en Historische zitting Staten-Generaal Noodtoestand by het onderwys Vorrink gaat heen JERGEN RAGING str.2 Goes ti een diende idig opzichter EKHOUDER E KRACHT tantoor ERSCHOOT s van Gent sil lil 1 Haag suwen te zijn Betere salarieering dringende eisch CHurchill zet gijn triomftocht voort De wanklank als Regeeringsgemachtigde EXPORT VAN GROENTEN NOG ONRECHT ~x>oooo< in het vrije land luziekleeraar uzieksohool Utrecht lig en theorielessen ST. JANSTEEN in KAAS VOLVET Th DE BAAS!! GOES De Breede Watering ecte indiensttreding graaf P- J- J. Dekker Vlei 1946. 261-0 indiensttreding >00000 <x>oooooo fi TWEEDE JAARGANG No. 461 UITGAV* STICHTING „DE STEM" Directeur: J A. H M VAN SC HIJ N DEL Hoofdredacteur J. J H. A BRUNA Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN VUSSIngen, Zeeuwsen Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele f>Sort Etel 102. Bed J V d BROEK BObureau Oostburg. Nleuwstr 33Z-Eilanden: Bureau Goes. westsingel IS. tel *236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, VRIJDAG 10 MEI 1946 Commissie van Toezicht C J. VAN HOOTK- GEM A E LANGENHORST Mr Dr A J. 3. M MES -.Mr H B Ij. DE RECHTE» Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs fblj vooruitbetaling) f 130 per kwartaal per post 10 per week (bl) met-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. r aPPEN op de toch al zoo bonte salarisdeken van het onder wijspersoneel helpen niet meer. Het moet een geheel nieuw gewaad worden, dat uitmunt door eenvoud en groote degelijkheid; aldus verze kerde ons het dageiyksch bestuur van liet Algemeen Nederlandsch O'.derwyzersverbond op een dezer dagen gehouden persconferentie te Eindhoven. Het is bekend, dat er in onder wijzerskringen reeds geruimen tyd groote ontstemming bestaat over de salarisregeling, een ontstemming, die in verbii tering dreigt om te slaan door de wijze, waarop deze aangelegenheid de laatste 25 jaren door de regeering is behandeld. In 1920 was door de Commissie Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken aan de regeering voor gesteld de onderwijzers in te deelen in een loonschaal, die overeenkwam met die van de postcommiezen en waarbij aan een onderwijzer met hoofdacte een salaris van f 2200 tot f 2500 zou worden toegekend. De regeering besloot echter tot een vrij veel lagere regeling en sindsdien •/Jjn daar om de 2 a 3 jaar nog kor tingen op toegepast. Tijdens de bezetting had (te on derwijzer, die geen stoffelijke waar te ruilen had, het wel heel zwaar te verantwoorden en ook na de be vrijding trad tengevolge van de be kende manipulaties met de ver schillende toelagen en kinderby- slagen geen verbetering ln. Deze situatie wordt thans on houdbaar Eenerzifds een onderwijzerscorps, dat voor zijn verantwoordelijken arbeid absoluut te laag gehonoreerd wordt, terwijl anderzijds hun werk kring steeds zwaarder wordt. Want sinds zoowel particuliere instanties als rijksbureaus belang rijk hoogere salarissen zijn gaan bieden, hebben tal van onderwijs krachten daar liun toevlucht ge zocht. Zoo komt hel den laatslen tijd vooral op de dorpen voor, dat 3-manssoholen door 1 kracht bezet zijn of wegens totaal gebrek aan personeel gesloten moeten worden. Uet is tot op heden aan de on derwijzersorganisaties niet gé- lukt een vertegenwoordiger in „Ge organiseerd Overleg" te verkrijgen, daar hier alleen de groote vakcen trales in vertegenwoordigd zijn. Thans is echter een commissie in gesteld uit de drie onderwijzersorga nisaties, die as. Maandag door den minister zal worden geïnstalleerd. In een adres dat aan den minis ter is verzonden, wordt gevraagd om een salarisschaal met als mini mum voor een onderwijzer met hoofdacte f 1800 en maximum f 3800. deze bedragen gebaseerd op een levensstandaard welke beant woordt aan het indexcyfer voor 1940. De cijfers moeten dus nog omgerekend worden op basis van het Indexcyfer, geldt op het mo ment van het in werking treden van de nieuwe regeling. Vooral zal ook nog aandacht op besteed moeten worden aan de be zoldiging van den beginnenden on derwijzer, die momenteel zoodanig is, dat deze categorie er haar kost geld nog niet van betalen kan. De onderwijzers hebben lang be rust, maar aan alle geduld komt tenslotte een einde. Het Dage- Ujksch Bestuur verzekerde ons dat 't over het algemeen de afdeelingen steeds zeer volgzaam achter zich heeft gehad en er steeds naar ge streefd heeft alle werkzaamheden regelmatig voortgang te doen vin den, ook die. welke niet recht streeks met het onderwijs verband houden. Wanneer er echter niet spoedig verandering komt, zal ook het hoofdbestuur naar andere maatregelen moeten gaan nitzlen. gr schynen teekenen te zyn, dat men in Regeeringskringen iets ging begrypen van het onrecht dat den onderwijzers wordt aangedaan Maar waarom moet dat allemaai zoo lang duren?Binnen enkele dagen hebben we de verkiezingen Het Kabinet zal aftreden. Een nieuw moet we den geformeerd Dit zal zyn houding tegenover dit vraagstuk is het eigeniyk wel 'n vraagstuk? eerst te bepalen heb ben. Zoo verstrijkt er nog meer tijd. We willen echter hopen, dat na deze politieke wisselingen dit een der eerste punten is, dat zal wor den afgedaan met bekwamen spoed. De afgevaardigden der K.VP. on derschreven een program, waarin staat: „De salarissen van ambtenaren en onderwijzend personeel en de schadeloosstelling van vertegen woordigers in publiekrechtelijke lichamen dienen in meerdere mate in overeenstemming te zullen wor den^ gebracht met de belooning in het bedrijfsleven, zulks overeen komstig de booge waarde van hun arbeid" Voor de or.derwijzers klemt dit zeer in het bijzonder. We vertrou wen vast .dat ze daarvoor ooit zeer in het bijzonder op de bres zullen staan. TJTEEL NEDERLAND om jubelt Churchill bij zijn bezoek...... pardon, heel Nederland doet dat niet. Moskou is niet tevreden over Churchill en daarom besch!mpt „De Waarheid" hem. Met een lang artikel, betoogend, dat zijn bezoek aan ons land een reactionaire daad is, en met een allerrnisse- lijkste plaat, Churchill voorstel lend, terwijl hij wordt begroet door bet Oude-Mannenhuis aan den Amstel met de woorden; „Het beste is, dat U hier maar blijft. Wij zijn toch de eenigen, die uw redevoeringen waardeeren". Het is intuuschen begrijpelijk, dat de hee- ren Moscovieten redevoeringen over de fundamenteele vrijheids rechten niet kunnen waardeeren. Hun mentaliteit staat nu eenmaal buiten het Nederlandsche, het Europeesche beschavingsleven. WbWWWVL"^WA%%V.V.W.VAV.V. BEZWAREN tegen zijn dubbele positie TVE BESCHULDIGINGEN, gericht tegen den heer J. J. Vorrink, Regeeringsgemachtigde ln Algemeenen Dienst by het ministerie voor Algemeene Oorlogvoering en tevens voorzitter van de Party yan de Arbeid, ln verband met de zaak Arnold Meyer, hebben, zoo deelt de Regeerlngsvoorllchtingsdlenst mede. den heer Vorrirk aanleiding gegeven tot eer krachtig openbaar verweer, waarin het beleid van de Bijzondere Rechtspleging ter zake ln het geding Is gekomen. De regeering heeft het volste vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat-generaal voor"de By- zordere Rechtspleging, maar heeft ln de discussie, die Is ontstaan, aanleiding gevonden haar standpunt ter zake van de verenigbaar heid van de ambteiyke en de politieke functie, die de heer Vorrink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zij erkent de bezwaren, aan de dnbbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zün ontslag te vragen als Regeeringsgemach tigde in Algemeenen Dienst. TVe Regeering erkent dus een ernstige fout te hebben begaan door een man op zulk een hoogen partijpost tevens in zulk een delicate ambteiyke positie te plaatsen. De heer Vorrink heeft zelf niet aan gevoeld, dat dit een scheeve figuur was. In zyn verweer-redevoeringen had hy het er over, dat hy nog dit zou doen en dat zou doen, als de Regeering hem zyn functie Het. Doch nu is hem door zyn eigen vrienden duidelijk gemaakt, dat hy onmogeiyk was geworden op de plaats van Regeeringsgemachtigde. Dit is tenminste bereikt door al het rumoer van de laatste weken. En de zaak-Meyer is nu geheel overgplant in Je rechteiyke sfeer,, waar ze onpartyd en zonder politieken hartstocht kan worden bekeken en behandeld. Vet positie in gevaar yAN SOMMIGE soorten groenten heeft ons land op het oogen- blik een overschot. Sla en spinazie worden vernietigd, omdat de aan voer ter veiling grooter is dan de vraag. Export is de eenige oplos sing om de tuinders te helpen. Engeland neemt reeds groen ten af, maar nu is ook een rege ling met Frankrijk gemaakt om daarheen versche groenten en consumptie-erwten te verzenden. Bovendien zfjn onderhandelingen in Hamburg aan den gang met de autoriteiten in de Engelsche bezet tingszone, ljetreffer.de export naar Duitschland, dat vroeger zeer veel van ons afnam. Deze onderhande lingen hebben tot een goed resul- •lat geleid, aldus deelde minister Mansholt ln een vergadering te Haarlem mee. Al onze overbodige groenten kunne naar Duitschland worden afgezet. Over onze vetpositie deelde de minister mee, dat hiervoor in Ne derland thans het goede seizoen aanbreekt, zulks in verband met de toenemende zuivelpositie. De stakingen in de havens bren gen echter den aanvoer uit het bui tenland in groot gevaar. Indien de havenstaking nog lang duurt, zal het vetrantsoen op 26 Mei verlaagd moeten worden. Reden Zon onder 20.18 uur en Maan onder 3.33 u. Zaterdag Zon op 4.54 u. en Maan op 15.12 u. Weersverwachting; Zonnig en vry warm weer, met zwakke tot matige wind tus- schen Noord-Oost en Zuid- Oost. Flonkerende speech van den oud-premier - Hij eerde alle Nederlanders die hun leven voor de goede zaak gaven en legde den nadruk op ,de heiligheid der rechten van de kleine landen" /^HURCHILL heeft gister zijn triomftocht door Amsterdam voort- gezet. Omstreeks kwart voor twaalf is hy, vergezeld van me vrouw Churchill en hun dochter van het paleis aan den Dam naar Den Haag vertrokken voor zijn bezoek aan de Staten-Generaal. Reeds omstreeks kwart over elf stroomden van alle kanten Am sterdammers naar het centrum van hun stad om een glimp van den grooten staatsman op te vangen. Overal stond het publiek, on sommige plaatsen vierdubbel, om Churchill toe te juichen en op verschillende plaatsen ln de stad den passeerenden stoet fleer. CVok in den Haag kende het en- thousiasme van het publiek geen grenzen. Staande in een open auto van H. M. de Koningin wuif de dé oud-premier van Engeland de menigte toe. Toen Winston Churchill de auto op het Binnenhof verlaten had, draaide hy zich om. naar de geest driftig juichenden, hing zyn zwar ten gleufhoed op den knop van zyn wandelstok, die hy daarna in de lucht hief Vóór de indrukwekkende plechtig heid in de Ridderzaal vond er een door de Regeering aangeboden de jeuner in de Treveszaal plaats, waar aan verschillende hooge gasten deelnamen. Tydens dezen maaltyd werden geen redevoeringen gehou den. Alleen bracht de minister president een korte toast uit op den Koning van Engeland. C3EN FEESTELIJKE ZITTING van de Staten-Generaal, is het geworden, ditmaal niet in den vallenden herfst, maar op een stralenden Meidag. Een feestelilk schouwspel daarbinnen van alle leden der Saten-Generaal, het voltallig Kab'net. het corps di plomatique, de Raad van State, tal van hooge ambtenaren. Een feesteliike stemming, omdat men 's werelds beroemden man. Win ston Churchill, zijn vrouw en dochter mochten verwelkomen. Ovationeel waren het applaus en het gejuich, welke htm bij het binnentreden ten deel vielen. De bejaarde Baron de Vos van Steenwijk sprak zyn begroetlngs- speech in als steeds welgeko zen bewoordingen en Churchill heeft in den by ieder reeds van de radio bekenden oratorischen trant een praebtig-gebouwde en florkerende speech gehouden. „De kleine krant" veroorlooft ons niet een volledig overzicht te geven. We doen slechts enkele grepen. Churchill stelde vast. dat de vier vrijheden, door Roose velt afgekondigd, in Nederland steeds zijn rageleefd, van de Ba- tavengemeenschap af tot aan den strijd tegen Hi Hers afschuwelijke tyrannie. Even kwam de Protestant naar voren, toen Churchill het een belangrijk en heilzaam nieuw feit noemde, dat de Kerk van Ro me zich geschaard heeft aar de zyde van degenen, die de rechten en de waardigheid van het individu alsook de zaak van persooniy ke vrij held overal ter wereld verdedigen. Churchill bracht alle eer aan de Nederlanders, die hun leven voor de goede zaak gaven en wilde nog Oostenrijk wil persé Zuid-Tirol terughebben. Ia Innsbrück Is nu een de monstratie gehouden, waarby Oostenrijkers in Tlroolscha costuums mar- cheerden, onder de leus „Geef ons Zuid-Tirol terug!" J daalden wolken van confetti op eens met nadruk de heiligheid dei- rechten van de kleine lauden vast stellen De groote mogendheden, de Ver. Naties hebben ervoor te zorgen, dat die rechten strikt wor den ontzien. Churchill zong der lof van het goede nationalisme, liefde voor traditie en beschaving, liefde voor het land en bereidheid om er voor te sterven. Waartegenover hy zette de opvatting van oppervlak kige denkers en valsche leiders, die dit nationalisme willen veroordee- len en die ons allen, het land zoo wel als de individuen, trachten te verlagen tot een uniform patroon met niets dan materieele voldoenin. gen als oogmerk. Churchill meent, dat deze oorlog niet noodlg zou ziin veweest, als de V. S. actief hadden deelgenomen aan den Volkenbond en als de Volkenbond vereenlgd en krachtig was opgetreden. Aan Gr.- Brittannie viel de fiere maar ont zagwekkende /erantwoordelijkhetd ten deel de vlag der vriiheid in de Oude Wereld te laten blijven wap peren, totdat de krachten van de Nieuwe Wereld waren gearriveerd. Doch nu is de tornado voorbij, de onderdrukkers zijn uitgewor pen en verslas-en. Het more ziin dat wij gewond en verarmd zijn, wij leven nog en zjjn vrii. De toe komst ligt voor ons, wii kunnen er lets van maken of wij kunnen haar bederven. Twee belangrijke taken zyn er: de welvaart van Europa, de Euro peesche beschaving weer doen op rijzen. En verhinderen, dat wp op nieuw door een oorlogsramp zouden worden getroffen. In deze beide ta ken he»ft Nederland een belatgrük aandeel. Churchill omschreef nog eens wat hy onder vrijheid en democratie verstaat, namelijk de vriiheid van meeningsuiting. van onbeïnvloede rechtspraak, fair play voor armen en rijker, voor burgers en ambte naren. Hij pleitte voor samengroei- ing naar elkaar van de volken Eenige malen werd zijn speech door daverend apnlaus onderbra ken en eenige vroolijkheid verwek te het, toen hij letterlijk de woor den van Baron de Vos van Steen- wijk citeerde: Europa Is te eenen male verwoest. Dit bezoek en deze speech vorm den een grootsche gebeurtenis in de geschiedenis van het Nederland, sche parlement. TN DE NEDERLANDSCHE in- terneeringskampen zitten nog tal van personen, die na hun arrestatie nooit behoorlijk verhoord zijn. In de groote ste den, in het bijzonder bij de P. R.A. te Amsterdam, blijkt de toestand bedroevend te zijn, om geen erger woord te gebrui ken. Alleen reeds in het kamp te Laren bevinden zich meer dan 1000 onverhoorde gedeti neerden uit Amsterdam. In Hoorn werd geklaagd, dat wel is waar herhaaldelijk ambtenaren van de P.R.A. ver schenen voor bet afnemen van verhooren, doch dat niet zel den slechts enkelen van deze ambtenaren werkelijk regelma tig doorwerkten, terwijl de overigen in de cantine zaten. Toen de kampleiding uit Castricum een lijstje van 36 personen opstuurde, die h.l. voor vrijlating in aanmerking kwamen, bleek dat er van 9 dezer gedetineerden niet eens een dossier bestond.... Aldus het verslag van de on derzoekingscommissie der Tweede Kamer. 5o<x><>o<><><><>o<>o<>o<><><><><><><^

de Stem | 1946 | | pagina 1