GEEN AANVAL Zilveren priesterfeest pastoor Poppen Wat een Wonderlijke Wereld KABINETSWISSELING IN INDONESIË Een nieuw Zeeuwsch maandblad? IN 'T KORT itter lie I Prof, Romme voorzitter R.K. 2e Kamerfractie BEVOLEN zegt Perzische regeering Dr. van Mook voorziet geen belang rijke wijzigingen der regeerings- politiek. gïfbboriffo #mh Broeder Cajetanus gehuldigd Katholiek Vlissingen huldigt haat herder yATERDAG en Zondag vierde Katholiek Vlissingen feest ter gelegenheid van het 25-jarig priesterfeest van haar pastoor. den Z.Eerw. Heer P. Poppen. Nadat de jubilaris door het feest comité aan de pastorie was ontvan gen, werd des avonds een plechtig Lof in de zeer fraai versierde kerk gecelebreerd, waarin kapelaan van Stee den jubilaris als priester hul digde en hem mededeeling deed van de geschenken der parochie; een boekenkast en een bedrag tot aan schaffing van zes kandelaars voor het hoogaltaar. ipen algemeene H. Communie en een plechtige Hoogmis met feeslpredicatie door rector Verkleü uit 's-Gravenhage vormden de hoog tepunten der kerkelijke viering op Zondag. Om half drie vond de hul diging door de parochie in de ge heel bezette Scheldehal plaats. Na dat den jubilaris en zijn familie een feestlied was toegezongen, voerde als eerste de heer Schroote namens het Kerkbestuur het woord. Hoe wel pastoor Poppen nog slechts korten tijd Vlissinger is en men dus nauwelijks van zijn verdiensten voor deze parochie kan spreken, is een huldiging toch op zijn plaats. Het is een katholieke traditie en een volk, dat zijn priesters eert, eert God en zichzelf. Er ligt hier een ruim arbeidsveld, zoowel op gees telijk als stoffelijk terrein. Hij sprak de hoop uit. dat Z.Eerw. in zijn moeilijk werk zal slagen en Vlissin- gen rekent het zich tot een eer. hem in dat werkt te steunen. De voor zitter van de R.K. Arbeidersbewe ging, de heer E. Andriessen Sr., en vgn den R.K. Middenstandsbond; de heer Henning, boden vervolgens namens hunne organisaties geluk- wenschen aan, zegden hun steun toe en vroegen wederzijds die van den pastoor. Ook de jeugdbeweging bleef niet achter. De gidsen voerden een de- clamatorium ..De Zeven Sacramen ten" op verdienstelijke wijze uit, be geleid door het R.K. zangkoor en een meisjeskoor, onder leiding van den heer A. Theutlis ,en de Ver kenners belichtten, voorgegaan door hopman Vijgen, op de hun eigen wijze de loopbaan van den pastoor. Als geschenk boden zij een reproductie van ,.De heilige Fami lie" van P. Geraedts aan. Mevr. Vervenne sprak namens den R.K. Vrouwenbond, terwijl de heer Th. Andriessen voor de plaat selijke katholieke gemeenschap en de Kath. Volkspartij afd. Vlissin- gen sprak. Dat Z.Eerw. hier korter en daar langer heeft gewerkt, doet niet terzake, aldus spr. De hoofd zaak is, dat hij vijf en twintig ja ren heeft geioopen in de baan, die God hem heeft aangewezen. Hij bood den jubilaris een onstoffelijk geschenk aan, de verzekering, dat de Vlissingsche katholieken volle dig present zullen zijn. Tenslotte brachten de leerlingen dei- R.K. Jongensschool met een korte toespraak den jubilaris een bloemenhulde. ne huldiging werd muzikaal ge- illustreerd door het R. K. zang koor. dat zeer verdienstelijk „Haec dies" en „Jubilate Deo" ten gehoore bracht, en het dameskoor, dat niet minder goed „Lentelied" deed hoo- ren. beiden onder leiding van den heer Theunis. De leiding van den middag bleek zooals steeds bij den heer Th. Andriessen in goede han den. Om half vijf werd den parochia nen gelegenheid geboden, hun her der persoonlijk geluk te wenschen, waarvan zeer velen gebruik maak ten. Ook een deputatie van het ge meentebestuur, de wethouders Knoop en Poppe, feliciteerde den jubilaris, evenals vele geestelijken uit den omtrek. Uitvoeriger dan hij reeds na de huldiging in de Scheldehal gedaan had bracht past. Poppen dank aan zijn parochianen tijdens het Lof Zondagavond voor de hem bereide verrassing. Zondagmiddag gaf de harmonie St. Cecilia onder leiding van den heer Hollaers een concert bij de pastorie onder groote belangstelling van de bevolking. Plannen in voorbereiding rvOOR de initiatiefnemers, de hee- ren Augusteyn uit Axel, was Zaterdag in de Korenbeurs te Goes een vergadering belegd om de mo gelijkheid der uitgave van een nieuw populair Zeeuwsch maand blad te bespreken. Van heel wat stichtingen en organisaties waren vertegenwoordigers aanwezig even als van het Goesche gemeentebe stuur- (burgemeester ten Kate) en dat van Vlisslngen. (wethouders Poppe en v. Poperinge). De heeren Augusteyn zetten uiteen dat het beoogde doel is. de belangstelling welke voor Zeeland in binnen- en buitenland bestaat te bevredigen en aan een wakkeren en voorts in eigen gewest krachten en initiatie ven te stimuleeren, welke den bloei en ontwikkeling van het gewest be oogen. Op een enkele uitzondering na waren allen Ingenomen met het denkbeeld, temeer imdat de groep- Augusteyn voorloopig de financie ring op zich wil riemen mits zij een lid in de redactie mag aanwijzen. Als uitgeefster had men zich een stichting gedacht, bestaande uit verschillende lichamen en organi saties, dié elk, meer als symboli sche dan als practische steunver- leening f 100 hebben te storten. De aanwezigen verklaarden zich bereid dit vporstel ln eigen kring te be spreken. Heel wat vragen werden gesteld, opmerkingen gemaakt en beden kingen geopperd, waarvan door de initiatiefnemers goed nota Is geno men. Een van hen deelde allerlei bijzonderheden mëe over den inhoud en wijze van uitvoering. Men streeft naar een goecl uitgegeven, behoorlijk geillustreerd blad. met smakelijken, afwisselenden Inhoud, tegen een lagen prijs. Is er in Zeeland geen drukkerij te vinden, die goed genoeg inge richt is om de order uit te voeren, dan zal men er een buiten Zeeland zoeken. TAE NIEUWE R.K. Tweede Ka- merfractie, heeft tot haar voor zitter benoemd Prof. mr. C. P. M. Romme en tot haar secretaris dl L. Ofc Kortenhorst. TN tegenwoordigheid van den mi- nister van Verkeer en Energie, had de oprichting plaats van de Stichting „Nederlandsche Interna tionale Wegvervoerorganisatie" (N. I.W.O.). nu Britsch-Amerikaansche auto- riteiten hebben de Italiaansche regeering bevolen het dagelijksch broodrantsoen in Italië van 200 tot 150 gram te verlagen. TUSSCHEN de Chineescht regeering en de communistische troepen in de provincie Sjantoeng is een over eenkomst gesloten volgens welke de communisten onmidlelltyk alle vijan delijkheden zullen shaken en alle op de regeeringstroepen veroverde plaat sen zullen ontruimen. Regeeringstroe pen hebben de strategisch belangrijke stad Szepingkai. ten zuiden van Tsjang toen in Mandsjoerije bezet. 9 XJET NED. Stoomschip „Tiberius" dat van West-Indië op weg was naar New-York, kwam tengevolge van den mist in aanraking met het Amerikaansche tankschip ..Amiens" De opvarenden werden door het tankschip aan boord genomen. rpEN BATE van de oorlogsslacht offers wordt een hulpzegelcam- pagne ingezet. Deze postzegels heb ben een waarde van Ui tot 12(4 ct. en de toeslag bedraagt 3(4 tot 3714 cent. QOELTANEH, de Perzische eerste minister heeft verklaard, dat hij niets afwist van een aanval der Perzische troepen tegen Azerbeids- jan en dat deze wellicht door de troepen zelf is op touw gezet. „In dien er gevechtshandelingen plaats hebben, kunnen deze alleen van plaatseiyken aard zyn". aldus Soel- taneh. Het Perzische ministerie van Oorlog heeft ontkend, dat er ge vechten in Koerdistan en Azer- beidsjan worden geleverd en dat de bevelhebbers geen orders uit Te heran hebben ontvangen een aan val in te zetten. Maar intusschen gaat radio Te- bris (lees: het radiostation der on der communistischen Invloed staan de opstandelingen) voort met krygsberichten de wereld in te zen den. Nieuwe aanvallen var. de re geeringstroepen zouden ingezet zun in het gebied van Saghez in Per zisch Koerdistan, waarbij de „de mocraten" de aanvallers zouden te ruggeslagen hebben. De vraag besprekend of een aan val door Teheran zou zyn bevolen, meent Reuter deze ontkennend te moeten beantwoorden, o.a. omdat Soeltaneh juist een missie naar Te- bris heeft gezonden, om het te rugtrekken der Sovjettroepen te on derzoeken en de te Teheran misluk te besprekingen te heropenen. Drieërlei critiek. ER zoo veel nieu- we Kamerleden zijn, kan het leerzaam voor hen zijn, wat de Ame rikaansche Senator Bar- kley opmerkte omtrent het euvel van de spee ches. die van een pa pier worden voorgelezen Hijzelf was eens jaren geleden uitgenoodigd, om een redevoering te houden voor zijn Alma Mater. Hij besteedde 6 maanden aan het voor bereiden en opschrijven van de speech. Een groo te menigte luisterde er naar, toen hij haar voor las, en na afloop vroeg de voorzitter hem ten eten. Hij verwachtte commentaar op zijn speech. Er kwam er geen. Toen vroeg hij den voorzitter op den man ai: Wat denkt U ervan? „Mag ik precies mijn meening zeggen?" „Ja, gaat uw gang". „Nu dan, ik heb er drieërlei critiek op. In de èerste plaats hebt U de speech voorgelezen. In de tweede plaats hebt U ze erbarmelijk voorgelezen. En in de derde plaats was ze de moeite van het voorle zen niet waard".... Laat dat van de rede voeringen onzer nieuwe Kamerleden niet gezegd mogen worden! Een baantje voor den koning [Zoning Victor Emma- iV nuel van Italië %eett afstand gedaan ran den troon, maar tvarmeer hij zin heeft, San hij,zonder dat hij it eenige moeite voor öehoeft te doen, oogen- blikkelijk weer een baantje krijgen tel het tonnige Florida (Ver. Staten). In 1909. toen Lloyd Griscom, op oogen- blik de eigenaar van 'n groot dagbladen-concern nog Amerikaansch ge zant te Rome was, vroeg de koning hem gek scherend: „Als ik vroeg of laat m'n baantje eens zou verlie zen, kan ik er dan niet een bij jouw krant krij gen?" Griscom beloofde den koning, dat, wan neer het zoover kwam, hij Victor Emmanuel als redacteur buitenland in dienst zou nemen. Hij voegde er aan toe, dat koningin Helena even tueel de verzorging van de vrouwenrubriek ter hand zou kunnen ne - men. Eenige dagen geleden maakte een Ameri kaansch journalist Gris com op zijn 37. jaar ge leden gedane belofte attent. „Inderdaad", zei de krantenmagnaat, „en t aanbod is nog wel dc- gelijk van kracht." Wij zijn benieuwd! Het begint weer] ■^A DEN VORIGEJJ oorlog was het een hobby van toeristen om de slagvelden te gaan bekijken, de ruines, de loopgraven, de moddet en de brokstukken van wapentuig. Er zaten min der gevoelens van pië teit achter dan die van banale, snuffelende nieuwsgierigheid. Thans hebben reisbureaux ln Engeland de gelegenheid alweer opengesteld, om de slagvelden van Non» mandië te bezichtigen. Het is een trip van 15 dagen uit en thuis in Londen, maaltijden, lo gies en de noodige gri|- zeling inbegrepen. Kos ten 41 pond 14 shilling en 6 pence. Wie doet 't straks goedkooper? ■.V,VW.V^.V,%".VAW.V.V.WA-AWi TAR. VAN MOOK neemt aan, dat van minister Logemann volledig het nieuwe Nederlandsche Kabinet mogelijkerwijs gebaseerd zal zijn op de Katholieke Volks partij en de Partij van den Ar beid. hetgeen volgens hem be teekent, dat de regceringspolitiek ten aanzien van Ned.-Indië op geen enkel belangrijk veranderen. TUdens de samenkomst met Sjah rir heeft dr. van Mook den poli tleken toestand in Nederland be sproken en Sjahrir tevens op de hoogte gebracht van de voornaam ste beslissingen, waartoe de bespre kingen in Nederland hadden geleid Volgens dr. van Mook heeft Sjah rii- niet te kennen gegeven, dat hy dan met nieuwe voorstellen zou ko men, doch hy zeide, dat dit mo geiyk was. Dr, van Mook wenschte zich niet uit te-laten over den toestand op Sumatra, welke hy „moeiluk" noem de. Spiekend over het rystaanbod van Sjharir aan Br.-Indië wees hy er op, dat Ned.-Indlë in den regel nooit rust had uitgevoerd, zoodat de export van 500.000 ton ryst er gens in den Archipel een vry ern stig voedseltekort zal veroorzaken. Voorts verklaarde dr. v. Mook, dat het nog niet opportuun was de Nederlandsche voorstellen openhaar te maken, doch hij wees er op. dat de algemeene ïyn in de verklaring van minister Logemann was aangegeven. TAe evacuatie per vliegtuig van geïnterneerden uit midden-Java is begonnen. In Batavia zijn er al 203 en in Semarang 50 geïnterneer den, w.o. veel vrouwen en kinderen punt zal aangekomen. n Bandoeng hebben de extretnis- ten weer eens een leeiyke streek uitgehaald. In midden-Bandoeng staken zij 80 huizen in brand. OOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCxXxZOCxXXXXOOOOOOOO&OOO&O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Op hot FEUILLETON 20 DOOR HENRI T' SAS ,Ik dank U, meneer," zei mevrouw Bock hoven en ze stak Luuk haai- stevige hand toe. „Het spijt me, dat m'n man zoo onheb,- beiyk geweest,is maari dat is nou eenmaal zoo z'n karakter, dat is alle kunstenaars eigen, ze geven zich, zooals ze zyn." „Drinkt U niets?" vroeg Luuk, zich tot Boekhoven wendend, die nu, iets minder zwartgallig van humeur door de opmerking van Luuk, 'n vroolijker gezicht zette: „Wel jar dan ik ook maar 'n kreeften- slaacije en laat ik er, op onze kennismaking 'n kalkoenetje witte wun by nemen". Vanaf dit oogenblik ging het gesprek veel vlotter. Van kwestie tusschen Boekho ven en z'n wouw was geen sprake meer. Ze reikte hem de slaolie, de azun schonk z'n glas vol en bleef in hoofdzaak aan het woord: 't Was toch 'n leuk toeval, dat ze juist hier elkaar moesten ontmoeten. Wisten de heeren dan nog met_ wa't de plannen van Haverman waren? Het heele gezelschap zou op l October aanstaande in Nijmegen bij elkaar moeten zijn. Of liever niet in Nijmegen zelf, maar in de buurt in Beek, 'n prachtdorpje. Vandaar uit zouden de rei zen gemaakt worden naar den Achterhoek, Brabant, Zeeland, Limburg. Kenden ze de namen van de andere spelers nog niet? Louis geef je krant es. Ze boog zich over de tafel, greep het dubbel-gevouwen dagblad uit z'n binnenzak, spreidde het open en las het bericht, dat in de avond editie was opge nomen. Haverman stond bovenaan, dan vo.g de het duo Boekhoven, de heer L. van Bbl. en waarachtig ook al' mevrouw Elisabeth Verhageni-de Wilde. ,,Wat is dat voor iemand?" informeerdb Boekhoven. „Ze heeft 'n eigen huis en leeft van óft rente," zei Luuk. „Dan zou ik me daar maar voortaan aam blu'ven wu'den," adviseerde dte regisseur, „ie dat mensch nou... enfin!" Hü zweeg, dronk in één teug z'n glas leeg, keek z'n vrouw veelbeteckenend aan en Leyda zei: „Ja eer Hjk gezegd, heb ik wel 'n beetje dorst.' Mij dan ook maar zoo'n kalkoentje wyn, en ze las verder: De heer Constant Daloup... nou die had al veel eerder op de planken moeten staan 'n beste speler, voor alle rollen te gebruiken, maar, z'n meubelzaak laat-ie niet in dén steek." „Politoer," bromde Boekhoven achter z'n papieren servetje. Hy zit liever in een clubfauteuil dan op 'n "schopstoel., geef "m onguiyk". „De heer en mevrouw Woestenberg uit Utrecht. Haverman zegt, dat die in de kranten schryft. Kan nooit kwaad van wege Turksche trom. De heer van Dalen en mejuffrouw van Dalen". „Niet de eer", zei Boekhoven. „Nou zoo'n lelietje van Dalen," lachte Dick, die na z'n tweede dekselglas aan 'n grasje begonnen was, „dat brengt er de geur aan". MevrouwBoekhoven gichelde: enz. enz. „Op Uw gezondheid," zei de actrice van grooten styi en ze drukte haar glas tegen het cognacgrocje van Dick: „Hoe is Uw naam ook w;er?" „Bos mevrouw, Bos". „Maar overal namen ae hem Dick," zei Luuk. „Nou dan zal ik ook maar Dick zeg gen," animeerde ze. Wat voor stukken zouen er gekozen wor den?" vroeg Luuk, onder het presenteeren van 'n elixirtje. „Molière," zei de fluweelen man, „wamt op den dag van vandaag, heeft nog geen enkele regisseur 'n juiste Molière-opvatting gehad". „Shakespeare," knikte gedecideerd de actrice van grooten styi. „Natuurlijk," zei Boekhoven, „de Moor heb ik onder de knie, en dan zoo, om de veertien dagen, 'n paar kleinkunst-avonden onze transformaties, büvoorbeeld." Meteen keek-ie z'n vrouw veelbeteekend aan: „Kind lief, we moeten vanavond hoognoodig nog twee scènes doornemen, 't is half twaalf." „Je hebt geiyk, mannie, plicht voor Als afgesproken stonden beiden snel op. Hij greep z'n hoedje van den haak, zü haar zilveren beugeltasch en handschoenen, ze reikten Bos en Luuk de hand gauw gauw, als moesten ze nog den laatsten trein ha len: „Dag Luuk dag Dick". En als zat hun iemand op de hielen, liepen ze het café uit. Dick kbek z'n confrater aan: Zooiets mag ik wel." „Hoezoo?" (Wordt vervolgd) Zeer wel belangstelling, vooral uit onderwijs kringen. In tegenwoordigheid van den Algemeen-Overste en oud Alge meen-Overste dér Congregatie van de Broeders van Huybergen, vAird Zaterdag in de St. Francis- cuskweeksohool te Breda het 40- jaTig onderw ijsjubileum van broe der Cajeta/nu-s. Overste dezer school gevierd. De feestdag, die zoowel voor de communiteit als voor de kweekelin- gen reden gaf tot groote vreugde, werd ingezet met het celebreeren van een gezongen H. Mis van dank baarheid door rector Uitdewilligen, geestelijk leider der school, met as sistentie van pater dr. Schouten, rector van het Missiehuis der paters S.V.D. te Teteringen en pater v. Stiphout, eveneens van de Congrega- S.V.D. en oud-leerling der St. Fran- ciscuschool. Leerlingen der school voerden op voortreffelijke wijze de liturgische gezangen uit. Omstreeks 10 uur begaf de jubilaris zich naar de feestelijk versierde aula der school, voor het in ontvangst nemen van een hulde betoon. Hier hadden zich intusschen vele belangstellenden, voornamelijk uit onderwijskringen, -verzameld. Daar waren o.m. aanwezig Broeder Silverius, Vicaris der Congregatie, de Garidaan dei' paters Capucijnen, rec tor Scheermakers van de Stichting ,.Moederheir\ pastoor Ooms van de St. Annaparochie, de oud-hoofd-in- specteur en hoofd-inspecteur van het L.O., respectievelijk de heeren Ver- beeten uit Breda en Gielen uit Roo sendaal, de inspecteur van het L.O., J. Takx en mr. Merkenbach van Enkhuizen uit den Bosch en uit Breda, de heer H. Grooten uit Breda, als leider van de hoofd-actecursussen en verschillende hoofden en onder wijzers Van te Breda gevestigde scholen. Tijdens deze bijeenkomst, die met het zingen en het voordragen van gedichten van Vondel en Guido Ge- zelle door leerlingen der school werd opgeluisterd, werd door nagenoeg elk der hierboven vermelde aanwezigen, het woord gevoerd. Zij allen richtten zich in loffelijke bewoordingen tot den jubilaris en hun toespraken wa- en meerendeels vergezeld van fraaie bloemen en waardevolle ge schenken. Dat alles werd door Broe der Cajetanus met groote ingeno menheid aanvaard en daarvoor bracht hij allen oprecht dank. Na de huldigingsbijeenkomst die enkel uren in beslag nam, reci pieerde de jubileerende Overste. Des avonds kwam men wederom in feestvergadering bijeen waarop

de Stem | 1946 | | pagina 2