Md d de grootste partij M» IKI FRZD IN FRANKRIJK Sjahrir lonkt Distributienieuwtjes Het toekomstig college van Ged. Staten Fransche acties in Siam overdreven De socialisten kregen ook hier klappen Komt de Gaulle weer op het toon eel N.A.C.-B.V.V. Longa-terrein naar den V eiligheidsraad Eenige Amerikaansche democraten maken zich ook al druk Neemt de P. v. d. A. met twee zetels genoegen DE KABINETS VORMING Dr. Beel confereert met fractievoorzitters TWEEDE JAARGANG No. 481 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vllssingen; - Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, J3Ubureau Oostburg, Nieuwstr. 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG 4 JUNI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post f 4.10 per week (by niet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. T\e officieuze resultaten van de verkiezingen voor 553 kiesdistricten van het Fransche moederland en Noord-Afrika (Algiers, Tunis en Marokko) luiden ais volgt: October 1945 M.R.P. 148 zetels Communisten 155 zetels Socialisten 137 zetels K.D.S.R. en Radicalen 39 zetels Gematigd rechtschen en onafhankelijken 57 zetels Parti Republican» de Liberté Gematigden en onafhan kelijken Overige partijen 14 zetels Juni 1946: 163 zetels 149 zetels 122 zetels 40 zetels 37 zetels 26 zetels 17 zetels 14 6 15 1 De partij der gematigd rechtschen en onafhankelijken. die in October 1945 bestond, is uiteengevallen en in 2 partijen gesplitst, nl. de P.R.L, en de partij der gematigden en onafhankelijken. Ze behaalden nu sa men 63 zetels, d.i. 6 meer dan In October 1945. TN twee Latynsche landen heb- ben Zondag Jl. verkiezingen plaats gehad. De Italianen smaak ten dit genoegen sinds twintig jaar. Ze moesten niet alleen stem men over de samenstelling van een volksvertegenwoordiging, maar ook over de vraag, of ze de monarchie al dan niet gehandhaafd wilden zien. Victor Emmanuel heeft de monarchie willen helpen door en kele weken vóór deze stemming te eclipseeren, aangezien hij te veel fascistische boter op zijn hoofd had. Men neemt algemeen aan, dat Kroonprins Umberto een veel aan nemelijker figuur is, zoodat de uit slag, die eerst zeker ten gunste van de republiek zou zijn uitgevallen, thans weer een open vraag werd. De uitslag van deze stemming is nog niet bekend. De eindresultaten schijnen pas aan het eind van de week voor den dag te zullen komen. Tve Franschen hebben sinds Octo- ber van het vorig jaar al ver schillende malen een tocht naar de stembus mogen maken Eerst stelden ze een Constituante samen, die aan de Communisten het grootst aantal zetels bezorgde (148). Zij werden echter met 145 zetels op de hielen gevolgd door de katholiek-georiën teerde een nieuwe verschij ning in het Fransche politieke le ven, welk een hecht beginsel aan een radicaal-vooruitstrevend pro gram verbond. De oude socialisten onder leiding van Leon Blum kwa men daar vlak achteraan met 130 zetels. De radicale parti), die vóór den oorlog zoo lang het politieke leven In Frankrijk beheerschte. viel terug tot een dwergfractie van 19 zetels. Kleinere rechtsche partijen behaalden samen 40 zetels. De aldus samengestelde Kamer had tot voornaamste taak het ontwerpen van een nieuwe Grondwet, De drie grootste partijen, die ook samen een regeering hadden gevormd, trachtten daarbij zoo goed mogelijk overeenstemming te bewaren. De M.R P. kreeg het daarbij erg moeilijk. Ze legde er zich bij neer, dat de onderwijsgeljjkstelling niet in de Grondwet werd vastgelegd, doch wist daartegenover te verkrij gen, dat het drijven der Commu nisten naar de Staats-eenheids- school geen uitdrukking vond in t ontwerp-constitutie. Ook op andere punten dreigde er een conflict, dat formeel los barstte, toen socialisten e«i com munisten samen den President tot een stroopop wilden degradeeren en met een één-Kamerstelsel den weg trachtten te openen naar een roode dictatuur. Hier zette de MR.P. zich schrap. Ook de meerderheid der kiezers zette zich bij het refe rendum over de nieuwe Grondwet schrap. Met het gevolg, dat er een nieuwe Constituante moest wor den samengesteld, wat Zondag jl. geschied is. verkiezingscampagne kon maar enkele weken duren Ze is ech ter hevig geweest. De M.RP. had de zwaarste aanvallen te verduren van de Communisten, doch had zich ook te verweren tegen een nieuw-opgerichte katholiek-conser vatieve groep: de Republikeinsche Party der Vrijheid. Deze betoogde m haar campagne, dat de M.R.P. met beginselvast genoeg geweest zlch d00r de coalitie met S™1® en communisten op een is int, u bevond. Merkwaardig en dat socialisten dhr in^i li" n elkaar ook gewel- 'IIs i"?? baren vlogen. „Thorez aan rie ™onhj was een der slagwoor- w=A ™e CommunL<;tische Partij. J^at? D'e man de machtJ? oordde be socialistische propa ganda. Dan zullen wij eens een boekje over hem opendoen. Op 6 October 1939 deserteerde Meneer Thorez uit het Fransche leger. HU was nameiyk van oordeel, geluk hy in een interview verklaarde, dat de oorlog aan het Fransche volk was opgedrongen door de kapitalisten, die de zonen van Frankrijk wilden laten sterven by de verdediging van hun brandkasten. Meneer Thorez week uit naar Duitschland en kreeg gelegenheid om voor den Badenschen zender de Fransche soldaten op te hitsen tot het neerleggen van de wapens: „Geen strijd tegen het Hitlerdom, maar verbroedering der volken", dat was zijn leus. Toen de Nazi's Frankryk hadden overweldigd, kreeg meneer Thorez als een der eersten verlof, om zyn krant weer te laten verschynen. Schriftelijk beloofde men aan de Duitschers te zullen ontmaskeren „de drijverijen van de agenten van het Britsche imperialisme, die de Fransche koloniën in den oorlog wilden betrekken"Dit en der- gelyke dingen wierp men den com munisten voor de voeten. Maar men vergat er by uit te leggen, hoe men het toch had aanvaard, dat deze Thorez vice-president van den Mi nisterraad werd. Als men conse quent wil zijn, zal men dezen com munisten-leider geen plaats in de regeering, maar een plaats in de beklaagdenbank van een Krijgs raad moeten toekennen. Tntusschen heeft deze heftige cam. pagne aan de communisten geen ernstige afbreuk gedaan. Den zwa- ren klap kregen de socialisten, die zoowel aan hun rechter- als aan hun linkerflank werden gehavend. Deze tijd vraagt vaste, heldere principes. Gelukkig mag geconstateerd wor den, dat de radicaal-katholieke par ty de meeste aantrekkingskracht heeft voor 't ""Fransche voik. Als zij er niet was, zou waarschijnlijk de communistische vloed dit aloude cultuurland vrijwel ongehinderd kunnen overstroomen. De situatie is overigens moeiiyk genoeg. Een drieparty enbewind is door hetgeen in de verkiezingscam pagne is geschied en werd gezegd een nog hacheiyker experiment dan tevoren. De M. R. P. zal natuurUjk haar eischen biyven stellen ten aanzien van een Constitutie, die door de instelling van een Senaat en de toekenning van werkelyke bevoegdheden aan den President niet den weg vry- maakt voor het scheppen van een situatie, waarin de Communisten gemakkelyk naar de macht kunnen grijpen. By de socialisten zullen ze daarvoor nu wel begrip vinden. Pre. sident Gouin heeft zich aan den vooravond der verkiezingen reeds in dien geest uitgelaten Doch een samengaan van M.R.P. met Socia listen zou een zeer smalle meer derheidsbasis vormen. Misschien zou men er ook de Radicalen in kun nen betrekken. De groote vraag is echter, of de socialisten met het oog op hun linkervleugel het aandurven de Communisten in de oppositie te dryven. Bidault van de M.R.P. wordt nu als de toekomstige president ge noemd, doch niet geheel onmo gelijk ïykt het. dat Generaal Degaulle naar voren treedt uit zijn afzondering, om te trachten als centrale en bindende figuur de felle partijverschillen te overkoepe len. Frankryk biyft diep in de poli tieke zorgen zitten. Het is niet al leen voor het evenwicht in het land zelf. maar ook voor de taak en rol van het Westen in het Europeesche bestel zeer te betreuren. Wat niet wegneemt, dat we ons mogen ver heugen over het stygend aanzien, dat een principieel-ChristeHjk ge fundeerde partij hier geniet. Daar in kunnen de aangrypingspunten voor de genezing zitten. op het TTE beslissingswedstrijd NAC- BW om het kampioenschap van het vierde district vindt op Tweeden Pinksterdag te Tilburg plaats. In desgisteravond gehou den bijeenkomst tusschen de clubbesturen is besloten dezen belangrijken wedstryd op het Longa-veld te laten spelen. Waarschijnlijk zullen er drie extra-treinen, naar Tilburg loo- pen. G JAHRIR heeft aan United Press verklaard, dat het geheele Indo nesische kabinet hem op het stuk van de onafhankelijkheid van In donesië ondersteunt. De houding van de Nederlanders in deze kwestie is negatief, zei hij. Dit is de reden, dat tot de Ver- eenigde Naties een verzoek zal worden gericht om te interveni- ceren, indien de Nederlanders het verzoek van Indonesië om onaf hankelijkheid zouden afwUzen. Vrendelijke en vertrouwde man, die Sjahrir toch! IN JULI GEEN KOFFIE? Wij krygen minder cacao. Daar er eenige vertraging is ont staan in den aanvoer van koffie is het riet uitgesloten, dat in Juli niet op tyd een koffiebon zal kunnen worden aangewezen. Ook de aanvoer van cacao ver loopt thans niet geheel naar wensch In verband hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschik baar worden gesteld. EXTRA BON VOOR „MEAT AND VEGETABLES". Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor „meat and vegetables" voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunnen reeds op 7 Juni op dezen bon blikjes van gemiddels 16 oz., varieerend van 12 tot 20 oz (340 tot 567 gram) worden gekocht. Voor blikken met eer. gewicht van 1 lbs 14 ozs of 2 lbs ,850 of 908 gram) moeten 2 bonnen worden In geleverd. Blikken van 6 lhs en zwaar der kunnen worden verkocht op basis van 450 gram vleesch en groenten per bon. B TN DE SAMENSTELLING van het A College van Ged. Staten, zooals dat in 1939 werd. gekozen zijn sindsdien groote wijzigingen geko men. Het bestond toen uit 2 R.K. 2 C.H. 1 A,R, en 1 V.B. In het nood college dat in 1945 werd benoemd, hadden van <Je ,oude garde" slechts ae heeren Philipse (C.H.) en van Bommel van Vloten (V.B.) zitting, terwyi als nieuwelingen de heeren Mr, Dr. A. Mes (R.K,) J, Ramondf (A.R,) en L, Onderöyk (SDAP) optraden. Thans zyn van hen al leen de heeren Mes en philipse in de Staten gekozen zood:t zy van het zittende college een kans ma ken voor het nieuwe, hetwelk in de eerste Statenzitting na den oor log zal worden gekozen. Wie zullen daarvan deel uitma ken? De groote verandering, ver geleken met 1940, zal wel de intre- B(j hur tocht door West-Brabant onderhield H.K.H. Prinses Juliana zich geruimsn tiid met vader N. van do Made te Wijk. wiens zoon werd ge fusilleerd als actief verzetsman. De Prinses en haar prlvé-secretaresse, mej. mr. A. H, Sneller, verlaten het huls van de familie v. d. Made, de van den Party van den Arbeid in het dagelijksch bestuur der Pro vincie zyn. Als grootste party (10 zetels) zal zy tenminste op twee plaatsen beslag willen leggen, mis schlen zelfs op drie. Deze kwestie zal wel de hoofdschotel zijn ge weest op de vergadering van het gewestelijk bestuur der party die Zaterdagmiddag te Goes is gehou den. We vermoeden, dat het wel op twee plaatsen zal uitdraaien, omdat hoe men het ook draalt of keert steeds een combinatie van drie of meer partyen noodig is om een meerderheid in de Sta ten te bezitten. We twijfelen er niet aan of de K.V.P. zal haar twee zetels be houden en ook de heer Philipse (CH) zal wel zijn oude plaats innemen. Neemt de partij van den Arbeid met twee zetels ge noegen, dan zou een plaats voor een deskundige op een bijzonder terrein openblijven. Het was vroeger de gewoonte, dat de fracties in een voorbespre king de zetels verdeelden; de be trokken fractie was dan vrij zyn candidaten voor de haar toegewe zen zetel (s) te noemen en de an dere partyen namen die candlda- ten zonder meer over. Hiervan is voor het eerst in 1939 afgewe ken. Toen werd n.l. door cie ge- zamenlyke semenwerkende fracties beoordeeld of de door ieder hun ner aangewezen candidaten geschikt waren. Dit heeft groote voordoe- len, omdat het nieuwe college in zyn geheel kan worden overzien en de verdeeüng van de verschil lende taken zoo goed mogelyk kaïn wonden opgelost. Wij vermoeden dan ook. dat ook ditmaal deze methode zal worden gevolgd. Zal, tenslotte, Dr. Mes in het College terugkeeren? Wij hopen het van harte. Zijn on baatzuchtige zelfonofterende belangstelling, ziin kundige ervaring en zijn werio- knacht kan Katholiek Zeeland, ze ker in de politiek, nog niet missen. rpien democratische leden van A het Amerikaansche congres hebben zich er ook al druk over ge maakt om Indonesië voor den Vei ligheidsraad te brengen. Zy heb ben nl. in dien geest een schryven gericht tot Stettinius, den Ameri- kaanschen afgevaardigde bU de U.N.O. Deze heeren spreken ervan, dat Japansche troepen met de Brit sche en Nederlandsche strijdkrach ten samenwerken om de Indone sische republiek te onderdrukken. wy moeten zeggen, dat deze „de mocraten" wel erg goed op de hoog te zijnAfgezien daarvan ech ter blyft het echter een opmerke lijk verschynsel, dat z.g.ix vrede lievende mannen ons Indië toch zoo graag in ruime politieke beschou wingen willen betrekken. De Nederlandsche autoriteiten hebben de Britsche autoriteiten gevraagd een aantal Japansche krygsgevangenen in Bandoeng te laten, omdat het vertrek van alle Japanneezen ernstige gevolgen zou hebben voor den wederopbouw van, de stad. Het grootste gedeelte van de Indonesische landbouwers, die door de extremisten gedwongen wa ren de stad te verlaten, is nog niet teruggekeerd. lyfET SPANNING blijft men de verdere ontwikkeling van het Fransch-Siameesche geschil tege moet zien. Door het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, is verklaard dat de kwestie der operaties van Fransche troepen op Siameesch grondgebied, by de achtervolging van rebellen, van Siameesche zijde grootelyks overdreven zyn, zulks om de kwestie van den terugkeer by Laos en Cambodja van. de in 1941 door Siam bezette gebieden naar den achtergrond te dringen. De aandacht van de Britsche en Ame rikaansche ambassadeurs werd ge vestigd op de noodzakelijkheid van interventie ter stopzetting van. de Siameesche hulpverleening aan de „rebellen" in de bezette gebieden, door welke hulp de Siameezen de terugkeer van die gebieden by Laos en Cambodja willen verhinderen en zy overvallen doen op de Franschen in Indo-China. kabinetsformateur vorige dagen den VTADAT de gedurende voorzitter van de kamerfractie van de Katholieke Volkspartij ontvangen had. ontving hif gister den voorzitter van de kamerfractie van de Partij van den Arbeid. Het ligt in zyn voornemen in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen re- gecringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op t© nemen. Heden zon onder 20.52 uur en maan onder 0.47 u. Woensdag zon op 4 23 u. en maan op 10.30 uur. Weersverwachting: Stijging van temperatuur. Wisselende bewolking, hier en daar nog en kele verspreide buien. Zwakke, later matige naar Zuid-West of Zuid terugloopende wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1