IN MEM0RIAMM6R F. B.J, FRENCKEN r Yrije bedrijfsorganisaties onmisbaar MGR. F.BJ. FRENCKEN OVERLEDEN Indischs delegatie niet ontevreden 1ELMAN ligt voor llENDE. lau i België {50 c.c.) :lburg De kinderen en de armen hadden zijn voorliefde Tripolis en Cyrenaica onafhankelijk Kath. Volkspartij lijst no. 2 Franco regiem' wordt onderzocht IN 'T KORT Dit jaar geen zomertijd P 912 uur li'ii op 7.00111 |:en dagelijks |4 Ol' ZOOM 508-xxx-Q Tan dit blad rouw bij SER GOED 645—O (ingzaken I cteur van 748—0 ld een Iben?" lrgen 7* professor nog bewustzljnT.. - Wiske worden al* z« van men. >00000 olygoon i. 484-0O >00000000 217—0 520 yww^» 'andersteen DilUME GEM VEEGV- ?JgMOEM Of IMS. Her of ff# MEEEMT CAT iTH>£/?P£N GTMÜ. TWEEDE JAARGANG No. 453 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem, Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236 Red. N.J KARHOF DINSDAG 30 APRIL 1040 Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTB- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr A. J. J. M. MES Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs t (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week- (bij met-post bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. IN HET RUSTHUIS St. Augusti- nus te Wilrijck vond dit ruste- looze hart de eeuwige rust. Rus teloos had God hem geschapen en begiftigd met kwaliteiten van geest en hart, die nimmer rust vonden voor hij zijn volk op weg wist naar het eeuwige geluk. Origineel den ker en vurig dichter, schitterden zijn gaven al op het Groot Semi narie en toen hij eenmaal profes sor was op Ypelaar vond zijn be zielend woord den rechten weg naar het hart van zijn jongens en ont vouwde voor hen de schatten der poëzie en de lichtglanzen van zijn Mariale en Eucharistische liefde. Ontelbaar velen schor k hü idealen voor geheel hun leven. Maar altijd was de wereld waar HU woonde te klein voor zijn groote hart en voor vele dwalende en zoekende zielen ontstak hij het licht van het geloof en baande zijn geestdrift den weg naar het hart van God. Uit het vriendenhart van Dr. Poppe sprong de vonk die heel zijn leven verder in gloed hield en dui zenden harten ontvlamde hij. Voor twee groepen had hij 'n voorliefde: voor de kinderen en voor de armen en onfeilbaar sprak hij de taal van hun hart Voortdurend rezen grootsche plannen In zijn geest en verzwij gen kon hü ze niet. Heel het bis dom moest doordrenkt worden van Eucharistischen geest en door zijn stuwende propaganda kwam in de Kerk v. h. Allerheiligste Sacra ment de eeuwigdurende Aanbid ding tot stand en met zijn be geesterde vrienden herstichtte hij den Stillen Omgang ter eere van de Miraculeuze Hostie van de Nier- vaert. Waar hij den tijd vord voor alle tridua en retraites begreep niemand. Nooit spaarde hij zich zelf en zijn warme goedheid vuurde zijn volgelingen aan tot veel grooter dingen, dan zij dachten In staat te zijn. Uij zette zijn leven in voor het fa- brieksmeisje en langs welke we gen God alleen weet het maar hij wist de krachten te vinden die zijn idealen omzetten In de prak tijk en van dien tijd af Is zijn in vloed niet meer te stuiten. Overal verrezen E.K.-huizen, wapperden de blauwe vlaggen van de KJV bazuinde de „Roepstem" zijn krach, tigen opmarsch, vloog „Verove- rirg" over het land. Zijn portret uit de krant geknipt, prijkte op 't schouwke van het arbeidende gezin, en in de hoogste kringen der regee ring was hij een graag aanhoorde pleiter voor de geestelijke belangen van zijn volk en een hooggewaar deerde stuwkracht. In het Cate- chistenwerk stortte hij al zijn idea len uit en ver over de grenzen van ons land werkte de onweerstaan bare kracht van zijn woord Als generaal, aan het hoofd van zijn troepen, trok Hij op naar Rome, en gesterkt en kinderlijk blij om het zegenend woord van den Heili gen Vader keerde hij terug, Aan voerder van het Mariaal Legioen van de Katholieke Actie. Door de meisjes vond hij den weg naar liet gezin en ook de jongens, de vrouwen en de mannen schaar den zich op zjjn stem in de strij dende gelederen. Tegenslag versterkte zijn kracht en verslagen was hij nooit, want hij Bevin wil er één staat van maken. I)E, ministerconferentie te Pariis heeft een moeilijken dag gehad hi verband met de aanspraken van de Sovjet-Ur.ie op het alleenbeheer over Tripolis. Engeland en Frank- rijk zyn er tegenstander van en eerstgenoemd land stelde voor Tri polk en Cyrenaica onmiddellijk on afhankelijkheid te verleenen en in een staat te vereenigen. Men neemt aan, dat over deze zaak fel gestre den zal worden. Oostenrijk heeft de conferentie een verzoek doen toekomen tot teruggave van Zuid Tirol, terwijl Italië een memorandum heeft sa mengesteld, waarin tot uitdrukking gebracht van welke groote be- teekenis dit gebied voor Italië is. wist zeker; Maria was zijn goede Almachtige Moeder, die alles voor hem vermocht bij God den Vader almachtig. Vanuit zijn burcht Bouvigne drongen zijn plannen door geheel Brabant, ja geheel Nederland, en in de wisselende kansen van de laatste onheilvolle jaren, vond zijn flitsende geest nog steeds den weg naar alle harten, al was het langs ondergrondsche paden. Hij heeft gewoekerd met de ta lenten die God hem had gegeven in overstroomende maat, en nie mand. die hem aanhoorde, kon hem weerstaan. Tn de laatste jaren bezocht God hem met ziekten, die hem dwon. gen tot rust van het lichaam, zijn eest bleef altijd vitaal en hield honderden aan net werk. En toen hij het einde voelde naderen wilde hij stil en eenzaam heengaan. Blij heeft hü altijd zün gaven aan God geschonken, blij gaf hjj zijn ziel terug aan God en wilde dat ook allen die dat meemaakten blij zou den zijn, en vroeg om de machtige jubeling waarmee de Kerk de zie len van hare kinderen geleidt naar het eeuwig geluk: In Paradisum deducant te Angeli. Monseigneur Frencken, eenvou dige blije knecht van God, uw aan denken zal in zegening blijven bij talloozen, die gij een voorsmaak hebt gegeven van de hemelsche blijdschap, wier weg gij geëffend hebt naar den H. Wil van God, aan wien gü. u getoond hebt zooals ge in het diepst van uw hart züt ge weest Kind van Maria, vriend van Jezus Eucharisticus. A, J. S., rector Tien partijen gaan de verkiezingen in TIET Centraal Stembureau te Den Haag heeft de nummering der candidatenlüsten voor de Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld. De nummering luidt: 1 Partii van den Arbeid, 2 Kath. Volkspartij, 3 A.R. partij. 4 Christ. Hist., 5 Parti) van de Vrijheid, 6 Comm. partij, 7 Prot. Unie. 8 Staatk. Ger., 9 Ned. Bellamy partij. In kieskring 9 (Am sterdam), waar 8 partijen aan den strijd deelnemen, krijgt de groep Lopez lijstnummer 9. In totaal nemen dus 10 partijen aan den verkiezingsstrijd deel. TN RUSLAND en Siberië vertoe- ven nog 1150 landgenooten, die door de Duitschers ais „Oostbou wers" geronseld werden. 800 land genooten zijn op weg van Rusland naar ons land bij Weenen aangeko men. Prof. Rommo schetste de organisafie welke gewenscht Is rpUDENS het reconstructiecongres van den Ned. Kath. Midden standsbond op het gemeenschaps oord Drakenburgh hield prof. C. P. M. Romme Maandag een magi strale rede. Na de voorgeschiedenis van de publiekrechtelijke organisa tie voor het bedrijfsleven geteekend te hebben, ontwikkelde spreker een vijftal stellingen: le. Een vrije vereeniging met verplicht lidmaatschap (organisatie Woltersom) is onvereenigbaar met en schadelijk voor een stelsel van publiekrechterlijke bectrüfsschap- pen. 2e. De vrije organisatie (zonder verplicht lidmaatschap) is onmis baar in een stelsel van publiek rechterlijke bedrüfsschappen. 3e. Het vrije organisatieleven dieni; confessioneel geleid te zijn. In het hartje van Parijs startten de deelnemers aan 'n baUonwedstrüd, den eerste, welke sinds het uitbre ken van den oor* log weer werd ge houden. Een enorme menigte woonde 't schouw spel t>(J. 4e. De organisaties Woltersom moeten met bekwamen spoed ver dwijnen, ongeacht de instelling van bedrijfsschappen; de bureaux ech ter moeten blijven in zooverre zü een taak vervullen, waarbij zü het geheele bedrijfsleven moeten om vatten, zulks onder leiding van een bestuur uit het bedrijfsleven. 5e. Er behoort een regeling te komen, waardoor de financieele lasten worden gelükgesteld voor alle bedrüfsgenooten, of zü al dan niet tot het vrüe organisatieleven wenschen toe te treden. Het glashelder betoog oogstte dankbaar applaus. 'n MET HEM GIMG EEM GROOT PRIESTER EN EEN VRUCHTBAAR SOCIAAL STRIJ DER HEEM /\P 59-jarigen leeftijd overleed gisteren in het St. Augustinus-rust- huis te Antwerpen Mgr. Franciscus Bernardus Josephus Frencken Directeur van het Eucharistisch Werk in het Bisdom Breda, pionier op godsdienstig, charitatief en sociaal terrein, geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, officier in de orde van Oranje Nassau. Voor het laatst trad Mgr. Frencken het vorig Jaar naar buiten op in de Christus Koningkerk te Breda, waar hü over de dreiging uit het Oosten sprak en over de taak van het meisje in een Christelüke maat- schappü- Zün gezondheidstoestand, die hem in de laatste jaren meer genoopt had tot rustperiodes, on dervond toen een inzinking, waar voor hü herstel zocht in Luxem burg en in België. Met vlagen trad er beterschap in. doch over het al gemeen ging zün lichamelü'ke ge steldheid in dalende lün. Ook een operatie kon daarin slechts tüdelük verbetering brengen. Zondag jl. werden hem te Ant werpen de laatste H. H. Sacramen ten toegediend. Gistermorgen bracht Mgr. Baeten den lüder een bezoek en hü trof hem nog volko men helder van geest aan. Ook verschillenden van zün naaste medewerkers stonden aan zün sterfbed en werden diep ontroerd door de volkomen overgave, waar op hü den overgang naar het an dere leven afwachtte. Op zün ver zoek zongen de Catechisten het „In Paradisum". Mgr. Frencken bad zelf de gebeden der stervenden mee. Zooals zijn leven was, zoo was ook zün einde: Een voorbeeld van diep geloof en waarachtige blü heid. Ap 9 Juni 1886 werd hü te Ooster- hout geboren, zoodat hü bijna den 60-jarigen leeftüd bereikte. Zijn roeping tot het priesterschap vond de eerste bekroning In de wüding, den 21en Mei 1910. Van 5 Juni tot 5 Sept. stond hij als kapelaan in 't Zeeuwsch-Vlaamsche Lamswaarde, waarna zün benoeming tot profes sor aan het Klein Seminarie De Ypelaer volgde. Hij kenmerkte zich al dadelük als een hard en vrucht baar werker, een begeesterend rede naar. een vurig Maiiakind. Bekend uit dien tijd zijn tooneelspel ..Pllatus". dat tal van opvoeringen, °°a in de open lucht beleefde. Hü werd vooral gegrepen door de ge dachte van den Eucharistischen Kruistocht, dien zün persoonlüke vriend dr. Edw. Poppe in Vlaan deren was begonnen. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans en Mgr. i.uiv.cn iicuoeii uen iüiienans- tischen Kruistocht van België naar ons bisdom overgeplant. De veel vuldige en goed voorbereide en wel. benutte H. Communie moest het middel bü uitstek worden om de geloovigen met Christus te veree nigen en krachtens het devies van den bisschop met Christus te doen leven en werken. De E.K. van de eerste uren was als een ziel: een beginsel van nieuw leven. De H. Communies gingen met tienduizenden omhoog. De Maria verering bracht steeds nieuwe werken tot stand. De kleine gods dienstige clubjes onder kinderen en fabrieKsmeisjes groeiden in den be ginne uit tot K.JV van meisjes en jongens. De Kath. Verkenners dan. ken aan de E.K. hun bestaan. Een groeiend succes werden de E.K.- dagen voor onderwüzers en onder wijzeressen. De E.K.-clubjes onder fabrieks arbeiders zün de voorioopers ge weest van de kernvorming in de standsorganisaties. De Altüddurende Aanbidding in de H. Sacramentskerk, waar Mgr. Frencken in 1926 werd benoemd tot kapelaan, werd de krachtcentrale der Eucharistische beweging En. zooals directeur Jos van Campen in het mededeelingenblad van de K.A. zegt: De Katholieke Actie is het lichaam geworden dat door de E.K. bezield werd. Uit de bron van de E.K. zün alle groote werken van den nieuwen tüd in ons bisdom ontstaan. Om zün E.K, is ons bisdom het Eucharistische en Mariale bisdom geworden, waarvan de wapenspreuken van onze beide bisschoppen getuigenis afleggen. JYlein is Mgr. Frencken met het E.K.-werk begonnen. Het „kin derwerk" op het Baggürhof waren de eerste stappen van dit belang- rüke sociale werk, dat door Mgr. Frencken met al zün geweldige kracht omhoog gestuwd werd. 11 Augustus 1926 kon hü meer gaan geven aan dit werk. dat hem zoo na aan het hart lag. De bus- schop benoemde Mgr. Frencken toen tot directeur van het Eucha ristische werk. Zün groote ver diensten kunnen niet allemaal be schreven worden. Maar dit mag toch wel geconstateerd worden: door zijn begeesterend woord, zün catechistenvorming, zün Marialen arbeid heeft Mgr. Frencken zeer bijzondere beteekenis op sociaal voorvechtersterrein. Onomstootelük is dit wel geble ken bü zün zilveren priesterfeest in 1935. Z. H. de Paus benoemde hem toen nl. tot Geheim Kamer heer van Z. H. En niemand was Hopman^egdMgr°'FrencLn^de"V» 1°'" groote boodschap zelf kwam bren- raa/XSin Ook H.M. de Koningin wilde de !ang.en ,va.n den. landbouw zyn Veiligheidsraad stelt commissie in TIE Veiligheidsraad nam Maandag het Australische voorstel aan inzake de Spaansche kwestie, ech ter niet dan nadat de afgevaardig de van Australië twee Poolsche amendementen er op had over genomen. Een commissie zal thans een onderzoek instellen naar het Frar.co-regiem, met 31 Mei als li miet voor het uitbrengen van ver slag. Alleen Gromyko verklaarde zich tegen het voorstel. In de com missie zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van Australië, Frankrijk, China, Brazilië en Po len. Vliegtuigen halen voedsel uit Australië. TIET VERTREK van dr. v. Mook is op verzoek van den minis ter van Overzeesche gebiedsdeelen eenlge dagen uitgesteld ter be spreking van een aantal bestuurs aangelegenheden. De Indonesische delegatie is inmiddels te Batavia teruggekeerd, waar de heer Soe- wandi verklaarde „niet ontevreden" te zün. De delegatieleden toonden zich overigens zeer gesloten Uit Australië werd gemeld, dat thans Douglastransportvliegtuigen het vervoer van levensmiddelen en goederen hebben ter hand genomen, die door Nederland zijn aangekocht en die de Australische havenarbei ders weigerden in schepen te la den Een intensief plan is opge steld om de goederen te vervoeren. Bij Pesing ten W. van Batavia heeft een hevig gevecht plaats ge vonden tusschen een patrouille en een bende terroristen. Deze leden zware verliezen, terwijl de Neder landers 1 doode en 6 gewonden ver. loren. verdiensten van Mgr. Frencken be loonen. H. M. verleende hem na melijk bij het zilveren priesterfeest het officierschap tn de orde van Oranje Nassau, speciaal in verband met zün sociaal werk. gen r.obel en groot mensch en edele priesterfiguur ls van ons heengegaan. Ondanks zijn groot heid bleef hü een eenvoudig, har- telü'k en blü mensch. Er ging van hem zoo'n groote aantrekkings kracht uit, dat wü zyn heengaan nog lang als een groote leemte zul len voelen. Er, meer nog dan wü, de com- munauteit der Catechisten, wier aantal in den loop van nog geen 20 jaar groeide tot 160. meer ook de sociale verzorgsters en gezins verzorgsters wier aantal de 300 reeds benadert en wier ai-beid en streven zoo'n groote kracht ont leende aar. het bezielende woord van Monseigneur Frencken. God beloone hem met de eeuwige blijdschap. De uitvaart van Mgr. Frencken zal Vrijdag a s. plaats hebben om 10.30 uur In de kathedrale kerk te Breda, waarna het stoffelijk over schot. zal worden bügezet in het familiegraf te Oosterhout, hierbü beslissend geweest, bespa ring aan brandstof wordt geacht hiertegen niet op te wegen. r<RAAF MABCHANT d'Ansem- bourg heeft door het Bossche Byz. Gerechtshof de doodstraf te gen zich hooren eischen, bene vens ontzetting uit de beide kies rechten. TIENERAAL GIRAUD heeft zich candidaat laten stellen voor de M.R.P. ORIGADE-generaal Roxas is tot president van de Philippijnen gekozen. Het is de eerste president van de onafhankelüke Philippij nen. TIE BENZINEPRIJS wordt 1 Mei verlaagd van 30 op 20 cent, die van gasoline van 10 op 8 cent. Pomphouders zullen hierdoor geen verlies lüden. De prüzen voor het vervoer langs den weg zullen er door vermin deren. De prüsverlaging bet.ee- kent voor het goederenvervoer een reductie van minstens 5.4 pet. en voor personenvervoer 5 pet.

de Stem | 1946 | | pagina 1