Polar Bears bezetten Roosendaal Rumoer rond 3000 radio's VERWARD GEDACHTENLEVEN Volkshuisvesting en woningbouw Smokkelen per vliegtuig Een vordering Van het Rijksbureau, welke protesten en Vragen uitlokte De Adelaar- Zeepfabrieken werken weer Burgemeester Prinsen overhandig den commandant der Tommies een vaandel Na FRANSCHEN NAAR ZEELAND FEESTEN TE FATWA EEN VERKLARING GEVRAAGD. TAE in den bezettingstijd ingele- E' verde radio-toestelletjes hebben na de bevrijding al menigmaal de tongen en pennen in beroering'ge bracht. Ook op het oogenblik is dit weer en erger dan vorige keeren het geval. De telefoontjes en brie ven, die we de laatste dagen te ver werken kregen, waren hoofdzake lijk afkomstig van personen, bij wie vanaf de bevrijding de hoop leefde dat zij hun apparaat vroeg of laat zouden terugzien, doch die nu een week of wat geleden deze hoop za gen weggenomen, toen zij hoorden, dat de nog in Breda aanwezige toe stellen door het Rijksbureau van Metalen, dat er verder een bestem ming aan zal geven, waren opge vorderd. Dat de teleurstelling zich uitte in protesten is te begrijpen. We willen bij de algemeen ge stelde vragen: „Waarom wordt er niet meer teruggegeven" en „Wat !®>eurt er ru met de toestellen" even stilstaan. yooals we reeds vroeger hebben medegedeeld, waren er bij de bevrijding nog een 40.000 radio's in Breda aanwezig, ongeveer de helft van het totaal ingeleverde. Deze voorraad was aanvankelijk ge allieerde oorlogsbuit, doch de Town Major gaf toestemming de kastjes zooveel mogelijk aan de „former owners (let wel: „voormalige" eigenaars!) terug te geven. Eerst werden die toestellen afge werkt, waarvan men door eenvou dig 't aangehechte kaartje te raad plegen, den eigenaar kon opsporen. Daarna kregen de apparaten een beurt, waaraan zich geen label meer bevond, doch die wèl een fabrieks- en serienummer droegen. De nummers werden opgestuurd naar Den Haag, waar men ze ver geleek met de op. het hoofdbestuur van de PTT aanwezige duplicaat kaartjes. Van de 9000 toestellen die op deze wijze werden behandeld, kwamen er weer 6000 bij de vroe gere bezitters ervan terug. In het geheel werden er van de 40.000 apparaten ongeveer 37.000 teruggegeven. Om de 3000 die over gebleven zijn gaat het nu. Het zijn apparaten, waarvan de eigenaar niet meer te vinden was, eigen- bouwtoestellen, verouderde types en kastjes, die nog slechts kast maar geen toestel meer waren. Het Rijk heeft 't teruggavewerk dat groote kosten met zich bracht, toegestaan, zoolang dit werk wer kelijk vruchtbaar was, zoolang er inderdaad geregeld behoorlijke hoe. veelheden naar de vroegere eigenaars teruggingen. Toen dit niet meer het geval was en er nog slechts toestellen aanwezig waren, waarvan men kan aannemen, dat de voormalige bezitters niet dan bü toeval nog te vinden zouden zijn, heeft de PTT opdracht gekregen 't werk te staken, In den loop der laatste weken is de voorraad in vrachtauto's geladen en naar het entrepot-dok te Amsterdam ver voerd. Tot zoover ons antwoord op vraag no. 1. ]Mu komt echter de tweede en voornaamste kwestie aan de orde: Wat gebeurt er met deze apparaten? Het feit dat de vrachtwagens, die de toestellen vervoerden, koers zetten naar de Moerdjjkbnig, ver oorzaakte allesbehalve een prettige gewaarwording hij de toch al te leurgestelde afwachtenden; 't was zoo'n beetje olie op het vuur. 'n ADELAAR-PRODUCT - PRIMA! (Adv 980OO) VEEL GESCHREEUW EN WEINIG WOL... verwijt ons iemand die veel over de unieke volwollen Pejeha-stoffen hoorde. En inderdaad, te weinig 'wol.... déar zit 't 'm in! Als de goede wol er maar weer is, dan «uit U spoedig genoeg kunnen zeggen: Peieha stoffen om op te stoffen, (Adv 97S—00) Wanneer we mogen aannemen, dat men met de toestellen plannen heeft, waarbij het heeie land is ge baat (onlangs werd er een en ander medegedeeld, waaruit we konden opmaken, dat de voorraad ten al- gemeene nutte ziekenhuizen, etc. zou worden gebruikt) dan zegt dit naar-het-Noorden-gaan niets. Wat echter te denken van de brie ven, waarin ons wordt medegedeeld dat de apparaten ginds aan parti culieren worden verkocht? Het was wel wenschehjk, dat de betreffende instanties eens precies vertelden, wat hun bedoeling nu is. De belanghebbenden zullen 't hoofd buigen en zwijgen, wanneer blijkt, dat inderdaad het land en geen Amsterdamsche koopman bij de vordering der 3000 toestellen is ge baat. Wanneer het laatste wel het geval zou zijn. dan is een scherp protest niet misplaatst. Men kan aanvoeren, dat de vroegere eigenaars ook niet zoo fel protes teerden toen zij de toestellen aan de Duitschers ter hand stelden en dat zij door hun bereidwilligheid destijds hun eigendomsrecht heb ben verspeeld. Al mag dit alles waar zijn, het zou geen excuus be- teekenen voor een eventueelen ver koop van de apparaten aan parti culieren in het Noorden. We hopen, dat de overheid zich niet zal richten naar het al of niet wettelijk geoorloofd zjjn van zulk een handelwijze, maar dat zij zal begrijpen, dat het aan de verhou ding NoordZuid geen goed zou doen, wanneer voormalige Bra- bantsche en Zeeuwsche eigendom men op de Amsterdamsche markt als handelswaar worden gebruikt, We gelooven dat dit inderdaad zal worden ingezien en meenen te mogen aannemen, dat er spoedig een bevredigende verklaring komt van het Rijksbureau, die aan de ^misverstanden want we hopen "dat het dat zijn een einde zal maken en den argwaan zal weg nemen, waarmee op het oogenblik het Zuiden het slot van de radio affaire bekijkt. Onder de ioncreren wordt fel van "«ff vastomlijnde be- grippen hebben. En het is te begrijpen, dat ze zien vastklampen aan alles, wat hun toeschijnt een stevigen steun t- bieden. Dat het nog maar al te vaak zoo is, dat de krant prac tisch allemaal partijkranten voor hen denkt, zooals de krant ook m de voorafgaande twintig jaren voor hen dacht, voor hen moest denken. Maar in ieder geval bestaat bij hen het oprechte streven zich te verwerven, wat ze nog missen. Men kar het beluisteren in de felle de batten, die ze voeren over het we zen der democratie, over vrijheid, over monarchie en republiek en al die andere onderwerpen, die voor hun gedachtenwereld nieuwe groo te rijke ontdekkingen zijn.. TJET zal niet meer mogelijk zijn geblokkeerd geld voor buiten- landsche reizen te gebruiken. TAE Engelsche regeering heeft de toekomst van de meerderheid der 135.000 man Poolsche troepen, die niet meer naar Polen terug gedebatteerd. (Van onzen Romeinschen correspondent). ]yrEN VRAAGT zich wel eens af, of de Italiaan wel ernstig aan de toekomst denkt. De Italiaan heeft nu eenmaal steeds het idee, dat alles wel in orde zal komen, ook zonder er zich druk over te maken. Nu is dat idee wel eenigs- zins geschokt door de gebeurtenis sen der laatste jaren en door het zeer sombere perspectief van het oogenblik, maar uitgeroeid is het stellig niet. Men hoopt nog steeds op een wonder, of men verwacht weer eens te meer het groote ge nie, dat Italië steeds in zijn oogen- blikken van neergang heeft weten op te heffen. In afwachting daar van trekt men zich terug in de be schouwingen van het verleden en in droefenis over dat wat was en niet meer is. De vooroorlogsche tijd lijk* den Italianen een paradijs. Zijn oogen lichten op, als je erover spreekt. „Dat was Italië", zegt hü dan,- „en willen, in beschouwing genomen, wat V nu ziet, is het echte Italië niet". Tn Italië leven gedachten van heel A verschillenden aard. Daar is de gedachtenwereld van de mannen uit den tijd van vóór het fascisme, die geisoleerd als ze al die ruim 20 jaren v< n de buitenwereld wa ren zich nog steeds in dat vóór- fascistische tijdperk wanen en nu hun niet-geëvolutioneerde ideeën (''(bazuinen over .run land. Het was tot op zekere hoogte een lust om de oude socialisten op een groot congres te Florence met gloed te hooren praten over de idealen van den klassenstrijd en van de dicta tuur van het proletariaat en om hen zich star te zien vastklampen aan de Marxistische leer. TAaar is dan verder de gedachten- wereld van de Jongeren, jaren lang, vaak van den grond af, ver giftigd met valsche theorieën en voorstellingswijzen, jaren lang er van overtuigd, dat de democratie heeft afgedaan en corrupt en ver derfelijk en weet ik wat al niet meer is. En plots komen daar de geallieerden. En het is democratie, wat de klok slaat. De grenzen gaan open, nieuwe begrippen dringen binnen. Het is niet te verwonderen, dat ze eenigszins nit het lood geslagen, verward zijn. En het is ook niet te verwonderen, dat ze wel heel erg moeilijk zelfstandig een oordcel kunnen vormen over dingen, waar- TN het middelpunt van de bevrij dingsfeesten stond te Roosendaal de ontvangst van een detachement van de Polar Bears, waarvan het pu bliek weinig meer gezien heeft, dan een marsch van het Missiehuis naar de Markt, alwaar de overdracht van het vaandel plaats had. De verdere feestelijkheden gebeurden binnenska mers en wij waren niet in de gelegen heid, daarvan een indruk te krijgen. Gedurende de korte periode echter, dat de Polar Bears, zich in het open baar vertoonden, hebben de Roosen dalers laten zien, dat zij hun bevrij ders niet vergeten zijn. Breed waaiden de vlaggen uit en toen zich tegen 3 uur een groote menigte naar 't Mis siehuis begaf cm daar getuige te zijn van de aankomst der Engelschen, vloog juist een escadrille viermoto rige bommenwerpers laag over de stad; het sonore motorgeronk en de fierheid van de vlucht, deed alle har ten even trillen. Stipt op tijd arri veerden de Tommies aan het Missie huis, waar zij werden verwelkomd en waar hen een thee werd aangebo den. Tegen half vijf stroomde de Markt, vol. De menschen stonden rijen dik en konden door een keurige af zetting van de verkenners slechts met moeite op hun plaats gehouden wor den, toen de Polar Bears, voorafge gaan door de harmonie Erato, onder leiding van It. col. E. S. Scott (M.B. E. kwamen aangemarcheerd, Een luid applaus begroette de fiere solda ten, die halt en front maakten tegen over het gemeentebestuur, leden van het Oranjecomité en tal van genoo- digden. Burgemeester Prinsen sprak de troe pen in het Engelsch toe. ,,De herinnering aan onze bevrijding is nog steeds zeer levendig", zoo zegt hij. .Wanneer een land als het onze, vijf jaren gezucht heeft onder den druk van den vijand, dan wordt zijn bevrijding een nooit te vergeten vreugde. Het is daarom geen won der, dat in onze harten een diepe dankbaarheid leeft voor de bevrij ders van onze stad." „Als een teeken van onze dankbaar heid hebben wtf het genoegen uwe brigade dit vaandel te overhandigen. Het is vervaardigd door de inwoners van Roosendaal, namens welke het u thans wordt aangeboden. Moge het onze warme gevoelens van vriend schap en voortdurend© dankbaarheid vertolken." De burgemeester overhandigde ver volgens het vaandel aan den briga dier R. C. Cottselt Hill, die voor deze gelegenheid speciaal per vliegtuig Zuidelijke Kath. Werkgeversvereenigingen vergaderden in Breda. QISTEREN herbergde het Zuid- Hollandse!» koffiehuis te Breda vele afgevaardigden van de drie Zuidelijke katholieke werkgevers verenigingen om het vraagstuk der volkshuisvesting en woningbouw te behandelen. Nadat de voorzitter van h,et diocees Breda, ir. A. Smits van Waesberghe, in het openingswoord een oogenblik stilte gevraagd had om de gevalle nen der oorlogsjaren te herdenken, nam dr. G. Huysmans, président-di recteur van de maatschappij tot financiering van het nationaal her stel, het woord om de financieele as pecten van den woningbouw in het algemeen te belichten, waarna dr. ir. Z. Y. van der Meer de taak van de overheid en de technische financiering uiteenzette. Beide sprekers braken een lans voor de bouwnijverheid, welke de werkgelegenheid van het geheele bedrijfsleven activeert. Door het oor logsgeweld zijn 250.000 woningen ver nield. Het werkprogram, dat men heeft opgesteld, beoogt den bouw van 70.000 woningen per jaar. In 1946 zal men echter door vele belemmeren de factoren zooals materialexwood en tekort aan geschoold personeel slechts een 10.000-tal woningen ge reed krijgen, terwijl eenzelfde aan tal gerestaureerd zal worden Een Verkenningstoestel zet passagier af nabij V ri jhoeve-Capelle TAE GERUCHTEN als zou te Vrij- hoeve-Capelle reeds enkele ma len een verkenningsvliegtuig zijn geland, om een aldaar woiienden passagier af te zetten, bleken op onze informaties niet van allen grond ontbloot. De volksfantasie heeft echter het noodige aan de waarheid toegevoegd. Wij willen ter verduidelijking en om alle loo- ze geruchten de wereld nit te hel pen hier de juiste toedracht ^fer zaak weergeven. Inderdaad is een zekere R., lui tenant-betaalmeester van het Ned. Leger te Brussel, afkomstig van Vrjjhoeve-Capelle, enkele malen op een der weilanden ln de omgeving van zijn geboorteplaats in een ver kenningsvliegtuig, bestuurd door zyn vriend, luitenant-vlieger in het Ned. Leger, neergezet. Op Zaterdag 27 April gebeurde dit voor de der de maal. Ditmaal landden zij op grondgebied van Kaatsheuvel, nabij de Ganzensteeg. Toen het toestel aan den grond was gezet, stapte R. uit en het vliegtuig verhief zich weer in de lucht. Twee in de om geving dienstdoende agenten van de Rijkspolitie uit Kaatsheuvel kwamen juist te laat bij het toestel aan. De pasagier R. werd echter staande gehouden en bij controle kwamen er zes Mstjes sigaren en 1800 sigaretten te voorschijn, welke in beslag werden genomen en te Waalwijk op het Belasting- en Ac- cijnzenkantoor gedeponeerd. Het is ons niet bekend, of het, buiten noodtoestand, geoorloofd is op on-officieele landingsterreinen neer te strijken. Deze methode lijkt ons echter wel handig bekeken. bedrag van mlllioen gulden ls be schikbaar gesteld ter financiering hiervan. De algemeene bouwplannen tot na tionaal herstel zullen een bedrag van 800 millioen gulden vergen, waarvan 300 millioen voor openbare werken zal uitgetrokken worden en een bedrag van 500 millioen voor woningbouw, zooals huizen en boerderijen. Aan 't particulier initiatief zal echter een ruime plaats geschonken worden. De overheid ziet haar taak in deze als richting aangevend, terwijl het par ticuliere initiatief de details zal moe ten verzorgen. Er zullen bouwvoor- schotten met rentefaciliteiten van over heidswege worden verstrekt. De overheid treedt hier dus aanvullend op. De hypotheekbanken zullen even eens in het financieringsplan 'n be langrijke plaats krijgen toegewezen. Het departement van Openbare Wer ken en Wederopbouw zal er echter voor waken dat de noodzakelijke nood- woningbouw zoo vlug mogelijk zal ver dwijnen om plaats te maken voor een gezonden woningbouw, waarbij zoo veel mogelijk er naar gestreefd zal worden ieder gezin een eigen woning te geven. In den middag wijdde prof. ir. M. J. Granpré Moliere uit over de so ciaal-ethische aspecten van het wo ningvraagstuk,-waarin hij in een har monisch opgebouwde redevoering de noodzaak van een geordende woning voor ieder individu uiteenzette. Een aandachtig gehoor volgde deze uiteenzettingen, waaronder wij o.m. opmerkten burgemeester v. Slobbe en wethouder Struycken van Breda en vele vertegenwoordigers uit het in- dustrieele en sociaal-economische le ven van Zuid-Nederland. 9 T YBIE wil een vr^je en onafhan- -Li kelyke staat worden, zoo heeft de Arabische Liga aan de te Parijs confereerende ministers meegedeeld. /ROERING maakte een neus naar dr. Schacht, toen deze hem be schreef als „een misdadiger, wiens kennis op elk gebied nihil was". TXET CONGRES van de Italia ari sche liberale party heeft zich ten gimste van de monarchie uit gesproken. TAGUARDIA heeft een toene mende critieke vermindering" van de verschepingen naar Europa en Azië aangekondigd. was overgekomen. De brigadier dani- te in efen korte toespraak voor de» geste. Hij wees er op, hoe zijn tro«- pen in ons land overal de grootste gastvrijheid hadden ontvangen. Hij achtte het zich een eer, dit vaandel voor de brigade in ontvangst te mo gen nemen. De hopman van de ver- kennersgroep „Polar Bears" bood no| een plaquette met inscriptie aan, waarna de burgemeester een drieweri „leve de bevrijders onzer stad" in- zette, dat door de duizendkoppige me nigte spontaan en enthousiast werd overgenomen. deze plechtigheden vereenigden de gasten en genoedigden zich des avonds aan een feestmaal in ho tel Centraal en ln het Missiehuis. De vroolijke klanken van harmonie zangvereenigingen klonken op de Markt en in het Emile van Loonpark, in welke buurten den geheelen avond schen. In verschillende balzalen schen. In verschillende zalzalen duurde deze drukte zelfs voort tot laat in den nacht. De Polar Bears waren hier graag geziene gasten Des avonds werd op de Markt nog een bevrijdingsfilm gedraaid, ter wijl in den Kath. Kring het Oranje- Cabaret een volle zaal trok, even als trouwens het Gildehuis, waar het Dovo-cabaret met een succesvol pro gramma optrad. Wij zouden niet volledig zijn, wan- neer wij niet bijzonderen lof betuig den aan het alleraardigste herden kingsprogramma. dat des morgens voor 800 kinderen van de Broeder scholen op de speelplaats van de St. Vincentiusschool gegeven werd. Boiook aan do korkhovon 1WTEN deelt ons mede, dat WoenS' dag 15 Mei een gezelschap van 150 Franschen naar Zuid Beveland en Walcheren komt om de grave: te bezoeken van hun in Mei 194(1 gesneuvelde familieleden. Per autobussen zullen de Fran schen te Goes in den voormiddag uit Brussel arrfveeren en onder ge lelde de graven van de daar sneuvelden bezoeken. Daarna zal het Goesche gemeen te-be^tuur de vreemde gasten off) cieel ontvangen. Vervolgens zullen allen naar Ka- pelle vertrekken, waar, zoo met weet, niet minder dan 60 Franschet op het alg. kerkhof Begraven gen. Zestig Franschen zullen die: nacht gastvrijheid genieten bü bur. gers te Kapelle en de rest wordt bf Goesche particulieren onder dak ge. bracht. De Donderdag vindt allen w«! In Goes verzameld waar zö om 9 t een H. Mis van Requiem in omt parochiekerk zullen by wonen, welke Mis opgedragen wordt voor de zielerust der gevallenen. De dag wordt verder besteed om alle terkhoven op Z. Beveland e» Walcheren, waar Fransche soldates begraven zün, te bezoeken.. De Vrydagmorg®n kunnen onze Fransche gasten doorbrengen, waal ze willen. Om 12 uur wordt hun n maaltyd aangeboden door het co mité dat hun komst voorbereidde en daarna gaat het weer, over Brabant en België, naar eigen land terug. Op 12 en 13 Mei T OUIS P. SCHOLS schryft ooi Li om Zooals bekend is word! het feest van de verschyning va! Onz Lieve Vrouw van EAtima aai de drie herderskinderen Lucie, Ja' cinta en Francisco door gehee Portugal plechtig gevierd op dl dagen 12 en 13 Mei 1946 te Cova dl Iria (Fatlma) De aandacht van de kathode ken van Nederland moet op dca feestdagen gevestigd worden, wafl ook Nederland heeft een plicht val denkbaarheid jegens Onze Lied Vrouw van Fatima te vervullet Door de voorspraak van Moedd Maria van Fatlma is ongetwüfe» veel onheil van Nederland sw wend gedurende den oorlog, ma» vooral gedurende de laatste maaie den van de gruweiy'ke bezetting Men toone daarom, voor het J feest van Onze Lieve Vrouw 'J 13 Mei zijn dankbaarheid en tfi en niet zelf naar Fótima gaat dan zende men bloemen, Holla®»' sche bloemen, en wel per vliegt» /AVER de ontruiming van door de Britsche troepen Is d accoord bereikt. TyrUJTAIRE voertuigen' zullen nummerborden- wofden voof zien, heeft de minister van O. log op verzoek van de KNAC paald.

de Stem | 1946 | | pagina 6