op Sumatra Stad en Land „Alle onderhandelingen inopportuun TERRORISME Kath. vakorganisaties voor den Middenstand Wat een Wonderlijke Wereld Mgr. Huibcrs gehuldigd „Gel Geregel Rm Cm Am Dm WAT IS DAT IN 'T KORT Lidmaatschap van de neutrale vakgroepen in den overgangs tijd toegelaten Voor en tegen HANDELSa EN DE G E S L O en 11 J» Th. Br At J. J. 1 (Vervolg van pag. 1) Bovendien: men zegt dat Soekarno zoo'n grooten aanhang heeft. Maar die had Hitier ook! En Tojo. en toch wordt die laatste als oorlogsmisdadi ger vervolgd! De verwantschap met het Japan- sche regiem blijkt dagelijks, zei ik al. De bewijzen stapelen zich op. In een open brief in de „Sin Po" (een te Batavia in het Maleisch verschijnend Chineesch dagblad) verkondigt een Indonesiër, dat de .fihak sana" tegenpartij, dus de Nederlanders) Chi- neesche kinderen kidnapt om te pro- voceeren! Naar aanleiding van den aanslag op zeven Australische leden van. een commissie tot onderzoek van oorlogsmisdaden ln het Buitenzorg- sche verklaart Hadji Agoes Salim, lid van het republikeinsche ministerie van religieuze zaken, dat „het wel pro vocateurs geweest kunnen zijn". Terwijl iedereen weet, hoe benard de rijstpositie van Java is, verklaart de republikeinsche „minister van defensie" dat de rijstoogst overvloedig is, zoodat een groot overschot ver wacht kan worden en verder wordt gemeld, dat Sjahrir 500.000 ton rijst verkocht heeft aan Britsch-Indië! Zijn dit op zichzelf al niet voldoen de bewijzen voor het fascistische ka rakter van de „republiek"? Zijn dit niet de propaganda-methoden, waar mede de Nazi's en de Fascisten jaren lang hun volken hebben bedrogen f\ok de methoden van Soekarno c.s. in, de binnenlanden zijn minstens even erg als die van Hitler en con sorten. Daarom zün alle onderhandelingen inopportuun. Het gaat om den reeëlen aanhang van de „republiek" en dien weet niemand. Dit wordt ook door de Engelschen vaak vergeten. Ik beschouw de Indonesiërs in, Ne derland, die zich thans onder de va nen van de „republiek" geschaard hebben, als bonafide, doch ook zij hebben helaas uit het oog verloren, dat de geheele zaak van Japansch maaksel is. Zij mogen zich wel twee- "maal bedenken vóór zij hun stand punt definitief bepalen! Ik zal U mijn eigen meening over hetgeen hier aan hervorming noo- dig is, niet geven. Dat zou immers mijn eigen standpunt: „eerst rust en orde, dan besprekingen", slechts verzwakken. Wij dienen vertrouwen te hebben in de Nederlanders en de Vereenigde Volkeren. Nu wat betreft mijn vertrek naar Nederland en mijn plan om zoowel daar te lande als In, Engeland, en Ame rika door het houden van le zingen meer bekendheid te geven aan den werkelijken toestand van In donesië, en het afwijzend antwoord der Indische regeering. U weet dat ik een goede positie heb bij het gouver nement en, een groot aantal dienst jaren. U begrijpt dat ik dit alles zoo maar niet weggooi, en dat mijn brief aan H. M. de Koningin woord voor woord overwogen is. Ik behoef er dan ook geen woord van terug te ne men. Op 13 Maart jl. deed ik mijn en welke bevoegdheid heeft hij? TJERMAN DE MAN schrijft in Oost-Brabant": Vorrink heeft zich voorgesteld als Regeeringscommissaris in Algemee- nen Dienst. Wat is dat? Is het een hooge baan? Ja zeker,' en een zéér hooge. Want de R. C. i. A. D. geeft een opdracht, om iemand te laten arr^steeren. Toe maar!! En ik, die dacht., dat Arrestatiebevelen vanwege den Minister v. Justitie door de Justi- tieele organen werden uitgevaardigd. Zoo is het dus niet meer uitsluitend in Nederland. Maar wanneer is dat veranderd? Bij welke ondergrondsche wet? Wanneer zijn de lettres de ca chet in ons land ingevoerd? De R. C. i. A. D. was zelfs zoo welwillend te verklaren, nog steeds volledig vertrouwen in den Minister van Justitie te hebben. Van een la gergeplaatste in het regeerings-milieu b.v. een ambtenaar, ware deze ver klaring vlakaf belachelijk, we nemen dus zuchtend maar aan, dat een R. C. i. A. D. gelijk of hooger zetelt dan een Minister. En ik, die dacht, dat een Minister slechts verantwoording schul dig Is aan Kroon en Staten-Gfneraal. Maar wat gebeurt er, als de tus- schengeschoven instantie, een R. C. i. A. D geen vertrouwen meer heeft in een Minister? Kost dat dien Minis ter zijn portefeuille? Of volgt er dan soms een arrestatiebevel vanwege den R. C. i. A. D.? Dolgraag zou ik willen weten: Wat is eigenlijk een R. C. i. A. D. en welke taak en bevoegdheid heeft hij? Is het een ambtenaar of een lid der Regee ring? En wat zijn de grenzen van zijn verantwoorde) ij khe id Tenslotte op welke wet is zijn bestaan gegrond vest? Heden zon onder 20.031 u«, maan onder 20.04 u. Donderdag zon op 5.10 u., maan op 5 57 u. Weersverwaehting- tot Woens dagavond: matige wind tus- schen Z.O. en N.O. In het N. van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt, elders meest licht of half bewolkt. Overwe gend droog. Vrij warm. verzoek om naar Nederland te mo gen gaan en op 16 Maart had ik ant woord. Laat nu het publiek maar kie zen. Ik wacht verder de beslissing van Hare Majesteit op mijn open brief in vertrouwen af. TAE TROMP zal na een afwezig- held van zeven jaar, op 3 Mei weer in ons land terugkeeren. Het schip nam aan den slag in de Java- zee deel en verwierf onder de Ja- panneezen den naam van „het spookschip". AP 12 en 13 Mei a.s. zullen te Pathna luisterrijke plechtighe den worden gehouden, ter eere van de H. Maagd. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn de radiotoe spraak welke Z. H. de Paus in het Portugeesch tot de verzamelde pel grims zal houden. Het ligt in de bedoeling, dat tij dens deze feesten Maria-vereerders uit heel Nederland een bloemen hulde aan het Onbevlekt Hart van Maria zullen brengen. De mooiste bloemen, welke momenteel op onze velden groeien zullen per vliegtuig naar Portugal worden overgebracht. Nadere inlichtingen verstrekt: Ab- stederdijk 208, Utrecht, tel. 13431. f RAAF DE MARCHANT d'An- sembourg heeft zich volledig met de Kerk verzoend, vertelde diens verdediger volgens de Volks- kr„ tijdens de behandeling van diens zaak voor het Bossche Bjjz. Gerechtshof. De verd. betreurt zijn ongehoorzaamheid aan de bisschop pen levendig en heeft zich aan hen onderworpen. Britsch Indiërs vroegen hulp (AP SUMATRA heeft het optre- den van extremisten er toe geleid, dat de Britsch Indische gemeenschap zich per telegram tot het „all-Indiacongres" heeft gewend, met verzoek de Britsch- Indiërs te redden, daar zij wor den beroofd en ontvoerd door In donesiërs. Het wijst er op. dat het verlangen naar onafhankelijkheid niet gedekt wordt door het bewijs, dat de In donesische republikeinen voldoende zelfbeheersching en macht bezitten om extremistische daden te vermij den of te onderdrukken. Pogingen er toe worden overigens wel onder nomen. De president van den „na- tionalen raad van extremisten". Joenoes Masoetien is door de re publikeinsche politie bij Medan ge arresteerd, en voorts een andere leider met vijf vooraanstaande Volksfrontleden. De Indonesische „gouverneur" van Sumarta, Hasan, zou vermoord zijn, terwijl een an der bericht meldt, dat hü naar At- jeh zou vertrokken zijn. Van Borneo kwam de mededee- llng, dat de repatrieering van Ja- panneezen van hier en uit den grooten Oost is uitgesteld wegens het uitbreken van een cholera-epi- demie in Japan, waardoor Liberty- schepen het land niet zouden kun nen verlaten. Australië heeft bü de Indonesi sche autoriteiten een krachtig pro test ingediend wegens het vermoor den van drie Australische officie ren. Bestraffing van de daders wordt verlangd. TAP eten tweeden dag van het reconstructiecongres werden de nieuwe statuten van den bOnd eenstemmig aanvaard. In den namiddag werd Mgr. Huurdeman door het congres begroet als officieel vertegen woordiger van den Kardinaal, nr. A. A. Olierook hield een rede, geti teld: De kath. soc. beweging, in het nieuwe licht der Kath. Actie. Mgr. Huurdeman sprak vervolgens het congres toe met een bood schap van den Kardinaal. Wij ontleenen er het volgende aan: Gedurende den overgangstijd waar. in de Ned. Overheid het gedwongen lidmaatschap der vakgroepen handhaaft, behoeft geen enkele ka tholiek zich door dat lidmaatschap bezwaard te voelen. Dit beteekent niet dat de bisschoppen deze vak groepen met verplicht lidmaatschap bruikbaar zouden achten als onder deel van een publiekrechterlijke be drijfsorganisatie. Het beteekent vooral niet, dat zij het streven goed. kernen om deze vakgroepen te doen voortbestaan als neutrale eenheids vakorganisaties. Ook voor den Middenstand ach ten zij kath. vakorgar isaties nood zakelijk, opdat er in de organisatie van den kath. middenstand geen scheiding zij tusschen de behande ling der godsdienstig zedelijk cul- tureele belangen en die der econo mische en sociale belangen. Vooral echter, omdat zij overeen komstig de historische en feitelijke ontwikkeling hier te lande, de vrije vakorganisaties ook aan de werkgevers- en ondernemerszijde, ook dus voor den middenstand thans dc aangewezen grondslagen achten voor totstandbrenging en bestuur der publiekrechterlijke be drijfsorganen. TAE INDONESISCHE adviseurs van dr. van Mook zijn Dinsdag per vliegtuig naar Indië vertrok ken. r<HURCHILL kómt op 8 Mei per vliegtuig naar ons land. Hij zal via Walcheren vliegen. l^RAiICO sloot in. Februari 1943 een militair bondgenootschap met Hitier, vertelde radio Móskou. De overtuigingsstukken zouden de Russen in Berlijn hebben gevon den. ■ooooooooooooooq<xxxxxx><xxxxx>oocooo<xxxxxx>oooo Als gij den vrede wilt VTolgens de „Evening Standard" worden er pogingen in het werk gesteld, om de R.A.F. een luchtvloot van 600 onbemande bombardementsvliegtui gen te geven, welke vi ce versa naar Berlijn kunnen vliegen In twee uur tijds. De snelheid van deze bombarde mentsvliegtuigen be draagt fiOO mijl per uur. De experimenten zijn reeds in. een vergevor derd stadium. Een moeilijkheid is nog, om de toestellen veilig in de mist te laten landen. De vliegtuigen zullen geleid worden door Ra dar en boven het doel gekomen, zullen de bommen worden uitge worpen door middel van radiogolven. De machi nes, welke op een hoogte van 50 A 60.000 voet zullen vliegen on dervinden daardoor geen last van jagers of af weergeschut. Het is toch wel heer lijk, te bedenken dat we in den eerstvolgen- den oorlog weer zoo veel nieuwe vruchten van het uitvindingsin tellect te genieten zullen krijgen. Amerika trok zijn neus op. A merika is dol op nieuwigheden, maar toch niet altijd blijken deze snufjes de volle instemming der bevol king te hebben. Reeds lang werd er gezocht naar een methode om naast het geluid ook bepaalde geuren met het filmbeeld te synchro- niseeren en dezer da gen werd door den Zwitserschen uitvinder Hans Laube een heel aardig resultaat met deze experimenten be reikt. Onverwacht werden, de bezoekers van een Amerikaansche bios coop tijdens de vertoo ning van een motor racefilm getracteerd op den reuk van uitlaat gassen, terwijl even la ter toen er circusbeel- den op het scherm ver schenen, een meer dan behoorlijke portie boe renerf- en zaagselpar- fum de zaal werd in gespoten. In plaats van met enthousiaste kre ten of geestdriftig hand geklap, reageerde het publiek evenwel met rotte sinaasappelen e.d. Misschien had men de periode van" de reuk film beter kunnen ope nen met een rolprent over de hangende tui nen van Babylon of iets soortgelijks. Rozengeur is per slot van rekening iets anders dan benzine stank. Hans Laube is op weg naar Europa y Een gift voor de kapel te Heilo Ter gelegenheid van het 10-jarig episcopaat van Z.H. Exc. J. P. Hul- bers, bisschop van Haarlem, had in het schitterend versierde ge meentelijk concertgebouw te Haar lem een huldigingsbijeenkomst plaats. Muzikale medewerking werd de zen avond verleend door het kool- Katholiek Haarlem, de Haarlem- sche Orkestvereeniging en de solis ten Annie Dermes. Han Lefebre, Laurens Bogtman, Dora van Doorn -Lindeman en Jan Mul, het geheel was onder leiding van Albert, de Klerk. Na het Sub tuum presidium en de suite in d-dur van Joh. Seb. Bach, hield de hoogeerw. heer J. v. d. Wiel deken van Haarlem, een toespraak, waarin hij memoreerde dat deze herdenking plaats vond op ongeveer dezelfde plaats, waar de eerste ka tholieke kerk in Haarlem gesticht was. Hij herinnerde aan de belofte, in den hoogsten nood afgelegd dooi den bisschop, nl. die van de kapel en de terreinen van het bedevaarts oord van Maria in Heilo te zullen verfraaien, als Holland voor nog ernstiger oorlogsgevaar gespaard zou blijven. Dit is geschied en thans stelde spr. den bisschop als eerste bijdrage een gift van f 20.000 in handen, waarna hij de hoop uit sprak, dat Z. Exc. nog lang onder Maria's bescherming zou mogen, le ven. Na de Lithania Lauretanae. van W. A. Mozart sprak mr. F. Rohling den bisschop toe. Het koor en orkest voerden ver volgens het Magnificat van Joh. Seb. Bach uit, waarna de bisschop het podium besteeg. Hij bracht al len hartelijk dank voor de treffen de hulde. Hij zeide voorts, dat de bisschoppen slechts hun plicht ge daan hadden en dat hun werk nim mer iets zou hebben vermoogd. in dien het uitgestrooide zaad niet in een goeden bodem was gevallen. Z. Exc. bracht op zijn beurt hulde aan het geslagen volk, dat zich elke op offering met een groot Godsvertrou wen had getroost en nimmer had nagelaten te vertrouwen op de be scherming van de maagd Maria. Tenslotte zegde de bisschop dank voor de geschonken bijdrage voor de kapel te Heilo en voor het vele schoone, dat hem op dezen avond te beurt gevallen was. herdenkiing gevallenen, 14 Mei a,s, zullen er op vijf verschillende plaatsen in Neder land herdenkingen plaats hebben van de gevallenen voor onze vrij heid in de oorlogsdag-én van Mei 1940 Ook Middelburg is voor zoo'n plechtigheid uitgekozen. Zij zal onder leiding staan van majoor Kooien, commandant der Gezags- troepen in Zeeland te Goes, Nabestaanden van gesneuvelden, die te Middelburg begraven zijn, oorlogsinvaliden. alsmede oud- strijders uit de Grebbe-lini-e mogen er bij aanwezig zijn, mits zij dit voor 7 Mei a.s, aan het Commando der Gezagstroepen te Goes ver zoeken. De nabestaanden der ge vallenen moeten liun familiebe trekking tot de gevallenen ver melden en oorlogsinvaliden mogen een geleider meenemen. Voor ver voermiddelen zal worden gezorgd, Om 11 15 dienen allen op de begraafplaats te Middelburg aan wezig té zijn, waarna om 11,20 de begroeting plaats vindt der regee- ringspersonen. De regeering wordt vertegenwoordigd door den minis ter van Msrine, de heer de Booy en den minister van Oorlog door kolonel A. de Ruijter van Steve- ninck oud-commandant der Irene-brigade, Om half twaalf worden enkele toespraken gehouden; 12 uur volgt een minuut stilte en tenslotte posthumme uitreiking dei' Militaire Willemsorde aan de gevallenen, Hiermede is de pleehigheid, waaraan ook de gezagstroepen en andere leger-onderdeelen deelne men, geëindigd. doodelijk ongeval, Maandag passeerde nabij Ter- hole een voer vlas, J. van H, uit St Jansteen. die hier boven op z viel en kwam ongelukkigerwijze op het hoofd terecht. De dood trad bijna onmiddellijk in. Het slacht offer is 28 jaar oud en ongehuwd. „NOODDORP" Bruinisse heeft gisteren het heu gelijke feit beleefd dat 58 noodwo ningen in gebruik konden worden genomen. Deze noodwoningen zijn vrij dicht bij elkaar gebouwd, zoo dat ter plaatse een geheel nieuwe wijk is ontstaan, welke men zeer toepasselijk „Nooddorp" heeft ge- i doopt. TRIBUNAAL TERNEUZEN Inderdaad, gemakkelijk warende zaken niet. die aan de orde kwa men op de zitting van Maandag. Dit bewees reeds de eerste zaak te gen de gebr. v. Foei, aannemers te Terneuzen, die ongeveer 2 uur in beslag nam. Zij werden er van beschuldigd, te hebben verricht: bouw van barakken, schuilkelders, mitrailleursnesten, prikkeldraadver sperringen, bunkers, loopgraven, enz. t.b.v. de Duitsche weermacht. De feiten werden toegegeven, doch diverse correcties volgden. Er was gewerkt om arbeiders uit Duitsch- land te houden, om te saboteeren, enz. Hierop kwam de voorzitter, aangevuld door het op dit terrein bekende lid de Koek met. een aan tal bezwarende feiten. Niet minder dan 2 millioen gulden was verdiend van 30 werd overgegaan tot 250 werk lieden, toekennen van premies en lokloonen om de prestaties op te drijven, enz. Ondanks gemaakte winst bleef slechts aan vermogen ongeveer f 110.000. De raadsman, mr. Dirven, weerlegde in een knap betoog diverse feiten. Hij schelste de ontwikkeling van het bedrijf en bekijkt de zaak in het licht van de jaren 1940-1942. Mej. M. A. A. uit Hontenisse had volgens de beschuldiging aangifte gedaan bij den Fachberater in Ter- neuzen, dat veel mannen en jon gens, werkzaam op Walcheren bij de O.T.. als onderduiker thuis za ten. Zjj verkondigde dit luid in het openbaar, waardóór een jongen naar Duitschland werd getranspor teerd. Verdachte ontkende alles catego risch. In een niet van geest ge speend pleidooi ontzenuwde mr. F. Adriaansen de beschuldiging Een tweede vrij ingewikkeld ge val was dat van H. j. E. den M„ handelaar in kolen en kunstmest, te Hulst. In de beschuldiging wa ren vervat: begunstigend lidmaat schap Germaansche SS, aankoop zegels strijdfonds der NSB. abon nement op Vova en het SS-blad Storm, giften aan Winterhulp en NVD en lidmaatschap dezer laatste organisatie, vriendschappelijken omgang met SD-lieden en derge lijke heeren en het schrijven van een brief aan Referent Korte te Middelburg, waarin waren vervat een aantal hoffelijk- en lievighe den. Na eerst een ontkenning wer den de diverse feiten, zij het in ge- wijzigden vorm, beker.d. Scherp laakte de voorzitter verdachtes laffe houding. In 'n lang en scherp betoog werden door mr. Tiggelman de beschuldigingen herleid tot futiliteiten, die inderdaad niet spra ken van een sterke houding, doch verricht waren in een liberale on verschilligheid, gemengd met een zeker opportunisme. Tenslotte stond voor het hekje: mej. M. H. V., uit Hontenisse, met beschuldiging: lid der NSB sinds 1940, colportage Vova en propa ganda onder de bewoners in de kwaliteit van blokleidster, omgang met NSB-ers en Moffen en verrich. ten van werk voor de O.T. De fei ten werden erkend. In alle zaken zal het tribunaal uitspraak doen op Maandag 13 Mei. Uitspraken Ca. A. Ma. v. H. te Vogelwaarde, 3 maanden trterneering en ontzet ting rechten; Ia. Pha. B. uit Zuiddorpe, verlies beide kiesrechten. Ca. Sa. C.. eveneens Zuiddorpe, G maanden interneering en ontzet ting rechten. J. A. de P.. arbeider uit Zoute- lande, 114 jaar interneering en ont zetting rechten; J. H. J. B., gepens. adj. onder officier te Hontenisse, 1 jaar in terneering. verbeurdverklaring ra dio en pensioen vanaf 26 Sept. 1944 tot einde interneering en ontzet ting rechten. verkiezingspropaganda k.v..p. Bij de tientallen vergaderingen en meetingen rond de a,s, verkie zingen, welke zooals overal elders ook in Z,-V1. in diverse plaatsen worden gehouden zal de K.V.P, niet achterblijven In de week van 16 tot 24 Mei zal het 2e Kamerlid W. Steinmetz een tournee maken door Oost Z. Vlaanderen, waar hij als spreker op zal treden te Ter- neuzen, Sluiskil, Philippine Sas van Gent Westdorpe Zuiddorpe, Koewacht, Heikant, Boschka- pelle Kloosterzande en Graauw. In een streek waar de katholieke belangen zoo sterk de aandacht viagen, mag het voor deze avon den aan belangstelling van het pu'+ek niet ontbreken. de sluis bij terneuzen „Het Laatste Nieuws" wijdt een hoofdartikel aan de haven van Gent. die in April 1945 een record maakte van 340.940 ton„ waarbij 't laatste hoogtepunt van 302.859 ton in de jaren 1929-1930 'overschre den werd. Toen de geallieerde legers echter ui het bezit kwamen van Duii- ische havens Bremen en Hamburg ■E V ^jep de scheepvaa achteruit. In Sept Slechts 10.968 ton Het blad klaagt Terneuzen te kleh tory-shlps, die 19 ben. De verbetering te Terneuzen is voor Gent. Hoewi Nederlandsche en ringen onderhand gaande loopende nog lang duren. De sluis zou worden, evenals i op Nederlandsch bied, bovendien door eleetrische gen worden. Het blad hoopt stuk van het tot een nieuwe sluis dra een bevredig krR^en! Axel De burgeinee.su bekend, dat ln v< vrijdtr. gsherdenki Mei a.s. de weel van op Zaterdag 3 Mei zal worden Goes VIEKING BEI NEDE De Burgemeestt Goes verzoekt om viering der bevrijt en de herdenking die bevrijding str< volgende in acht Op 3 Mei a.s.: len van alle opei particuliere won halfstok worden g 20 uur zal de kl van 20 uur zal, n; zal zijn -opgch&zx minuten volkomfn den genomen. Hc dat alsdan alle neergelegd en elk ten beweging wo ieder zal hetzij b: tenshuis vertoeven toe in staat, staar denken. In verband mei zullen op dien av geen openbare ve gen plaats vindei localiteiten, café's ten zijn. Op 4 Mei a. den wensch der I opnieuw een min worden genomen, door klokgelui w< Het is de bedoel gedurende een n en alle werkzaar den stopgezet. Goes ,27 April l De Bur ge 387-O De en me me mo; 1 ^>000000000 Een zal nog eem te Oost-burg Voorkomt t< uwe plaatse 407-0 ooooooooo< GECQMB VO( Twee afmar Vr W.T gt inlic Adres voor EXPEDITIE ROTTERDA Vertrek einde Expeditie HUYE. Beleefd aanbevi BOEKHOU SAS VA? ICONTROL

de Stem | 1946 | | pagina 2