Een onderhoud Anarchie in Medan verwekten Poolsche gramschap antwoordt WAT BON? mei ons Zeeuwsch Kamerlid N8 Slechts één wijk is veilig Indië in de Tweede Kamer Tsjechische eischen Byrnes wil Internationale trustvorming in het Rijn- en Ruhrgebied De Telex ZUINIG MET TEXTIELPUNTEN Heer distributie vrije goederen Onrust rond Joodschen staat krijgen wij op den TWEEDE JAARGANG No. 455 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J A H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8, tel 102; Red J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N.J KARHOF 4* DONDERDAG 2 MEI 1946 Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C J. VAN HOOTE- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H. B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. r— Zijn bijzondere t Lpositie1 pvEZER DAGEN' hadden w(j een onderhout! met mr. dr. Mes. sinds 1939 lid der Tweede Kamer en die ook nu weer op de gecom bineerde Hollandsch-Zeeuwsche lijst der Kath. Volkspartij een verkiesbare plaats heeft gekre gen. Mr. Mes wees allereerst op de aparte, typische positie welke de bekleeder van den zoogenaam- den Zeeuwschen zetel inneemt, om dat hij heel alleen voor de belan gen van een provincie op moet ko men, wat een overstelpende hoe veelheid werk geeft, omdat iedere Zeeuw zich automatisch tot het Zeeuwsche Kamerlid wendt. In alle andere provincies is het aantal kamerleden veel grooter en verdeelt zich de publieke „belang stelling" naar gelang het terrein, waarop dat lid zich gespecialiseerd heeft. In Zeeland bestaat die keuze niet en komt alles terecht by mr. Mes. temeer daar die zeer terecht wil opkomen voor ieders belangen, dus ook van de niet-katholieken. Alleen reeds het doorwerken en beantwoorden van de dagelijksche post eischt uren. De meest uiteen- toopende zaken worden onder de aandacht gebracht van ons Kamer lid, nationale en internationale, streek- en plaatselijke kwesties, al- gemeene en persoonlijke belangen. Dan wordt er gevraagd stappen te doen tot bevrijding van jongens die nog in de Russische zone zit ten; dan zien de ouders van een in Duitschland omgekomen zoon, het stoffelijk overschot van hun kind graag in Nederland terug.' er worden door tientallen aanbevelin gen gevraagd voor solhctaties; men lcomt met klachten over gevorderde auto's en te kleine vergoedingen, enz. Toen wij te praten zaten met mr. Mes kwam er nog 'n bezoeker, die m de knel zat met z'n accu's! Zoo gaat het dag in dag uit en wanneer men dan weet, dat een Ka merlid op de hoogte moet zijn van alle voorstellen, waarover hij straks te beslissen heeft; dat hij altijd paraat moet zijn voor de actueele aangelegenheden in zijn gewest en dat hij dan nog een speciaal gebied krijgt aangewezen door zijn fractie mr. Mes is belast met de West- fndische aangelegenheden dan zal men inzien dat een bezetter van een Kamerzetel de handen vol heeft en wanneer men dan nog als mr. Mes tal van andere plich ten heeft, is de dag te kort en moet er een eind van den nacht bij om gereed te komen. Zeeuwsche zaken. Ja deze inleiding met een per- soonlijken inslag kwamen wij tot de algemeene Zeeuwsche zaken. Den iaatsten tijd is nu'. Mes moeten opkomen voor de door den R'dam- schen handel bedreigde belangen der vlassers. Belangstelling is hem gevraagd door de mosselbranche te Philippine, die voor ondergang staat wanner de Braakman wordt inge dijkt. Omvangrijke voor-studie is gewenscht voor de Noodwet-Wal- cheren. daar hier groote volksbe langen mee gemoeid zijn. Aan de ruilverkaveling en 't teniet doen van kleine bedrijven, zit nl. een afvoer der bevolking naar andere ge westen vast, die zeer pijnlijk kan worden en slechts in 't uitsrste geval aanvaard kan worden. Urgent zijn de groote inpolderingsplannen even als een eventueele verplaatsing der Marine uit Vlissingen naar elders. De vrije veren. ■VTatuurlijk vroegen we nadere bij- -L zonderheden over de vrije ve ren. 'n Waar succes is het geweest dat Kruinmgen-Perkpolder en Vlis- sir.gen-Breskens vrij gegeven zijn. Het eerste doel: het nader brengen van Zeeuwsch-Vlaanderen tot ove rig Nederland zal zeker bereikt worden. Vergeleken bij '40 is het passagiersvervoer nu reeds verdub beld - Temeuzen-Hoedekenskerke is nu nog in particulier beheer. Zoodra de „Irene" echter gereed is, waar schijnlijk wordt dit Juni dan wordt ook deze dienst gratis uit gevoerd. Op tie Ooster-Schelde blijft de situatie ongewijzigd, omdat de diensten aldaar niet worden be schouwd als een schakel tusschen rijkswegen. Ook 't onderwijs heeft de aandacht van mr. Mes. Volkomen redelijk vond hij het verlangen der katholieken uit Z.- Vlaanderen Oost naar omzetting der kath. H.B.S. te Hulst in een ly ceum. De streek heeft er daar even veel recht op als Schouwen, dat een openbaar lyceum te Zierikzee krijgt. We hadden nog graag wat door gepraat met mr. Mes. maar onophoudelijk ging de telefoon of kwamen nieuwe bezoekers, zoodat we niet langer dan hoog noodig, beslag wilden leggen op den tijd van ons Kamerlid, ongetwijfeld de drukst bezette man van geheel Zee land Opstaande stelde we nog een kardinale vraag aan onzen gast heer, een vraag die haar funda ment had in loopende geruchten, nl. deze: of mr. Mes zijn Kamer zetel zou aanvaarden. liet antwoord was bevestigend, maar daarnaast werd de wensch uitgesproken, dat hij na vier jaar den fakkel in andere handen zou kunnen overgeven. En na wat wij gehoord en gezien hadden, begrepen wij dit verlangen. //V 'T KORT Tooneelstichtingen opgericht TkE REGEERING is met de be- sturen van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag in overleg getre den om te komen tot de oprich ting van plaatselijke tooneelstich tingen, die van gemeente en rijk financieelen steun zullen ontvan gen. In die stichtingen zullen ge meente, rijk en burgerij zitting heb ben. De op te richten gezelschap pen zullen zoowel de steden als de provincie bereizen. Blijkens het zelfde bericht hebben „vertegen woordigers van vooruitstrevende bevolkingsgroepen een stichting voor volkstooneel opgericht." TAE KONINGIN zal Vrijdagavond te Vught de plechtige herden king van de gevallenen in de ja ren 19401945 bijwonen. TVE HOOGERE krijgsschool is Woensdag te Den Haag her opend. TVOOR samenwerking van overheidszorg en het hl de stichting 1940-1945 gebundelde particuliere initiatief kan rechtvaardige verzorging ver wezenlijkt worden van hen, die zich door daad of houding te gen den Duitschen bezetter hebben teweergesteld en daar van slachtoffer zijn geworden, zoomede van hun gezinnen en nabestaanden. Zoo luidt de oproep, die een aantal vooraanstaande politici en vertegenwoordigers van alle kerkelijke gezindten tot het Ned. volk hebben gericht. OIJ DE LANDMACHT is voor de soldaten en korporaals weer soldij ingevoerd, waarvan de bedra gen lager zijn dan de tot nu toe genoten bezoldigingen. Aan kost winners dienstplichtigen zal echter kostwinnersvergoeding worden uit gekeerd. T\E POOLSCHE boerenpartij on der Mlkolajczyk 9 ositie met de regcerirw. J* ^IET OA0OLJWE, maar gasolie i» in prijf, verlaagd en van 10 op 8 cent per liter gebracht. JJE HEER WELTER, die Zaterdag ais laatste lid van de parlemen taire commissie uit Indië vertrok, vertelde in een interview te Bang kok, dat overal waar de Nederland- sche jongens aan het werk zijn ge gaan, rust en orde terugkeert. Te Medan heerschen echter chaotische toestanden. Alleen de Poloniawfjk is een oase in een verschrikkelijke omgeving. In de andere wijken der stad heerscht een volslagen anar chie en ook buiten de stad is nie mand zyn leven en bezit veilig. rpe Batavia vinden thans bespre kingen plaats voor den aan- 'Voer van rijst uit het binnenland naar West Java. De verwachtingen dienaangaande zijn optimistisch. Bij overeenkomst kur.nen sche pen uitgespaard worden om het voedsel van elders te halen. De Ned. Indische regeering heeft bfj het geallieerde hoofdkwartier een protest ingediend tegen het feit, dat op 23 April een Japansch vliegtuig op het vliegveld van Ke- majoran is geland dat de rood witte emblemen voerde. In dit vlieg tuig was de Indonesische generaal Soedibyo gezeten. Hadji Mas Mansoer, de volks frontleider. die na zijn arrestatie in het ziekenhuis te Soerabaja werd verpleegd, is overleden. TAE MINISTER van overzeesche gebiedsdeelen zal hedenmiddag in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het beleid der regee ring t.a.v. Indië en gegevens ver strekken over de jongste besprekin gen te Londen, Maandag zal de Tweede Kamer daarover dan kun nen spreker,. Zij zullen dan tevens kennis nebben kunnen nemen van een voorloopig rapport, dat de mis sie van Poll dezer dagen zal doen verschijnen. TVE MINISTERCONFERENTIE te Parüs leverde Woensdag niet veel nieuws op. Er werd na afloop der besprekingen geen communiqué verstrekt, maar tenslotte is het wel duidelijkgeworden, dat er niet veel schot in de zaak zat. Ten aanzien van de geallieerde con trolecommissie voor Italië kon men niet tot overeenstemming geraken. Een tastbaar resultaat was echter het feit, dat geen meenirgsverschil bestond over het toestaan van slechts beperkte gewapende' mach ten op den Balkan. T.a.v. Oosten rijk probeerde Byrnes te bereiken, dat de bezettingslegers er sterk be perkt zullen worden. Het aantal moeilijkheden dreigt overigens met één vermeerderd te zullen worden. Een reactie kwam binnen uit Po len, naar aanleiding van de Tsje chische eischen inzake grenswijzi gingen en territoriale aanspraken met betrekking tot Duitschland. Hongarye en Polen. De Tsjechen hadden dienaangaande een memo randum aan Molotov overhandigd en de Poolsche vice-minister van Buit. Zaken noemde dat in een door de radio verspreide verklaring een „zeer onvriendschappelijke daad, waar als zoodanig op zal wor den gereageerd." Haken en oogen zijn er dus in overvloed, meer haken dan oogen. Over de toekomst van het Rijn en Ruhrgebied publiceerde Wall- street Journal een berieht. waarin het blad aankondigt, dat Byrnes 'n voorstel zal doen tot vorming van internationale trusts ter exploita- LX ET DAGBLAD „De Telex" wijdt een uitvoerige beschouwing aan de rede van Koos Vorrink. Het is niet van plan zijn gegevens ter beoordee ling voor te leggen aan één der be staande colleges, die volgens Vor rink zelf geen van alle betrouwbaar zijn, en heel beslist niet zoo voegt het Haagsche blad er aan toe, wan neer daarenboven de regeering blijft toestaan, dat boven deze volgens Vorrink onbetrouwbare instanties als wrekende God der gerechtigheid troont, één van de mannen om wie het hier gaat: hijzelf, Koos Vorrink. Het blad wil zijn gegevens over de houding van Koos Vorrink en Frans Goedhart wel aanbieden aan een Eereraad of Eerecommissie, bestaan de uit vooraanstaande Nederlanders buiten het politieke partijleven, wier integriteit, boven alle verdenking verheven is en van wie onomstoote- lijk vaststaat, dat zij geen persoon lijke grieven hebben tegen de heeren Vorrink en Goedhart,' Als voorzitter suggereert het blad een figuur als Jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer. Zoolang zulk een Eereraad de heeren Vorrink en Goedhart niet schoonveegt van elke smet of blaam, laat het blad alle verwijten en scheldwoorden onbewogen over zich heengaan. Houdt nu reeds rekening met behoeften voor het najaars- en winterseizoen yAN de textielkaarten VA, VB, VC, VD en VE zijn de nummers 100 tot en met 120 aangewezen. Van de textielkaarten CF 605 zijn geldig de nummers 101 t.m. 200. Laatstgenoemde punten zyn voorzien van de letter B. i.uinan is 'n enthousiast toeschouwer van 't Amerikaansche 'badhui het'^vrid' te wwpen.nS ,0'° spT^ïn Veel punten zyn dus nog niet gel dig verklaard, maar erger is, dat nog niet kan worden be paald wanneer weer nieuwe pun ten aangewezen kunnen worden. Zuinigheid in het gebruik is dus wel aangeraden, zelfs zoo, dat men er goed aan doet reeds thans reke ning te houden met de textielgoe- deren, welke men voor het a.s. sei zoen (najaar en winter) wil aan schaffen. De textielkaart zal voortaan ook moeten worden gebruikt voor alle reparatie- en keerwerk aan klee- dingstukken, enz., indien door het publiek geen materiaal wordt bij geleverd. Woninginrichtingtextielgoederen blijven slechts op vergunning ver krijgbaar. Het aantal vrijgestelde textielgoederen is uitgebreid. Hier onder vallen o.m. dekens met min der dan 20 pet. wol, dweilen, band, lint, sokophouders, bretelles, jarre telles en andere kleinvakartikelen, 2e handsch goederen, enz. In de étalages zullen voortaan geen aar. duidingen als verkocht en decoratie meer toegestaan zijn. Ge combineerde verkoop is evènmin toegestaan als de bedoelde artike len niet tevens afzonderlijk ver krijgbaar worden gesteld. ooooooooooo >0000000000 Meer haken dan oogen ter Parijsche conferentie •^ooooooooooooooooooooo tie van de kolenmijnen en staalfa brieken in genoemd gebied met 'n commissarissencollege. waarin ook Nederland, België. Luxemburg en Frankrijk en mogelijk ook Zuid- Slavië zitting zullen hebben. TVE BRITSCH Amerikaansche commissie over Palestina heeft in een gemeenschappelijk rapport voorgesteld van een eventueel te vormen Joodschen staat een mandaats- of beheersgebied te ma ken. en voorloopig voor dit jaar zoo mogelijk 100.000 Joden in het land toe te laten. De Arabieren en de Joodsche verzetsbeweging hebben reeds nu geprotesteerd. De eersten willen uit protest tegen de toelating der Jo den een algemeene staking procla- meeren, de iaatsten hun verzet niet opgeven voor aleer onbeperkte toe lating van Joden wordt toegestaan. TN BELGIE is het aantal ambte- naren op verbijsterende wijze toegenomen, meldt „La libre B?l- gio, Op tien departementen be draagt hu: aantal thai.-E bijna 31 000 tegen ruim 6000 in 1939. 1LTR. STEENBERGHE heeft zijn functie van voorzitter der Ne- derl. Inkoopcommissie neergelegd en is naar New York vertrokken, vanwaar hij naar Nederland zal vertrekken. ïyjTNISTER v. d. Leeuw heeft Woensdag een commissie tot reorganisatie van het hooger onder wijs geïnstalleerd. BONKAARTEN KA, KB. KC 60" 221 alg. 125 gr. boter 222 alg. 223 alg. 224 alg. 225 alg. 125 gr. marg. 50 gr. thee 250 gr jam, stroop enz. 250 gr. waschp, BONKAARTEN LA, LB, LC 604; 118 vleesch A29 melk 100 gr. vleesch 2 L. melk B 29 C 29 melk 3% L. melk 112 aardapp. 2 kg. aardapp. BONKAARTEN KD, KE 604; 724 alg. 725 alg. 250 gr jam, stroop enz. 250 gr. waschp. BONKAARTEN LD, LE 604: D 29, E 29 melk 6 L. melk. 612 aardapp. 1 kg. aardapp. TABAKSKAARTEN ENZ. T 26 2 rants, tab. art (geen imp. slgar) T 35 1 rants, imp. sig. V 26 100 gr. choc, of suikerwerken. X 26 100 gr. choc, of suikerwerken. X 35 1 rants, imp. sig. Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Me: a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen waarop eerst met ingang van Maan dag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op den extra-vleeschbon, welke deze bonnenlijst vermeldt, kan bij uit zondering reeds op Donderdag wor den gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „116 of 616 vleesch" vooi vleesch en ,,112 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd.

de Stem | 1946 | | pagina 1