat. Een 200-tal toeristen konden mee. Deze trof fen een zware zee, zoodanig dat tijdens de reis ook de Koningsplaat «lefect geraakte. Het grootste per centage werd zwaar zeeziek. Regel matig sloegen de golven over het dek, zoodat de toeristen druipnat te Breskens aankwamen De noodhotels de Milliano en Antoon Roert ontfermden zich over die slachtoffers, die na ruim een uur de reis konden voortzet ten. De resteerende toeristen waren gedwongen te Vlissingen te blijven. Eendeder vraagt zich af wanneer er eindelijk eens verbetering in dezen toestand zal komen. De eerste toeristenreis naar de geteisterde gebieden is hiermede teneinde. Veel propaganda voor meer reizen zit er niet in. Een brief van Mgr. Huibers TN HET VERSLAG over de mee- ting te Lewedorp is verzuimd melding te maken van een brief van mgr. Huibers, die toen juist in Zeeland op vormreis was. In dien brief drukte mgr. zijn spijt er over uit niet op die mee ting aanwezig te kunnen zijn. De bisschop gaf zijn bijzondere tevredenheid te kennen over de houding welke de katholieke ar bei ders op de Zeuwsche eilanden ge durende de bezetting hadden aan genomen en spoorde hen aan dien zelfden katholieken geest in zich levend te houden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Lutjebroek den Weleerw. Heer A. T. L. Hendriks; tot pastoor te Heer Hugowaard (H. Hart) den Weleerw. Heer H. Ulleman; tot pastoor te Ovezande den Weleerw. Heer H. A. J. M, v d. Ven, ka pelaan te Amsterdam <H. Vincen- tius). TRIBUNAAL TERNEUZEN G. P., herbergier te Aardenburg werd ervan beschuldigd zijn café als rendez-vous plaats te hebben open gesteld, terwijl bovendien zijn raam dienst deed voor de talrijke schreeu wende affiches van N.S.B. Jeugd storm enz. Tenslotte was hij lid en wijkhoofd van den Volksdienst. Mr. Tichelman schilderde ver dachte als een man van geringe weerstand niet vrij van opportu nen verdachte van geld verdienen enz. De zoon G. G. P., schilder uit Aardenburg had gewerkt voor de Oost Compagnie in de Oekraïne, terwijl hij zich vervolgens aansloot by een Oekrainisch muziekgezel schap bracht 'n anti-NSB gezinde vrouw aan bjj de Feldgendarmerie en was lid van het NAP en Vreug de en Arbeid. Mr. Tichelman besprak ta zijn pleidooi vooral de verraadkwestie en vroeg een hernieuwd onderzoek. Een respectabel zondenlijstje had K. F. van Tatenhove landarbei der te Sluis. Hij was sinds 1941 lid der NSB lid van de W.A., Volks dienst, NAF, voer«ie propaganda met Vova en de Zeeuwsche Stroom was blokhoofd van Winterhulp en plaatselijk bodeleidar geldzaken van het NAF werkte voor de mof fen als stoker to de Mackens£"ka>- zerne en was last but not laest land wachter, waarbij hij in uniform en gewapend met het befaamde jacht geweer hielp met razzia's op on derduikers. Op het aangevoerde be wijs materiaal was inderdaad, slechts te antwoorden met ja en nee. Verder kwam het ook niet. Scherp laakte de voorzitter ver- «lachte's houding. Mr. Kurtz verklaarde in een kort kernachtig betoog verdachte's houding door hem te schilderen als een brood NSB-er, die van kwaad tot erger kwam. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN Aa. J. de J, te Aardenburg geen maatregelen opgelegd. E. Sa. v. H„ te Aardenburg be schuldiging vervallen verklaard Ma. Aa. P. L. te Terneuzen, ont zetting rechten A. M. L. te Aardenburg ontzet ting rechten. TH. DE MEESTER OVERLEDEN In den ouderdom van 80 jaar is te Bussum overleden de heer Th. H. de Meester, oud-directeur der Stoomvaart-mij. „Zeeland In de oorlogsjaren 1914-1918 heeft hij veel gedaan voor het uitwisse len van krijgsgevangenen tusschen. Engeland en Duitschland. In 1923 werd hij gepensionneerd als direc teur en werd hij benoemd tot pre sident-commissaris der Mij. Naast deze functie was de heer de Meester die algemeere bekendheid geniet in scheepvaartki togen, nog com missaris dér Mij. „De Schelde'1, lid van den algemeenen raad van „Onze Vloot", en voorts bekleedde hij de functie van hoofdbestuurs lid van de Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer. Zijn verdiensten werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en comman deur in de Orde van Oranje-Nas- sau. Bovendien bezat hij verschei dene buitenlandsche onderschei' dingen. JHR. MR. SCHORER GEEN KAMERLID? Naar wij van welingelichte zijde vernemen zou Jhr. Mr. T. A. J, W Schorer te Middelburg, voor die Partij van den Arbeid benoemd verklaard1 lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, zijn benoe ming niet aanvaarden. Omtrent de redenen, welke Jhr. Mr. Schorer tot dit besluit aanleiding geven, kon men ons niet inlichten. VERGADERING POLDER BORSSELE Op de alg. vergadering van den polder Borssele werd meegedeeld, dat ingevolge de „zuivering" die gezworene M. Nysse, is geschorst. De ontvanger-griffier kreeg op dracht per deurwaarder een post van f 600,— te innen. Verder kwam ter sprake het weekloon van den polderwerker W. Perrels. Na eenigë bespreking ging de vergadering met het bestuursvoor stel accoord om dit op f 3 te brengen. De rekening 19451946 gaf aan inkomsten f 119.600,68, aan uitg. f 110.371,74. De begrooting voor 19461947 werd met een post on voorzien van f 1047.01 vastgesteld ontvangsten en uitgaven f 107988,73 Tot leden van den dykraad der Waterkeering werden benoemd de heeren J. de Winter, J. Nieuwen- huize A. van Overbeeke, en J. v. Liere. In de plaats van M. de Regt die to verband met zijn leeftijd' moest aftreden, werd tot voorzit ter benoemd de heer Jac. van Overbeeke. S.S.-ER BINNENGEBRACHT Vanuit het kamp Standdaarbui- ten heeft de P.R.A. den beruchten S.S,-er J, Enzlin afkomstig uit Sas van Gent en tijdens de bezetting wonende te Middelburg, te Middel burg binnengebracht. Tevens werd onlangs te Rotterdam gearresteerd A. G. in 't Hol, die o.m. eenigen tijd administrateur van de Germ S.S. in Zeeland is geweest. Dit ge val zal ta Rotterdam worden be handeld. Axel Dorps-avond. Door verschil lende jeugdvereenigtagen werd nagegaan, in hoeverre de dorps gemeenschap kan worden bevor derd en/of hersteld. Te «Men einde organiseerden de CJMV, de Pad vinders, de ZPM en LJG een dorps- avond. Dc opening van dezen avond geschiedde door den heer Tollenaer. Na muziek d<x>r het LJG-orkest Noord-Beveland en eèn declamatie volgde een der hoogtepunten van den avond, een causerie van Drs. Lockefeer uit Hulst, handelende over „De boer in de letterkunde". Een dank baar publiek beluisterde dit boei end betoog.. Na de pauze moest een spreek beurt van M. de Feyter vervallen wegens tijdsgebrek. Dit program- magedeelte bestond uit muziek, declamatie en toomeel. Goes Kaadsrandidaten. Naar ver luidt heeft ook de Party van den Arbeid een candldateniyst samen gesteld, die momenteel aan een re ferendum onder de leden wordt on derworpen. Als ïysttrekkcr is de heer A. Buys geadvisëerd. die mo menteel wethouder is. De heer Ver- maire, voorheen Christ. Hist, wet houder, die aanvankelijk ook als candidaat voor de P. v. d. A. zou uitkomen heeft zich teruggetrokken Het kaar-klokje. Het destijds door de Duitschers gestolen klokje uit de „Soepkokerij", meer bekend als het kaarklokje is ook terugge vonden Goes heeft wel geluk met zyn klokken. 's-Heer Arendskerke Raadscandidaten Near wij vernemen zijn op de lijst van een- óidaten van de A.R. de volgende personen geplaatst: J. Hommes, p. de Kok Joh.zn., J, Snoodük( A Witte A. Sendee, Johzn. K. Fraanje, M. Verdonk, W. Moerdijk, A, de Jager Jaczn, J. den Herder. In deze gemeente ko men de A.R. en dc St. Gerf. par ty met één lijst uit. Op de candi- datenlijst van de party van den. Arbeid zijn geplaatst: C. P. Mey- aank I. J. Drever, A, P Dobbelaar en J. J. Verburg De KVP komt uit met: A. C. de Kooning, C. Verdonk, J. Tim merman B. Remyn, H. Boudens, J. de Jonge Kzn. Koewacht Overplaatsingen. De assistent der D.B.I, en A, G, Sant werd vaar Koewacht overgeplaatst naar Purmerend. Wachtmeester Kinklramer dier Kon. Ned. Mareeh. werd van Koe wacht overgeplaatst naar Lekker- kerk. Burgerlijke stand. Geboorten: Hilda dochter van Ed. Drubbel— Sturms. Johannes zoon vaar G. BuysVerdamme Huweiyken. De Boever M oud 25 jaar en van Dorsselaer, I oud 20 jaar. van Rumste, Ch. oud 39 jaar en van Remoortele L., oud 37 jaar. Kindt A, oud 25 jaar en de Dauw C. oud 25 jaar; Ingheis, J oud 21 jaar en van Belleghem oud 21 jaar. Bleijenberg, P. oud 33 jaar en de Vleeschouwer, M., oud 32 j Poppe, G oud 24 jaar en Baert M oud 25 jaar. Van Houte, A. oud 36 jaar en de Roover, E. oud 30 jaar. Overlydens: Van Vlierberghe, Maria oud 62 jaar van Damme, Ed., oud 82 jaar; Vaal der Vloet, Gerard, oud 22 jaar; van Poele, Cl. oud 66 jaar. Middelburg Raadsvergadering. Hedenmid dag komt de raad byeen. De agen da vermeldt de vaststelling van de eindwyziging der begrooting 1945. De ontvangsten worden, nu nauw keuriger gegevens bekend zyn, f 1.303.226.31 hooger geschat dan de aanvankelijke raming, de uitga ven f 1.367.676.31, terwyl zy ver laagd worden met f 34.450.De kosten van straatverlichting (f 9000) van het onderhoud van. straten en pleinen (f 19000) en van openbare eigendommen (f 6450), zijn n.l. be- langxyk lager gebleken, dan oor- spronkeiyk werd berekend. Het restant ad f 30.000 is uit de post onvoorzien geput. Geslaagd. De heer J. Dorleyn slaagde te Delft voor het examen scheikundig ingenieur. Oveiande. PASTOOR ULLEMAN VER TREKT. als ge ar aan één genoeg hebt. Maizena fabrikaat Duryea is nog maar beperkt beschikbaar an de vraag is zoo groot. i Hel oude vermaarde merk 187-0 Na tien jaar lang herder te zijn geweest der Ovezandsche parochie is pastoor Ulleman door den Bis schop van Haarlem benoemd tot pastoor der H. Hart-parochle te Heer Hugowaard. Het afscheid van zyn parochie zal pastoor Ulleman niet meeval len want al beteekent deze benoe ming naar de bloeiende Noord Hol landsclie parochie met haar fraaie kerk en nieuwe pastorie een pro motie: de Ovezandsche parochie had pastoor Ullemans hart. Pastoor Ulleman is geboren to 1889. priester gewijd in 1916 en was sinds 1936 pastoor te Ovezande. Hü is jarenlang kapelaan geweest in de parochie van de Indische buurt to Amsterdam en maakte zich in dien tyd o.a. ook verdien stelijk met het .schrijven van apo logetische artikelen to verschillen de bladen. Hier in Ovezande heeft hy marlden to de vuurlinie geze ten. Zyn pastorie was langen tyd gevorderd en vele jaren moest pas toor Ulleman zich met een zeer bescheiden behuizing tevreden zijn. Zyn parochianen met wien hy zooveel lief en leed- heeft ge deeld, zien hem ongaarne vertrek ken. De nieuwe pastoor. Zyn opvolger wordt pastoor H. v. d. Ven tot nu toe kapelaan te Amsterdam in de parochie van den H. Vmcentius. Sas van Gent Cabaret-revue. De door liet Sassche Dansorkest gegeven uitvoe ringen staan al als iets van het beste In den omtrek bekend en zoo was het dan ook geen wonder, dat ook nu weer op de twee avonden dat zü optraden, telkens de zaal bomvol was. De titel, welke zü hadden ge kozen „Dat is het toppunt" was zeer zeker van toepassing op het spel. want al was hier en daar wel iets over te vertellen vooral wat betreft den eersten avond, toen nog zoowat de algemeene repetiliestem- ming heerschte over het geheel genomen was alles op zyn best. Het muzikale gedeelte berustte by The Butterflies, onder leiding van Jan Meyers. Deze naam zegt al genoeg en het zal niemand verwonderen als we hier verklaren, dat dit ge deelte werkelijk „af" was. Het ca baret-gedeelte dat werkeiyk „caba ret comque,. was, werd een groot succes, waarbij R. Colpaert weer 't leeuwenaandeel had en, zich by- zondei- liet gelden in de finale Oriënt Express. Ré de Braai was volgens ons niet genoeg ingestu deerd met het orkest. Hy bezit ech ter een goede stem en belooft voor de toekomst. Duo Delvotte en C. Bogte waren ,de" zangers van den avond. Als karakterspeelster viel mej. O. de Ridder byzonder op. Een zeer groot succes werden de soli, welke achtereenvolgens werden ge speeld: J. Meyers vertolkte, op viool Intermezzo uit Cavalleria Rustlcana en op saxophoon Klein Ballet van Braii. Jo Verplanken bracht, even eens op saxophoon Mijn Herinne ringen van P. van Dyk, terwijl H. Uytterhoeven uitpakte met Liebes- traum van Liszt. Dë onmisbare man was weer de conferencier. Hij zorg de voor regelmaat en orde en gaf zelfs nog enkele keurige gedichten uit de veizetsactie ten beste, waar mee hy zeer groot succes oogstte. En natuuriyk waren ook Klets en Klats weer- van de party die voor den noodigen klets, enz. zorgden, en hiermede alle ovatie tot zich trokken. Koningsschieting Boldersclub „Ons Genoegen" gevestigd by de Wed. R. Hamerlinck met als voor zitter L. de Caluwé deedi haar eerste Koningsbolltag. Gedurende twee avonden werd een ziftings- wedstrijd gehouden, waarby de le wedstryd werd gewonnen door A. Kalle, 2 R. Cappaert en 2e wed stryd M. Prove 2 L. Renique.. Koning werd. M. Pröve Keizer A. Kalle Voorzitter L. de Caluwé als oud onderwyzer wist dat by een koning en keizer ook een nar moest zijn, waardoor onder groote belangstelling van leden eh pu bliek een spannendie kamp volgde door L, Renique en Kappertje Cappaert welke gewonnen werd door L. Renique. Ook dient ver meld te worden dc steun die het bestuur en de leden in byzonder, de heeren R. de Ramel'e, R. Noyt, L. Remiegus gaven aan de Wed. van onzen vriend R. Hamerhnclc, die by de bevrijding gevallen is. Sluis Mijnongeluk- Een eenjarig paard van «len landbouwer A«ïr. Lako is in de weide achter «ie rywielfabriek Frandria op een geloopen en gedood. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Terneuzen Cabaretjrevue „Met mijn gitaar'» Voor een totaal uitverkochte zaal in het concertgebouw alhier, werd een cabaret-revue gegeven genaamd: „Met myn gitaar", on der leiding van Piet Meeusen. Het was 'n goed geslaade avond, zoo- dat het publiek genoten heeft van. wat voor het voetlicht kwam.. Noemen wy de Sftmoa-Hawaiians, die zeer goede nummers gegeven- hebben met refrein-zang. De gitaar scetches waren mooi, zooals de Spaansche serenades onder de waranda' voorr de senorita alsook I de zigeuners me| I een kampvuur. de muzieknummi van Jan v. d. Pyl club. Leuk was h Hdky en Poky, Vlissingen, met k! ten en vooral het goed. Joh. van Duysi cier was weer g liedjes. Piet van accordeon wist he meezingen wat Jammer dat sol op de maat mee- dit gezelschap wee Vlissingen het vonnis ex'-n.s.b.-bul Het tribunaal over P. Callcnfek burgemeester van volgende vonnis: Interneering tot zeitta-g rechten kin ring van radio- schooluitze engei Om in de koster ding van er.kele Engeland te voorzi R.H.B.S., de Chr. U.L.O. een uitvo seerd. De Scheldeh uiterste hoeken ouders zoowel als noten van een avond. De heer M< avond en zette he Boys High School heeft van elk de leerlingen uitgencx schoolathletiek - k deel te nemen. Dc wegens hun athlet den uitverkoren, «ie gast van Sc; hun reis tot Harw op touw gezet, heeft drie leerltagf aan- hun schoolka roemde Lake-distr men. De Vlissir hebben zelf de kc naar Harwich voor scholieren byeen viel voor de H.B.i die - juist uit In zijn plaats ter bi W. Louwerse (H.I Maurik (Chr. U.L.i de Pompe (Openb tenslotte aangewe? Het programma het algemeen ver voerde muzieknun gymnastiek en zei lodans. De burgelf met zyn echtgen wethouders woond gentenaren Ruim 200 Gent hebbers brachten een bezoek aan VI ADVERTEN ©OGOOOOOOOC waarop komen aaagesj ook na OOOGGOOOOOO

de Stem | 1946 | | pagina 2