rem K. V.P.VERSTEVIGD UIT DEN STRIJD Oranje kruipt door het oog van een naald EERSTE KAMER Partij van den Arbeid loopt verder terug Communistische aanwas nog niet gestuit ONGEWONE EISCH De toekomstige BELGIE NEDERLAND 2-2 Spannende strijd met sensationeele momenten te Antwerpen Scheepsramp hij Domburg Zeven opvarenden omgekomen DE TOTALE UITSLAG IN HET HEELE LAND IS: TWEEDE JAARGANG No. 478 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. zoeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlisslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23 Z.-Ellanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N.J. KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, V'.fEXDJD .lAARGAiNG 35^3 No.1440 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.30 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. FjE trekken van het beeld, dat de verkiezingen van 17 Mei gaven van de gezindheden in het kiezers corps. hebben zich na twaalf da gen nog verscherpt. De uittocht van de socialistisch-gezinden, die de Party van. de Arbeid, te slap vinden, houdt aan. De communis tische aanwas is nog niet tot staan gekomen. De KVP heeft aan werf kracht nog iets gewonnen. De Christeiyk-Historischen haalden hun verlies sinds 1939 weer geheel In, al moeten ze nu wel een Eerste Kamerzetel inboeten. De bindkracht van de Party van de Arbeid wordt een zeer dubieus geval. De twyfel aan de levens vatbaarheid van deze nieuwe com binatie zal zeker nog groeien. De initiatiefnemers voor de heroprich ting van de oude SDAP krijgen de wind in de zeilen. Mannen als van der Goes van Nateis en Vorrink, die by den in gang van de onderhandelingen in zake de Kabinetsformatie hoog van den toren bleven blazen, zullen nu toch de nederlaag hunner party niet langer kunnen bagatelliseeren. Het nieuwste stemmenpercentage geeft haar slechts recht op 26, hoogstens 27 zetels in de Tweede Kamer, terwyi de KVP haar 32 ze tels nu royaal verdient. En dat, ter- wyi er toch in het Zuiden afzon- tleriyke groepjes van katholieken aar den omtrek der groote party knaagden. Maar over alle voldoe ning over deze royale consolida tie der overwinning van den 17en Mei valt toch de schaduw der be zorgdheid over de groeiende trek kracht van het communisme. Ook los daarvan, staat de nood zaak vast van een volkomen ernst maken met de uitvoering van ons vooruitstrevende program. Doch deze roode teekenen aan den wand vormen nog een bizondere verma ning. om ons in geen geval te laten dringen op den weg van halfslach tige compromissen. Onze verant woordelijkheid is zeer groot. Wy moeten en kunnen toonen, dat de anti-kapitalistische gezind heid rechtstreeks voortvloeit uit onze beginselen en dat ze veel be ter oplossing weet dan 't staats- T TIT kringen van de Partij van de Arbeid zijn ten aanzien van de Kabinetsformatie al een paar eischen naar voren ge bracht. betrekking hebbende op 't regeeringsprogram. Het is natuur lijk volkomen te billijken, dat men zijn voorwaarden te dezen aanzien stelt, al moet er wei eenige soe pelheid en speling worden gelaten, om aan het begrip „onderhande lingen" recht te doen wedervaren. Men komt nu echter ook met een anderen eisch aandragen: Profes sor Schermerhorn worde opnieuw de meinier. Natuurlijk js er bij 't stellen van dezen eisch geen sprake van partij-prestige. Neen, men brengt deze gedachte alleen naar voren, om het landsbelang te dienen. Dat zou Immers „van het grootste gewicht" zijn met het oog op de continuïteit van het lands bestuur. Dat zou ook voor onze verhouding tot het buitenland „van het uiterste belang" zijn We zeggen niets geen kwaad van Schermerhorn. Hij heeft echter zijn deugden èn zwakheden als re geerder getoond. Hij toonde zich vaak nog onwennig op het poli tieke ijsvlak en wist zijn functies als man der regeering en partij man niet steeds goed uit elkaar te houden. De suggestie dat hij zoo ongeveer de eenige, de onmisbare man zou zijn, om het nieuwe Ka binet te leiden, gaat ons dan ook veel te ver. Heusch, het is ook mogelijk, dat een katholiek pre mier voorop trekt bij herstel en vernieuwing, dat hij achting en aanzien in het buitenland ver werft. En zou de portefeuille van Buitcnlandsche Zaken niets kun nen zijn voor Schermerhornr kapitalisme met dictatuur en ge heime politie naar Russisch model. |Ve nieuwe Eerste Kamer zal vrij- wei geheel correspondeeren met het patroon, waarop de Tweede Kamer geweven is, terwyi na den uitslag van 17 Mei te verwachten viel, dat de Katholieken en de Partij van de Arbeid beide 15 ze tels zouden bezetten. Een toekomstige Regeering weet nu dus precies tegenover welk een parlement zy rekenschap zal moe ten afleggen over haar beleid. Er zitten zeker goede mogelykheden. in voor een vooruitstrevend con structief bewind. Als een der partijen nu ook maar wil erkennen, dat haar positie in den lande niet zoo sterk is als zij dacht. En als ze ook geen verwantschap pen tracht te construeeren, met de communisten, om daardoor te trachten nog een schijn van over wicht te laten gelden. Daar trap pen wy niet in. J~|E samenstelling der Eerste Kamer zal er na de vorming dezer Statencolleges als volgt uitzien (tusschen haakjes oude samenstelling) K.V.P. 16 (16), Partij van den Arbeid 14 (14) Ant. Rev. 7 (7), C.H. 5 (6), Communisten 5 (0), 'Partij van de Vrijheid 3 (3), N.S.B, 0 (4). ORANJE heeft het Interland-seizoen besloten inet een ZZ gelijk spel tegen België in Het Antwerp-stadion. De omstandigheden, waaron der Nederland ditmaal tegen de Roode Duivels ten strijde moest trek ken waren, zooals kon worden ve rwacht, minder gunstig dan in de Amstelstad op Zondag 12 Mei. Maar toch, in stilte hadden de Neder- landsche voetbalenthousiasten in een geheim hoekje een vleugje hoop. dat ook de returnmatch op een N ederlandsche zege zou uitloopen. Deze hoop is niet in vervulling gegaan, doch met dat al kunnen we alleszins tevreden zijn. landsche ploeg voor de rust behaal de, was alleszins verdiend, niet zoo zeer door een duidelijk in het oog loopend overwicht, maar meer dooi de gevaarlijke aanvallen, welke meer dan eens uit de through passes voort vloeiden. Er was Donderdag in Antwerpen weer de sfeer, welke aan lederen inter landwedstrijd voorafgaat. In de binnen stad viel een gezellige drukte waar te nemen en ondanks deviezenmoeilijk- heden waren er ook vele Nederlan ders. We zagen er wel niet zooveel als v ioeger, toen de legioenen ais het ware uit de groote statie golfden, maar het waren er toch meer dan de 2000 gelukkigen, die langs officieelen weg een kaartje hadden kunnen be machtigen. Zooals steeds werd ool^ nu weer levendig handel gedreven in toegangskaarten, zoodat tal van Oranje-aanhangers, die op goed ge luk naar de Belgische Scheldestad waren getrokken, hun moeite toch nog beloond zagen. De „zwarte" prij zen waren niet zoo hoog als in Am sterdam. We hoorden wel prijzen noemen van fr. 2000 voor een tribune kaartje, maar deze zullen wel tot de groote uitzonderingen hebben be hoord. Vlak voor den wedstrijd wa ren de kaarten in ieder geval aan merkelijk goedkooper en het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat tal van „zwarte Pieten" een strop hebben ge had. De wedstrijd. T\e menigte, welke het stadion ge- heel vulde, heeft van een span- nenden en sensationeelen strijd ge noten. Er werd, vooral na de rust, hard, maar niettemin fair gespeeld. Het bleek al spoedig, dat de Belgen de in Amsterdam opgedane ervaring zouden benutten en zich niet meer uit hun spel zouden laten spelen. In- plaats van het korte spel, dat zij in de eerste onmtoeting met de Oranje elf na de bevrijding demonstreerden, zochten zij nu hun heil in lange pas ses en daarmede hebben zij onze achterhoede heel wat moeilijkheden bezorgd. In de eerste helft wisselde het spel zeer snel, zonder dat van uit zonderlijk goed combinatiespel kon worden gesproken. De strijd speelde zich voornamelijk op het middenveld af, waarbij aan beide zijden 't plaat sen nu en dan te wenschen overliet. De 2-0 voorsprong, welke de Neder- Een groot struikelblok. "VTa de hervatting zijn de Roode Dui- veis grootendeels aan het woord geweest. Zij speelden aanmerkelijk beter en met veel meer enthousiasme dan in Amsterdam. Zoo vormden De Vos en Pannaye, waarvan laatstge noemde zich bij' het vorige treffen had doen kennen als een flegmatiek speler, een groot struikelblok voor onzen rechtervleugel. Bovendien stond een herboren Lembevechts in het veld. Doordat hij en zijn collega aan de overzijde teveel ongedekt werden gelaten, waren zij dikwijls in de gele genheid aan Kraak's deur te kloppen. Al gaf onze doelman dan niet thuis, de vrijheid, welke de beide Belgische buitenspelers genoten, schiep toch heel wat gevaarlijke situaties, waar uit de onzen zich slechts met de groot ste moeite wisten te redden. Zoo'n situatie deed zich al spoedig voor na het beginsignaal van den Zweedschen scheidsrechter Eklind. 't Leder ging van Melis naar den rechts binnen v. Vaerenberg, die goed door gaf naar de Cleyn. De Belgische mid voor bedacht zich geen moment er loste een prachtig diagonaal schot. Onze doelwachter was echter op zijn plaats. Niet lang daarna trachtte v. Vaerenberg dit voorbeeld te vol gen, doch door in grijpen van de Vroet kon dit wor den voorkomen. Blijkens de extra bewaking. welke Wilkes ondervond, zagen de Roode Duivels in dezen speler wel het grootste gevaar en, zooals achteraf uit de doelpunten bleek, hebben zij er een goeden kijk op gehad. Behoudens enkele gevaar lijke momenten voor de doelen, deden zich in de eerste veertig minuten geen bijzondere dingen voor. Nederland leidt T>lotseling echter veranderde 't beeld -*• van den strijd door een aantal flit sende aanvallen van onze Oranje- ploeg. Ook de Belgen werden met 't „feu sacré" bezield en zoo moesten belde keepers meer dan eens hande lend optreden. Uit een doelschop van Kraak be landde het bruine monster op de Belgische speelhelft bU Roozen, die goed doorgaf naar Wilkes. Zonder zich een moment te be denken loste onze rechtsbinnen 'n verrassend keihard schot op den rand van het strafschopgebied, dat bulten bereik van den ont hutsten v. Meert in den linker benedenhoek doel trof (0-1). De Roode Duivels lieten zich hier door niet ontmoedigen en trok ken geestdriftig ten aanval. De Oranje-hemden streden evenwel met hetzelfde wapen met als re sultaat, dat twee minuten na het eerste doelpunt Wilkes bij een misverstand van de Belgische ach terhoede, ter hoogte van de pe naltystip opnieuw een vrije kans kreeg. Ook nu aarzelde hij niet en zond het leder met een niet be paald hard, maar zuiver schot, voor de tweede maal in de Bel gische touwen. (0-2-. Oranje juichte en honderden rood- wit-blauwe vlaggetjes gingen de lucht in. De gastheeren zetten er in 't res- teerende deel van de eerste helft al les op om den achterstand te ver kleinen, doch zij slaagden er niet in een gaatje in den bereids voor het Oranjedoel gevormden muur te vin den. ZOO VIELEN DE PUNTEN Voor de rust Na 42 minuten: Wilkes 01 Na 44 minuten: Wilkes 02 Na de rust Na 1 minuut: Lemberechts 12 Na 6 min.: v. Vaerenbergh 2—2 Binnen zes minuten gelijk TTet begin van de tweede helft was zeer sensationeel. Nauwelijks was afgetrapt of de rechtervleugel van de Roode Duivels bouwde een gevaarlij ken aanval op. Daarbij kreeg Lembe rechts den bal toegespeeld en zon der dat onze achterhoede goed wist wat er gebeurde, was hij doorgedron gen tot den rand van bet strafschop gebied, alwaar hij met een gloeien- den kogel Kraak geen schijn van kans gaf. Zoo had België binnen 'n minuut den achterstand tot 1-2 gere duceerd. Dit doelpunt bleek echter olie op het Oranjevuur. In deze perio de noteerden we een mooi staaltje sa menspel in onze voor hoede. waar bij Holleman zich vrij speel den en door gaf rtaar Rij vers. De kleine water- vlugge Breda- naar zond het leder in cïe goede richting, maar Meert zag toch nog kans op het nippertje te redden. De Roode Duivels namen hierna de Nederlandsclie veste herhaalde lijk onder vuur en het duurde dan ook niet lang of de partijen waren op gelijken voet gebracht. Nadat v. d. Linden, die tengevolge van een voor de rust opgeloopen bles sure op halve kracht speelde, eerst een doelpunt had voorkomen door het leder van richting te doen veranderen, kopte v. Vaeren berg den bal achteruit naar den Nederlandschen doelman. Kraak zag nog kans het leder te bemach tigen, maar liet het uit zijn han den glippen, waardoor de stand binnen 6 minuten op 2-2 was ge bracht. (2 '3i*d do SfOAJdA) RIJVERS De in dit blad gepubliceer de cijfers zijn onderworpen aan auteursrecht A.N.P. DE VROET rpER hoogte van Domburg zijn Woensdag in den vroegen ochtend twee schepen der Vlissingsche visschersvloot, de Arm. I en de Arm 3 in het mijnengebied terecht gekomen en vergaan. Aan boord van de enkele tientallen meters cr achter varende Arm G hoorde men plotseling een heftige explosie en toen men van den schok hersteld was bemerkte men van de twee scheepjes nog slechts wat wrakhout. Men kon slechts den schipper van de Arm 3. I. Sierveld, wiens enkel ge broken was, oppikken. De drie opvarenden van de Arm 1 en de vier overige opvarenden van de Arm 3 moeten als omgekomen worden be schouwd. PARTIJEN Statenverkiezingen 1946 stemmen gemiddelde zetels Statenverkiezingen 1939 stemmen gemiddelde zetels Kamerverkiezingen 1946 stemmen gemiddelde zetels Kath. Volkspartij 1-468,820 31.42% 189 1,228,005 29,86% 186 1,466,510 30,81% 32 Partij van de Arbeid 1206.275 25-81% 156 1,238.980 30,13% 175 1,347,664 28,31% 29 Anti-Rev. 588-766 12.60% 77 519,498 12,63% 82 614,177 12 90% 13 Chr-"Hist. Unie 454-883 9.73% 63 405,648 9,86% - 63 373,191 7,84% 8 Staatk. Ger. 100-959 2.16% 10 84,643 2,06% 10 101,772 2,14% 2 Partij van de Vrijheid 297-431 6.36% 37 256,031 6,23% 35 305,202 6,41% 6 Communisten 533-182 11.41% 58 132,738 3,23% 12 502.935 10,57% 10 ■n Kleine partijen 23-887 0.51% 247.259 6 27

de Stem | 1946 | | pagina 1