Wordt het een DEBACLE de PARTIJ VAN DEN ARBEID voor Stalin te ziek GEREPATRIEERDE ARBEIDERS Barbarisme INDISCHE MISSIEWEEK Belangrijke Zondag voor Italië en Frankrijk om Truman ie bezoeken zitten met moeilijkheden DE EENIGE, DIE NIET STAAKT DR. BEEL aan den arbeid o TWEEDE JAARGANG No. 479 UITGAVE STICHTING „DE STEM" DirecteurJ. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vltsstngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bljbureau Oostburg, Nieuwstr. 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2238. Red. N-I KARHQF Je 7 Voo Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 1 JUNI 1948 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORSTj Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H, B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs S (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. De invloed van de Statenverkiezing op de Kabinetsformatie WE DRUKTEN de hoop uit, dat de leiders van de Party van den Arbeid nu tot de erkenning van, hun nederlaag zouden komen. Het ziet er naar uit, dat~het zoo ver is. „Het V r y e V o 1 k" al thans schryft de volgende ken schetsende zinnen neer; „Het politieke leven in Neder land giydt terug in zyn voor oorlogsche vormen. Het is een, be nauwend gezicht, maar het heeft geen zin er de oogen voor te slui tenHet was te voorzien, dat het communistische succes door zou werken. Een terug van de Party van de Arbeid tot 25,8 pet., is echter rondweg zorgwekkend",.. Het socialistische blad tracht nog eenige troost te putten uit het feit, dat de K.V.P. in, het Zuiden haar verlies niet goed heeft, gemaakt, doch het ziet daarby over het hoofd, dat het percentage van '39 wel volledig zou zyn bereikt, ais er geen dissidentengroepjes wa ren geweest. Voor de Party van de Arbeid is dat toch geen winst. „De Volkskrant" typeert het dan ook zoo, dat er geen breekyzer is ge stoken in de voegen van de politie ke organisatie der katholieken, doch dat slechts hier en daar een spaander is afgeslagen. „De Tijd" wydt een speciaal woord aan deze afzonderlyke groepjes: Die splijtingen mogen niet door zetten en te betreuren valt dat zij niet voorkomen zijn. Was dit wer kelijk niet mogelijk Had redelijk begrip naar belde zijden en goed beleid dit Inderdaad ntet anders kunnen sturen? Een deugdelijk on derzoek en vastberaden maatrege len lijken hier noodlg. In enkele bladen wordt nu de bestaansmogelijkheid van de Party van den Arbeid-groep in twyfel getrokken. Zoo zegt de „Maasbode" Dat het met de Partij v. d. Arbeid op een debacle gaat uitloopen, stemt ons ntet tot vreugde. Als zij ook den ltnkschen vleugel van de aloude S.D.A.P. tot zich had kun nen nemen, dan ware zij een zeer gezonde noot geworden in ons po litieke leven. Maar het tegendeel is waar en de oude S.D.A.P. steekt *ee.r, het hoofd op, om het ont bindingsproces te bespoedigen. Het au*. „Trouw" toont zich eenerayds verheugd dat de Party van den Arbeid „niet is gewor den, wat honderd jaar geleden het liberalisme en wat vijftig jaar ge leden de rechtsche coalitie in Ne derland waren en wat haar pre tentie was, de centrale figuur van ons politieke leven". Maar ander zijds vreest het blad, dat men by de S.D.A.P.'ers en de Vrijzinnig Democraten niet tot den terug- tocht naar eigen stellingen, zal be sluiten. Doch doorvechten betee- kent „de politieke ruïne" der so ciaal-democratie en de ontbinding van het links-radicale blok", waar door de communisten vrij spel zou den krijgen in, het linksche volks deel. t rjfal deze uitslag ook nog invloed hebben op de Kabinetsformatie? „De Maasbode" is van oordeel, dat de P. v. d. Arbeid voor de vooruit strevende K.V.P. de eerst aange wezen bondgenoot blijft, doch het blad ziet nog méér reden dan vóór 29 Mei om uit te zien naar ver sterking en verbreeding van de ba sis, „als dit kan geschieden zonder een progressieve politiek in gevaar te brengen." Maar kan dit ge TN Italië neemt de politieke spanning met het uur toe. Zon dag worden nl de algemeene ver kiezingen gehouden voor de con- stitueerende vergadering en het re ferendum, dat beslissen moet oïer de vraag: monarchie of republiek Er zijn 29 miliioen kiezers Tel de v=diev„Ww;tni,eI1 laatsteF 'toebeten 'ZZtttn algemteene verklezingehvan Zondag, waarin voor de tweede maal een constltueerende vergade ring tot stand moet komen voor t ZtW.ra Va? 6411 dat in het referendum ran, 5 Mel jl. het socialistisch-communistische ontwerp door het verworpen. schieden? Het katholieke blad ver wacht intusschen wel, dat de P. v. d. A. een meer bescheiden, bondgenoot zal zyn geworden. „De Tyd" is daar blykbaar nog niet zoo zeker van en meent, dat de Ka binetsformateur uit deze verkiezing aanmoediging en sterkte kan put ten tegen te groote aanmatiging uit de Party van den Arbeid. De lib. ..Nationale Rotterd. Ct." meent intusschen, dat de taak van Dr. Beel er niet gemakkelyker op is geworden, omdat de verschillen van inzicht, welke met betrekking tot de kabinetsvorming In den boe zem van de soc. fractie heerschen, in dezen verkiezingsuitslag hun overbrugging niet vonden. „Het Parool", voorvechtster van de Party v. d. Arbeid, die na den 17en Mei het advies gaf: „In de oppositie'" vlucht n,u in een lange beschouwing over het gezapige Ne- derlandsche volk, dat geen trek biykt te hebben in de vernieuwing op de wyze zooals de hoofdredac teur van dit blad zich die had ge dacht. In een tweede artikel zal nog moeten blyken, of deze stemming van baloorigheid het defaitistische advies doet handhaven. wy blijven intusschen vertrou wen, dat een stevige voornitstreven. de regceringscombinatie zal toonen, hoe herstel en vernieuwing best mogelijk zijn zonder de al te theo retisch opgezette „doorbraak", welke het Nederlandsche volk af wees. PRESIDENT Truman heeft ver- klaard, dat hy Stalin twee maal heeft uitgenoodigd heim te Washington te bezoeken, doch dat de Sovjet-Russische leider beide keeren om „gezondheidsredenen" heeft geweigerd. De laatste uitnoo- diging dateert ten tyde van, de mi nistersconferentie te Parijs. Over de dreigende staking der zeelieden zei Truman, dat de voor uitzichten op dit punt „zeer som ber" waren. Hy hoopte dat Stettinius op zyn post zal biyven. Op IS Mei 1946, tien maanden na de capitulatie van Japan, vond te Batavia deeerste offlcieele overdracht plaats van de wapenen der Japanners op Java aan de geallieerden. De overdracht geschiedde door generaal- majoor Nlshimura, chef van den staf, ten overstaan van majoor Hainlng. Nishlmura moest zUn zwaard in leveren dat meer dan 650 Jaar oud is en op een ten toonstelling van zwaarden in Japan den len prijs kreeg De ontwapende Jappen staan aangetreden in alle mo gelijke uniformen. (Exclusieve foto's) Weigerachtige werkgevers. - Verwarring over terugbetaling grensgelden en voor' schotten. ITET bestuur van het Neder- landsch Verbond van gerepa- trieerden heeft, optredend na mens 400.000 Nederlanders, die door gedwongen tewerkstelling in Duitschland hebben gewerkt, 'n open brief aan den ministerraad gericht, waarin het een gunstige oplossing bepleit voor de vele moeilijkheden, waarmede de gere- patrieerden te kampen hebben. In dezen brief wordt o.m. gezegd, dat ook thans nog de houding van sommige kringen van het Neder landsche volk ten opzichte van ge dwongen werkers in het buitenland zeer veel te wenschen overlaat. Uit het oog wordt verloren, dat het voor de meeste arbeiders onmogeiyk was onder te duiken, dat zU ln Duitsch land zeer veel gesaboteerd hebben en dat in Nederland ook voor de Duitschers werd gewerkt. In vele gevallen hebben werkge vers geweigerd, gerepatrieerden weer in dienst te nemen, met 't gevolg, dat in dezen tijd van wederopbouw, waarin iedere ar beidskracht gebruikt moet wor den, honderden ex-gedeporteer den werkloos zijn. rtnder de gerepatrieerden. zoo wordt in den brief gezegd, heerscht er ontevredenheid en ver warring over de terugbetaling der zgn. grensgelden en over het inhou den van verleende voorschotten. Voorgesteld wordt, slechts die voorschotten terug te laten beta len, die den gerepatrieerden per soonlijk zyn uitbetaald by de uit zending of anderszins en dat de steunuitkeeringen aan de familie leden van betrokkenen niet mogen worden afgehouden, tenminste niet, voor de periode van Sept. 1944 tot aan het oogenblik, dat de gerepa trieerde weer zelf ln zyn onder houdskosten kon. voorzien. Er wordt voorts op aangedrongen te bevorderen, dat de uitbetaling der aan de grens ingeleverde gelden ten zeerste wordt bespoedigd. Vferzocht wordt bovendien de goe deren. die aan de grens in be slag genomen werden by den te rugkeer in Nederland, zoo spoedig mogelyk weer aan de eigenaren te rug te geven. Geconstateerd is, dat voorwerpen welke aan de grens zyn afgeno men van repatrieerenden, zooals muziekinstrumenten, rijwielen, radiotoestellen, enz., thans in ge bruik zijn bij ambtenaren onzer regeering. In tegenstelling met de hulp aan uit Indië gerepatrieerden, is aan de materieele verzorging der ex- gedeporteerden weinig aandacht geschonken., wordt geconcludeerd. Gevraagd wordt regelingen te tref fen, om schoenen, textiel en be- drijfskleeding aan gerepatrieerde arbeiders te verstrekken. Bederf de zomervreugde van anderen niet door 'n schaamteloos gedrag yOLGENS De Maasbode is Dr. Beel gisteren zijn consultaties begonnen. Hij had allereerst een onderhoud met Prof. Romme. Men leidt daaruit af, dat hij zijn pro gram eerst aan de fracties wil over leggen, dus in eersten aanleg streeft naar een zuiver parlementair kabinet. JIET rapport van den Amerikaan- schen commandant in de Ame- rikaansche bezettingszone maakt voor het eerst officieel melding van „vergeldlngsaanvallen" door Duit schers op Amerikaansche troepen en arbeiders. Roofovervallen op treinen nemen groote proporties aan. TTET is een droevig bericht, dat we uit het dorpje Moerdijk ontvingen. Door oorlogsgeweld was de pa rochiekerk aldaar voor het groot ste gedeelte verwoest. Enkele kruiswegstaties, waaraan de pa rochianen zeer gehecht waren, bieken gespaard. Doch voor en kele maanden waren deze moed willig beschadigd. Haast wonderbaar was de Lourdesgrot achter in de kerk on beschadigd. Ook daarvoor hadden de onbekende vandalen geen res pect. Het H. Bernadettebeeld werd vergruizeld, het beeld van Maria onteerd. Priesters, die op straat liepen, werden nageroepen en zelfs met steenen gegooid door de DUW-ar- beiders uit het Noorden. Zondag 12 Mei werd een Maria- beeldje ingewijd door de meisjes club op haar speelterrein. Vrijdag 17 Mei bleek het beeldje systema tisch in drie stukken gebroken, 't Hoofd is onvindbaar. De bloemen waren weggeworpen. Inplaats van het beeldje lag een open bijbel en ervóór nog een. De verontwaardiging der katho lieken is zeer groot. Zaterdag 25 Mei werd een openlijke oefening van eerherstel gehouden. Ook de Protestanten toonden hun diepe minachting voor deze laffe daad. Het barbarisme Is nog niet dood. ,P initiatief van den Priestermissie- TIET mj Indiapoera wordt ln den avond van Maandag 3 Juni te Hoek van Holland verwacht. aanbeveling van het Doorluchtig Episcopaat wordt jaarlijks in de week vóór Pinksteren een „week van ge bed en offer" gehouden voor onze Indische Missiën. In die week worden gebeden ge vraagd voor de uitbreiding der Kerk in onze Ovérzeesche gebiedsgeelen, gebeden in huis, op school, in de Kerk, alsook een offer in geld. De Indische Missieweek is door den Priestermlssiebond opgezet naast de algemeene Missie-actie, omdat Neder land door zijn staatkundig verband met onze Indien een bijzonderën plicht heeft voor de uitbreiding der Kerk aldaar, een plicht, die door de H. Kerk nog bijzonder wordt inge scherpt, omdat Zij de geloofspredi- king daar uitsluitend heeft opgedra gen aan Nederlandsche Orden en Con gregaties. een plicht, die door de ka tholieken van Nederland ook altijd goed is begrepen. Nu zitten we in groote moeilijkhe den. Iedereen spreekt in onze dagen over de Indonesische onzekerheid. De oplossing van de hangende kwes tie zal begrijpelijk van verstrekken de beteekenis zijn voor de Katholieke Missie in onze gebiedsdeelen in het Verre Oosten. Laten de katholieken i van Nederland in deze week vooral met hun gebed stuwen, tot een goede oplossing van een en ander. Wanneer in dit gewichtig uur ieder zijn plicht kent en doet in kerk, ge zin en school, zal deze week van heel groot belang zijn voor die goede op lossing. Wij gelooven toch in de kracht van het gebed. Moge iedereen den eenst van dtt oogenblik begrijpen. I. k

de Stem | 1946 | | pagina 1