KATHOLIEKEN 2 Parijsche conferentie Publicatie stommen Lijst I TOEKOMSTPLANNEN DER SPOORWEGEN Tweede Kamerverkiezingen Wat wordt Duitschlands lot CHURCHILL's echtgenoote en dochter bezochten Oost-Nederland WAT krijgen wij op den BON? WEER KOFFIE TWEEDE JAARGANG. No. 466 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. ft A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vllssingen; Zeeuwsch Vlaanderen 8ureau Hulst. Dubbel® poort 8. tei 102; Red J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg, Nieuwsir 23 Z -Eilanden Bureau Goes. Westsingel 7S. tel 2238 Red NJ KARHOF DONDERDAG 16 MEI 1946 Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht: A. L. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) S.38 per kwartaal per post 4.10 oer week (bu met-post- bestelling) 0.26: Losse nummers 6 cent. Goed vertrouwen in den uitslag yiJF MILLIOKN tweehonderdncgenentwintigduizend negenhonderd. zevenentwintig Nederlanders zijn morgen verplicht een potlood ter hand te nemen en een keuze te doen uit acht of tien lijsten. Er zijn ruim 767 duizend kiezers "meer dan vorige maai. Er treden, mede in verband met de verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd, elf nieu we lichtingen aan. Ons land en ons volk zijn door ervaringen van ongekende diepte en hevigheid gesleept, waardoor ook het gedachten- leven sterk is beroerd. Het partij-wezen vertoont nieuwe verschij ningsvormen. Als ooit een voorspelling van een verkiezingsuitslag moeilijk is ge weest, dan is het wel thans. Komt de K.V.P. aan 30, 31, 32, 33 zetels? Zal de Party van den Arbeid haar evenaren, haar met eenige of met verscheidene zetels overtreffen? Hoe doet de Partij van de Vrijheid het? Hoe ver gaat de conjunctuurwinst der communisten? IVe wagen ons niet aan een be sliste profetie, We kunnen al leen zeggen, dat we goed vertrou wen hebben voor wat betreft de Katholieke Volksparty, de party onzer keuze. Allereerst kan dit ver trouwen reeds berusten op de gis teren bekend gemaakte cyfers om trent de aantallen kiesgerechtig den, verdeeld over de verschillende kieskringen. We zien dan immers, dat de drie Zuidelijke kieskringen (Tilburg, Den Bosch. -Maastricht) thans tc samen 903.486 kiezers .tellen, d.i. 17.27 procent van het totatc aan tal. In 1937 waren het er 712.244, d.i, 15.73 proeent van het totaal. De „katholieke" kieskringen heb ben dus procentsgewijze aardig wat gewonnen. Wat trouwens ook wel te verwachten viel. gezien het verschil in gemiddelde gezinsgrootte. Van den aanwas onder het kiezerscorps zullen de katholieken ru en in de toekomst het meest profitecren. En voor de katholieken is nu eenmaal de K.V.P. „de" aangewezen party. Wie onbevangen kennis neemt van haar program kan er enthousiast over zyn. Het is een prachtig samenstel van constructieve denkbeelden, re alistisch aansluitend by de moge lijkheden van dit belangryke Iqds- gcwricht, principieel vuurvast en Volkomen verantwoord. Op zoo'n program mag ons katholieke volk trbtsch zijn. Over candidaten valt evenzeer te twisten als over smaken. Maar men kan toch veilig vaststellen, dat zoo wel het element van gedegen par lementaire ervaring ais dat var." jonge geestdrift erin vertegenwoor digd is. We mogen met een fractie. Uit deze lijsten gevormd, ook best voor den dag komen. En stuk voor stuk zyn het prlnctpieele mamten. by wie de waarborging der zedeUJ- ke r.ormen van het Christendom in het gigantische opbouwwerk veilig is. Dat is. zooais de Bisschoppen het hebben geleerd, het kernpunt by de beoordeeling, de doorslaggevende factor voor den principieelen ka tholiek. Er kan dan ook geen mo ment van aarzeling zijn bij ons katholieke volk. "^"atuuriyk maakt onder ons de communist geen kans. Al be looft hy hooge loonen tegelyk met lage pryzen en de noodige stakings- vacanties erby; we zullen verre van hem blijven om zyn door en-door materialistische beginsel, ora zijn hoorigheld aan Moskou, om zyn ver- werpeiyke demagogie. De Party van den Arbeid kan de o.ize niet zyn. omdat haar pro gram en haar actie den vasten principieelen grondslag missen omdat we niet over de heele linie vertrouwen kunnen stellen in haar candidaten, omdat de constructie van de Party maar al te zeer het domineeren van de oude S.D.A.P. verraadt. De Party van de Vrijheid laters we ïinks liggen, wijl ze zich verzet tegen een radicale omvorming van de sociaal-economische structuur, wijl ze uit 'n oogpunt van levensbe schouwing geen enkel houvast biedt wul het liberalisme by haar onder dak vindt. Neen, het wordt de Katholieke Volksparty, welke de stemmen der katholieken verdient. "Mfet ieder zai het met even groote geestdrift doen. We ontvingen zelfs een schryven van een „jon gere", die in dit verband sprak van „het bijten door een zuren appel". Doch die zure smaak zal zeker verdwijnen als straks een talrijke, hechte fractie een belangrijken in vloed kan uitoefenen op den gang der landspolitlek. We gelooven vast, dat er ook talrijke jongeren nu reeds de geestdrift in zich voelen gloeien voor de K.V.P. en vastbe sloten zyn, om haar in de toekomst met htm vurigheid te doordringen, met. hun élan te stuwen. We hebben het volste vertrouwen in die breede schare var. trouwe, eenvoudige katholieken, die zich niet laten verontrusten door de waanwysheden van den dag. doch zich veilig voelen onder het vaan del van de K.V.P., de erfgename vaw Schaepmans schepping We rekenen ook vast op degenen, die veel nadenken over de groote vra gen van den dag en die als katho liek tenslotte by de K.V.P. de groot ste kans moeten zien op vruchtbare oplossingen. Wc zien heel die falanx van hel katholieke volksdeel zich eendrach tig scharen achter de K.V.P. Het vaderland zal er zeer wel by varen! x>o<xxxxxxxxxxxxxxx>ooo Commissie van Toezicht „De Stem" Zooals onze lezers aan den kop van ons blad zullen zien, is de Commissie van Toezicht van De Stem aangevuld en uitge breid met een nieuw lid, n.l. den heer A. L. J. Aernoudts, burgemeester van Sluis. Met hem verschijnt de eerste, lang verwachte vertegenwoordiger van Westelijk Zeeuwsch-viaan- deren in de Commissie; het ligt in het voornemen het voor dit gebied niet bij één ver tegenwoordiger te laten. <xxxxx>oooo<xxxxx>oooo<x Spoedige herbouw van lijn R'dam-L.Zwaiuwe O"ET ligt in de bedoeling ons ge- heele spoorwegnet te clectri- ficeeren en de reissnelheid tot 120 km en hooger op te voeren. Ook de snelheid van de goederentreinen, die ln hoofdzaak in de nachtelijke uren zullen rijden, zal van 60 km op ten minste 100 km worden ge bracht. Men is met de uitvoering en voorbereiding dezer plannen reeds geruimen tyd doende, doch het tempo van de uitvoering is nog al- tyd noodzakelijkerwüs zeer laag. Allereerst gaat men beginnen met de verbreeding van de banen, in verband met het opvoeren van de snelheden. Tusschen Utrecht en Arnhem wordt op het oogenblik een proef- vak aangelegd. Op dit proefbaan- vak wordt het baanlichaam op 12.30 meter gebracht. De oude spoorsta ven. die een gewicht hebben van 45 kg per meter, worden vervan gen door zwaardere met een ge wicht van 63 ke per meter. Binnenkort zal ook een aanvang worden gemaakt met den her bouw van den spoorweg Rotter damLage Zwaluwc. Belgische ss-ers, die ln het concen tratiekamp Breendonck onder toe zicht van officieren der Germaansche SS honderden patriotten vermoord of mishandeld hebben, hoorden zich tot ■eer zware straffen veroordeelen. 14 kregen de doodstraf, 4 levenslange dwangarbeid en anderen zware ge vangenisstraffen. Op de toto drie ter dood veroordeelden. Hedenavond van 19.3019.50 u. spreekt mr. dr. P. J. Wltte- man over Hilversum 1 over de Katholieke Volksparty. U luistert toch ook De uitslag der Tweede Kamerverkiezingen publi- ceeren wij morgen, Vrijdag, aan onze kantoren te GOES, Westsingel 76, HULST, Dubbele Poort 8, OOSTBURG, Nieuwstraat 23, en TERNEUZEN, Noordstraat 42. Wij vestigen er de aandacht op, dat het door ons gepubliceerde materiaal aan auteursrecht onder hevig is en op geenerlei wijze voor publicatiedoel einden mag worden overgenomen. DE OPCENTEN op den TABAKSACCIJNS yrET ingang van 1 Mei zyn de 40 opcenten, welke op den ac- cyns van sigaretten werden gehe ven, tot 1 Mei 1947 gecontinueerd. De 100 opcenten, welke op den ac- cyns van sigaren- en kerftabak worden geheven, zullen met ingang van 1 Juni a.s. tot 40 worden ver laagd. De geheele maatregel is er een van tijdeiyken aard en ls van kracht tot 1 Mei 1947. ÏIEt BRITSCIIE Roode Kruis heeft negen ambulance- wa gens aan het Nederlansche Roode Kruis overgedragen. 15 Juni weer in Parijs bijeen verdaagd Frankrijk wil da Saar en een perma. nenie bexetting van den Westelijken Rijnoever DE ministers van Buitenlandsche Zaken, zyn op de Parysche conferentie overeengekomen de besprekingen tot 15 Juni te verdagen. Men zal dan wederom te Parijs byeentomem De minis ter.s zullen tydens hun bijeenkomst van 15 Juni beslissen wanneer de vredesconferentie gehouden zal worden. Speciale vredesconferen tie op 12 November wikkeling zou er hetzy een enkele Rynstaat onder intergeallieerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonderlyke staten order ver schillende geallieerde bezetting In dit kader zou het Rynland zyn eigen binnenlandsche aange legenheden besturen, zou eigen di plomaten hebben en een eigen fi nancieel en handelssysteem. kwestie Italië nog niet heeletnaal van de baan is. IJ VRNES heeft voorgesteld, op 12 November van dit Jaar een speciale vredesconferentie bijeen te roepen, die zal beslissen over het lot van Duitschland. Hy stelde tevens voor een speciale commissie der plaatsvervangers ln het leven te roepen, die op 15 Juni den datum, dien hij heeft voorge steld voor de volgende ontmoeting der ministers, verslag zal uitbren- De kolenmynen van de Saar. die gen. De commissie zou de nog te re- KG bat T/arrlrair Van Vpr<mlllP<l rrpj p»n TDlit-Snhfi Tirohlpmeil l>OStli- by het verdrag van Versailles aan Frankryk werden toegewezen, zouden het eigendom van den Frarschen staat worden, en het Saargebied zou worden opgenomen in het Fransche douane- en mone taire systeem. Bidault zeide, dat Frankrijk had toegestemd in de politieke decen tralisatie van Duitschland, doch dat het de instelling van centrale economische en administratieve de partementen prematuur acht. Men moet volgens hem eerst de regio nale structuur van Duitschland, die de basis zal worden van de politieke toekomst van Duitschland, verder ontwikkelen. /Overeenkomst is er gister bereikt over wijzigingen in het wapen- stilstandsvcrdrag met Italië, zooals die door Byrnes waren voorgesteld. Volgens Reuter zou de geallieerde commissie in Italië worde opgehe ven en een nieuwe instantie wor den ingesteld, onder zeggenschap van het hoofdkwartier der ge allieerde strijdkrachten en met den geallieerden opperbevelhebber als voorzitter. Deze instantie zou dan toezicht moeten uitoefenen op de Italiaansche gewapende macht en de wapenproductie. Ook de Ita liaansche vloot zou onder dit lichaam komen te ressorteeren. In Venezia Julia en Udine zou. to af wachting van het vredesverdrag "n geallieerd militair bestuur worden ingesteld. De wyzlgingen hebben evenwel I geen betrekking op de Italiaansche I kolonies, juist een der grootste i wrijvingspunten ter conferentie. Ook over het probleem der Ita liaarsche herstelbetalingen is niets naders gezegd, waaruit te conclu- deeren valt, dat de tydroovende A/TE VROUW Churchill en haar dochter Mary, die nog in ons land vertoeven, hebben tesamen met den Britschen gezant, 'n be zoek gebracht aan het Oosten des lands. in Oosterbeek bezochten zy het voorloopige Airborne-monument, dat daar opgericht is in het park van hotel Hartenstetai, dat in de Septemberdagen van 1944 hoofd kwartier was voer de actie der luchtlandingstroepen. Mrs. Church ill legde een bloemenkrans voor 't monument en verwyide daarna ge- ruimen tyd tusschen de graven van de helden van Arnhem. Bij het verlaten van het kerkhof dankte Mrs. Churchill de daar ver zamelde Oosterbeeksche schoolkin deren voor de goede zorgen, welke zy voor de Britsche graven aan den dag leggen. Vervolgens reed het gezelschap naar Arnhem. Ook hier bracht Mrs. Churchill een bloemenhulde aan de gesneuvelden, waarna het gezelschap zich naar de Betuwe be gaf. In Zutphen heeft de burgemees ter de gasten een aantal servetten van damast uit de 18e eeuw. waar op een herinnering voorkomt van gen. Lord Marlborough, een der grootste voorvaderen van Church ill, aangeboden. (PERIODE VAN 12 TOT 25 MEI) BONKAARTEN KA KB KC 606: gelen Duitsche problemen bestu- deeren, zooals de toekomst van het Ryn, en Ruhrgebied. de grenzen van Duitschland enz. De ministers zouden dan in hun volgende byeen- komst ten aanzien van deze punten een beslissing nemen. Deze zelfde commissie zou dan tevens een rap port maken voor de vredesconfe rentie van November. Deze Amerikaansche voorstellen werden ingediend na een discussie tusschen Bidault, den Franschen minister van Buit. Zaken en Be- vin. waarby Bidault aandrong op onmiddellijke behandeling van het probleem van het Ruhrgebied, ter- wyi Bevin eerst het geheele Duit sche probleem aan de orde wilde stellen. Molotof steunde Bidault. Oidault gaf een uiteenzetting van de Fransche plannen ten aan zien van Duitschland: Frankrijk wil de politieke en economische inter nationalisatie van de Ruhr. Deze nieuwe staat zou bezet worden door internationale strydkrachten, ter- wyï de integriteit van dien staat door de belanghebbende mogend heden zou worden gewaarborgd. De mynen zouden onteigend worden en beschouwd worden als interna tionale nutsbedrijven. Tusschen het Ruhrgebied en Duitschland zouden tolgrenzen bestaan. Ten aanzien valt het R Onland wil Bidault een permanente mili taire bezetting van den Westelij ken Rijnoever, waarbO de bezet tingstroepen ten Zuiden van Keulen Fransch zonden zijn, met eventueel Belgische en Luxem- burgsche contingenten. De be zettingstroepen ten Noorden van Keulen zonden Belgische, Ned er - landsche en deagewenscht ook Britoche (0n. 250 gr. jam. stroop, enz. 100 gr. koffie plm. 225 gr. huishoud zeep 4 doosjes lucifers 285 Alg. 284 Alg. 283 Alg. 282 Alg. BONKAARTEN KF 606: 369 BMV 125 gr. boter 384 Res. 125 gr. margarine BONKAARTEN LA LB LC 606: A 44 melk 2 1. melk B44 C44 melk 3% 1. melk 228 Aardapp. 2 kg. aardapp. BONKAARTEN KD KE 606: 785 Alg. 250 gr. jam. stroop, enz. 784 Alg. plm. 225 gr. huishoud zeep 783 Alg. 4 doosjes lucifers BONKAARTEN LD LE 606: D44 E44 melk 6 1. melk 728 Aardapp. 1 kg aardappelen TABAKSKAARTEN, ENZ: T28 2 rants, tabak V 28 100 gr. choc, of sui kerwerken X 28 100 gr. choc, of sui kerwerken Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Me! a.s. worden ge bruikt. met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waar op eerst met ingang van Maandag 2® Mei mag worden afgeleverd. BU deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen 232 of 731 Vleesch voor vleescb en 228 Aardappelen voor aardappelen worden ingeleverd. De bonnen 211. 711 en 221 Alg. van de bonkaarten K 604, welke zijn aan gewezen voor boter, blijven, zooals reeds is gemeld, tot en met 25 Mei geldig. Ingevolge een daartoe door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" verleende vergunning verschynt ons blad van heden in dubbelen omvang. De Directie.

de Stem | 1946 | | pagina 1