HARDNEKKIG VERZET 0f symbolische verdediging f Gewijzigde motie - van Poll goedgekeurd Donderdag: Hilversum I Officiersopleiding bij den troep Distributie- nïeuwtges Perzië geheel ontruimd TWEEDE JAARGANG No. 459 UITGAVE STICHTING „Dl STEM" mrecteurJ. A H, M. VAN SCHUNDEL Hoofdredacteur i. i. H. A. BRUNA Algem. '/.eeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vltaslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. d. BROEK. Bijbureau oostburg, Nleuwstr 22 Z.-Ellandcn: Bureau Goes. Weststngel 75. tel. 2238. Red. NJ. KARHOP Voor God Koningin en Vaderland, WOENSDAG 8 MEI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTB* GEM A. E. LANGENHORST Mr. Dr A. J. J. M. MES Mr EL B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.5B per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. Regeering kan haar aanvaarden, maar ze beteckent geen votum van vertrouwen JJTET GBOOTE DEBAT over ludië in de Tweede Kamer is geëin digd met het aannemen van een motie-van Poll in de stemmen verhouding 45-26, waarin wordt uitgesproken, dat noodzakelijk moet worden geacht deze besprekingen ook met de vertegenwoordigers van de buitengewesten te voeren en dat intus- schen voor die gewesten al dadelijk met kracht naar de vorming van autonome organen behoort te worden gestreefd; dat het derhalve gewenscht Is de reeds geruimen tijd in voorberei ding zijnde Uijksconferentie zoo snel mogelijk bijeen te roepen; dat bij de vormbepaling der hier bedoelde a utonomie eenigerlei repu- blikeinsche vorm voor het inwendig bestel van het autonome gebieds deel of van een zijner onderdeden, mits gezuiverd van Japansche in vloeden, niet bij voorbaat uitgesloten behoeft te worden geacht; dat evenwel by de voortzetting der besprekingen allereerst dient vast te staan, dat de thans in gang zijnde invrijheidstelling van de nog in interneeringskampen vastgehouden Nederlandsehe onderdanen snel en regelmatig zal worden afgewikkeld; dat het uitblijven van de ze invrijheidstelling een beletsel zo vormen voor den verderen voort gang der besprekingen; en waarin tenslotte wordt besloten, de regcering met allen aan drang te verzoeken de in gang zijnde besprekingen voort te zetten over eenkomstig de in bovenstaande overwegingen vervatte richtlijnen. IAe hierboven uitgedrukte passage is 'n wijziging van den oorspron- keiyken tekst, volgens welken de besprekingen zouden moeten stil staan, totdat de geïnterneerden in derdaad bevrijd waren. Daartegen had Minister Logemann bezwaar. Stopzetten der onderhandelingen •zou een breuk beteekenen. In dezen vorm echter kon de Regeering de motie aarvaarden. De he-r van Poll kwam op tegen een suggestie van den heer Joekes, ais zou de motie een goedkeuring van het regeeringsbeleid inhou den. Ais men er dat in zag, zou hij haar intrekken. Zijn bedoeling tras alleen den status quo te hand- Haven, om zoo aan de nieuwe re geering vrijheid van handelen te geven. Zoo heeft de voornaamste woord voerder der katholieke fractie, die ook zelf de toestanden in Indië had bestudeerd, een waardig sluitstuk geleverd op een debat over een al lermoeilijkste materie op een aller moeilijkst tijdstip. Zoowel tegen over de Indonesiërs als tegenover het buitenland als tegenover de toekomstige regeering zijn de zaken nu zuiver gesteld. Een motie van wantrouwen zou in deze omstan digheden een roekelooze daad heb ben beteekend met onberekenbare gevolgen. Zelfs de anti-revolutio- ren zijn er niet mee voor den dag gekomen. Antwoord van Minister Logemann. IJ et debat, dat reeds 's morgens om ll uur begon, heeft nog tot laat in den middag geduurd. Minister Logemann hield eerst een speech van twee uren, waarin h inging op verschillende punten uit het Rapport-van Poll. Hij trachtte duidelijk te maken, dat de Raad van Indië niet in functie kon treden. Dr. van Mook voerde niet op zijn eentje politiek, hij deed het onder directe verantwoordelijkheid van de Regeering. Contact met de Volksraadgroepen was practisch niet te bereiken. Het is een onwaarheid, dat het bevel van Mountbatten, dat de geïnterneerden in de kampen moesten blijven, de instemming van de Brisbane-regeering had. Wel heeft zij zich onmiddellijk achter het bevel geschaard. In zeer ruime mate is gebruik gemaakt van de krachten, die uit de kampen kwamen. De plannen, in d kampen uitgebroed, konden niet uitgevoerd worden evenmin als die van de Brisbane-regeering. Drukkerij- en papiergebrek waren de eerste redenen, waarom men geen behoorlijke publiciteit had. De censuur heeft bestaan. 11 Fe bruari 1946 is ze op spreker» last opgeheven. De Minister protesteerde tegen de uitlatingen van den heer Goedhart dat de wreedheden van Nederland sehe zijde de Japansche zouden evenaren. Het is volstrekt 'egen den wensch der Nederlandsehe en der Indische regeering dat er wreed heden gebeuren. Het was een grief van den Minister, dat de Indruk gewekt wordt, als zou de nationale beweging aUeen in Indië bestaan Het Is een wereldtendenz verre weg de heele lntelligentia staat aan de zijde van de Republiek. De koers van nlet-praten volgend zouden we thans nergens zijn. Als het ooit moet komen tot wapengeweld dan moet het zijn in deze positie dat het ons wordt opgelegd. Als we met een na'ionalisme, dat de toekomst zal hebben willen sa menwerken, dan is de eenige mo gelijkheid probeeren tot overeen stemming te komen met de groep- 'riahrtr. Het bewijs te volgens den Minister geleverd, dat de groep po litiek zeer sterk Is en in wezen de draagster van een gezonde politiek ls. Ook de internationale ver houdingen moeten In het oog ge houden worden. T»ij de replieken na de pauze bleek, dat anti-revolutionairen, libe ralen en chrlstelijk-historlschen de motie niet konden aanvaarden. De woordvoerder der Protestantsche Unie, de heer Krijger, was er on danks enkele bezwaren echter vóór. Tenslotte kwam het tot stemming met den boven-vermelden uitslag £jONDEBDAG van 20.05-20.25 uur heeft Hilversum I iets belangrijks voor U! Dan spreekt «Ir. ir. Droesen over de Katho lieke Volkspartij. MR. SLAMET NAAR ONS LAND fLTR. M. SLAMET, de Indone- sische functionaris te Bata via, die zooals wü Woensdag lie ten uitkomen alle onderhande lingen inopportuun acht en die zijn standpunt in 'n brief aan H. M. de Koningin heeft uiteengezet zal op verzoek van de Ned. Indi sche regeering a.s. Zaterdag per vliegtuig naar ons land vertrek ken. Mr. Slamet zal contact opnemen met den minister van Overzeesche gebiedsdeelen. In Zuid-West-Borneo heeft se dert geruimen tijd infiltratie van extremisten plaats, in 't bijzonder in de nabijheid van Soekorama. Extremisten uit Java voegen zich bij de in Z.W. Borneo opereeren.ie Heden. Het Ned.-Indische leger is met zuiveringsacties begonnen. Eenige Indonesiërs hebben te Medan een bijeenkomst gehouden, welke georganiseerd was door de Indonesische Communistische par tij. Zij wilden een anti-agressie front in Oost-Azië. Parachutistenschool in wording XfOORTAAN zullen de berocps- officieren, die de encadreering in vredestijd vormen, voortkomen uit de dienstplichtig-en. Gebroken zal volgens „Het Pa_ rooi" worden met de 4-jarige vakopleiding aan de Koninklijke Militaire Academie, die nog slechts zal dienen ter voltooiing van de wetenschappelijke vormen. De bedoeling is, dat drie maanden, nadat de dienstplichtigen onder de wapenen zijn gekomen, door selectie wordt uitgemaakt, wie in aanmerking komen voor de kaderscholen. Nog drie maanden later vindt een verdere se lectie voor de opleiding tot reserve- officier plaats. De reserve-officieren die zich alsdan aangetrokken voelen tot de militaire carrière, krijgen als luitenant verder onderricht aan twee uit anderen hoofde reeds bestaande opleidingsscholen, waarna een deta cheering aan de K.M.A. de afsluiting zal moeten zijn van een vorming, die veel meer dan voorheen gericht ls op practische ervaring bij en contact met den troep. Op het oogenblik zijn bjj de hoo- ge legerleiding plannen in overwe ging tot oprichting van een para- chuteschool .die wellicht reeds het volgende jaar gewoon dienstplichti gen, die zich daartoe vrijwillig mel den, zal opleiden. MYRON fAYLOR ambassadeur bij het Vaticaan PRESIDENT TRUMAN heeft be- kend gemaakt, dat hij Myron Taylor, die indertijd persoonlijke gezant van president Roosevelt was by Z. H. den Paus, heeft verzocht, naar Rome terug te keeren als zijn persoonlijken afgezant bij het Va ticaan met den rang van ambas sadeur. Myron Taylor is intusschen reeds per vliegtuig te Rome aangekomen. De H. Vader zal Myron Taylor in audiëntie ontvangen. Daarbij zou Taylor 'n persoonlijk schrijven van den president overhandigen. HELDEN VAN MEI 1940 WORDEN HERDACHT 1 A MEI zal plechtig herdacht wor. den de weerstand die de Ko ninklijke Landmacht in den tach tig-urigen oorlog van 1940 tegen den overweldiger heeft geboden en allen, die als slachtoffer daarbij vielen. Als ventrum van bijzondere plech tigheden zijn aangewezen, de plaat, sen die in de oorlogsdagen brand punten van den strijd zijn geweest, o.a. Middelburg, Mill, Maastricht en voorts alle garnizoensplaatsen. De belangrijkste plechtigheid is die op den Grebbeberg. Nieuwe bonnen voor rijwiel banden. TN MEI zullen nieuwe bonnen voor rijwielbanden in gebruik warden genanten. De bonnen van het oude model, met een verval datum g-ilegen voor I Mei blijven geldig tot en met 15 Mei a.s. Petroleum voor vacantia- gangers. v pERSONEN, die hun vacantia buiten gaan doorbrengen en die voor het bereiden van maal tijden zijn aangewezen op petro leum. kunnen zich wenden tot den ANWB of tot den distributiedienst der gemeente waar men tijdelijk taat verblijven voor het verkrijgen vain petroleumbonnen. Extra bon voor vleesch Hetitmeringen aan de maanden vlak vóór den oorlog op 9 MEI zal voor de leeftijds groepen boven 4 jaar een ex tra bon voor 100 gram vlbesch per persoon warden aangewezen. Geïnterneerden uit Cherlbon weer onder do Nederlandera to Batavia. Een aantal rieken. Derde links een hnnderd-Jarlf vrouwtje, waarscbijnlUk do oudste onder de pint. 33.M4 geïnterneerden op Java, TN het rapport Gerbrandy staat, dat indertijd opdracht is gege ven tot het instellen van een vóór- onderzoek naar de mogelijkheid van strafrechtelijke vervolging van Jhr. de Geer. We hebben daarom trent verder niets ineer vernomen. Ons dunkt echter, dat niet alleen het laltd, maar ook Jhr. de Geer er recht op heeft, om zijn zaak, op een of andere wijze het kan ook door een parlementaire enquête in 't publiek behandeld te zien, nu zulke ernstige beschuldigingen zelfs in een officieel rapport wereldkundig zijn gemaakt. We gelooven Intusschen, dat men deze zfi- k ook in breeder verband kan bezien. Volgens de nu beken de gegevens was hij zeker niet de man, om ons land in een harden, ijzeren tijd te leiden, doch dat kwam ook reeds tot uiting In de maanden vóór „onzen" oorlog. Hij droomde pacifistische droomen en doorzag niet de noodzaak om te genover de ideologieën van geweld en bloed, welke een greep naar de wereldheerschappij deden, vast beradenheid en machtsontplooiing te zetten. Daardoor is in de maan den September 1939—Mei 1940 een halfslachtige politiek gevoerd ten aanzien van onze Defensie, welke de grondoorzaak vormt van het be kende conflict met Generaal Rey'n- ders. Als men echter de Geer t e dezer zake verwijten doet, moet men daarin ook betrekken die bewindslieden, welke hem steunden en waaronder er waren, die zich pas bekeerden van de geen-mar.- en-geen-cent-politiek. waardoor ze alles wat naar „militair" zweemde nog niet goed konden verduwen, Het kan leerzaam zijn, in het kort na te gaan, hoe dit alles, vol gens de thans beschikbare gegevens is verloopen. We maken daarbij niet alleen gebruik van gegevens, welke in de brochures van de Gene. raals Reynders en Dyxhoorn liggen opgetast, maar ook van nadere mededeelingen, welke ons namens Generaal Reynders gewerden. We laten een. oordeel achterwege, doch meenen wel met nadruk te moeten poneeren, dat een en ander ook een breedvoerig, onpartijdig onderzoek vereischt. JJeeds begin 1935 had onze In lichtingendienst gerapporteerd, dat de Dultschers erg veel belang stelling toonden voor de bruggen over het Maas- en Waalkanaal en de spoorbrug bij Ravestein. Minis ter Deckers vroeg toen aan den Chef Staf, Generaal Reynders. of hy met het oog op een mogelijke Duitsche bedreiging voorstellen wilde formuleeren. In Februari bracht Gen. Reyn ders toen een rapport uit, waarin hij allereerst als zijn meening uit sprak, dat een komende oorlog niet louter zou bestaan in een neutral! - teitsschennis, maar dat ons zelf standig volksbestaan ermee was ge moeid. Hij stelde verschillende verbete ringen voor en vestigde er toen reeds de aandacht op, dat de Peel een der punten was, welke 't meest voor een aanval in aanmerking kwam. Zelfs noemde hij het Noor delijk scharnierpunt Mill als ver moedelijk punt van hoofdaanval. Er is Intusschen van de voorge stelde verbeteringen maar een ma tig gedeelte terechtgekomen. Het bleef sukkelen met onze Defensie. En het werd ook sukkelen met de bevoegdheden van Generaal Reyn ders, toen die eind Augustus 1939 In het aangezicht van den nade renden storm tot Opperbevelhebber werd benoemd. Deze benoeming was door alle Ministers geteekend maar in een persoonlijk briefje leg de Jhr. de Geer vast, dat de Mi nister van Defensie namens de Re geering gemachtigd werd met den Opperbevelhebber te correspondee- ren. Dit beteekende dus. dat de op perste verantwoordelijkheid voor de verdediging uit de sfeer van staats belang werd teruggeleid tot een aangelegenheid van departemen taal beleid. Bij het afkondigen der mobilisa tie werd toen niet de Staat van Beleg uitgeroepen, doch de veel minder ver-strekkende Staat van Oorlóg, waarvan de Regeering dan nog maar een vijftal artikelen toe gepast wilde zien. Jhr. de Geer, die blijkbaar vreesde, dat de denatura- t-te van een wet hem in conflict zou brengen met de Grondwet, stak de vork in den steel van een gentle, mans agreement: Generaal Reyn ders zou vooralsnog slechts van vijf artikelen gebruik maken. De mili taire leiding kwam daardoor in groote moeilijkheden. Ze kon niet eens civiele diensten vorderen voor het aanleggen van fortificaties en versterkingen. ,V. S.B.- en Sovjet-propaganda konden door de veldpost niet geweerd wor den. Landverraad en spionnage waren niet afdoende tegen te gaan. pimstiger nog was het meenlngs- verschil met betrekking tot den strategischen opzet onzer verdedi ging- Generaal Reynders had nimmer de illusie om triomfantelijk met Generaal Keitel gebonden aan z'n zegewagen in de Residentie terug te keeren. Hij verwachtte, dat de hoofdslag in Noord-Frankrijk zou worden uitgestreden. Wat wij moesten doen. was den Duitschen opmarsch zoo lang mogelijk vertra gen en dat komt z.i. door in Grebbelinie en Peel-Raamstelling een voorpostengevecht in den grootst denkbaren stijl te leveren, waarna nog een laatste hardnek kige weerstand kon worden geboden in de Vesting Holland. Een moei lijkheid was, dat de Peel-Raam stelling niet aansloot bij de Bel gische verdediging, doch in dit. open vak zou de vijand slechts één hoofdweg tot zijn beschikking heb ben. Generaal Reynders verwachtte dan ook. dal de vijand zou willen doorstooten bij het scharnierpunt Mill (wat Inderdaad ls geschied). We wisten sinds 1938 al, dat de Fransclien ons vier divisies ter be schikking zouden stellen. Dezen zouden ons met een deel van hun troepen in de Peel-Raamstelliug ter hulp kunnen komen, terwijl 'n an der deel den driehoek Brcda-Tilhurg- Antwerpen zou bezetten, om óf in te grijpen bü een omvaltingsbevve- ging ten Zuiden van de Peellinie óf door te stooten in de rienting- Brussel naar gelang van de om standigheden. In de eerste samenkomst van Generaal Reynders met de Minis ters de Geer, van Kleffens en Dijx- hoorn onder voorzitterschap van H. M. de Koningin kwam de Minister van Defensie dadelijk met de mededeeling, dat z.i. alleen de Ves ting Holland serieus verdedigd moest worden. Minister de Geer ge waagde zelfs van „een symbolische verdediging van Noordbrabant". Generaal Reynders zei toen: dan zullen we meteen de inundaties voor de Vesting Holland ter hand moe ten nemen. Hiervoor schrikte men echter terug. De instructies van den Opperbevelhebber bleven on gewijzigd. Dit lijkt op een eersten aanval ten gunste van een min of meer symbo lische verdediging in het Zuiden. Toen kwam de November-crisis. Eerst waarschuwde men van En- gelsche zijde; een Duitsche aanval is op handen. Eenige dagen later kwam de militaire attaché uit Ber lijn met eenzelfde mededeeling. Ge neraal Reynders stelde stopzetting der verloven voor. De Regeering was daar echter niet voor te vin den: de bevolking zou er te zeer door verontrust worden. Doch Ge neraal Reynders beklaagde zich bij de hoogste instantie. De intrekking der verloven ging !5ch door. En het was, of er thans een opflikkering van energie in het Kabinet gevaren was. Doch laten we morgen het verhaal vervolgen. TiERZIE zou geheel door Sovjet- troepen ontruimd zijn, zoo ver klaarde de woordvoerder der Per zische regeering, Prins Flroes. Hij had rapporten ontvangen met aan wijzingen in die richting. Heden Zon onder 20.15 uur. Maan onder 2.46 u. Donderdag Zon op 4.58 u. en Maan op 12.4G uur. Weersverwachting: Noor delijke wind. Toenemende be wolking met later plaatselijk eenige buien. Lagere tempera turen.

de Stem | 1946 | | pagina 1