GROOTE SPORTAVOND Wie ruilt: P J R LEENKNEGT degelijk Echtpaar. 't BEZOEK DER FRANSCHEN V. program MARKTEN WAT BIEDT U „sonora" 7 Muziek voor alle instrumenten. Noordstraat 75 - Terneuzen BEZOEKT Wij Hebben Het Weer Bewezen Nergens Vlugger Nergens Beter BRENG UW BONNEN MANNAERT-GEERS Goes gemeenteraad Bespreking over het Gasthuis. Burgemeester ten Kate zei. na opening, verheugd te zijn dat hij in Goes was teruggekeerd en dat hij in staat was gesteld ernstig mee te werken aan het behartigen der be langen van Goes, dat als centrum gemeente zoon belangrijke taak heeft in de toekomst. Spr. hoopte op aller medewerking. Weth. de Roo antwoordde en zeg de die medewerking toe. Bij het voorstel over het Gasthuis dat de mogelijkheid wil scheppen om het geneesheer-lid buiten Goes op Z. Bev. te zoeken, vroeg de heer Roose naai- de verhouding tusschen gem. en gasthuis, daar thans de kans komt dat een niet-Goesenaar uitgaven kan doen. Weth. de Roo antwoordde, dat de gem. de tekorten moet betalen, maar dat het gasthuisbestuur ook altijd zijn begrootmg laat goedkeu ren door den raad. De raad heeft dus voldoende controle, ook al wordt een niet-Goesenaar lid van het bestuur. De heer Roose vond nog iets vreemds in den barakkenbouw, waarin de raad niet gekend is, hoe wel er financ. consequenties aan vastzitten, om welke zelfde reden het bestuur van ,.St. Joanna" dien bouw afwees. Weth. de Roo zei, dat 't gast huisbestuur de aanvraag had Inge diend, maar dat B. en W. dit niet aan den raad overlegden, daar er zoo'n haast bij was. In het verloop der bespreking zei weth. de Roo nog, dat gem.wer- ken opdracht kreeg de sloot voor „St. Joanna" te dempen op kosten der gemeente en dat hij hoopte op een goede samenwerking tusschen Gasthuis en St. Joaqna. Het voorstel werd aanvaard. Het voorstel betreffende het hef fen van 'begraafplaatsrechten Werd voorloopig ingetrokken. Bij het voorstel tot vaststelling verordening bestrijding wand gedierte, vroeg de heer Haverhoek waarom de grens was getrokken bij de woningen beneden den huurprijs van 5. De voorz. antwoordde dat in an dere gemeenten die norm ook is aangehouden. Na.tuurlijk zijn uit zonderingen mogelijk. Het voorstel werd goedgekeurd. Tot onderwijzer aan school A werd de heer J. de Kok benoemd. Bij de rondvraag drong de heer Franken aan op herziening van Gasthuisbestuur. Weth. de Roo zei dat dit in de bedoeling ligt wat verband houdt met het. plan een dir. geneesheer aan te stellen en aan het Gasthuis een meer gewestelijk karakter te ge ven. VERGADERING KATH. VOLKS PARTIJ Hoofdzakelijk om candidaten te stellen voor den gemeenteraad, hield de Kath. Volkspartij een ver gadering in Slot Ostende. Na eenige discussie werden de volgende heeren naar voren ge bracht; F. Bookelaar, L. Burgs, ten Cate, Chr. v. d. Does. J. de Kok, J. Roose (aftr). Schneiderberg en J. Somers. De heer van Boven wensch te geen herbenoeming Bij de proefstemming zal men 3 candidaten mogen aanwijzen. Uitvoerig is hierna nog de verkie. zingsactie besproken en ook wel becritiseerd. Zoo werd algemeen be treurd dat de jongeren zich afzij dig houden. Ledenwerving zal worden voorts gezet, daar het ledental nog heel wat kan en moet opgevoerd wor den. De rondvraag was uitermate' geanimeerd en heel wat goede wen ken werden gegeven. De opkomst was goed en de ware strijdstemming was aanwezig. De voorz., de heer v. d. Does, sprak tenslotte een krachtig propa gandistisch woord en sprak zijn goed vertrouwen in de eindover winning uit. Bruiloften. Het echtpaar- van Apeldoorn-Capello viert Zondag a. s. zijn gouden huwelijksfeest. Maan dag daarop heeft Goes een dia manten bruiloft nl. van het echt paar Bommel jé dat dien dag zestig jaar getrouwd is. Emdesamen Handelsavondschool Het diploma der school kon teertingen-t€Vreikt aain 06 TOleende Chr. Dane Andries Eversdijk, Jaap Hollestélle, Abr. Huisson, P. Ruissen, Janny Schrijver, Sary v. d. Vrte.' Afgewezen: 7 leerlingen. Groenendijk V.K.A.J. in slagurde. In de zaal van het patronaat, voor deze gele genheid keurig versierd, werd de eerste massa-vergadering gehouden der V.K.A.J. Zeer te betreuren was dat veel meisjes geen gehoor had den gegeven aan den oproep tot bijwonen der vergadering, hiermee hebben ze een goed verzorgde en prettige avond gemist. Nadat de voorzitster Ees v. d. Poele had geopend met een hartelijk welkomstwoord, voerde de kleine groep pioniersters het spel op: ..Naar 't congres". Mej. ter Ellen besprak hierna in een begeesterende toespraak de roe ping van het arbeidende" meisje en de beteekenis der V.K.A.J. De diocesane voorzitster M. Voorbraak riep de meisjes van Groenendijk 'n welkom toe in het groote leger der V.K.A.J.. dat zijn leden telt in 40 landen over de geheele wereld, en sprak de hoop uit, dat ook Groe nendijk met een flinke groep naar het groote congres zal komen, dat in Juli te Breda wordt gehouden. Na een tractatie en enkele pret tige voordrachten kwam kap. Die- rick aan het woord, die nog aan haalde de onvergetelijken bezieler der VK.A.J. Mgr. Frencken. Na eenige liedjes sloot de voorzitster dezen gezelligen, maar niet minder leerzamen avond. Heinkenszand Benoemd. Mej. J. E, C, va» de Velde, onderwijzeres aan de O. L. School, alhier, is met ingang van 1 Juli a.s, in gelijk»; functie benoemd aan de O, L, School A. tg Biervliet St. Jansteen Versterking grens. Naar wij vernemen zullen alhier een tien tal kommiezen bij de burgerij ingekwartierd warden ter verster king der grens. Collecte. De collecte voor de Stichting 1940-45 heeft f 2163.85 opgebracht. Kalf gevonden. Bij den land bouwer L. P. alhier, werd 'n vreemd kalf in zijn weide aangetroffen. Rechthebbende kan zich tot de politie wenden. Lewedorp De bakker en *t varken. De bakkersknecht W. S. alhier slacht te in Februari ji clandestien een varkentje. Het kostte ook hem 60 gulden. Middelburg De voorzitter van het hoofdstem bureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in kieskring XII Middel burg brengt ter kennis dat op Maandag 20 Mei 1946 des voormid dags te 10 uur in de burgemees terskamer een voor kiezers toegan kelijke zitting zal worden gehouden, waarin de uitslag der gehouden stemming op 17 Mei 1946 zal worden vastgesteld. 229-o Middelburg, 15 Mei 1946. De voorzitter voornoemd, A. J. v. d. Weel Oostburg Verloting. Ten bate van ver schillende algemeene doeleinden, we noemen o.a. het inrichten van een Kleuterhuis, Muziektent wel licht een zwembad etc. is door onze gemeente een verloting ge organiseerd. Deze zal warden ge houden Zaterdag a.s. in Hotel De Vuyst. Een 260-tal prijzen zijn hieraan verbonden, met als hoofd- nrijs een groote linnenkast e.a. Ovezande iMissie.avomi. Voor <Je ver schillende vereenigingen van onze gemeente werd een interessante lezing met lichtbeelden gehouden door» Pater Roozen Soleztaan. Dat het publiek zeer genoten heeft bleek wel uit het hartelijk applaus dat hem na afloop ten deel viel. Spreker, dite 14 jaar in China werkzaam is geweest en in een concentratiekamp heeft go- aeten, gaf ons een beeld van het mooie en moeilijke missionarissen- werk in China dat wV door onze gebeden en offers zoo prachtig kunnen ondersteunen. Ook werd er een verloting gehouden Er waren twee prijzen n.l. een taart en een Chineesch fotoalbum, die op zijn Chineesch aangeboden wenden. Dat loten een populaire manier is om aan geld te komen blijkt wel. uit de goede gaven die binnen stroomden. Voor de missieplaatjes die uitgedeeld werden kwamen ook nog verschillende giften binnen. We mogen ddt 'n zeer geslaagden avond noemen en hopen in de toe komst meer van zulke lezingen te hooren. Ovezande gaat den goeden kant op. Langzaam en zeker zal ook hier heit verenigingsleven een groote plaats innemen in de ge meente wat een krachtbron is voor een groot diep Katholiek geloof. Sas-van-Gent Kalf gekeeld. De slager K. alhier keelde zonder toestemming onlangs een kalfje. De rechter strafte dit met twee weken gev. straf voorw. en 100 gulden boete. IJzendijke Aanbesteding. Bij de aanbe steding alhier gehouden voor den bouw van 2 woningen was de uit slag als volgt: West-Zeeuwsch Vlaamsche Aan nemers en Transportonderneming Zuidzande f 22,100. Martens, Hoofdplaat f 22,900, Bouwonder neming IJzendijke waarover- bij de anderen ontstemming bestond wegens te laat inleveren- f 21.677. ZATERDAG 18 MEI. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 9.30 Chopin en Debussy. 10.00 Morgenwijd. 10.20 Tenor en piano 10.45 Continu- bedr. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Dansork. 12.30 Kalender 12.35 Eddy Walis 13.00 Ned. Strijdkr 13.30 Vaud.-ork. 14.00 L. de Jong 14.15 Trio 14.45 Boekbespr. 15.00 Ork. 16.00 Mal. les 16.15 Gram. 16.45 Sport 17.00 A.J.C. 17.30 City 18.00 Nieuws 18.18 Corduwener 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Koor 19,20 Lezing 19.30 Bijbel 20.05 L. de Jong 20.10 Ork. 20.30 Binnenl. pl. weekoverz. 20.45 Ork. 21.10 Klankbeelden 21.40 Pop. progr. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nieuws 23.15 Week endserenade 23.45 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Maria ter eere 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 10.15 V. d. vrouw 10.30 Gram. 11.00 Zonnebloem 11.45 Viool 12.15 Voordracht. 12.30 Lunchcon cert 13.00 Nieuws 13.20 Lunchconcert 13.45 Tooneelkijker 14.00 Gram. 14.15 Eng. les 14.45 Tango's 15.00 Klnder- uitz. 16)00 Plano 16.30 Maquis 16.50 Fr. Gram. 17.00 KRO-kiosa 17.15 Ballet muz. 17.45 Sport 18.00 Dinermuz. 18.30 Rijk Overzee 18.45 Dinermuz. 19.00 Nieuws 19.20 Kunstrubr. 19.40 Week overz. 20.05 lichtbaken 20.30 Te Deum 20.50 Muz. spel 21.35 Puzzlerubr. 21.50 Plano 22.00 Nieuws 22.15 Avondgebed 22.30 Selecta 22.45 Causerie 23.00 Selec ta 22.15 Gram. 23.45 Ork. DEN BOSCH, 15 Mei. Op de vee markt van heden werden aangevoerd 6183 st. vee, zijnde 1228 runderen. 443 nuchtere kalveren, 2297 biggen, 2112 schapen-lammeren, 103 gelten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien f 600-800, kalfvaarzen f 500- 700, klamvaarzen f 400-500, pinken f 150-275, graskalveren f 110-200, guis- te koeien f 300-450, guiste vaarzen f 300-425, biggen f 25-50, schapen f 40- 65, weilammeren f 10-20, jonge geiten f 20-45, melkgeiten f 50-65, schapen met lammeren f 60-85.. Runderen handel lui, met vaste prijzen. Biggen groote aanvoer, 'ma tige handel. Schapen en lammeren groote aanvoer, handel iets vlugger dan vorige week. Geiten meer aan voer, handel gedrukt. Nuchtere kal veren voor levering. Bonnenprijs 7 a 8 cent per kg. KAPELLE, 15 Mei. Rabarber 6.5-8.5 prei 30 bide per bos, ramenas 3.20-4.10 radijs 2.20-2.60 beide,per 100 bos, krop sla 4.10 per 100 st. Requiemmis te Goes Donderdagmorgen werd de dag lr.gezet met een plechtige gezongen Requiemmis in de Goesche kerk. die geheel gevuld was en waarin ook burgemeester, wethouders en ge meente-secretaris aanwezig waren. Het H. Misoffer werd opgedragen door curé Lautay. Met groote de votie naderden de Franschen en ook vele Goesche parochianen ter H Tafel. Na de H. Mis hield curé Leclercq, die evenals de celebrant te Goes had gelegen in de Meidagen van '40 een ontroerende toespraak. Z. Eerw. dar.kte de organisatoren van de pel grimage, evenals de autoriteiten en burgers, die de Franschen zoo gast vrij ontvingen en hun dierbare doo- den zoo geëerd hadden. Wy zyn, zei Z.Eerw., niet alleen gekomen om op hun graven te weenen, maai- ook om er op te bidden voor hun ziele-" rust, welke intentie ons hier ook in deze kerk vindt. Gevoelvolle woorden van troost richtte Z.Eerw. tot de nabestaan den van hen. die vielèn voor hun vaderland op vreemden bodem, nu gewijd door tranen en gebeden. Z. Eerw. wees op het goddelqk voor beeld van Christus, die Zijn leven offerde op Calvarië en spoorde aan In Hem de berusting te vinden voor het ondergane leed. Zeer onder den indruk verlieten de Fransche pelgrims het kerkge bouw en vereenigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in de zaal van Krijger. Om half elf ging de tocht naar 't kerkhof te Kapelle. De plechtigheid te Kapelle. Tn het landeiyk Kapelle vielen op 1 16 Mei 1940 de meeste Fran schen in hun strijd tegen de Duit- schers, welke laatsten, bruut alszy waren ten opzichte van tegenstan ders, alle gesneuvelden In 'n massa graf lieten werpen. Een groepje Kapellenaren, onder leiding van den heer Mol, stak dit en beraamde maatregelen. Na by- na twee jaar hadden zij de midde len en kregen zy de toestemming de gevallenen een waardige be- aarding te geven. In April 1942 zyn aldus 75 lijken opgegraven, gekist en op de be graafplaats gebracht, waar Deken Nieveen van Dijkum de kerkeiyke Gallischen haan is nog gesproken door curé Leclercq, den Franschen ambassadeur Guérien en een inva liden oud-stryder. die allen uitbun dig dank brachten voor de goede zorgen aan hun landgenooten be steed en voor de vriendelyke ont vangst in Zeeland. De geestelijke eindigde zyn speech met een: Leve Holland, vive la France! By zonderen dank ontving mad. 't Hof. Nadat de waarn. burgemeester Balkenende een slotwoord had ge sproken, werden prachtige kran sen geplaatst naast het monument, o.m. van de Fransche ambassade, waarna tientallen burgers een bloe- mengave offerden. De Fransche vlag wapperde half stok op de begraafplaats. Half een was de indrukwekkende plechtigheid afgeloopen. In den middag werden nog ver spreide graven bezocht op Zuid-Be veland en de begraafplaats te Ar- nemuiden, waar 19 gesneuvelden den eeuwigen slaap slapen, plechtigheden verrichtte. De jaren door heeft de commis sie de graven onderhouden, van kruisen met namen en van bloemen voorzien. Gistermorgen kregen de Fran sche verwanten gelegenheid voor hun rouwbetoon en gebeden. Daar na begon in aanwezigheid van zeer vele belangstellenden de openbax-e hulde en de onthulling van het monument, dat de commissie liet vervaardigen. De heer Kramer, voorz. van het comité sprak de begroetingswoor den, memoreerde den destyds door de Duitschei-s gevangen genomen heer Mol. die nog immer vermist wordt en schetste in eenvoudige woorden de gebeurteitissen der be wogen Mei-dagen, het genomen initiatief om de gevallen helden te eeren en dankte allen die het hur.rie hiertoe bijdroegen. De heer Sam Buys uit Goes ver taalde de toespraak in 't Fransch. Deken Nieveen van Dykum voer de daarna het woord en vergeleek het Frankrijk van 1940-1944 met de zon. die ook tydens haar verduiste ring toch middelpunt biyft van 'n stelsel en tijdens die verduistering nog meer de aandacht trekt dan andera. Z. Eerw. gaf uitdrukking aan zyn bewondering voor den moed der helden, welke de glorie der familie is. Wyzend op het monument, dat onthuld zou worden, zei Z. Eerw. dat wij als christenen de gevalle nen nog meer hebben te bieden dan steen alleen en lichtte zyn bedoe ling toe met het weergeven r'er Inscriptie op dat monument: „Ge storven op het veld van eer, leven zy in de glorie van Christus." Na de onthulling van het monu ment, dat bekroond wordt door den VOETBAL IN MEMORIAM G. A. HAMELINK. Men schrijft ons: Geerti-udes Adria- nus Hamelink overleed 10 Mei jl. te Terneuzen. Een man. die zijn beste krachten gegeven heeft aan de Zeeuw sche voetbalsport is met hem heen gegaan. Wie als voetballiefhebber hem niet gekend heeft, stond niet met beide beenen in de voetbalorganisaties. Hij toch was één van de meest bekende en populaire figuren in de voetbal sport en vooral de voetbalvereeniging „Terneuzen" en Oost-Z.-Vlaanderen hebben heel veel aan hem te danken. Aanvankelijk consul van den Zeeuw schen Voetbalbond, wei'd hij op 26 Aug. 1933 uit vier candidaten gekozen tot bestuurslid en is dit tot zijn dood gebleven. Hij had het voornemen op grond van zijn 66-jarigen leeftijd dit jaar de fakkel aan een jongere over te dragen. Ongetwijfeld zou hem een daverend afscheid bereid zijn. Helaas werd het een stil afscheid, waarbij, nadat hij door leden van de v.v. „Ter neuzen" ten grave gedragen was, slechts de Voorzitter van de v,v, Ter neuzen en de heer Imanse, namens de afdeeling Zeeland van den KNV3 in sobere woorden een schitterende voetballoopbaan konden in herinne ring brengen. Een joviale persoonlijkheid, onge kunsteld, eenvoudig, maar een man, die durfde zeggen, hoe de zaken ston den: eén echte, eerlijke Zeeuw. Hij wist met een kwinkslag moeilij ke situaties op een onnavolgbai-e wijze te redden. Welk voetbalbestuurder herinnert zieh niet zijn sappige debat ten op de vergaderingen van afd. vi? Trudes, zooals we hem allen kenden, was naast een enthousiast werker ook een goed vriend, op wien men bouwen kon. Voetballend Zeeland heeft veel aan hem verloren. Dankbaar geden ken wij zijn opgewekte, vriendelijke persoonlijkheid en zijn nuttigen, on- baatzuchtigen arbeid in het belang van de Zeeuwsche sport. Moge zijn sportieve geest in onze rijen voortle ven. Hij ruste in vrede. WIELRENNEN RONDE VAN BELGIE. In de Ronde van België welke he len een aanvang nam, werd de eerste étappe Brussel-Rouvaln-Haselt-Ant- werpen, over een afstand van 225 km gewonnen door Maurice Clautier, ge volgd door Pauls, Sercu, Buysse en Desimpilaere. 13 km. voor het einde van de étappe wisten zij aan het groo te peleton te ontsnappen en daardoor een beduidende voorsprong te verwer ven. DE ACHT VAN CHAAM. De alom bekende wieier weg wedstrijd ,,De Acht van Chaam" welke jaar- lenks duizenden bezoekers naar het pittoreske Chaam trok en welke voor talrijke burgers ter plaatse met ge ringe vruchten afwierp, zal dit jaar in verbapd met de financieele moei lijkheden, waarmele het bestuur van ,,De Acht v. Chaam" te kampen heeft geen doorgang vinden. Om deze weg wedstrijd echter in het volgende sei zoen wederom te kunnen houden, is thans door enkele gemeente naren het Initiatief genomen een Vlaamsche Kermis ten bate van de Acht van Chaam te organiseeren. De Vlaamsche Kermis zal worden gehou den op 31 Aug. en 1 en 2 Sept. a.s.. zoodat de heeren kermis-exploitanten dit jaar in de gemeente Chaam twee maal kunnen probeeren hun attracties rendabel te maken. vraagt rieten voor clarinet en saxophoon 225^ zaterdag 18 mei te hulst de welke gehouden wordt in hotel de dubbele arend (p. de bruyn) CAFE MET DANCING TE MIDDELBURG voor een CAFE MET VERGUNNING, moet een goede loopzaak zijn of EEN GOED PENSION; onverschillig waar. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 24228—o GEVRAAGD TE GOES: Zonder kinderen en boven de 40 jaar. De man om ais magazijnknecht alle voorkomende werkzaamheden te verrichten, de vrouw moet genegen zijn in de namid daguren huishoudelijke bezigheden op zich te nemen Goed loon en desgewenscht wordt eenvoudige woon gelegenheid beschikbaar gesteld (woonkamer slaap kamer en keukentje). Brieven met uitvoerige inlichtingen aan het bureau van dit blad onder no 224o Heeft U Rijwiel Bonnen Banden Bonnen dan naar onderstaand adres. Wij leveren U het beste van het beste Ned- of Ehg, Fabrikaat- Ook voor reparatie v-aag het ons 215o MOTOR RIJWIEL en RADIOHANDEL en HERSTELLER HULSTERWEG 119 KUITAART voor rijwielbanden en rijwielen naar axelschestraat 16 Tel. 2220 terneuzen Wij leveren HoIIandsche en Importrijwielbanucn- Op Uw rywietbon leveren wij naar verkiezing Holland- "che rijwielen met HoIIandsche banden, gefloten k-tet, remnaaf- of trommelrem. Of Engelsche riiwielen -net Engelsche banden en dubbele remmen. 211o

de Stem | 1946 | | pagina 3