IMPASSE IN PARIJS Eerste overwinning van R.B.C. CAHADEESCHE DOODEKHERDENKIKG Conferentie in Singapore Wat een Wonderlijke Wereld Prins Bernhard bezocht de stad Verbeteringen in den treinenloop NIEUWE KOLEN- BONNEN KONING VICTOR EMANUEL AFGETREDEN Ef IN 'T KORT Churchills bezoek aan ons land 3000 ROOSENDAEERS hebben Indtukwekkende plechtigheid op het kerkhof te Bergen op Zoom "DEEDS LANG vóór het vastge- stelde uur was er een groote drukte op den Wouwscheweg en stroomde het publiek te voet, per fiets en per auto van beide zijden naai- het Canadeesche kerkhof om daar met dé Canadeezen de helden te gaan herdenken, die voor onze bevrijding hun leven hebben gege ven. Talloos waren de bloemruikers die vooral door de kinderen op de graven werden gelegd, zoodat met de 1500 ruikers, die van de Groote Markt waren overgebracht de be graafplaats langzamerhand in een bloemenhof herschapen werd. Er v as geen enkel graf, waarop niet door devote handen de kleurige ge tuigen van onze erkentelijkheid wa ren gelegd. Tegen half drie werd de groote middenruimte bezet door de eere- wacht van grenadiers, terwijl ook een Canadeesche eerewacht, daar toe speciaal uit Engeland overge komen, aanwezig was. Achtereen volgens arriveerden dan de Cana deesche gezant, de heer Dupuy, de burgerlijke en militaire attachés van alle Vereenigde Volkeren, de Minister Meynen en Lieftinck, het gemeentebestuur van Bergen op Zoom en vertegenwoordigers van de vereeniging Nederland-Canada,. TNMIDDELS was ook de zilver grijze vogel, die Z.K.H. Prins Bernhard naar het vliegveld Woens drecht vervoerde, over het kerkhof gvlogen en 11a korten tijd meldden de commando's van de eerewacht de aankomst van den Prins. Onder het spelen van het Wil helmus door de militaire kapel, die was samengesteld uit die van de grenadiers, jagers en de Irene-bri gade betrad de Prins het kerkhof en inspecteerde de eerewacht. Ter stond hierna werd door twee Cana deesche aalmoezeniers een protes tanten en een katholieken dienst gehouden, waarna Prins Bernhard b,j de Cenotaaf een krans legde, hetgeen eveneens geschiedde dooi de militaire attachés, de vereeniging Gaan vandaag in De dienstregeling der Ned. Spoor wegen. welke heden ingaat, brengt ok voor het Zuide enkele verbeterin gen. Nl. de volgende nieuwe treinen: 1. Een nieuwe verbinding op den trein van Vlissingen (V. 17.03) naar Roosendaal (A. 19.27) naar het Noor den, nl. trein 3040 ^dagelijks) Roosen daal V. 19.45, Lage Zwaluwe A. 20.25, autodienst naar Zwijndrecht. aanslui tend op tr. 1164 van Zwijndrecht V. 21.40 welke nu dagelijks van Den Haag (V. 22.39) naar Amsterdam (A. 23.42) wordt doorgevoerd. De laatste verbinding van Antwerpen is ver vroegd (Roosendaal A. 19.17). tenein de ook op genoemden trein 3040 aan sluiting te verkrijgen en eveneens op tr. 1665 van Roosendaal (V. 19.35) naar Tilburg-Breda en Den Bosch (A 21.08), daar aansluiting gevend op den auto- dienst naar Geldermalsen waardoor ook Utrecht (A. 23.05) nog te berei ken is. 2. Trein 3041 (dag.) Lage Zwaluwe (V. 20.45), Roosendaal (A. 21.25, V. 21.35), Bergen op Zoom (A. 21.55), waardoor trein 1155 van Amsterdam (V. 17.25) naar Zwijndrecht (A. 1924) door middel van den autodienst Zwijndrecht-Lage Zwaluwe een late verbinding met Roosendaal en Ber gen op Zoom geeft. Voorts de volgende wijzigingen: Trein 3035. (Dagelijks) wordt 7 min. vervroegd (Lage Zwaluwe V. 11.45, Roosendaal A. 12.27), waardoor aan sluiting wordt verkregen op den nieu v en trein 132 (Amsterdam-Parijs-Roo sendaal V. 12.49). Trein 3036. (Dagelijks) loopt 13 min. later (Roosendaal V. 13.43, Lage Zwa luwe A 13.25) hetgeen noodig was om de aansluiting te handhaven van trein 1665 van Vlissingen, welke later moet loopen, om van Roosendaal de laat ste verbinding van Antwerpen over te kunnen nemen. (Zie nieuwe trei nen onder 1.). "rein 3038. (Dagelijks) wordt 7 min. vervroegd (Roosendaal V. 16.43, Lage Zwaluwe A. 17.23). Trein 1659. (Dagelijks) van Vlissin gen V. 10.47 (37 min. later) wordt iets versneld, Roosendaal A. 13.27 (30 min. later) V, 13.50. Het baanvak Vlissingen-Middelburg is verbeterd, waardoor de snelheid kon worden verhoogd, hetgeen alle treinen inet 3 a 4 min. ten goede komt. Trein 1232. (Dagelijks) vertrekt 18 min. later van Eindhoven (V. 8.27) stopt niet meer te Best en is te Roo sendaal te 10.22 (7 min. later). Ver trek ongewijzigd (10.32) naar Vlissin gen, (Trein 80, welke thans van Eind hoven tot Boxtel vóór trein 1232 loopt, stopt nu te Best. Trein 252. (Dagelijks) Tilburg A. 18.32 stopt niet meer te Gilze Rijen en wordt Tilburg V. 18.37, Breda A 19.03 V. 19.07, Roosendaal A. 19.34. Trein 1659. Roosendaal V. 13.50 (35 min. later) Den Bosch A. 15.36, waar-j door een kortere aansluiting op den later gestelden trejn 82 werd ver kregen, Nederland-Canada, het regionaal oorlogsgraven-comité en de Stich ting Scheldemond. Met hoornge schal, saluutschoten en 2 minuten' stilte werd een plechtige groet ge bracht aan de Canadeesche helden, die hun laatste rustplaats op dit kerkhof hebben gevonden Door den Canadeeschén gezant, den heer Dupuy werd een bood schap aan het Nederlandsche volk uitgesproken, waarin hij dankte voor de bloemen die de kinderen van Bergen op Zoom bij hun doo- den gebracht hebben. Hy dankte alle autoriteiten alsmede de dui zenden mannen, vrouwen en kinde- refc voor hun aanwezigheid. De Minister van Oorlog Meynen beantwoordde deze boodschap met een dankwoord aan de Canadeezen voor hetgeen zij voor onze bevrij ding hebben gedaan. De Canadee zen zijn gestorven voor een ideaal. Het Nederlandsche volk span alle krachten in om dit ideaal te verwe zenlijken. [y/fei het spelen van de Canadee- sche en Engelsehe volksliederen was deze sobere maar indr ukwek kende plechtigheid ten einde. De stoet van officieele personen reed dan naar het gemeentehuis van Bergen op Zoom, waar door het gemeentebestuur een thee werd aan geboden. Tijdens de aanwezigheid der hooge gasten vond op de Groo te Markt het Mei-feest der K.A. plaatsdat door hen varnuit de vensters der Markiezenzaal met be langstelling werd gadegeslagen. Ook werd een zanghulde gebracht door het Mannenkoor Laus Deo. Z.K.H. vertrok daaarop weer r.aar het vlieg" veld Woensdrecht. Bij zijn vertrek werd hij door de menigte spontaan toegejuicht. 'DE SINGAPORE is een belangrjj- ke conferentie gehouden onder voorzitterschap van Lord Louis Mountbatten. Ook de chef-staf van het K.N.I.L. was daarbij aarwezig. De conferentie is belegd na \1uiint ba I lens reis naar Java en Sumatra en hield verband met komende militaire bewegingen in den Indischen ArchiDel o.a. met het oog op de ontwikkeling van den toestand op Sumatra. Volgens de laatste berichten uit Sumatra heeft het Volksfront tcom munisten) te Medan 40 republikein- sche leiders gearresteerd. Qp Java vindt de evacuatie van geïnterneerden en Jappen ver der voortgang. De laatste geinter- neerden uit Cheribon zijn in Bata via aangekomen. Ook uit andere plaatsen uit Midden-Java zijn groo te groepen geïnterneerden in Ba tavia gearriveerd. Wedijverend met de partijgenooten aan Sumatra's Oostkust is het Volksfront op Java weer actief geworden. Er wordt flink met begrippen als „sociale re volutie" en zoo gewerkt. Bij Ban doeng blijft er guerilla-activiteit heerschen. Amerikaansche officieren zijn in Batavia aangekomen om gegevens te verzamelen over de Japansche oorlogsmisdadigers die in Tokio be recht zullen worden. OOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOOOCOOOOOÖOOOOOOOOO^OOC-OOO' Dood of niet? EN Britsch-Indisch gerechtshof heeft op het oog^nblik wel een heel moeilijk zaak je onderhanden. Zij zal nl. moeten beslissen of de radjah van Bnopal 25 jaar geleden al of niet gestorven is. De echtgenoote van den vorst beweert, dat haar man een kwart eeuw terug overleed en dat zijn lijk op een brand stapel werd gecremeerd De Radja (of pseudo- rad j ah want daar ga^t het nu juist om), bluft echter volhouden, - dat hij weliswaar cp den brandstapel werd gelegd, doch, dat op moment toen deze zou worden aangestoken, 'n moesson-bui den rouw- dragenden dwong een schuilplaats te zoeken. Hij zo door den regen uit zijn schijndood zijn gewekt en hierna twaalf jaar geheugenloos on der vreemden hebben vertoefd. ZES EENHEDEN ipENEINDE de bevoorrading van den brandstoffenhandel voor 't stookseizoen 1946-'47 zoo vlot moge lijk te doen verloopen, is besloten reeds thans over te gaan tot de eerste bonaanwijzing op de nieuwe brandstoffenkaart T 606, met de uitreiking waarvan de distributie diensten op 11 Mei a.s. gereed zul len zijn. In verband hiermee moe ten in het tijdvak van 6 t.m. 25 Mei a.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart bij een brandstoffenleveran- cier worden ingeleverd. Op elk de zer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden afgele verd, zoodra de handelaar op deze bonnen zal zijn bevoorraad. Hen, die pas bij de na-uitreiking in het bezit van de brandstoffen- kaart T 606 zullen kunnen worden gesteld, zal nog nader worden mee gedeeld hoe zij in verband met den dan verstreken geldigheidsduur van de bonnen 60 en 61 moeten han delen. TAE PARIJSCHE conferentie der vier ministers van bui- tenlandsche zaken verkeert in 'n impasse. Zondag is zelfs niet ver gaderd, vermoedelijk omdat de ministers hun regeeringen willen raadplegen, teneinde een compro mis-oplossing te vinden bi den crisis aangaande het Italiaansche vredesverdrag. De Russeir houden vast aan hun eisch betreffende een Italiaansche herstelbetaling van 300 millioen dol lar. Het Italiaansch-Joego Slavi sche grensprobleem Is een andere kwestie voor meeriingsverschillen. Byrnes heeft voorgesteld een volksstemming in de omstreden ge bieden te houden. Molotov wilde wat door de vingers zien t.a.v. de Italiaansche koloniën air Triest bij Joego-Slavië zou ko men. De Italiaansche minister president, die in Parijs gehoord is, wil van Triëst echter geen afstand doen. Italië heeft aan de Brenner zijn grens gesloten om eventueele incidenten, voortvloeiende uit de Parijsche beslissing om Zuid-Tirol niet aan Oostenrijk terug te geven, te voorkomen. "VTAAR het Fransche persbureau A.F.P. meldt zou Koning Victor Emanuel van Italië besloten heb ben afstand te doen van den troon en zich naar Portugal begeven. De acte van aftreding zou Zondag avond worden onderteekend. yAN DE MOGELIJKHEID om door tusschenkomst van de plaatselijke bureauhouders verzoe ken om uitstel van vergunning van dienstplicht voor melk- knechst en boerenzoons-mel kers, in te dienen, is door zeer ve len gebruik gemaakt. IZOFFIE-SURROGAAT wordt weer bereid. Het product is zonder bon verkrijgbaar. JTET SPAANSCHE kabinet zal alle Duitsche bezittingen van openbaar of officieel karakter wel ke zich üi Spanje bevinden, aan de geallieerde controle commissie over dragen. Toen hij nadien zijn geheugen terugkreeg, tippelde hij naar huis en eischte zijn vermo gen op van zijn echtge noote. Vrouwlief be weerde haar man niet te herkennen, doch ver schillende bloedverwan ten van den vorst ver klaarden het tegendeel. We zijn benieuwd met welke Salomonswijsheid de Privy-Counsel klaar heid in de zaak zal brengen. De redder. TVEZER DAGEN stierf i: Newington (Kent, Eng.) de 73-jarige Fre derick Burgess, die den "n ning George V eer een zeer eigenaardigen maar daarom niet minder grooten dienst bewezen heeft. Het gebeurde een 30- tal jaren geleden, toen Burgess als butlei in dienst was op het stad huis te Liverpool. George v had juist op plechtige wijze den burgemeester der stad tot Ridder geslagen en boog zich voorover om den kersverschen Knight uit zijn geknielde hou ding op te richten. Plot seling knapte er iets; des konings gezicht be trok zijn bretels hadden het begeven. Terwijl hij zich verwijderd wenk- tij hij den butler hem te volgen. Burgess keek eerst wat verbaasd maar toen zijn vorst hem iets In fluisterde werd hem al les duidelijk en terstond verklaarde hij zich be reid „uit eigen midde len" hulp te verleenen. De plechtigheid kon weer, hoewel vanzelf sprekend zonder butler, voortgang vinden. Fre- derick ontving enkele dagen later een persoon lijken dankbrief van den koning met een bank biljet van 5 pond als „blijk van erkentelijk heid voor een bewezen dienst". /"'HÜRCHILL zal op zijn reis naar ons land (8 t.m. 13 Mei) door zijn echtgenoote en zijn dochter Mary vergezeld worden. Ook de Nederlandsche ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. J. Michiels van Verduynen en diens echtge noote zullen de reis meemaken. Het vliegtuig waarmede Churchill den overtocht maakt, zal laag over Walcheren cirkelen, alvorens het omstreeks 4.30 op Schiphol landt. I\E „JOHAN DE WITT" Is met 1200 evacué's uit Bangkok naar Semai ang vertrokken1. TLTISSCHIEN zal het noodig 41 n het broodrantsoen terug te brengen op 2100 gram per week. In dit geval zou de regeering er naar streven de rantsoenen van an. dere voedingsmiddelen, zooals vleesch en suiker eenigszins te ver- hoogen. TTIT NEDERLAND, België, Frank rijk en Denemarken zal een vertegenwoordiging uit de illegale be weging door president Truman ont vangen worden. Voor Nederland Is dit de eerste luitenant P. J. van de Hurk. die momenteel In Parijs ver toeft op het Amerikaansche hoofd kwartier. TVE MINISTER van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet ingediend, waarbij ook pleegkinderen onder deze wet komen te vallen. yAN de 14 beschuldigden in het proces te Neuengamme zijn 11 ter dood en 3 tot dwangarbeid veroor deeld. Zij hadden allen verklaard onschuldig te zijn. TN HET KADER van de cultu- reele uitwisseling tusschen Bel gië en Nederland zal er ook uit wisseling van tooneelkunstenaars plaats vinden. XJET SS. SUMATRA vertrekt een dezer dagen met 6000 ton co pra aan boord van Batavia naar ons land. OPAAK heeft in een rede in de Belgische Kamer de hoop uit gesproken, dat het toltarief tus schen Nederland en België op 1 Nov. in werking zal treden. TVE Nederl. Spoorwegen streven er naar om met Ingang van 3 Juni den dienst op hei baanvak A sterdam-, Hilversum, Amers foort met electrische treinen te gaan onderhouden. ¥~)E MINISTER van Financiën heeft bü de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend omtrent nieuwe machtiging tot 't sluiten van binneni. leeningen tot 1 mil liard gulden en van buitenlandsche leeningen tot 500 millioen gulden. IVE ARABISCHE hooge commLs- sier heeft een brief gericht aan Attlee, den Engelschen eersten mi nister. waarin zij verklaart, de voor stellen in het rappoort van de En- gelsch-Amerikaansche commissie voor Palestina te verwerpen. NA 16 COMPETITIE-WEDSTRIJDEN heeft R.B.C. dan eindelijk zijn eerste zege behaald. Gewicht in de schaal legt het niet, doch het zal den Roosendalers in ieder geval goed doen. NAC verstevigde zün positie door Willem II met 3-0 te kloppen. De geelzwarten hebben hiermede hun positie verstevigd en is de gevaarlijke rivaal van BW geworden. Jammer dat do belangrijke ontmoeting Eindlioven-Longa na 12 min. spelen wegens heen breuk werd gestaakt. NOAD bevocht een magere 2-1 overwinning op Vlis singen, terwijl De Baronie DNL de puntjes uit Helmond sleepte. gist?ren bU RBC-RKTVV hun sensatie beleefd. Niet alleen door het kippenvel dat zü kregen, als het RK TVV doel telkens weer onder hoogen druk stond en v. Trier slechts door het verrichten van wonderen zijn heiligdom schoon kon houden, doch vooral door het feit, dat nu einde lijk de eerste overwinning binnen was. ,,'t Adde wel 10 of 12 goals kunnen zijn", vingen wij na den wedstrijd van een der supporters op, maar dan moet hij toch niet vergeten, dat als de scheidsrechter in de tweede helft de opgelegde handsbal in'het RBC-straf schopgebied had gezien het was 1-0 het resultaat wel eens anders geweest had kunnen zijn, want van goed voetbal was geen sprake. Zoo als gezegd, het was een sensationeele wedstrijd. Om een paar voorbeelden te noemen: een vrije trap van van Dijk tegen de lat; een schot van Kno bel in vrije positie op nauwelijks 12 meter van doel. hard over: een voor zet van links kopte hij weliswaar schitterend in. maar van Trier redde wonderbaarlijk. Zoo bleven dus de doelpunten uit. De tweede helft was maar enkele minuten oud. toen van Herven van RKTVV een misser van de RBC ach terhoede grandioos naast schoot. Daar na kwam RBC weer «in actie. Opge legde kansen miste men onbegrijpe lijk, doch toen na 10 minuten Knobel via verschillende beenen onhoudbaar inschoot, was het wonder bij RBC ge beurd. Dit inspireerde tot nog meer krachtsinspanning. Schellekens knal de keihard recht in de handen van v. Trier en enkele minuten later tegen den paal. Tien minuten voor het ein de deed hij het beter en benutte een voorzet van links feilloos 2-0. waar mede een steen van het hart der RBC supporters viel. K. Bouwmeester presteerde weinig. VAN DEN WEDSTRIJD Willem II- NAC die met veel belangstelling werd tegemoet gezien, valt niet veel te vertellen. Al spoedig was het pleit in het voordeel van NAC beslecht. Dit speeldè zich in het eerste kwar tier van den wedstrijd reeds af, toen Pirard kans had gezien, daarbij uit stekend gesteund door Rijvers, den Willem II doelman driemaal het na kijken te geven. De eerste helft was aantrekkelijk; na de rust daarentegen toen de Tilburgers kansen te over kregen om den stand minstens te verkleinen, zakte het spelpeil zien- deroogen. Over het algemeen werd de Willem II voorhoede, te weinig door de middenlinie gesteund. Wel beten de tricolores, vooral na de her vatting, geducht van zich af doch uiteindelijk bleek, dat zij het tegen 't technisch beter spelend NAC moes ten afleggen. BU NAC speelde de kleine Rijvers ook thans weer een sublieme partij voetbal. HU mag zeker als de grond legger der drie doelpunten worden beschouw:'.. Ook in de tweede helft, toen de Brcdanaars het spel op een gegeven oogenblik tekort hielden, zag hij spoedig in dat zUn club slechts door open spel uit haar gevaarlijk isolement kon worden bevrijd. Het was evenwel jammer, dat K. Bouwmeester, zoo bitter weinig pres teerde. De Bredasche achterhoede, met aan het hoofd Dlelemans komt voor zeker een compliment toe. De wijze waarop zij. vooral in het kwartier na de rust, de Tilburgsche aanvallen wist op te vangen bezorgde het tal rijke Bredasche publiek weinig angst en de overige NAC-spelers een groot vertrouwen. De eerste oogenblikken kenmerkten zich door een reeks goe de NAC-aanvallen, waaruit tenslotte de doelpunten ontstonden. Willem II. dat na de rust verbeten vocht, slaag de er zelfs niet in de eer te redden, ofschoon het zeker een of twee te- genpunten had verdiend. Merks hield den bal. HELMOND en Baronie DNL speel den een uitermate spannende» wedstrijd vol afwisseling, die met 4-3 door de Baronie werd gewonnen. Hiermede stapt de Bredasche ie klas- ser stevig aan het hoofd van de nieu welingen. Reeds spoedig na aanvang gaf dc linksbuiten van Baronie een van zijn bekende solorennen te zien. en met een strak scherp schot depo neerde hij den bal achter den ver bluften Helmond-doelman (0-1). Na een kwartier lapte de midvoor van Helmond de heele Baronie-achterhoe de aan zijn hielen en doelpuntte, met een voor Merks onhoudbaar schot (l-l.) Simons en Bindels bouwden 'n mooi en aanval op waarna met een keuriger) kopstoot Simons aan Baronie de lei ding hergaf (1-2). Voor rust bracht de Helmond linksbuiten den gelijk maker (2-2). Geen der partijen demon streerde overwicht. Na de hervatting ging de bal van doel tot doel, waarbi.i en doelverdedigers fungeerden als „rots in de branding". Een diagonaal schot van Adriaansen deed dc schaal ten gunste van Baronie doorslaan (2-3) maar slechts voor kort, want bij een schermutseling voor het Bredasche doel bezorgde Heeren zijn tegenpartij een hoekschop. Merks werkte den bal behoorlijk weg, doch kon niet ver hinderen dat de Helmond rechtsbin nen de partijen weer op gelijken voet bracht (3-3). De spanning steeg met de minuut. Baronie kwam duidelijker in de meerderheid. Dirven stelde Bin dels in staat Kats een goeden voor zet te geven. Deze zag dat Adriaansen klaar stond gooide den ba! over de linkervleu- get en voor de 4e maal had Baro nie de leiding en wist deze te behou den, doordat Merks een halve min. voor het einde op schitterende W«ZC een strafschop hield. Hardnekkig spel van Vlissingen. GESTEUND door vrij sterken wind kon Vlissingen het offensief tegen NOAD openen. Diverse malen ont stonden voor het Noad-doel hache lijke momenten. Steeds was er even wel een Noad-been dat uitkomst- bracht. In de periode dat Vlissingen. voornamelijk het initiatief had, brak Noad door en wist Engel zijn club de leiding te geven (1-0). De Zeeuwen bleven hardnekkig volhouden, waar door Noad alle zeilen moest bij zetten om erger te voorkomen. Het geluk was niet met de bezoekers maar niettemin wisten zij nog voor de rust den gelijkmaker te brengen. De 2de helft zag er aanvankelijk voor de be zoekers niet rooskleurig uit. Toch bic ven de Zeeuwen ondanks tegenwind volhouden en kon Noad eerst na on geveer 25 min. spelens, door v. cl. Meijs, de leiding hernemen. Door dit succes aangemoedigd kwam Noad nog meer m den aanval. Tegen het einde werd het Vlissingen-doel beko geld. maar de Zeeuwen hielden vast en voorkwamen een grooteren voor sprong van Noad. Met een schrale 2-1 overwinning moest Noad genoegen nemen.

de Stem | 1946 | | pagina 2