Wat zal Italië moeten betalen Een gevaarlijke, Serviesgoed voor de kinderen Beruchte nazis gepakt Amerikaansche banken Achterstand aan rijwielbanden wordt dit jaar ingeloopen Spaansche kwestie wordt onderzocht IN '7 KORT TWEEDE JAARGANG No. 451 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN. Viissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red. NJ KARHOF ZATERDAG 27 APRIL 1946 Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H. B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. Getuigen van JEHOVAH UR WORDT den laatsten tijd nogal veel ophef gemaakt van de Getuigen van Jehovah. Ze voe ren in ons land drukke actie, o.a. door het colporteeren van him or- gaai: ,,De Wachttoren" en maken daarbij hier en daar gebruik van zonderlinge methodes, om de aan dacht op zich te vestigen. Wat zijn dat voor lieden? Hoe moeten we er tegenover staan? In het Katholiek Cultureel Tijdschrift heeft Drs. Eadm. Winkels O. Carm. er een uitvoerige beschouwing aan gewijd er. aan de hand daarvan willen we er onze lezers ook iets van vertel len. rje Getuigen van Jehovah is een van die telkens in de Christe lijke wereld opduikende sectes, welke verkondigen, dat de Weder komst van Christus nabij is en dat hij op deze aarde een Duizendjarig Rijk zal vestigen, waarin Hij de heerschappij zal voeren en alle le vende menschen gelukkig zullen zijn. Men grondt zich daarbij voor al op teksten uit het zoo moeilijke Boek van de Openbaring. Charles Taze Russell, een Ame- vikaansch koopman, stichtte in de tweede helft van de negentiende eeuw deze sectie, ook wel genoemd de ernstige Bijbelvorschers. Hij was als streng Calvinist opgevoed, doch bij het studeeren in den Bijbel be gon hij er allerlei fantastische be doelingen achter te zoeken. Op 21-jarigen leeftijd, in 1873, kwam hij voor den dag met een boek. waarin hii o.a. vertelt: Christus hield bij zijn eerste komst op aai de op geest te zijn en werd louter mensch door Zijn Kruisdood wordt iedere mensch in de gelegenheid gesteld om te kiezen tusschen het eeuwige leven en den dood; wie voor het leven kiest, zal later weer opgewekt worden, om in het Duizendjarige Rijk onder de heer schappij van Christus volmaakt ge lukkig te zijn; wie den eeuwigen dood kiest, wordt totaal vernietigd, want on sterfelijkheid bestaat voor hen niet. na Zijn Kruisdood werd Christus weer een geestelijk wezen om op den bepaalden tijd op onzichtbare wijze weder te komen en na een al-beslissenden strUd tusschen Je hovah en den Satan het Duizend jarig Rijk te vestigen. Volgens Russen zou die weder komst al geschied zijn in 1874, ter wijl hij ook berekende, dat in 1914 de eindstrijd zou zijn voltooid. Hij heeft het niet-uitkomen van die voorspelling nog beleefd. In 1916 stierf hij plotseling in een trein- coupé. Aan zijn ideaal, het komen de Godsrijk, had hij alles geofferd: zijn tijd, zijn geld en zelfs zijn hu welijksgeluk, want, omwille van 'n geschil over zijn blad „De Wacht toren" liet hl) zich van zijn vrouw scheiden. zijn dood werd de leiding van de sekte overgenomen door rechter Rutherford, die vasthield aan de leer van Russell, dat de Wederkomst van Christus reeds heeft plaats gehad. Echter legt men nu den nadruk op den strijd, die aan de stichting van het Duizend jarig Rfjk moet voorafgaan, die nog tot een beslissend einde moet ko men. Volgens d.e Getuigen van Je hovah zijn het „de politiek" en „de georganiseerde godsdienst", welke de Satan als wapens gebruikt. Als gevolg daarvan prediken ze het ver_ zet tegen elk georganiseerd gezag en propageeren de dienstweigering Onder de „georganiseerde godsdien sten" hebben ze het vooral tegen Rome, dat ze er van beschuldigen r.aar onbeperkte macht te streven. Het zou den jongsten wereldoorlog op touw gezet hebben, om het zoogenaamde Heilige Roomsche Rijk der Germaansche Natie weer op te richten, ditmaal over den ge- heelen aardbol. De Paus wordt de zichtbare vertegenwoordiger van den duivel op aarde genoemd. Men spreekt van „de vervloekte en dui- velsche leer over de zoogenaamde H. Drievuldigheid." En zoo zijn er tal van bewijzen aan te halen, dat we hier met een zeer hatelijke en gevaarlijke leer te doen hebben. Het is waar, dat ver scheidene „Getuigen van Jehovah" door de Nazi's naar concentratie kampen gesleept hebben, waar ze zich dapper en standvastig gedroe gen. Doch dit is er nog geen be wijs voor, dat hun leer en actie deugdelijk zijn. Het zijn afbrekers en sloopers in een wereld, die om geestelijken opbouw vraagt. Pater Winkels kwalificeert hen kortweg als „een groep fanatici, die de samenleving ondermijnen" en hij meent, dat de Regeering de ac tie dezer destructieve sekte niet mag tolereeren. dinnenkort zal voor personen, gebaren in 1926 of later we derom een bon voor serviesgoed worden aangewezen. Deze bon zal ten waarc" ^bten van twee pun- yyEER zijn eenige beruchte Nazis gearresteerd. De belangrijkste is Oberst-Leutcant Fullriede van net Hermann Goering-regiment, die de directe leiding heeft gehad bii debecstacbügheden die In Putten zijn gebeufcl. Hij is in Amsterdam ingesleten. Daarnaast heeft men den vroegeren Verwalter der Phl- lipsfabrieken te pakken gekregen Het is dr. Ludwig Holte. Hij heeft op alle mogeliike manleren de de portatie van Nederlandsche arbei ders naar Duitschland bevorderd. - oe man zal weldra naar ons land worden overgebracht. hebben vertrouwen in ons ■yAN HE'l' oorspronkelijk dooi de Export-Importbank aan Nederland aangeboden crediet van 200.000.009 dollar heeft een aanzienlijk aantal particuliere banken van de Vereenigde Sta ten zich bereid verklaard de lielft van deze leening ten be drage van 100 000.000 dollar over te nemen, zonder daarvoor eeni ge garantie van de Export- en Importbank te verkrijgen. Het feit, dat de particuliere ban ken in de Ver. Staten aan Ne derland een dergelijk groot onge dekt crediet willen verleenen. is een bewijs van de credietwaardig- heid van Nederland en het ver trouwen in het herstel van ons land. De door de handelsbanken ver leende helft zal kunnen worden aangewend voor aankoopen, hoofdzakelijk door Nedt-rlandsche importeurs, aan wie de gelden door de Nederl. regeering ter beschikking gesteld zullen wor den. Slechts de aankoopen in het groot van levensmiddelen zullen door de Nederlandsche regeering geschieden. Nederlandsche financieele auto riteiten overwegen, naar aanlei ding van de ontvangst van de leening op korten termijn, de uit gifte van een ofcligatle-leening met langen looptijd ter plaatsing bij Amerikaansche beleggers. Rubber genoeg, maar gebrek aan canvas en slaaltfraati OIJ DEN AANVANG van de distributie van rijwielbanden werd de behoefte geraamd op 3.000.000 stuks. Ongeveer een derde van den achterstand is met de thans gedistribueerde banden ingeloopen De verwachting is. dat voor het einde van het jaar de geheele ach terstand zal zijn ingeloopen. 1 Maart 1946 zijn in totaal Uit Engeland aangevoerd 102.000 bui tenbanden en 115.000 binnenbanden Verwacht wordt nog een import van 705.000 buiten, en binnenban den. yan Juli 1945 tot April 1946 zijn gedistribueerd: 1.094.000 toer- banden, 753.500 toerbinnenbanden, 56.680 transport buitenbanden en 42.850 transport binnenbanden. Voor den aankoop van rubber is ons land aangewezen op Amerika en Engeland. De hoeveelheden geïmporteer de rubber zijn voldoende en ver oorzaken geen moeilijkheden De productie wordt echter geremd door het ontbreken van canvas en staaldraad. De Nederlandsche textielindustrie kan niet voldoende canvas voor de rijwielbandenindustrie produceeren. Import uit het buitenland is niet mogelijk. Voor staaldraad is de rijwielban denindustrie aangewezen op im port. Thans is de uitvoer door de Engelsche regeering voorloopig stop gezet Getracht wordt de abricage van staaldraad in ons land ter hand te nemen. Het Italiaansche Vredesverdrag test.case Meeningsverschil in Parijs over de schadeloosstelling. Rusland eischt 100 millioen dollar. HET ITALIAANSCHE Vredesvei-drag is op de conferentie van de vie; ministers van Buitenlandsche Zaken ter sprake gekomen. Deze kwestie wordt als de „test-case" van d conlerentie beschouwd, in ver pand met het verschil van inzicht va,, de Russen ter eene en de Britten en Amerikanen ter andere zijde. De voornaamste punten, waar over verschil van meening bestaat zijn: Oppositie van Groot-Brittannië en Amerika tegen den Russischen eisch, dat Tripolitanië onder indi- vidueele voogdijschap komt. Oppositie van Engeland en Ame rika omtrent Moskou's eisch, over de door Italië te betalen schade vergoeding. Oppositie van Engeland en Ame rika tegen Ruslands eisch. dat de Italiaansche vloot gelijkmatig ver deelt wordt tusschen Amerika en Riisli- ld. rpen aanzien van de door Italië te presleeren schadevergoe ding is overeengekomen, dat te Parijs onmiddellijk deskundigen van de vier groote mogendheden worden benoemd om deze scha devergoeding te bepalen. Deze overeenkomst was het resul taat van een door Bevin gedaan voorstel. De Sovjetrussen waren van mee ning. dat van Italië een gefixeerde som van 300.000.000 gouddollar, naar waarde van 1938, geëischt moest worden, waarvan 100.000.000 dollar woden opgeëischt door Sovjet-Rus land, in verband met de door Ita liaansche troepen op Sovjetrussisch gebied aangerichte schade, en 200.000.000 dollar voor Joego-Slavië De Britten en Amerikanen ston den op het standpunt, dat Italië niet in staat was eenige gefixeerde som in geld te betalen. Uit Washington werd nader- hane gemeld, dat Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten in principe zijn over eengekomen dat de voorwaarden van den wapenstilstand met Ita lië gewijzigd zullen worden. Hongersnood hier, hongersnood daar1 Als ze maar niet denken, dat WIJ nog iets te missen hebben VOODRA de Veiligheidsraad Vrij- dagavond was bijeengekomen, deelde de Australische afgevaar digde, William Hoogson, mee, dat men na beraadslaging met Bonnet en dr. Lange, resp. den Franschen en den Poolschen afgevaardigde, die amendementen hadden voorge steld op zijn oorspronkelijk plan, tot volledige overeenstemming is gekomen over de bewoordingen van de Australische mote. Over deze motie, waarin wordt voorgesteld een subcommissie van vijf personen in te stellen voor een onderzoek naar de situatie met betrekking tot het regiem van Franco, zal Maandag wor den gestemd. „Men heeft den aandacht van den Veiligheids raad op den toe stand in Spanje gevestigd en de zen verzocht te verklaren, dat bedoelde situa tie tot interna tionale wrijving heeft geleid en den Internationa len vrede en veiligheid be dreigt. Daarom neemt de Veiligheids raad, in acht ne mende de mo- reele veroordee ling van het re giem van Fran co in den Vei ligheidsraad, de resoluties be treffende Span je, die op de conferentie te en in de alg. vergadering werden aangeno men, en de door leden v. d. Vei ligheidsraad uit. gesproken zienswijzen over dit re giem, hiermede het besluit, verdere onderzoekingen te verrichten om te kunnen vaststellen, of de situatie in Spanje tot internationale wry ving heeft geleid en een bedreiging vormt voor den internationalen vre de en de internationale veiligheid, en, indien de Veiligheidsraad tot deze overtuiging komt, de practi- sche maatregelen vast te stellen, welke de V.N. kunnen treffen. Te dien einde benoemt de Vei ligheidsraad een subcommissie, be staande rit vijf van zijn leden, en draagt haar op de in den Veilig heidsraad afgelegde verklaringen omtrent Spanje te onderzoeken, na dere verklaringen en documenten in ontvangst te r.emen, zulke onder zoekingen te leiden als zij noodza kelijk acht en zoo spoedig mogelijk aan den Veiligheidsraad rapport uit te brengen". Na de resolutie te hebben voor gelezen wees kolonel Nodgson er op, dat volgens deze nieuwe lezing de Veiligheidsraad zelf en niet de subcommissie verantwoordelijk zou zijn voor de beslissing. De bijeenkomst werd tot Zater dagavond verdaagd. Bulgarije breekt met Franco. Het Bulgaarsche nieuwsbureau maakte bekend, dat Bulgarije zijn betrekkingen met het Spanje van Franco verbroken heeft. TVE SPAANSCHE pers maakt zich intusschen erg kwaad over den Veiligheidsraad. Zij ontkent, dat de Raad het recht heeft zich met Spaansche kwesties bemoeien. Van Spaak wordt een verklaring verwacht over het gebrek aan mede werking van Spaansche zijde t.a.v. de uitlevering van den rexisten- leider Degrelle. En in Parijs heeft men nog iets in petto over het vrije rondwandelen in Spanje van vroegere medewerkers van Laval. T\E DOOR DE P.R.A. gearresteer de oud-directeuren van het Rott. Nieuwsblad, de heeren Kars ei. Evers, zijn inmiddels weer in vrijheid gesteld. TVen Dultsche en Oostenrijksche kwesties zijn ook ter sprake gekomen. Bidault stelde voor. de kwestie van Duitschlands Weste lijke grenzen in bespreking te bren. gen. waartegen Molotof geen be zwaar had. Ook ByiT.es ondersteun de het Fransche voorstel. Bevin, de Britsche minister van Buiten landsche Zaken, wenschte echter, dat het Duitsche probleem op een steviger basis, dan alleen de kwes tie der Westelijke grenzen, be sproken zou worden. Van de zijde der Amerikaansche delegatie werd het verzoek de Oos tenrijksche kwestie, met inbegrip van een spoedige terugtrekking dei- troepen uit dat land, op de agenda te plaatsen, herhaald. Brug bij Zaltbommel afgesloten TN DEN NACHT van 29 op 30 April van 23 uur tot 6 uur, zal de brug te Zaltbommel voor het. verkeer afgesloten zijn. Het verkeer in Noordelijke richting wordt dan geleid over Wamel en Tiel en het verkeer in de Zuidelijke richting over Keizersveer of Moerdijk. TIE EERSTE hoeveelheden (1300 runderen) Deensch slachtvee zijn in ons land aangekomen. TVE NEDERLANDSCHE delegatie op de vluchtelingen-conferentie der V.N. te Londen heeft aange kondigd. dat de Ned. regeering de mogelijkheid overweegt vluchtelin gen of verplaatste personen in W.- Indië op te nemen. A|TNISTER MEYNEN heeft aan 'wintig hooge Britsche officie ren Nederlandsche onderscheidin gen uitgereikt. rpiJDENS de conferentie van de Dominions te Londen is ko- m-i vast te staan, dat het wen- schelijk zou zijn een conferentie te houder., waaraan landen (wo. Ne derland) deelnemen, die gemeen schappelijke belangen hebben in zake hun verdediging in den Pa cific. /VPGEROEPEN dienstplichtigen van de lichting 1945 die op 2, 7 en 8 Mei naar hun garnizoenen vertrekken zullen mededeelingen over he' vervoer hooren in het ra dioprogram der Ned. Strijdkrach- t< op a.s. Maandag 19.30 uur. (H'versum I). rj^ER GELEGENHEID van het spel der bevrijding op 4 Mei in het Stadion te Amsterdam, zuilen de sr oorwegen eenige extra-treinen laten loopen. »AN 's RIJKS MUNT te Utrecht is een penning vervaardigd ter herin erlng aan de bevrijding van ons land. Op de belangrijkste post kantoren zal in Mei een afslag i'l brons van deze penning verkrijg baar worden gesteld. TUTET INGANG van 1 Mei as. zullen weer brieven en doosjes n ,-t aangegeven waarde van Ne derland naar Luxemburg en v.v. verzonden kunnen worden. AP 1 MEI a.s. wordt het postwis- selverkeer met Zwitserland in beide richtingen hervat. Ti KT ANP geeft thans een correc- tie door inzake het verweer van Vorrink, waarover wij gister be richtten. Bij het onderhoud tus schen Vorrink en Arnold Meyyr zou de laatste gezegd hebben „wirneb- ben de leiden de elite en jullie hebben de massa". TLTINISTER MEYNEN, heeft het comité „Nederlandsche oor logsgraver)geïnstalleerd, dat tot doel heeft graven van geallieerde militairen in Nederland te adOD- teeren. Van de 20.000 graven van geallieerde soldaten in Margraten, zijn 15.000 graven reeds geadop teerd.

de Stem | 1946 | | pagina 1