tij V' Ml Aanvallen op de K.V.P, Churchill S KIPPIQUE NDE Parijs neemt eenige Itaiiaansche hindernissen ,HET Heer laag, vrou- wezig t kring partij HINCK 'W/FA/ D£ G'QONêF GEA/oe HOUo/We Beneden de maat van een deugdelijk bewijs Prinses Juliana naar Brabant van «-doctor Leiden Overeenstemmng over 19 punten 210-O sniging ST MAR- 413—0 OOGOOOOO0OOO n datMeststoï- zijn vóór 15 Mel de Ohili-salpeter 60 en 61 van de oeten ingeleverd Uw bonnen dus eefd aanbevelend, 475-0 A'.VWWVi V. Vandersteen piSTB£WOM£ffS, OPVAL L£rj O OOP vpevGoe re ee reM oe 9 rEDEL/P- A/EpfEA/ £€A/ Jaonef boyen hun AW/WWY/1' TWEEDE JAARGANG No. 462 UITGAVE: STICHTING „DE STÏB" Directeuri a H m. van schijndel Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vlisslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red j v 0 broek. BUbureau Oostburg Nleuwstr 23 Z -Eilanden: Bureau Goes. Westslngel 75. tel 2236 Red n.j karhof Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 11 MEI 1946 Commissie van Toezicht C J. VAN HOOTE- GEM A E LANGENHORST Mr Dr A J. J. M MES Mr H B L, DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week fbtf nlet-post- bestelling) f 0.26; Losse nummers 6 cent, oooooooo jkJENEER DE KADT van de Par tij van den Arbeid vindt de Katholieke Volkspartij „een weer zinwekkende verzameling van po litiek bederf". De Nieuwe Nederlander, orgaan Van de Christelijke groep in de Partij van den Arbeid, typeert haar als „Janus met het dubbele aan gezicht". Meneer de Kadt bedoelde bepaald Iets onvriendelijks te zeggen en hij zal dat zeker niet ontkennen. Maar de Nieuwe Nederlander, steeds op de bres staand voor het fatsoen in de politiek, haast zich te zeggen, dat ze met haar belee- digende kwalificatie niets onvrien delijks bedoelt. Het blad wil „alleen maar" cor- stateeren, dat de K.V.P. op zijn minst uit twee groepen bestaat, die bi politiek opzicht vrjy ver uit elkaar liggen, anders gezegd; uit een vooruitstrevender en een con servatieven vleugel. J^u is er niemand, die ontkent, dat in een breede volkspartij ver- schiilerde nuances en stroomingen leven. Niemand met gezond ver stand zal ook beweren, dat iets an ders mogelijk is, dat ieder precies hetzelfde over welk politiek vraag stuk ook z"! denken. We hebben er zelfs geen bezwaar tegen, dat men die nuances typeert als „vooruit strevend" en ..conservatief", mits men die woorden ontdoet van hun belasting met allerlei bijbegrippen We moeten steeds vooruit ir. de po litiek. zok-r. maar conserveerend behoiiöend het goede uit het ver leden. Nu zal de een het liefst den nadruk legden op het nieuwe, dat noodig is, de ander op het behoud van het waardevolle uit het verle den. Doch uit het samenspel van die twee geneigdheden zal de goede, gezonde verniéuwtagsgeest geboren kunnen wor"en. Er lijn tijden, dat het zwaarte punt moet vallen op de vooruit strevendheid en we gelooven, dat die tijden er nu zijn. Er kunnen ook tij'en komen, waarin een ex treem ra-' -v'-sme zoodanig waarde volle traditmneele goederen be dreigt, dat de geest van behouds gezindheid moet overwegen. Jets anders zou het worden, indien deze versch'llende nuances, geestesaest-ldhedsn, stroomingen of hoe men ze noemen wil, op hoofd punten ven staatkundig en sociaal- economisch beleid diametraal tegenover elkaar kwamen te staan. Als er anti-democraten en demo craten. s'arre reactiorairen op so ciaal gebied met sterk-vooruitstre- venden samen trachten te huizen, ja. dan wordt het mis. Ha. ha. zal de Nieuwe Nederlan der zeggen, nu zijn we er; pat dr. Kortenhorst een economisch liberaal is in het roomsch-katho- ïleke kamp, is volkomen bekend, nat prof. Romme er weinig demo cratische sympathieën op na houdt, eveneens. Wat voorts iemand als de neer van Poll over Indië ten beste heeft gegeven, was kortweg re- actionnair. De Nieuwe Nederlander vertolkt vendien; iedere katholieke candi daat onderschrijft het program, het zeer vooruitstrevende program. De weinig-democratische sympa thieën van Prof. Romme vormen een van die politieke legendes, welke ontspruiten aan 'n exclusie ven uitleg van het woord „demo cratie", waarvoor we de breed denkende Nieuwe Nederlander te goed achtten. Als men niet erg ge porteerd is voor een Eerste Kamer en wijzigingen wil aanbrengen in de wijze, waarop de volksvertegen woordiging wordt samengesteld zonder aan de medezeggenschap des volks te tornen, is men toch niet dadelijk een gebrekkige dëmo- craat. Met de „reactionaire" gezindheid van Van Poll is het van hetzelfde laken een pak. Na het jongste de bat zal de Nieuwe Nederlander er toch we] anders over denken. We hoorden Prof. Schermerhorn zelf Dinsdagavond in een verkiezings vergadering de houding der katho lieken in het Indische debat zeer loven De Nieuwe Nederlander bleef met zijn aanval op de K.V.P. verre be neden de maat van een deugdelijk bewijs We zouden het blad trouwens dringend in overweging willen ge ven, eerst eens «ia te gaan, hoe het staat met de verschillende „vleu gels" in de Partij van den Arbeid. We zetten alleen maar naast elkaar zjj, die, de K.V.P. verafschuwend, de doorbraak naar de communis ten vurig verlangen en zij, die alleen heil zien in samenwerking met die „weerzinwekkende verzameling van politiek bederf". TAE lang verwachte perron- kaartjes zullen binnenkort weer verkrijgbaar worden ge steld, waarmee een eind zal komen aan het euvel, dat men om op een perron te komen, 'n kaartje moest nemen, naar de dichtstbijzijnde bestemming. H K. H. Prinses Juliana heelt het voornemen, om het onlangs uitgestelde bezoek van Brabant te doen doorgaan op 28 Mei a.s. H. K. H. zal een fcuzoek brengen aan het land van Heusden en Altena, West Brabant en aan het nieuwe sanatorium de Klokkenberg. Voorts zal zii een vergadering van Brabants Volksherstel bijwonen. EEN ZELDZAME PROMOTIE die aan sleohts weinigen te heurt valt H OE HOOG land en volk Churchill en diens werk schatten, werd ook rxuizenden juichten Churchill weer toe, toen hij Amsterdam ver liet, ontelbaren begroetten hem toen hij de sleutelstad betrad, een begroeting die uit een onafgebro ken reeks ovaties bestond. Gekleed in roode toga met baret schreed Churchill door Leidens straten om in de St. Pieterskerk, waar bijna 4000 belangstellenden aanwezig waren de bul in ontvangst te ne men. Onder de aanwezigen waren Prinses Juliar.a en Prins Bern- hard, voorts de minister-president. De aankomst van Churchill met vrouw en dochter op Schiphol. Links de Nederlandsche gezant te Londen, jhr. E. Michiels van Ver- duynen met zUn echtgenoote. rriEN AANZIEN .van Italië is door de ParUschc minister-conferentie op A eenige punten overeenstemming bereikt, met name wat betreft de kwestie der Itaiiaansche koloniën, de herstelbetalingen en het aanhouden van oorlogsmisdadigers. Men kwam er echter nog steeds niet toe 'n datum vast te stellen voor de te houden vredesconferentie. Tjaar de zitting der ministers ech- ter waarschijnlijk nog twee da gen zal duren, is die vaststelling Ir. de komende dagen niet uitgesloten te achten. T .et onderwerp geeft overigens stof te over tot diepgaande mee- ningsverschlllen. Molotov wil n 1. „over de kernpunter van het ge schil" tot overeenstemming geko men zijn voordat de vredesconfe rentie gehouden wordt en Bevin zag in dit standpunt ni"er dan een ve*o teger die conferentie, nl. ooi: een veto tegen het recht der vol keren, die aan den oorlog deelna men om hun meening te uiten Bymes was het hiermee eens, maar resultaten leverde de discussie nog niet op. President Trumar blijft hier wat de spraakmakende ge- echter optimist. Mocht niettemin de meente van socia listische kleur be weert, maar is het ook juist? We zijn niet geroepen den heer Kortenhorst te verdedigen, we kernen ook de con flicten, welke hij In 't verleden had met de georgani seerde katholieke arbeiders, maar laat het blad nu eens te rade gaan bil iemand als de Bruyn. zal het dan eenzelfde oordeel vernem-n over den heer kortenhorst van 1946? We dur ven met zekerheid seggerNeen Kent het blad de denkbeelden over bedrijf 'organisatie, welke deze katho liek verkendiet We g»]-iven. dat de echfe liberaal ervan hn'vert. Zoo moet men erg oo- pyVsen derge lijke voorstellingen. Bo- conferentie mislukken, dan heeft hij Byrnes gemachtigd een verkla ring af te leggen. Al bij a! is er thans over 19 pun ten overeenstemming bereikt, het geen een niet zeer indrukwekkende li'st genoemd wordt. Die punten zijn verdeeld in 3 over ItaFë. 4 over Hongarije, 3 over Roemenië, 3 over Bulgarije en 2 over het Finschc vredesverdrag. Ingevolge een daartoe door de Vereeniging „De Nederlardsche Dagbladpers 1945" verleende vergunning verschijnt ons nummer van heden in dubbelen omvang. De Directie Pas op Jonoens, daar komt weer zoo'n gevaarlijke golf" vrouw en dochter uit Amsterdam naar Leiden reisde om daar aan het eigenlijke doel van zijn reis naar ons land te geraken, zün eere-pro- motie aan de ï.eidsche, onze oudste Universiteit. aaneengesmeed te houden, eindigde Churchill. Na de plechtigheid was hü de gast van de studentenvereeniging terwijl Mevr. Churchill en haar dochter gast waren van de vrou- wenstudentenvereeniging. Bloemen en geschenken vielen er hun ten deel. O m. kreeg Churchill eer. groote taart van de studenten met de beeltenis van het rijksuniversi teitsgebouw. waarin zijn eigen beel. tenis verwerkt was, met sigaar en de V beweging. Een prachtig ge schenk mocht hij reeds eerder in ontvangst nemen van het Dutch Allied goodwill committee, dat uit een souvenir van elk der 11 pro vincies bestond. Ook de pers kreeg Vrijdag ge legenheid om met den grooten staatsman te spreken. Hierover in de navolgende regelen. Een half uur onder journalisten TS CHURCHILL wel zoo'n gerou- tineerde rooker? Zeker, hij had gisteren de bekende dikke flam bouw in zijn mond, toen hij in de Mozeszaai van het Koninklijk Pa leis op den Dam verscheen voor 'n zestigtal nieuwshongerige journa listen. Er stonden ook twee kisten sigaren vóór hem op een tafeltje. Maar tijdens een gesprek van een half uur is de sigaar wel drie keer uitgegaan. Als slaaf van de waar- heid moeten we das twijfel zaai en omtrent een dierbare legende. Maar overigens is Churchill toch werkelijk Churchill; zijn breede glimlach, zijn sleepende, grommen de stem. waaruit echter de vonken van een scherp-gevatten geest op spatten, zijn huiselijke eenvoud, die zijn grootheid accentueert. De journalisten hebben het hem niet erg moeilijk gemarkt en al te stellige uitspraken inzake de groo te politiek vermeed hij. Hij ver telde nog eens, dat hij zeer gepor teerd ir voor de Vereenigde Staten van Europa in zijn geheel, dus niet een afzonderlijk Oostelijk en Westelijk blok. Inzake Duitschland voelde hij er veel voor Pruisen van d rest af te scheiden en voor die rest dan een zachtaardiger regime te vestigen Inzake fascisme en democratie poneerde hü de stellingen: Fa«c's- me was de schaduw van het bols jewisme,'het Nazidom was de boos aardige leerling van het fascisme. „En kunnen we die alleen maar met democratische middelen be strijden?" ..We moeten er in overeenstem ming niet ons geweten tegen op treden „En wat denkt U van het vrij ronrtloopeti van Mosley?" „De man heeft niet eens meer een partij en wij houden er in En geland niet van in vredestijd men sehen on te sluiten zonder een pro ces tegen hen te voeren." (Die zat!). - Een der volgende vragen luidde; „Wat was de zwartste dag van den oorlog?" „Dat kan ik niet direct zeggen. De grootste bezorgdheid gevoelde ik door de steeds toenemende acti viteit der Dultsche duikbooten in 1941. Doch aan de overwinning twiifelde ik nooit". „En wat ziet U als het keer punt?" „De Japansche aanval op Pearl Harbour. Want toen gingen de Ver eenigde Staten met hun volle macht in den oorlog". „Wat was Hitiers grootste fout?" „Zijn oneerlijke optreden na Miinchen. Menschcn komen dik wijls ten val door de overdaad van kwaliteiten, welke hen eerst groot inaakfen." Ziedaar enkele grepen uit het geen de groote Engelschman voor de pers verkondigde. De politieke we reld zal er niet van daveren, zoo- als in het verleden dikwijls ge schiedde door Churchills woorden. Maar de Nederlandsche journalis ten hadden toch iets bizonders be leefd. En in een dankwoord van M~. Rooy is haar in een boeiende peroratie door Churchill nog eens het hart gedrukt, dat naast vrij heid en onafhankelijkheid ook ver antwoordelijkheidsbesef en fair play dienen te staan. Prof. Gerbrandy. verschillende le den van de regeering en van het diplomatieke corps, tal van hoog- waardigheidsbekleeders en persoon lijkheden uit de Nederlandsche sa menleving in haar breede geleding. Prof. dr. Escher, de rector magni- ficas sprak een welkomstrede uit, waarna Prof. Cleveringa als promo tor in een weldoorwrochte rede de verdienste van Churchill kenschets, te en er op wees, dat de onder scheiding, die Churchill te beurt valt, een groote zeldzaamheid is. Ten bewijze hiervail herinnerde de spreker er aar., dat men tot 1925 terug moet gaan om de uitreiking van 'n eere-doctoraat te kunnen aanwijzen. Toen werd 't aan H.M. de Koningin verleend. Aan Chur chill is de eer te beurt gevallen, omdat hij door zijn moreele eigen schapper. en zijn karaktervolle houding den loop der geschiedenis gunstig heeft beïnvloed. Jihurchill dankte voor de hem be- wezen eer en toonde in zijn speech zeer wel op de hoogte te zijn van de groote momenten uit onze vaderlandsche geschiede ris, er daarbij aan herinnerend, dat oudtijds Nederlanders naar Ame rika gingen om er een nieuwe we reld te stichten en de Amerikanen thans terug kwamen om de oude wereld te redden uit de ellende waarin zij was gedompeld. Met de opwekking de banden van vriend schap met Amerika en Engeland

de Stem | 1946 | | pagina 1