Gouden priesterfeest te Halstere» Pech, honger sinaasappelen De gezinszorg in Zeeland A. P. de Kort -r GROOTE RADIO LUISTER WEDSTRIJD I)e Adelaar- Zeepfabrieken^ Werken weer Eenige kwesties onder het oog gezien. OP initiatief van de Stichting Herstel Zeeland 1945 kwam 'n aantal vertegenwoordigers der Kt uisvereenigingen. Volksherstel., UW. R.K. Gezinszorg. Bijzonder Kerkelijke Gezinszorg, Maatschap pelijk werk ten plattelande. Pro vinciaal Bureau Verzorging •Oor logsslachtoffers, Gew. Arbeidsbu reau. Dienst Sociale Zaken der ge meente Middelburg, alsmede een vertegenwoordiger van 't ministe rie van Sociale Zaken, in vergade ring bijeen om de zooals de voor- zftter het noemde: ..Brandende kwesties" der gezinszorg nogmaals onder oogen te zien. Nogmaals, want reeds eerder, rl. 25 April jl.. waren eenige menschen op initia tief van het Stichtingsbestuur bü elkaar geweest, om over dit vraag stuk van gedachten te wisselen. Uit de gevoerde besprekingen bleek wel, dat het er met de gezins zorg nog „zorgelijk" uitziet, on danks de groote inspanning, welke meergenoemde organisaties zich ge troosten om het vraagstuk tot op lossing te brengen. De twee land- bouwhuishoudconsulentes doen op het platteland van hun district wat zij kunnen. In verschillende ge meenten werken reeds enkele gedi plomeerde gezinsverzorgsters. De weinige krachten, voor een deel op geleid op den cursus voor bijzon der kerkelijke gezinszorg te Goes, kunnen het werk echter bij lange na niet aan. De R. K. Gezinszorg werkt voornamelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zy heeft daar de be schikking over een 12-tal krachten en kan op dit gebied dus veel meer presteeren, dan dat op het oogen- blik mogelijk is op de eilanden. De samenwerking tusschen R. K. en Frot. organisaties is uitstekend. Ei' wordt hulp geboden, overal waar 't noodig en met de beschikbare krachten mogelijk Is. Maar juist aan die klachten ontbreekt het! Waar blijven de Zeeuwsche meis jes om zich voor het mooie werk op ie geven! Is het onbekendheid met de opleidingsinstituten? Is het on bekendheid met het werk dat hen wacht? Deze vragen moeten onder oogen worden gezien. De nood in vele gezinnen is groot, en hierin moet worden geholpen. Propaganda noodig |y vergadering- was eenstemmig van oordeel, dat eerst en voor al een breed opgezette propaganda zal moeten worden gevoerd. Aan 't werk dient de noodige bekendheid te worden gegeven. Onze Zeeuw sche meisjes moeten zich haar groote waarde voor dit werk bewust, worden en dat kost nu eenmaal tijd. Het werk waarvoor zij worden op geroepen, mag niet zonder meer als een „baan" worden gezien. Er ligt een ideëele basis aan ten grondslag. Het is liefdewerk, waarbij de ma- terieele zijde evenwel niet wordt vergeten. Er is voor gezinsverzorg- sters een gunstige, uniforme salaris regeling in voorbereiding. Staande de vergadering werd be sloten tot de oprichting van een klein comité, bestaande uit verte genwoordigers van de ter vergade ring aanwezige organisaties, voor de voorbereiding van een intensieve propaganda. Het secretariaat wordt voorloopig gevestigd op het bureau van de Stichting Herstel Zeeland 1945. Dam 51, Middelburg. Volks herstel heeft financieele toezeggin gen gedaan, om de propaganda mo gelijk te maken. Opleiding Am de opleiding van gezinsver- zorgsters voortgang te doen vinden, is overheidssubsidie nood zakelijk. Op het ministerie van Sociale Zaken, is men er van doordrongen, dat de overheid hierin moet helpen. De vertegenwoordiger van het mi nisterie kon hierover echter geen definitieve toezeggirgen doen. De financiën van ons land zijn nu eenmaal zorgelijk en veel zal af hangen van hei standpunt, dat de nieuwe regeerirg in deze zal inne men In afwachting hiervan zal Volksherstel ook liet cursuswerk subsidieeren. De opleiding vindt thans, voor wal de Prot. meisjes betreft plaats te Goes. Deze gaat uit van de Bij zonder Kerkelijke Gezinszorg. De directrice van het clubhuis. West- wal 38, is mevr. Bakker. Deze zal graag verdere inlichtingen aan be- largstellenden verstrekken. De opleiding voor R.K. meisjes vindt plaats op het kasteel Bou- vigne te Breda. Mej. Hopstake, hoofd van de Kath. Gezinszorg in Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg, zal hierover gaarne nadere in lichtingen geven. Mogen vele meisjes doordrongen worden van haar plicht ten aanzien van onze volksgemeenschap en zich spontaan en met enthousiasme aan dit werk willen geven. O<XXXK><C><><>OO<><><XX>C><> oooooooo<xx>oooooo< WIJ HADDEN gelegenheid een dezer dagen een bezoek te brengen aan de ouders van den bekenden Nedcrlandschen wiel renner Kees Joosen te Made, die momenteel mede met enkele andere Ncderlandsche renners in de Ronde van Spanje onzen naam hoog moet houden. Moeder Joosen was zoo vriendelijk enke le van ztfn brieven aan-ons ter inzage te geven. De brieven van dezen eenvou- digen West-Brabantschen jongen zijn zooals zijn aard, simpel van taal en toch tegelyk rijk aan spon tane uitingen. Ze zijn kort die brieven maar elk ervan vertelt genoeg om een indruk te krijgen Kaalhoofdige*! boffen WE HEBBEN DE LAATSTE ja ren al heel wat sterke staaltjes van prijsovertreding gepu bliceerd, maar wat we nu verna men zou ons de haren te berge doen rijzenals het ons geen geld ging kosten. Er is namelijk In ons goede Zuiden een kapper voor den Tuchtrechter verschenen die zijn klanten liet betalen naar gelang hun haardos. Veel haar: veel betalen, weinig haar: ver laagd tarief. Zooals steeds zal ook deze maatregel wel zijn voor- en tegenstanders hebben. De kale- koppen, zij, die er toch al glad bovenop zijn, komen ei goedkoop af en zijn er dus enthousiast voor. Maar ach, die arme ai listen met - hun tochtlatjes en hun pruiken tot op den halsboord, zij kunnen maar dokken. Intusschen is deze regeling nog wel voor verbetering vatbaar. Men zou b.v. 2 ct. kunnen bere kenen per 10 haren. (Nekhaartjes halve prijs). De moeilijkheid is al leen, dat er dan een nieuwe be diende, een haarteller, bij moet komen. Voorts zou men een scheertarief per vierkanten centi meter kunnen invoeren. De zuur pruimen, die altijd een lang ge zicht trekken, worden dan de du pe, doch dat is hun verdiende straf. Protesten bal-en trouwens niet. want wie haar op z'n tan den heeft moet natuurlijk extra betalen. npOT VOORZITTER van de Tweede Kamerfractie der Pa«r- tij van de Vrijheid is „gekozen dr. Bierema en tot secretaris 6e htm- H. A. Korthals. IJoosen over de Ronde van Spanje en van datgene wat onze jongens in ronde van Spanje hebben te ver werken. liet is vooral de- pechduivel, die Kees nogal eens dwars schijnt te zitten. Lekke banden, gebroken kettingen en dubbel-gevouwen wie len zijn niet van de lucht. Toch maakt hij nog een be trekkelijk goede beurt en de brieven zijn hierover vol vreugde. De tochten zijn zwaar en lang. Vol bewondering is hü voor het Spaansche landschap met zijn hergen, zijn 7,011 en rivieren. Er is nog iets anders waar mee de renners te kampen hebben. En dit schijnt nog wel liet ergste te zijn van alles. Zij hebben ge brek aan krachtig en goed voed sel, d.w.z. voedsel, geschikt voor een Nederlandsche maag. De een na den ander, zoo zeggen de brie ven, krijgt last met „de Spaan sche ziekte''. Zoo hebben zy de eigenaardige kwaal, die hen om beurten overvalt, betiteld. De ren ners rijden soms uien lang met 'n razenden honger en het gebeurde zelfs dat de kleine Limburger Jef Jansen van den weg werd opge- Rector jubileert Y 00ALS WE REEDS meldden herdenkt rector A. P. de Kort op 30 Mei a s. zijn gouden priester feest. Rector de Kort geboren te Ter heijden op 24 November 1871 ont ving na zijn studies op de semina- riën te Ginneken en Hoeven te heb ben volbracht op 30 Mei 1896 uit de handen van Mgr. Leijten 't Sa crament van het priesterschap. Weldra volgde zijn benoeming tot kapelaan te St. Jansteen. Zijn ijverig en vruchtbaar geestelijk leven onder pastoor Schets was echter slechts van korten duur. Ha'lf 1898 moest kapelaan de Kort ter verpleging naar Davos in Zwit seriand worden uitgezonden om in April 1899 in Hulst bij zijn broer, rector van het Liefdegesticht al daar terug te keeren. Met ingang van 3 Februari 1900 werd de jubi laris tot Rector van het St. Elisa,- bethgesticht te Halsteren be noemd. Reeds verscheidene malen is Rector de Kort ter gelegenheid van zijn diverse jubilea in de bloeme tjes gezet. Ook by zijn gouden ju bileum zal dit niet gering zyn, wijl zoowel van de zijde der buurt als eok van de gasthuisbewoners reeds w-eken de noodige voorbereidingen worden getroffen. Bovendien zal hem naar wij vernemen een ca deau namens de geheele gemeente worden aangeboden. Hoewel Rec- raapt, omdat hij ondanks alle el lende die hij van zUn maag onder vond, toch wilde doorzetten. Omdat hy het niet langer kon bolwerken, keerde lij inttildtlels naar Nederland- terug.. X>ijdend in de omgeving va-n Va- lencia hebben wy, aldus Kees ons ziek gegeten aan de sinaasap pelen. Die liggen daar als bij ons de appelen in den zomer, iangs den weg. Herhaaldelijk stapten zij dan af om die heerlijkheid naar binnen te werken. Als wy dit lezen komt er toch wel een beetje heimwee naar Spanje in ons op Kees voelt zich voor rest zeer fit en gaat hoe langer hoe meer in vorm komen en hij la-at niet na- hierover zijn vreugde te uiten. VVTanneer hy op 2 Juni a.s. in Made za zijn teruggekeerd, zal het hem bij- het verrijden van deu ronde van Made zeker niet aan belangstelling ontbreken. Want naar men ons mededeelde, zal men hem uitnoodigen een eereronde te rijden. >000000000000000000000000000000000 00000000000000 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo FEUILLETON fh» -- DOOR HENRI T' »A6 v Nu schoot de tijd van wachten sneller op. De artistiek lieider was, hoewel hy 't z'n vrouw daar zoo juist verboden had 'zelf op het repertoiregesprek terug gokomen: ,,Cos- tuumwerk, costuumwerk, zie je, dat is je ware. Het publiek wld kijken kijken, en al zit er dan niet zooveel speelkracht in 'n stuk, als zo maar kunnen smullen vain 't fluweel en van de zij^e." Luuk zat juist hartgrondig te wenschen, dat het dien kant zou opgaan, want hy had 'n bepaling gelezen, waarin den spelers werd opgelegd, stipt zorg te dragen voor elk modern kleedingstuk, dat de rol vea'eischte en hij had, behalve het costuum dtat-ie droeg, nog 'n oud colbertje in z'ii koffertje zitten. Daar stoomde de Rotterdamsche trein het station binnen. Hij haastte zich naai den uitgang, want hij wist, dat, als Mevrouw Verhagen niet aan den trein werd afge haald zo dagen lang, over het gebrek aan hartelijkheid van het heele gezelschap zou loopen mopperen. Daar kwam ze al aan. kwiek als -n meisje van twintig, maar, wat zag ze dr uit., in die groote regenmantel en. met dat kleine donderhoedje op. En, waar bleef Bart? Daar opeens stond Ver hagen voor hem in z'n dikken winterjas, twee paraplui's in de eeivo en 'n zwart glim mend koffertje in de andere hand: ..Héla!'' Toen had Moe Verhagen z'n hand gegre pen en "het leek Luuk, of ze van plan was hem 'n zoen te geven, maar zoover kwam het toch niet: „Ben je maar alleen jongen? Waar zijn de andere acteurs?" „Kom maar meet ao zitten al in de wachtkamer." Ze stonden voor het con trole-hokje. „Bart, de kaartjes', comman deerde Moe Verhagen. En Bart ziette z'n koffertje op den grond, legde de parapluie's er naast, begon in al z'n zakken te grab belen. „Da's z'n eerste stomme streek", nij- digde Moe Verhagen, .daar neem je jtï man voor mee op reis." „Vreet me op", gromde Bart terug, liet triomfantelyk zijn twee groene kaar tjes zien volgde toen, als 'n commissionnair achter het tweetal aan stappend, naar de wachtkamer. Aan het tafeltje van de Direc tie werden weer handen gedrukt en Haver man stelde voor, terwyl Luuk en de kellner bedrijvig stoelen aanboden. Hoe Verhagen begon on middel lijk 'n geagi teerd gesprek met Desdomona en den Di recteur, drukte haar grooten spyt over de baast, waarmee ze uit Rotterdam had moe ten vertrekken. Ze had gisteren het telegram pas ontvangen, waaruit ze niet met zeker heid had kunnen opmaken, of ae heel d'r „gadarop" af of niet had moet meebrengen. Ze verweet zichzelf, diat ze niet d'r ryke pluchen mantel en d'r vilthoed met de „pleureuse" bij zich had. Middelerwijl wis selden Directie en Regie blikken ven ver standhouding: „Aha," Boekhoven begreep: dat was de dame met het eigen huis en de coupomsohaar. Maar. wat had ze daar voor 'n Kloris mee gebracht, die stucadoor op zh z'n Zondagsch, daar op die stoel? Wat moet die daar?" vroeg-ie Luuk. Baat scheen de verwondering va-n den man in liet fluweel te voelen, stond vlug op, stelde zich nog eens voor, aooals-ie dat tegenover Desdomona had gedaan: „De man van mevrouw Ver hagen." Nog eens k'„ek Boekhoven den Directeur aan, en deze fluisterde: „Die hebben we in 's hemelsnaam maar op den koop toe genomen, anders mocht z'n vrouw niet van huis. „Ah, zoo, begrepen: 'n byw-agun. Ondra-t'usschen waren de laa'.s.e acteurs en aetricen ook aangekomen, 't Gezelschap werd nu zoo ongeveer compleet. Twee kell- ners boven zich over de stoelleuningen, no teerden de bestellingen. De heur Woesten- berg het intellectueele gedeelte van het ge- schap, de man, die de journalistiek tot ach- teur bezigde en er op rekende, nu z n vrouw ook 'n contract aanvaard had, minstens twee honderd in de maand op z n spaar bankboekje te zullen brengen booe z'ch naar haar over, vroeg momoend: „Die «Jaar, aan den overkant, mul 'n liggend boordje.' dat is zeker e nmn voor de bagage?" „Nee. nee, vergaloppeer je niet, 't is is de man van Mevrouw Verhagen, ant woordde mevrouw Woestenberg en ze ging weer, kaarsrecht op haar stoel, voort met het uit den boom kijken van ch artistieke kat, want, ze had gisteren nog tegen d'r man gezegd: ..Als het 'n proleten-gezel schap is. maai- ik rechtsomkeer ei dat zyn we aan jou positie verplicht." (Wordt vervolgd) I or van het St. Elisabethgesiieht wordt hij door de geheele gemeen te bemind zoowel bij groot als klein. Als een stille weldoener wan delt liy dagelijks door de gemeente en helpt waar noodig is. Ook Is hij een waar kindervriend want vaak ziet tnen item omringd door een aantal kinderen. Keuvelend en gekscherend. Tot slot rest ons nog te vermelden dat hy een waar kun stenaar is in het maken van vers jes en rijmpjes en vrijwel by eik feest wordt zyn hulp dan ook in geroepen. Moge God hem nog vele jaren de gezondheid geven. OP 1 JUNI A.s. Ie half tien s avonds over Hilversum I en II door KOOS KOUN Doet oh en mee I Dit moogt IJ niet missen I Noodigt Uw kennissen uit, die geen radio hebben, oin mee te luisteren. Voor een luttel bedrog kunt U op gemakkelijke wijze een der vele fraaie prijzen winnen. De volledige lijst der beschikbare prijzen hangt bij Uw kruidenieren bij dc bureaux van Volksherstel. (Adv 579—0O) BELEEFDHEIDSLEER. Kent U de e.ikette voor reizen, hotels, diners, bal voorstellen, paraijtjes. verloving huwelijk, ge boorte begrafenis, kleding reccp- tie, bezoek conversatie, bloemen, con-:act dame-heer. kussen, cor respondentie. gastvrouw, dranken, meoiiu enz. Volg onze degel, schrift, cursus dan leert U iedere si. natie beheersen. 10 gedrukte en fraai geïll lessen contant f 10,of 3 I 3.50. SMmr postw. of vraag prosp. 3-20 Ilaagsche Onderwijs Instellin gen. De Geines etlaan 264 Den Haag Adv. 59I-00 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA! (Adv 980—00j piR is weer productie van creoline. lj Voorloopig is de productie be paald op 40 pet. van het kwantum, dat voor den oorlog werd geprodu ceerd. Het verbandelen van creo line is geheel vrij'. OOOOOO000000 ooooooooo-o WAT BRENGT DE MODE Jgen origineel jurkje met 'n aparte haispar» neering. Schootje is ge plooid van uit 't middel. Een gian zende bies van dezelfde kleur loopt langs de mouwen en de onderkant van het schortje.

de Stem | 1946 | | pagina 6