De komende Statenverkiezingen Stad en Land IN 'T KORT JHR. DE GEER verweert zich HET ONDERWIJS IN ZEELAND Keurinas-arts staal terecht Rector W. Loos in 't zilver Een nieuwe ruk naar rechts? 11 ki' BEELD, dat wij in hei num- me van 27 Februari beitelden van de nu voorbije Kamerverkie zingen, lijkt nogal geslaagd en we weten nu, dat de N.V.B. op be perkte schaal nadeeligen invloed op onze menschen in Brabant en in Limburg heeft uitgeoefend. Anders hadden wy zeer zeker 35 zetels gehaald of benaderd. De Party van den Arbeid, die op grond van 34 kamerleden die zidh onder hare vleugels schaarden, lijst nr. 1 verkreeg, maar thans hardnekkig volhoudt dat zij slechts 31 adep ten-kamerleden had en dus maar 2 zetels in plaats van 5 verspeel de, verloor het spel. Wij betreuren, dat de Communisten oorlogswinst boekten en wij vreezen, dat zij nog meer winst zullen boeken ten koste van di? Party van den Arbeid, in dien deze niet alle verwaandheid aflegt en begrijpt, dat hare eenige hans ligit in een degelijk werkpro gram in overleg met de K.V.P. cU« daarvoe bereid is op voet van ge lijkheid en zonder in avonturen te vervaülen. Ons Volle heeft haar te kennen gegeven dat het wenscht. dat wij de grootste Party zijn eii blijven en de massa der katholieken heeft gven ooren naar haar zoet gekweel, maar stelt prys op een beginsel vastheid Wij zijn nog steeds één cn bij de P. v. d. A. moge men bedenken, dat liet experiment mislukt is en het beter ware geweest, dat naast haar de V.D. en de C.D.Ti, zelf standig waren gebleven. Men ver- ecnigt geen ongelijksoortige deeien. Wy hopen, dat den onzen die de gelederen verlieten, de oogen zuilen zyn opengegaaa, en dat zij tot ons terug ziülen keeren en liefst zoo spoedig mogelyk, daar verder wachten ook verder afzakken be- teekent en terugkeer zwaarder en mceiUjk'er .maakt, zonder vooruit zicht op verwerkelijking van hun i'deëen. WIJ WETEN NIET, -hoe velen ons hebben verlaten, maar a:l zijn de stemmen in Brabant en Limburg in sommige steden niet onbeduidend, een doorbraak is er niet en wij krijgen zeer vele onte-r vredenen terug, ails wij de kans bedilt! en ons sociaalprogramma te verwezenlijken. De P. v. d. A zal ons öaarbü hielpen. Het is het oude liedje. In plaats van zich te bezinnen op de scheu ren en barsten in eigen huis, komt zy tot. de conclusie, dat zy toch eigeniyk heel weinig afweet van die K.V.P. die zij noch links noch rechts kan onderbrengen. De radiorede van den overzicht schrijver Binnenland van het Vrüe Volk voor de Vara op Zaterdag 18 dezer was daarvan een merkwaar dig staaltjee. Begin en slot. waren in dichteriyk proza en bedoeld om te pakken. Teleurstelling werd z.g. ruiterlyk bekend en bejammerd werd dat zoo velen zich door de C.P. hadden laten meeslepen (waar zijn de tijden dat zijzelf even dema< gogisch optraden?) en argumenten, die wij voorheen aan hen spen deerden, moesten thans opgeld doen. Toen kwam echter de sa menstelling van het politieke menu De partijen rechts en links werden opgesomd en tic K.V.P. kon ner gens worden ondergebracht, want ze wisten och arme niet, hoe sterk de conservatieve en de vooruit strevende stroomingen .waren en die arme vooruitstreveniden dat wisten ze opeens wel. haden zich laten bedotten. Hadden zij toch maar op de beste P. v. d. A. ge stemd. clan was er nu een groot blok links, dat in staat was een groot werk te doen in Nederland. Dus cl*-- vooruitstrevendbn in de K.V.P. waren ineens blijkbaar nogal van aantal en beteekennis. Het zegt voor hen niets, tlat al ©nze kamerleden zich hebben gesteld op het program der K.V.P.. want cr werd geinsinueerd, dat zü daar wel lak aan zouden hebben. Maar er was één troost: Hoe dan ook. de P. v. d. A. had de toe komst. De doorbraak was er wel niet, maar die kan nog wel komen. Het. is niet de eerste maal dat, de leid'ng zich echter „vergist" Li derdaad worden de leiders van de P.v.d.A. opgejaagd door de Com munisten en zij kunnen deze nachtmerrie kwijt worden als zij willen, zy zullen dan nog een deel I lieden zon onder 20.38 u. en maan onder 10.43 uur. Vrijdag zon op 4.35 uur cn maan op 2.21 uur. Weersverwachting: Opkla- I- fend. Stijging van temperatuur Matige naar Oost omloopcnde wind. Het iaat zich aanzien dat een periode van mooi, vrij warm zomerweer zal inzetten. volk moeten afstaan aan dezen, maar dat ebt wel terug als men ziet, dat zy oprecht samenwerking zoeken zonder achterbaksche ge dachten van partijvoordeel en met ons wat bereiken. Is er dan niemand bij de P. v. d. A. die de dingen groot kan zien? Is het gb- brek aam geestelijken inhoud zoo groot by zoovelen, dat zy onaf wendbaar hun eigen ondergang zoeken en den eindstrijd tusschen Communisten en de Kerkdijken" noodzakelijk maken? Zij kunnen zich spiegelen aan de groote Liberalen partij van wel eer, waarvan zy tenslotte het kind en de erfgenaam geworden zyn. Bezinning en verdieping van geestelijken inhoud kan hen red den II171' IS ONTSTELLEND wat een vooroprcteelen en misverstan den by hen, over ons voortwoeke ren. Een massa van hen begrijpt absoluut niets van het geestelijk beginsel dat ons schraagt. Wy willen dat uitdragen, maar niet met hen samensmelten onder hunne leiding. Wy gclooven, dat een deel der genen die als proef links hebben gestemd, reeds thans by de Statenverkiezingen, waar het niet om zoovele prominentie fi guren gaat zich zullen bezinnen en dat de partyen van rechts (waaronder wij ons nog steeds rekenen, ondanks een sociaal pro gramma dat er zijn mag, maar dat een party nog niet als „links" hoeft te doodverven) verderen vooruitgang zullen boeken. Maar dan moeten waar mo gelijk de handen uit de mouwen en moeten de ontevredenen er op gewezen worden, dat wy bereid zyn tot samenwerking met ieder, til? van goeden wil is, en tot het wegnemen van inderdaad bestaan de mistoestanden op velerlei gebied. v. d. E. TVE NEDERLANDSCHE literato ren zullen in het kader van de landeiyke manifestaties „De kimst gaat door het vrye land. Mei 1946" een jaarboek van de Neder- landsche letteren uitgeven. LIET CENTRAAL distributiekan toor vestigt er de aandacht op, dat schoenenbonnen in omloop zyn, voorzien van den opdruk „een paar U.S.A. heerenschoenen, U.S.A. da messchoenen enz." en uitgevoerd in dezelfde kleuren als de gewone schoenenbonnen. Deze bonnen zyn valsch. Binnenkort zullen wel schoenenbonnen, van bovenvermel den opdruk voorzien, in gebruik worden gnomen, doch de kleur van deze bonnen is blauw. TAE NEDERLANDSCHE school jeugd heeft in enkele maanden XI. 100.000 by elkaar gebracht voor de kinderen overzee door iedere week één cent te' storten. J7ESTIEN Arnhemsche distribu- tieambtenaren hebben zich voor den Arnhemschen ecoiïomischen politierechter te verantwoorden ge. had in verband met een reeks Irau- des. De twee hoofdverdachten had den zich niet minder dan 350 inleg vellen' toegeeigend. Zy werden ver oordeeld tot ieder een jaar gev. straf. De andere straffen varieerden van geldboeten tot vryheidstraffen van 8 maanden. pRNSTIGE CRITIEK is er in Amerika over de legerorder van het Amerikaansche opperbevel uit Frankfort, waarby het Neder land sche kinderen verboden wordt bloemen te leggen op het kerkhof voor 20.000 Amerikaansche soldai- ten te Margraten (Limburg). f y OLGENS RADIO VATIC A AN zal 13 Juni te Rome een semi- openbaar consistorie worden gehou den ter voorbereiding van de plech tige canonisatie van de gezegende moeder Francesca Savario Caprini. de eerste Amerikaansche, die heilig wordt verklaard. DRANK, de voormalige „protec- tor" van' Bohemen en Moravië. is in Praag in het openbaar opge hangen. (TIJDENS EEN byzondere verga dering van de voedsel- en landbouw-commissie van de Ver- ■cenigde Naties over urgente voed- sel-vraagstukken heeft minister Mansholt te Washington bena drukt, dat riehtiynen over de toe- wyzing van veehouders zoo spoe dig mogelijk besproken dienen te worden. Nedferland zal een resolu tie' in dien zin indienen. Bern iddelingspogingen in 1940 ]HR. MR. D. J. DE GEER heeft een voorloopig verweerschrift het licht doen zien. Hij verwijt Prof. Gerbrandy een tekort aan objecti viteit bij het weergeven vansfeiten en de veroordeeling van personen. Hy verzekert in 1940 nimmer naar een afzonderlyken vrede gestreefd te hebben. Toen Duitschland op 19 Juli 1940 een oproep tot de geal lieerden richtte voor samenwer king en vrede, werd door sommi gen, ook' door Jhr. de Geer ge meend, dat in elk geval door de geallieerden kon worden gepoogd een nadere verklaring uit te lok ken, door bemiddeling van een neu trale mogendheid. ..Besloten werd de Engelsche regering hierover te polsen." De ongegrondheid van den per soonlijken aanval op hem acht Jhr de Geer hierdoor bewezen, dat in die dagen jn den ministerraad tel kens groote belangstelling bestond, wanneer Mr. van Kleffens mede- deeling deed van drie achtereenvol gende pogingen tot bemiddeling, die werden gedaan: door den ge zant te Londen van een neutralen staat; door een vooraanstaand, ook thans nog in hooge eer zijnd Ne- derlandsch bedrijfsleider en door een Amerikaansehen Quaker. Iets onredelyks of gevaarlyks werd hierin niet gezien, veeleer het tegendeel. „Het gold in den zomer van 1940 volstrekt niet als een axio ma, dat geen overleg duldbaar was en dus de stryd tot het bittere einde moest worden gevoerd. Dit werd eigenlijk pas een axioma, toen het ingrijpen van Rusland en Ame rika het beeld van den oorlog beslis send gewijzigd had". Activiteit van de stichting „Herstel Zeeland 1945" |JLT TEKORT aan onderwys- krachten in deze provincie wordt nijpend en het is een goede gedachte geweest van de Stichting Herstel Zeeland 1945" om deze zaak in haar werkingsfeer te be trekken. Zy heeft, om op korten termijn 'n oplossing te verkrijg^», eenige voorstellen gedaan. Thans is Bericht ontvangen, dat de Hoofd inspecteur van het Lager Onder- wys het voorstel, om jongelui met diploma H.B.S. of gymnasium door middel van een spoedopleiding het omderwyzersdiploma te ver schaffen niet kon overnemen. Wel kon' de Stichting in zooverre succes boeken dat in het bezit van een dier diploma's zijnde jonge menschen in de 3e klasse der kweekschool kunnen warden ge- plaatst en zoodoende in twee jaren de ondierwyzersakte kunnen be haden. De directeuren der Middel bare scholen zullen worden ver zocht hun leerlingen voor deze opleiding warm te maken. Een gunstig onthaal heeft het voorstel gevonden om de stand- pla-atsaftrek voor onderwijzers te doenvervallen en aan de onder- wyzers in de getroffen gemeenten een „smarbegeld" toe te kennen. Tenslotte heeft het Stichtingsbe stuur besloten, een raad van by- stand voor onderwysaangelhgen- heden in het leven te roepen. In dien raiad zyn benoemd: Mr. W. F. E. Baron van der Feliz te Middelburg (V.H.); A. Hoollrorst te Oostburg en Dj-, j, j. Westen dorp Baerma te Zierikzee (M.O.) H. van Donk te Goes en P. A. Vermeulen te Waterlandkerkje (L.O.) Dr. K. Huizenga te Mid delburg' ((kweekschoolonderwijs) C. A. Hartog te Haamstede (landi- en tuinbouwonderwys)mej. G. G, Sikkens te Goes t landbouwhuis- houdonrienvijs)P. Vijn te Nij megen (scheepvaartonderwijs)E. Harmsm i te Terneuzen Obinnen- vaartonderwys)J. H. Klarenbeek te Middelburg (nyverhéidsonder- wys) en een vertegenwoordiger der Verben van Necerl. Gemeenten. TRIBUNAAL MIDDELBURG De Middelburgsche arts A. de N. had duizenden jonge menschen van Walcheren gekeurd voor Duitsch land en daardoor het oorlogspoten tieel van de Germanen aanmerke lijk helpen opvoeren, ongetwijfeld een der meest duidelyke wijzen van ..hulpverleening aan den vijand". Verder had hij ook gekeurd voor de Landwacht Nederland, omgang ge had met Ir. Welleman, den Hitler groet gebracht en Nieuwe-Orde- byeenkomsten bezocht. Verdachte probeerde nu het Tri bunaal er van te overtuigen, dat. hy zooveel mogelijk had afgekeurd; volgens zijn zeggen zou slechts één zesde deel der gekeurden tewerk gesteld zyn. Het byzonder contact met Welleman verklaarde hy uit 't- feit, dat deze zyn chef en patiënt was. De Hitlergroet had hy nooit gebracht, op z'n hoogst een zwierig „bonjour" Mr. F. W. Adriaanse schilderde zijn cliënt als een van nature slap, argeloos en naief iemand. Hij acht te den groet niet bewezen en vond den omgang met één NSB-er niet maatgevend. Spreker zou het be treuren, indien een kundig arts als verdachte voor de gemeenschap verloren zou gaan en vroeg daarom uiterste clementie. In verband met de langdurige interneering verzocht Mr. Adriaanse onmiddellijke invrij heidstelling, hetgeen door het Tri bunaal werd ingewilligd. Uitspraak over 14 dagen. PASTOOR M. VAN CASTEL OVERLEDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is plotseling op 71-jarigen leeftyd over leden de Z. E. Heer M. v. Gastel, past. van Graauw in Zeeland Pastoor van Gastel werd geboren 3 April 1875 en priester ge- wyd 24 Mei 1902. Spoedig daarop volgde zyn be noeming tot assistent te Terheyden. Daarna werd hij achtereenvolgens kapelaan te Westdorpe, Terneuzen Kruisland, Nispen en Rijen. In de ze laatste plaats was hij gedurende den wereldoorlog' werkzaam. De ver zorging van de aldaar verblyvende gemobiliseerden ging hem vooral ter harte. 31 December 1918 volgde ten slotte de promotie tot pastoor te Graauw. Hier wist hy aller sym pathie te verwerven door zijn har den arbeid voor den opbloei van het godsdienstig leven. De parochia nen hebben dan ook op ondubbel zinnige wyze blijk gegeven van hun dank en waardeering bij gelegen heid van zyn 40-jarig priesterfeest in 1942 en bij zijn zilveren pastoors feest in 1944. Ongetwyfeld zal deze yverige zieleherder reeds zyn loon by God hebben ontvangen. Vrijdag 24 Mei zullen om 6 uur de Metten gezongen worden. De plechtige uit vaart zal geschieden Zaterdag 25 Mei om 11 uur in de parochiekerk te Graauw. UITSPRAKEN GOESCHE TRIBUNAAL. J. v. d. L, broodbakker te Goes, ontzetting rechten. Rolina M. W. W. te Aagtekerke, da-ie jaar interneering verbeurd verklaring van de helft van haar vermogen en ontzetting rechten; J. H. K„ controleur dier Prysbe- heersching te Goes zes maanden interneering en ontzetting rech ten; M. v. d. V., koopman te Kloetin ge, ontzetting rechten; Josephlnai W., te Goes, drie maan den intern-sering en ontzetting rechten; M. S., timmerman-aannemer te Goes, verbeurdverklaring van 2000 gld. en ontzetting rechten; L. P., parlevinker te Hansweert, beschuldiging vervallen wrklaard; J. W. G fruitteler te Wolfaarts dijk drie maanden interneering, verbeurdverklaring van I 5000 en diens radio-toestel en ontzetting rechten G. G„ onderwijzer te Goes be schuldiging vervallen verklaard. STEEKPARTIJ TE KLOETINGE. Dinsdags" "id werd de hulp der Goesche f e ingeroepen voor 'n eigenaardig geval. De 34-jarige C. v. D, uit de Jullanastroat te Goes, was met vrij gevaarlijke s'L-ekwon den gevonden aan een weg by de z.g. Weidjes. By zyn verhoor bleek dat van D, slaags was geraakt met den 32- jarigen E. C. los-werkman te 's- Gra'venpolder, die connecties had aangeknoopt mot de echtgenoot van v. D. moeder met vier kind? ren. In gezelschap van zijn vrouw hadi v. D op genoemden weg C. aan getroffen. Een woordenwisseling was gevolgd door een vechtparty, waarby C. volgens het verhaal van v. D. plotseling een mes trok en hem in de rechter en linker borst stak waarbij ook een long werd geraakt. De Goesche politie trok er op uit en wist. den vermoedelyken dader te Wolfaartsdijk te achterhalen. De man gaf toe gevochten te heb ben maar ontkent dat hy v. D. heeft gestoken, Ei' zijn echter ge tuigen geweest en die worde* nu opgeroepen. Omdat later Week, dat de mis daad was geschied op Kloetingsch Jubileumgave bestemd voor opbouw ,,St. Lucia" TXE PRIESTER JUBILARIS Van Hul- ze St. Lucia in het voormalige Princenhage, rector W. Loos. zal op den jubüeumdag van- gister ongetwij feld met gemengde gevoelens aan de schoonheid van zijn vroegere omge ving hebben teruggedacht. Hoe indrukwekkend zou hij zijn zilveren priesterfeest in de stemmige kapel van dit rustoord hebben kun nen vieren. Maar de luister, die Dinsdag in het evacuatieverblijf ,,Huis in de Dennen" gelegen aan den Westrand van het Liesbosch, bij deze gelegenheid werd tentoon ge spreid. zal den jubileerenden rector niet minder hebben getroffen. Op ondubbelzinnige wijze mocht hij dezen dag ervaren, welk een groo te aanhankelijkheid vooral de oud- pupillen van ,,St. Anna' ten opzichte van hem koesteren en hoe groot de belangstelling en waardeering is voor zijn socialen arbeid. Dat eerste tee- kende zich scherp af tijdens de hul digingsbijeenkomst, waarop de heer P. v. Tetering. als voorzitter van het feestcomité, den geestelijken leidsman namens de oud-pupillen een vrij groot geldsbedrag kon over handigen, bestemd voor den weder opbouw van St. Lucia, terwijl het medeleven van buiten tot uiting kwam tijdens de receptie, waarop geestelijke en wereldlijke persoon lijkheden alsmede bestuursleden van de R.K. vereeniging van Kinderbe scherming in het bisdom Breda, rec tor Loos, hun welgemeende geiuk- wenschen kwamen aanbieden. Daarnaast zal het den priesterjubi- laris zeer zeker voldoening hebben geschonken zijn zilveren priesterjubi leum in de aanwezigheid van zijn hoogbejaarde moeder te herdenken. Het evacuatieverblijf was op initia tief van den heer v. Tetering op kunstzinnige wijze versierd, waarbij hij veler medewerking spontaan had verkregen. Nadat in den vroegen ochtend van den feestdag voor de levende en overledene familieleden van den rec tor een H. Mis was opgedragen, waaronder een generale H. Commu nie van de Zusters en leeken. tot intentie van den jubileerenden pries ter, plaats vond, wex*d rector Loos te omstreeks half tien onder het iingen van een welkomstlied de een voudige kapel binnengeleid, voor het celebreeren van een plechtig dank offer, daarbij geassisteerd door kape laan Adr. Voeten uit Ossendrecht als diaken en kapelaan W. Voeten uit IJzendijke als sub-diaken, terwijl rector w. Aerden, van het R.K. Lief degesticht te Breda, de feestpredikatie hield. Allen heerneven van den feeste ling. Onder leiding van Zustel Her- lindis voerde een zangkoor een mis uit, getoonzet door pater H. Reese S.C.J.oud-missionaris van Brazilië. Na deze plechtigheden werd den Jubileerenden rector feestelijk uitge leide gedaan en ving in de versierde feestzaal een huldigingssamenkomst aan, waarop de heer v. Tetering in welgekozen woorden den jubilaris toesprak, onder aanbieding van de jubileumgaven en een feestalbum. Een plechtig lof met assistentie be sloot dezen feestdag. grondgebied, heeft te daar gesta'- tlonneerde rijkspolitie het onder, zoek opgenomen. Van D. die vervoerd is naar de waning van zyn ouders, is er vrij ernstig aan toe. MUZIEKCONCOURS TE KAPELLE. Tweeden Pinksterdag zal te Kapelle, op initiatief van den Zeieuwschen bond van harmonie- en fanfare-ver. een groot muziek concours worden gehouden. Reeds schreven 26 korpsen in. Na het concours zullen in ei* avonduren verschillende korpsen concerteeren op de muziektent. Axel. Oudst maar het eerst. De oud ste inwoner onzer gemeente, de 94-jarige* Em. Remery, deponeerde bij de jongstgehoude'n verkiezin gen 't eerst z'n stembiljet in de bus. Verplaatst. Grenskommic.% G. van Groffen werd overgeplaatst naar B.rbberik (D. grens). Goes Een affiche De heer Meise ontwierp op verzoek van de com missie uit de Middenstandsver- eenigingen, die de medewerking aan de z. L. M.-tentoonstelling stimuleert, een kloek, veelzeggend en artistiek affiche in vierkanten druk. 's-Gra venpolder Raadsvergadering De tydelijke raad kwam in spoedeischende ver gadering bijeen onder voorzitter schap van den waarn. burgemeester Th. de Klerk. Allereerst deelde hij den raad mede het eervol ontslag volgens het zuiveringsbesluit vare J. v. Meerendonk als burgemeester en secretaris dezer gemeente. Hij bracht dank uit voor alles wat deze ontslagen burgemeester voor deze gemeente had gedaan. Daarna deelde hy aan den raad mede dat door de wethouders de heer P. J. Leenman te Kwadendamme be noemd was als tijdelijk gemeente-

de Stem | 1946 | | pagina 2