STEMBILJET voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweedf Kieskring XII (Middelb Wat er overblijft van het H.A.R.K.=„schandaal" in kritieke dagen WENKEN Q fed.-Indië Dat had ook zoo funest kunnen ztfn voor de reputatie in het buitenland. Gelukkig echter weet nien in Amerika een bepaald soort persrumoer op de juiste waarde te schatten. Bestuursleden van Ame Oef^nsiebeSeidl Een rechtzetting een aanvulling WAT brengt de MODE? Lijsten van Candidaten gerangschikt in de volgorde der nummë u ELLING Uw haren hun jratis brochure. 25 per flacon. li-llïfiï.Ud chelaan 62 BOSCH TEVANGER wijndrecht) tAZZO- EN 623-O0 ;ge levering aepvaartmaat- net door de opgehouden 1 wordt om uit Nedier- ■rs op voor slagers en dan niet met als onlangs n Centralen [diers- ele fonisch bij >che Scheep- Amsterdam. 89 00 No. 464 TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 MEI 194« HET BUITENLAND ZIET DE ZAAK GELünKiG IN HAAR JUISTE PROPORTIE SUM traat 27 6 u 4417 IOTE, ZWARE [PORTEN MC NU de sn beter he el UI Ver- door net leel nieuwe 9-rnr«i!wn! mers. gevor- e vorderden opl voor ixamen 1047) 8' iling heeft toe U onu itvoerige ln- r SKRVIHA BRIEFKAART isloan Breda en ten op ktiiur en actus Dahlia rose wit lers-uk, rose ui je Quisk forsch rose e violet iver oranje i geel Malva, rose zalm rose ipli, oranje rose Sr. rose purper :r, schar rood levendig zalm vit m kleurig. 21-00 mW Vandersteen Onderlinge verhoudingen in het hulpver= teeningswerk ITET IS ALWEER eenige maan- tien geleden, dat er 1» verschil lende kranten berichten versche nen over „een H.A.R.K.-schan daal". Het eene blad bood in sen satie op tegen het andere. Voor de radio wierpen de „humoristen" zich vol ijver op het chapiter. Het schan daal vormde „het" onderwerp van gesprek in Nederland. De sensatie is weggedeind. Andere onderwerpen hebben „het schandaal" verdron gen. De menschen, die zoo veel werkkracht en tijd aan de H.A.R.K. geven vaak belangeloos heb ben er echter recht op dat nu eens precies verteld wordt wat er aan de hand is geweest en in hoeverre men van .een schandaal" kan spreken. Geconstateerd is, dat zes perso nen. die zieh thans ook nog in ar rest bevinden, zichzelf hebben be voordeeld met IÏ.A.R.K.-goederen en anderen mede hebben laten pro- fiteeren. Van deze zes personen was er on het tijdstip van het politie- ingrijpen slechts één in dienst van de H.A.R.K. De anderen waren al geruimen tijd geleden ontslagen op grond van benaaldc feiten. Men kan overigens niet zeggen dat het politie-onderzoek met den Fran schen slag is geschied. Er zijn huis zoekingen op zeer groote schaal verricht. Nederlandsch Volksherstel schreef een brief aan tien Officier van Justitie te Amsterdam om aan te dringen óp een zoo krachtig mo gelijk optreden tegen de verdach ten. Meister Drces liet officieel weten dat hij persoonlijk de zaak ter hand zon nemen en dat er een ofticieele vérklaring over te ver- I wachten viel. Men kreeg den in druk: Dat zou nu eens een zaak van kapitaal belang worden! Wonderlijk genoeg echter zwijgt nu Volksherstel, zwijgt nu Minister Drees, schijnt geen enkele officieele of onofflcleele instantie geneigd te zijn te verklaren, dat de zaak schro melijk overdreven werd, dat er slechst sprake is van een vrij onbe tekenende fraude. Natuurlijk zal niemand ontken nen. dat de verdachten, zoo hun i schuld bewezen wordt, een zware straf verdienen. Het zich vergrij pen aan goederen, door liefdadiger, uit het buitenland geschonken, be stemd voor armen en gebreklijden den, is een zeer ernstig vergrijp. Doch de indruk was gewekt, dat de hecle H.A.R.K.-organisatie cor rupt was, dat zc zoo ongeveer niets anders deed dan de eigen vriendjes bevoordeelen. Dat heeft de betrok kenen zoo gestoken. rican Relief for Holland" hebben aan den Directeur van de H.A.R.K. brieven geschreven, waarin ze o.m. zeggen: Er zijn altijd een paar oneerlijke menschen in een groote gemeen schap, doch daar ik begrijp, dat U handelend zult optreden, valt er verder niets te doen Persoonlijk spijt het mij zeer voor U en uw medemenschen, dat dit moest gebeuren, maar ik begrijp, dat het in dit soort werk moeilijk is deze dingen geheel te vermijden en ik ga door met volledig vertrouwen te hebben in het werk van de H.A. R.K We hebben nu geschikt materiaal om degenen gerust te stellen, die waren verontrust door berichten uit Holland, maar welke, naar wij be seffen, schromelijk overdreven zijn en in het niet verzinken tegenover het schitterende werk, dat uw or ganisatie deed en blijft doen En de voorzitter van het Zweed- sche hulpcomité schreef, In het bestuur van het Hulpcomité zijn we tot de conclusie gekomen, dat we niet kunnen beginnen om ons te laten beinvloeden door praat jes van de derde tot de twintigste hand.. Dat er in hulpvereenigingen in een land als Nederland,, dat van alles door en door leeggehaald is, zwakkelingen tusschen - zitten, die niet tegen de verleiding kunnen om voor eigen familie wat te gappen, is helaas erg menschelijk. Van onze regeering hebben wij i.d.t, opdracht gekregen om onze reliefgoederen aan' H.A.R.K. te sturen en zoolang we van officieel-Nederlandschen kant geen andere opdracht krijgen, denken wij om hiermee door te gaan Tjeze laatste zinsnede raakt met een een kwestie, welke blijk baar het hulpverleer.ingswerk min of meer dwars zit, het is de ver houding Volksherstel-H.A.R.K. Laatstgenoemde actie startte in het bevrijde Zuiden, Volksherstel dook in het Noorden op. V.H. wil nu „de" organisatie zijn tegenover het bui tenland, doch blijkens bovenstaan de brieven staat de H.A.R.K. in rechtstreeksch contact met de hulp organisaties in het buitenland. Er worden in het Noorden ook veel klachten gehoord over de stroeve wijze van werken door V.H., over de geneigdheid om reeds lang be staande instellingen te passeeren. We gelooven. dat een opklaring van de onderlinge verhouding tusschen de hulporganisaties van groot en dringend belang is. Hierbij dient de Regeering ook de helpende hand te bieden, als men het onderling niet eens kan worden. En laat bij dit alles het groote doel voorop staan: Hoe helpen we het snelst en het doelmatigst de noodlijdenden. WHfel QNLANGS hebben we aan de hand van gegevens, or.s verstrekt na mens Generaal Reynders, een schil dering gegeven van alles wat er om ons defensiebeleid te doen is ge weest in de maanden vóór den Mei veldtocht. Op één punt moeter. we een correctie en een aanvulling ge- vei. aan de hand van pas bekend geworden stukken. Het is namelijk niet zóó, dat de mededeelingen omtrer.t de veran dering in ons verdedigingsplan pas bij het uitbreken der krijgsverrich tingen aan Parijs, Londen en Brus sel ter kennis werden gebracht. Op 23 Maart 1940 zond Generaal Winkelman natuurlijk in op dracht van de Regeering een stuk aan de gezanten, waarvan ze onmiddellijk mededeeling moesten doen aan de betrokken regeeringen. In dat stuk werd er met nadruk op gewezen, dat de Nederlanders de Peel zeer versterkt hadden. Men kon volkomen vertrouwen hebben in de hechtheid dezer stelling. De Belgen hadden echter niet aan on ze verwachting voldaan, om het open vak tusschen de Peel en het Albertkanaal voldoend te bezetten. Daarom zagen wij ons tot ons leed wezen genoopt om het gros der in Noord-Brabant gelegerde troeuen Noord-Brabant gelegerde troepen ten Noorden van Maas en Waal te- Men weet intusschen, dat het plan van Generaal Reynders in het hier gesignaleerde gebrek voorzag door den Franschen te verzoeken troepen te concentreeren in den driehoek Antwerpen-Tilburg-Breda, van waaruit de Duitschers zoowei bü omvatting naar het Zuiden als bij doorstooten naar het Noorden in de flank werden bedreigd. Thans echter ging er een ander verzoek naar de Franschen uit: stuur ons in geval van oorlog vier divisies voor de verdediging van de Vesting Holland (welke echter, in geallieerd verband bezien, als een verloren post was te beschouwen). Tn een bijeenkomst van den Fran- schen Generalen Staf is naar aanleiding van deze mededeeling van Nederlar.idsche zijde door den bevelvoerenden generaal van het N.O.-front het denkbeeld geopperd, om slechts twee divisies naar Ne derland te sturen. De Nederlanders trokken zich immers toch terug uit de Peel en het voordeel van een vertragende actie ging daardoor ver loren. De Fransche Opperbevelhebber scheen zich echter niet te kunnen voorstellen, dat wij de verdediging van het Zuiden des lands zoodanig zouden ontwrichten. De opdracht voor het zevende leger, om den Ne derlanders de hand te reiken, bleef gehandhaafd. De in het memorandum van 23 Maart aangekondigde terugtrekking van het gros der troepen uit Oost- Brabar.it naar de Vesting Holland bleef trouwens achterwege. Dek kingsbataljons en de Peeldivisie moesten tijdelijk weerstand bieden in de Peel-Raamstelling. Het gros bleef er twaalf K.M. achter liggen, om echter op den dag van 't uit breken van den oorlog den terug tocht naar de Vesting Holland on middellijk te beginnen. Daardoor voor den kiezer MORGEN GAAN WIJ voor het eerst sinds jaren weer ter stemous. Onze laatste gang er heen is lang gienoeg geleden om de fijne kantjes van de wetenswaardigheden, die men moet kennen om goed te stemmen vergeten zijn.' Daarom laten wij hieronder in het kort datgene volgen dat noodzake lijk is om aan aijn plicht te voldoen en bovendien goed te voldoen. Men onthemde 1. De stemibureaux ajjn geopend van 8 uur v.m. tot 5 uur n m, 2. Na het binnentreden van het stembureau leg ge men zijn oproepingskaart over aan den voorzitter van het stem bureau. Deze reikt U dan een stembiljet uit. 3- Met dit stembiljet begeve men zich naar het stemhokje of naar de plaats, d'ie voor het stemmen is aangewezen. 4. Op het stembiljet vindit men die partijen afgedrukt ge nummerd in die volgorde van 1 tot en met 8- Er worden geen namen van partijen op vermeld. Men zal er dus niet op vinden den naam ,,Kath- Volkspartij", maar wel het nummer 2, dat is 't nummer van de Lijst van onze partij. Onder dit nummer vindt men dan de namen onzer can didaten met als eerste naam dien van C- P- M. Rjonvme, 5. Voor de namen der candidaten zijn vierkante hokjes gedrukt waarin een cirkeltje. 6. Dit cirkeltje moet men rood of zwart maken, naar gelang men een rood of zwart potlood op het stembureau krijgt. Het hokje voor den naam van C. Romme, wiens naam ge plaatst staat onder het lijstnummer 2. dient men dus in te vullen. 7. Men bedenke, dat men niet meer dan één hokje mag in vullen. Het is verboden er iets bij te schrijven of meer dan een hokje in te vullen. Doet men dit toch dan wordt Uw stem ongeldig. 8. Vergist men zicih, dat wil zeggen, maakit men ongewild een fout, dan kan men zich tot den voorzitter van het stembureau wenden. Deze kan U dan eenmaal een nieuw stembiljet geven. 9. Tenslotte bedenke men dat stemmen een heel eenvou dige 'bezigheid is- 10- Men make zich dus niet zenuwachtig, maar vervulle zijn plicht in alle gemoedsrust- zijn de Franschen misschien in den waan gebracht, dat er alweer ver andering was gekomen ir. onze plannen. Van een vast en strak defensie beleid onzerzijds getuigt een en an der niet. En daaraan is de storende invloed van de Regeeringspolitiek zeker niet vreemd, niet vreemd. Een fleurig en luch tig zomerjaponnetje. Imprimé met een ef- fen kraagje en rok- stuk. Aan de mouw tjes een ruche. De baret is van dezelf de stoffencombina- tie. S HAVENSTAKING IN AMSTERDAM DUURT VOORT TN tegenstelling met de verwach- ting, die het besluit, dat de ge meenschappelijke vergadering dei- moderne, Chr. en R. K. transport- arbeidersbonden eergisteren heb ben genomen, heeft gewekt, is gis teren slechts een gering getal ha venarbeiders in Amsterdam weder om aan het werk gegaan. De stakingen in de Rotterdam- sche en Amsterdamsche havens zullen onmiddellijk beëindigd wor den, zoodra de zeelieden in de ge legenheid worden gesteld, voorloo- pig te monsteren op de voorwaar den, geldende vóór 4 April 1946 verkondigde inmiddels de E.V.C. Welja, de E.V.C. dicteert maai en intusschen worden de schepen met voedsel, enz., niet gelost! J "KT STOOMSCHIP Taiwan'' Cs L o.a. dr. Alvernaz, den R. K, bisschop van Cochin aan boord, is op weg van Coahin naar Euro pa bi] Suez na aanvaring gezon ken. Passagiers en bemanning zijn gered. ate plons in bet nds was er hulp evlg jongetje bat ding kwart, too- Burger, j. A. W.f Dordrecht. Schorer. T. Ai J. W., Middelburg van Walsura, G. E„ Rotterdam JU Posthumus, S. A„ Delft. Hamelink Kul, C.. Axel. —u Ueaten, C. J., <Wt Romme. C. P M. Overvoen. v. d. Wcjjden, M. P„ Zevenhoven. Groen. Aan., J„ Alkmaar Stcinmeta, W„ Amsterdam. Mes, A. J. J. M„ Heinkenszand HooU. Th. 8. J„ Haarlem. «U Boor. J. p. Ch.. '■-Graveuhat* Schouten. Rotterdam de Wilde. Mr. A.,, Voorburg Roosten, Mr. A. B., Amsterdam Mdjerink. H W A„ Arnhem Terpstra, Mr. Gravenhage vu du» Heuvel, C. Tüanus. H W. 's Gravenhage Schawl, Mr. Dr. J. J. R. Voorburg dc Ruiter, Haricb bif Balk Krol, T| Haren (Gr.) I Bee mink, Mr. H. K. J. Rijswijk (Z.H.) rww~_- Fortanier-geK Wend'. Hacke, Korthall, den Ha Hierboven drukken wij een fragment af van het stembiljet, dat iedere kiezer Vrijdag ter Invulling in zijn handen krijgt. De pijl wijst het hokje aan, dat bij of zij zwart of rood moet maken om aan zijn plicht te voldoen.

de Stem | 1946 | | pagina 5