Zeeuwsch -Ylaamsche aspecten tot wanhoop wordt gebracht 'N ONDERHOUD met ALBERT LOCKEFEER MIE UWE Nederlandsche FILMS WORDT U NIET JALOERSCH KERKELIJKE KALENDER Enthousiaste ontvangst Zóó is Indië ook! onze jongens in Henado Politieke congressen^ f|o6 eeil jOUffialist »w!J TTïlf»ler erin hebt aan ecn wedstrüd in vla-eten mee te deen, hf*iLnaaJ Amer»ka gaan. Deze twee jongedames die „in het iirdfiï Iwi?' iJgekiekt zU« vinden dit soort wedstrijden niet on- aai dig, al zit de lekkere vla haar bü na in de haren. No. 462 TWEEDE BLAD ZATERDAG 11 MEI 1946 'fSf WONDERSCHOONE Meimaandmorgen zag ons in 't binnen ztfn hooge wallen zoo veilig besloten en lui liggebd stedeke Hulst. Ons bezoek gold den plaatsvervangend candidaat voor den Zeeuwschen zetel den heer Albert Lockefeer. 'n 46-jarig handelsman, wiens blik echter verder weidt dan zijn zake lijke belangensfeer en die zich ook daarom warm interesseert voor de politiek. In 1939 ontmoetten wij den heer lockefeer voor het eerst in de Pro vinciale Staten, waar hij vrij spoe dig zijn partij met eere blies en zijn onderwerpen wij denken bijv. aan de Prov. Gasmij. goed onder de knie had. 'n Verrassing daarom was het geenszins, dat bij het zoeken naar een plaatsvervangend candidaat voor den Zeeuwschen zetel, de aan dacht der Kath. Volkspartij op onzen Hulstenaar viel, die zich ook in het politieke organisatie-leven, o.a. als secretaris van het Rijks- kieskringbestuur onzer Volkspartij, zoo serieus van zijn zaken kwijt. Onze eerste vraag betrof nu de stembusdag nadert natuurlijk de politieke verhoudingen in Z.-Vl. en de verkiezingskansen der Kath. Volkspartij. r\e heer Lockefeer bleek goed vertrouwen- te hebben in den geest van het katholieke kiezers korps en geloofde vast, dat de groo- te massa menschen ondanks enkele grieven de eigen politiek-principiee- le partij zullen verkiezen boven de neutraal getinte of dissidente groe pen. Twee kath. dissidente lijsten werden voor de Prov. Statenver kiezing in den kring Hulst inge diend naar men weet, nl. een voor den heer Blommaert en de tweede voor den heer d'Hert. De heer Lockefeer meende dat de eerste lijst nog wel wat stemmen zou i rekken, doch kon niet aannemen dat dit een verlies voor de Kath. Volkspartij zou beteekenen. Het dissidentisme heeft in het Hulster- land al jaren bestaan en bepaalt zich hoofdzakelijk tot groepen, die vroeger ook niet op de Staatspartij stemden, bij de Statenverkiezing. Jammer blijft 't wel, dat de wrij ving om 't politiek advies en de proefstemming niet de eensgezind heid bevorderden. Het experiment om by de proefstemming met één lijst voor alle kringen uit te ko men, moet niet meer herhaald worden. Zeer complimenteus liet de heer lockefeer zich uit over het katho lieke volksdeel in W. Z.-Vl. dat de politieke eenheid handhaafde en ondanks alle materieele nooden een opgewekt politiek leven onderhoudt Bij de Kamerverkiezingen heeft men ook in Oost-Z.-Vlaanderen geen hinder van katholieke dissi denten en waar de z.g. neutrale partijen weinig aantrekkingskracht op de kath. bevolking hebben, mag onze Volkspartij op mooie cijfers rekenen. dit politieke keuvelt je kwamen w(j terecht op het terrein der groote streekbelangen, die indirect met de politiek en volksvertegen woordiging veel te maken hebben. 't Verkeersvraagstuk achtte de heer Lockefeer 't meest nijpende. West roept om Oost en omgekeerd, maar een directe verbinding bestaat nog niet tusschen die twee deelen van Z.-Vlaanderen. Nog in 1946 kan 'n inwoner uit het Hulsterland, oie naar het Wes ten moet, hel gemakkelijkste de reis maken over Zuid-Beveland en V alcheren, wat toch wel heel sterk het tekort denfonstreert. Wel is eindelijk een busdienst Terneuzen- Breskens ingelegd, maar afdoende is dit niet. Een directe verbinding van het Hulsterland over Sluis is brood- noodig. Ook de wegenkwestie nijpt. Dor pen ais Nieuw-Namen, Graauw. Lamswaarde, Clinge liggen prac- tisch geheel geisoleerd. Teveel we gen zijn nog in polderbeheer; zij dienen te worden opgenomen in het provinciaal wegennet, wil men de welvaart van een geheele streek niet te kort doen. De poging om Z.-Vl. meer in con tact te brengen met eigen prov. in eigen land, - welke zoo'n gelukkig begin kreeg door de vrije veren op de W.-Schelde, moet geeomple teerd worden door een goed wegen net in het achterland, 't Laatste is mede van beteekenis voor de industrialisatie der streek. Verschillende onderwerpen als de heropbouw van W.-Z.-Vl. die te langzaam gaat en het gezakte loon niveau in ons land ten opzichte van België werden nog even aan geroerd en al pratend werden we gewaar, dat de heer Lockefeer zijn gewest niet alleen 'n warm hart toedraagt, maar dat hij ook met kennis van zaken is toegerust en de middelen weet om de belangen van Z.-Vl. te behartigen. Moge 't hem gegeven zijn veel van zijn Ide alen te verwezenlijken! Zondag 12 Mei. Wit. Tijdeigen. Mis Jubilate. 2e gebed H.H. Nereus, enz. 3e oct. H. Joseph. Credo. Pref. van Paschen. Haarlem, den Bosch: Of: Wit. Mis v. h. béschermfeest v. d. H. Joseph. Adjutor. Feesteigen. 2e geb. en 1. Ev. v. d. 3en Zondag na Paschen Credo. Pref. v. d. H. Joseph. Maandag 13. Haarlem: Wit. H. Ro bertus Bellarminus. 2e gebed oct. H. Joseph. Credo. Pref. v. d. H. Jo seph. Den Bosch. Breda: Wit. H. Ser- vatius, 2e gebed H. Bellarminus. 3e oct. H. Joseph. Credo. Pref. v. d. H. Joseph. Dinsdag 14. Den Bosch, Breda: Wit. Mis v.h. beschermfeest v.d. H. Jo seph. Adjutor. 2e gebed H. Bonifa- cius. 3e van de H. Maagd. Concede. Haarlem: Wit. H. Egbertus. 2e ge bed oct. H. Joseph. 3e H. Bonifa- cius. Credo en Pref. v.d. H. Joseph. Woensdag 15. Wit. Octaafdag v. h. Beschermfeest v.d. H. Joseph. Mis Adjutor. 2e gebed H. Joannes Bap tist de la Salie. Credo. Pref. v. d. H. Joseph. Donderdag 16. Wit. H. Ubaldus. 2e gebed v.d. H. Maagd. Concede. 3e voor Kerk of Paus. Pref. van Paschen Vrijdag 17. Wit. H. Paschalis Bay- lon. Pref. van Paschen. Zaterdag 18. Rood. H. Venantius. Pref. van Paschen. van TVOOR de N.V. Meteor zullen in de komende 2 maanden een groot aantal nieuwe Nederland sche films in de theaters worden gebracht. Suriname is uitverkoren om de wereldpremière te krijgen van de Nederlandsche verzetsfilm „bezet gebied" van Frans Dupont. De film zal in Ned. West-Indië o.a. worden vertoond in Suriname. CuraQao, Aru ba. Bonaire. Saba, St. Eustachius en St. Maarten. Eir.d Mei, begin Juni. zal in een bijzonder feestelijk kader deze tournee worden gestart Als representatie van het geheele koninkrijk buiten liet moederland zal men hier in Nederland begin- Mei de première tegemoet kunnen zien van de film „Buiten de gren zen" van John Fernhout. Voorts zal de groote documentaire van Otto van Neyentooff „Samen op weg" uitkomen en ten slotte kun nen nog verschillende korte Neder landsche films genoemd worden, die eveneens in de eerstkomende 2 maanden, in roulatie worden ge bracht. „Nederland vaart weer", van Y. Brusse, „Metamorphose" van vlinder tot rups, pop, vlinder" van Adr. v. d. Horst en „Friesland 1945" van H. M. Josefson. Als ver dere bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat 2 Nederlandsche films, die speciaal voor het buiten land zijn gemaakt en daar reeds overal worden vertoond, aan het Nederlandsche publiek in Engel- sche versie zullen worden gepresen teerd. Het zijn de twee films van John Fernhout: „Broken, dikes" en „The last shot". Sergeant A, L. van B. van de Stoottroepen vertelt in een uitvoerigen brief_ hoe de landing en de ontvangst in Menado op het Noordelijk schiereiland van Celebes ge schiedde. VTIEUWE UNIFORMEN hadden we gekregen en 's morgens stonden we keurig in het groene tropenuniform bepakt op öe boot in afwachting van onze ontsche ping. We trachtten den tijd te dooden door enkele blikjes eten naar de als visschen uit het water opgedoken inlanders te werpen, die met hun typische smalle toot jes, met aan beide zijden zooge naamde bumpers om omslaan te voorkomen Sommige waren uit boomstammen vervaardigd. Die menschen waren natuurlijk reuze- dankbaar en een enkelen keer als 2te een busje misten, doken ze als ratten zoo vlug in het water en brachten het weer boven. In som mige zaten Inlandsche meisjes in Europeesche klceren, waf zeer in den smaak viel. Zij werden overla den met chocolade en andere lek kernijen De inlanders hadden dat gauw door en sommigen keerden terug om ook zoo'n Menadoneesche schoone op te laden om zoodoen de ook wat toegegooid te krijgen. En als je In geen 3 maanden een meisje gezien hebt en je ziet haar (Van onzen Romeinschen correspondent) /"K, DIE POLITIEKJ O arme Ro- meinsche correspondent! Het begon met het socialistische con gres te Florence. Als goed correspon dent wilde hij er heen gaan, maar dat had nogal enkele bezwaren. Be zwaren vooral van materieelen aard. Per saldo was hij in Rome zeker van zijn dagelijksche hoeveelheid spa ghetti, even zeker als hij was van 't astronomisch bedrag, dat hij daarvoor betaalde. Maar in Florence was hij noch van het een, noch van het an der zeker. Dies bleef hij in Rome en kocht met een heiligen ijver alle socialistische bladen, die te koopen waren. Het waren er veel, het waren er in dub belen omvang. Uren lang zat hij over deze papier massa gebogen, moeizaam woord voor woord spellend, een groote diction- naire voor alle zekerheid naast zich hebbend. Hij las over Marx en over klassenstrijd, hij las wijze woorden van Laski, hij las over republiek en monarchie, hij las vriendelijke woor den over communisten, hij las booze woorden over de communisten. Het congres eindigde. Er was geen fusie met de communisten. rpoen kwam het congres van de -*■ Christelijke Democraten te Rome. Vol goeden moed toog hij er heen. Den eersten dag. De aula van de Universiteit was boordevol. Minister president de Gasperi sprak, ander half uur lang. De zaal was wild, de zaal brulde, de zaal juichte, de zaal sloeg met armen n beenen. Na de Gasperi sprak nog iemand, en toen nog iemand, en daarna nog iemand. Om 9 uur 's avonds eindigde de eerste zitting. Den tweeden dag was <ie zaal nog wilder, nog drukker. Er spraken voorstanders van de monarchie. Zij werden uitgekreten. De voorzitter met een snort van Gerbrandy-formaat werd kwaad en dreigde er menschen te zullen uitzetten. Er spraken voor standers van de republiek. Zij wer den toegejuicht behalve natuurlijk door de voorstanders van de monar chie. De voorzitter maakte zich als maar kwaad. Zoo ging dat den hee- len lieven dag door. Om 2 uur 's nachts was men het er over eens, dat Italië maar een republiek moest wor den. Den derden dag werd den .corres pondent de houten stoel van de tri bune te hard. Hij ging hoogerop en vleide zich plechtig in een van de loges neer. Daar werd hU prompt aangezien als de vertegenwoordiger van de Nederlandsche Volkspartij, die nog steeds niet was gearriveerd. HU liel het zich welgevallen. Tot hem werd duidelUk gemaakt, dat men verwachtte, dat liU namens het Ne derlandsche volk enkele woorden bU voorkeur in het Italiaansch tot het congres zou richten. Toen ver dween hU ijlings. Den vierden dag was hij lichtelijk apathisch en vond 'n uitstekende zit plaats, waar hij rustig zijn krant kon gaan zitten lezen, totdat hij een signorina ontwaarde, die hij in alle bescheidenheid en in zijn sierlijkste Italiaansch en dat is sierlijk! vroeg, wat er eigenlijk aan de hand was en waarom men zich nog steeds zoo opwond, nu toch de institutio- neele kwestie was beslist. Zij lichtte hem vriendelijk in, en vertelde, hoe er nu in alle kalmte werd gedelibe reerd over de samenstelling van de candidatenlijsten. Ze vertelde tevens, dat er zich in totaal 240 sprekers had den opgegeven, die het congres met hun wijsheden wilden verrijken, maar dat dit getal drastisch was besnoeid. Ze wees hem tallooze hooge personen aan: Grandi, Micheli en zei op een ge geven oogenblik: „En daar ziet u mijn vader". „Waar?" vroeg de cor respondent. „Die daar, links van den voorzitter." „Maar dat is de Gasperi." „Juist" zei ze, „ik ben zijn dochter." De correspondent schrok een beetje, maar gelukkig herinnerde hij zich bij een vluchtig gewetensonderzoek geen booze dingen van den min.-president te hebben verteld, en zette het on derhoud voort. Aangezien er nog maar zoo weinig was geproken, werd het congres met een dag verlengd^ een heerlijken, kos- telijken Zondag. De zaal was kenne lijk een weinig moe van vier dagen roepen en zingen en brullen en be perkte zich tot het voeren van een prettige, zij het eenigszins luidruch tige conversatie, waarboven af en toe ook nog de stem van den spreker hoorbaar was. Overigens eindigde de zitting op dien Zondag diep in den nacht, een einde, dat de correspon dent echter niet b«eft afgewacht. TTij kwam reeds eerder in zijn pal- lazzo aan. Eenigszins verdoofd. Maar toch nog frisch genoeg om een vriendelijke uitnoodiging op zijn ta fel te vinden, ter bijwoning van het congres van de Liberale partij, dat den anderen dag te Rome zou begin nen en vijf dagen zou duren. Toen ls hij heengegaan en zocht vergetelheid in den wijn. Heden 7>on onder 20.20 uur, maan onder 3.00 uur. Zondag zon op 4.53 uur, onder 20.21 uur, maan op 16.21 uur, onder 4.05 uur. Maandag zon op 4.51 uur, maan op 17.30 uur. Weersverwachting tot Zater- avond. Tijdelijk wat bewolking voor namelijk in de noordelijke pro vincies, overigens nog zonnig weer. Iets lagere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot ma tige wind tusschen noord en oost. dan lachen en op 22,000 K,M van huis word je in je eigen Ned." taal toegesproken, dan krijg je lust om een rondedans te maken. Vooral ook als je dan de blijde gezichten ziet van die menschen, waarvan sommigen al het rood- wit-blauw in alle haast op hun primitieve bootjes hadden geschil derd. FR WAREN al enkele compag- niën van boord, toen wij aan de beurt waren, nadat eerst Ge neraal Spoor aan boord was ge weest om het een en ander te be spreken. Peletonsgewijs werden we op kleine landingsbootjes gezet, die ons naar den wal brachten, waar reeds vele inlanders klaar stonden om onze plunjezakken weg te dragen. Op de kade was alles geregeld door het aanwezige Nicapersoneel met medewerking van de Ned. Inlandsche troepen, die met veel ontzag tegen ons opzagen Ramma, mijn aap had al dien tijd op mijn rug gezeten en vond het mets leuk, dat hij geen houvast had aan mijn haren dooi den helm die wij allen op hadden, en hij had nu mijn ooren gepakt, steeds zijn misnoegen te kennen gevend dooi' het uitstooten van driftige kreetjes en alsmaar van dib gekke apensprongen uitvoerend Wij stelden ons op de kade op en deden ons best om te toonen ds t we soldaten waren. De verschillen de bewegingen waren dan ook af. We marcheerden af en moesten nog paradeeren voor een Kolonel, wat ook weer veel bewondering verwekte bij de aanwezige Inlanders. Bij het commando: Hoofd links" gingen met één ruk alle hoofden dien kant op. Ramma, niet wetende wat er aan de hand was, kwam ook heel eigen wijs naar links wat er toch wel te zien was en dus ook gehoor gevend aan het commando. We marcheerden verder en kwamen meer in de stadswijk en hoewel alle huizen vernield waren, zag je aan alle kanten de bevol king komen en met een blijden blik in de oogen d>è compagnieën gade slaan. De bevolking bood een armzaligen aanblik. In kapotte kleeren en lompen kwamen ze uit hun woningen, die niets anders waren dan een kamer of een ge deelte van een winkel dat nog gedeeltelijk was vernietigd en met behulp van hout en golfplaten weer regenvrij was gemaakt, Veel heb ben deze menschen geleden van de Japansche terreur, die hier wel heel hevig is geweest AL MARCHEERENDE langs de straten van de stad in de rich, ting van ons nieuwe kamp, pas seerden we een school waar de kinderen naar buiten 'liepen en ons 'n langdurig hoerageroep ach terna zonden. In verschillende huizen zagen we foto's hangen van ons Koninklijk Huis de Koningin, de Prinses en de Prins met de kinderen cn an dere foto's, die wel een blijk gaven van de liefde voor Koningin en Vaderland, Hoe verdei* we kwamen hoe meel de bevolking zich uitte vooral de kinderen liepen met den troep mede. Kinderen van 2 en 3 jaar stonden met hun handjes te zwaai en en brabbelden Hollandsche woordjes, in de haast door de moeder ingefluisterd. Om 13 uur kwamen we in ons kamp aan, dat een half uur loopen van de stad ligt. Het warén loodsen, dóe in het begin een aanzien gaven van een Indianenwigwam maar toen we op een verhooging. die aan beide zijden van de loods op een halve meter hoogte was ge plaatst, gingen liggen bleek het een uitstekende slaapgelegenheid te zijn. 's Middags gingen er al vélen de stad in we werden direct vrien delijk behandeld en van onzen kant werd dat beloond door een rondje cigaretten voor zoover de voorraad strekte, 's Avonds moch ten we naar de bioscoopvoorstelling waar we in compagnies ver band naar toe marcheerden en de be volking kon die pittige Hollandsche kelen hooren, dX in verschillende stemmen mooi klonken in de zoelte van den avond, zoo nu en dan onderbroken door een enthousiast geroep en handgeklap der bevol king. Zoo eindigde sen d'Eg van blijde herinneringen die velen van ons nog lang zal heugen.

de Stem | 1946 | | pagina 5