Na één jaar bevrijding VUF MEI De Vrijdagavondsensatie De koele Zeeuwen waren niet meer te herkennen 4 MEI J945 Zeeuwsch-Vlaanderen VLIEGVELD HAAMSTEDE No. 456 TWEEDE BLAD. VRIJDAG 3 MEI 194«. Ondanks vele teleurstellingen: MOEDIG VOORWAARTS! t^EDERLAND is één jaar bevrijd. Veel feestviering kan er niet op overschieten. De Regeering-Gei'- brandy kondigde verleden jaar voor de toekomst wel een nationalen feestdag af, inaar thans is ons voor gerekend, dat feesten een te zwa- ren economischen schadepost vormt We vragen ons af. of die reken som wel klopt, of door nationale feesten, op gepaste tijden royaal gevierd, juist geen versterking van volkskracht en saamhoorigheidszin wordt verkregen, welke ook een on middellijk economisch verlies later ruimschoots vergoedt. Doch net is nu eenmaal zoo. We werken door, zoodat alleen de Zaterdagmiddag ruimte open houdt voor het feest. Het is symbolisch voor de schaarsehte, welke het één jaar bevrijde Europa als voornaamste kenmerk draagt. Sehaarschte aan voedsel, schaarsehte aan rust, sehaarschte aan tevredenheid, schaarsehte aan recht, schaarsehte aan moraal, schaarsehte aan vrede. Is dit wel vrede? De U.N.O. is in gang gezet, het Internationaal Hot van Justitie staat weer overeind, maar de „hooge" politiek scharrelt van de eene crisis naar de andere, van de vredesverdragen is nog niets terecht gekomen, Indonesië is een vat vol onrust en verwarring, ach ter „het stalen gordijn" versmach ten democratie en volksvrijheden in afgedwongen eenheidsfronten on der communistische dictatuur. „En wij in ons eigen land lijden onder de kwalen var corruptie en poli tieke vertroebeling en zware schul den en zuiveringsperikelen. Egois me en onvrede sluipen rond in alle kringen. De politieke strijd heeft zich nog bij lange na niet gezui verd var. onwaarachtigheid .schijn- beginselen en woordverdraaiing. We behoeven het onszelf niet te ontveinzen: We hadden het zoo heel anders bepeinsd en gedroomd in de donkere oorlogsdagen, dit nieuwe Europa, dit nieuwe Nederland. I \e toestana van geen-oorlog-meer is nu een jaar oud, maar we hunkeren nog naar den echten vre. de en de ware welvaart. Moeten we wanhoper: aan onszelf, aan de ver dere zending van ons land in de beschavingsgeschiedenis, aan de toekomst van het oude Europa ais cultuurhaard? Wanhoop is altijd des duivels en een zonde tegen den Heiligen Geest We hebben eei. taak, we hebben een plicht, we hebben ook de belofte der overwinning, mits we ons ge heel geven aan den dienst van God en den dienst onzer mede mensehen. We kunnen bitter zijn bij het signaleeren van al de te kortkomingen in dit Europa, ons Nederland na den tweeden wereld oorlog, we moeten ook eerlijk zijn naar den anderen kant en dank baar erkenen, dat de moge lijkheden van herstel, van vernieu wing in materieel zoowel als mo reel opzicht toch niet geheel schuil gingen achter dc sombere wolken Er is reeds het noodige gewon nen in den veldslag tegen ontred dering en nood, welke de capitu- leerende bezetter achterliet Wie het wil zien. ziet het ook. Het luid zich manifesteerende kwaad heeft als tegenhanger veel, vaak onbe kende. daden van rustige plichts vervulling, dapper gedragen zorgen in onze groote gezinnen, het werk van opoffering in charitas en zie kenverpleging en socialen bijstand, de bereidheid om voor het vader land naar het andere einde der we reld te trekken. We weten, ook hier is niet alles wat het zijn moest, doch om de uitzonderingen mag men het geheel niet voorbijzien. Dn tenslotteAls allerlaatste drijvende kracht in het lot der wereld is er de wijsheid Gods. Als blinden strompelen wij voort in het duister en kunnen door tasten slechts Zijn bedoelingen raden, maar zeker weten we, dat Hij met verlaat, wie zich op Hem verlaat. Daarom kan ons gebed ook volkomen vertrouwvol klinken, als we op dezen eersten verjaardag der bevrijding gaan tot God en Zijn lieve Moeder in een vurig smeeken voor een betere toekomst, een sterk volk .een eendrachtig land, een rechtvaardig geordend Europa. Donker is de tijd en zwaar peu ken de golven maar de ster der hoop mag blijven glanzen. Ondanks alles: moedig voorwaarts! VRIJDAGAVOND 4 MEI 1945. Rustig zaten we „en petit comité" te ver gaderen, toen een kennis om tien voor negen binnen kwam stormen, met de mededeelïng, dat Radio Brussel bericht had, dat het Duitsche le ger in Holland 5 Mei zou capituleeren. In minder dan geen tyd was de vergadering opgeheven en terwül wtf de radio op Hilversum zetten, dat muziek gat, grepen we alvast naar schrijfmachine en bulletins om, heet van de naald de blijde tijding ver der wereldkundig te maken. LOKSLAG NEGEN UUR zweeg de muziek en een omroeper, even nerveus als wij, tracht de bevestiging van hetgeen we bijna niet durfden hopen, hoewel we er vier en een half jaar over gespro ken hadden: de wreede bezetter had de wapenen gestreken. De schrijfmachines rikketikten de bulletins vlogen de .stad in en reeds kwamen menschen geagiteerd naar buiten om hun gemoed van centenaarslast bevrijd lucht te •reven. 00000000000000 <xxxxx>oo- Het feest was mooi, de gulle gaven het mooist oooooooooooooooooooooo Bij ons in Goes stroomde de me nigte naar het hsrt der stad de Groote Markt, waar het publiek spontaan de nationale liederen zong en de jeugd haar vreugde uitte door honderden lichtkogels den avondhemel in te sturen, hierbij wakker geassisteerd door onze geallieerde vrienden, die in ons enthousiasme deelden. TN ALLE STEDEN en dorpen op ös eilanden waren gelijke reac ties waar te nemen en overal ont stonden al de feestplannen voor de volgende dagen. In 'n minimum van tijd waren aardige feestprogramma's in elkaar gezet en nimmer heerschte er zoo'n dankbaar-blijde stemming als op dien Zaterdag la steden en dorpen van ons eilanden-gewest. Het was niet alleen op straat en naar het uiterlijke dat die dankbare blijdschap zich lucht gaf. Het volk stroomde ook naar de kerken, waar speciale gods dienstoefeningen werden gehouden Hoe zuiver sloeg de Commissaris der Koningin de toon aan, die de harten trof toen hij zijn procla matie aan de Zeeuwen begon met de zinsnede: .Juicht ingezetenen van Zeeland, juicht en jubelt, maar allereerst en bovenal, dankt God en geeft Hem eer!" Om nimmer te vergeten waren da nationale feestdagen in het tegln der eerste week na de be vrijding gehouden. De koele Zeeu wen waren nJ„*t meer te herken nen en staken opnieuw de gealli eerde soldaten met hun geestdrift aan. Daar waar groote contingen ten soldaten gelegerd waren, ruk ten zjj 's avonds met hun zoek lichten en lichtkogels aan om de feestvreugde te verhoogen en hier en daar ontstaken zij reusachtige vuren voor een illuminatie in het groot. T)E GROOTSTE opluchting gaf de capitulatie op Schouwen, waar de vijand zich vastgebeten had en een terreur zonder weerga uitoefende. Tot het laatste moment chica neerde de Duitsche bevelhebber daar de overwinnaars en nog op Maandag 7 Mei weigerde hij de Engelsche bevrijders toe te laten, omdat Blaskowitz zich overgege ven had aan de Can:deezen en niet aan de Britten. Pas na lang onderhandelen trok zijn misdadig leger-onderdeel weg naar Goeree. 's Avonds 6 uur had ook Schouwen zijn vrijheid herkregen en kon het getrapte volk naar hartelust zijn lang bedwongen nationale gevoe lens den vrijen loop laten. QEZANG EN MUZIEK waren nog niet verklonken op de eilanden, of reeds zochten mannen van de daad bekommerd om het lot onzer landgenoten boven de rivieren, elkcnöer op en begonnen met de grootsche organisatie der voedselconvooien. De leuze: Zuid helpt Noord, werd op grandioze wijze in practijk gebracht. Van ,hun armoedje" af gaven onze menschen wat zij konden ontzagen moeite noch kosten om de hulp snel te doen zijn. En c'eze zalig heid van het geven vormde o.i, het mooiste punt van het Zeeuw- sche feestprogramma der bevrij. ding. oooooooooo <xx>ooooooooooooooooooooooooooooooo Nauwelijks was ons land bevrijd of Prinses Juliana betrad voor het eerst na vijf lange jaren weer Nederlandschen bodem. Onze foto graaf kiekte haar op het oogenblik toen het vliegtuig te Gilzo Rüen was geland en de Koningin, die reeds eenige maanden op Anneviüo bij Breda had vertoefd en voor korten tijd naar Londen was geweest, door den Mil. Commissaris van N.-Brabant, Rid der de van der Schueren werd begroet. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO VREUGDE in gemarteld land yeeuwsch-Vlaanderen werkt. De bevrijding, eenige maanden oud, bracht zware slagen toe aan het vruchtbare land. West-Z. Vlaande ren ruimt de puinen en maakt huizen bewoonbaar. Oost-Z.-Vlaan deren levert werkkrachterOost- Z.-Vlaanderen zaait en- ploegt. De zwar- paarden trekken door de blauwe klei Een groot doel heelt dit: voedsel voor hongerend Ne derland, dat nog ligt platgeslagen onder de moffenvuist 4 Mei 194(j. Uitgebrande auto's en kapotge schoten tanks langs de lentewegen. Daarboven is de hemel blauw. De boomen worden groen en het graan groeit over den geschroeiden Z.- Vlaamschen bodem. Zeeuwscli- Vlaanderen wordt weer mooi. Deze menschen zijn als populieren, die recht trekker, na den storm. 4 Mei 1945, avond. Het trilt in de lucht. Als een trotsch glanzend dier springt het bericht van dorp tot dorp en van stad tot stad. „Nederland bevrijd Het wordt herhaald, telkens weer. Een plotseling schuimend leven ls er gekomen In de stille Z.-Vlaamsche dorpen en stadjes. De menschen, in werkkleeding, staan buiten hun lage huizen en naar den voorbijganger klinkt het als wek-oep: „Nederland is be vrijd Telkens wordt dit her haald, om zoo zekerheid te krijgen voor wat het gevoel niet aan vaarden wil. „Nederland bevrijd Vlaggen wapperen aan de ge vels. De harmonie, waarover zelfs het cieinste Z.-Vlaamsche plaatsje beschikt marcheert met blijde muziek voorbij. En deze menschen, mopperend soms over het isolement, voelen nu weer hun verbonden heid met het groote Nederland. In de grootere plaatsen, Ter- neuzen, Hulst enz., waar nog sol daten zijn, spuit dit bericht als champagne naar boven. Soldaten garn zingend en hossend dit be richt verwerken. „Thp war is finished". „Fiui „Nederland bevrijd m 5 Mei 1945. Zeeuwsch-Vlaanderen viert feest. Het is de specifiek Z.-Vlaamsche leute met den eenlgszins Vlaam- schen inslag. Het werk ligt voor één dag stil. Boven deze dag is een vlag geheschen, een vlag die wappert aan den kapotgeschoten toren in Aardenburg, boven de ver nielde hav .n van Terneuzen, bo ven de puinen van Oostburg. Eede. Cadzand, boven de gespaar de huizen van Oost-Z.-Vlaanderen. Bij deze feestvreugde is even hoor baar soms de bittere ondertoon over datgene, wat verloren ging. Het wordt gedragen, niet met de would-be-heroiek van romannetjes en films, maar met de onbuig zaamheid "an den Zeeuwsch- Vlaming. die bij het geschenk van de herwonnen vrijheid nog ziet het verdriet, dat hij met zich zal mee dragen in- zij.i harde handen. Deze dag heeft de gaafheid van een zomermiddag. Het heeft niets van de strakheid der latere, over- georganiseerde feesten, maar het welt spc itaan op, zuiver en afge rond. Bijna overal zijn concerten, dansgelegenheid. speeches en haastig gefabriceerde feestavon den. Dit alles heeft dezen dag gemaakt tot iets onvergetelijks. Deze dag mag nooit vergeten worden. Ook door Zeeuwsch- Vlaanderen niet. 5 Mei. Bevrijding, gezien uit bevrijd gebied. 5 Mei. Voor Zeeuwsch-Vlaan deren vreugde in gemarteld land. Met het hexstel wordt begonnen IJINNENKORT zal een begin wor. den gemaakt met de herstel werkzaamheden van het vliegveld Haamstede, dat door den bezetter, o.a. door het graven van slooten, geheel onbruikbaar werd gemaakt, aldus wordt medegedeeld door den voorlichtingsdienst van de provin cie. Naar wij vernemen is dit om vangrijke werk door het bureau aan leg, beheer en onderhoud vliegvel den te Amsterdam gegund aan de fa. Heijmans te Rosmalen voor de somma van f 89.000. De werkzaam heden, welke o.a. bestaan In het dempen en daarna vastleggen tegen verstuivingen van een 14-tal sloo ten ter breedte van 2 meter en een totale lengte van ongeveer 9 km, moeten in drie maanden gereed zijn Voorts zal een startbaan in de meest voorkomende windrichting O. W. in orde worden gemaakt. In verband met het tekort aan ar beidskrachten zullen arbeiders en woonbarakken van elders aange voerd moeten worden. Over de mogelijkheid, dat de KLM dezen zomer haar diensten op Haamste de zal hervatten is nog niets be kend. Een moeilijk probleem vormt tlians nog de vernietiging en af voering van mijnen, die op het veld zijn verzameld en die een totaal ge. wicht van ongeveer 200.000 kg ver tegenwoordigen. Het laten springen ter plaatse is ongewenscht, gezien de schade aan terrein en omgeving. Wel is het mogelijk deze mijnen op het strand tot ontploffing te bren gen. waarvoor de marine mijn- opruimingsdienst zijn medewerking beeft toegezegd. Voor het verveel zijn momenteel echter geen vracht auto's beschikbaar.

de Stem | 1946 | | pagina 5