PAUS PIUS XII en ROOSEVELT Vorrink en de O.D. K ^eerstol iteqaal. De Stichting „HERSTEL ZEELAND 1945 DEKKINGEN Bev. der Vorming kRMING. VEN ZN. N.V. 0NNEN mogelijk in! vurenhout Tel. No. 1 ÏRINGEN ONZE mgel AXEL Slecht gefundeerd wantrouwen Vlaanderen en op 17 Mei jesloten zijn. xxxxxxxxx>poo. NE defect K. R. O en verkiezingspropaganda Het ontstaan ORGANISATIE DOE LSI t LLING De samenstelling De taak De kosten I De ontwerpteekening voor het nieuwe stadhuis te Middelburg 9der eder van L36535 t beroep, f 4.U. Jttg J. P. Kaland 926-00 Sluit aan op L:0, N ZEER GERING. 56. 362-00 NIEUWBOUW 8039 - BREDA VLISSINGEN Rondhout. Zagerij iiginridhtinc De- Houl bewerk hg. _-B. 939-0O 973-0 No. 463 TWEEDE BLAD. WOENSDAG 15 MEI 1946 leyer v. Nelle 'aconis, aren. beleefd hun cou- ten. Bij onae oude en. zodat all deze 3500 TERNEUZEN oooooo<xxxx><x> het is het behoud 9160 TEN DIENSTR TN KRINGEN van den voormali- gen O. D. is men zeer ontstemd over uitlatingen van den heer Koos Vorrink op een onlangs gehouden persconferentie. Een ingezonden stuk elders in dit blad getuigt er reeds van. Kort en goed komt ae beschuldi- ging hierop neer, dat achter 't auto. ritaire streven, dat er in ons land zou bestaan, „een gewapende groep" zit, de oude O.D., waarin tijdens de bezetting ook reeds de autoritaire sympathieën naar voren kwamen. Eén van de weinigen uit het poli tieke verzet, die er in geslaagd is naar Londen te komen, kon eerst na drie maanden doordringen bij de Koningin en als de iet O.D. gezin de Nederlanders in Londen niet had den opgepast, was hij nog in de gevangenis beland ook, want ook in Londen waren de menschen met O. D.-opvattingen sterk vertegenwoor digd. Deze heeren zijn ondergedo ken in het M.G. van waaruit zij trachtten sleutelposities in te nemen Wij houden ze in de gaten. Aldus letterlijk geciteerd uit het Verslat? ir. ..Het Vrije Volk". TV/I aar nu zullen wij eens wat an- ders vertellen: le. Wie gaf het bevel tot arresta tie van Arnold Meyer reeds tijdens de bezetting? Het was de geweste lijk commandant van den O.D.. Dis. A. v. d. Poel, die daarbij uitging van een algemeer.e instructie van het hoofdkwartier der Binnenland - sche Strijdkrachten. Dit bevel was mondeling verstrekt aan den Dis- tictscommandant var den O D tl Oisterwijk Schriftelijke bevelen werden toen uitteraard zoo min mo gelijk gegeven Van warme sympathie kan een arrestatie toch zeker niet getuigen! 2. De heer Vorrink is in den win ter 1942-1943. een week of drie, vier .vóór zijn arrestatie, bij den gewes- itelijken commandant var. den O.D. jn Breda op bezoek geweest. Hij 'lad het plan om een eigen organi satie op te richten, in verbinding met Engeland, die groote hoeveel heden wapens zou ortvangen. wel ke toen reeds in ons land moesten worden opgeslagen. Ook moesten de Mariniers zoo veel mogelijk in geschakeld worden. Daarvoor vroeg Vorrink steun aan Drs. v. d. Poel en aan alle connecties, welke deze had in den O.D Nu is het wel heel eigenaardig, dat een man. met zooveel wantrou we wen jegens den O.D. bezield, toch zijn liulp en steun komt inroepen. Het is een tactiek, die boven ons bevattingsvermogen gaat. 3. De heer Vorrink gaf toen in derdaad reeds te kennen, dat hij I den O.D. niet erg vertrouwde. Hij was namelijk bang. dat de oude of ficieren van het Nederlandsche le ger er een te groote rol ir. speelden. En al waren de S.D.A.P.'ers dan wel teruggekomen van hun'TSffde voor algeheele ontwapening, er was nog altijd iets van den ouden geest blij ven hargen men hoore ook de mededeelingen van Generaal Reyn, ders en in een uniformdrager veronderstelden ze al spoedig: ..fas cistische gezindheid". Een feit is dan ook, dat Vorrink en zijn vriender. het wantrouwen ;gen den O.D. ijverig gepropageerd hebben Daarnaast stellen we het feit. dat l de O.D. in Brabant van wapens versteken bleef, om de vitale pun ten te behouden. De menschen wa len er voor. de organisatie was tot in de pdntjes gereed, maar de wa ll pens bleven uit. En zoo ging de P.N.E.M. de lucht in, werden tal van kerken en brug gen opgeblazen, viel het Bredasche postkantoor aan vernieling ten prooi Alleen een kleine groep uit den Raad van Verzet, in hoofdzaak uit gaande van de communisten, kreeg wel wapens. Als er verbar.d bestaat tusschen dat gezaaide wantrouwen en dat ontbreken van wapens op 't kritieke ooger.blik. dan zouden Vor rink c.s. daarvoor medeverantwoor delijk zijn. 4. Tenslotte: Toen Militair Gezag hier in West-Brabant verscheen, wist het niet eens, dat er een O.D. bestond! Hoe zoo iets te rijmen valt met de mededeeling van Vorrink. dat de O.D.-menschen in Londen zoo veel te vertellen hadden, is ons een raadsel. fndien alle bewijsvoeringen van Vorrink van dezelfde kracht zijn als zijn betoogen omtrent de „auto ritaire gezindheid" van den O.D., dan geven wij er geen cent voor! TTET Algemeen Secretariaat der Ka- Iholieke Volkspartij deelt ons mede: Van talrijke zijden wordt onze aan dacht gevraagd voor de beperkte wijze waarop de KRO in zijn pro gram zendtijd ter beschikking stelt ten behoeve van de propaganda der Kath. Volkspartij. De Kath. omroep wenscht zich ech ter te houden aan de aanwijzingen der regeering dat de omroepvereeni- gingen de grootst mogelijke sober heid moeten betrachten met verkie zingspropaganda. De K.R.O. wil zijn correcte houding handhaven, on geacht onjuiste methoden van -ande ren. De Kath. Volkspartij, het stand punt van den K.R.O. waardeerend, is eveneens van meening, dat men zich dient te houden aan de door de re geering gegeven aanwijzingen. Men had verwacht, dat de Partij van de Arbeid hetzelfde inzicht had getoond en hoopt, dat zij alsnog tot dit in zicht zal komen. De oorsprongjvan hun vriendschappelijk samenwerking TN DE NOTA van Prof. Ger- brandy over het regeeringsbeleid gedurende de oorlogsjaren te Lon den kan men lezen, hoe tijdens die jaren het gezantschap bij het Va ticaan eindelijk opnieuw tot stand kwam. Men krijgt dan wel den in druk, dat men daarbij in Londen niet over ijs van één nacht is ge gaan, maar dat alles eerst nog eens zwaar werd overwogen, vóór de be slissende stap werd gezet. Dit bracht ons in herinnering, van welke groote beteekenis de Pauselijke Diplomatie gedurende de. zen oorlog toch wel is gebleken te zijn. TTet is dit jaar juist 10 jaar gele- den, dat de toenmalige Kardi naal-staatssecretaris Pacelli, op ver. langen van wijlen Paus Pius XI GELEGENHEID van de opening \un het nieuwe kan toorgebouw der Stichting Her stel Zeeland 1945*' heeft haar directeur de heer D. van Heijst, de pers ontvangen en haar eeni ge mededeelingen gedaan. IV? zw.re slagen, welke onze pro vincie gwiurende den oorlog kreeg te verwerken en'de zeer de plorabele toestand, waarin ons gewest daardoor swam te itrkee- ren waren oorzaak van het ont staan van te.l van commissies en vereenigingen, welke zich op spon tane wijze inschakelden voor her spel en wederopbouw, aldus cL heer van Heijst. In bijkans alle deelen van de provincie was te bespeuren een ontwakend gevoel van zelfbe wustzijn en een geneigdheid tot sa menwerking, welke in die corpora ties haar punt van uitgang von den.. Daarnaast ontstonden ver eenigingen welke zich de beharti ging van belangen der oorlogsge- dupeerden voor oogen stelden Ten einde de ac tiviteit dier ver eenigingen zoo veel mogelijk sa men te voegen en daardoor langs elkaar heen werken en versnipperirg van krachten te voorkomen, na men Geel Sta ten het initia tief tot de op richting van één lichaam, dat de werk zaamheden van al die instanties zou kunnen om spannen en zoo noodig zou kun nen stimuleeren. Vandersteen En zoo Stichting de .Her en stel Zeelsnd 1945" een niet-ambt e l\jk orgaan, op zuiver privaatrech telijken grondslag tot stand geko men* Pen hecht verband tusschen het provinciaal bestuur en de .Stich ting is een gebiedende eisch. Een gelukkige oplossing werd gevon den: de Commissaris der Koningin is tevens voorzitter cXsr Stichting, terwijl een lid van Ged. Staten ond: r-voorzitter is, waardoor een voortdurend contact mogelijk is gemaakt. Het testuur is verder samengesteld uit vertegenwoordi gers van allerlei organisaties ,,Nieuw-Walcheren", „Scbi duw" Stichting Oorlogsgetroffenen Zee land, Vereeniging tot behartiging van de belangen van Wesd- Zeeuwsch-Vla'anderen, Stichtingen van oorloggedup'.erden enz.). Ook vertegenwoordigers uit de kringen ven landbouw, visscherij hancel en nijverheid hebben er zitting in. Tenslotte zijn dé Vereen, v. Ned. Gem-centen, (V: HARK en de drie groote werknemersorganisaties in hei bestuur vertegenwoordigd. Dit bestuur heeft zich de me dewerking verzekerd van een drie tal advies-commissies voor Noord Midden-, en Zuici Zeeland elk één samengesteld uit representan ten d.er belangrijke nvats-happe iijke stioómingbn, hetgeen voor een innig contact met alle deelen c.er provincie van buitengewoon belang is. Met het oog daaïop is ook niet één wvrkbureau gescha pen maar is asn elk dier com missies zulk een bureau met een directeur en een administratieve kracht toegevoegd. Daardoor wordt bij voorbaat tegemoetgekomen aan het bezwaar zoo dikwijls en niet altyd ten onrechte nit de meer afgelegen deelen der provincie ge hoord dat zy niet altyd dezelf™^ de belangstelling genieten IVaast de c odrdineerende twaar- aan zy direct haar ontstaan dankte), heeft de Stichting ook een zelfstandige taak, welke zich niet zoo gemakkelijk in enkele woor een laat omuchryven. Behalve voor het herstel en den wederop bouw wil de stichting zich ook nuttig m-ken op sociaal en cul tureel terrein. Zoo is opdracht gbge ven tot T samenstellen van 'n rap port omtreni den wederopbouw, in 't bijzonder om n: te gaan, welke factoren remmend op een snelle herbouw werken en wat daartegen kan worden ondernomen. Niet slechts behoud van bestaande en herstel van getroffen bedrijven, maar verdere uitbreiding der in dustrie, behartiging van de vis- scheryb.iangen (toestand der ha vens, afzeimogetykheden, visschers onderwijs) het onderwys in de provincie, enz. hebben de aandacht van het Stichtingsbestuur. Het karakter van het apparaat der Stichting maakt het mogelük, de werkingssfeer der provincie uit te breiden, zonder daarbij steeds ambtelijke wegen te bewandelen. Gecoeld wordt o.m, op de voor lichting in het belang der provin cie. De administratieve overheids organen zyn immers in den regel niet ingesteld op het geven van voorlichting met propagandisti- schen inslag, wat trouwens asn het gezag en (Je waardigheid van zulk een orgaan afbreuk zou doen. in den boezem van het bestuur te- staan plsnnen om de aandacht voor onze provincie te vestigen op tentoonstellingen, zoowel binnen- als buitenlands. Dat daar niet steeds geattendeerd zal worden op war verloren ging, doch vooral ook op het positieve element van Zeel. nd's kunnen, mag vanzelfspre kenc" worden beschouwd. De kosten der stichting worden gedragen door de gemeenten, cie oen büdrage van 10 cent per inwoner leveren. Van het Rijk mag een subsidie verwacht worden ter i wijl öe Provincie 't ontbrekende naar de Vereenigde Staten van Amerika toog, om een bezoek aan dat machtige land te brengen. De toenmalige staatssecretaris thans Paus Pius XII heeft by die gelegenheid Amerika door-en door leeren kennen en waardee- ren. Hij vond daar een taak te verrichten, zoo'n omvangrijke, dat hij die in den vooraf bepaalden tijd niet kon volbrengen; zoodat hij tenslotte een maand in Amerika bleef, terwpl van een bezoek aan Canada nog moest worden afgezien. De teger.woordige Paus doorkruis te geheel de Vereenigde Staten, vanaf den Atlantischen tot den Stillen Oceaan en legde daarby 15 000 km per vliegtuig af. Hij bezocht niet alleen 12 kerk provincies en 15 resideerende bis schoppen in de U.S.A., allerlei uitingen van katholiek leven daar te lande, maar ook allerlei fabrie ken en tr.stellingen van openbaar nut, Hü stelde zich bovendien op de hoogte van het sociaal en maat schappelijk leven. Hij verbleef in Amerika juist ten tijde der verkie zing van President Roosevelt en hü was de eerste, die samen met den tegenwoordigen Kardinaal Spellman door den thans zoozeer betreurden President Roosevelt, in den kring van diens familie op Hyde Park werd ontvangen en aan een intiemen maaltijd aanzat. De geheele Amerikaansche pers van alle richtingen schonk aan dit bezoek volle en welwillende aan dacht en de Persclub van Washing ton bood den hoogen gast 'n lunch aan. waarbij 500 journalisten aan zaten. Eindelijk moest Kardinaal Pa celli afscheid nemen van 't Ame- rikaarsche volk in al zijn geledin gen en van alle autoriteiten, waar mee hij wTas in aanraking gekomen. Dit afscheid viel zwaar, want er waren wederzijds in korten tijd hechte banden gesmeed, banden van waardeering en toegenegen heid. yjyaarom wij dit diplomatiek be zoek zoo uitvoerig in herinve ring brachten? Kort nadien brak de oorlog uit. Kardinaal Pacelli Werd Paus Pius XII. Het Vaticaan werd een cen trum van omvangryke internatio nale beteekenis. Paus Pius XII en President Roo sevelt herinnerden zich wederkee- rig hun vriendschanpelüke ont moeting van enkele jaren tevoren. Er ontstond een intieme samen werking tnssrhen beide figuren van grootsohe allure. Noch Amerika, noch het Vaticaan, noeh de wereld daaromheen zijn er slecht hij ge varen. Het was verstandig beleid dat Nederland deed besluiten, zich by het Vaticaan te doen vertegenwoor digen, M. voor haar rekening neemt. In to taal Se'.oopt de begrooting een be drag v,n f 60.000,hetgeen zeker niet te hoog is. 't Apparaat is d. n ook zoo klein mogelijk gehouden. Liever dan vele zaken sr.el tegij- ïykertyd af te doen waarvoor veel meer personeel noodig zou zyn bepaalt het tkstuur zich tot het afhandelen van zaak voor zaak. Men ziet hier den zijgevel in de Noordstraat WJske tuimelt ig dat ze haar P°P ig vast houdt. S <- -V

de Stem | 1946 | | pagina 5