A. Commissaris in het silver Britsche troepen ontruimen Cairo De Vlissiugsche haven Geslagen maar niet verslagen ER wordt nog brood gebakken in Amsterdam. Het resultaat van de te Amsterdam gehouden verga dering der georganiseerde bakkers gezellen is van dien aard, dat alle bakkers heden normaal aan het werk zijn gegaan. Bovendien heb ben besprekingen met min. Drees plaats gehad. OP 12 NOVEMBER geen herziening van Potsdam NIEUWE ZIEKENHUIS TARIEVEN Er Pastoor 25 Jaar vtuchtbaar werk Parochieherder en geschiedvorscher riET ZAL 21 Mei a.s. feest zijn in Oosterhout. Pastoor A. Commissaris zal dien dag Zijn 25 jarig priesterjubileum vieren. We zochten naar aanleiding hiervan pastoor Commissaris op in zijn pastorie een oud Brobantsch pa triciërshuis in db Gasthuisstr. en toen we even later in de ruime werkkamer van den a.s. jubilaris zaten en uitkeken op dis groene Heuvel vertelde ons Pastoor Com missaris dat hij op 26 November 1897 geboren was in Rucphen, te midden van de geurende dennen- bossrhen en dorre hei, die hij r.ltijd trouw is gebleven. Na achtereen volgens het klein en groot semi narie doorloopen te hebben volgde op 21 Mei 1921 cih priesterwijding. Direct werd hij benoemd tot pro- fesso» aan het klein seminarie en dooeerde hier bijna 22 jaar ge- IN 'T KORT VEILIGHEIDSRAAD WEER BIJEEN li li Veiligheidsraad heeft Don- derdag 13 van de 33 artikelen van een reglement van orde, die door de commissie van deskundigen waren voorgesteld, goedgekeurd. Vrijdagmiddag wordt er weer ver gaderd. IVOOR den C.C.D. zijn onregelma- tigheden ontdekt op het distri butiekantoor te Eindhoven. De ge- heele leiding is geschorst, terwijl de directeur, de heer v. d. V., die voor de bevrijding leider was van het distributiekantoor te Valkenswaard en de adjunct-directeur v. d. W.. in. arrest zijn gesteld. QP 1 JANUARI 1946 telde Ne- derland 91/4 millioen in woners. AP de laatste conferentie der 4 ministers van Buit. Zaken te Parijs bleek Rusland geneigd be paalde eischen ten aanzien van de v.m. Italiaansche koloniën te laten vallen, o.a. de eisch dat Rusland beheerder of mede-beheerder zou worden van Tripolitanie. |VJACARTHUR heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de vorming van een kabinet Josjida. De regee ring zal onmiddellijk worden ge vormd. Josjida is voorzitter van de liberale partij. Hij is 68 jaar. TN de landelijke vergadering van de vakgroep slagerij drong het hoofdbestuur er op aan maatregelen te nemen ter beteugeling van de clandestiene slachtingen en de over maat van huisslachtingen. Voor den oorlog bedroeg het dooi de boeren ten eigen bate geslachte varkens per jaar 50.000. Thans is dit aantal tot over de 500.000 geste gen. «I TVE Oranje is Rotterdam binnen- geloopen. met ruim 900 repa- trieerenden. TVE Stichting Gemeenschapsoord, gevestigd op Drakenburgh bij Baarn, ontving van het Hoogwaar dig Episcopaat een schrijven, dat groote voldoening uitspreekt over het initiatief tot het organiseeren van kath. volkshoogeschoolweken. a XI ET cultureele verdrag tusschen Nederland en België is gisteren in Den Haag officieel onderteekend Het voorziet o.a. in de uitwisseling van hoogleeraren en studenten, als mede van leerkrachten van de an dere takken van onderwijs, bene vens in de organisatie /an concer ten en tentoonstellingen van ar- tistieken en wetenschappelijker] aard. TN verband met de noodzake lijkheid van een snelle ver spreiding van de verkiezings resultaten. zal Zaterdag a.s. 'n tweede postbestelling van dag bladen plaats vinden in bestel- kringen, waarin dit noodzake lijk is. In de overige bestel- kringen zal dien middag gele genheid gegeven worden couranten van. het postkantoor af te halen. schiedenis en was daarmee het langst aan Ihetl klein seminarie verbonden. Daar de R. K. Univer siteit te Nijmegen nog niet ge sticht was, studeerde hij aan de R. K. Leergangen in Tilburg ge schiedenis en aardrijkskunde. Gaf prof. Commissaris overdag les, 's avonds kon hij zich geheel wijden aan het wetenschappelijk werk. Een reeks historische boeken verscheen van zijn hand waarvan we noe men vijf leerboeken voor algemee ne geschiedenis en twee voor Nt- derlandsche geschiedenis. Een zij ner bekendste werken was wel ,,Van toen wij vrij werden" db historie der katholieke emancipa tie in Nederland. Voorts werkte hij medie aan diverse wetenschappe lijke bladen. Den Bredanaars zal zijn artikelen reeks over die kwes tie der groote kerk wel niet onbe kend zijn. Tn Maart 1943 werd prof. A. Com missaris benoemd tot pastoor der ouifb Jezuitenkerk te Ooster- hout en de weinige jaren, dat pastoor Commissaris hier het gees telijk herdersambt vervulde zijn een zegen geweest voor deze pa rochie. Doch ook hier heeft hjj het niet kunnen nalaten de pen ter hand te nemen. Hij schreef een gids voor katholiek Oosterhout. Dat Brabant hem zeer na aan het hart ligt bewijst wel het feit, diat pastoor Commissaris lid was der centrale van Brabantia Nostra en tot het uitbreken van den oor log'lid van het dagelijksiche bc stuur. Voorts is hjj lid van het dsgblijksch bestuur van het Noord Brbantsch genootschap voor Kun sten en wetenschappen. „Er is geen weggetje in Bra bant" zoo vertelde ons de jubila ris, „diat ik niet ken". Mijn va- canties breng ik in de hel door en zoek er d'e oude boerderijen op ik dwaal door vertrouwde dennenbos schen en tk proef er mijn Brabant zooals het ls bewaard gebleven". Doch pastoor Commissaris heeft weer grootsche plannen. Begin Ja nuari 1947 hoopt hij het maand blad Noord-Brabant het licht te doen zien waarin over alles wat van bblang is van Brabant's ver leden en heden geschreven zal warden „En het zal fraai geillus- teerd worden" zoo vertelde ons pastoor Commissaris enthousiast. Op 21 Mei a.s. zal om 10 uur een plechtige H. Mis van dankbaar heid worden opgedragen, waarin Mgr. Sweere regent van het klein Seminarie de feestpredicatie zal houden. Van 12 tot 1,30 uur zul len vrienden en parochianen der jubilaris kunnen feliciteeren aan de pastorie. Er zullen twee klokken worden aangeboden en die zullen de twee geroofde klokken moeten gaan vervangen. PARIJSCHE CONFERENTIE /AP de vergadering van Donderdag v informeerde Molotof of de door Byrnes voorgestelde conferentie over Duitschland, die op 12 Novem ber bijeen zou komen, bedoeld was als een poging tot herziening van de overeenkomst van Potsdam. Byr nes antwoordde, dat die conferen tie slechts zou trachten tot over eenstemming te geraken over een mogelijk vredesverdrag, en dat zü niet de bevoegdheid zou bezitten 'n vredesverdrag op te stellen. Een herziening van de overeenkomst van Potsdam lag niet In de bedoeling, omdat deze slechts bedoeld was voor een bepaalden termijn, terwijl een vredesverdrag zou gelden voor de periode na de bezetting. Een Britsche woordvoerder zeide na het einde der conferentie, dat ofschoon ten aanzien van belang rijke punten geen overeenstemming was bereikt, de atmosfeer construc tief was geweest en er een zeer nuttige uitwisseling van gedachten plaats heeft gevonden. De plaatsvervangers der vier mi nisters van Buit. Zaken, die op 't oogenblik te Parijs bijeen zijn, zul len op Maandag 27 Mei bijeenkomen om de Italiaansche vertegenwoor digers aan te hooren over de Fransch-Italiaansche grenskwesties. Op 30 Mei zullen zjj de Oostenrijk- sche en Italiaansche vertegenwoor digers hooren over de kleinere Ty- roolsche grenscorrecties. NIEUWE BURGEMEESTER VAN CADZAND Bij K B. Js met ingang van I Juni '46 benoemd tot burgemeester der gemeenten Cadzand en Retranche- ment J. A. Leenhouts, secretaris van Cadzand. TIE ontruiming van Cairo en Alexandrië door de Britsche troepen is begonnen. Churchill heeft in het Lagerhuis een motie van afkeuring inzake 't regeeringsbeleid over Egypte inge diend. TN verband met den financieelen toestand, waarin vele zi.ekenhui. zen en sanatoria verkeeren, is een nieuw prijsvoorschrift ontworpen. Voor ziekenhuizen beteekent dit een verhooging van f 0.50 'per ver- pleegdag voor verplicht verzeker den, alsmede van patiënten, die ge heel of gedeeltelijk voor rekening van de overheid komen. De tarie ven voor ziekenfonds-patiënten, welke vrij willig-verzekerden zijn, mogen worden verhoogd met 15 pet. Voor sanatoria is een uniforme ver hooging van f 0.50 per verpleegdag. De prijsverhooging, die 1 Juni '45 in het Zuiden is ingegaan, vervalt hiermee. Deze verhooging bedroeg 65 cent per verpleegdag. B- en W. telegrafeeren om maatregelen 4 In verband met den nog steeds voortdurenden noodtoestand In de versperde haven van -Vlissingen heeft het gemeentebestuur 't vol gende telegram verzonden aan den ministerraad, den minister van Openbare Werken en Wederop bouw en den minister van Verkeer en Energie: „Burgemeester en wethouders van Vlissingen, verontrust over om. stardigheid, dat nog steeds ingang van haven van Vlissingen grooten- deels door wrakken wordt versperd, waardoor haven voor belangrijke aanloop verkeer niet beschikbaar is en bovendien aanvraag uit het bui tenland om haven geregeld aan te doen is moeten worden afgewezen, dringen met klem bij uwe excel lentie op aan stappen te doen, dat onverwijld met opruiming wordt begonnen. Vlissingen, dat reeds No vember 1944 werd bevrijd, gevoelt huidigen toestand als zeer onbil lijke achterstelling bü havens als Rotterdam, Amsterdam en Delfzijl, waai- aanstonds na bevrijding in zo mer 1945 met toegankelijk maken is begonnen." AUDIËNTIE Z. H. Exc. Mgr. Hopmans zal niet kunnen ontvangen op Vrijdag 17 Mei. Dinsdag 21 Mei, Zaterdag 25 Mei. Mgr. Baeten zal Vrij 'fig 17 Mei en Maandag van de volgende week, 20 Mei, geen audiëntie verleenen. BENOEMINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspecteur van het R. K. Nijver heidsonderwijs voor het bisdom van Breda, tevens tot lid van den R. K. Schoolraad afd. Nijverheidsonder - wijs. den zeereerw. heer G. v. Don gen, rector te Roosendaal; verder tot Bisschoppelijke Inspecteurs van het R. K. Lager Onderwijs: voor het dekenaat Roosendaal leeraar E. Vermeulen te Roosendaal; voor het dekenaat Oosterhout, conrector A. Rijnties te Dongen; voor het deke naat Hontenlsse rector A. Kimmel te Hulst. RECHTBANK MIDDELBURG In de arrondissementsrechtbank te Middelburg is sedert eenigen tijd een vacature door het vertrek van mr B. Röhling. Thans heeft de rechtbank de volgende aanbevelings lijst ter voorziening in die vacature opgemaakt: 1 mr. A. J. W. van Roijen, advo caat en procureur te Den Haag; 2 mr B S. Sieperda, subst. griffier bij de arr. rechtbank te Middelbug; 3 mr. O. A. Stradmeijer, subst grif fier bij de arr. rechtbank te Am sterdam. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. Woensdag werden de volgende uitspraken gedaan: Maria S. H. Goes, 3 maanden hit. verb, verkl, vermogen tot f 7000,en van radiotoestel ori rechten. Beheer vermogen zal worden opgeheven. Leentiert v. d. L, Wolphaartsdijk 2 maanden interneering, verb, ve- kl. vermogen tot f 700,en van radiotoestel ontz. rechten Be heer als boven. Krijn G. K.. Waarde 2>/, intern, verb, verkl van f 1300,— ontz. rechten. Beheer als boven, Hot xlokonhola to Ooatburg boatamt 60 iaar Bevrijding XIET St. Antonlusgesticht te Oost. burg viert feest. 12 Mei was 't 60 jaar geleden dat voor dit ge sticht de grondslag werd gelegd. Als we in. de spreekkamer zitten en luisteren naar de rustige stem van rector Loves, dwalen onze oogen langs de kogelgaten in tig. muren en de splinters in lambriseeringen. En langzaam groeit een bewondering, voor wat hier, onder granaten, en bommenregen, werd gepresteerd. Wat geschiedenis p>erst werden we meegenomen langs de geschiedenis, die in deze 60 jaar werd ondergaan. Een tweetal kleine huisjes vorm den 60.jaar geleden den grondslag van het gesticht, dat In den. loop der jaren ls uitgegroeid tot "n Zie kenhuis dat kan wedijveren met die der groote steden. Op 12 Mei 1886 werd, op instigatie van pastoor C. van Genk en met hulp der Zusters uit Steenbergen, begonnen met het groote werk. Het begin was klein. De zorg werd gegeven aan een 11- tal ouden van dagen, een aantal dat langzaam werd opgevoerd. Telkens werden de gebouwen uit gebreid en vernieuwd, terwijl eind Mei 1911 de gebouwen werden af gewerkt, waarin volgens plannen van pastoor Luykx een ziekenhuis zou worden ondergebracht. Het eindpunt was hiermee echter niet bereikt. Gestadig verschenen nieuwe vleugels en bijgebouwen, zooals ziekenzalen, operatiekamers, enz. In Aug. 1932 had, na een zeer groote verbouwing, waardoor bijna 'n ge heel nieuw ziekenhuis ontstond, on der groote belangstelling, de her opening plaats. In den loop der ja ren werden nog vele verbeteringen aangebracht, waardoor een prach tig. modern-geoutilleerd ziekenhuis ontstond, dat velen genezing bood. Daarnaast bleef de afd. ouden van dagen bestaan. Toen kwam de oorlog... |r ls even een pauze, voordat onze gastheer verder spreekt. Dan komt het droeve verhaal van oor log en ellende, De eerste oorlogs jaren gingen vrij rustig voorbij. Toen echter kwam de invasie met den daaraanvolgenden opmarsch. 11 Sept. 1944 werd Breskens gebom bardeerd. Dit bombardement ver oorzaakte een vloed van gewonden. Meer dan 100 zwaargewonden wer den naar Oostburg overgebracht, waar tot des nachts drie uur werd geopereerd. Bovendien nog den vol genden dag. - In enkele woorden wordt deze tragiek ons voor oogen gevoerd, 't Helle liebt boven de operatietafel, waarop telkens weer een gewonde wordt neergelegd. Het leeft voor ons, in grotesk-gedrongen figuren als op teekeningen van Jeroen Bosch. Echter de maat was nog niet vol. De beschieting van Oostburg volg de. In den nacht van 5 op 6 Oct. moest worden afgedaald naar de kelders. De ledikanten werden hier heen getransporteerd. Onder de zieken waren nog steeds de gewon den uit Breskens. En dat dit noo- dig was. bleek, want nadat de slaap zaal der vrouwen een half uur was verlaten, sloegen daar ettelijke vol treffers in. Steeds meer dagen ver gleden. Bij de zieken hadden zich veel stadsbewoners gevoegd, zoodat op een gegeven moment 500 men- schen bijeen waren, die zich .hier veilig waanden. Deze veiligheid bleek betrekkelijk; een voltreffer sloeg in bij de mannenzaal, welke doordrong tot in den kelder, een tweede kwam in de gang terecht, waar vele inwoners stonden opge pakt. Gevolg was; 13 dooden. Evacuatie. Den verzoek aan de Duitschersom een 24-urlgen wapenstilstand ter wegvoering der zieken naar België werd afgewezen. Hierna werd op 11 en 12 Oct. een geleidelijke eva cuatie naar Groede georgani seerd. Op boerenwagens had het vervoer plaats, terwijl geallieerde vliegers steeds bleven overvliegen. Het eerste transport kwam nooit aan In Groede werden de zieken on dergebracht in kerken, garages en scholen. Dit echter was niet de eenige moeilijkheid: ook de voedsel toestand werd precair, verbandstof was niet aanwezig, doordat onder weg de wagen met verbandmidde len was geplunderd, enz. Het aantal gewonden bleef groeien, zoo zelfs, dat weer nieuwe onderkomens moesten worden ge zocht, Noodziekenhuizen werden ingericht te Sluiskil, Terneuzen. Sas van Gent, Zuiddorpe, enz. De hulp hierbij van het Roode Kruis ondervonden was groot, waarbij speciaal zij vermeld het groote werk van den heer Standaert. OCOct. 1944, een datum waaraan een herinnering zit. De dag, waarop Oostburg werd bevrijd. Deze dag van blijdschap gaf een droe ven nasmaak. Het ziekenhuis werd teruggevonden in een zeer treuri- gen staat. Het gebouw was door niet minder dan 130 voltreffers ge teisterd, waarbij juist de meest be langrijke deelen waren verwoest de operatiekamer, de beide Rört- gen-afdeelingen. verlos-, baby- en kinderkamers, mannen- en vrou wenzalen, enz. Alle bewoners moesten worden geëvacueerd, waar onder bijna alle Zusters, naar Groe nendijk en Koewacht. De achterblijvers woonden en sliepen maandenlang in de kelders. Opbouw ITet St. Antoniusgestlcht was ge- slagen, doch niet verslagen. De opbouw werd met voortvarendheid en energie ter hand genomen. Een jaar lang werd met 20 a 30 man gewerkt, waardoor in Sept. 1945 't geheele ziekenhuis volledig in ge bruik genomen kon worden. Op 3 Jan. 1945 kwamen de eerste patiën ten in de voorloopig ingerichte zaal met noodverlichting; de ouden van dagen kwamen terug op 23 Aug. '45. Steeds werd ondertusschen doorge werkt; op 12 Mei 1946 werd de laatste hand gelegd akn het ge bouw. Nu gaat alles weer voort, als of nooit een oorlog was gekomen. Zieken komen weer binnen, wor den geopereerd en verdwijnen weer. Zieken liggen in de bedden of koesteren zich In de jonge zon. Zus. ters bewijzen weer haar liefdedien sten. Het leven gaat verder en veel leed ls vergeten. Echter zal men in het St. Antoniusgestlcht steeds blijven denken aan hen, die in zoo ruime mate hun medewerking schonken: de fa. Duvekot die levensmiddelen gaf; het Roode Kruis, vooral de helpsters in Oostburg; de afd. Vlis singen en Middelburg van het R. K., die een Röntgen-apparaat schonken; de inwoners van Koe wacht; de werklieden uit Hulst, enz. Al diegenen die medehieloen om van dit ziekenhuis te maken wat het vroeger was: een plaats, waar zieken genezing vinden en ouden rust. Biervliet Buiten zijn boekje gegaan C. P. M. slager alhier werd te Mid delburg veroordeeld tot 60 gulden boete wegens het slachten van een schaam Boschkapelle Propagandavergadering K. V. P. De afd. Boschkapelle van de Kath. Volkspartij hield een propaganda vergadering, welke onder leiding stond van voorzitter de Bakker, en waarbij als spreker optrad de heer P. Raas, wethouder van 's-Heerer.- hoek en candidaat voor de Prov. Staten. Na een korte inleiding door den voorzitter, waarin werden ver welkomd de aanwezige leden, doch speciaal de spreker van dezen avond de heer Raas, werd het woord ver leend aan dezen spreker, die na tot de aanwezigen en Inleider een kort welkomstwoord te hebben gericht, een uiteenzetting gaf over ..Prach- tische Politiek" en daarnaast ook de samenstelling van de Partij v- den Arbeid, de strekking van het Communisme en ook terloops an dere actualiteiten van verschillende strekking aanroerde. In gloedvolle woorden en met laai ende geestdrift gaf spreker richt lijnen aan t.a.v. de a.s. verkiezingen en benadrukte vooral de noodzake lijkheid, van eensgezind stemmen op de K.V.P., wat uiteindelijk groote gevolgen zal hebben t.a.v. onze Katholieke beginselen. Ook de spaar- en voorschotrege ling welke er nog steeds niet is, werd door spr. onder de loupe ge nomen. Spreker besloot zijn boeiend be toog met een ernstige aansporing, om per 17 Mei a.s. in massa op lijst 2 te stemmen. Het hartelijk applaus dat spr. te beurt viel, was een dui delijk bewijs, dat de toehoorders over 't gesprokene ten zeerste vol daan waren. De voorzitter onder streepte nog enkele actueele pun ten, dankte spr. voor diens uitste kende voorlichting, de aanwezigen voor him aandachtig gehoor, sprak de hoop uit, dat deze avond goede vruchten zou opleveren, waarna sluiting. Heden zon onder 20.29 u., maan onder 5.32 n. Zaterdag zon op 4 43 n.. maan op 23.07 n. Weersverwachting: In het ge heele land half of zwaar be wolkt, eenige regenbuien mei kans op onweer. Zwakke of ma tige wind uit W. richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

de Stem | 1946 | | pagina 2