HET HISLUKTE EXPERIMENT S 9 gezoe^ Jacht was geen opdracht Vrijwilligers naar de havens n Churchill IN 'T KORT PRINS EN PRINSES in Zwitserland Eervol ontslag Dr. Hirschfeld (■to tVEEDE JAARGANG. No. 470 TGAVR STICHTING „DB STEK" Directeur J. A. H. M. VAN SCHUNDEL •oofdredecteur J. J. H. A. BRUNAAlgem. euwsch-redacteur: W. GROFFEN. Vllsslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort tel. 101; Red. J. V. d. BROEK. BUbureau Oostburg, Nleuwstr. 11Z.-Ellanden; Bureau Goes. Westsingel 75, tel. Hit. Red. SJ. KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG 21 MEI l»4t Comitftssie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. 1. VAN HOOTFGEM; A. E. LANGENHOHST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. <B. L. DB RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bU vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelllng) 0.26; Losse nummers 6 cent,. Samengaan een KmV.P» en Partij van den Arbeid blijft mogelijk BIJ HET NADER BESCHOU- wen van eten verkiezingsuit slag valt als hoofdtrek op de kracht der traditie in het partij wezen van ons landt Als er ooit raden was geweest, om een radicale omwenteling te verwachten dan wel nu. Het Nederlandsche volk had een smartelijke en bloedige ervaring opgedaan, gelijk het nim mer opdeed. Het had in zich nieuwe krachten en nieuwe zwak heden ontdekt. Het zag zich ge plaatst ln een wereld, welke geheel van aanschijn veranderde. Doch behalvv het zwellen van den oom- munistischen vloed is er weinig veranderd in de beddingen vam het Nederlandsche partijwezen. Wat in het gijzelaarskamp te St. Michiels- Gestil werd bedacht en guconstru- teerd door intellectueelen van di verse pluimage, blijkt toch niet veel meer dan een bedenksel te zijn geweest. Men meende, dat het partijwezen in ons land een typisch-Ëngeisch verschijnsel ah dat van Labour noodig had om weer gezond te worden doch het Nedcriandoche volk heeft met traditioneele kop pigheid „Neen" gezegd. Men kan het betreuren, maar de politiek is een zaak van reali teit. De S.D.A.P, die op dit intel- loctueele bedenksel wedde kreeg de kous op den kop. Ze heeft edel moedig ruimte gegeven aan nieuwe partijgenooten, die met haar op haar op liet platform van het personalistisch socialisme wilden gaan staan, in de hoop dat haar afgevaarddgdental door deze nieu welingen" zou worden versterkt, doch deze nieuwelingen komen nu voor een groot deel in de plaats van voormalige S.D.A.P.-ers ,Dak- loozen" gelijk de Ministers Scher- nerhorn, Logemann, Lieftinck en /an der Leeuw hebben zeker niet zoo veel aanhang meegebracht als Ai zetels kregen in de nieuwe oomhinatie en hetzelfde geldt, zij het in mindere mate voor de Christoforisten, die met een twee tal de Kamer binnentreden. Het ware menscheltjk, indien dit onder de voormalige- S.D.A.P.-ers een zekere spijt en afgunst zou ieroorzaken Het amper afgebouwde schip komt al dadelijk in den storm van ren zware teleurstelling en het zal nu moeten blijken, of het werkelijk zeewaardig is. WE VOORZIEN onmiddellijk ai moeningsverschil by het be antwoorden van de vnaag of men eventueel met de zegevierende K.V.P. wil meegaan by het vormen /an een Kabdnet. Prof Schermer hoorn en Koos Vorrink hebben daarvoor in de verkiezingscam- p.'gne nadrukkeiyk gepleit. „Pa rool" en .Baanbreker" vonden dat echter heelemaal niet vanzelfspre kend. In de doorbraak ,,naar rechts" haddien ze maur matig vertrouwen, terwijl ze meer ver wachtten van wervingspogingen naar links onder de massa, die tusschen „socialist" en „commu nist" dwaalt. Ze spreken het niet onomwonden uit, doch het was wel duideiyk, dat ze de mogelijkheid van een Volksfrontbewind mtet wilden uitsluiten. Die mogelijkheid is door en uitslag verkeken. Nu zien ze voor de Parten van den Arbeid slechts heil in de oppositie (if het heil van het land daar mede ook gediend zou zijn, is voor dezen linkervleugel der Party van den Arbeid naar het schynt maar een overweging wan den tweeden rang. Liever zien ze de katholieken samengaan met de door hen zéér conservatief geachte A. R c H en Party van de Vryheld, waaruit een politiek met conservatieven inslag zou volgen, dan hTt S^en- gaain van de Party van de Arbeddi n K.V.P. op een vooruitstrevend urogram. Motief: dat zou maar schipper politiek worden Inderdaad zouden de katholieken ervoor waken dat de opbouw- en recoristructiearbeidi niet zou verzeilen in staatss oei alls tisch vaarwater. Inderdaad moeten de katholieken er o.m. op staan - at de gezinspolitiek in het mld-' den komt te staan, dat de onder, wijsgciykstelling over de heele linie wordt doorgetrokken. De Party van den Arbeid zal het let alleen voor het zeggen hebben zooals ze meende te kunnen doen onder het Kabinet Sehermerhorn- Drees. Doch ,dlsit ligt ln den aard vaat een samenwerking tusschen twee partyen. Daar zullen compromis sen aan te pas moeten komen. TNTUSSCHEN is by de bespre- kingen over de mogeiykhedd van een gemeenschappelijk urgen tieprogram door het bestuur van de K.V.P. duideiyk aangetoond, dait een samengaan in vooruitstre- venden regeertarbeid heel wel mo gelijk is. Als grondslag voor de bespreking had het immers aange boden een ontwerp dat aansloot by verscheidene punten uit hef program van de Party van den Ar beid. Jhr. van der Goes van Na/ters sprak toen echter het trotsche woord waaraan we Zaterdag reeds herinnerden: „Wie de meeste winst behaalt, zal het minst moeten rekeden met het program van den ander- Welken kant het bewind in de toekomst zal uitgaan, is een vraag, die alleen beantwoord wordt door de machtspositie der beide for maties". Dit woord heeft natuuriyk zijn geid-gliead niet verloren nu niet de Party van den Arbeid'maar de K.V.P. de meeste winst behaalde. Doch dit behoeft eenszins te be- teekenen, dat wü onze toekom stige partners bij wijze van spre ken het vel over de ooren zouden willen halen. We willen niet den ken ln termen van kleine partij politiek, maar ln termen van ,het algemeen belang". We zijn ook overtuigd van de nooczaak eener radicaoï-vooruit- strevende politiek met behoud van de goedb traditioneele Christeiyke waarden. Wie het daerovcr mot ons eens kan en wil worden, hy wordt als bondgenoot aanvaard. En als de Party van den Arbeid de rea'.teit erkent, maakt ze een goede kans om met ons samen een stem pel te drukken op het iegeerbeleid van de komende vier jaren. T5RITSCHE militaire rechtbanken t^eN nadere regeling is getroffen D v,ahkon o»«mn- voor het beschikbaar stellen van levensmiddelen aan landgenooten in Duitschland. In aanmerking ko men Nederlanders, die reeds vóór 1939 in Duitschland woonden en landgenooten, die door oorlogsom standigheden daar terecht zyn ge komen. TIET NIEUWE Japansche kabinet is samengesteld uit 5 liberale, 4 progressieve en 4 partij looze minis ters. hebben Duitschers, die gearres teerd werden toen zy poogden de Duitsch-Nederlandsche grens te overschryden, zware straffen opge legd. TkOOR een sprinkhaneninvasie is op Sardinië een ernstige toe stand ontstaan, TIET CENTRAAL Distributie- kantoor deelt mede, dat de waarde van één rantsoen tabak is vastgesteld op 20 sigaretten, of 10 sigarillos. of 5 sigaren, of 20 sprietjes of 6 knakjes, of 1 pruimrol. Per 2 rantsoenen kan men het dubbele van bo venvermelde hoeveelheden of desgewenscht een pakje tabak koopen. rpE COURTHILL, Dumfries is door talryke personen, hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Kirkpatrlck Macmillan, die hon derd jaar geleden de fiets heeft uit gevonden. THANS komen voor een vergun ning tot het houden van een mestvarken alleen ln aanmerking Dersonen. die hoofdzakelijk in het Irvensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouwbedrijven. TTARDINAAL Enrico Gasparri is op 75-jarigen leeftyd te Rome overleden. Hy was een neef van den vroegeren staatssecretaris. MINISTERS OVER AFFAIRE ARNOLD ME YE 3a AP de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid v. d. Goes van Naters hebben minister-president Prof. Schermerhorn en minister Koifret-oCMit mededeelingen verstrekt over de affaire Ar nold Meyer. TTit een en ander blijkt, dat Mey- er op 5 Mei 1945 uit het kamp te Vught is ontsnapt en daarby volgens een niet meer te contro leeren gerucht gebruik heeft ge maakt van een legerauto, toebehoo- rend aan de destyds in het kamp aanwezige Canadeesche troepen. De sedertdien ingestelde pogingen om Meyer op te sporen liepen op niets uit, omdat htj zich blijkbaar veel vuldig op Belgisch grondgebied be vond. Over de beruchte jacht op Mey er deelen de ministers mee, dat deze zonder opdracht en zonder voorkennis van het hoofd der po litieke recherche is geschiedt. De desbetreffende ambtenaren gingen bovendien hun boekje te buiten, omdat zij zich buiten hun aubts- resso.'t bevonden, zy vervoegden zich by het Trap pistenklooster „Koningshoeve" te Tilburg, waarbij zy voorgaven een regeeringsopdracht te hebben om Meyer in vryheid te stellen. Daar Meyer hier echter nooit was ge weest. vischten zij achter het net. fk/Tet voorbijgaan van hun chef en den minister van Justitie heb ben zy van den minister van Oor log een machtiging ontvangen om militaire kampementen te betre den. onder het motief, dat zy deze machtiging noodig hadder, ten be hoeve van de opsporing van Ar nold Meyer. Met de machtiging ge wapend zyn zy weer naar Brabant getogen, waarbij zich ln Tilburg de Ook militairen en marechaussee' s gearriveerd TT EEL wat vrijwilligers uit Wes- teiyk Noord-Brabant zijn al naar Rotterdam vertrokken om daar het werk van de stakende havenarbeiders over te nemen. Er zullen nog meer enthousiaste werkers volgen. Bovendien is er een groot con tingent troepen gearriveerd om zoo noodig mee te helpen met het la den en lossen der schepen. Gewapend met 50 pantserwagens zyn ook 500 maréchaussées daar aangekomen, teneinde de orde te handhaven. ZZtZZZf*' CCo. l/tl «W 1/ V' o tr r do-cvSC i Churchill raakte tijdens den Boerenoorlog krijgsgevangen. HU was toen in Zuid-Afrika als oorlogscorrespond ent werkzaam. Churchill zou Chur- chllle echter niet geweest zijn, als hU geen middeltje had kunnen beramen om te ontsnappen. Het plannetje lukte, maar de Boeren wilden Churchill weer gaarne in handen hebben en zoo ging een bevel tot hechtenisneming In zee, dat er Uitzag als hierboven afgedrukt. Tn Amsterdam zyn ongeveer 400 vrywilligers aan den slag ge gaan. zy doen hun werk uitstekend Studenten b.v. presteerden heel wat meer dan beroepswerkkrachten. Gister zyn in Amsterdam ook on geveer 100 vaste havenarbeiders weer aan het werk getogen. Ai met al konden de werkzaamheden voor twee derde doorgang vinden. Ook in Amsterdam zün militairen aangekomen. En wel ongeveer 1000. voor het meerendeel uit de Ooste- ïyke en Noordeiyke gebieden van ons land. Met de bewakingstaak zyn uitsluitend politie-troepen be last.» In verband met de aanwezigheid van militairen in de havens heeft de E.V.C. al weer eens vergaderd in Amsterdam. Men wil nu het werk hervatten als er geen rancune-maat regelen getroffen worden door de werkgevers en als daarna E.V.C.- afgevaardigden in de contactcom missie worden opgenomen, cte dan de onderhandelingen over loon. en arbeidsvoorwaarden zou moeten heropenen De E.V.C. leurde ook met het fa beltje. dat in Amsterdam 200 mi litairen vast zouden zitten, omdat zy geweigerd zou hebben zich te gen de zeelieden te laten gebrui ken. Prompt is van bevoegde zyde echter het antwoord gekomen, dat dit de ..grootst mogeiyke nonsens" is 1 T>IJ lichtbewolkten hemel is Maan. dagmorgen te 10 uur 53 het Dakota-vliegtuig, met Prins Bern- hard zelf aan den stuurknuppel en Prinses Juliana als passagiere, op het vliegveld Cointrin by Ger.ève geland. De Prins en Prinses wer den verwelkomd door den Zwitser- schen minister van Buitenland- sche zaken. dr. Max Petitpiorre gezantschapsraad dr. Cuttat. den Nederlandschen gezant J. Bosch Ridder van Rosenthal en den Ne derlandschen consul-generaal J. v. Notten. Het prinseiyk paar reed vervolgens, voorafgegaan door Zwit- sersche militaire auto's via Lau sanne naar Bern. Des middags is het prinselijk paar officieel door de gezamenlyke re geering ontvangen. In Bern vlagde men feestelijk ter gelegenheid van het hooge bezoek. bekende „arrestatie" van dhr. Jan sen heeft afgespeeld. Na in Breda de woning van een zekeren Denis die echter afwezig was be zocht te hebben, toog men naar Oisterwijk om den directur van het postkantoor te hoören. Vervolgens was Eindhoven aan de beurt, waar men zich vervoegde by het onder deel van het bureau voor Nationale P\XXXX>00000000000<XXXX> Ambtenaren gingen hun .boekje te buiten. oooooooooooooooooooooo Veiligheid, door middel waarvan zy vermoedden in verbinding te kun nen komen met een contactpersoon van Arnold Meyer. Deze contactpersoon, de Breda- naar Denis, hebben zy daar aange troffen en tegen zijn wil met zich mede genomen naar Amsterdam, waar hy is onder dak gebracht ten huize van een journalist van ,,Het Vrye Volk". Toen zij zich bij het hoofd van de politieke recherche te Amsterdam op diens verzoek meld den, hebben zy geweigerd dezen mededeeling te doen van hun ver richtingen, waarop zij op staanden voet werden ontslagen. Voor hun weigering mededee- lingen te doen, beriepen zjj zich op een hooggeplaatst regeerings- persoon, wiens naam z|j niet wenschten te noemen. Van al het geen de opsporingsambtenaren hebben verricht, waren de minis ters, noch den directeur-gene raal voor Bijzondere rechtsple ging, noch den procureur-fiscaal l>!j de BUzondere gerechtshoven te Amsterdam en 's-Hertogen- bosch iets bekend. Jansen uit Tilburg, die vier en twintig uur door de genoemde op sporingsambtenaren is vastgehou den, stond, naar gebleken Is, in derdaad in relatie met Arnold Mey er. In zyn huis zyn eenige bro chures van Meyer gevonden. Of hij de financiering van een drukkerij bevordert ten behoeve van Meyer, is den minister niet bekend. Dat de relatie tusschen Meyer en Jan sen een legalen grondslag zou op leveren voor arrestatie van laatst genoemde zien de ministers niet in. /Tver de met den raadsman van Arnold Meyer getroffen overeen komst een voorstel van den Til- burgschen raadsman om Meyer egn verblyfplaats (.Koningshoeve") aan te wijzen, zeggen de ministers, dat dit voorstel geaccepteerd Is om een spoedig onderzoek in te leiden en daarmede aan nieuwe en ontoelaatbare manoeuvres van Arnold Meyer een einde te maken. Het stond daarbij vast. dat de procureur-fiscaal, na bij dit onderzoek verkregen bevestiging van de verdenking, Meyer alsnog in 'n bewaringskamp zou doen insluiten. Met een berisptng A AN DR. H. M. HIRSCHFELD, secretaris-generaal van de voormalige departementen van han del, njjverhcid en scheepvaart en van landbouw en visscherjj is eer vol ontslag met wachtgeld toege kend. Daarby is overwogen, dat uit een ter zake ingesteld onderzoek is geble ken, dat Dr. H. M. Hirschfeld als secretaris-generaal, hoewel aan zyn trouw aan de Koningin en het Va derland niet valt te twijfelen en hij Inderdaad door zyn aanbiyven ook veel schade en ontreddering heeft weten te voorkomen, niette min door het verleenen van mede werking aan den bezetter ook in gevallen, waar een stellige weige ring op haar plaats was geweest, een belemmerenden invloed uit oefende op den weerstand tegen den vyand van hen, die zich on- voorwaardeiyk en principieel tegen den bezetter en alle door deze ge propageerde beginselen te weer stelden. Heden zon onder 20.35 uur en maan onder 8.25 uur. Woens dag zon op 4.38 u. en maan op 1.27 uur. Weersverwachting: Half tot zwaar bewolkt, regen of onweersbuien. Iets koeier dan gisteren. Zwakke wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1