Samenwerking de V.S. en Engeland Het ideaal Zilveren priester jubilarissen Wat een Wonderlijke -Wereld dat ook in Italië leeft. 9 tusschen IN 'T KORT vrouwel er F. Dl Steenkolen] Denkt 60 en Mei in LAN rpOEN IK Churchill VIA DE RADIO in zijn toespraak tot de beide Kamers van de Sta- ten-Generaal hoorde spreken over ,,De Vereenigide Staten van Euro pa", was dat voor mij een wel kome aanleiding' me te verdiepen ill de federalistische idealen, die ook in de harten van tallooae Ita lianen leven. Voor velen hier is dat een zeer concreet ideaal.' Zij zien het als het eenige middel tot redding van Europa wordt het niet bereikt dan zal ook Europa's toekomst verloren zijn. Ik moge hier de gedacthtengang schetsen van de groep, die zich verzamelt rond het maandblad ..Europeo mondo", dat ook in het Engelsch onder den titel „Euro pean World" verschijnt. TJET IDEE van een nationale staat; aldus redeneeren zij, heeft afgedaan. Ervoor in de plaats is getreden de federatie. Op het oo.'cnblik is de heele wereld fede ratief georganiseerd: het Britsche gemeenbest die Vereenigde Staten van Amerika en de Sovjet-Unie, lie, zijn alle reusachtige sta ten- federaties waarbij vergeleken de grootste Europeesche machten nog klbin en onbeduidend schijnen Waarom moet Europa, terwijl oieral elders de moderne vorm zijn intrede heeft gedaan, achter blijven en waarom vormt het nog steeds een politiek complex van taliooze staten, die voortdurend met elkaar in oorlog zijn? Is het nr.et juist, dat anarchronisme dat verantwoordelijk is voor de twee verschrikkelijke rampen die onze planeet de laatste dertig jaar te verduren kreeg? Drie werelden hebben groot be lang bij Europa, zoowel in econo misch als in politiek opzicht: dé Britsche, de Russische en de Amerikaansche wereld. Maar deze werelden hebben totaal verschil lende in soms lijnrecht tegenover elkaar staande politieke en eco nomische systemen; de eerste twee zyn gebaseerd op een Indivi dualistisch kapitalistisch, gods dienstig en nationaal systeem terwijl de derde collectivist, socialist a-godsdienstig, dictatoriaal is en internationale tendenzen vertoont. Tusschen deze twee werelden ligt Europa. Er zijn twee mogelijk heden: ofwel de verdeeling van Europa in twee groote invloeds-- sferen, een Russische en een Anglo-Saksische (een oplossing waartoe de militaire bezetting in de praktijk ook reeds geleid heeft) ofwel de vorming van een Euro peesche Federatie waarvan de tweede natuurlijk te prefereeren is. De laa'tste oplossing is ook van groot belang voor de United Na tion Organisation waar dan met een slag het probleem van de vertegenwoordiging van de kleine Europeesche landen zou zijn opge lost. Bovendien zou Europa in fe deratief verband een nuttige rol kunnen spelen als brug tusschen werekftf teë^nover elkaaa* staman de Ter bereiking van dit federa- tief stelsel heeft Europa twee reusachtige taken: een horizon tale, bestaande in het elimineeren van de nationale grenzen en in het scheppen van een eenheid, en de tweede een verticale, éven belangrijk, maar delicater: het scheppen van een nieuwe politiek economisch en sociaal systeem,' dat beter is aangepast aan dé moderne eischen en dat in zich vereenigt de goede eigenschappen van de Angio-Saksische democra tische methode en van de sociale hervormingen van de Russische wereld. Z°° IN GROOTE TREKKEN is de gedaohtengang van deze vechters voor een Europee sche federatie, waartoe bekende Italianen als Carlo Slorza, Liflgi Salvalorelli en Ignazio Silone ge rekend mogen worden Het zou te vei- voeren hun paac- tische oplossing ter bereiking- van de federatie een oplossing, dfc nog al een beetje zwevend is onder de loupe te nemen, wij willen volstaan met op hun gezag te vermelden clat practisch alle Italiaansche politieke partijen de vorming van een Europeesche federatie ia hun program hebben opgenomen. De Actiepartij, dl- Socialistische en de Republikein- sche, de Mhzzini. en de Christ. Sociale partij hebben als een van de voornaamste doelstellingen van ïtalië's buitenlandrsche politiek in hun program opgenomen de vor ming van een Europeesche fede ratie. De Liberalen, de Christelijke Do Vereenigde Stoten van Europa Democraten en de democratische arbeiderspartij verklaren zich voorstander van het deelnemen van Italië in alle nieuwe orga nismen, die in Europa of die wereld worden gevormd. 700 ZAL CHURCHILL'S woord, in Nederland gesproken, on getwijfeld warmen weer klank vin den in Italië. Maar zal er een mogelijkheid zijn ter- verwezenlijking? Er zullen er weinig zijn, die dat met een spontaan ja zullen beantwoorden. Men vroeg het hier een paai- weken geleden aan Laski, de groote man van de Engclsche Labour- party. Hij verklaarde het een on mogelijkheid. 't was te laat zei hij Maai wel brak hij een lans voor een innige samenwerking op eco nomisch technisch gebied. Moge lijk zou wan daaruit uitgaande een nauwer politieke aaneensluiting mogelijk zijn. E11 dat is een standpunt wat in ieder geval niet irreel is. J. v d. PI. Twee visschers verdron ken onder Borssele. Woensdagmorgen had op de Westerse helde, bjj de Noordwolle onder Borssele een droevig onge val plaats. Vier visschers uH Bou- choute bevonden zich in een roeiboot om mossels te vangen. Toen een zeeschip passeerde ontstond er zoo'n sterke wieling, dat het bootje omsloeg en de op varenden in het water tuimelden dat daar 24 meter diep is. Twee drenkelingen konden door een Thoolschen visscher worden gered, maar de twee andere, de Nederlander Wielinck en de Belg Duyse verdronken jammerlijk. Naar hunne lijken wordt gedregd. De twee overlevenden zijn naar Bouehoute teruggekeerd. TYE MINISTER VAN OORLOG heeft er in een legerorder na drukkelijk op gewezen, dat alle mi litairen zich behooren te gedragen naar de aanwijzingen en bevalen van het personeel der burgerlijke politie.Hieronder vallen ook de ambtenaren van* den centrale con troledienst. HE buitenbewaking van de bewa- rings en interneerlngskampen der politiek-verdachten worden overgenomen door bewakers, die staan onder het directoraa(^gene raal der bijzondere rechtspleging. Pastoor A. Commissaris, IN DE PAROCHIE van het H. Hart te Oosterhout werd de dag ingezet met een drietal H. Missen, waaronder algemeene H. Communie van de Pa rochianen tot intentie van den jubi laris. Te kwart voor tien werd de feestvierende pastoor door bruidjes vanaf de pastorie afgehaald en verge zeld van familie, geestelijkheid der parochie, leden van kerk- en armbe stuur alsmede feestcomité tot aan de communiebank geleid. De jubilaris droeg zelf de plechtige hoogmis op daarbij geassisteerd door de kapelaans L. van Mierlo en Chr. Vermeiren. Het parochieel zangkoor onder lei ding van den heer A. Struijk zong op zeer verdienstelijke wijze de 4-stem- mige Missa Solemnis van Jan Nie- land, na de H. Mis het prachtig Te Deum van Jean Schrijvers. Mgr. P. Sweere, Regent van Ype- laar, hield de feestpredicatle. Te kwart voor twaalf geschiedde de officieele aanbieding van de twee nieuwe klokken, een geschenk van de parochianen a.d. Kerk van het H. Hart en welke daags te voren door Mgr. J. Baeten waren gewijd, door het feestcomité op de Pastorie, waarbij het woord gevoerd werd door den heer G. J. H. G. van Liebergen. Woensdag 22 Mei stond meer in het teeken van de jeugd. Begonnen met een kinder Mis met algemeene H. Communie droeg de jubilaris te negen uur een H. Mis op waarin de kinde ren gezamenlijk zongen. In het pa tronaat in de Arendstraat mocht pas toor Commissaris de felicitaties der kinderen in ontvangst nemen, die ook des middags met tractaties werden verrast. D Pastoor v. d. Riet. ,at er in St. Willebrord iets te doen maar even in den vroegen morgen het hoofd buiten stak, want van heel veel huizen wapperde de driekleur. Vele menschen togen reeds om 7 uur naar de kerk om de H. Mis voor den ju bileerenden Pastoor bij te wonen. Om 8 uur was de kerk gevuld met schoolkinderen. Om 10 uur had de solemneele Hoogmis plaats. Vooraf gegaan door een groote schare van bruidjes en misdienaars werd de pas toor afgehaald van de Pastorie naar de Kerk. Aan de kerk werd de pastoor nog opgewacht door de verkenners die eèn eerehaag vormden. De H. Mis werd opgedragen door den jubilaris geassisteerd door zijn neef en kap. Schoenmakers, als diaken en subdia ken. Om 12 uur was het een kinder hulde op het schoolplein. Keurig werd door de kinderen gezongen en gede clameerd, en namens de schooljeugd een fraaie bloemenmand aangeboden. Onder zeer groote belangstelling bracht des avonds om 8 uur heel Willebrord pastoor v. d. Riet hulde. K.A. koor van jongens en meisjes, Verkenners, de fanfare (de Eendracht) dit alles wisselde elkander af door zang en muziek. Kapelaan Schoen makers feliciteerde den jubilaris na mens heel de parochie. Ook bood kap. Schoenmakers na mens de heele parochie een som geld aan voor nieuwe klokken, die jam mer genoeg niet aanwezig konden zijn. Doer de fanfare de Eendracht werd een groote foto van den jubilaris aangeboden. In den loop van den dag werden heel veel bloemstukken en een nieuwe motor aangeboden. Pastoor P. v. Etten TTVe K.A.Jhad een mooie versiering gemaakt voor de pastorie en de noodkerk van Prinsland. Om kwart voor tien werd voor de pastorie een optocht geformeerd. Voorop reed de rijvereeniging, dan volgden de jeugd vereènigingen en stands'organisaties, vele bruidjes en het feestcomité en de jubilaris met familie. Bij het bin nenkomen van de kerk zong het kerk koor van Stampersgat een driestem mig ..Magnificat". Dit, koor zong ook een meerstemmige Mis van Kuypers en nade H. Mis zong een gemengd koor een 5-stemmige Cantate van Pa ter Haagh CssR. De feestpredicatle werd gehouden door Kapelaan Moeskops, uit het bis dom Den. Bosch. Van half een tot half twee was de receptie in de boven zaal van de Jongensschool.'Kerkmees ter v. d. Riet sprak hier voor het feestcomité en voor de parochianen en bood in zijn toespraak het cadeau van de parochianen aan bestaande uit volledige missiegewaden vervaardigd in een kunstatelier te Brugge^ Bij 't begin en tijdens de receptie zong een dameskoor o.l.v. dhr. M. Pinksteren uit Steenbergen een Pries terglorie" en 't Nonnenkoor uit Casa nova. Van de receptie werd ook ge bruik gemaakt door Ds. Monster en Ds. v. Zuylen, terwijl burgemeester Zanen, wethouder Valkenburg en secretaris Sprong ook aanwezig wa ren. Na de receptie werd het feest in familiekring voortgezet. Op Woensdag 22 Mei had een kin- derhulde plaats, 's Avonds werd mijn heer pastoor gehuldigd door de ver- eenigingen en jeugdvereenigingen. Van de vereenigingen samen kreeg de jubilaris een smeedijzeren kroon- lamp cadeau. Lord Halifax breekt er 'n lans voor op grond van vaststaande feiten, die de verhouding tusschen beide staten karakter ren. /CHURCHILL is een groot voorstander van een blijvende nauwe «amen- werking tusschen de V. S. en Gr. Brittannië. Lord Halifax, die gedu rende de oorlogsjaren Britsch ambassadeur was in de Ver. Staten en er daarna nog een jaar verbleef, bltfkt een warm gestemd geestverwant van hem te zi>n. In de Daily Telegraph wUdde deze een tweetal artikelen aan het onderwerp, dat sinds langeren ttfd al wei zoo'n trekkracht heeft, dat het zoowel In Engeland als m de V. Staten een bron van durende discus sies vbrmt. T otd Halifax ziet het onderwerp uit een bepaalden gezichtshoek. Zouden wij oorlog gehad hebben als er samenwerking had bestaan in de jaren 18-39, zoo vraagt hij en hij antwoordt in ontkennenden zin. Kan die samenwerking thans na den oorlog gehandhaafd blijven, vraagt hij dan? 17" an die samenwerking gehand- haafd blijven! Lord Halifax ziet een aanwijzing in de woorden, die de vroegere staatssecretaris van Buitenl. Zaken te Washington, Cordell Huil, sprak tijdens een in tiem diner ter eere van Anthony Eden. M.i. zijn er weinig problemen, groote vraagstukken, die de V. S. zoo min als Engeland behoorlijk tot een oplossing kunnen brengen als zü elk voor zich handelen. Even gering is het getal dier problemen echter, die niet op te lossen zouden zijn als beide landen samenwerken. Halifax ziet in deze opvatting een sterk argument voor de door hem beoogde samenwerking. rpezelfdertyd toont hij zich echter niet blind voor de argumen ten, die door tegenstanders op het tapijt worden gebracht. Die tegen standers vreezen, zoo schrijft Lord Halifax, dat samenwerking tusschen de V.S. en Gr. Brittannië een de- loyal gebaar bevat ten aanzien van de vereenigde volkeren, maar niets is minder waar, zoo corxludeert hij. De nauwe samenwerking die tijdens den oorlog tusschen de beide groot machten bestond, vormde toen geen beletsel om ook met de andere ge allieerde naties in den meest vriend schappelijken vorm samen te werken Wij willen geen inbreuk maken op de rechten van anderen, wat wij TAE ZAAK tegen den oud-secreta- lis-generaal van het departe ment van Justitie, prof. mr. J. J. Schriecke, welke behandeld zou worden op 12 Juni a.s. is uitgesteld tot 1 Juli. "yAN DE 103.000 stemgerechtig den hebben er in Utrecht maar 94.000 gestemd. De oorzaak ligt in het feit, dat er 28.000 kaarten van de bevolkingsadministratie tijdens den oorlog vervalscht of verduisterd zijn en de reconstructie der bevol kingsregisters nog niet is voltooid. 7ATERDAG zal het eerste Neder - landsche oorlogsmuseum in het Brabantsche plaatsje Overloon of ficieel worden geopend. T"AE MINISTER van Landbouw, bouw, Visscherij en Voedsel voorziening heeft het nieuwe be stuur van het Landbouw-Econo- misch Instituut geïnstalleerd. In het bestuur heeft o.a. zitting prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleeraar in de bedrijfseconomie te Tilburg. TN CALAIS zijn de artsen in staking gegaan, omdat vol gens hen de regeering in ge breke was gebleven hen van transportmiddelen te voorzien. TIET ONTSLAG van Dr. Hirsch- feld als secretaris-generaal blijkt door de Ministers Vos en Mansholt gegeven te zijn tegen het advies van de Zuiveringscommissie-Schol ten in. Deze had geen enkelen maatregel willen toepassen. rpHANS STAAT VAST. dat het Noorsche motorschip „Duala", dat van Puerta Barrios is vertrok ken met een lading bananen aan boord, ondanks het conflict in de haven, naar Rotterdam zal komen. Het schip wordt Vrijdag verwacht. De bananen zijn ieels voor Neder land. deels voor Zwitserland be stemd. JJRITSCHE Duitschland correspondenten in zullen met revol vers illtgerust worden. Een officier lichtte dit besluit van de leger- autoritciten aldus toe „Indien men ziet. wat in Duitschland ge beurt en vermoedt wat er gebeuren kan, is de reden duidelijk genoeg". TAE V.S. zijn voorstander van on- middellijke immigratie van 100.090 joden in Palestina. /"iHINEESCHE regeeringstroepen zijn Tsjangtsjoen, de hoofdstad van Mandsjoerije binnengetrokken Tsjangtsjoen werd tot nog toe door Chineesche communistische troepen bezet gehouden. ■^ADAT door onbekenden, een paar dagen geleden eerst fosforbom- men naar het Hotel Bellevue te Valkenburg ware» gesmeten, heeft men 't thans maar eens geprobeerd met een handgranaat. Dit als „re- pressaille" wegens het loslaten van den NSB-eigenaar van het hotel. (AP DE INTERNATIONALE steen koolconferentie te Parijs is men tot de conolusie gekomen dat tenzij er een speciale aictie wordt ondernomen, Europa na Juni voor een steenkooltekort van 46 millioen ton zal staan: 1. er moet worden gezorgd voor voldoende voedsel voor de mijnwerkers, 2. door het stellen van bepaaldb gunstige voor waarden moeten nieuwe arbeids krachten worden aangetrokken, 3. aan het vervaardigen en distribu- eeren van materiaal voor de mijnen moet voorrang worden verleend 4. a.an het transport moeten facilitei ten worden verleend. beoogen is de vrede en dezen te verzekeren willen wij bereiken door van de organisatie der vereenigde volkeren een krachtige organisatie te maken, dootjje vriendschap tus schen de volkeren te vervolmaken. Zoo bezien, zoo schrijft Lord Hali fax, is een nauwe vriendschap tus schen de V. S. en Gr. Brittannië het begin van een proces, dat moet groeien als voorwaarde voor een blijvenden vrede. TAe vraag is uiteraard of deze ide- alistische doelstelling gedragen wordt door de volksopinie im beide landen. Lord Halifax doet geen po ging te ontkennen, dat er over dit onderwerp verschillende meeningen loopen. Er zijn zwartkijkers en lie den, die alles alleen maar door een rooskleurige bril zien. Zij belden hebben echter ongelijk. Zoo men een nauwe samenwerking wil hand. haven, dan moet deze berusten op een stevig fundament en dit meent hij gevonden te hebben in een ge meenschappelijke basis, die beide volkeren bezitten in hun gedachten- leven en hun geloof, in hun stre vingen, die aan het eindpunt oro- danks alle meeningsverschillen ten. slotte dezelfde zijn en in het feit, dat in het verleden steeds overeen stemming bereikt is geworden.. T ord Halifax toont zich overigens niet blind voor verschijnselen in Amerika, die den tegenstander van samenwerking met bezorgdheid zouden kunnen vervullen. In een beschrijving van hetgeen hij van 't Amerikaansche volk opmerkte, laat hij als het ware de vraag doorsche meren of dit volk tenslotte niet al te zeer op eigen veiligheid bedacht is. Maar neen. zoo verzekert hij, evenals de Britten, zijn de Ameri kaansche burgers, hoe verscheiden van afkomst zij ook zijn, nijvere werkers met een veilige toekomst, Hij verbindt er echter de voorwaar de aan, dat die toekomst eerst vol komen veilig zal zijn als zij de ver antwoordelijkheid aanvaarden, wel de de toekomst hen zal opleggen. Als de Amerikaan zijn zelfvertrou wen en zijn avontuurlijken geest be waart. die de pioniers kenmerkten, als hij geen overmaat van veilig heid wenscht, die den drager van zoo'n wensch dikwijls voor de puz zle plaatst, dat hü zich dikwijls veel onveiliger moet gevoelen, dan de man die minder op zijn veilig heid bedacht is, dan behoeft hij zich nergens ongerust over te ma ken. Als de V. S'. en Gr. Brittannië behouden wat zij in den oorlog ge leerd hebben en schouoder aan schouder voortwaarts gaan in deni breederen stroom van. vriendschap tusschen de volkeren, zullen zij on schatbare diensten bewijzen aan alle schatbare dienst bewijzen aan alle volkeren. TAE ANGLO-EGYPTISCHE on dei- handelingen zijn opgeschort, omdat er meeningsverschil fcistaiat over de clausule, die bepaalt dat Engeland 't recht zou hebben bases in Egypte te gebruiken, indien er oorlog dreigt. Race met het uurwerk JgJen zware bom, die in 1940 door de Duit- schers op Coventry was geworpen, werd dezer dagen na veel moeite uitgegraven iiit een diepen krater. Toen men hem vrij had, begon hij eensklaps te likken: het was een tijdbom In vliegende haast werd hij op een lorrie geladen en tot ver buiten de stad gereden, onderwijl de bevolking met luidspre kers werd gewaar schuwd, dat er gevaar dreigde. De race met 't uurwerk werd gewonnen Vóór de bom tot ont ploffing kwam, lag hij ver van de bebouwde kom. Toch veroorzaakte de ontploffing nog eeni- ge schade. Een grappen maker Tie Amerikaansche vlieger-luitenant Bill Ash werd in 1942 bij Calais neergeschoten De Maquis hielp hem ontsnappen naar Parijs, maar daar werd hij toch krijgsgevangenenkamp a. d. Oder gestopt. Hier den Oder gestopt. Hier ontpopte hij zich als een echte clown, altijd vol grollen en grimas sen, die niet alleen zijn medegevangenen, maar ook de bewakers zeer vermaakte. Niemand dezer laatsten vermoed de echter, dat hij de man was, die een orga nisatie voor ontsnap ping van Engelsche krijgsgevangenen opzette en leidde Hij is 't vorig leidde. Hij is het vorig jaar dor de Russen be vrijd. Thans kreeg hij een hooge Engelsche on» derscheiding. Welbedankt voor de moeite T\e bemanning van een reddingsboot in Pad- wost (Cornwall) kreeg een waarschuwing, dat er een visschersboot in gevaar verkeerde. In den pikdonkeren nacht, terwijl de golven hoog opsloegen, gingen de manschappen op zoek en zes-en-een-half uur lang zochten ze den Oceaan af. Eindelijk, daar was de boot. „We komen jullie red den riepen ze de visschers toe. ..Redden 7" was het antwoord. „We zijn al leen maar aan het vis- schen. Er is met ons niets aan de hand. Maar welbedankt voor de moeite |N CHINA is een k archie ingesteld, _.anng van de cong: ►ocrtplanting des k verdeeld in twin provincies met ieder Staan Aartsbisschop hulpbisschoppen zuil staan. JET 54 BLADZ1 Amerikaansche Hat ingediend is by tan den Veiligheids1 bezig houdt met de pen betreffende Frf gepubliceerd. In het .werd gezegd: Ameri Voelen dat er in d Van volkeren geen ■egeeringen gebasee iche grondbeginselei TIT OOST-EUROl oostenryk in B: .nen omstreeks 50 die binnen enkele d| Band zullen aankom AUDIëN Z. H. Exc. Mgr. I I Zaterdag van deze vangen. RECTOR ME 25 JAAR PB Onder overgroot* I herdacht de Reet I Elisabethgaisthuis |Zeer Eerw. Heer v. Enkhuizen den d 25 jaar het H. Pri ving. Na achtcree I laan te zijn geweesi <Z.), Lepelstraat, Dongen werd hy ii tot Rector van h Etten. Om tien uur dro I de H. Mis op. da- door de Z. E. H en Ernst (con-rect Pensionaat) resp. subdiaken. Een ne I bilaris, de Z. E. Pt hield de feestpredie: I zusters voerde „Mi; I H-aller voortreffelijk Glorie-stralen" va steen dwong bewor inwoners van Etten jubilaris gelukwenst bracht de HaTmon i serenade, hetgeen la ris zeer gewaard* ontslag bur< staven: Bü besluit van de Blnnenlandsclie Zak 1946 no. 2666, is n I dienzelfden datum, liet advies van de I doeld in art. 5, 4e 1: veringsbesluit 1945, van het Kon. Beslt ber 1945, Stbl. F 22: W. Hanssens eervo: leend als burgemee naar van den Bur I der gemeente Stave dames, opc Tegen een driete Zierikzee werd do trole proces-verba wegens het given Vooral bp suiker daar hiervoor een prijs gemaakt kan OOOOOOOOOOOO' WEGENS HUWE1 WORDEN EEN GEBR <xxx><xx>ooooo WILT U STE Dan met Uw GROSSIERDE AHes di Wiij kunnen U ui Ter bestrijding i tophora infesta voorgeschreven r weer. veel voorko Alles tegen Fa. SIPLO Pa

de Stem | 1946 | | pagina 2