dag! HERZIENING ONDERWIJ ZERSSALARISSEN Het eiland Tholen GAI Wat een Wonderlijke Wereld UIT DE KEUKEN VAN DEN P.O.D. Geregel OPBOUW van vloot en leger GAAT VOOR PROEFSTEMMING Vandaag VREDESCONFERENTIE ■IN 'T KORT Ad J. i. $:WED. Y J. Th. Bi Hoo Westw Godsdienstonderwijs op openbaie scholen »t' HET .Congres voor Vernieu- wing van Onderwijs" te Utrecht zei prof. dr. G, van der Leeuw, minister van O. K. en W, dat een vernieuwing niet mogelijk is wanneer er geen verbetering ontstaat voor onderwijskrachten in den materieelen zin van het woord. In dit verband deelde de mi nister mee, dat de herziening van het salaris van het onder wijzend personeel \<óór de her ziening van het algemeen bezol digingsbesluit zal gaan Drie am.ildoolon - Vier ooi ene antra voor hot leger OIJ DEN OPBOUW der Ko ninklijke Marine gaan de ge dachten uit naar een aantal smel- deelen, die onder bevel van een Nederlandschen vlagofficier als eenheid kunnen optreden in geal lieerd verband, zoo wordt gezegd in de memorie van Toelichting op de Marine-begrootlng. Het aantal van deze snvaLdeelen moet. op ten minste drie worden gesteld. In elk smaldeel is voor de luchtstrijdkrachten ten minste één vliegdiekschip noodzakelijk. Daarnsast dient een groep, be staande uit 2 kruisers en 4 moder ne jagbrs te staan. Een .jagerscherm" is noodig voor vliegdekschepen. Per schip zijn voor dit doel 4 torpedojagers noodzakelijk. De samenstelling van eik smal deel zal dus zijn: 1 „lightflect- carrier", 2 kruisers en 8 jagers, zoodat uiteindelijk de totale in dienst zijnde vloot zal bestaan uit 3 .lightfleetcarriers", 6 krui sers en 24 jagers. Ook het onderzeebootwapen zal niet mogtm worden verwtarloosd. De drie smaldeelen zullen in den loop van 1952 gereed zijn; de geheele vloot, de reserve in- birepen voor 1 Januari 1955. Het opbouwplan van den Mari ne-luchtvaart strekt zich over de eerstkomende vijf jaren uit. Vol gens dit pkn zullen in 1950 340 vliegtuigen gereed zijn. Jn de memorie van Toelichting op de Oorlogsbegrooting wordt o m, gezegd, dat het aanbeveling V.rdient uit de jaarlijksche lichting- een afgeronde eenheid een, divisie samen te stellen, alsmede een deel der legerkorps- en legertroepen. die voor de organisatie u:n het geheel noodig zijn, zoomede een deel der troepen, testemd voor territoriale taken. De opleiding ge schiedt in oorlogssterke eenheden. Om de op te leiden eenheden in onderlinge samenwerking te doen oefenen worden in 't land een viertal groote oefencentra ingericht, twee on de Veluwe, een ill Noord-Brabant en een in Noord-Oost-Nederland. Voorbereidingen worden getrof fen cm in den loop van 1946 de hoogere krijgsschool wederom in bedrijf" te stellen. Ho vendien zullen de onderwijs krachten alsnog in aanmerking komen voor het zgn. invasie- geld. ly- minister besprak voorts tie hem onlangs toegelichte plan nen betreffende 't godsdienstoncer wijs op do openbare lagere school. Van het daarbij gestelde ideaal van een soort algemeen godsdienston derwijs, staat hij zoover af als maar mogelijk is. Integf-ndeelhier ligt 'n taak voor de kerken. Want godsdienstonderwijs kan niet anders tot zijn recht komen, dan in de sILer van het geloof. Een wetsontwerp, dat deze materie regelt en hef geven van godsdienstonderwijs op de open hare scholen vanwege de kerken en door de onderwijzers verge makkelijkt, ligt thans bij den Raad van State. De vrijheid zoowel der ouders, die dit onderwijs voor hun kinde ren niet wenschen, als van de leer krachten die het niet willen ge ve;', is daarbij gewaarborgd, zoo zette db minister uiteen. Partij van den Arbaid verliest terrein II ET Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie heeft voor „Het Parool" in de eerste week van April nog eens een peiling gedaan naar de gezindheid der kiezers ten opzichte van de verschillende par tijen. De vraag luidde: „Indien de ver kiezingen vandaag zouden plaats vinden, op welke partij zoudt u dan stemmen?" De uitslag was: Partij van den Arbeid 37% Katholieke Volkspartij 30% Anti-Rcvolutionnairen 9% Christ. Historischen 7% Comm. Partij Nederland 7% Party v. d. Vryheid 7% Andere partyen en groepen 3% Ook in voorgaande maanden zyn zulke peilingen verricht en daaruit is het volgende leerzame overzicht samen te stellen: Begin Begin Begin Begin Jan. Febr. Mrt. April pet. pet. pet. pet P. v. d. Arb. 10 21 37 37 S.D.A.P. 20 16 3 N.V.B. 11 6 4 Vryz. Dem. 3 3 1 Kath. V.p. 27 26 30 30 Anti-Rev. 9 9 9 9 Chr. Htst. 6 5 6 7 C.P.N, 6 6 5 7 P. v. d. Vr. 2 4 5 7 Andere 6 4 3 3 Hieruit biykt, dat de 3 procent, welke de vofige maal nog de oude S.D.A.P. koos (al bestond die dan niet meer) de keuze tenslotte niet bepaalde op de Partij van den Ar beid, doch vermoedelyk voor een groot deel naar de Communisten overliep. Ook de 4 procent van N. V.B. eri Vryz. Dem. zijn niet aan de Party van den Arbeid ten goede gekomen. Er is echter een duide lijke aanwas ten gunste van de Partij van de Vryheid. „Het Pa rool" ziet in in „deze beweging naar de twee extremen" het gevolg van het gebrek aan energie der Party van den Arbeid. En spruit dit niet voort uit een gebrek aan beginsel- stevigheid? KiOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ooooooooooooooooooooooo Wat je boffen noemt. XTET TOEVAL is een rare klant. Het kan ongerief veroorzaken, maar soms heeft het buien dat het de mcnsch heid (of maar bepaalde personen?) zeer gunstig gezind is. De 14-jarige Gerard Nield uit Nottingham lachte het wel zeer bij zonder toe. De knaap viel van een 200 voet hooge rots en zou zijn valletje ongetwijfeld nooit hebben naverteld wanneer een kleine stVuik de eenige in verren omtrek die halverwege den afgrond bevond, hem niet had opgevangen. Hij wist zich vast te grijpen aan het reddende boschie en slaagde erin zich in een hangtoestand te handhaven tot brand weerlieden hem door middel van een aan touwen neergelaten brancard uit zijn hache lijke positie bevrijdden. Met een gebroken pols en een stelletje schram men arriveerde hij weer op het punt waar hij zijn schrikbarende reis was begonnen. O, die vrouwen! "lt/1'R- EN MRS. RI- CHARD PARSON, uit High Wycomber (Eng.), kunnen er wel licht op pochen, dat zij de eersten zijn, die hun eerste huwelijksnacht op een politie-bureau hebben doorgebracht, zonder nochtans van een of andere misdaad verdacht te zijn. De schuld lag bij het jonge mevrouwtje. Toen zij na de feestelijkheden met manlief naar haar nieuwe woonoord South end vertrok, was zij de overtuiging toegedaan, dat zij het briefje met het nieuwe adres in haar handtasch had ge stopt. Bij aankomst te Southend midder nacht bleek dat zij zich vergist had, wat op zichzelf niet zoo ver wonderlijk is, wanneer men bedenkt dat de in houd van damestasch- jes over het algemeen geen voorbeeld van or dentelijkheid kan wor den genoemd, maar wat in dit bijzondere geval toch wel vervelend bleek te zijn, daar er geen kennsisen van het jonge echtpaar* in Southend woonden en het jaargetijde een open lucht-slaapje nog niet tot een aangename be zigheid maakt. Zij deden het eenige wat hun te doen stond zij stapten naar het po- litie-bureau en bleven er tot enkele bereidwil lige agenten het adres voor hen hadden opge zocht. Poëzie d^e te dra tot nuchter proza ver keerde. STEMBUSHOEKJE VRIJHEID EM GEBONDENHEID TC^R ZULLEN zeker ook katho- lieken zijn, die onder de be kering komen van de propaganda voor de Partij van de Vrijheid. Het is een goed-gekozen naam, want de vrijheid ligt ons na zoo veel jaren van tyrannie al bizon der na aan het hart. En de zaken man of industrieel, die zucht on der bureaucratie en paparasserij, haakt naar de vrijheid als nim mer te voren. Doch men dient hier goed te onderscheiden. Er is geen partij, die het vóór de ge noemde euvelen zal opnemen. Wie, zooals de K.V.P., streeft naar een behoorlijke bedrijfsorganisatie, wil er juist voor zorgen, dat tusschen den Staat en de massa der indi viduen de natuurlijke organen hersteld worden, welke eenerzijüs de bestaanszekerheid voor de en kelingen moeten waarborgen te gen de ongebreidelde winzucht, anderzijds moeten verzekeren, dat de Staat niet op terreinen treedt, waar hij slechts met tyrannie en dwang zijn wil kan doorzetten. In de Partij van de Vrijheid ech ter schuilen die groepen samen, welke het particulier initiatief weer geheel vrij willen laten wer ken, in de meening, dat daar door het algemeen welzijn vanzelf wel behartigd zal worden. Heel de negentiende eeuw is er, om de onjuistheid dezer stelling aan te toonen. Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno hebben haar scherp gebrandmerkt. Deze vrij heid leidt dan ook tot de bestaans- onzekerheid voor den „kleinen man" en de tyrannie van de „trusts". Eens vermomde de libera le partij zich als Vrijheidsbond. Thans gebruikt ze het woord „vrij heid" weer in een andere woord verbinding. Doch het wezen ver andert er niet door. tTEDENMIDDAG beginnen In Parijs de besprekingen der Vredesconferentie. Hoewel belang de groote mogend! heden aan deze conferentie hech ten blykt o.a. uit het groot aantal delegatie-leden dat Engeland en Amerika afgevaardigd heeft en ook uit de 200 man sterke Russi sche delegatie. Een delicate kwestie zal zijn of Frankrijk de besprekingen over de vredesverdragen met de ex-vazal staten van de As Hongarije, Roe menië, Bulgsrye en Finland) zal kunnen bywonen. Wat Frankryk zelf over de conferentie denkt heeft Bidault gister nog eens duxWijk gezegd: Het welslagen der besprekingen hangt voor een groot deel af van de eensgezindheid der vier groote mogendheden over de Duitsche kwestie! In het Fransche kabinet is over eenstemming bereikt over db bui- tenlandsche politiek in verband met de vredesconferentie. Ttalië zal met een verzoek ter tafel komen. Het komt n.l. met een Witboek, waarin gevraagd wordt de Italiaansche Vloot onder Itaii- aansche Vlag in stand te houden. Als het Duitsche probleem ter sprake komt wil Tsjecho- Slowakye meteen ook eenige grenscorrecties ten voordeele van Tsjecho- Slowa kije onder de aandacht gebracht zien. 1600 Gevallen; 600 dossiers gereed gekomen IIET HOOFD van den P.O.D. te Goes, de heer Chr. Louisse, heeft voor de leden van de G.O.I. W. een interessante causerie gehou den over den politieken opspo ringsdienst op de Bevelanden. De heer Louisse wees er aller eerst op dat de O.D. op Z. en N. Beveland, bij de arrestaties na de bevrijding, weinig' vergissingen heeft gemaakt, zoodat slechts een gering aantal geinteraeerden om die reden vrijgelaten moest wor den. Het werk dat uit die massa-ar restatie voortvloeide was echter enorm, omdat voor elke arrestatie documentatie en dus voor eiken ar restant een dossier noodig is. Toen de chaos dreigde, heeft men enkele politiemannen gevraagd om de zaak weer op orde te krijgen, wat thans gelukt is. Onderzoek en opsporing is nog in vollen gang, want het is niet vol doende, dat verdachte bekent-, maar het wettig en overtuigend bewys moet ook geleverd worden. Nog moeilijker wordt het wan neer verdachte ontkent en het ge val dubieus is. Sterke staaltjes deelde de heer Louisse mee over de tijdroovende omstandigheden, waaronder een verhoor soms plaats heeft. Alleen op Zuid en N. Beveland heeft de P.O.D. 1600 zaken te be handelen. Ongeveer 1000 hiervan komen ten laste van de NSB. col laborateurs, verraders, enz. De klachten ingediend by de door het M.G. ingestelde commissies vor men de rest. Van de genoemde 1000 zwaar dere zaken zyn er ongeveer 600 dossiers afgewerkt en verzonden naar den procureur-fiscaal, die ze alle schift en beslist of en door wie ze berecht, moeten worden. De P.O.D. streeft er naar de lichtere gevallen het eerst te be handelen, omdat het er by de zware zaken, als die tegen NSB- leiders, landwachters, SS-ers, enz., toch op geen maand aankomt. Door dit systeem wordt voorko men, dat menschen voor lichte ver grijpen, al te lang geïnterneerd bly- ven. Met de getuigenverklaringen wordt het lastiger. Aanvankelyk meenden de ondervraagden dat al les geheim bleef, doch de praktyk heeft anders geleerd, wat velen voorzichtig maakt. Zoo is het voor gekomen dat een familielid van n geïnterneerde door de onbeschei denheid van den advocaat, een vrij wel volledig proces-verbaal der ver klaringen in handen was gespeeld. Over het algemeen zijn de getui genverklaringen weinig zeggend en niet objectief en naarmate wy lan ger bevrijd zyn meer soepel. Ook de houding der geïnterneer den wyzigt zich. In het begin was die onderdanig, soms kruiperig en kreeg men de waarheid er wel uit. Van lieverlee keert het zelfbewust zijn terug en neemt het herinne ringsvermogen af. Heel weinig N.S.B.-ers zijn nog voortvluchtig. Van de meesten ongeveer 50 is de verblyfplaats bekend en bij gelegenheid keerenze naar hier terug. Alleen de SS-ers, die in den Harskamp zitten, worden daar vastgehouden, omdat zij waarschijnlijk voor den Krygsraad komen. De interneeringen gaan nog steeds door; nog niet lang geleden pakte men een lid van de Kriegs- marine, die rustig op een Goesche bank werkte. Een enkel briefknip- sel leidde eens tot interneering van twee medewerkers van den S.D. QNGEVEER 100.000 voormalige nationaal-socialisten in de Britsche zóne moeten, op grond van de nieuwe .wet inzake de po litieke zuivering, geïnterneerd worden. 1VTEER dan vyfhonderd Spaan- sche verzetslieden zyn in An- dalusië gearresteerd. Ei EN DOOR TWEE Rotter- damsche jongens zelfver vaardigde bom werd door een der roékelooze knapen in een kinderwagen fcgooid. De wagen werd compleet vernield masr de daarin liggende baby liep wonder boven wonder geen letsel op. IT ET BRITSCHE KABINET heeft zich uitgesproken tegen het invoeren van broodrantsoeneering in Engeland. TVE NIEUWE HUURPRIJZEN voor paard en wagen liggen al naar dé gemeente kla~se 25 tot 30 pet. hoóger dan iri 1943 DE OPSTANDELINGEN in de gevangenis te Milaan hebben zich overgegeven. Het lijk van Mus solini zou vo'gens Giorti" le d' Ita lia reeds 6 maanden gestolen zijn. QORSPRONKELUK was de re- gc-ering voornemens grond wetsherziening voortaan in eerste lezing te doen plaats hebben in 'n vereenigde vergadering der Staten Genera: 1. Waar dit voorstel veel critiek teeft ondervonden, heeft de regeering het teruggenomen. TN VERBAND met den huldigen finantiëelen noodtoestand In den lande, zullen de gemeenten dit jaar geen gelden aan de viering van den bevrijdingsdag (5 Me») mogen spendeeren. QNS LAND zal 1,5 millioen ton van de Duitsche koopvaardij vloot krijgen als vergoeding voor de scheepsverliezen. II VI DE KONINGIN brengt vanöiag en morgen een bezoek aan Friesland. Heden zon onder 19 53 uur, maan onder 11,40 uur. Vrijdag zon op 5,22 en maair op 3,54 uur. Weersverwachting: Toene mende bewolking met plaatse lijk eenige regen, m ti't' wind overwegend uit Zuidelijke rich ting. Weinig verandering in temperatuur Humoristische flitsen. VTiet altyd ontbreekt de humor. Zoo kreeg de heer Louisse eens op de gebruixelijke vraag naar ue politieke gezindheid van verdachte vóór 10 Mei 1940, het an-woord „Mijn vader zei dan altyd, dat ik maar op Kodde moest Stemmen.' Zeer komisch nog was 'ae re,.:n. waarom een landarbeider te Wol- faartsdyk, zich als lid der Bewe ging liet schrappen. De man, die blykbaar een tocht- gevoeligen schedel had, droeg onder elke omstandigheid zijn hoofddek sel De etikette by de NSB schreef echter voor, dat men tydens een vergadering zyn pet moest afzehen. Dit offer kon de man niet bren gen en hy liet den Leidei in den steek Geen herhaling van het „oogstwonder' TNE VOORNAAMSTE verbinding, welke het eiland Tholen met het Brrbantsche vasteland had, de moderne verkeersbrug te Tljo len, werd enkele dagen voor de te vryding door de terugtrekkende Duitsche troepen vernield. Het dooi- inundatie en beschieting zwaar getroffen eiland verloor daar mee een oeververbinding, welke voor het contact met het provin ciaal bestuur van Zeeluid van groot belang was. Deze wrek is men begonnen de brug te herstellen. De zwaarste Europeesche ,,bok", de AJax, heeft zoo goed als de geheele in 't water liggynde brug gelicht en op hulppijlers geplaatst. Momenteel is de eenige verbinding met het eiland een kleine veerpont. Dezer dagen heeft men te Tho len het geheele carillon terugont vangen dat door de Duitschsrs was weggesleept. De visschers, die met hun booten de klokken indertijd moesten vervoeren, lieten nabij Urk hun boot zinken, eenige we ken geleden is de schuit met alle klokken gelicht. Het ..oogstwonder" dat vorig jaar plaats had op het eiland Tho len toen, tegen de verwachting van deskundigen in, normaal ge oogst kon worden van de gron den, welke met zout water gtinun deerd waren geweest, zal zich dit jaar waarschijnlijk niet herhalen. Vorig jaar immers waren de over- stroomdb gronden door een over- vloedigen regenval onder brak wa ter komen te staan tengevolge waarvan algen en andere plant soorten tot een verrottingsproces kwamen hetgeen weldadig inwerk te op den ingezaaiden grond. Dit proces zal zich dit jaar niet her halen, zoodat een slechte oogsl wordt verwacht. De inundatie heeft nog meer op haar geweten: het eia'land Tho len is, wat de boomen betreft, zoo goed als geheel kaaj geworden, 't Oemeente.L-stuur van het stadje Tholen heeft voor aanleg en nieu wen aanplant een bedrag van f 4500 uitgetrokken. INSTALLATIE 1 VAN BH II Zaterdag' 20 Ai B. :skens een bij ji 1. werd de niei g, meester J. A. geïnstalleerd, fraai zomerweer de nieuwe burge woonhuis, even b g meente afgeha: welkomd door wi n' ghcm en hiero muziek en ruiter: "gemeentehuis, wa werd verwelkomd :lnderen, die na „enige liederen, I aan de echtgencx gemeester, welk werd door de ah voor het gemeei padvinders. Na het binr.en gemeentehuis vol Als eerste spreke b K. Maas, tot do meester van Bre. M wees op het feit functionaris ge fj taak te vervullen problemen vrage als wonirgnood, i den zonder bron oorlogsslachtoffers 'I bouw. Daar kom fiek Breskensche wees den nieuwei op, dat hy hem ken. daar gelukt heden hem als u kend zyn. Hy sp: wachting uit, i Eekhout voor zij zal biyken te zyn Hierop installee zyn opvolger dcx van den ambtske Burgemeester 1 op het woord. H Breskens van 16 van benoemirg n van 16 Septemt van intrede op d< meente-secretarie werkt moeten wo de bedrijven weel rug te krügen, s 1 ken der N.V. van h| ke de kurken w ;j gemeente grooter Ook de vele g nog in Breskei moeten worden e blemen werden o nomen. Naast het mat* gen echter ook g verloren. In dit burgemeester er ren verplicht zyn lijk voor te licht goed toegerust kunnen binnentrt tend voorbeeld n< vinders, /an wel een groot voorst gemeenteraad, d naren, de vers gingen en de in den niet vergete de burgemeester heer Maas, voor VERBINDING MOERDIJK- ZEELAND. De rechtsfcreeksche verbinding van Moerdyk via Zevenbergsche Hoek Zevenbergen Ouiten- tosch Roosendaal, is gedeelte lijk in een dermate slechten staat, dat de KNAC het snelverkeer den raad geert den omweg over Breda te nemen. De KNAC heeft bij de betrokken autoriteiten op verbete ring van dezen weg aangedrongen. HET BEZOEK DER COM MISSARISSEN VAN DE KONINGIN Men deelde ons omtrent deze unieke gebeurtenis nog het volgen de mee. De tien ambtsgenooten van jhr, Quarles van Uffordi zullen Dins dagavond per auto in Goes arri- vreren evenals de minister van Bmnenlandsche Zaken. Zy zullen in hotel de ..Korenbeurs" ontvan gen worden door onzen Commis saris der Koningin, die htm daar een intiem diner aanbiedt. In genoemd hotel wordt ook ovef nacht waarna het hooge gezel schap Woensdagmorgen naar Mid delburg vertrekt. Daar zal aller eerst. onder presidium van minister Beel, de gewone maandelyksche bil eenkomst der Commissarissen vaü de Koningin worden gehouden die, anders in den Haag placht plaa» te hebben. In den middag volgt dan oen rijtoer door Walcheren met spe ciaal bezoek aan Weslkapelic. BOEKHOUi SAS VAN COSTROLl EKRIIII L TERNECZEÏ Vertrek einde Expeditie HUYf Beleefd aanbev ooo-ooooooe X NIEUWE g gunning r i^CKXXXXXX^ Za.terdagsmic heo2 loon- Kerkstraat 5.

de Stem | 1946 | | pagina 2