(SS Regeering roept vrijwilligers op In afwachting den t, ren iste lat- DE JACHT var» den uitslag 1ACIHST KAAR EEK UKIE van BRITSCH IKDIE item I ider- Het Prinselijk bezoek aan Zwitserland Een kwestie O van verraad Verkiezingen en Parientent BIDAULT Frankryks premier HET GAAT NIET OM DE ARBEIDSVOORWAARDEN, MAAR OM EEN MACHTSSTRIJD DER COMMUNISTEN In het uiterste geval wordt 1 het leger opgeroepen Slamet in ons land op Arnold Meyer IT TWEEDE JAAJKGANG. No. 461 UITGA VC: STICHTING ..DC STEM" Directeur J. A H. M. VAN SCKIJNDEL Hoofdredacteur J. J- H. A. BRUNA Aigem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort i. tel 102; Red J. v d BROEK. BUbureau Oostburg. Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 76. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor Goo Koningin en Vaderland, V R IJ D A G 11 MEI 1946 Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS: C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHOBST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DB Rechter Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 8.36 per kwartaal per post 4.10 per week (bij met-post bestelling) 0.26: Losse nummers 6 cent. ïelheid: :iite .NTEN JE- 276-0 'DIENST 3T GEHAVEN 821-0 laringvlict lente GOES. hulsNestinigs- I,f 3000. t uitgesloten- 946 aan den 139—0 Belangwekkende cijfers TAE LEZERS EN LEZERESSEN, die deze krant in handen krij gen, hebben misschien hun stem plicht al vervuld. Anders zijn ze vast van plan het vanmiddag vóór 5 uur nog te doen. En dat de ka tholieken onder hen Hjst 2 kiezen, waarvan zijn we overtuigd. Terwijl we het heelemaal niet verwonder lijk zouden vinden, als ook menige niet-katholiek daaraan zijn stem zou blijken te hebben gegeven. In afwachting van den uitslag, die met zoo veel spanning wordt tegemoet gezien, gaan we nog wat giasduinen in de cijfers, waardoor men de beteekenis van den uitslag, straks beter zal kunnen beoordeelen A llereerst willen, we eens nagaan hoe de zetelsverdeeling voor de voornaamste partijen in den loop der Jaren is geweest: 1913 1918 1922 1925 1929 1935 1937 R. K. 25 30 32 30 30 28 31 20 gevormd door een samenspel van, verschillende factoren: geboortecij fers uit de jaren 1923 en vroeger, evacuatie, oorlogsverliezen, honger- sterfte enz. Zoo komen Zeeland en Den Haag ver achteraan bij de an dere kieskringen of kieskringgroe- pen. Deze groote ongelijkheden in den aanwas maken ook den uitslag veel ongewisser. Doch eer we vier-en-twintig uren verder zijn, weten we er alles van. Laten we hopen, dat er in het katholieke kamp een Juichkreet kan opgaan! Nieuwe voorstellen van de Indische leiders S.D A.P. 16 v. d. 7 Chr.Dem. Liber. 31 a. R. 11 Chr. H. 10 Comm. 24 24 22 23 5 5 7 7 6 10 10 9 6 7 13 16 13 12 14 7 11 11 11 10 2 2 1 2 4 u Het huidige noodparlement geeft het volgende beeld te zien Partij van den Arbeid 34 zetels, w.o. 23 v.m. S.D.AJVers, 6 v.m. V, D, 2 v.m. Chr. Dem. en 3 v.m. par tij loozen. Katholieke Volkspartij 31 zetels Anti-Revolutionairen 17 zetels Christelljk-Historlschen 8 zetels Partij v. d. Vrijheid 4 zetels Communisten 3 zetels Staatk. Gereformeerden 1 zetel Prot. Unie 1 zetel Partijloos 1 zetel Bij deze samenstelling werd. zoo als men weet, zoo nauwkeurig mo gelijk de uitslag van 1937 gevolgd, doch de uitgestooten N.S.B.'ers ver. ving men door candidaten uit de illegaliteit. ■pen belangrijke factor, waardoor de uitslag van heden, sterk kan beïnvloed worden, is de uitbreiding en aanwas van het kiezerscorps. Voor de eerste maal zijn ook de genen, die 23 en 24 jaar zijn, kies gerechtigd. Hun aantal wordt ge raamd op 329.000. In vergelijking met h^t aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatstgehouden Tweede Ka merverkiezingen) bedraagt het ac cres ten aanzien van 1946 17,2 en na aftrek van de 23- en 24-j. 10 pet. De overeenkomstige cijfers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien van, 1946 zijn 12,7 pet. en 5.8 pet. Als men uitrekent, hoe groot de aanwas der percentages is in de verschillende provincies en de groo te steden, dan komt men tot het volgende staatje: Sinds 1937 Sinds 1939 Limburg 27.7 Drente 24.« Utrecht 24.8 Noordbrabant 24.4 Overijsel 20I7 Gelderland 204 Noord-Holland (behalve Amsterd). ig.j Groningen Zuid-Holland (behalve Den Haag en R'dam) 15.1 Friesland 14 j Rotterdam 5 Amsterdam 10.— Zeeland 74 Den Haag 5j Het groote Verschil in de "aan- waspercentages wordt natuurlijk 21.9 19.8 19.2 19.1 16.4 16.5 - 12.3 12.8 11.— 12.— 6.4 6.1 4.9 1.3 Hvan, het bezoek, 1? Hrinscs Juliana en Prins Bernhard aan ZwiKcriovf^ brengen. Is (hans IiiIsJmI™ dagochtend, 20 Mei om het prinselijk paar 0t> h„t- ^r veld bij Genève arriveeren Tn v satz, heeft de Zwitsersche reg^I Dinsdag zal het pK. den voltalligen Zwitserschen B^nds raad ontvangen. Prinses JtUlana zal Kef aanW<Vde" en rede Donderdag zal Prinses Juliana als voorzitster van het Ned. Roode Kruis een bezoek aan het TnS-d tionale Roode KnuTbre^cn TAE Belgische bezettingstroepen i„ U Duitschland krijgen een Iton sector ia het gebied van Keufen Bonn en Aken, maar blijven ondw Britsch opperbevel. A TTLEE heeft bij het Lagerhuis een nieuw plan voor Britsch- Indlë ingediend, dat zes belang rijke voorstellen omvat, welke door de thans in Britsch Indië vertoe vende Brltsche kabinetsmissie aan de voornaamste Indische partijen wordt voorgelegd. De punter, behelzen o.a.: Het vormen van een zg. Unie van Indië, die een wetgevende en een uitvoerer.de macht zal hebben. De vorstenstaten blijven alle zaken be hartigen en zullen alle bevoegdhe den behouden, die niet door de Unie worden waargenomen. Elke provincie zal zijn eigen regeeringen zijn eigen wetgevend lichaam krij gen. De onderkoning van Britsch- Indië hoopt spoedig een voorloopige regeering te vormen, waarin alle portefeuilles door Indische leiders zullen worden beheerd. Kamerlid vraagt inlichtingen TTIT vragen van het Kamerlid ie Poole aan minister Schermer - horn valt het volgende verhaal uit den bezettingstijd te distillecren: In het najaar van 1941 werd door een onder het Ministerie van Oor log te Londen ressorteerende dienst een agent naar het bezette gebied gezonden, vergezeld van een mar conist. die beiden in het voorjaar van 1942 door de Duitschcrs zijn gearresteerd en aan de Duitschers mededcelingen hebben gedaan be treffende de wijze van overkomst van Nedcrlandsche agenten en te vens de door hen gebruikte code hebben bekend gemaakt. Zulks is aan de Nederlandsche autoriteiten te Londen onbekend gebleven, waardoor ca. 40 Neder landers. die successievelijk naar 't bezette gebied werden gezonden, direct na hun aankomst in handen van de Duitschers zijn gevallen. De Duitschers hebben ook, dankzij de door hen verkregen inlichtingen, een Nederlander, genaamd Van der Waals, opgedragen zich te oriënteeren omtrent politieke en andere ondergrondsche activlf telt in Nederland. Deze is er in geslaagd het vertrouwen van vooraanstaande Nederlanders (o.a. van het zgn. comlté-Ringers) op te wekken, daar het hem mogelijk was door zijn be kendheid met de seincode als in troductiemiddel aan hem opgege ven woorden of zinnen door Radio Oranje te doen uitzenden. De heer le Poole vraagt, of dit alles juist is en of er een onder zoek is ingesteld naar de gestie van bedoelden dienst. TWEEDE KAMER WORDT 3 JUNI EN EERSTE KAMER 22 JULI ONTBONDEN. Zittingen der nieuwe Kamers op 23 Juli DIJ KON. BESLUIT zijn een aantal data vastgesteld met betrekking tot de plechtige bijeenkomsten van lfet parlement na de verkie zingen voor de Tweede Kamer en betreffende de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbonden met ingang van. Maandag 3 Juni. De Eerste Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal in vereenigdo vergadering worden gesloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namid dags namens H.M. de Koningin door den minister van Binnen.1. Zaken. De eerste samenkomst van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste Kamer en. de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben In vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnen- landsche Zaken zal namens H.M. deze zitting oper.en. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli. de candidaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De sluiting van,-de buitengewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den minister van Binnenlandsche zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen Kamers zal in ver eenigde vergadering worden geopend op Dir.6dag 23 Juli. ■yOLGENS den Parijschen cor- respondent van de News Chro nicle heeft de M.RP. besloten, dat de partijleider, de tegenwoordige minister van Bult. Zaken Bidault, candidaat zal zijn voor het pre mierschap ca de op 2 Juni te hou den verkiezingen. De socialisten verlangen, dat Gouin premier zal blijven, indien althans Leon Blum, die thans In de Ver. Staten financleele besprekin gen voert, den post niet ambieert. AAN DE STAKING IN DE HAVENS MOET EEN EINDE KOMEN. ^yEEST er op voorbereid, dat de regeering niet van plan is, het bi) een hartekreet te laten. Aan deze staking moet het koste wat het wil een einde komen. Maar nooit door het ge- van n® overheid, dat hierbij ten nauwste betrokken is. door 't slijk te laten sleuren. Zóó sprak gisteravond minister-president Schermerhom over de radio toen hij het had over de onverant- woordelyke staking in de havens var. Rotterdam en Amsterdam. TAe regeering heeft besloten van- daag een oproep voor vrijwil lige arbeidskrachten voor Rotter dam te doen In de gemeenten der Zuid-Hollandsche eilanden en in West-Noordbrabant en voor Am sterdam in het gebied rondom onze hoofdstad. Door den minister van Binnen landsche Zaken is aan een groot aantal burgemeesters telegrafisch verzocht een oproep voor vrijwilli gers te doen. Zij worden verzocht zich in verbinding te stellen met de dtstrict-havencommissarlssen van Rotterdam en Amsterdam, die den weg zullen wijzen voor de organi satie van, deze arbeidsploeg. Voor groepen buiten de gemeen ten, die een bijzonderen oproep hebben ontvangen, bestaat natuur lijk eveneens de mogelijkheid zich tot de districtshavencommissarissen te wenden. De vrijwilligers zijn geen ..onder kruipers". Daarom zullen zij harte lijk begroet worden door al diege nen, die georganiseerd zijn in alle overige vakorganisaties die ten sterkste stelling nemen tegen het drijven van de E.V.C. Zij hebben recht op bescherming tegen iedere bedreiging en tegen iedere daad van, terreur. Deze bescherming zal zonder meer worden verschaft. In het uiterste geval, zei prof. Schermcrhorn met nadruk, zal de regeering niet schromen, ook het leger te gebruiken ais sta kingsbreker. Tn dit verband merkte de minis ter-president op, dat hij er niet aan. zou denken het leger te gaan gebruiken In een gewone staking, waarin het gaat om arbeidsvoor waarden. - AAaar hier ligt de zaak geheel an ders. In wezen gaat het nu niet om de vraag van loon- en arbeids voorwaarden, maar is het een strijd geworden om de macht, of liever nog wordt er ten koste van het Nederlandsche volk uitgevochten, of wij in Nederland de arbeidsvoor waarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechts regels of dat deze. als in de don kerste tijden van de arbeiderswereld uitsluitend zullen moeten resultee- ren uit een strijd om de macht, die met alle wapens van het geweld wordt gevoerd. TAe oorzaak van, alles ligt in het reeds lang overbrugde mee- ntngsverschil over de voorwaarden tot het aanmonsteren van zeelie den. Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden, maar de com munisten (de E.V.C.) proclameerfen een staking, omdat volgens hen de E.V.C. een grootere rol bij het tot standkomen der regeling had moe ten spelen. Juist deze houding maakt het telkens weer aan de rijksbemiddelaars als aan de werk gevers moeilijk in dit opzicht aan de wenschen van de E.V.C. te vol doen. Omdat de staking van zeelie den niet het resultaat had als de E.V.C. graag had. zijn de commu nisten er ook toe gekomen, de ha venarbeiders in het conflict te be trekken, zelfs ten aanzien van bui- tenlandsche schepen die er ln het geheel niets mee te maken hebben. En thans wordt gedreigd de sta king ook op andere bedrijven te doen overslaan. De E.V.C. poogt namelijk de binnenvaart en den groenten-export, dus speciaal de groenteveilingen, bij de sta king te betrekken, Dampzalige gevolgen kan dit alles hebben voor het Nederlandsche volk, zei prof. Schermerhorn on omwonden. Hij hoopte nog altijd vurig dat de arbeiders begin vol gende week het werk zullen her vatten. Deze stap alleen kan hen het respect van het Nederlandsche volk bezorgen Wjj van onzen kant hopen, dat indien de havenarbeiders dom blijven er zooveel enthousiaste vrijwilligers zullen komen opda gen, dat de communisten met be schaamde kaken terzijde zullen staan en de vrijwillige dienstneming zullen opvatten als een fel protest tegen hun ln alle opzichten te la ken vertoon. Secretaris van hel Roode Kruis vermoord Tl/TR. Mas Slamet is in Neder- land aangekomen. ..De Ne derlanders zijn in Indië populair der dan vóór den oorlog", is do stelling, welke hij er hier wil in hameren. Hij heeft contact op genomen met Minister Logemacn. De volgende week hoopt hij de pers te ontvangen. TAP Bali is de secretaris van het Int. Roode Kruis, de Zwitser Anderlegg. vermoord. Hij was van Batavia naar Bali gegaan om medewerking te verleenen bij de opsporing van een vermisten En- gelschen officier. Dij Tjidjaoera. ten Z.O. van Ban- doeng, zyn Nederlandsche troe pen door ongeveer 200 Indonesiërs aangevallen. De Nederlanders, die ln getalsterkte aanzienlijk door de Indonesiërs werden overtroffen, waren genoopt terug te trekken. De extremisten terroriseerden de inwo ners van de dorpen ten N.W. en ten N. van Bandoeng. In Kemajoran hebben Nederland, sche troepen een berucht bendelei der en moordenaar (Kaitjang), die in het bezit was van een pistool met dum-dum-kogels, gearresteerd. De eerste officieele overgave van Japansche wapens en munitie heeft in het kamp Tanahobang plaats ge vonden. Een hulp-rechercheur uit Amsterdam te Breda in arrest gesteld. „Het V_ Vrije Volk" was wel erg „actief" TAE zaak Arnold Meyer rolt ver- der. En het blijkt wel, dat de gerech telijke instanties geen gras laten groeien over de even geruchtma kende als merkwaardige jacht op Meyer, die kort geleden door ver scheidene lieden in Brabant op touw is gezet en waarbij met revol vers en zoogenaamd ofticleele pa pieren werd gezwaaid onder het mom van ..regeeringsopdracht". Bij dezen tocht men zal het zich wellicht heriimeren werd de heer Janssen uit Tilburg uit zijn huis gesleept, en naar een afgelegen plek gebracht waar men hem dreig de dood te schieten, indien hij de schuilplaats van Meyer niet bekend maakte. De man vertelde niets en toen staken de overvalplegers de re volvers maar weer in hun zakken, sjorden J. in een auto en togen met hem naar Breda, Oisterwijk en Eindhoven, om daar wat meer over Meyer te weten trachten te komen. Na ai dat gesjouw leverden zij J. weer in zijn woning af, lieten zich bedienen door diens vrouw en de den een tuikje in het huls van J. Een van de revolver-zwaaiende heeren was, naar thans blijkt, C. F. K., hulp-rechercheur van de Politieke Recherche te Amster dam. Na verhoor door den rechter commissaris te Breda. mr. v. d. Kroon is deze K. nu ingesloten in het Huis van Bewaring te Breda, als verdacht van opzettelijke we derrechtelijke vrijlicidsberoovmg te Tilburg gepleegd. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer arrestaties te verwachten val len. De bende bestond namelijk uit 9 man, allen van boven de rivieren, Eenlgen van hen waren hulp-re chercheurs van de Politieke Re cherche en van andere recherche- afdeelingen te Amsterdam. De anderen waren een zich journalist noemend jongmensch van liet de- mocratisch-socialistisch Amster- damsche dagblad „Het Vrije Volk", een persfotograaf van dit blad, ter wijl er onder de drie chauffeurs, die aan het spel mee deden, ook r.og een of twee bij dit blad ln dienst zijnden waren. We zijn benieuwd of bij de ko mende rechtbankzitting te Breda ook Koos Vorrink op de proppen zal komen en of zal blijken wat toch de feitelijke ondergrond van de „acti viteit" der menschen van „Het Vrij# Volk" Is geweest

de Stem | 1946 | | pagina 1