Een behekste stad Een interessant experiment BOEDAPEST De ontruiming van Egypte fi M HEEFT HET Stadhuisplan Middelburg aanvaard leeft in een inflatiekoorts Toch ambieert hij een MOËkLIJK nieuwen ambtstermijn Een Amerikaaiische correspon dent van de „Nieuwe Standaard" schrijft: TIET EERSTE JAAR van 't pre- sidentschap van den drie en dertigsten president der Vereenigde Staten van Amerika, Harry S. Tru man, is achter den rug. Een jaar geleden werd deze be deesde gewezen boer, zonder eenige pretentie, ten gevolge van het plot selinge overlijden van Franklin De lano Roosevelt, letterlijk naar den presidentszetel gedreven en belast met het lotsbestel van een land met een bevolking van 140 millioen zielen. Eigen- lijk wenschte hij dat de last aan Iemand ar.ders zou zijn ten deel gevallen, en in vrien denkring heeft hij dat herhaaldelijk gezegd, In alle bescheidenheid was hij er zich van be wust, dat hij onvol doende was toegerust, om het hoofd te bie den aan de enorme taak; dat dit bewust zijn hem eenigszins den moed be nam ban men hem niet kwalijk nemen. Truman was een plichtbewust Senator, die hard werkte, doch hij is nimmer een figuur geweest, die „uitblonk". Op historisch gebied is hij een belezen man, doch zijn ken nismaking met de wereld buiten zijn eigen land beperkt zich tot 'n kort verblijf als artillerist op het Westelijk front in 1918, tijdens den eersten wereldoorlog. Metbuitenlandsche zaken was hij zeer weinig vertrouwd, hij wist zelfs niet dat Amerika in het bezit was van de atoombom. Toen dit opzienbarend wapen, dat een nieuwe periode inluidde, voor de eerste maal moest worden aan gewend, was hij echter de man, die daartoe het bevel moest geven. Ja pan werd neergeslagen en daarmee werd een gewichtig politiek pro bleem in het leven geroepen. Het was Truman die een groep perso nen met het onderzoek van dit pro bleem belastte en zij hebben thans een afdoend en degelijk voorstel tot oplossing van dit probleem aan geboden. TVe Amerikaansche openbare opi- nie, die zich wel bewust was van de ongemeen zware taak, welke Truman was te beurt gevallen, was hem echter gunstig gezind. Zij er kende zijn bescheidenheid, zijn in tegriteit en daar was zelfs begrip voor het feit, dat de man, die thans aan het roer stond en de zaken in handen had niet zoo brillant zou zijn als zijn krachtige voorzaat. Toen de nieuwe president bezit ge nomen had van het Witte Huis, duurden de traditioneele politieke wittebroodsweken dan ook langer dan gebruikelijk en daartoe droeg het vooruitzicht van de nakende overwinning het hare bij. Doch nauwelijks had de victorie- roes een einde genomen, of Tru man was, afgaande op de pers, de impopulairste man van de Veree nigde Staten. De critiek kwam los aan alle kanten, men verweet hem dat hij aarzelde, dat hij wel een programma had maar geen politiek, en dat hü zich omringde met vriendjes, die niet tegen hun taak waren opgewassen. In den Senaat ontstonden bittere discussies over het feit dat Truman belangrijke posten toevertrouwde aan onge schikte en onbekwame personen. Een dezer benoemingen was aan leiding tot het ontslag van Harold Ickes, een minister met veel er varing. rpruman heeft stand gehouden met een loyaliteit, die eenigszins naar het „Churchilliaansche" zweemt. De politiek van Washington is nimmer aanleiding geweest tot spot ternijen vanwege het publiek. Nu wordt er geschimpt „Zich vergissen dat kan Truman wel". Een oud liedje wordt geparaphraseerd „I'm just mild about Harry". Van zijn administratie wordt gezegd dat zij Hjdt aan „Delirium Trumans" en in verband met zijn talent als mu sicus wordt er van den President gezegd: „Val den pianist niet las tig, hij doet zijn best". Ondanks dit alles is Truman ge duldig vriendelijk en waardig ge bleven. Hij heeft thans beslist meer ervaring, wat betreft de behande- millioen 1/2 van hen ontslagen van belastingen op het inkomen. Tru man heeft de inflatie bestreden en houdt de hand aan de controle op de prijzen van de meest noodzake lijke levensmiddelen en waren. De industrie beschikt tegenwoordig over millioenen dollars gerecupe reerde taksen. Niettegenstaande jammerlijke stakingen, die hem ten onrechte worden aangewreven, is de omschakeling van de in dustrie toch op zulk een wijze ge schied, dat de productie, wat de burgerlijke behoeften betreft, in de geschiedenis der natie, nog nooit zulk een hoog peil heeft bereikt. Inkomsten en uitgaven zijn ongeveer in evenwicht en de openbare schuld stijgt niet meer. TA och Truman's ad- ministratie zit vast en is schaakmat gezet feitelijk op ieder bin- nenlandsch gebied van belang. Ten minste veertien van de een en twintig wetsontwerpen die hij heeft voorgesteld, bij voorbeeld in verband met een minimum loon, met steun voor de kleine bedrijven, woningnood, uitbreiding van den buitenland- schen handel e.a.. zitten steeds nog vast in parlementaire commissies of zijn gekelderd. Zelfs leden van zijn eigen partij, namelijk de anti negergezinde democraten van het Zuiden, van beneden de Mason- Dixon-lijn, behooren tot degenen, die mede zijn wetsvoorstellen hel pen torpedeeren. ïyraar Harry Truman heeft geduld en hij houdt voet bij stuk. Dat hij het baantje van President niet wenscht, daarover hoort men hem thans niet meer spreken. Een bericht, volgens hetwelk hij er niet op gesteld zou zijn om ln 1948 tot President te worden her kozen, heeft hij, met beslistheid ge. logenstraft; en sindsdien laat hü geen gelegenheid voorbijgaan om melding te doen maken van zijn naam in de kranten. Hij heeft zün bedeesdheid afgelegd en is thans vol rustig vertrouwen. Dit alles schünt er op te wijzen, dat hij re kening houdt met de mogelijkheid ook een tweeden termün door te brengen in het „Witte Huis". PROV. STOOMBOOT DIENSTEN. Groote verbeteringen. /AP DE VERKEER6CONFEREN- TIE welke gistermiddag te Middelburg werd gehouden heeft de Commissaris der Koningin ver rassende medideelingen gedaan in zake uitbreiding der prov. boot- diensten. Zoo komt er op 3 Juni a.s. een nieuwe dienstregeling op de lün VlissingenBreskens met niet min der dam zeventien vaarten vice versa per dag. De eerste boot uit Vlissingen vertrekt dan om 5 uur en de laatste om 21 uur voor Bres kens zün deze tijden 5,30 en 22 uur. Voor den oorlog is het hoogste aantal vaarten per dag 12 weest. De nieuwe dienstregeling Krui- ningenPerkpolder gaat reeds op 13 Mei in en telt zestien vaarten op en neer. Eerste boot uit Krul- nlngen 5,30 uur en laatste 21 of 22 uur; eerste boot uit Perkpolder 6 uur; laatste 21,30 of 22,30 uur. Op de lün KortgeneWolfaarts dük worden 15 diensten heen en weer ingelegd; op die van Veere Kamperland komen zes diensten en op die van KatscheveerZierik zee vüf diensten. Voorts is gestreefd naar zoo goed mogelüke aansluitingen op trein-, tram en busdiensten. De Middelburgsche gemeente raad heeft Woensdagmiddag het voorstel van B. en W„ om het stad' huisplan S te aanvaarden, goedge keurd. STERE0F0NISCHE PR0EFUIT ZENDING TE WACHTEN TVE SECRETARIS van de afd, West-Brabant van de Ver, voor Experimenteel Radio-Onder zoek in Nederland (V.E.R.OJ4,) deelt ons het volgende mee: Den radio- en radiodis triburie luisteraars staat binnenkort een interessant experiment te wachten n.l een door de Stichting „Radio Nederland" voorbereide en uit te voeren z,g, stereofonische proef- uitzending, Beide Hilversumsche zenders zullen tüdens deze uitzending het zelfde programma ten gehoore brengen, Wordt bü een normale uitzen ding in de studio in het algemeen een microfoon verbonden met één zender, by bovenbedoelde uitzen ding worden twee microfoons ge bruikt en wel zóó dat de ééne verbonden is met den zender Hil versum I en de tweede met Hil versum n. De twee microfoons zün gemon teerd ln een zg, „kunsthoofd", dat de afmetingen van een men- schelük hoofd heeft en dat ln plaats van ooren microfoons bezit, De luisteraars zullen voor de ontvangst van deze proefuitzen- ding moeten beschikken over 2 luisterinrichtingen dat wil dus zeggen: óf over twee radiotoestel len óf over twee distributie-aan sluitingen, óf, als derde mogelük- heid over' één radiotoestel en één distributie-aansluiting. De eene wordt ingesteld op Hilversum I en de tweede op Hilversum II, In samenwerking met buren en ken nissen of familieleden kan dit ge makkelijk georganiseerd worden. Men stelle zich voor het beluis teren van deae proef uitzending zóó op dat de onderlinge afstand der luidsprekers pijn. 3 meter is en de afstand van luisteraar tot elk der luidsprekers pl,m, 2,15 meter, (hoekpunten van een rechthoek!- ling van complexe problemen, die gen driehoek!) Weliswaar zou het zich vroeger nooit hebben voorge daan. En onlangs heeft hij blijk ge geven van moed, inzicht en initia tief op het gebied der buitenland sche politiek. Tyat het binnenlandsche front be treft, dat is een andere ge schiedenis, en het ls zün schuld niet. De minst bevoorrechten is hü altü'd goed gezind geweest, hij heeft hun hoogere loonen bezorgd en 12 mooiste effect bereikt worden, als op koptelefoon beluisterd kon worden, waarbü dan weer de eene scnelp op Hilversum I en de andere op Hilversum II aangesloten wordt, maar aangezien het gros van de radioluisteraars daar toch niet over beschikt, heeft Radio Neder land deze compromis-opstelling met twee luidsprekers doen uit denken. TTET DOEL van stereofonische uitzendingen is, den luisteraar nagenoeg dezelfde ruimtelijke in druk, die hij door het luisteren met twee ooren in een zaal van spraak of mnziek opdoet, ook thuis te verschaffen. Het kunst hoofd wordt daartoe op die plaats in de zaal opgesteld, waar het muzikale evenwicht het beste be vonden wordt. De geluidsirtdr ukken worden daarna via twee gescheiden kana len (zenders ontvangers) naar de twee luidsprekers bü den luis teraar gevoerd. Proefnemingen hebben volgens oorgetuigen tot frappante resultaten geleid, zoo zelfs dat een geblinddoekte toe hoorder de piaats van een spreker (hoorspelen!) of van een instru ment in een orkest juist kon aan wijzen. Den lezers-luisteraars wordt aan geraden, zich reeds nu met buur, vriend of maag te verstaan om deze belangrijke proefultzending niet te missen, Het tijdsip, waarop dess zaü plaats hebben zal nog nader worden bekend gemaakt, o,a, ln de programmabladen. TAE HOOFDSTAD der Magyaren ls veel erger toegetakeld dan Weenen. Zij houdt zoowat het mid den tusschen voornoemde stad en Berlijn. Vooral de oude stad Buda. aan dezelfde züde van den Donau, kreeg vreeselüke klappen. Büna al haar historische gebouwen zün vernield of uitgebrand, de prachtige Donau- fcruggen liggen stuk voor stuk ln het water De nieuwe stad Pest aan de overüde, die snel ontruimd werd door de aftrekkende SS, ziet er eender uit zooals Weenen. Maar de Hongaar, de Budapester, ls niet te vergelüken met den Weener, den Oostenrijker of den Duitscher. Hü is niet groggy, hü zit niet met het hoofd tusschen de handen. HU is integendeel boordevol vitaliteit, en wat voor een vitaliteit! Boedapest leeft nog in het teeken van de nederlaag en van de stomme wanhoop maar onder de magische tooverroede van de revolutie en de inflatie. De stad is behekst, een beetje krankzinnig zelfs, maar le ver.diger dan ooit. Er bestaat geen rantsoeneering, tenzü voor brood en meel, maar 't rantsoen komt gewoonlijk niet. Al de rest is vrü en men kan alles krij gen; artistiek handwerk en Juwee- len en bontmantels zooals Brussel er geen kan aanbieden, ja de over eind gebleven hotels en restaurants worden reuzemaaltijden opgediend en de capiteuze Hongaarsche wij nen Tokajer, Badascony stroomen er heel den nacht, ter- wül op de hartstochtelüke muziek van roekelooze Zigeunerorkesten gedanst wordt „om dood". In de stille straatjes wordt intusschen honger geleden, eveneens om dood. En er wordt Ingebroken, aangerand, ontkleed, gemoord en gezelfmoord van 's avonds tot 's morgens. Men geeft zich niet eens meer de moeite al de drijvende lijken uit den stroom te halen. Zachtjes voert hen de majestatische Donau mee, om ze weken later te begraven in den schoot van zijn moeder, de Zwarte Zee. Driehonderd vermisten per nacht dat is de tol van deze stad aan den na-oorlog. En wellicht drie duizend nieuwe geruineerden en evenveel nieuwe super-multimillionnalrs. De verklaring van dit alles: de inflatie, symbool van de revolutie, gevolg van den oorlog. *ls gevolg van de verwoestingen, De Duitsche en Russische plun. derzucht, de „Bodenreform", het gebrek aan organisatie en trans port, en last not least de Aussisch- communistische combine die aldus de totale revolutie stap voor stap verwezenlykt, gaan de prijzen eiken dag omhoog. De loonen, de belastin gen, enz., trachten te volgen, en heel de economie draait rond in een razende cercle vicieux gelük een hond, die probeert in zün eigen staart te bijten. Een majoor .(er is nog een Hon- gaarsch leger met toestemming van de Russen, wist men dat?) ver dient thans negen millioen pengö per maand, maar een goed restau- ractmaal kost drie millioen. Een trambiljet kost voorloopig 200.000 pengö en de postzegels veranderen eiken morgen van prijs. Er staat geen prüs meer opgedrukt (ter at tentie van de philatelisten!). Met om het even welk loon kan men onmogelük bestaan, maar arbeiders en bedieenden, ontvangen vergoe dingen in natura. Renteniers, oude dames en de verjaagde zeer talrijke landadel die in Boedapest samen hokt, leven zonder de minste be staanszekerheid Op de boulevards, (de Horthy- ut heet nu Bela Barlok-ut) staan deftige dames achter een soort kraam en verkoopen pelsmantels, uurwerken, juweelen en wat no* meer. Maar het zün geen gewone kra- bers, het zijn grofné's (gravinnen) die haar kostbaarheden verkoopen om ln leven te blüven. Voor een pelsmantel krijgen ze wel honderd millioen pengö's, genoeg om een paar weken te eten. te drinken en te vergeten. Dan herbegint het tot zü niets meer bezitten en misschien ln den Donau springenof bar meid worden. Menige hoogadelüke dame is het speelgoed geworden van de Steppenboeren van het Roode Leger. Am de inflatie te bezweren en van een verkoop iets over te houden, dat niet direct weer weg smelt, bestaat er maar één middel; dollars en ponden zoeken et krü- gen. De weinige Anglo-Amerikanen in Boedapest leven dan ook als prin sen. Zoo duur als alles is met pen gö's, zoo goedkoop is het voor dol lars. Voor één dollar leeft men een heelen dag als een pacha. Maar er zün veel valsche dollars en ponden, büna de helft beweert men. Geen nood, men bezit geen verificatie middelen en het geluk ls toch een illusie Doch ook de menschen zonder juweelen hebben er tets op gevon den. Zü reizen naar den buiten en keeren terug met een big in een zak, onder den arm of met een paai' kippen. De salon wordt ontruimd en men laat er de biggen en kippen in rond loopen. Zoolang men afval vindt, voedt men ze; heeft men niets meer, dan eet men ze op. Bo vendien hebben de dames ontdekt, dat een kip zeer goed een schoot hond kan vervangen en veel nut tiger is! Als ze een namiddagwan deling naar het stadspark maken, nemen ze hun kip onder den arm gelijk een sacoche. De kip heeft 'n touw aan den poot en wordt in het park „gepromeneerd". Zü scharrelt rond en pikt wormen en steentjes, terwül madame wandelt. En des anderendaags legt zü wellicht het levensreddende ei! In het stads park van Boedapest ziet men geen schoothonden meer, ook niet veel baby's, maar kippen van alle rassen en kleuren aan veilige touwtjes.... TAe grootste attractie (er zün haast geen cinema's of thea ters) ln de Hongaarsche hoofdstad, is de dageUjksche terechtstelling van een paar collaborateurs op den koer van het Justitiepaleis. De ke rels worden opgeknoopt aan een galg zonder dwarslat, zoodat de lichamen naast den stok bengelen gelük de rouwvlaggen die halfstok hangen. De collaborateurs sterven xeri moedig en het publiek juicht luid ruchtig toe. Het is precies een match. In een heerenhuis (het paleis is een puinhoop) regeert de president der republiek, dominéé Zoltan Til- dy, vooraanstaand figuur uit het verzet en leider van de groote partü van de kleine grondbezitters. Onder zün toezicht wordt over heel Hongarüe de onbloedige revolutie de „Bodenreform" voltrokken. Zes honderdduizend kleine boeren heb ben de plaats Ingenomen van den alouden feodalen adel. Tildy en zün partügenooten zün geen commu nisten en evenmin Russophielen Doch de Rus is daar, een millioen Rood-armisten overstroomen 't land en de Rus trekt de touwtjes achter de schermen. Intusschen danst Boedapest en geeft millioenen uit. Zoolang er wijn- en papierstocks in het land zün, zal het wel niet ophouden T ORD STANSGATE, leider der Engelsche delegatie voor de onderhandelingen met Egypte, heeft een büeenkomst gehad met Sldky Pasja, waarbü de ontruiming van Egypte door de Engelschen bespro ken werd. Twee Jaar zou ruim vol doende zün voor de voltooiing der ontruiming, ln welke periode het Egyptische leger kan zün verdub beld. TAe Egyptische minister-president heeft gisteravond ln het par lement aangekondigd, dat de Egyp tische regeering heeft besloten een overeenkomst met den Veiligheids raad aan te gaan in den zin var. het Handvest der Vereenigde Na ties. Hü verklaarde, dat zijn regee ring de Britsche regeering op de hoogte van dit plan heeft gebracht

de Stem | 1946 | | pagina 6