FLITSEN uit het stemlokaal l eren Wal een Wonderlijke Wereld Radlo- Als 'n muur kon spreken... IVDIO tar- eken reer N\ program jubileert «r jethgesvicht le gtewiern- gi'OOt als ldoener wan J<e gemeente is. Ook is •ien-d want nringd cvoor euvelend en est ons nog n waar kun n van vers- jwel bij e)fc dan ook in- vele jaren A. S. vonds en II eel nissen I r, die geen luisteren, kunt U op der vele volledige zen banyf ebureaux 1. dv 579oo) SLEEK. voor reizen, voorstellen, huwelijk. ge- ïdinig reet Pr :ie. bloemen. Kussen, c-or- ■uw. dranken, degel, schrift, edrre si. natie kte en fraai 10— of 3 vraag pronp. tvijs Instellin- 164 Den Haag Adv. 591-oo Ldv 980—oo) van creolme. productie be- het kwantum, verd gepi cxlu- len van ereo- «xx><x>ooo \T tENGT l MODE ovigineeï jurkje met 'n rte halsper» ring. jhootje ifi pe- oïd van uit t Idel. Een gJan de bies van elfde klem' pt langs «ie uwen en de Ier kant van schortje. OOO<X>O<XX><><>O<><X>O<>O<>O<><><><X><X><><><>CK><><>O<><><X><> ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo VANDAAG zijn de stemlokalen weer open. Wat daarin zoo ui gebeuren kan, leeren de volgende tafereeltjes van den vorigen stem mingsdag: Oud moedertje. O ET W-s kort na 't middaguur tamelijk cruk^omdat vele men- schen vóór zij naar hun werk gingvn, zich eerst van hun stem- plicht gingen kwijten. Gelukkig waren de ambtenaren geheel in gewerkt en deed zich niets bij zonders voor en alles verliep vlot. Zóó vloi zelfs, dat op sommige ©ogenblikken eenige kiezers moes ten wachten, daar alle zes de stemhokjes tvzet waren, wat ove rigens zelden voorkomt. Toeval ligerwijze waren verscheidene be jaarde personen aanwezig die over het algemeen langer werk hebben dan de jongeren. Een moederke echter had wel ontzettend veel tijd noodig. Bij het momenteel heerSchend gebrek aan ruimte in den vorm van ledig' lessisnanrs, had de voorzitter al eengie malen zijn blikken in de richting van de „celletjes" laten gaan en het was hem daarbij op gevallen, dót in het tweede stem hokje steeds maar hetzelfde oudje bleef staan, blijkbaar druk het potlood hanteerend. Af en toe keek het vrouwtje voorzichtig om, ais vreesde zij, dat iemand haar stenig', lieiin wilde schenden. Dat was echter niet zoo. Het was overigens een raar ge val. Al meer dan tien minuten stond ze er nu en de voorzitter vroeg zicli af, wvt ze toch wel allemaal klaarmaakte. Maar het geheime vin de stemming verbood1 hem verder dan stille vermoedens te gaan Daar draaide het oudje haar hoofd weer om en kt el: zuchtend over hu ar schouder in de richting van de ambtenaren. Et- stemplicht scheen voor haar wel zwaar te wegen! ,,Nog niet klaar, moeder?" waagde de voorzitter voorzichtig te informeeren. Het antwoord van he moederke verklaarde alles: vSubiet, menier, ik mot er nog maor vier rood msoke, dan hè 'k z'allermial gehad!" Het onbruikbare biljet. VOO ALS men weet heeft men bij de stemming het recht, aan den voorzitter éénmaal een nieuw stembiljet te vragen, wanneer het eerst uitgereikte door een verg is - sing verknoeid of om een andere reden onbruikbaar geworden is. Hij was al niet zoo jong meer- en een beetje bijziende, het boertje, dat vorig1-, week in een' Bredaoscli stembureau aan den voorzitter een ander biljet vroeg, nadat hij met liet eerste opgevouwen biljet uit zijn ..celletje" stapte.. .Er stoot iets op geschreven, en dat ma® ommers nie!" voegde hij er aan toe daarmee blijk gevend, dat hij van de Z.i ken op de hoogte was. De voorzitter volderd aan zijn verlangen en met een blanco biljet gewapend begaf het boertje zich opnieuw naar den lessenaar. Overeenkomstig de voorschrif ten «vrd het eerste ingeleverde stembiljet onmiddellijk door den voorzittr aan voor- en achterzijde van liet woord „onbruikbaar" be stempeld. De heeren van het fembureau konden echter niets ontdekken, dat er op geschreven was, en daar had de man het toch over gehad. Er waren nog méér kiezers in bet Vokiaal en er was dus geen ge legenheid zich met die vraag ver der te bemoeiien. Bovendien, mis schien had de man .bedoeld: „ik heb verkeerd geschreven" i ver keerd gestemd i en dan had ié der tenslotte het recht een ander bil jet te vragen. Daar was he boertje weer terug en vroeg nogmaals een nieuw exemplaar. Maar dat ging niet. ,,We mogen maar éénmaal een nieuw geven" zei de ambtenaar „Maar het stembiljet was al on geldig, toen ik het kreeg", repli ceerde de kiezer. Dat wus echter een, onmogelijkheid!Zoo iets kon eenvoudigweg niet bestaan!! meen de het bureau. Toen vertelde het boertje, dat hij nadat hij een stipje had rood ge maakt, het biljet wilde vouwen, maar ér stond aan de achterzijde iets opgeschreven. „Zie maar", voegde hij er triomfantelijk aan toe. Geheel tegen de bedoeling van den werkgever zwaaide hij zijn bil jet open en inderdaad, aan de achterzijde stond.... de gédrukte hundteekeniiig van den voorzitter van den kieskring. Gelukkig kon hem nu vrij gauw duid lijk gemaakt worden, dat, als hij zijn biljet dicht vouwde en in de bus deponeerde, de zaak heele- maal 'in orde was. Opgelucht keerde de man huis waarts; zijn stem was goddank r.ict verloren. Het hondje 11 ET IS tijdens het eerste uur, zoodat er een groote drukte heerscht. Een lange file kiezers stat geduldig haar beurt af te wachten om tot de stembus te worden toegelaten. De voorziter leest luid de namen op. De beide leden van het stem bureau controleeren, parafeeren en p!; kken strookjes op. Plotseling draait heel de jf wachtenden het hoofd naar links Aller aandacht is gevestigd op een m; ger bruin hondje dat argeloos hel lokaal binnengeslopen is en nu van links ngar rechts door het stemlokaal trippelt. Het beestje snuffelt even aan c' stembus, ver dwijnt dan tusschen de bce- nen van de ambtenaren door, loopt achter de tafel om en komt aon den kant waar de stemhokjes staan weer to voorschijn.. Het loopt het stemhokje in snuffelt, komt er wveir uit gaat in het tweede, snuffelt gaat er uit, Enfin, het diertje schijnt het naadje van de kous te moeten weten en bezoekt alle hokjes. Het stembureau verwerkt rustig de menschen c3e een na den ander krijgt zijn biljet en mag zijn plicht doen. Het publiek kijk! geïnteresseerd naar liet hondje. Daar verschijnt het weer uit het laatste hokje. He', loopt traag naar de eerste lesse naar. Weer snuffelen. Plotseling gaat een achterpootje omhoog.... Hilariteit bij het publiek. Eb voorzitter, opmerkzaam gemaakt, kijkt over zijn brilleglazen heen. Hij verzoekt den eigenaar van die hond, het dier te verwijderen. Het beest schijnt van niemand te zijn. De politi'j-agent, die in den gang van het gebouw surveilleert, be moeit er zich mee. Met een forsch gebaar en een snauw doet hij dén hond het hazenpad kiezen. Maar deze laat zich die schande niét welgevallen zonder den man. die zoo dictatoriaal durfde te hande len in dit bij uitstek democratisch milieu, eenige malen venijnig toe te blaffen; dan verlaat hij schie lijk het lokaal. ------ Vliegen en vliegen TV ENGELSCHE na tionale postduiven- club heeft 3 vliegtuigen gecharterd voor het transport van 3500 wed strijd vogels van Londen naar Bordeaux. De dui ven zullen deelnemen aan de vlucht over het Kanaal, die weer voor het eerst sinds 1939 ge houden wordt. De beest jes zullen het reisje per vliegtuig ongetwijfeld ge/ellig vinden, maar 't feit. dat zij de terugreis *>p eigen paardeki ach ten moeien maken wellicht niet tegenwind *»l hun minder sym pathiek zijn; je reinste tergerij! De eeuwige Eva. JN DE GEVANGENIS te Cardiff weid on langs aan de zich daar bevindende vrouwen het gebruik van poeder, lip penstift en andere schoonheidsmiddelen weer toegestaan. Het gedrag der vrouwelijke gevangenen bleek er be ter door te worden. Al leen een enkel ding had men over hel hoofd ge zien: dat mannen soms «er gevoelig zijn voor en zich nogal eens dra 'aten imponeeren door uiterlyk schoon. Want loen er enkele weken waren verloopen. kwa men bewaker» tot de ontdekking dat er brie ven gewisseld weiden tusschen de vrouwelijke gevangenen en leden van het mannelijk gevange nispersoneel. Het feit, dat op een van die brie ven een vuurroode af druk stond van een £er- semondje, sprak duide lijker taal dan ellenlang, ge bladzijden postpapier De directeur van de ge vangenis zit nu reeds enkele dagen In de ruim te te staren; peinzend over de raadsels der mannelijke en vrouwe lijke natuur. De rust keert terug. Eentonig leest de voorzitter namen op..... De pijp van tien voorzitter. yOO ROND een uur of drie, als de meeste kiezers zich vian hun plicht gekweten hebben, breekt er in het stembureau een rustige periode aan. De enkeling die nog komt, wordt direct geholpen. Er is geen enkele kiezer aanwezig Een gedienstg nonnetje het stembureau is gevestigd in een zustersscliool heeft juist thee geserveerd. De zittingsduur is ook zoo lang. De ambtenaren maken een gezellig babbeltje. De voor zitter heeft wel trek in een pijp. Tastend gaan zijn handen langs zijn zakken stopt de pijp te voor schijn komt. Dan komt er een kiezer binnen. De pijp gaat terug in den zak, want de kiezers gaan voor. Even later is de bezoeker wég. De pijp duikt opnieuw op. Maar juist als de voorzitter zijn tabaks zak wil nemen, komt er weer een kiezer Dus moet het pijpje weer wachten. De kiezer is wég. Ei' komt een volle buil tabak op tafel. (De ton is pas ,,uit"!5 Een propje in de pijp. Stap daar zijn twee stemgerechtigden'. Publiek guat voor. Pas als ze weg zijn, kunnen de persoonlijke bezigheden door gaan Er moet nog een dotje tabak bij. Nu lucifers. Jawel, eerst wéér een kiezer Het lijkt wel, of ze met z'n allen afgesproken hebben den voorzatter liet reeds zoo lang ont beerde rookgenot te misgunnen.! Eindelijk laan er vuur gemaakt worden. Tot overmaat van ramp breekt dé lucifer. Eer een nieuwe uit het doosje genomen is, staat cr wear een klant met een oproe- pingskaart. Dan wéér maar even wachten. Pijp uit den mond. Ein delijk.. geen enkele kiezer in zicht, nu kan de brand in liet smakelijke pijpje gestoken worden. „Dat is zoowat een kwartier rooken uitge spaard" laoht de voorzitter on verstoorbaar. Prinselijk Paar niet naar Amerika pRINSES JULIANA en Prins Bernhard zullen in de naaste toekomst geen bezoek aan de Ver. Staten brengen Omtrent een reis van het Prinselijk Paar naar Bel- giè is nog niet.s definitiefs vastge steld. V DONDERDAG .10 MEI. HILVERSUM I. Pi.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijd. 9.30 Roman cers 10.30 V. vrouw lot vrouw 10.36 concert 12.00 Causerie 12.15 Orgel 12.50 Koor 13.00 Nieuws 13.15 Vaud. ork. 14.00 Ork. 14.45 Gram. 15.00 Reportage België-Nederland 17.00 Kaleidoscoop 17.30 Musette 18.00 Nieuws 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Naar bed. 19.05 Cabaret 20.05 Gram. 20.20 Ork. 22.30 Oud en jong 22.40 Gram. 23.00 Nieuws 23.15 Dansork. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws 8.15 Hoogmis 9.45 Kwartet 10.00 Orgel 10.30 Piot. dienst 11.45 Bach 12.15 Voordr. 12.30 Kwartet 13.00 Nieuws 13.15 Sex tet 13.45 Lezing 14.00 Ork. 14.15 Repor tage 15.30 Kon. Mar. Kapel 16.15 Re de 17.15 Muz. en zang 17.30 H.A R K. 17.35 Muz. en zang 17.50 Piano 18.00 Tra vellers 19.00 Nieuws 19.20 Vrij en blij 20.05 Orgel 20.25 Cantate 21.00 Bonds- rede 22.00 Nieuws 22.15 Reportage 22.30 Gram. 22.45 Ork. 23.25 Avondconcert 23.50 Schift. VRIJDAG 21 MEI. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gram 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 8.50 V. de huish. 9.00 Berlioz 10.00 Morgenwij ding 10.20 Regenboog" 10.45 Muz. en zang. 11.15 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.45 Fam. bei'. Indië 12.00 Piano 12.30 Sport 12.35 Sextet 13.00 Nieuws 13.15 Malando 14.00 Kookkunst 14.20 Kamer muziek 15.00 Voordracht 15.15 Gram. 15.20 Hoorspel 16.00 Muz. causerie 16.30 België-Ned. uitz. 17.00 Eddy Walis. 17.30 Orgel ,18.00 Nieuws 18.15 Zang 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Piano en or gel 19.15 N.V.V. 19.30 Lezing 20.08 Can tate 20.30 Kunst 21.00 Op de brug. 21.15 Gram, 21,30 Men vraagt, wij draai en 22,00 L. de Jong. 22.15 Ramblers 22.40 Avondwijding 23.00 Nieuws 23.15 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 10.15 K.A.. 10.30 Rus. muz. 11.00 Piano 11.15 Als de ziele luistert 11.30 Muz., 12 00 Gram. 12.15 Voordr.. 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.20 Lunchconcert 13.45 Lezing 14.00 Muz. 14.30 Lezing 15.00 V. de vrouw 16.00 Gram. 16.30 Viool 17.00 Jeugd 17.30 Ned. helpt Indië 17.35 Dwars er door heen 17.50 Selecta 18.15 Causerie 18.30 Kwintet 18.50 Als ik slapen ga. 19.00 Nieuws 19.15 Dep. uitz. 19.30 Lof 20.05 Gram. 20.10 Ork. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.20 Voordr. £2 00 Nieuws 22.15 Avondgeb. 22.30 Ork. 22.45 Volks hogeschool 23.00 Ork. 23.15 Gram. Tijdens nun ne/oek aan Zwitserland wenden Prinses Juliana en Prins Bernhard op deze manier hartelijk begroet door Nederlandsche stu denten en kinderen van Freiburg en Murten, toen het prinselijk paar lunchte in Gempcnach, tusschen Murten en Guemmenes. ROMEIUSCHE KIEKJES) (Van onsen Romein.ckrn cofrcpnn.lent). TK BEN EEN oude Romeinsche muur. Ik heb niet de pretentie mooi te zijn, want ik weet, dat er in Rome wel fraaiere dingen te zien zijn, dan mijn kale, ruwe rechte oppervlakte. Maar toch, als muur mag ik er zijn. En ik ver vul mijn belangrijke functie van ruimte-afscheider met genoegen, en zonder op te scheppen goed. Den laatsten tijd voel ik me ech ter beschaamd een muuj- te zijn. Ik word misbruikt. Dat deel dan tV schepping, dat zich menscheid noemt, weet blijkbaar niet meer, wat het belang van een goeden, degelijken ouderwet- schen muur is. Zeker, ook in den ouden keizertijd wat een ge noegen daaraan terug te denken - waren er verliefden, die met ha- me. ren beitel mijn arme lijf kerf den en er moeizaam een hart in uithieuwen. Zeker, ook tijdens het fascisme werd mijn voorgevel ont sierd door wilde kalkstrepen die Evviva il Duce wilden beduiden. Maar zoo erg als nu is het nooit geweest. iyfijn eerste onteering dateert al van een pasar jaar terug. Met dikke roode verf kwastte men op mij: Leve de Russische vrouwen. Ja, stel U voor, ik maagdelijke muur, die op mijn leeftijd daar te kijk stond, die ten overstaan van iederen voorbijganger het moest uitkrijten, dat hij bewondering had voor de vrouwen, nog wel voor de Russische vrouwen. En dan die spot, iederen dag opnieuw. van mijn collega-muren, die steeds maar riepen: Hoe is dat spreek woord ook al weer van dien bok en dat blaadje? Gelukkig duurde deze beproeving niet al te lang. Op zekeren dag kwam e, een man met witte verf, dié vol ijver „Leve de vrijheid" op mi) schilderde. Dat kon er nog mee door. Dat was tenminste netjes. Maar ook dat duurde niet lang. Toen begonnen de ergste rampen eerst. Er kwamen mannen met biljetten. Daar plakten 20 me van onder tot boven mee vol. Brrr. viese, klefferige stijfsel. Er kwamen andere mannen met grootere bil jetten. Er kwamen steeds moor andere mannen met steeds groo tere biljetten. Als ma'ar bonter werd _ik, alsmaar kleuriger. Dat zou nog wel te dragen geweest zijn, maar wat zoo erg was: d'ie ruzies. Mijn onderste biljettenlaag was van de Actiepartij. Die maak ten onophoudelijk ruzie met de plakkaten van de Democratié- christiana die er pol bovenop za ten, en die weer als vuur en water stonden tegenover de affiches van de liberale partij dié hen bedek ten. En behalve deze, vaak felle lagen ruzié waren er dan nog de conflicten tusschen de verschillen de deelen van mijn oppervlak. Mijn linkerhand schreeuwde: Leve de republiek. Mijn rechter kant zei met vlammende letters Monarchié is welvaart. Mijn boven kant zong met fleemende stem Wordt communist, en alles gaa't gen. Maar dat is ook geen lolletje, ai dat stevig vastgeplakte papier van je vel te voelen trekken, af en toe stevige steken in jé body le incasseeren en al zulke marte lingen meer. Nee, muur zijn in modern Euro pa met zijn verkiezingen is geen prettig baantje. Ik denk, dat ik langzaanerhan maar ga probeeren in te zakken. Zoo is het ook géén bestaan. VOETBAL GELIJKSPEL VOOR OOSTBURG. Deze laatste competitie-wedstrijd tusschen Oostburg 1-Breskens 2 ein digde met 2-2. Uit een voorzet van Hamelynck nam Leeluyse met een kopbal de leiding 1-0. Nog vooi de rust wist Breskens met een ferm schot ge lijk te maken (1-1). Na de rust wo gen beide partijen goed tegen elkaar op, maar door een blunder van den Oost burg keeper bracht Breskens den stand op 1-2. Bij eiken aanval hielden de Oostburg-aupporters hun hart vast doch er kwam een groote opluchting toen Hamelynck uit een corner wist gelijk te maken 2-2. NEDERLAAG VAN HONTENISSE 3. Hoewei Hontenisse 3 twee van haar beste spelers miste, kwam /ij toch aardig uit den hoek. vooral na de rust. Voor de rust boterde het in de voorhoede niet erg en Koewacht kreeg dan ook kans driemaal te scoren. Na de thee haalde Hontenisse den achter stand geleidelijk in. Het ver-optrekken der achterhoede werd Hontenis se echter noodlolting zoodat zij met 3-4 de puntjes moest afstaan. DOELMAN VAN TEHNEUZEN DE MONSTREERT GOED SPEL. Hontenisse 1 verscheen met 2 in vallers tegen Terneuzen 3 in het veld met als gevolg dat de thuisclub een magere 2-0 overwinning in de wacht sleepte. Op het einde van den wed strijd deed* zich een ongeval voor, doordat de Terneuzen-doeiman, die 'n schitterende partij voetbal demon streerde, in botsing kwam met een aanstormende Hontenisse-man. De doelman werd uit het veld gedragen. JUNIOREN SPELEN. - In deze aardig gcspeelden wedsti ijd tusschen RKCVV Jun.-Hulst Juni. wisten de Clinge Jun. met 2-J van bun tegenstanders te winnen. In bei de vereenigingen schuilen goede spe lertjes, met een goede toekomst gooi de voetbalsport. RKCVV I SNEUVELDE. RKCVV 1 speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de 2e klasser Terneuzen. Technisch was Terneuzen de meerdere van Clinge. Rust ging in met 4-6 voor Terneuzen. Deze 4-0 voorsprong vei kreeg Terneuzen op regelmatige wijze. Na de rust wisten de gasten nog 2 maal te doelpunten. RKCVV had wei een tegenpunt ver diend, voor haar moedig volhouden. ARDENBURG INGEMAAKT Yzendijke speelde vriendschappe lijk. tegen Aar den burg. In een pret tig gespeelden wedstrijd wisten de Yzendykenaren Aarden in te ma- kén met 19—2. WACIITEBEKE-SELZAETE Te Wachtetoeke had een voetbal wedstrijd plaats tussclien Wach- tebeke en Selzaete. Hét Wachle- beeksche elftal, dat uit verschil lende Oversiagsche spelers be- i stond speelde een schitterende wedstrijd. Wachtebeke heeft zich na 4 oorlogsjaren op het gebied van goed. En mijn o-nderkant zei dfö sport amper hersteld en mag op Communisme is dictatuur. Jk wast een vrij slanke muur Maar dik dat ik geworden ben. léderen dag komen er weer ,een paar centimeter bij. Natuurlijk, het gebeurt wel eens, dat er een man komt met een groot gevaar lijk mes, d'ie probeert het, vel van mijn üjf te krabben, die tracht mijn al té grooten aanwas tot be scheidener proporties terug te bren een welgeslaagden 'vedstrijd te rugzien. De Oversiagsche spelers, doelverdediger Bruggeman en mid voor De Wijn hebben zich bijzon der ontJjrscheiden. Er was van weerszijden geweldig enthousiasme en de strijd ging- voor beide par tijen gelijk op. Het geestdriftige spel eindigde dan ook mét 2—2. Zondag a.s. zien we onze jongens tegen e sterke chib Bazel ui (ka men.

de Stem | 1946 | | pagina 7