Installatie burgemeester C. J. van Hootegem Roemenië krijgt Trarssylvanië terug DE BEVRIJDIHGSKERDENKIN6 in Zeeuwsch-Viaanderen Hontenisse eert nieuwen burgervader IN 'T KORT CHURCHILL moet rust houden 1800 N.S.B.-ers hebben zich aangemeld voor werk in de mijnen. 500 verrichten reeds mijn- arbeid. EGYPTE1 /II' feestelijke wijze vierde Honte- nisse Zaterdag dc installatic- pleehtigheid van burgemeester C. J. van Hootegem. De bcvi'ijdiiigs- herdrnking, welke op denzelfden dag plaats had, vond hierin een plechtig hoogtepunt. In Kloosterzande op het Pool- sche plein vond de eerste ontmoe ting plaats. Hierbij werd een fees telijk tinje gegeven door de mede werking van de jyvereeniging St. Martinus en de harmonie St. Ce cilia. Bloemen werden aangeboden aan mevr. van Hootegem. Onder de blijde toonen van de harmonie ging het hierna naar het gemeentehuis, waar in een bijzondere raadsverga dering de verdere plechtigheden plaats vonden. Hier zoowel als bij de voorafgaande gebeurtenissen, bleek een zeer groote belangstelling der gemeentenaren. In de raadszaal bemerkten wij o.u. den zeereerw. heer Deken pastoor Schouten, dr. Saraber, afvaardigin gen van rijkspolitie, distributie- dienst, enz., alsmede diverse burge meesters der omliggende gemeen ten. Na het aanbieden van bloemen en opening der vergadering, werd het woord gevoerd door den wnd. burgemeester P. A. Stallaert. Hij verwelkomde den heer en mevr. v. Hootegem en sprak de hoop uit, dat onder de deskundige leiding van den nieuwen burgemeester de gem. Hontenisse een bloeitijdperk zal mogen intreden. Hierna omhing hij hem met den ambtsketen en over handigde den voorzittershamer. De secretaris O. A. E. Verstraalen sprak namens gemeente-ambtena ren en gent. personeel. Hij bracht dank aan den heer Stallaert voor het gevoerde beleid als wnd. burge meester en bood tenslotte de hulp aan. vooral van het secretarie-per soneel. Hij deed zijn woorden ver gezeld gaan van bloemen. Hierna voerde de zoo juist geïnstalleerde burgemeester het woord. Hij bracht dank aan al degenen, die hun medewerking hebben verleend aan zijn benoeming. Hij sprak de hoop uit, het to hem gestelde vertrouwen niet te zullen beschamen. Vervol ger, s wees hij op de moeilijkheden van het huidige tijdsgewricht. In dezen tijd van opbouw, nu het steeds gaat met zoeken en tasten, riep spr. op tot medewerking van allen. fa A ZIJN BEZOEK aan ons land van hedenmiddag tot a.s. Maan. dag zal Churchill op dokters advies rust moeten houden. yOOB DEN interlandwedstrijd! Nederland—België as. Zondag te Amsterdam zullen door de Spoorwegen 15 extra-treinen wor den ingelast. npOT HOOFDREDACTEUR .kan „De Tijd'' is als opvolger van mr. L. Schlichttog, die over eeni- gen tijd naar Amerika vertrekt, benoemd oud-minister P. Ker sten. gFFECTENwelke tijdens den oorlog in regelmatig beursver- keer verkregen zijn, zuilen vér kocht kunnen worden tegen 50 procent in vrij geld en 50 procent op geblokkeerde rekening. IE TWEEDE KAMER heeft het wets voorstel tol het aangaan van iee- ningen ten laste van Ned.-Indië tot eén gezamenlijk bedrag van fl 350 millioen goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het ontwerp tot verhoo ging der schadeloosstelling aan de Kamerleden. VEVEN distributie - ambtenaren uit Houten (bij Utrecht) zijn gearresteerd i.vjn. ernstige knoeie rijen. De directeur bleek 50 textiel- kaarten en 5 extra-rookerskaarten in zijn bezit te hebben. JJET m.s. Kota Inten is uit Ba- tavia vertrokken met 156 repa- trieerenden aan boord. IVOOR staking to de Rotterdam - sche havens zijn 5 Engelsche schepen met aardappelen en graan niet gelost kunnen worden: Zij gaan nu naar Embden en Ham burg. Is de E.V.C. nu tevreden? e TVe KOLENPRODUCTIE in de Lhnburgsche mijnen was in April 2000 ton per dag hooger dan in Maart. Tenslotte werd dank gebracht aan den heer Stallaert. ■^a sluiting van dit officieele ge- deelte, voerden verschillenden het woord. Als eerste de zeereerw. Deken de Meulemeester, die to een pittige speech wees op de samen werking die dient tc zijn tusschen de man der stoffelijke en die der geestelijke zaken. In dien geest sprak ook ds. Saraber namens de Ned. Herv. Gemeente. De heer We.ynen, directeur van het distributiekantoor sprak de hoop uit, te kunnen rekenen op denzelfden steun en dezelfde goede raadgevingen, die hij van mr. dr. v. Rooy immer had ontvangen. Namens de rijkspolitie voerde het woord opperwachtmeester den Hooglander. De burg. van Hulst. burg. Truf- ftoo, sprak namens de collega's. Hii sprak den wensch uit de samenwer king. die gedurende de bezetting uit den nood der tijden was ge groeid, in de toekomst te zien be stendigd. Een maatsch. werkster sprak na mens deze beweging woorden van welkom. Burgemeester van Hootegem bracht dank aan allen voor de woorden tot hem gesproken. Hierbij werd ingegaan op ieder der toe spraken, waarbij hij nogmaals be nadrukte, dat li|) hoopte iedereen zooveel mogelijk tc kunnen helpen. Tot slot werd gelegenheid gege ven om persoonlijk den heer en me vrouw van Hootegem met 'n hand druk te verwelkomen. wordt ontruimd Bemluit van grooto hoteekenis 4 TTLEE, heeft in het Lager- huis bevestigd, dat de Brit- sche troepen Egypte zullen ver laten. Churchill had felle critiek op net besluit en zei, dat „dingen die met zorg en moeite waren verworven, thans op schandelijke en dwaze wijze worden weggeworpen." Een door de oppositie voorgestel de motie tegen het regeertagsbe- leid inzake Egypte werd verworpen met 327 tegen 158 stemmen. Volgens een Reuter-bericht uit Haifa is de eerste scheepslading zware militaire uitrustingstukken uit Egypte reeds in deze haven plaats aangekomen. Wat beteekent nu het vergaande besluit om Egypte te ontruimen precies? Sedert 64 jaren zijn er Britsehe troepen in Egypte geweest. Bij te rugtrekking zal de Britsehe vloot de groote marinehaven van Alexan- drië verlaten en dit houdt in, dat het verdedigingssysteem van de Brilsche verbindingslijn door Mid- dellandsehe Zee en Suez-kanaal ge heel gereorganiseerd zal moeten worden. Er zal beschikt moeten worden over oorlogsvoorraden ter waarde van 120 millioen pond ster ling. Een geheel leger van deskun digen zal moeten vertrekken ep havens. spoorweginstallaties en vliegvelden, waaraan in de afgeloo- pen jaren groote sommen gelds zijn besteed, zullen geruimd moeten worden. Het oude Britsch-Egyptische ver drag zal van kracht blijven totdat het door een nieuwe regeling, als resultaat van de huidige onder handelingen, vervangen zal worden (pRANSYLVANIE, dat Hitier aan Hongarije gaf. zal terug gegeven worden aan Roemenië, zoo besloot de Parijschc confe rentie. De Zuidelijke Dobroedzja komt aan Bulgarije. In een aan de 4 ministers over handigd memorandum heeft de Bulgaarsche delegatie geprotes teerd tegen de Grieksche eischen tot herstelbetalingen. Over het Italiaansche vredesver drag zijn totnutoe geen nadere be slissingen gevallen. Men gelooft in- tusschen, dat Italië er in principe to toestemt zijn koloniën onder de voorwaarden van het Atlantische Handvest ter beschikking van de V. N. te stellen. Volgens de „Daily Telegraph" zal de bijeenkomst der ministers deze week afgeloopen zijn. Over twee maanden zal men dan weer bijeen komen. Te Middelburg werd jlir. mr. .1. W. Quarles van UlTord gehuldigd 1>U ge- legenheitl van zyn zilveren jubileum als Commissaris der Koningin in Zeeland. Op onze foto ziet men van links naar rechts: mevr. Quarles viui Ufford-Mulert v. d. Leemculc, den ju-bilaris, schoondochter en zoon. oooooooooooooooooooooooooooo zorgd concert door de harmonie de Ver. Vrienden waarvoor zeer groo te belangstelling bestond. De dag werd beëindigd met een bal cham- pêtre waarbij het Sassche dansor- kest voor de dansrythme zorgde ter wijl Fable witch en een groep uit de tooneelvereenigtog „Voor het volk uit het volk" en last not least de bekende White Boys zorgden voor verdere opluistering door zang, mu ziek en ballet. J TIT DE VERSLAGEN die ons werden toegezonden blijkt, dat in heel Zccuwseh-Vlaandcrcn de bcvrijdingsherdenking op waardige wijze is gevierd. De nationale feestdag in Aarden - burg werd ingezet met klokgelui en één minuut stilte om elf uur, ter wijl daarna de vlaggen werden uit gestoken. Met enthousiasme werd feest gevierd, vooral des avonds. In den namiddag waren er kinder spelen en volksspelen op de Markt opgeluisterd door de muziek der Asrdenburgsche fanfaren. Na den lonügang van het muziekkorps volg de de feestviering in de buurten. In Smedekensbrugge en in de so ciëteit werd gedanst. De grootste drukte was er echter op de Kaai tegen den avond. Speciale attrac ties waren uitgedacht en de vele toe schouwers lachten tranen met tui ten. Vermeld dienen vooral de snel heidswedstrijd voor gecostumeerde dames op stokpaarden, het eere rondje van den kleine de Wispe- laere met babywagentjes, waarbij de oudste „moeder" rond de tach tig jaar was en haar „baby-jongen" meer dan honderdtwtotig kg. woog Een attractief dansfeest besloot hier de avond. Ook een sportwed strijd werd gehouden. Op het voet balveld speelde De Polder tegen Stroopuit. De oude sterren van het Aardenbiu-gsche voetbal van een twintig jaren geleden die in het elftal van de Polder waren opge steld lieten zien. dat ze nog' wat in hun marsch hadden en zegevierden verdiend met 4-2. Ook to St. Kruis en Eede bleef men niet achter, al was het in de laatste plaats minder druk, daar velen naar Aardenburg getogen waren. rpe Biervliet werd Zaterdagmiddag de nationale feestdag' begonnen met een estafetteloop, die danig to den smaak viel. Hierna trok men met marschmuziek naar het sport terrein waar na een gewonen voet balwedstrijd een gecostumeerde match volgde. De jeugd genoot van een poppenkastvoorstelling op het marktplein, waar in de avonduren ook de harmonie concerteerde. Een bal-champêtre besloot het feest. Tn Sluiskil vormde de kinderop- tocht het hoogtepunt van het herdenkingsfeest. Behalve de vele versierde voertuigen trokken voor al de keurig met 3 trommen en kla- roens voorop marcheerende verken ners bijzonder de aandacht. Aan de volksspelen die hierna ge houden werden deed jong en oud mee. Jammer was het, dat de gon delvaart wegens te weinig animo moest worden afgelast. Tn IJzendijke waren het vooral de kinderen die van het feest pro fiteerden. Om één uur werden zij op het marktplein getracteerd op roombroodjes, waarna zij hun hart aan allerlei spelen konden ophalen Om half vier werden de kleinen onthaald op een filmvoorstelling in het Hofricht-theater. De volwas senen kregen een voetbalwedstrijd te zien tusschen IJzendijke I en Oud-IJzendijke. Des avonds was er een concert en voor de liefhebbers gelegenheid voor een dansje. Am 1 uur lregonnen de feesteiyk- heden te Sas van Gent met het uitsteken van de nationale kleuren en een goed uur later bracht de Muziekvereeniging „De Vereenigde Vrienden" de feeststemming met een korte rondgang door de ge meente, waarna in optocht naar het z.g. feestterrein werd getrokken, waar diverse kinderspelen werden gehouden waarbij vooral het „koek- happen" weer een bizondere at tractie was. Aan een estafetteloop voor de beste cracks van Sas ging een voetbalwedstrijd tusschen een elftal van boven 20 jaar en een -oor jongeren vooraf. Om half acht des avonds volgde een prachtig ver- ne feestelijkheden te Axel hadden een kalm verloop. De op 3 Mei gehouden Poolsche avond in het „Centrum" georganiseerd door de Ver. „Axel-Polen" had maar een zeer matige belangstelling. Des Za terdags werd op het terrein der v.v. Axel een groote Bevrijdingswed strijd gespeeld tusschen Aiel l en een Engelsche elftal welke eindigde met een gelijk spel 3-3. Van 8.30 tot 10 uur werd door de Christelijke Harmonie „Hosan- nah" een concert gegeven op het Marktplein. Om half elf kwam het slot met een tableau voorstellende de bevrijding der elf Provinciën Tn alle plaatsen die de bevrijding 1 feestelijk herdachten Werden ook de gevallenen niet vergeten. Plaats ruimte belet ons uitvoerig op deze doodenherdenktogen in te gaan. maar er kan van gezegd worden, dat zij overal het voornaamste deel van de 5 Mei-viering vormden. HET BEZOEK VAN CHURCHILL. In tegenstelling met de aanvan kelijke berichten is bekend gewor den. dat Winston Churchill tijdens zijn bezoek aan Nederland het eiland Walcheren slechts van de lucht uit zal bezichtigen. Dit te voor de stichting „Nieuw-Walche- ren" aanleiding geweest tot het zenden van een telegram, waarvan wij hier de vertaling geven- .Be volking van het tot zinken gebrach te. doch herrijzend eiland Walche ren, opgeofferd aan «de ontsluiting van Antwerpen en daardoor aar, de bevrijding van Europa van hef Duit sche nazi-barbarisme, ziet reikhal zend uit naar de komst van den grooten geallieerden oorlogsleider en noodïgt daarom den Rt. Hon. Winston Churchill met grooten aan drang uit tot een bezoek aan her, eiland. Bevolking zeer verlangend gevoelens van dank aan Uwe Excel lentie te demonstreeren". DECORATIE VOOR BETOON» DEN MOED. Voor het front van een compag nie soldaten van het 2e regiment infanterie werd dezer dagen de miltair B. Burkunk te Hansweert door majoor Dekker gedecoreerd met den bronzen leeuw, welke hem door H. M. de Koningin is ver leend ,voor betoonden moed en op offertogsgeztodheid" bij het miünen ruimen. Talrijke autoriteiten als mede zeer veel publiek, woonden deze plechtigheid bij. Burkunk red de zijn kameraden het leven door op een sprtogmijn te trappen, toen deze zou exploderen, tengevolge waarvan hem een voet werd: afge rukt. ZEELIEDENSTAKING OOK TE VLISSINGEN. Thans is ook Vlissingen betrok ken in de zeeliedenstaking. Op de reede van Vlissingen ligt de 1200 ton metende „Oranjepolder", die te weinig mensclien aan boord had om een zeereis te kunnen aanvaar den en te Vlissingen is gekomen om manschappen te werven. De EVC heeft echter „posten" uitgezet om werkwilligen te belet ten aan boord te gaan. Goes AANPLAKKEN VERKIEZING S- BILJETTEN. De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis, dat er op de Groote Markt is geplaatst een bord. hetwelk ter beschikking staat van dc politieke partijen voor het aanplak ken van hun verkiezingsbiljetten, zulks na betaling van het daarvoor verschuldigde recht ter gemeente secretarie. Aanplakken van verkjezingsbiljelien op de andere aanplakborden der ge meente zoomede op gemeentelijke en particuliere eigendommen (het laat ste tegen den wil der eigenaars), is verboden. Op overtreding zal streng worden toegezien. Gors, 6 Mei 194B. 221-0 Hulst NATIONALE FÉESTDAG TENDER klokgelui gingen Zaterdag om 1 uur de vlaggen in den wind, ten teeken dat de nationale feestdag was begonnen. En inder daad, een feestdag is het geworden, een dag waarover Hulst nog lang (en met recht) zal spreken. Om 2 uur sprak burgemeester Truffino, na een inleidend woord van den wnd. voorzitter der per manente feestcommissie, dhr. L. Lockefeer, vanaf het bordes tot de verzamelde sphooljeugd en de vele overige belangstellenden. Hij wees op de jaren van verschrikking, die achter ons liggen en over het groo te geschenk der herwonnen vrijheid. Met deze indrukwekkende rede werd deze feestdag geopend. De school jeugd stormde binnen in het para dijs der kinder fancy-fair, dat was opgesteld onder de bloesemende kastanjes van de markt. In 'n tien tal kramen konden zij bij de di verse attracties tegen overlegging van hun kermiskaart gratis dingen naar de vele prijzen. Het was een feest op zich, hier en op de school bij de Eerw. Zusters, deze kinderen te zien bij dit uitzonderlijk festijn. Voor de volwassenen volgde om 18.30 uur een groote gala-voorstel ling door de turnver. Kracht door Geduld uit St. Niklaas. Tegen den achtergrond van de oude basiliek volgde een feest van lijnen en kleu ren in de diverse balletten, een uit gelaten vroolijkheid bij de klucht- nummers en een opgetogen bewon dering bij de diverse proeven van acrobatiek. Wat hier gegeven werd was inderdaad werk dat respect afdwong, niet in het minst door de feiilooze discipline, waarin alles zich afspeelde. De apotheose „Be vrijding en vrede" toonde een keur van costumes bij een zinrijke han deling. By de wapperende vlaggen der verbonden volkeren sprak burg. Truffino het sluitingswoord. Ondanks het eenlgsztos koude weer hebben duizenden van dezen avond genoten. Zij tenslotte nog vermeld, de medewerking der beide muziek gezelschappen, die met hun opge wekte toonen de feestvreugde danig verhoogden. Het is een dag geworden, waarop het permanent feestcomité met trots kan terugzien en waaraan Hulst een mooie herinnering zal be waren. Benoeming. Tot procuratie houder van het bijkantoor Neder- Jandsche Landbouwbank te Goes werd met ingang van 30 April jl. benoemd onze stadgenoot A. Cort- vriendt. Jubileum Ph. Vlasroot vierdie Maandag een dubbel jubileum. Eer stens werd herdacht het feit, dat hij 40 jaar lid was der „Nieuwe Harmonie" en vervolgens wend het 15-jarig huwelijksfeest gevierd'. Datde collegas van de harmonie dit feit niet ongemerkt lieten voor bijgaan, spreekt voor zich. Naast de diverse gelukwenschen mochten hij en zijn eehtgenoote to de avond! uren een serenade ontvangen. Gouden huwelijksfeest In een betrekkelijk korte spanne tijds wer den een aantal gouden bruiloften gevierd. Na die van aenige weken geleden, vierde nu het echtpaar J. W. Warnier—Mahu dit heugelijke feit. Een plechtige H. Mis opende den feestdag, Voorafgegaan door een aantal bruidjes deed het echt paar zijn totreden to de basiliek, waarin het Misoffer van dankbaar heid werd opgedragen. Hierna ging het terug naar die Burg. van Waes berghestraat. waar het huis der beide feestelingen op aardige wijne was versierd. In de avonduren werd door beide Harmomegé-ael- schappen een serenade gebracht. Orgelconcert. In het kader der bevrijdingsherdenking werd Zater dagmiddag in de St. Willibrordus- basiliek een orgelconcert gegeven door den heer Theo Luysterburg, organist te Goes, met medewerking- van mej. Schrijvers, sopraanzange res. Er werd een programma gebo den, dat ook voor minder muzikaal ontwikkelden zeer te genieten vieL Theo Luysterburg toonde naast 'n groote techniek ook een groote do sis gevoel; deze twee samengesmol ten leverden een prachtig resultaat in diverse orgelsoli. Jammer was, dat het orgel in het geheel niet vol doende bleek om den musicas hl staat te stellen zijn talent te uiten,

de Stem | 1946 | | pagina 2