Voorstellen onaanvaardbaar Soekorno c.s. zeggen: LONGA'S KANS VERKEKEN, BELGIE-NEDERLAND 2-2 Hoe de punten vielen Nederlandsche troepen naar Duitschland Sjahrir door linksche groepen volkomen over vleugeld. - Succesvolle actie van Nederlandsche troepen. ONZE correspondent te Batavia seinde ons, dat Soekarno c.s. de Nederlandsche voorstellen onaanvaardbaar achten, zoodat ver dere besprekingen van die zijde niet te verwachten zijn. Sjahrir is door de linksche groepen volkomen overvleugeld. ïv t belicht toont dus wel aan, dat het pessimisme in Batavia over het al of niet aanvaarden der Ne derlandsche voorstellen wel dege lijk gemotiveerd was. Er zijn nog geen berichten binnen gekomen over Sjahrirs houding. Te verwachten is evenwel dat hij zal aftreden. Vroegere berichten gingen wel in de richting van een nieuw kabinet Sjahrir met leden van de nationale concentratie en met een meer militante politiek, maar afge wacht zal nog moeten worden m hoeverre deze suggesties thans nog juist blijken. Blijft Sjahrir toch aan. dan zou het niét onmogelijk zijn, dat hij enige tegen-voorstellen aan dr. v. Mook zal doen. Sjahur, Sjarifoedin en Soedai- sono zijn inmiddels in Poerwo- redjo aangekomen, waar een bij eenkomst met het Indonesische „werkcomité" plaats vindt, om 't standpunt van Soekarno e.s. te bezien. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGX Grooie verwarring op Sumatra GÖGGXDOOQOOGOOGOOOOOOGO Tntusschen gaan de Nederlandsche troepen voort gebieden te zui veren. Ten Westen van Batavia hebben zij nu Tanggerang bezet. De extremisten namen de vlucht, doch konden 40 Europeesche gijzelaars meenemen. Een landingsdivisie van H.M. „Jacob van Heemskerk" heeft op een eiland in de Javazee een groote kampong bevrijd van extre mistische terreur. De bevolking was opgetogen. Op Bali heeft een succes volle Nederlandsche actie een lan dingspoging' van een troep Java nen verijdeld. Ofschoon het aantal Indonesiërs driemaal zoo groot was als van de Nederlanders, moesten zij zich toch overgeven. T\e toestand op Sumatra wordt steeds meer gekenmerkt door de grootste verwarring en onze kerheid. In de stadscentra berust het gezag in naam bij de repu blikeinen, doch de werkelijke macht geraakt steeds meer in handen van het Volksfront, dat sterk onder communistischen in vloed staat. Dank zij het optreden dei- Britsche troepen is het binnen de stadscen tra redelijk rustig, hoewel er dik wijls botsingen voorkomen tusschen Chineezen en extremisten. De Nederlanders wonen in- be schermde wijken, die onder bestuur van de Rapwi staan. In tegenstel ling tot Batavia bestaat er niet het minste contact tusschen de Neder landsche en Indonesische autoritei ten. De Britten hebben voorgesteld een adviseerend lichaam in het le ven te roepen, waarin ook Neder landers zitting zouden hebben, ten einde den toestand in de steden te verbeteren. De Indonesiërs hebben echter geweigerd samen te werken. De extremisten zijn in de dorpen rond de steden geconcentreerd; zij doen herhaaldelijk pogingen om in het door de Britten bezette gebied binnen te dringen, waar zij dan met schietpartijen beginnen. RECTIFICATIE BONNENLIJST In onze bonnenlijst van Woens dag j.l. stond per abuis vermeld, dat bon T 30 der tabakskaact op één rantsoen recht geeft. Dit be hoort evenwel te zijn TWEE rant soenen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. 7IJ, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoel einden of verlichting kunnen op onderstaande bonnen dezer kaar ten gedurende Juni de daarachter vermelde hoeveelheid petroleum koopen: bon 37 t/m 40 der kaart UA 510 4 liter, bon 37 en 39 der kaart DB 510 4 liter, bon 70 der kaart UC 510 4 liter bon 126 der kaart DD 510 2 liter. LUCIFERS VAN DEN BON lyrET INGANG van 27 Mei kun nen lucifers in den detailhan del zonder bon worden verkocht. De importeurs en de fabrikanten blijven echter aan de aanwijzingen van het rijksbureau voor chemi sche producten gebonden. Duurdere kolen. Hoogere gas- en electriciteits- tarieven. VA DE BEVRIJDING werd een deel van de kostprijsstijging van de kolen voor rekening van het Rijk genomen, teneinde de ko- lenprijzen en daarmede het alge- meene prijsniveau niet al te zeer te doen stijgen. Een bedrag aan sub sidies van ruim 80 millioen gulden per jaar was daarmede gemoeid. Thans heeft de regeering beslo ten de subsidie, welke f 6.20 per ton bedroeg, te verlagen tot f 1.70 per ton. Dit heeft tot gevolg, dat de kolen duurder worden. De prijsverhooging van f 4.50 per toil die per 1 Juni a.s. ingaat be- teckent een verhooging van den prijs voor anthraeiet met f 0.35 per hectoliter en van cokes met f 0.2214 per hectoliter. Als gevolg hiervan zullen de gastarieven met f 0.01 per Bi3. en de eïeetrieiteitstarieven met een cent per khw. worden ver hoogd. i R.B.C. zorgde voor een verrassing Het land buiten de sriti»" een aanblik van onbeschrüfeiyken chaos en verschrikkelijke ellende. Vooral aan de eens zoo rijke Oost kust. Duizenden sterven den hon gerdood en naar schatting zyi, geveer 180.000 arbeiders bedelaars geworden. De Indonesische pers er kent, dat de toestand critiek is, doch er wordt niets aan gedaan. In welingelichte kringen is men van meening, dat de meerderheid der bevolking aan Sumatra's Oostkust de komst van Neder landsche troepen hartelijk zou begroeten, omdat men daar gr Io«4t, dat de Nederlanders in staat zullen zijn orde en rust te herstellen. Vele fabrieken en cultures zijn grondig geplunderd door het Indo nesische personeel, dat de kostbare machinerieën naar Malakka heeft verkocht. Er verblijven ongeveer 5000 Ne derlanders te Medan. De vooruit zichten voor hun spoedige evacuatie zijn niet gunstig. Op Atjeh ontwikkelt heljknationa- lisme zich zooals daar traditie is, langs religeuzen weg. De Atjeh- sche Mohammedaansche Liga heeft alle macht in handen. Met hulp van deze organisatie trachten de pries ters het land onder hun bewind te krijgen. Zij hebben de meeste zelf- bestuurders gevangen gezet. De In donesische bladen oefenen openlijk critiek uit op de enorme corruptie in Indonesische regeeringskringen. Gematigde republikeinen doen hun uiterste best om te voorkomen dat de republiek op Sumatra een mislukking wordt. Twee naaste medewerkers van den republikein- schen gouverneur Hassan, Amir en Mansoer, hebben hun post opgege ven en rich onder bescherming van de Nederlanders gesteld. Beiden zijn- zij er vast van overtuigd, dat slechts de Nederlanders in staat zullen zijn Sumatra van den chaos te redden. (Vervolg van pag. 1) Met tijgersprong gered. T\e Belgen vochten na dit succes als leeuwen met het gevolg, dat de Oranje-elf genoodzaakt waren zich in de verdediging terug te trekken. De voorlinie, die daardoor uit slechts drie man kwam te bestaan, kon van zelfsprekend weinig tegen de steeds verder opdringende Belgische verde diging uitrichten. Geheel zonder ge vaar waren hun aanvallen echter niet. Dat bleek o.m. toen Holleman hoog voor doel plaatste en Wilkes in de ge legenheid stelde Meert opnieuw aan den tand te voelen. Deze wist echter het leder, dat via een Belgisch been van richting was veranderd, met 'n tijgersprong te bemachtigen. Door het zware offensief van onze Zuiderburen nam de spanning van minuut tot minuut toe en het was een ware verlichting voor de Nederlan ders, toen de strijd na een half uur eenigszins luwde. Hoe de Belgische ploeg ook zwoegde, zij kon het niet meer tot doelpunten brengen, ook al demonstreerde zij. dan heel wat beter spel dan in Amsterdam. En daar ook Nederland het doel niet mèer kon vinden, bleef het bij 22, een resul taat, dat de Belgen waarschijnlijk niet heeft bevredigd. Spel en spelers TTerberts, voorzitter van de Keyze- commissie en lid van de Techn. comm.: Wij zijn tevreden, omdat wij, na zulk een moeilijk seizoen in' onze beide wedstrijden tegen de toch sterke Belgen ongeslagen zijn geble ven. Potharst heeft een uitstekenden wedstrijd gespeeld, en ook Paauwe en Wilkes waren zeer goed. Maar voor op moet staan, dat het geheele elf tal, dat immers voor het overgroote deel uit debutanten bestaat, moedig heeft gespeeld. De Belgen waren be ter dan in Amsterdam, vooral hun voorhoede. Lemberechts was gevaar lijk. De Belgen hebben echter geen Wilkes. Hanse. lid van de Belg. keuzecom missie: De Belgen hadden wat meer verdiend, want het Belgische over wicht in de tweede helft was spreken der dan het Nederlandsche in de eer ste helft. Wilkes en Rijvers zijn zeer goede spelers. Eklind, scheidsrechter: De uitslag geeft de krachtsverhouding goed weer. De meentng van anderen /"Ontevreden mogen we niet zijn, want misschien hadden de Belgen wel iets meer verdiend. Onze achter hoede werkte hard. maar er werden, vooral door v. d. Linden, fouten ge maakt, zooals wij die in Amsterdam niet zagen. Kraak heeft ondanks zijn ..onge lukje" weer gedaan wat van hem verwacht werd. hij was goed zonder meer. Potharst heeft, hoewel hij zijn vorm uit Amsterdam niet bereikte, 'n goede partij gespeeld. Onze midden linie heeft hard gewerkt. Paauwe en de Vroet deden weinig voor elkaar onder, terwijl de niet minder zwoe gende Kuppen iets beneden de ver wachtingen bleef. In de Nederland- ZOO IS DE STAND De wedstrijd BelgiëNederland, welke op Hemelvaartsdag werd ge speeld, is de 67ste ontmoeting tus- ;chen beide landen. Ons land heeft thans een voorsprong van 30 pun ten. De totaalstand van alle wed strijden is: Nederland 67 35 12 20 82 175—127 België 67 20 12 35 52 127—175 DOORDAT de ontmoeting Noatl— Longa een gelijk spel opleverde (2-2) is Longa's kans voor het kam pioenschap verkeken. Het gaat dus nu om NAC en BW. Niet onmoge lijk is het, dat a.s. Zondag de be slissing valt! NAC speelt dan in Breda tegen Helmond en kan dus gemakkelijk winnen, terwijl BW 't lang niet zoo gemakkelijk zal heb ben tegen Noad. Als een der par tijen maar één puntje verliest, is de kampioen er! RBC zorgde voor een verrassing door Baronie DNL met 3-2 te kloppen, ter wijl Eindhoven zich stuk toonde door RKTW met 5-1 om zeep te brengen. Vlissingen verstevigde haar positie door gelijk spel met Helmond (6-0). gelden hebben we een elftal met meer fanatisme voor de over winning zien strijden dan gisteren RBC in den wedstrijd tegen Baro nie DNL. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat de gasten zich door geestdrift zou den laten overdonderen want hun technische meerderheid bracht het R. B.C.-doel herhaaldelijk in gevaar. En het doelpunt waarmee Grauwmans de Baronie na 25 min. de leiding gaf, zat al veel langer in de lucht (0-1). Daar tegenover mag Baronie wel van ge luk spreken dat paal en lat enkele overrompelende RBC-aanvallen tot staan brachten. De tweede helft toonde spoedig aan dat RBC zich nog lang niet verloren achtte. Ant. Beens zorgde voor den gelijkmaker (1^1) en alhoewel Baronie 20 min. voor het einde opnieuw de leiding nam (1-2) bleven' de gasthee- ren toch met den moed der wanhoop strijden. Tenslotte moesten de groen- baadjes voor zooveel geweld wijken. W. Beens bracht de partijen weer op gelijken voet (2-2). en enkele minu ten voor het einde werd onder enorme geesU .ft het overwinnende doelpunt gescoord (3-2). RBC heeft haar kansen thans nog in eigen hand om den degradatie- dans te ontspringen. Een slappe wedstrijd. sche voorhoede moet Wilkes wel het eerst genoemd -worden. Op zijn spel viel, evenmin als in Amsterdam, iets aan te merken. Een prachtig voet baller, zoowel technisch als tactisch, snel en met een verrassend hard schot dat doet terugdenken aan de gloriedagen van Bakhuys. Holleman heeft goede dingen gedaan, zijn snel heid vergoedt enkele technische te kortkomingen. Zijn voorzetten waren meerendeels zeer goed. Draeger deed zijn best. Bevredigen deed hij echter niet. De Oranje-benjamin Rijvers zwierf weer over het veld met een onvermoeid enthousiasme. We zagen hem bijspringen in de achterhoede om een oogenblik later weer in de buurt van de Belgische cornervlag op te duiken om zijn voorhoede aan het werk te zetten. Hij heeft een zeer nuttige partij gespeeld. De Belgische radio-verslaggever noemde hem den besten speler van het Nederlandsch elftal. Roozen heeft niet geheel vol daan. Hij werd weliswaar bewaakt en zwaar bewaakt, maar als hij eens aan zijn bewaking ontsnapte, bracht hij er niet veel van terecht. Bij de Belgen was de rechterzijde weer de sterkste zijde. De vijf wijzi gingen hebben het geheel gemaakt tot een goed combineerende ploeg. Keeper Meert was goed. Pannaye Tiet zien, dat z'n spel in Amsterdam waarschijn lijk slechts een tijdelijke inzinking was. Paverick, de Belgische aanvoer der, speelde een rustige stoere par tij voetbal, zooals men dat van hem gewend is. Vermeulen kweet zich uit stekend van zijn taak. Van de beide kanthalves was Puttaert de beste. Devos kan eveneens op een goede partij terugzien. In de Belgische voor hoede kwam steeds het grootste ge vaar van den rechtsbuiten Lembe rechts, den besten man van het vijf tal. Ook van Vaerenbergh heeft goed gespeeld, terwijl De Cleyn dezelfde levendige, gevaarlijke middenvoor van Amsterdam is gebleven. Van den Audenaerde toonde zich technisch knap voetballer met ..zwervers-allu res. De linksbuiten Melis viel weinig op, mede doordat er weinig op hem werd gespeeld. WIELRENNEN NIEUWE ZEGE VAN SCHULTE De uitslag van de ronde van Al phen a. d. Rijn is als volgt: 1 G. Schulte, 2 de Korver. 3 A. Voo- ren. 4 W. Reuter, 5 F. Vethaak, 6 C. Boeyen. 7 W. Kuypers, 8 Pellenaars. PETERS 2e TE OSTENDE. De Nederlander Peters met Secru als koppelgenoot bezette de 2e plaats in den koppel wedstrijd over 50 km te Ostende. Het koppel Kaers-de Kuys- scher bezette de le plaats. Voetballers krijgen hoofd klasse. OINDS JAAR EN DAG wordt in de voetbalwereld de instelling van een hoofdklasse bepleit, daar hierdoor het spelpeil op een hoo_ •ger niveau kan worden gebracht. De K.N.V.B, bbnoemde hiertoe een studie-commissie, welke een eventueele reorganisatie van het geheele competitiewezen zou uit werken. Naar wij thans vernemen, wordt in het door deze studie-commissie uitgebracht rapport inderdaad de instelling van een hoofdklasse ge adviseerd en voorgesteld hiertoe in het seizoen 1947—1948 over te gaan. Het seizoen 19461947 zou, indien de K.N.V.B. haar goedkeu ring aan dit voorstel verleent on gemeen boeiend worden, daar aan het einde van dat seizoen zou wor den uitgemaakt, welke verder in de eerste klasse spelende clubs naar de hoofdklasse zouden pro- moveeren. Deze hoofdklasse zal uit twee afdeelingen testaan ter wijl het aantal eerste klassers tot 40 wordt teruggebracht., verdeeld ovjt vier afdeelingen. A. DONHUYZEN VEROORDEELD Voor den Bredaschen politierechter werd de zaak tegen den BVV-speler A. Donhuyzen behandeld, beschuldigd van mishandeling van den NAC-spe- ler H. Bouwmeester in den wedstrijd NAC-BW op 17 Febr. 1946. Aanwezig waren o.m. 4 leden van de Strafcom- missie van den KNVB. Donhuyzen bleef halsstarrig ontken nen en was zich naar zijn zeggen van niets bewust. Zoowel de officier als de politie rechter dachten er echter anders over en spraken hun scherpe afkeu ring uit over het gedrag van bc schuldigde. Beiden hoopten dat de Strafcommissie van den KNVB een speler als Donhuyzen voor gerui men tijd zal weren, omdat hU een blaam heeft geworpen op de Ne derlandsche sportiviteit. De officier eischte een geldboete van f 100 onvoorwaardelijk en voorwaar delijk een gevangenisstraf van 1 mnd met een proeftijd van 2 jaar, waarmee de politierechter het bij zijn uitspraak volkomen eens was. Donhuyzen ging niet in hooger be roep. le klasse: District IV: Noad-Longa 2-2, RBC-De Baronie DNL 3-2, Eind hoven-RKTVV 5-1, Vlissingen-Hel- mond 0-0. District VI: Maurits-Brabantia 3-1, Bleijerheide'-PSV 4-6. District I: RFC-Emma 2-1. District II: Neptunus-DHC uitg. District V: Leeuwarden-Achilles 2-3, HSC-Heerenveen uitg. District IV: 3e kl. D.: Baardwijk-Ons Vios 1-8. 3e kl. E.: PCP-Boeimeer 1-6. 3e kl. F.: Zierikzee-Roosendaal 2-2 onder prot. van R'daal. 3e kl. G.: EMM-Goes 2 3-4 4e kl. F.: VVR-Zundert 1-z. «al z- SET 2 3-2. .De ronde van Spanje Buitengewone prestatie van Lambrlchs. De jury van de Ronde van Spanje heeft een buitengewone premie van 200 peseta's toegekend aan den Ne- derlandschen wielrenner Lambrichs, die tijdens de 23e étappe het stoute stukje heeft uitgevoerd om na 'n rit van 40 km. die hij tengevolge van 'n ongeluk alleen moest rijden, de kop groep weer in te halen. Lambrichs is er zoodoende in geslaagd zijn klasse ment, na het volbrengen van deze étappe, te behouden. Langarica won de Ronde van Spanje Waarschijnlijk zal Lambrichs zijn 2e plaats in de algemeene klasseering moeten afstaan, aangezien de voor sprong van Barrendexo in de laatste étappe van grooten invloed is geweest op het eindklassement. n een zeer maligen wedstrijd voch ten Vlissingen en Helmond beurte lings om- de eer. De gastheeren die als altijd hun ver doorgevoerd W- formatiesysteem handhaafden, speel den ongetwijfeld enthousiaster, doch de geboden kansen werden niet be nut. Bij beide ploegen vormden de ach terhoede het sterkste deel. De tech niek van Helmond was dikwijls beter. Om beurten werden kansen geschapen en verknoeid. Het spel schommelde steeds heen en weer. zoodat er van een bepaald overwicht en fraai spel geen sprake was. Na de rust, welke met 0-0 inging, leek het er een oogenblik op dat '1 spelpeil zou gaan verschillen met dat van de eerste helft. Vrij spoedig bleek deze hoop ijdel en verviel men op nieuw in eenzelfde slappe vertooning als voor de rust. Doelpunten bleven uit. STANDENLIJSTJE le KLASSE DISTRICT IV. B.V.V. 19 15 1 3 31 53—11 N.A.C. 19 14 3 2 31 48-13 LONGA 19 11 5 2 28 47—14 NOAD IR 12 2 4 26 39—27 EINDHOVEN 17 9 4 4 22 34—16 WILLEM II 19 8 4 7 20 41—32 BAR. D.N.L. 19 3 6 10 12 33—53 HELMOND 18 2 7 9 11 17—36 VLISSINGEN 19 3 3 13 9 18-48 R.K.T.V.V. 19 2 4 13 P 17—61 R.B.C. 18 2 2 14 6 1855 ATHLETIEK INTERNATIONALE ONTMOETING TE ROOSENDAAL Op Maandag 10 Juni (2en Pinkster dag) opent de RKAV Thor het athle- tiekseizoen te Roosendaal met een internationalen athletiekwedstrijd op het Red Band sportpark. Het betreft hier een dual-meet tus schen de dames van Thor en de da mes van de Brusselsche universiteit, terwijl de heeren eveneens een dual- meet te verwerken krijgen tegen de Antwerpsche athletiekclub (AAC). Zoowel de Brusselsche dames als de Antwerpsche heeren beschikken over een sterk team, waardoor Thor. overleg met bovengenoemde clubs, haar ploegen versterkt heeft met en kele prima krachten uit het district Zuid en Pro Patria. Rotterdam. Als de voorteekenen zich niet be driegen belooft het een spannende wedstrijd te worden. Het programma omvat de volgende nummers: dames: 100 m, 200 m, 1 x 100 m estafette, hoogspringen, ver springen. kogelstooten, discuswerpen en speerwerpen; heeren: 100 m. 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m. 2W m hordenloop, 4x100 m estafette, hoog spxingen, vèrspïingen, polsstokhoog springen, kogelstooten, discuswerpen en speerwerpen. /"iVER de. Nederlandsche deel' name aan de bezetting van Duitschland heeft de Britsche on derstaatssecretaris voor Buit. Za ken op een desbetreffende vraa! verklaard, dat het de Britsche re geering bekend is, dat Nederland'! taak in het Verre Oosten het tol dusver de Nederlandsche regeerinf moeilijk heeft gemaakt een contin gent aan te bieden voor gebruik in Duitschland. Toen de Nederlandsche minister president vorige maand een be zoek aan Engeland bracht, hrrfl hij verklaard, dat de Nederland sche regeering verlangend w» bepaald aantal troepen af staan. De Britsche regeering heeft dit aanbod verwelkomd en rij bestu deert thans de praktische aspect*» ervan. Siameesche klachten nog niet voor V. N. tpRYGVE LIE heeft aan de reg«' ring van Siam geantwoord, dij hij de Siameesche klacht inzake i geschil met Indo-China niet sa» den Veiligheidsraad kan voorlogge1 tenzij andere landen, leden van dj V.N. daartoe overeenkomstig W handvest een verzoek doen. Heden zon onder 20,48 u., maan onder 21.54 u. Zaterdag zon op 4.26 u. en maan op 5,41 u. Weersverwachting: Meest zwaar bewolkt. Eenige regen met kans op onweer. Matige wind tus schen Z.O. en Z.W. Tempera turen ongeveer ais gisteren.

de Stem | 1946 | | pagina 2