Vergadering Veilingsver. Z.» Beveland Wat een Wonderlijke Wereld Si tad en Land Apothekers-assisienien verlangen rechtspositie De brochure tegen Prof. Goudriaan Nu Nummer Maatregelen tegen den smokkelhandel IN 'T KORT Vrijwilligers blijven toeslroomen AAN DE MOOIE BLAUWE DONAU.... Rustige zitting De Adelaar- Zeepfabrieken werken weer 'ri Record omzet Nieuwe pakstations De jaarvergadering van de Vei- iingsvereeniging ,,Z. Beveland" werd Dinsdagmorgen te Goes ge houden. De voorzit tier, de heer v. d. Ha ve te Kapelle, wees op die gun stige resultaten van het afgeloo- pen jaar. De omzoi, bereikte re cord-cijfers'. fruit f 3,427,206; war- moezery-gewassen f 1,723,596 to taal eieren en diversen inbegrepen f 5,576,060. Het voordeelig saldo bedraagt ditmaal f 132,646, waarin het res tant voordeelig saldo over 1944 •45 a f 33,737. Ook het jaarverslag' van den se cretaris den heer Lindenbergh uit WemeM'inge was in opUmistisehen toon gesteld. De fruitoogst was goed, vooral van (Je peren; enkele appelsoorten waren minder gunstig. Het pak- station leverde een winst op van f 1142 en het koelhuis f 1472. Groote plannen staan op het program als bouw van paksta tions, koelhuis, het bieden van de helpende hand aan gie fruittelers op N. Beveland, enz. Lof werd ge bracht aan het personeel. De voorzitter deelde nog mee dat het in de bedoeling ligt om van de winst f 6000 te besteden aan d.en bouw van oen laboratorium in den Proeftuin te Wilhelminaidoa'p. Het provisie-percentage werd on gewijzigd vastgesteld .ook de com- tritutie blijft hetzelfde. Ook voor di- herbestrating van 'het. emplacement te Goes zal f 25.000 noodig zijn. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren A. v. d. Have en M. Nu sten en gekozen in de va caturesA. de Jager en J. Woute- se, de heeren J. v. Oeveren (Wolf aartsdijk) en C. Sanderse (Lewe- dtorp). Hierna kwam het voornaamste punt aan de orde: de bouw van twee pakstations, n.l. te Oude- lande en 's Hcerenhoek, waar- fruitteelt regelmatig toeneem' kosten zijn onbekend; vermoede lijk zullen KLdragen van ongeveer DE LIJSTNUMMERS BIJ DE STATENVERKIEZING De K.V.P. weer no. 2 ÜIJ LOTING werd aan de negen partijen en groepen, welke in Zeeland aan de Statenverkiezing deelnemen, een hjstnummer toege wezen. De Vrijheidsbond was gelukkig en trok no. 1; de Kath. Volkspartij kreeg toevallig no. 2, zoodat wij voor geen verwarring te vreezen hebben. De rangschikking luidt voor de rest als volgt: 4 Partij van den Arbeid; 5 Com munisten; 6 Anti-Rev.; 8 St. Geref. en 9 Chr.-Historischen. De twee kleine groepjes die in een enkelen Statenkrirg met een „wilde lijst" uitkomen, verwierven resp. de nos. 3 en 7. Zoo men weet is mr. dr. Mes de lijstaanvoerder van de Kath. Volks partij in Zeeland. f 20.000 per pakstation noodig zijn. Begonnen zal worden met beton bouw. Later za'l men ander mate riaal kunnen aanwenden zoodat er spouwmuren ontstaan. Dc afme tingen zijn bepaald op 11 bij 25 meter voor Ouclblande en 11 bij 18 meter voor 's Heerenhoek. De veiling blijft natuurlijk te Goes. Nog deelde -de voorzitter' moe diati het. bestuur graag machti ging had om op N. Beveland een stukje grond (indien mogelijk), waardoor men later ook daar een paksta'tion op te richten. De vergadering kon zich met een en ander voreenigen. Bij de rondvraag vestigde de heer Jac. de Jonge (LewedorB) dte aan dacht op de hooge tarieven welke de boden berekenen en vroeg of 't niet mogvlijk is dat de veiling een dienst instelt. Geantwoord werd dat de veiling binnenkort weer een eigen auto krijgt, die gebruikt kan woren voor het ophalen. Tenslotte dankte de voorzitter- den directeur, den heer Comelis- sen voor zijn uitstekende leiding'. TAE door de samenwerkende orga- nisaties van apothekers-assi stenten aan de Ned. Mij. tot bevor dering der Pharmacie aangeboden, salarisvoorstellen zijn door deze pa troonsorganisatie afgewezen. Van de zijde der werkgevers werden nieu we voorstellen aangeboden, welke door de apothekers-assistenten niet aanvaard kunnen worden. Ook ten opzichte van de voorstel len betreffende de arbeidstijden, vaeantie en opleiding', nemen de werkgevers een afwijzend standpunt in. De apothekers-assistenten wil len hun eischen vastgelegd zien in een C.A.O. VIOOR de Civiele Kamer van. de Utrechtsche Rechtbank is de klacht behandeld van prof. ir. Gou driaan, oud-president van de Ne- derl. Spoorwegen, tegen ir. Dries- sen, gepensionneerd hoofd-inge- nieur van de spoorwegen-, die vlak na de bevrijding in een brochure vooral de houding van prof. Gou driaan tijdens de bezetting en te genover het personeel der N. S. heeft becritiseerd. Volgens den pleiter van prof. Gou driaan zijn er moeilijkheden ge weest, doordat ir. D. bij een direc teursbenoeming' van de spoorwegen door prof. G. gepasseerd is. Het verwijt van een poging tot militaire desertie in Mei 1940 van prof. G. bestreed pleiter met na druk. Ook is het onwaar dat prof. G. zich verzet had tegen evacuatie van de gezinnen van sjioorwegpersoneel. De antecedenten van prof. G. pleiten bovendien niet voor over matig jegens de Duitschers betoon de inschikkelijkheid, aldus den pleiter die een schadeloosstelling van f 25.000 vroeg'. WtfWVIiVVVWtfV'iftVtfWWVWVWWlftftiVWIi 900 K M, per uur T\E SCHROEFLOOZE vliegtuigen vormen een der erfenisen, welke de oorlog voor de tech niek achterliet. Binnen vier of vijf jaar zullen ze gemiddeld 900 kilo meter per uur halen, ïn 44 uur is men daar mee dus de wereld rond Onze planeet wordt dan maaf een heel klein bolletje, waarop we gauw uitgekeken zijn. We zullen er toch iets op moeten vinden, om onze nabuurplaneten eens te gaan opzoeken. De Edelweis- piraten A an de hand van ge- gevens, ontleend aan "de Daily Express, schre ven we onlangs een stukje over de jacht op de Edelweis-piraten in Duitschland. Een lezer verzekert ons nu eeft- er, dat deze z.g. Edel eis-piraten, meer be- end onder den naam i .P.D., geen Nazi-orga- isatie vormen, maar en reeds jarenlange be aande Duitsche onder ondsche tegen de Na zi's, waarvan vele leden in het concentratiekamp gestorven zijn en ande ren nu in Engelschen dienst staan (als tolk etc.). Dat ze - vooral 't laatste jaar - gevreesd waren door de Nazi's, blijkt uit het feit, dat de revers van menige Duitsche of' Duitscher omgekeerd is, om te zien of -er aan den an deren kant geen Edel- weisbloempje te zien was. Was dit het geval dan ging men zonder meer in het concentra tiekamp. Het strijdlied der E.P.D. is over heel Duitschland bekend. O.a. komt er in voor Wij willen vrije Duit schers zijn, Vrij van Nazi-teneur en ellenden, de E.P.D. grijpt in. Dat deze menschen nu niet tevreden zijn. al dus onze lezer, zoudt u begrijpen, als u wist, dat op verschillende vooraanstaande posten nog nazi's zitten (zoo als Arbeidsbeurzen). Ja, er zijn zelfs fabrieken, b.v. de ,,Storck"-machi- nefabrlek. waar je niet aan het werk komt, als ie geen Nazi was. Den aanslag met arsenicum 5p een S.S.kamp schrijf k persoonlijk ook toe aan de E.P.D., als, u weet dat deze heeren ongeveer hèt dubbe'e •antsoen hebben van den Duitschen burger. Vuilnisbakken worden gecontroleerd pingeland is ook vol van voedselzorgen. Er worden door het Mi nisterie van Voedsel voorziening controleurs aangesteld, die de vuil nisbakken zullen door zoeken, om te zien, of er geen brood in is weggegooid. Andere in specteurs gaan café's en restaurants bezoeken teneinde na te gaan, of er ook brood wordt ge serveerd aan gasten die er niet om hebben gevraagd. In een Lon- densch café verwekte het opschudding, toen aan een bezoeker een gekookt el werd voorge zet. Hij trachtte de op gewonden gemoederen te bedaren met. de me- dedeeling, dat hij het ei zelf had meegebracht Maar hij vertelde er niet bij, waar hij het vandaan had. AAN DEN KIEZER WOldt in deze Meimaand niet veel rust gegund. Amper is hij bekomen van de opwinding rondom de Tweede Kamer-verkiezingen, of hij wordt voor de verkiezingen van de Provinciale Staten gezet. Die worden vaak als een soort van tweede-rangs-verkiezingen beschouwd. Maar men vergisse zich niet. De Provinciale Staten zijn natuurlijk van groote betee- kenis voor het bestuur van het gewest. Dat is al reden genoeg om er goede aandacht aan te schenken. Daarnaast verlieze men niet uit het oog. dat zij ge roepen zijn om de nieuwe Eerste Kamer te kiezen. De stemming van de volgende week is dus ook van groot belang voor de lands- politiek. Er mag dan ook niemand achterblijven, om ook thans weer zijn stem goed te plaatsen. Bij de loting kreeg de lijst der K. V. P.: NUMMER 2. Dit nummer prente men zich dus goed in het hoofd: VtOLGENS een beschikking van den minister van Financiën, ge publiceerd in. de Staatscourant van gister, is het een ieder verboden in een strook van 500 meter breedte langs de Nederlandsch- Duitsche en de Nederlandsch-Bel- gische grens, in de open lucht, al dan niet in een vervoermiddel, aan. wezig te zijn.. Dit verbod geldt niet ten aanzien van personen, die o.m. uit beroepsoverwegingen of nood gedwongen zich in deze zone moe ten ophouden. Amslerdam-New-York door de lucht 'rPAI.LOOZEN waren er op Schip- hol getuige van, toen gister om 14.10 het eerste KLM-vliegtuig om hoog ging, om den vasten, voor- loopig 2 maal 's weekschen, Ne- derlandschen luchtdienst Amster- dam-New-York een feit te maken. i, xjtet lagerhuis heeft de wet op de nationalisatie van de steenkolenmijnen met 324 tegen 143 stemmen aangenomen. UET EERSTE SCHIP met graan uit ons land is in Frankrijk aangekomen. Er zullen nog 40 sche pen met een gezamenlijke tonnage van 10.000 ton volgen. 1 000 tot 140.000 huizen moe- xov.uvu ten ln Belgie wedel. op_ gebouwd worden. COVJET-TROEPEN zullen op 26 Mei, wanneer de Tsjecho-Slo- waken gaan stemmen voor de al- gemeene verkiezingen zich van de Donau in het zuiden door Tsjecho- Slowakije naar Duitschland bewe gen. De bewegingen hebben geen po litieken achtergrond, wil men de buitenwereld doen gelooven. Af AN 4 tot en met 14 Juni a.s. zal weder de gelegenheid worden opengesteld om in te schrijven op de 3 procent Grootboekschuld. Er zou weer met geblokkeerd te goed kunnen worden ingeschreven. PRESIDENT TRUMAN heeft gis- teravond het overnemen van de Amerikaanschc kolenmijnen door de regeering gelast. ÜEN GEIT, die aan een Mo- hammedaansehen jongen toebehoorde, geraakte in New- Delhi op een veld waar eenige Hindoesche jongens aan 't voet ballen waren. Het gevolg was. dat er een vechtpartij ontstond, waarbij 2 menschen werden ge dood en 5gewond. Typ NISTER-PRESIDENT Profes- sor Ir. W. Schermerhorn heeft gisteravond, op uitnoodiging van de vereeniging voor buitenland- sche politiek, in de Kath. Universi teit te Leuven een rede uitgespro ken welke tot onderwerp had: De positie van de lage landen aan de zee en de onderlinge betrekkingen van België en Nederland. TvE MINISTER van Bultenland- lJ sche Zaken der V. S., Byrnes, heeft via de radio meegedeeld, dat hij, indien dezen zomer geen vre desconferentie gehouden wordt, de zaak voor de algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties zou brengen. Alle schepen worden gelost. TAE SITUATIE in de haven, van Amsterdam was gister ongewij zigd, d.w.z. de arbeid, welke eer gisteren voor tweederde was her vat, vindt voortgang. Alle schepen welke thans in de haven liggen wor den gelost. In geringe mate is hier bij de hulp van militairen ingeroe pen. Moeilijkheden of ongeregeld heden doen zich niet voor. De op roep van de revolutionnaire com munistische partij tot een algehee- le werkstaking heeft nergens ge hoor gevonden. Naar aanleiding van den oproep om pei'soneel voor het halen van evacuees uit Nederlandsch-Indië met de schepen Bloemfontein, en Klipfontein, hebben al zooveel vrij willigers zich gemeld, dat beide schepen volgeboekt zijn. De Bloem fontein is reeds naar Nederlandsch- Indië vertrokken. TTet aantal vrijwilligers voor Rot- terdam blijft toestroomen, niet in het minst uit Breda, van waar gister ongeveer 125 werkkrachten vertrokken. Regelmatig geven zich nieuwe liefhebbers op. Gister o.a. een groote groep leerlingen van het Bredasche Lyceum. Ook uit Eind hoven en, Tilburg zijn reeds heel wat vrijwilligers vertrokken naar Rotterdam. A MERIKAANSCHE bezettings- troepen in Beieren hebben de Donau bij Vilshofen Beieren) plotseling over een afstand van 72 km. afgesloten en 372 schepen van de voormalige Hongaarsche mari ne. afkomstig van 12 landen, in be slag genomen. Uit de schepen kwam een groote hoeveelheid contraban de. machinegeweren en andere wa pens, korte-goifzenders, goederen van de zwarte markt en heele scheepsladingen voorraden van de Wehrmacht te voorschijn. Meer dan 3.000 menschen zijn gearresteerd, verdacht van zwarten, handel, 't smokkelen van verdoovende mid delen en wapens en het onderhou den van een ondergrondschen spoor weg om vroegere SS-lieden te la ten ontsnappen. TRIBUNAAL TERNEUZEN Het tribunaal begint langzamer hand te werken met een rustige re gelmaat van telkens terugkjerencie gevallen. Ook die zitting van Woens dag bracht weinig nieuws. J. P. v d H, winkelier te Hulst had partijen levensmiddelen geleverd aan c.0 weermacht en geschenken gegeven aan Duitschers. bovendien had hij a> in kantoor én woonkamer ont vangen, waarbij hij hen zeer vrien delijk bejegende, v. d. H. bewtercie gedwongen te zijn te verkoopen, en dat deze verkoop nooit abnor maal was. Een drietal getuigen a décharge lieten zich zeer gunstig over verdachte uit. Mr. Kurtz ver zocht vervallen verklaring der aan klacht. a. A. V. landarbeider te Zuidi- dorpe was aangesloten bij het NAF waar lnj leider was van dien dienst der geldzaken bij het plaatselijk kantoor; hij voerde propaganda voor bovengenoemde instelling en was boerenleider bij den Land stand. Verdachte voerde aan van zijn vroegeren confessioneelen vakbond nooit richtlijnen te hebben ontvan gen aangaande het NAF-lidinaat- schap van zijn boerenleiderschap had hij nooit een aanstelling' ont vangen. Mr. Tichelman vestigde o.a. de aandacht op 's mans 1 ja rige interneering. Ca. Ma. A. winkelierster uit Sas van Gent had groote partijen aard appelen en visch aan de Duitschers geleverd, waarbij zo bovendien nog een zwart-handeltje dreef in boter. A. beweerde slechts op geldig'j bon nen te hebben verkocht. Sterk was de indruk, dat een vrouwenvbete in het spel was. Zij is 7 maanden geïnterneerd geweest. A. <Si J-, landarbeider te Zuiddor pe had een ondergedoken militair aangegeven bii den NSB-er F. de Blok, de G. erkende dit, doch voeg de eraan tpe spijt te hebben van het voorg'jvaillene en dat hij nooit iets met die NSB uitstaande had. Mi', de Recher bepleitte clementie op grond der interneering van 5 maanden. P. A. c!e P, landbouwersknecht te Zuidüorpe was. sindS 1942 NAF - lid, werkte in Duitschland en ging vriendschappelijk met NSB-ci's om, verdachte bekende. Mr. de Rechter noemde de aanklacht het zoeken van spijkbrs op laag' water en verzocht clementie. Tenslotte stond, terecht de melk slijter W. J. de M. uit Sas van Gent, die in 1943 een aanvraag for muiier teekende als symp. lid der ADELAAR-PRODUCT PRIMA! (Adv 980—00) NSB te worden opgenomen. Mr. do Rechter, die ook hier het pleidooi hield, wees op het slechte milieu, waaruit verdachte is voortgekomen en op de 7 maanden interneering welke hij onArging. Ontzeiting rechten was volgens hem hier de méést aangewezen straf. Uitspraken volgen 3 Juni a.s. uitspraken. In de zaak van do dames J. v. G. en A. v H, uit Sas van Gent wordt het onderzoek voortgezet. A. p., onderwijzer te Axel: 10 jaar interneering, verbeurd verkla ring van vermogen en ontzetting reahten. Mej. G. I. v, W, uit Sas van Gent werd schuldig verklaard de interneeringsduur welke zij reeds onderging werd voldoende geacht, oda[ zij uit interneering werd ont sLigyn. A. Th. H, gapens. 2e lt KNIL uit Sas van Gent 8 maanden intemeeriiK' verbeurd verklaring pensioen 21 Sept. 1944 tot einde mterneiea'ing. verbeurd vorklaring radiotoestel en ontzetting' rechten. Bij J- S. landbouwer te Aarden- burg werd de aanklacht vervallen verklaard tewerkstelling van gedetineerden. Toen een vorige maal getracht werd godetineerden op de maat schappij ,De Schelde" te werk te stellen voor het mindere werk in de gieterij, stuitte men op be zwaren van de arbeiders. De arbei ders hebben toen zelf het vuile werk weer ter hand genomen en hun tegenzlh hiervoor overwon nen. Thans heeft men een 26-tal gedetineerden wasa-onder oud- Vlissingers uit het kamp te Mid delburg, te werk gesteld op het schip „De Borneo" als roestbikkers De schilders die dit werk ver richtten, maakten bezwaar tegen het vuile wierk en hadden geen bezwaar tegom het te werk stellen van die delinquenten, zoodat deze thans geheel afgezonderd op „De Borneo" onder bewaking dit werk verrichten. belangstellng voor walcheren In de „Daily Telegraph" schildert Earl de Ia Waan- de her stelwerkzaamheden op het eiland' Walcheren. brug bij sluiskil De brug over het zykanaal naai de Axelsche Sassing nabij Sluiskil is met ingang van 16 Mei 1946 op werkdagen van 22 uur tot 6 uur en op Zondagen en Christelijke feestdagen vuin 22 uur op den voorafgaanden dag tot 6 uur op den volgenden dag voor de scheep vaart gesloten. Aardenburg Benoeming. Met ingang van 1 Juni 8.s. werd tot onderwijzer aan de R.K. School voor Voortgezet La. ger Onderwijs te De Zilk bij Hille- gom benoemd de heer Albert L. M. Lippens, plaatselijk bureauhou der alhier. Zijn plaats als bureau houder zal worden ingenomen dooi den heer M. Verstraete uit Eede. Goes een STAP in DE GOEDE RICHTING. Men, is overgegaan tot oprichting- van een propagandaciub van de K. V. P. De successen, welke de KVP bij de jongste verkiezingen heeft behaald liggen ons allen nog versch in het geheugen en hebben ieders respect afgedwongen. Wij zijn, daar zeer terecht trotsch op, doch we zijn er nog niet; nog hebben wij 2 verkiezingen voor den boeg: de Pro. vinciale Staten en de Gemeente raadsverkiezingen. Door een, inten sieve propaganda willen wij trach ten nog meer succes te boeken. En dat kan! Daarom Katholieke jon gelui, Blijft niet aan den kant staan Uw steun hebben wij dringend noo dig, werkt mede en laat deze po ging geen schipbreuk lijden. Meldt U zoo spoedig mogelijk aan bij F. Bookelaar. Westsingel, zoodat wij kunnen aanpakken en straks Ka tholiek Goes een krachtig woord kunnen laten medespreken. De Ka tholieke zaak is ook Uw zaak!

de Stem | 1946 | | pagina 2