Overleg met bevolkingsgroepen Indonesische adviseurs ■wa teleurgesteld Dr. van Mook wil: Perzische vraaqteekens mist nog de breed» visie BERN JUICHT prinselijk paar toe M®T' Ter verduidelijking der regeerings- plannen en benoeming van verte genwoordigers voor de Rijkscon ferentie. DE KABINETSWISSELING Doodstraf voor kampbeul van Ommen TWEEDE JAARGANG. No. 471 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur3. 3. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROrFEN, Vllsslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102: Red 3. v. d. BROEK. Btjbureau Oostburg, Nieuwste 23Z.-Etlanden: Bureau Ooes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N.3. KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, WOENSDAG 22 MEI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J, AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. TJET IS NOODIG, aan het n Nederlandsche volk duidelijk te maken, dat de drie Indone sische adviseurs van onze regee ring, die de conferenties op St. Hubcrtus hebben bijgewoond, teleurgesteld in Indië teruggeko men zijn, aldus onze Itataviasche correspondent. 'ALS WOORDVOERDER koos ik den oudste van de drie, dien luitenant-kolonel der artillerie van lret Kon. Ned. Ind, Leger Son- faoao. Wat overste Santoso teleurge steld heeft is niet ut de -eerste plaats het feit dat de drie loyale Indonesische adviseurs bij de eigenlijke besprekingen op Hooge Veluwe niet ails deelnemers, doch als ambtelijke -adviseurs zijn be handeld. Na de conferentie hebben zij golukbig gelegenheid gehadi hun standpunt tegenover de re geering te ontvouwen en dit is niet zonder invloed gebleven. Overste Santoso hoopt nu. dat de Regeeringsverklaring van 10 Februari jl. niet langer uitslui tend en alleen als voorstellen be schouwd worden, ge-richt aan de republikelnsche „regeering" maar tegelijkertijd als richtlijnen voor de te houden Rijks-conferentie en verdere staatkundige hervormingen in Indonesië waiaamede onmiddel lijk een Migin gemaakt dient te worden zonden' liet antwoord van de „republiek" af te wachten. 1VT AAR wait Overste Santoso vooral teleurgesteld heeft, is het ontbreken «ui een „nationaal en geestelijk reveil" in alle lagen van het Nederlandsche volk ten opzichte van Indonesië. Er is wel belangstelling voor „de Indonesi sche kwestie" maar niet voor Indonesië aïli. De overste, die zich bij voorkeur bedient van militaire tennen, drukte liet ails volgt uit: die belangstelling is politiek-tactisch niet staatkundig- strategisch. Het is een afwegen van belangen, niet van het oplossen van groote staatkundige problemen Dat het gaat om een nieuw we. reld vraagstuk, om het vestigen van een cultureel-economisch sterken staat in Indonesië want dat een zwak Indonesië een voort durende bedreiging mn den we reldvrede vormt, dat inzicht mis !k bij den Nederlander, aldus de overste. Hy brok een parallel tusschen Indonesië 'en Palestina. Palestina, vanouds een bron van politieke onrust en het tooiveel vran voort durende penetratie van vreemde lingen, Maar Palestina was eer tijds cultureel een sterke staat wat Indonesië nooit geweest is. Nog altijd is in Nederland te veel de vraag: „Wat heeft Neder land in Indië noodig?" en niet „Wat heeft Indië noodiig?" Willen wij werkelijk een sterk wereldimperlum vestigen dan iets heel -anders noodig. Dan het noodig. niet dat liet rendement van Indonesië ten behoeve van Nederland zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, doch dat Indonesië met behulp van Nederland zoo sterk mogelijk wordt gemaakt. Dan voldoet niet langer een ministerie van „Overzeesehe Ge- biedsdeelen", doch bepaald nood zakelijk wordt dan de oprichting van een ministerie van coördi natie voor het geheele Koninkrijk. Dit minis ter ie moet aan de vol keren van het geheel' Koninkrijk u? 200 hoodage Inzicht geven van elkanders belangen, nooden en behoeften niet alleen door het verstrekken van gegevens, maar ook dooi uitwisseling van perso neel, niet allben vam overheids organen maar ook van particuliere bedrijven. Dan is in Indonesië waarlijk iets grootsch te verrichten' Altijd en altijd nog Is in Neder land liet wachtwoord: laat Indië er maar eerst om vragen. Men moet beseffen dat het thans gaat om geslachten en ge slachten. Er moet een totale gees telijke herbewapening komen. Al leen dim zal the hartelijke samen werking met inzicht in eikaars be langen tot stand gebracht worden die een noodzakelijk^ voorwaarde is voor het welslagen van het nieuwe en sterke Indonesië. De politiek van „tawar menawar" (loven en bieden) moet voorgoed verlaten worden. Helaas, de Nederlander ziet het niet. QPREKENDE over de positie van Soetan Sjahrir zelde overste Santoso. dat het op het oogenblik onmogelijk is voorspellingen te doen omwent den afloop van de besprekingen. Er zijn nog steeds machten aan het werk om het „kabinet-Sjahrlr" ten val te brengen. In de omge ving van de nationale concen tratie" spreekt men van een penetratie in het Kabinet-Sjahrir, ja zelfs reeds van een kabinet onder leiding van Ir. Sardjono. een communist. Zonder renlgwn twijfel zou de val van Sj-s-hri,- ernstige gevolgen hebben hetgeen op zichzelf reeds verklaard is door het feit, dat die vail tot oorzaak zou hebben: het tegen den wensch van de op positie in in aoe g-aain met de Nederlanders binnen liet rijks- verbamd, dra-ar waag zulks moge lijk is. ooo<xxxxxxxx><xxxxxxxxx> „Kabin«t"-Sjahrir wankelt Overste Santoso spreekt zich uit ooo<xxxxxxxxxxxx><xxx>« De eenlge politiok, die wp bj) een val van het „Kabinet Sjahrir" kunnen voeren, is er voorloop tg een van afwachten. Staatkundig Is die „onafhankelijke republic k" een verloren zaak en dit, za'l zich spoedig u-lten. Sockarno en Hatta beschouwt overste Santoso ais lieden, die hun nationalistische idealen \oor hun persoonlijke belangeil hebben laten varen en die thans vooral beze ten zjjn dOor de gedachte dat hun lot als gewezen collaborateur on zeker is. Daarom zullen zy tot het uiter ste trachten vol te houden, maat het is de vraag, of zij die zaak na een val van SJahirlr lang in het gareel kunnen houden. De komende gebeurtenissen in en om Soeirakarta, den zetel van „president" Soekamo en „vice- president" Hatta in Mididen-Java, zijn van groot belang. Over de houding van de Engel- schen in het geval van een af breken dei- onderhandelingen met de Nederlanders doOr een nieuw republikeinsdh „kabinet", bestaat geen jMkerheid. Wel mag worden aangenomen, dat de hulp der Britten aan de republiek nimmer verder zal gaan dan die, welkt} zij op het oogenblik aan de beweging verkenen. Ex-Koning Victor I Emmanuel van Italië deed af- stand van den troon en vertrok naar Alexandrië. Hier zien w*J zijn aankomst aldaar. rpWEE LEIDEN van het door Jos- jida samengestelde nieuwe Ja- pansche kabinet, zijn door het hoofdkwartier van Mac Arthur als ..ongewenscht" gediskwalificeerd. pRINSES JULIANA en Prins Bernhard hebben gisteren een rondrit, door de stad Bern ge maakt. die deed denken aan de overweldigende ontvangst die maar. schalk Montgomery hier drie maan den geleden te beurt viel. Langs de oude wegen door eere- bogen gemarkeerd en rijk gepavoi- seerd, had een geweldige menigte een haag gevormd en overal klor.k „Leve Prinses Julian^, leve Neder land" als de wagens voorbijreden. Des middags op een receptie In het Nederlandsche gezantschap heeft prinses Juliana aan den Bonds raad een geschenk overhandigd uit naam van de Nederlandsche regee ring. Het is een Rijnlandschap van den Nederlandschen meester Jan van Goyen. INGANG van- 20 Mei as. is de uitmaling van tarwe voor broodbloem verhoogd tot 90 pet. TN LONDEN is de internationale conferentie van landbouwpro ducten begonnen. 31 landen zijn vertegenwoordigd, w.o. Nederland door H. D. Louwes. Het doei is zoo veel mogelijk eenheid te brengen ln de te volgen landbouwpolitiek. TN AFWACHTING vam de ontwikkeling op Java en Sumatra aehl de regeering het noodzakelijk om, nu zij haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevolkingsgroepen te raadple gen. welke zich vrij kunnen uiten. Dit heeft in de eerste plaats ten doel de regeeringsplannen nader uit te leggen en te verduidelijken; voorts wil men dan vaststellen op welke wijze de verschillende be volkingsgroepen in de huidige omstandigheden hnn gevolmachtigde vertegenwoordigers op de Rijksconferentie zullen benoemen, zoo zei dr. van Mook tijdens een belangrijke radiorede over den zender Batavia. TAit overleg zal voor de verschil- lende deelen van Borneo, en voor den Oostelijken Archipel, zoo mede voor de Riouweilanden, Banka en Biliton, vastgesteld worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche bevolkingsgroep, wel ke voor het grootste deel thans eveneens ln vrijheid kan samen werken. zullen worden geraadpleegd ln Batavia". Zoo spoedig mogelijk zullen bo- verdien met de Indo-Chlneesche en de Indo-Arabische bevolkingsgroe pen samensprekingen worden ge houden. De onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen. Dr. van Mook benadrukte voorts, dat Indonesië iets anders zai zijn dan Nederlandsch-Indië. evenals het hedendaagsche Azië geheel ver schillend Ls van dat van gisteren. Een volledige breuk met het ver leden beteekent dit evenwel niet. HÜ wees er voorts op, dat de meerderheid van het Nederland sche volk de wenseheiijkheid en den noodzaak van een stelselma tige evolutie en van zelfregeering in Indonesië erkent en dat van een Nederlandsche regeering geen herstel van het oude koloniale systeem kan worden verwacht. Hij vond Sjahrir een vertegen woordiger van een georganiseerd en verantwoordelijk nationalisme, dat op Java en in een aantal ge bieden daarbuiten zijn aanhangers bezit. De luit.-gouverneur-genelaal zei- de, dat er qen reëele basis voor de toekomst aanwezig was, welke tot zelfvertrouwen kan stemmen. Kalmeerende verklaringen der regeering, maar Ala protesteert. pERZIK blijft voorioopig nog een vraagteeken, omdat er een opvallend verschil is in de be richten die ten aanzien van dit land geseind worden. Zoo heeft de Perzische regeering meegedeeld, dat „volgens door haar ontwngen berichten" de Sovjets in. derdaad op 6 Mei Azerbeidsjan heb ben ontruimd. Maarou hetzelfde oogenblik vertelt Hoessein Ala aan den se in Lissabon vond mot groote plechtigheid de kroning plaats van het beeld van onze Lieve Vrouw van Fatima. Kardinaal Hasella, speciale vertegen woordiger van Paus plus XII verrichtte de plechtigheid. Meer dan een hall millloen pelgrims waren getuige van het Indrukwekkende ceremo nieel. cretaris van den Veiligheidsraad in New-York, dat zijn regeering niet over voldoende gegevens be schikt omtrent den waren stand van zaken in Azerbeidsjan. En bovendien heeft deze Per zische ambassadeur b|J den Vei ligheidsraad geprotesteerd In ver band met het feit, dat de Sovjets zich nog immer in binnenland- sche aangelegenheden mengen. TAe zender van de opstandelingen maakte gister plotseling geen gewag meer van de botsingen met de regeeringstroepen, wel echter dat er drie rechts georiënteerde jx>- lltici in Teheran waren gearres teerd. Soeltaneh de Perzische mi nister-president deelde mee. dat deze drie „reactionaire samen zweerders" waren Over de botsingen tusschen de troepen en de opstandelingen zei hij, dat niemand wist wie er begon nen was. Het waren, overigens .slechts plaatselijke gebeurtenissen" Het Perzische departement van Oorlog wist te vertellen, dat de be richten over de gevechten „kenne lijk onwaar" waren. Wat meer licht in de Perzische duisternis zou dus heusch geen kwaad kunnen Heden zon onder 20.36 u. en maan onder 9.31 u. Donderdag zon op 7.36 en maan op 1.57 u. Weersverwachting: Wisselende bewolking. Overwegend droog, zelfde temperatuur als gisteren Zwakke tot matige Zuld-Wes- telüke wind. Dr. van Mook beëindigde zijn rede met te zeggen, dat er in het nieu we Indonesië een behoorlijke plaats zal zyn voor alle Nederlanders, die de gewijzigde verhoudingen begrij pen en aanvaarden. In een plaats ten zuiden vazi Batavia hebbiyi eenheden van het Indonesische leger aan de Neder landers verzocht hulp te verleenen bij het verdrijven van een bende gewapende roovers. De Nederlan ders hebben het dorp van de ban dieten verlost. TAe evacuatie per vliegtuig van ge- interneerden uit midden-Java vindt gestadig voortgang In Bata via zijn weer 200 geïnterneerden uit Soerakarta gearriveerd. De Indonesiërs in Soerakarta wilden echter geen geïnterneerden met een Britsch vliegtuig laten vertrekken, omdat dit een rood-wit- blauwe onderscheidingscirkel droeg waaruit zU concludeerden dat het een Nederlandsch toestel was Een officieele Britsche militaire woordvoerder te Batavia heeft cri- tiek geleverd op het feit. dat de Indonesiërs hun belofte om per trein geïnterneerden uit het bin nenland te evacueeren niet in da den hebben omgezet. De Indone sische ..generaal-majoor" Soedibyo ts totnutoe nog het antwoord schul dig gebleven. Tn het commando van de Neder- landsch-Indlsche landstrijd krachten komen wijzigingen. De kolonel der infanterie S. de Waal zal benoemd worden tot op- perbevelhebber van West-Java, de kolonel der infanterie van Lanten tot opperbevelhebber van Mldden- Java, Djokjakarta en Soerakarta en de kolonel der luchtmacht C. Giebel tot opperbevelhebber van Oost-Java, Ball en Lombok. Er zijn weer 3000 Engelsche troepen scheep gegaan met het doel Java te verlaten. |Ap Borneo heeft onder algemeene belangstelling en tevredenheid der bevolking de installatie plaats gehad van zelfbestuurders. Morgen beginnen de besprekingen TT. M. de Koningin zal zich vati- daag naar Socstdjjk begeven ten einde aldaar morgen een be gin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders in verband met de kabinetswisse ling. DEN KAMPBEUL van Ommen, de 35-jarige schilder J. Driehuis uit Amsterdam, heeft voor het Bij zondere Gerechtshof te Roermond terecht gestaan voor zijn ln het kamp te Ommen bedreven wanda den. Hij liet bijvoorbeeld gevange nen „gramofoonplaten draaien", d. w.z) de gevangenen moesten dan met een vinger in het oor met de andere hand aan den grond rond draaien, zoolang tot de slachtoffers er half gek van werden en er bij neervielen. De onmensohelijke sin jeur hoorde onbewogen de dood straf tegen zich eischen. TTARL FRANK, de voormalige Duitjcbo „protector" van Bo- hemen en Moiavië, ls. als oorlogs misdadiger en verantwoordelijk per soon voor de moordpartij te Lidice, door het tribunaal te Praag tot den dood door ophanging veroordeeld.

de Stem | 1946 | | pagina 1