Doo^nherdenXing te Middelburg STEMT KA1H VOLKSPARTIJ GEE™ JfrH^™NBINDING MEER LIJST 2. MARKTEN H. F. LEENKNECHT H.H. LANDBOUWERS hesproeien van alle soorten vrucht<°n sjtuioevende plechtigheid op de begraafplaats UP DE ALGEMEENE begraaf plaats te Middelburg vond on der leiding van majoor W. H. Krole, territoriaal bevelhebber in Zeeland, 'n herdenking der in de Meidagen van 1940 gevallenen plaats in tegenwoordigheid van Z. Exe. J. M. de Bonv. minister van Marine Nadat deze een compagnie ge- zagstroepen onder bevel van den eersten luitenant Strabbink en een detachement der Kon. Marine had geïnspecteerd, speelde het Middel- burgsch Muziekkorps psalm 84. Hierop nam kolonel Bruins het woord als oud-bevelhebber op Zuid. Bevelarxi en memoreerde de gevech ten, in het bijzonder die tn Zee land. Als vertegenwoordiger van den minister van oorlog sprak ko lonel de Ruyter van Stevenink, commandant der Prir.ses Irene- brigade. Deze hield de jongeren en vooral die in onze strijdkrachten 't voorbeeld voor van hen. die voor onze vrijheid hun leven gaven. Eerst wanneer zij dat voor ooger. houden kan gezegd worden, dat deze her denking aan haar doel ten volle beantwoordt. Nadat mevr. P. Schuitema-Vader ,,Dooden" van Muus Jacobse had voorgedragen, deed liet Middelb. Muziekkorps psalm 84 hooren. Ver volgens werden krarsen gelegd na mens de regeering, de ministers van oorlog en marine, den territorialen bevelhebber in Zeeland en het Prov. Bestuur. Aan de ouders van den ge- HET FRANSCHE BEZOEK AAN ZEELAND Het programma, dat ter gelegen heid van het Frarsche bezoek aan Z. Beveland is samengesteld, ziet er als volgt uit: Hedenmiddag 2 uur aankomst op de Beestenmarkt te Goes. Ontvangst ten gemeentehuize om ongeveer half 4. Daarna worden eenige ververschingen gebruikt in De Korenbeurs en Centraal Om ongeveer half 5 wandelen de bezoekers raar het kerkhof, waar de burgemeester een krans zal leg gen. Het publiek krijgt pas toegang als de Prinschen bij de graven zijn ongesteld. Daarna gaan deze eten en vertrekken om 8 uur naar hun kwartieren. De helft gaat naar Ka- pelle. 16 Mei: Om 8 uur H. Mis in de R K. kerk Daarna wordt ontbeten. Om ongeveer half elf wordt ver trokken voor de plechtigheid op 't kerkhof te Kapelle. Na een maaltijd te Kapelle vir.dt van daar een rondrit plaats langs de kerkhoven Schore-Wemeldinge- Wdhelminadorp Arendsk»rke - Heinkenszand. Eén groep gaat dan naar- Dom burg, de anderen gaan raar Arne- muiden en Nieuwland. Ze komen terug in Goes om te eten en ver trekken ongeveer half negen weer naar hun kwartieren. 17 Mei: Des ochtends worden in kleinere groepen de kerkhoven naar keuze bezocht. Des middags weer gezamenlijk eten in Goes. Vertrek otn half vijf. Aardenburg DRAAIBRUG VIERT DE IN HULDIGING VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER Sparren met rozen langs den weg en een groote eerepoort, overal het rood-wit-blauw, dat. was het beeld van Draaibrug bij de huldiging. Aan den Maagdenweg werd de burge meester ingehaald en te Draaibrug toegesproken door den heer v. d. Lijke, waarbij namer.s de Draai- bruggers den burgemeester alle steun en medewerking werd be loofd. Een défilé werd daarna ge houden voor den burgemeester en zijn gezin en de comitéleden, met praalwagens en ruiters, opgeluis terd door de vroohjke marschen der muziekvereeniglng Elk naar zijn krachten uit Sint Kruis. Gedurende den namiddag waren er volksspe- len'. gecostumeerde voetbalwedstrijd en ringrijderijen met paarden. Des een fakkeloptocht en groote drukte in de aanwezige danstent. - °p hct Beatrix- S'<T ane no°dwoniiigen nu zoo f !fm. bewoond, vrntl feestelijk herdacht. Volksspelen, werden gehouden voor iengdaLj°e en 065 aVonds vo1^ Nieuws uit Indië. Bericht werd ontvangen, dat den vrijwilliger a Kloote bij het 14e r.i. dienSe hi de omgeving van Batavia tijdens schermutselingen met extremisten door een vijandelijken kogel in dé long werd getroffen. sneuvelden res. 2e luitenant-vlieger P. G. Schoute reikte kol. de Ruy ter onder het spelen van het Wil helmus het dezen posthuum ver leende vliegerkruis uit, waarmede de plechtigheid besloten werd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op den commis saris der Koningin, jhr mr. J. W. Quarles van Ufford, den griffier der Staten, dl'. Teilegen, het gem.- bestuur van Middelburg, kapitein ter zee Callenfels, directeur van het loodswezen, vele nabestaanden van slachtoffers en zeer vele autoritei ten. Axel Zang- en tooneelclub Thalia. De R. K. zang- en tooneelclub Thalia hield haar algemeene ver gadering. Met tevredenheid kon worden teruggezien op wat In het afgeloopen jaar is gepresteerd. Statuten en huishoudelijk regle ment werden besproken en goedge keurd. Secretaris en penningmeester kregen een pluim voor hun verdien stelijk werk. Een rieuw bestuur werd gekozen: P. de Kort. werd voorzitter en le den mej. A. Fermont, mej. L. Kint en de heeren Eug. Maas en A. v. d. Berg. De heer E van den Berg blijft dirigent van het zangkoor en de heer A. v.d. Linden regisseur voor het- tooneel. Herwonnen Levenskracht. Voor TBC-bestrijding werd een huis aar huis- en straatcollecte gehouden. Opbrengst f 472.25. Een prachtig resultaat, dat Axel tot eere strekt. Jammer dat er nog enkelen ge vonden worden, die niet thuis ge ven, als het niet voor „hun rich ting" is. Voor zoo'n collecte moet naar geen richting gezien worden. Daar- dient ieder voor te geven. Iedere vorm van TBC-bestrijding <«--+ gesteund. Clinge Het smokkelfront. Eind vorige week wisten de kommltzen tv.'.e koeien in beslag te nemen tij f-euduleuzen uitvoer naar België Goes HOEVEEL KIEZERS ZIJN ER? In 1939, het jaar dut de Goese- naren voor het laatst aan de stembus vond, waren er in de Ganzestad ongeveer 5590 kiesge rechtigden. Thans zijn er niet minder dan 7700 opgeroepen, daar het inwo nertal hier stevig opliep en de kiesgerechtigde leeftijd twee jaar lager werd gesteld. We zullen dus de verschillende lroepen met heel andere cijfers te voorschijn zien komen. De Kath. Staatspartij kwam in 1939 alhier niet zoo heel florissant voor den d:g, nd. met 774 wat een nd onder haar eigenlijke sterkte lrg. Laten we hopen, dat de onzen ditmaal beter voor den dag komen. Als ieder zijn plicht doet, halen we de 1200. „Baron Kncut" De „Vroolijke gasten", het gezelschap van Siem Nieuwenhuyzen, kwam Dinsdag avond naar Goes met de dolle, door hem zelf geschreven kluchtj Baron Kneut en vond een stamp vol Schuttershof om hem te be jubelen. Want Siem is de man d'e dit „malle geval" draagt. Zon der hem zou niemand naar dit prul kijken maar met hem wordt het een knal-numimer, dat het plafond doet schilferen van den lach. Weergaloos is de mimiek van dezen ras-komiek, die met een omwenteling van zijn bewegelijke gelaatsplooien, meer doet dan hi ander met een moeilijken dSaloo» Toch en hieruit blijkt de ware grootheid van dezen artist, hp mag dan nog zoo gek doen: Siem Wuft steeds mijnheer. Hansweert Concert. De harmonie Schel- degalm" gaf een uitvoering in de zaal Thalia. Naast een zeer goed verzorgd muziekprogramma dat onder leiding van den heer Jan Polderman werd afgewerkt, werd een blijspel in drie bedrijven op gevoerd getiteld „Millionair tegen wil en dank". Het buitengewoon goede spel van den heer Aug. Griep in de hoofdrol van Charley Staf ford (millionair) verdiend deze keer een extra woord van lof. De uitvoering werd gesloten met een gezellig bal. Feestcomité. Ook Hansweert zal a.s. Zaterdagmiddag burgemees ter Vogelaar, officieel installeere:: De nieuw benoemde burgemeester heeft toegezegd dat, ons dorp een volledige hei-installatie krijgen. Uit de burgerij is een feestcommis sie gevormd, die den burgemeester een waardige ontvangst zal aan- bie^^ri. 's-Heerenhoek 'n Drukke Zon,ag. Zondag j.l. werd in de Jeugdhoeve een korte maar indrukwekkende herdenking gehouden voor de ge sneuvelden op de Grebbeberg en elders, welke herdenking vooraf gegaan werd door het H. Lof, door alle jongens der rjeugcstmdsor- ganisades bezocht. 's Avons werd een propaganda- avond van de K.V.P. gehouden in de Jeugdhoeve. Het hoogtepunt V£m deze avond was een rede van den heer Jan Bakker, candidiat voorr de tweede Kamer over het doel en streven van d? KV.P. Hoofdplaat Afdceling opgericht. Door den heer Hoolhorst werd in de zaal van de wed. Dierikx een lezing ge houden over de Vereeniging. welke tot doel heeft de belangen van de inwoners van West-Zeeuwsch Vlaan deren te behartigen. Voor deze le zing bestond zeer veel belangstel ling. Dat het doel dezer vereeniging velen tot tevredenheid stelde, be wees dat na de vergadering ter stond een afdeeling opgericht kon worden waarvoor zich 55 leden reeds opgaven. Door den heer Bols werd een uiteenzetting gedaan over de huidige regeling van de uitkeering van geleden oorlogs schade wat betreft huisraad, lijf- O"" Kloosterzandc Openluchtspel. Naar wij ver nemen bestaan er bij de toongel en muztekvereenifiing ,St. Cecilia'" plannen om in Óen loop va'n dezen zomer een openluchtspel op te voeren. In den afreloopen winter weró door dezelfde vereeniging een geslaagde uitvoering gegeven van „Kinderen van ons volk", zocc'at de verwachtingen over het komen de openluchtspel hoog zijn ge spannen. Sluis Een betere tramverbinding. Met ingang van Maandag is de tramverbinding tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en België aai:merkelijk uitgebreid. Er rijden nu 8 trams per dag en Zondags 7 trams. Deze geven des morgens, des middags en des avonds aansluiting op de tram uit Brock'ms. Vlissingen KATH. VOLKSPARTIJ Dezer dagen kwam de afdeeling der K.V.P. tweemaal bijeen, de eerste maal voor een verkiezings avond wasT de Haagsche Kamer- candicaat Jan Ba'kker zou spre ken. Hij was evenwel verhinderd en in zijn plaats trad op het zit tende Kamerlid, Dr. A. Mes, die er o.m. op wees, dait een juiste verhouding tusschen mensch en gemeenschap in pracdjk moet ge tracht worden. Het liberalisme legde het zwaartepunt te zeer op het individu en de reacties daar tegen (Natiomal-socialisme en communisme) staan teveel door naar den anderen kant. L*- en cyclieken wijzen ons den weg. Nu komt de Partij van de Arbeid en Schermerhorn zeg., dat zij de ver nieuwing in pacht heeft. M; ar lang vóór het personalistisch- socialisme kenden de Nederland- sche katholieken de vernieuwings gedachte. In dit verband wees spreker op de actie voor een nieuwe gemeenschap vein het R.K. Werkliedenverbond. Primair moet zijn, en daarom zijn dei', verkie zingen juist zoo belangrijk, dat Nederland zij en blijve een chris telijk land. Dhr. Raas uit 's-Heerenhoek hield vervolgens een gloedvolle rede. De gemeenteraadsverkiezingen De hierop volgende huishoude lijke vergadering si.cmd in het teeken der gemeenteraadsverkiezin gen. Zeven candidaten daarvoor werden aangewezen. Na eenige discussie besloot de vergadering tot het uitbrengen van een politXk advies voor de drie verkiesbaar geachte plaatsen. Een bestuur in dubbele samenstelling werd ge kozen. Het advies luidt: 1 Anóries- sen Sr. 2 M. Oorveleijn, 3 Wamst. Overigens zijn csmcidaat gesteld de heeren Limonard, Smits Ster- zentach en Vijgen. In de vacature Schets werd als bestuurslid de heer Groffen benoemd. Ixibunaal Terneuzen Arbeidskracht in dienst der Duifschers Daar was allereerst A. L. M. E. installateur te Hulst, die beschul digd werd van hulp te hebben ver leend aan den vijand, door voor de Duitschers te werken en hen daar bij voorrang te hebben verleend voor zijn particuliere klanten in zijn zaak en woonhuis foto's opge hangen te hebben van Duitschers, w.o. Hitier, alsmede een landkaart waarop de stand ^an het Duitsche front werd aangeteekend, toe te staan, dat zijn dochters geregeld Duitschers in huis haalden, de bioscoop te Hulst te hebben be zocht; in gezelschap van leden der Duitsche weermacht, zegels van 't strijdfonds der NSB te hebben ge kocht, vergaderingbezoek en om gang met NSB-ers; abonnementen op Signaal en Berliner Kurier en tenslotte veel geld te hebben ver diend met zijn- werkzaamheden voor en leveranties aan de Duitsche weer macht Op enkele punten na ont kende E. pertinent al het ten laste gelegde, ook toen bezwarende ge tuigen werden aangehaald. In een krap pleidooi noemde mr. v. Son de beschuldiging opgeschroefd en bracht hiervoor talrijke documenten ter tafel. Bovendien wees hij op de 11 mnd. intemeering en den groo- ten tegenslag, welke verdachte in zijn gezin ondervond. W. J. H. B.. manufacturier te Oostburg had hulp verleend aan den vijar.d door textielgoederen te verkoopen aan leden der Duitsche weermacht en heeft openlijk doen blijken van ingenomenheid met den vijand, toen hij op een verjaardags fuif Duitschers op bezoek had. met hen dronk en vriendschappelijk met hen omging. Volgens verdachte had hij slechts verkocht tegen geldige punten of Bezugschein, terwijl de Duitschers ingekwartierd waren. De raadsman besprak de punten in een zeer breedvoerig betoog, waar bij hij diverse verklaringen van no tabeien ter tafei bracht. Verdach te is 3 mnd. geïnterneerd. P. A. L. V, brandstoffenhande- laar te Breskens zag tegen zich in gebracht, dat hij Duitschers in zijn woning ontving, deeen ont haalde en zoowel binnens- als bui tenshuis op vriendschappelijke wijze met hen omging. V, ontken de categorisch. Zijn raadsman re duceerde de aanklacht tot nul, waarop het tribunaal voor het eerst in zijn Z. VI. bestaan besloot tot een onverwijlde nietigverklaring van het ten laste gelegde. E. E. M., schilder te Sas van Gent, schilderde 4 geschutstorens voor de Duitschers en voerde te vens ander werk voor hen uit; hij permitteerde zich diverse „vrien delijke" uitlatingen aan het adres van Engelschen en Nederland en had omgang met Duitschers. Een en ander werd. met uitzondering van het laatste, met eenige bijvoe gingen- toegegeven. Mr. Tichelman lichtte de feiten nader toe. J. B„ landarbeider te Vogelwaar de, was sinds 1943 lid van het NAF, was administratief werkzaam bij 't boomen planten en bezocht, na candidaatstelling als wethouder DE a-s. GEMEENTERAAD Naar wij vernemen zal de defi nitieve raad, evemsls vóór Óen oorlog, 19 leden tellen, hoewel het bevolkingsaantal de grootte van toen nog niet heeft bereikt. Zooals men weet telt de tijdelijke raad 17 leden waaronder twee katholieken Door de uitbreiding bestaat er een redelijke kans, dat de Katholieke fractie drte leóen zal tellen. Het badbedrijf. Meldden we reeds dat de boulevards zooveel mogelijk in orde worden gemaakt, nader vernemen we, dat de bun kers weliswaar nog niet mogen worden opgeruimd. Met het oog op den herbouw van het Grand Hotel Brittannia is een N.V. opgericht, waarvan de gemeente een groot deel der aandeelen bezit. Het gebouw is op de urgentielijst van den weder opbouw geplaatst, maar waar het zal verrijzen, is nog niet zeker en evenmin wanneer het klaar zal zijn. Meer concrete gegevens zijn bekend over het strand. Dit zal min of meer in den ouden toestand ge ëxploiteerd worden en op 30 Mei (Hemelvaartsdag^ geopend worden. De cabines, die door de Duitschers waren dichtgemetseld, zijn deels weer in orde gemaakt. Men over weegt om een barak te plaatsen, die als garderobe dienst kan doen, Alle symptomen van den vasten wil van Vlissingen om haar plaats in de rij der Nederlandsche bad plaatsen weer in te nemen. op de Werkt voor Romme uit al uw macht. Onze eenheid: Neerlands kracht door de NSB burgemeester van Hijfte, den commissaris der provin cie te Middelburg. Mr. Tichelman voerde ook hier het pleidooi, waarbij hij wees op de 3 mnd, in temeering. C. de Z., agent van politie te Terneuzen. was sinds 1942 symp. lid der NSB, naar zijn zeggen ter be- spionneering van zijn chef. Bover- dien had hij zich aan een afspraak met de ondergrondsche, ter bevrij ding van de twee arrestanten Voet en Aarnoutse, door de SD gearres teerd voor den overval op het dis tributiekantoor te Hontenisse, niet gehouden. Een plotselinge ziekte had hem verhinderd, merkte hij op. De voorzitter laakte scherp de laffe houding van de Z., waarbij hij er op wees, dat van beide arrestan ten er een werd doodgeschoten, ter wijl van den ander tot op heden niets werd gehoord. J. C., landarbeider te Boschka- pelle, was werkzaam geweest als ploegbaas bij het planten der zg. „Rommelasperges", naar hij zei ge dwongen. Uitspraak 27 Mei a.s. Uitspraken: Ma. E. A. te Hontenisse, verklaring vermogen tot f ontzetting rechten J. A. en A. J. v.d. P., aannemers te Terneuzen, verbeurdverklaring vermogen, met uitzondering van de vermogensbesta.r.ddeelen die zij be zaten op 10 Mei 1940. zulks in den toestand waarin die zich bevinden; ontzetting rechten en voorts ontzet ting van het recht om ais aanne mer in den ruimsten zin des woords werkzaam te zijn; Ma. Ha. V., te Hontenisse, thans gedetineerd, 3 mnd. interneering, verbeurdverklaring vermogen tot f 500 en ontzetting rechten; L. F. B. de M„ expediteur scheep vaart te Sas van Gent. vervallen verklaring van beschuldiging; H. J. E. de M„ handelaar in ko len en kunstmest te Huist, inter neering van 8 mnd., verbeurdver klaring vermogen tot f 25.000 en radiotoestellen, ontzetting rechten. verbeurd 1000 en VOETBAL BIERVLIET ONGESLAGEN KAMPIOEN Ook de laatste wedstrijd in deze competitie werd door Biervliet 1 ge wonnen. Zoodoende is zij ongeslagen kampioen van haar afdeeling geble ven. Biervliet, dat met 5 invallers verscheen, was desondanks een klasse sterker dan haar tegenstandster Bres kens 2. Bij rust was de stand 6-0. Door een misverstand in de Biervliet- achterhoede kon Breskens nog twee maal doelpunten, waarna Biervliet met een penalty en een hard schot van haar midvoor J. Faas, den stand op 8-2 bracht Dat Biervliet8 voorhoede de kunst van doelpunten in deze competitie verstond, blijkt wel uit het prachtig doelgemiddelde, nL 75 voor en 11 te gen. UITSLAGEN VAN KOEWACHT Koewacht 1-Vogelwaarde 1 6-4, Koe wacht 2-Hontenisse 2 4-4, Koewacht 3 -Hontenisse 3 3-1, Koew. jun.-Kajot- ters 5-3. OVERWINNINGEN VAN SLUIS Sluis 1 heeft haar overwinnings reeks voortgezet door met 7-0 tegen IJzendijke te winnen. Sluis 2 wist Oostburg 2 met 6-2 te verpletteren en daarmee haar kampioenskans te be houden. Sluis 2 moet nu nog één thu'swedstrijd spelen tegen Oostburg 2. De Sluis Junioren hebben met 1-0 van de Aardenburg junioren gewon nen. PATRIJZEN II BIJNA KAMPIOEN Te 's Heerenhoek had de ontmoeting plaats tusschen Patrijzen 2 en Krui- ningen 2, welke wedstrijd met een 7-1 zege in het voordeel van de Pa trijzen eindigde. Patrijzen 2 is dus bijna kampioen. Zij hebben alleen nog te spelen tegen Lewedorp. HULST. Biggen: aangebracht 23, verkocht 14 st., hoornvee aan gebracht 31. verkocht 6 st. KAPELLE, 13 Mei. Spinazie 8 —13, rabarber 1014 beide per kg, kropsla 25,20 per 100 st., rame- nas 4.10, radijs 2,502.70 beide per MO bos. BIJ EERSTE BONAANWIJZING VOOR le KWALITEIT brandstoffen 208-O NAAR BR ANDSTOFFENHANDEL NIEUW NAMEN DORPSTRAAT C 155 RIJNBERG'S HANDELSBUREAU - TERNEUZEN TELEFOON 2304 LANGE KERKSTRAAT 13 De «ndergeteekende beveelt zióh beleefd aan voo,- het Beleefd aanbevelend, CAM. STAELENS, Brieversweg F~Jc. 913-o

de Stem | 1946 | | pagina 3